Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Ori and the Will of the Wisps on uskomaton seikkailupeli – ”Viisi tähteä bugeista huolimatta”

Posted on 23.3.2020

Ori and the Will of the Wisps olisi heittämällä vuoden kaunein peli, jos sitä eivät vaivaisi monet tekniset ongelmat. Peli tarjoaa kuitenkin niin sulavaa metroidvania-seikkailua ja niin upean tarinan, että sen parissa viihtyy bugeista huolimatta.


Julkaisupäivä: 11.3.2020
Studio: Moon Studios
Julkaisija: Xbox Game Studios
Saatavilla: PC (Windows), Xbox One (testattu)
Pelaajia: 1
Ikäraja: 7
Peliä pelattu arvostelua varten: 18 tuntia


Ei ole mikään helppo tehtävä ylittää itseään, kun on ensin tehnyt lähes viiden tähden teoksen. Moon Studios kuitenkin onnistuu tässä haastavassa tempussa. Erinomaisen Ori and the Blind Forestin (2015) pitkään odotettu jatko-osa on nimittäin jollain ihmeellä valtavasti parempi peli, kuin Muropaketin arviossa 4,5 tähteä saanut edeltäjänsä.

Ori and the Will of the Wisps jatkaa käytännössä siitä, mihin alkuperäinen peli jäi viisi vuotta sitten. Pikkusankari Ori saa uuden kaverin pikkupöllöstä, jonka lentoharjoituksia seurataan pelin kuvankauniissa alkuosassa. Kun lintu lopulta nousee siivilleen Orin avustuksella, harhautuu kaksikko kauas kotimetsästä, uuteen ja arvoitukselliseen Niwenin valtakuntaan, jossa odottavat uudet vaarat, omituiset hahmot ja sankariteot.

Peli rakentuu vahvasti edeltäjänsä varaan ja pelituntuma on pitkälti samankaltainen kuin Blind Forestissa. Will of the Wisps kuitenkin laajentaa pakettia joka suuntaan ja tekee myös erittäin tervetulleita muutoksia.

Ensinnäkin, peli on valtavasti rikkaampi ja monipuolisempi kokemus kuin edeltäjänsä. Opittavia kykyjä ja peliominaisuuksia on enemmän ja maailmasta löytyy monia sivuhahmoja ja lisätehtäviä, mutta paketti pysyy silti hyvin kasassa. Sokkeloinen pelimaailma on juuri niin laaja, ettei peli tunnu aivan lineaariselta, muttei myöskään ylitsepääsemättömän suurelta.

Toiseksikin, pelin vaikeusastetta on hiottu harkituilla pelillisillä ratkaisuilla. Siinä missä Blind Forestissa vaikeimmista hetkistä muodostui ärsyttäviä pullonkauloja, jotka saattoivat pysäyttää etenemisenkokonaan, ovat jatko-osan haastavimmat kohdat siirretty sivutehtäviksi. Pelimaailmasta löytyvät alttarit tarjoavat juoksukilpailuja ja suuria taisteluja niitä kaipaaville, ja tehtävien suorittamisesta tietysti palkitaan, mutta pelin voi myös läpäistä huomattavasti kevyemmällä panostuksella.

Tässä kohtaa on hyvä kommentoida omaa läpäisyaikaani. Upotin peliin lähemmäs parikymmentä tuntia, sillä innostuin koluamaan Niwenin luolastoja ja suorittamaan sivutehtäviä, mutta valtaosa pelaajista läpäisee Will of the Wispsin paljon nopeammin, ehkäpä reilussa 10 tunnissa.

Kertoo kuitenkin erittäin hyvää pelistä, että sen maailmassa viihtyy kyllin hyvin suorittaakseen mitä tahansa keräilyhommia.

Valitettavasti Ori and the Will of the Wispsistä ei ole aivan yksinomaan hyvää sanottavaa.

Moon Studiosin piirrostyylinen, Studio Ghiblin anime-elokuviin verrattu peli olisi nimittäin vuoden kaunein julkaisu ilman tukalia teknisiä ongelmia. Suuresta julkaisupäivityksestä huolimatta pelistä ei Xbox Onella ole saatu hiottua pois graafisia ongelmia, joista ärsyttävin on monia kohtauksia vaivaava pikselöityminen. Etenkin välivideoissa, mutta usein myös pelikuvassa niin hahmot kuin maisemakin muuttuvat hävettävän epätarkoiksi, mikä syö tuntien kuluessa paljon esteettisestä kokemuksesta.

Pelillisesti hankalampia ovat latausongelmat, jotka saavat peliruudun jäätymään usein jopa muutamaksi sekunniksi kesken pelaamisen. Vastaavaa jäätymistä aiheuttavat myös siirtymiset valikoihin sekä teleporttaaminen pelimaailmassa.

Nykyisessä kunnossaan Will of the Wispsiä pelatessa saa siis tottua nykimiseen. Onneksi sentään taistelut ja toimintakohtaukset rullaavat sulavasti, muuten tekniset ongelmat saisivat helposti ohjaimen lentämään seinään.

Hiomattomuus on pieni ihme, sillä itävaltalainen Moon Studios on tehnyt jatko-osaa pitkään ja huolella. On silti uskottavaa, että bugit saadaan kitkettyä pelistä uusien päivitysten myötä, enkä siksi ryhdy niiden vuoksi arvosanaa laskemaan. Ainakin Xbox-pelaajia suosittelisin kuitenkin odottamaan tovin, että visuaaliset bugit saadaan korjattua. Tämä peli kannattaa kokea parhaassa mahdollisessa kuosissa.

Lopulta upean pelikokemuksen nostaa täysiin pisteisiin tarina, joka tekee Ori and the Will of the Wispsistä jotain suurempaa kuin vain koukuttavan ja monipuolisen metroidvanian. Sen kertomus on surumielinen, kaunis ja aidosti liikuttava, jopa enemmän kuin edeltäjänsä. Tarinan kruunaa Orin vastavoima Shriek, jota voisi verrata vaikka eräiden Pixar-elokuvien unohtumattomiin ”pahiksiin”.

Kaiken kaikkiaan Ori and the Will of the Wisps on kertakaikkisen upea peli, kunhan vain tekniset ongelmat saadaan paikkailtua. Se on edeltäjäänsä suurempi, harkitumpi ja helposti lähestyttävämpi teos, joka tuntuu 2D-maailmasta huolimatta vuoden 2020 peliltä.

Siinä missä Blind Forest oli kuin poikkeuksellisen vaikuttava indiepeli, on Ori and the Will of the Wisps täynnä AAA-pelin tuntua.

ORI AND THE WILL OF THE WISPS

”Ori and the Will of the Wisps on erinomaisen seikkailupelin suurempi ja kauniimpi jatko-osa, teknisistä vioista huolimatta.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-ori-and-the-will-of-the-wisps-on-uskomaton-seikkailupeli-viisi-tahtea-bugeista-huolimatta/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Steamin haastanut Epic Games Store jakaa seuraavaksi kaksi ilmaista peliä kerralla: Moonlighter ja T...

    Steamin haastanut Epic Games Store jakaa seuraavaksi kaksi ilmaista peliä kerralla: Moonlighter ja T...

    Epic Games Store on aiemmin antanut ilmaiseksi yksittäisiä...
    Epic Games
  • Video: tällainen on uusi PlayStation 4 -ohjaimen lisälaite – DualShock 4 Back Button Attachment tuo ...

    Video: tällainen on uusi PlayStation 4 -ohjaimen lisälaite – DualShock 4 Back Button Attachment tuo ...

    Sony on paljastanut uuden lisälaitteen DualShock 4 -ohjaimeen....
    DualShock 4
  • Traileri: Total War: Three Kingdoms näyttäytyy salamyhkäisiä vakoojia esittelevällä uudella pelivide...

    Traileri: Total War: Three Kingdoms näyttäytyy salamyhkäisiä vakoojia esittelevällä uudella pelivide...

    Keväällä ilmestyvän Total War: Three Kingdomsin uudella pelivideolla...
    pc-pelit
  • Kuva: Katso kuinka ”Pokémon Go -isovaarin” uskomaton viritelmä päästää hänet nappaamaan Pokémoneita ...

    Kuva: Katso kuinka ”Pokémon Go -isovaarin” uskomaton viritelmä päästää hänet nappaamaan Pokémoneita ...

    Chen San-yuan on todellinenn Pokémon Go -superfani. ”Pokémon...
    Mobiili
  • “Hyvin vihainen lesbo.”: Näin typerällä tavalla markkinoidaan valtavan suosittua The Last of Us Part...

    “Hyvin vihainen lesbo.”: Näin typerällä tavalla markkinoidaan valtavan suosittua The Last of Us Part...

    Australialainen on pelikauppa on päättänyt markkinoida The Last...
    Pelit
  • Traileri: Näin Morrowind muuttuu Skyrimin veroiseksi uudella modilla

    Traileri: Näin Morrowind muuttuu Skyrimin veroiseksi uudella modilla

    Morrowindia käännetään kiillotetuksi versioksi, kiitos uuden modin. The...
    Elder Scrolls 3 Morrowind
  • Soulcalibur VI -kamppailupeliä pääsee testaamaan ilmaiseksi tällä viikolla

    Soulcalibur VI -kamppailupeliä pääsee testaamaan ilmaiseksi tällä viikolla

    Bandai Namco järjestää Soulcalibur VI:sta avoimen verkkotestin, joka jatkuu koko viikonlopun. Kamppailupelisarja Soulcaliburin edellisestä osasta on vierähtänyt jo vuosia, ja sarja saattaa olla nuoremmille pelaajille melko tuntematon. Ehkäpä … ...
    Bandai Namco Entertainment
  • PlayerUnknown’s Battlegrounds kiellettiin Nepalissa – Syynä huoli lapsista

    PlayerUnknown’s Battlegrounds kiellettiin Nepalissa – Syynä huoli lapsista

    Nepalilaiset viranomaiset ovat huolissaan väkivaltaisen pelin vaikutuksista lapsiin...
    Pelit
  • Testi | Logitech G435 -pelikuulokkeet ovat kevyet, edulliset ja tyylikkäät – mutta saako vähälla rah...

    Testi | Logitech G435 -pelikuulokkeet ovat kevyet, edulliset ja tyylikkäät – mutta saako vähälla rah...

    Logitech on tuonut markkinoille langattomat pelikuulokkeet mallinimeltään G435....
    langattomat kuulokkeet
  • Pelaajat ovat jo nyt hylkäämässä Valven uuden pelin – Artifact ei ole ollut edes kokonaista kuukautt...

    Pelaajat ovat jo nyt hylkäämässä Valven uuden pelin – Artifact ei ole ollut edes kokonaista kuukautt...

    Valve tuskin on tyytyväinen tilanteeseen, jossa sen tuore...
    Artifact

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Epic Games Storessa jaettu peli ei toiminut kunnol...
Haastattelussa pelilegenda Sandy Petersen: “Teimme...
TOP 12: Näitä Super
Mario Brosin hahmoja pornon ku...
Ori and the Blind Forest nähdään vasta ensi vuonna...
Konamin eFootball 2022 julkaistiin eilen, näin mur...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu | WRC 10 on onnistunut rallipeli, vaikka rengasperseily ja likainen tuulilasi ärsyttävätki...

    Arvostelu | WRC 10 on onnistunut rallipeli, vaikka rengasperseily ja likainen tuulilasi ärsyttävätki...

    Urheilupeleissä vuosipäivitykset ovat varsin tuttua kauraa. Sama julkaisutahti...
    Peliarvostelut
  • OIe oman elämäsi Genji – Blizzard julkisti hurjan tosielämän Overwatch-miekan

    OIe oman elämäsi Genji – Blizzard julkisti hurjan tosielämän Overwatch-miekan

    Blizzard on julkistanut aidon kopion Overwatch-sankari Genjin käyttämästä miekasta. Miekka sisältää myös siistejä valo- ja ääniefektejä. Blizzard on julkistanut kovimmille Overwatch-faneille sekä keräilijöille tarkoitetun replikan Overwatch-s… ...
    Blizzard
  • Kuva: Xbox Series X:n myyntipakkaus saattaa ällöttää trypofobiasta kärsiviä

    Kuva: Xbox Series X:n myyntipakkaus saattaa ällöttää trypofobiasta kärsiviä

    Xbox Series X ja S -malleista kuultiin tällä...
    Pelit
  • Uusi video näyttää millaisia muutoksia Fortniten kartta on kokenut aikojen saatossa

    Uusi video näyttää millaisia muutoksia Fortniten kartta on kokenut aikojen saatossa

    Fortniten lukuisat päivitykset ovat parin vuoden aikana laittaneet...
    Epic Games
  • Minecraft-elokuvan peräsimestä potkittu ohjaaja katkerana: “Warner Bros voi haistaa pitkän paskan”

    Minecraft-elokuvan peräsimestä potkittu ohjaaja katkerana: “Warner Bros voi haistaa pitkän paskan”

    Aiemmin Minecraft-elokuvaa tekemässä ollut It’s Always Sunny in...
    Elokuvat
  • Ensituntumat | Deathloop on vuoden upein toimintapeli ensimmäisten tuntien perusteella

    Ensituntumat | Deathloop on vuoden upein toimintapeli ensimmäisten tuntien perusteella

    Omaperäinen toimintapeli Deathloop nappaa heti otteeseensa, eikä pelaamista...
    Arkane Studios
  • Näytellyn Halo-sarjan työstäminen vaikeutui – Ohjaaja otti lähtöpassit

    Näytellyn Halo-sarjan työstäminen vaikeutui – Ohjaaja otti lähtöpassit

    Suosittua Halo-pelisarjaa ollaan muokkaamassa näytellyksi sarjaksi, mutta nyt...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu: Don’t Die, Minerva on hilpeä ja koukuttava roguelike-peli, joka ei tunne armoa (early acc...

    Arvostelu: Don’t Die, Minerva on hilpeä ja koukuttava roguelike-peli, joka ei tunne armoa (early acc...

    Indiestudio Xaviantin tuore roguelike-seikkailu Don’t Die, Minerva! on...
    Don't Die Minerva
  • Fortnite uudistui – Pelin virallinen Twitter-tili hakkeroitiin kostoksi

    Fortnite uudistui – Pelin virallinen Twitter-tili hakkeroitiin kostoksi

    Fortniten äskettäinen uudistus ei ollut kaikkien makuun, sillä...
    Fortnite
  • Riot pyysi huippuartisteja luomaan League of Legendsiin sopivaa musiikkia – Jälki on hämmästyttävän ...

    Riot pyysi huippuartisteja luomaan League of Legendsiin sopivaa musiikkia – Jälki on hämmästyttävän ...

    Riot Games keräsi KPOP-genren huippumuusikot, Madison Beerin, GI-IDLEn...
    League of Legends

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Pokemon GO -pelaajat löysivät pelistä mystisen, täysin ennennäkemättömän pokemonin

    Pokemon GO -pelaajat löysivät pelistä mystisen, täysin ennennäkemättömän pokemonin

    Pokemon GO -pelaajat kertovat kohdanneensa mystisen mutteripäisen pokemonin, jota ei ole tavattu aiemmin missään pokemon-pelissä. Pokemon GO:ssa tapahtuu tällä hetkellä kummia. Pelaajat kertovat kohdanneensa täysin uuden ja ennennä… Lue koko ar...
    mobiilipelit
  • Toimittajan puheenvuoro: Kaikkien videopelileffojen tulisi ottaa oppia Detective Pikachun menestykse...

    Toimittajan puheenvuoro: Kaikkien videopelileffojen tulisi ottaa oppia Detective Pikachun menestykse...

    Peleihin perustuvat elokuvat tulee suunnata muillekin kuin pelaajille...
    Detective Pikachu
  • Asus järjestää takaisinkutsun viallisista Maximus Z690 Hero -emolevyistä

    Asus järjestää takaisinkutsun viallisista Maximus Z690 Hero -emolevyistä

    Asus vahvistaa aiemmat spekulaatiot siitä, että vian juurisyynä...
    Asus

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme