Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Ori and the Will of the Wisps on uskomaton seikkailupeli – ”Viisi tähteä bugeista huolimatta”

Posted on 23.3.2020

Ori and the Will of the Wisps olisi heittämällä vuoden kaunein peli, jos sitä eivät vaivaisi monet tekniset ongelmat. Peli tarjoaa kuitenkin niin sulavaa metroidvania-seikkailua ja niin upean tarinan, että sen parissa viihtyy bugeista huolimatta.


Julkaisupäivä: 11.3.2020
Studio: Moon Studios
Julkaisija: Xbox Game Studios
Saatavilla: PC (Windows), Xbox One (testattu)
Pelaajia: 1
Ikäraja: 7
Peliä pelattu arvostelua varten: 18 tuntia


Ei ole mikään helppo tehtävä ylittää itseään, kun on ensin tehnyt lähes viiden tähden teoksen. Moon Studios kuitenkin onnistuu tässä haastavassa tempussa. Erinomaisen Ori and the Blind Forestin (2015) pitkään odotettu jatko-osa on nimittäin jollain ihmeellä valtavasti parempi peli, kuin Muropaketin arviossa 4,5 tähteä saanut edeltäjänsä.

Ori and the Will of the Wisps jatkaa käytännössä siitä, mihin alkuperäinen peli jäi viisi vuotta sitten. Pikkusankari Ori saa uuden kaverin pikkupöllöstä, jonka lentoharjoituksia seurataan pelin kuvankauniissa alkuosassa. Kun lintu lopulta nousee siivilleen Orin avustuksella, harhautuu kaksikko kauas kotimetsästä, uuteen ja arvoitukselliseen Niwenin valtakuntaan, jossa odottavat uudet vaarat, omituiset hahmot ja sankariteot.

Peli rakentuu vahvasti edeltäjänsä varaan ja pelituntuma on pitkälti samankaltainen kuin Blind Forestissa. Will of the Wisps kuitenkin laajentaa pakettia joka suuntaan ja tekee myös erittäin tervetulleita muutoksia.

Ensinnäkin, peli on valtavasti rikkaampi ja monipuolisempi kokemus kuin edeltäjänsä. Opittavia kykyjä ja peliominaisuuksia on enemmän ja maailmasta löytyy monia sivuhahmoja ja lisätehtäviä, mutta paketti pysyy silti hyvin kasassa. Sokkeloinen pelimaailma on juuri niin laaja, ettei peli tunnu aivan lineaariselta, muttei myöskään ylitsepääsemättömän suurelta.

Toiseksikin, pelin vaikeusastetta on hiottu harkituilla pelillisillä ratkaisuilla. Siinä missä Blind Forestissa vaikeimmista hetkistä muodostui ärsyttäviä pullonkauloja, jotka saattoivat pysäyttää etenemisenkokonaan, ovat jatko-osan haastavimmat kohdat siirretty sivutehtäviksi. Pelimaailmasta löytyvät alttarit tarjoavat juoksukilpailuja ja suuria taisteluja niitä kaipaaville, ja tehtävien suorittamisesta tietysti palkitaan, mutta pelin voi myös läpäistä huomattavasti kevyemmällä panostuksella.

Tässä kohtaa on hyvä kommentoida omaa läpäisyaikaani. Upotin peliin lähemmäs parikymmentä tuntia, sillä innostuin koluamaan Niwenin luolastoja ja suorittamaan sivutehtäviä, mutta valtaosa pelaajista läpäisee Will of the Wispsin paljon nopeammin, ehkäpä reilussa 10 tunnissa.

Kertoo kuitenkin erittäin hyvää pelistä, että sen maailmassa viihtyy kyllin hyvin suorittaakseen mitä tahansa keräilyhommia.

Valitettavasti Ori and the Will of the Wispsistä ei ole aivan yksinomaan hyvää sanottavaa.

Moon Studiosin piirrostyylinen, Studio Ghiblin anime-elokuviin verrattu peli olisi nimittäin vuoden kaunein julkaisu ilman tukalia teknisiä ongelmia. Suuresta julkaisupäivityksestä huolimatta pelistä ei Xbox Onella ole saatu hiottua pois graafisia ongelmia, joista ärsyttävin on monia kohtauksia vaivaava pikselöityminen. Etenkin välivideoissa, mutta usein myös pelikuvassa niin hahmot kuin maisemakin muuttuvat hävettävän epätarkoiksi, mikä syö tuntien kuluessa paljon esteettisestä kokemuksesta.

Pelillisesti hankalampia ovat latausongelmat, jotka saavat peliruudun jäätymään usein jopa muutamaksi sekunniksi kesken pelaamisen. Vastaavaa jäätymistä aiheuttavat myös siirtymiset valikoihin sekä teleporttaaminen pelimaailmassa.

Nykyisessä kunnossaan Will of the Wispsiä pelatessa saa siis tottua nykimiseen. Onneksi sentään taistelut ja toimintakohtaukset rullaavat sulavasti, muuten tekniset ongelmat saisivat helposti ohjaimen lentämään seinään.

Hiomattomuus on pieni ihme, sillä itävaltalainen Moon Studios on tehnyt jatko-osaa pitkään ja huolella. On silti uskottavaa, että bugit saadaan kitkettyä pelistä uusien päivitysten myötä, enkä siksi ryhdy niiden vuoksi arvosanaa laskemaan. Ainakin Xbox-pelaajia suosittelisin kuitenkin odottamaan tovin, että visuaaliset bugit saadaan korjattua. Tämä peli kannattaa kokea parhaassa mahdollisessa kuosissa.

Lopulta upean pelikokemuksen nostaa täysiin pisteisiin tarina, joka tekee Ori and the Will of the Wispsistä jotain suurempaa kuin vain koukuttavan ja monipuolisen metroidvanian. Sen kertomus on surumielinen, kaunis ja aidosti liikuttava, jopa enemmän kuin edeltäjänsä. Tarinan kruunaa Orin vastavoima Shriek, jota voisi verrata vaikka eräiden Pixar-elokuvien unohtumattomiin ”pahiksiin”.

Kaiken kaikkiaan Ori and the Will of the Wisps on kertakaikkisen upea peli, kunhan vain tekniset ongelmat saadaan paikkailtua. Se on edeltäjäänsä suurempi, harkitumpi ja helposti lähestyttävämpi teos, joka tuntuu 2D-maailmasta huolimatta vuoden 2020 peliltä.

Siinä missä Blind Forest oli kuin poikkeuksellisen vaikuttava indiepeli, on Ori and the Will of the Wisps täynnä AAA-pelin tuntua.

ORI AND THE WILL OF THE WISPS

”Ori and the Will of the Wisps on erinomaisen seikkailupelin suurempi ja kauniimpi jatko-osa, teknisistä vioista huolimatta.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-ori-and-the-will-of-the-wisps-on-uskomaton-seikkailupeli-viisi-tahtea-bugeista-huolimatta/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Fallout 76:tta pääsee betatestaamaan tänään järkevään aikaan myös Suomessa

    Fallout 76:tta pääsee betatestaamaan tänään järkevään aikaan myös Suomessa

    Fallout 76:n betatestisessiot on tähän mennessä ajoitettu ikävästi...
    Bethesda
  • Xbox nauraa kalleimmalle virheelleen – Tältä näyttää Red Ring of Death -juliste

    Xbox nauraa kalleimmalle virheelleen – Tältä näyttää Red Ring of Death -juliste

    Microsoft on tuonut myyntiin julisteen, joka muistuttaa, kuinka...
    Microsoft
  • Jagged Alliance: Rage tulee myöhästymään – Ilmoitus tuli vain päivää ennen julkaisua

    Jagged Alliance: Rage tulee myöhästymään – Ilmoitus tuli vain päivää ennen julkaisua

    Huomiseksi ilmoitettu uuden Jagged Alliancen julkaisu ei tule...
    Jagged Alliance
  • Fresh Prince of Bel-Air -tähti Alfonso Ribeiron tanssiliikkeet eivät saaneet tekijänoikeuksien suoja...

    Fresh Prince of Bel-Air -tähti Alfonso Ribeiron tanssiliikkeet eivät saaneet tekijänoikeuksien suoja...

    Yhdysvaltojen tekijänoikeustoimiston mukaan Fresh Prince of Bel-Air -tähti...
    Epic Games
  • Suomalaisen CS:GO-joukkue Havun uskomattomaan comebackiin johtanut epätavallinen ”5:n AWP:n” taktiik...

    Suomalaisen CS:GO-joukkue Havun uskomattomaan comebackiin johtanut epätavallinen ”5:n AWP:n” taktiik...

    Suomalainen Counter-Strike: Global Offensive -joukkue Havu onnistui kaatamaa...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Roccatilta uusi Burst Pro -pelihiiri – Uuden kytkimet, hunajakennorakenne ja symmetrinen muotoilu

    Roccatilta uusi Burst Pro -pelihiiri – Uuden kytkimet, hunajakennorakenne ja symmetrinen muotoilu

    Juuri julkaistu Roccat Burst Pro -pelihiiri on valmistajan...
    Pelihiiret
  • Assassin’s Creed Odysseysta saa nopeammin ja enemmän irti, jos maksaa kymmenisen euroa ylimääräistä

    Assassin’s Creed Odysseysta saa nopeammin ja enemmän irti, jos maksaa kymmenisen euroa ylimääräistä

    Assassin’s Creed Odysseyhin on tarjolla edistymistä nopeuttava boosteri,...
    Assassin's Creed
  • Blizzard tähtää uusille markkinoille voimalla – Parhaat kehittäjät mobiilipelien kimpussa

    Blizzard tähtää uusille markkinoille voimalla – Parhaat kehittäjät mobiilipelien kimpussa

    Monista suosituista peleistä tuttu Blizzard panostaa mobiilipeleihin laittamalla...
    Blizzard Entertainment
  • Saturday Night Live -juontaja Jimmy Fallon haastoi Fortnitestä tutun Ninjan retropelihaasteeseen

    Saturday Night Live -juontaja Jimmy Fallon haastoi Fortnitestä tutun Ninjan retropelihaasteeseen

    Saturday Night Liven juontaja Jimmy Fallon uskoi voivansa...
    Fortnite
  • Arvostelu: Don’t Die, Minerva on hilpeä ja koukuttava roguelike-peli, joka ei tunne armoa (early acc...

    Arvostelu: Don’t Die, Minerva on hilpeä ja koukuttava roguelike-peli, joka ei tunne armoa (early acc...

    Indiestudio Xaviantin tuore roguelike-seikkailu Don’t Die, Minerva! on...
    Don't Die Minerva

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Patentti paljasti Googlen tulevan peliohjaimen – L...
Half-Life: Alyx tuplasi Valven Index-VR-järjestelm...
Steamin oudoimmat
pelit – Osa 1/5: StDwtDoBAINtBTI...
Kuvat: Näin heikkotasoinen on Halo: Infinite – tra...
Arvostelu | Netflixin uusi
Arcane-sarja todistaa, ...

Tekniikka uutisia

  • Analyytikko: “PlayStation 5 tulee lyömään Xbox Series X:n myyntiluvuissa.”

    Analyytikko: “PlayStation 5 tulee lyömään Xbox Series X:n myyntiluvuissa.”

    Eräs pelialaa analysoiva ammattilainen on todennut, että Sony...
    Microsoft
  • Corsair julkaisi Ironclaw RGB Wireless- ja Glaive RGB Pro -pelihiiret

    Corsair julkaisi Ironclaw RGB Wireless- ja Glaive RGB Pro -pelihiiret

    Julkaistut hiiret ovat päivitettyjä versioita edeltäjistään. Ironclaw RGB...
    Corsair
  • TOP 8: Listasimme PlayStation 4:n oudoimmat ja turhimmat lisälaitteet

    TOP 8: Listasimme PlayStation 4:n oudoimmat ja turhimmat lisälaitteet

    PlayStation 5:n julkaisu häämöttää jo horisontissa, joten muistelemme...
    Konsolit
  • Razer julkisti Nintendo Switchiä matkivan mobiilipeliohjaimen

    Razer julkisti Nintendo Switchiä matkivan mobiilipeliohjaimen

    Razer on esitellyt uuden Junglecat-nimisen peliohjaimen, joka ottaa...
    Mobiili
  • Arvostelu | Dungeons & Dragons: Dark Alliance on peli, joka ei toimi oikein millään tasolla

    Arvostelu | Dungeons & Dragons: Dark Alliance on peli, joka ei toimi oikein millään tasolla

    Dungeons & Dragons: Dark Alliance on monotonisen tylsä...
    Dungeons and Dragons
  • Roccatilta uusi Burst Pro -pelihiiri – Uuden kytkimet, hunajakennorakenne ja symmetrinen muotoilu

    Roccatilta uusi Burst Pro -pelihiiri – Uuden kytkimet, hunajakennorakenne ja symmetrinen muotoilu

    Juuri julkaistu Roccat Burst Pro -pelihiiri on valmistajan...
    Pelihiiret
  • Super Smash Bros. Ultimatesta löytynyt bugi tekee kaikista pelihahmoista mustia

    Super Smash Bros. Ultimatesta löytynyt bugi tekee kaikista pelihahmoista mustia

    Super Smash Bros. Ultimatesta löytynyt bugi tekee kaikista...
    Pelit
  • Borderlands 3:n julkaisupäivä taisi juuri paljastua

    Borderlands 3:n julkaisupäivä taisi juuri paljastua

    Borderlands-pelisarjan virallinen Twitter-kanava julkaisi ja sitten välittömästi poisti...
    2k Games
  • Arvostelu | Dice Legacy on rohkea, mutta pinnallinen yhdistelmä roguelikea, kaupunginrakentelua ja n...

    Arvostelu | Dice Legacy on rohkea, mutta pinnallinen yhdistelmä roguelikea, kaupunginrakentelua ja n...

    Dice Legacyn perinnöksi jää mielenkiintoinen idea, jonka toteutus...
    Dice Legacy
  • GOG.comin kesäalennusmyynnit starttasivat – Nappaa huippupelattavaa kesään pikkurahalla tai jopa ilm...

    GOG.comin kesäalennusmyynnit starttasivat – Nappaa huippupelattavaa kesään pikkurahalla tai jopa ilm...

      DRM-vapaita pelejä myyvän GOG.comin kesäalennusmyynnit ovat alkaneet....
    GOG.com

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Testi | Lenovo Legion 5 Pro (16ACH6H) -pelikannettava – Tehoa, jäähdytystehoa ja varmaa suorittamist...

    Testi | Lenovo Legion 5 Pro (16ACH6H) -pelikannettava – Tehoa, jäähdytystehoa ja varmaa suorittamist...

    Isokokoinen, tehokas ja järkevästi jäähdytetty. Tässä ovat lähtökohdat...
    Lenovo Legion
  • Tiesitkö: Valven pelien ikonisessa avauskuvassa poseeraava mies löytyi sattumalta Seattlen kaduilta

    Tiesitkö: Valven pelien ikonisessa avauskuvassa poseeraava mies löytyi sattumalta Seattlen kaduilta

    Muun muassa Half-Lifeistä, Dota 2:sta ja Counter-Strikeistä tunnetun...
    Pelit
  • Intelin Raja Koduri esitteli Nvidian ja AMD:n pelinäytönohjaimien kilpailijan – kutsui karkiksi

    Intelin Raja Koduri esitteli Nvidian ja AMD:n pelinäytönohjaimien kilpailijan – kutsui karkiksi

    Intelin näytönohjaimien kehitystyöstä vastaava johtaja Raja Koduri esitteli...
    Intel

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme