Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Ori and the Will of the Wisps on uskomaton seikkailupeli – ”Viisi tähteä bugeista huolimatta”

Posted on 23.3.2020

Ori and the Will of the Wisps olisi heittämällä vuoden kaunein peli, jos sitä eivät vaivaisi monet tekniset ongelmat. Peli tarjoaa kuitenkin niin sulavaa metroidvania-seikkailua ja niin upean tarinan, että sen parissa viihtyy bugeista huolimatta.


Julkaisupäivä: 11.3.2020
Studio: Moon Studios
Julkaisija: Xbox Game Studios
Saatavilla: PC (Windows), Xbox One (testattu)
Pelaajia: 1
Ikäraja: 7
Peliä pelattu arvostelua varten: 18 tuntia


Ei ole mikään helppo tehtävä ylittää itseään, kun on ensin tehnyt lähes viiden tähden teoksen. Moon Studios kuitenkin onnistuu tässä haastavassa tempussa. Erinomaisen Ori and the Blind Forestin (2015) pitkään odotettu jatko-osa on nimittäin jollain ihmeellä valtavasti parempi peli, kuin Muropaketin arviossa 4,5 tähteä saanut edeltäjänsä.

Ori and the Will of the Wisps jatkaa käytännössä siitä, mihin alkuperäinen peli jäi viisi vuotta sitten. Pikkusankari Ori saa uuden kaverin pikkupöllöstä, jonka lentoharjoituksia seurataan pelin kuvankauniissa alkuosassa. Kun lintu lopulta nousee siivilleen Orin avustuksella, harhautuu kaksikko kauas kotimetsästä, uuteen ja arvoitukselliseen Niwenin valtakuntaan, jossa odottavat uudet vaarat, omituiset hahmot ja sankariteot.

Peli rakentuu vahvasti edeltäjänsä varaan ja pelituntuma on pitkälti samankaltainen kuin Blind Forestissa. Will of the Wisps kuitenkin laajentaa pakettia joka suuntaan ja tekee myös erittäin tervetulleita muutoksia.

Ensinnäkin, peli on valtavasti rikkaampi ja monipuolisempi kokemus kuin edeltäjänsä. Opittavia kykyjä ja peliominaisuuksia on enemmän ja maailmasta löytyy monia sivuhahmoja ja lisätehtäviä, mutta paketti pysyy silti hyvin kasassa. Sokkeloinen pelimaailma on juuri niin laaja, ettei peli tunnu aivan lineaariselta, muttei myöskään ylitsepääsemättömän suurelta.

Toiseksikin, pelin vaikeusastetta on hiottu harkituilla pelillisillä ratkaisuilla. Siinä missä Blind Forestissa vaikeimmista hetkistä muodostui ärsyttäviä pullonkauloja, jotka saattoivat pysäyttää etenemisenkokonaan, ovat jatko-osan haastavimmat kohdat siirretty sivutehtäviksi. Pelimaailmasta löytyvät alttarit tarjoavat juoksukilpailuja ja suuria taisteluja niitä kaipaaville, ja tehtävien suorittamisesta tietysti palkitaan, mutta pelin voi myös läpäistä huomattavasti kevyemmällä panostuksella.

Tässä kohtaa on hyvä kommentoida omaa läpäisyaikaani. Upotin peliin lähemmäs parikymmentä tuntia, sillä innostuin koluamaan Niwenin luolastoja ja suorittamaan sivutehtäviä, mutta valtaosa pelaajista läpäisee Will of the Wispsin paljon nopeammin, ehkäpä reilussa 10 tunnissa.

Kertoo kuitenkin erittäin hyvää pelistä, että sen maailmassa viihtyy kyllin hyvin suorittaakseen mitä tahansa keräilyhommia.

Valitettavasti Ori and the Will of the Wispsistä ei ole aivan yksinomaan hyvää sanottavaa.

Moon Studiosin piirrostyylinen, Studio Ghiblin anime-elokuviin verrattu peli olisi nimittäin vuoden kaunein julkaisu ilman tukalia teknisiä ongelmia. Suuresta julkaisupäivityksestä huolimatta pelistä ei Xbox Onella ole saatu hiottua pois graafisia ongelmia, joista ärsyttävin on monia kohtauksia vaivaava pikselöityminen. Etenkin välivideoissa, mutta usein myös pelikuvassa niin hahmot kuin maisemakin muuttuvat hävettävän epätarkoiksi, mikä syö tuntien kuluessa paljon esteettisestä kokemuksesta.

Pelillisesti hankalampia ovat latausongelmat, jotka saavat peliruudun jäätymään usein jopa muutamaksi sekunniksi kesken pelaamisen. Vastaavaa jäätymistä aiheuttavat myös siirtymiset valikoihin sekä teleporttaaminen pelimaailmassa.

Nykyisessä kunnossaan Will of the Wispsiä pelatessa saa siis tottua nykimiseen. Onneksi sentään taistelut ja toimintakohtaukset rullaavat sulavasti, muuten tekniset ongelmat saisivat helposti ohjaimen lentämään seinään.

Hiomattomuus on pieni ihme, sillä itävaltalainen Moon Studios on tehnyt jatko-osaa pitkään ja huolella. On silti uskottavaa, että bugit saadaan kitkettyä pelistä uusien päivitysten myötä, enkä siksi ryhdy niiden vuoksi arvosanaa laskemaan. Ainakin Xbox-pelaajia suosittelisin kuitenkin odottamaan tovin, että visuaaliset bugit saadaan korjattua. Tämä peli kannattaa kokea parhaassa mahdollisessa kuosissa.

Lopulta upean pelikokemuksen nostaa täysiin pisteisiin tarina, joka tekee Ori and the Will of the Wispsistä jotain suurempaa kuin vain koukuttavan ja monipuolisen metroidvanian. Sen kertomus on surumielinen, kaunis ja aidosti liikuttava, jopa enemmän kuin edeltäjänsä. Tarinan kruunaa Orin vastavoima Shriek, jota voisi verrata vaikka eräiden Pixar-elokuvien unohtumattomiin ”pahiksiin”.

Kaiken kaikkiaan Ori and the Will of the Wisps on kertakaikkisen upea peli, kunhan vain tekniset ongelmat saadaan paikkailtua. Se on edeltäjäänsä suurempi, harkitumpi ja helposti lähestyttävämpi teos, joka tuntuu 2D-maailmasta huolimatta vuoden 2020 peliltä.

Siinä missä Blind Forest oli kuin poikkeuksellisen vaikuttava indiepeli, on Ori and the Will of the Wisps täynnä AAA-pelin tuntua.

ORI AND THE WILL OF THE WISPS

”Ori and the Will of the Wisps on erinomaisen seikkailupelin suurempi ja kauniimpi jatko-osa, teknisistä vioista huolimatta.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-ori-and-the-will-of-the-wisps-on-uskomaton-seikkailupeli-viisi-tahtea-bugeista-huolimatta/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Video: Tällainen on Death Stranding, jos se olisi tehty PlayStation 1:lle

    Video: Tällainen on Death Stranding, jos se olisi tehty PlayStation 1:lle

    Tuore video näyttää, millainen peli Death Stranding olisi,...
    Death Stranding
  • Kuva: Xbox Series X:n myyntipakkaus saattaa ällöttää trypofobiasta kärsiviä

    Kuva: Xbox Series X:n myyntipakkaus saattaa ällöttää trypofobiasta kärsiviä

    Xbox Series X ja S -malleista kuultiin tällä...
    Pelit
  • Tälläinen on Need For Speed Heatin kansitaide – peli vuoti julkisuuteen ennen virallista paljastamis...

    Tälläinen on Need For Speed Heatin kansitaide – peli vuoti julkisuuteen ennen virallista paljastamis...

    Need For Speed Heat on ilmestynyt itävaltalaisen pelikaupan...
    autopelit
  • Toimittajan puheenvuoro: Red Dead Redemption 2 ei kiinnosta minua pätkääkään – ja siihen on monta sy...

    Toimittajan puheenvuoro: Red Dead Redemption 2 ei kiinnosta minua pätkääkään – ja siihen on monta sy...

    Red Dead Redemption 2 on ollut vuoden 2018...
    Peliartikkelit
  • Masters of Doom: uusi sarja kertoo erään historian mullistavimman pelin luomisesta – tuottajana häär...

    Masters of Doom: uusi sarja kertoo erään historian mullistavimman pelin luomisesta – tuottajana häär...

    Doom on eräs tärkeimmistä koskaan kehitetyistä peleistä, ja...
    Doom
  • Kuva: Näin Steam muuttuu lähiviikkoina – luvassa monia uudistuksia

    Kuva: Näin Steam muuttuu lähiviikkoina – luvassa monia uudistuksia

    Valve on esitellyt tulevia Steam-pelikaupan uudistuksia. Steam-pelikirjaston pienoinen...
    pelikaupat
  • Pysykää sisällä ja pelatkaa lautapelejä – Testasimme, miten hyvin peli-illan voi järjestää etäyhteyd...

    Pysykää sisällä ja pelatkaa lautapelejä – Testasimme, miten hyvin peli-illan voi järjestää etäyhteyd...

    Lautapelejä voi pelata monin eri tavoin myös etäyhteyksien...
    digitaaliset lautapelit
  • Tältä Horizon Zero Dawnin Aloy näyttäisi Overwatch-hahmona

    Tältä Horizon Zero Dawnin Aloy näyttäisi Overwatch-hahmona

    Ladilas Gueros -niminen kanadalainen artisti on julkaissut oman...
    Horizon Zero Dawn
  • Take-Two: GTA Onlinen säännöllinen päivitys tulee jatkumaan

    Take-Two: GTA Onlinen säännöllinen päivitys tulee jatkumaan

    Suosittu Grand Theft Auto Online tulee saamaan päivityksiä...
    Grand Theft Auto V
  • Arvostelu: ”Vielä yksi peli” – Legends of Runeterra on loistava lisä digitaalisten korttipelien genr...

    Arvostelu: ”Vielä yksi peli” – Legends of Runeterra on loistava lisä digitaalisten korttipelien genr...

    Blizzardin Hearthstonen menestyksen jälkeen useat eri studiot ovat...
    Legends of Runeterra

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Sekiro: Shadows Die Twice on nyt pelattavissa ensi...
Yksi kuva kertoo, kuinka kauan Grand Theft Auto VI...
Outer Wilds -kehittäjä: “Peliteollisuuden erilaise...
Angry Birds -kehittäjä
Rovio laajenee – Osti suoma...
PS Storen viikonlopputarjous tarjoaa laatupelattav...

Tekniikka uutisia

  • Äänestys: Telltale Games lopettaa – mikä on paras studion peleistä?

    Äänestys: Telltale Games lopettaa – mikä on paras studion peleistä?

    Monista tarinapeleistään tunnettu Telltale Games lopettaa toimintansa. Kysymmekin nyt Muropaketin lukijoilta, mikä on paras studion suurimmista peleistä. Telltale Games ilmoitti loppuviikosta, että studio sulkee ovensa 14 vuoden jälkeen. Tell… ...
    PC
  • Logitechilta tarjolle Blue Icepop -mikrofonipäivitys pelikuulokkeisiin

    Logitechilta tarjolle Blue Icepop -mikrofonipäivitys pelikuulokkeisiin

    Pelikuulokkeissa on harvemmin nähty päivitysmahdollisuuksia. Nyt Logitech on...
    Peliuutiset
  • Traileri: tällainen on suosittuun sarjakuvaan pohjautuva eläimellinen Blacksad – tulee tänään saatav...

    Traileri: tällainen on suosittuun sarjakuvaan pohjautuva eläimellinen Blacksad – tulee tänään saatav...

    Eläimellinen seikkailupeli Blacksad julkaistaan tänään. Suosittuun sarjakuvaan pohjautuva...
    Blacksad
  • Epic Games Storen pomo pilkkaa Steamia: “Emme myy paskoja pelejä.”

    Epic Games Storen pomo pilkkaa Steamia: “Emme myy paskoja pelejä.”

    Steamin aseman digitaalisessa pelimyynnissä haastaneen Epic Gamesin toimitusjohtaja...
    Epic Games
  • Square Enix poistaa huumausainerikokseen syyllistyneen ääninäyttelijän Kingdom Hearts 3:sta

    Square Enix poistaa huumausainerikokseen syyllistyneen ääninäyttelijän Kingdom Hearts 3:sta

    Useista peleistä tuttu ääninäyttelijä Masanori ”Pierre” Taki jäi...
    Kingdom Hearts 3
  • Jaamme nyt 75 koodia Ghost Recon Breakpointin suljettuun betaan – Toimi nopeasti, nopeat syövät hita...

    Jaamme nyt 75 koodia Ghost Recon Breakpointin suljettuun betaan – Toimi nopeasti, nopeat syövät hita...

    Ghost Recon Breakpointin suljettu betatesti järjestetään 5.-8. syyskuuta....
    Ghost Recon Breakpoint
  • Arvostelu: Warhammer: Chaosbane on pelkkä keskinkertainen Diablo-klooni

    Arvostelu: Warhammer: Chaosbane on pelkkä keskinkertainen Diablo-klooni

    Warhammer-pelisovitusten laajan vaihtelevassa kirjossa Eko Softwaren uutukainen asettuu...
    Peliarvostelut
  • Remedyn Sami Järvi: “Haluan tehdä Alan Waken jatko-osan.”

    Remedyn Sami Järvi: “Haluan tehdä Alan Waken jatko-osan.”

    Remedyllä käsikirjoitusten ja luovan ohjaamisen parissa työskentelevä Sami...
    Alan Wake 2
  • Diablo Immortal myöhästyy jälleen kerran, eikä syytä ole paljastettu

    Diablo Immortal myöhästyy jälleen kerran, eikä syytä ole paljastettu

    Diablo Immortal myöhästyy uudemman kerran. Blizzard on kertonut,...
    Diablo
  • Saturday Night Live -juontaja Jimmy Fallon haastoi Fortnitestä tutun Ninjan retropelihaasteeseen

    Saturday Night Live -juontaja Jimmy Fallon haastoi Fortnitestä tutun Ninjan retropelihaasteeseen

    Saturday Night Liven juontaja Jimmy Fallon uskoi voivansa...
    Fortnite

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kuva: Milla Jovovich kantaa hillittömän kokoista miekkaa Monster Hunter -videopelileffan ensimmäises...

    Kuva: Milla Jovovich kantaa hillittömän kokoista miekkaa Monster Hunter -videopelileffan ensimmäises...

    Paul W.S. Andersonin ohjaama Monster Hunter julkaistaan syyskuussa....
    Elokuvat
  • Haastattelussa pelilegenda Sandy Petersen: “Teimme Doom 2:n vain rahan takia, mutta opimme siitä pal...

    Haastattelussa pelilegenda Sandy Petersen: “Teimme Doom 2:n vain rahan takia, mutta opimme siitä pal...

    Yhdysvaltalainen Carl Sanford Joslyn ”Sandy” Petersen (s. 1955)...
    Doom
  • Respawn otti niskalenkin Apex Legends -huijareista – ”En tajua miten jäin kiinni ja nyt harmittaa”

    Respawn otti niskalenkin Apex Legends -huijareista – ”En tajua miten jäin kiinni ja nyt harmittaa”

    Respawn Entertainment on onnistunut kehittämään Apex Legendsin huijauksenestoa...
    Apex Legends

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme