Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Ori and the Will of the Wisps on uskomaton seikkailupeli – ”Viisi tähteä bugeista huolimatta”

Posted on 23.3.2020

Ori and the Will of the Wisps olisi heittämällä vuoden kaunein peli, jos sitä eivät vaivaisi monet tekniset ongelmat. Peli tarjoaa kuitenkin niin sulavaa metroidvania-seikkailua ja niin upean tarinan, että sen parissa viihtyy bugeista huolimatta.


Julkaisupäivä: 11.3.2020
Studio: Moon Studios
Julkaisija: Xbox Game Studios
Saatavilla: PC (Windows), Xbox One (testattu)
Pelaajia: 1
Ikäraja: 7
Peliä pelattu arvostelua varten: 18 tuntia


Ei ole mikään helppo tehtävä ylittää itseään, kun on ensin tehnyt lähes viiden tähden teoksen. Moon Studios kuitenkin onnistuu tässä haastavassa tempussa. Erinomaisen Ori and the Blind Forestin (2015) pitkään odotettu jatko-osa on nimittäin jollain ihmeellä valtavasti parempi peli, kuin Muropaketin arviossa 4,5 tähteä saanut edeltäjänsä.

Ori and the Will of the Wisps jatkaa käytännössä siitä, mihin alkuperäinen peli jäi viisi vuotta sitten. Pikkusankari Ori saa uuden kaverin pikkupöllöstä, jonka lentoharjoituksia seurataan pelin kuvankauniissa alkuosassa. Kun lintu lopulta nousee siivilleen Orin avustuksella, harhautuu kaksikko kauas kotimetsästä, uuteen ja arvoitukselliseen Niwenin valtakuntaan, jossa odottavat uudet vaarat, omituiset hahmot ja sankariteot.

Peli rakentuu vahvasti edeltäjänsä varaan ja pelituntuma on pitkälti samankaltainen kuin Blind Forestissa. Will of the Wisps kuitenkin laajentaa pakettia joka suuntaan ja tekee myös erittäin tervetulleita muutoksia.

Ensinnäkin, peli on valtavasti rikkaampi ja monipuolisempi kokemus kuin edeltäjänsä. Opittavia kykyjä ja peliominaisuuksia on enemmän ja maailmasta löytyy monia sivuhahmoja ja lisätehtäviä, mutta paketti pysyy silti hyvin kasassa. Sokkeloinen pelimaailma on juuri niin laaja, ettei peli tunnu aivan lineaariselta, muttei myöskään ylitsepääsemättömän suurelta.

Toiseksikin, pelin vaikeusastetta on hiottu harkituilla pelillisillä ratkaisuilla. Siinä missä Blind Forestissa vaikeimmista hetkistä muodostui ärsyttäviä pullonkauloja, jotka saattoivat pysäyttää etenemisenkokonaan, ovat jatko-osan haastavimmat kohdat siirretty sivutehtäviksi. Pelimaailmasta löytyvät alttarit tarjoavat juoksukilpailuja ja suuria taisteluja niitä kaipaaville, ja tehtävien suorittamisesta tietysti palkitaan, mutta pelin voi myös läpäistä huomattavasti kevyemmällä panostuksella.

Tässä kohtaa on hyvä kommentoida omaa läpäisyaikaani. Upotin peliin lähemmäs parikymmentä tuntia, sillä innostuin koluamaan Niwenin luolastoja ja suorittamaan sivutehtäviä, mutta valtaosa pelaajista läpäisee Will of the Wispsin paljon nopeammin, ehkäpä reilussa 10 tunnissa.

Kertoo kuitenkin erittäin hyvää pelistä, että sen maailmassa viihtyy kyllin hyvin suorittaakseen mitä tahansa keräilyhommia.

Valitettavasti Ori and the Will of the Wispsistä ei ole aivan yksinomaan hyvää sanottavaa.

Moon Studiosin piirrostyylinen, Studio Ghiblin anime-elokuviin verrattu peli olisi nimittäin vuoden kaunein julkaisu ilman tukalia teknisiä ongelmia. Suuresta julkaisupäivityksestä huolimatta pelistä ei Xbox Onella ole saatu hiottua pois graafisia ongelmia, joista ärsyttävin on monia kohtauksia vaivaava pikselöityminen. Etenkin välivideoissa, mutta usein myös pelikuvassa niin hahmot kuin maisemakin muuttuvat hävettävän epätarkoiksi, mikä syö tuntien kuluessa paljon esteettisestä kokemuksesta.

Pelillisesti hankalampia ovat latausongelmat, jotka saavat peliruudun jäätymään usein jopa muutamaksi sekunniksi kesken pelaamisen. Vastaavaa jäätymistä aiheuttavat myös siirtymiset valikoihin sekä teleporttaaminen pelimaailmassa.

Nykyisessä kunnossaan Will of the Wispsiä pelatessa saa siis tottua nykimiseen. Onneksi sentään taistelut ja toimintakohtaukset rullaavat sulavasti, muuten tekniset ongelmat saisivat helposti ohjaimen lentämään seinään.

Hiomattomuus on pieni ihme, sillä itävaltalainen Moon Studios on tehnyt jatko-osaa pitkään ja huolella. On silti uskottavaa, että bugit saadaan kitkettyä pelistä uusien päivitysten myötä, enkä siksi ryhdy niiden vuoksi arvosanaa laskemaan. Ainakin Xbox-pelaajia suosittelisin kuitenkin odottamaan tovin, että visuaaliset bugit saadaan korjattua. Tämä peli kannattaa kokea parhaassa mahdollisessa kuosissa.

Lopulta upean pelikokemuksen nostaa täysiin pisteisiin tarina, joka tekee Ori and the Will of the Wispsistä jotain suurempaa kuin vain koukuttavan ja monipuolisen metroidvanian. Sen kertomus on surumielinen, kaunis ja aidosti liikuttava, jopa enemmän kuin edeltäjänsä. Tarinan kruunaa Orin vastavoima Shriek, jota voisi verrata vaikka eräiden Pixar-elokuvien unohtumattomiin ”pahiksiin”.

Kaiken kaikkiaan Ori and the Will of the Wisps on kertakaikkisen upea peli, kunhan vain tekniset ongelmat saadaan paikkailtua. Se on edeltäjäänsä suurempi, harkitumpi ja helposti lähestyttävämpi teos, joka tuntuu 2D-maailmasta huolimatta vuoden 2020 peliltä.

Siinä missä Blind Forest oli kuin poikkeuksellisen vaikuttava indiepeli, on Ori and the Will of the Wisps täynnä AAA-pelin tuntua.

ORI AND THE WILL OF THE WISPS

”Ori and the Will of the Wisps on erinomaisen seikkailupelin suurempi ja kauniimpi jatko-osa, teknisistä vioista huolimatta.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-ori-and-the-will-of-the-wisps-on-uskomaton-seikkailupeli-viisi-tahtea-bugeista-huolimatta/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • OIe oman elämäsi Genji – Blizzard julkisti hurjan tosielämän Overwatch-miekan

    OIe oman elämäsi Genji – Blizzard julkisti hurjan tosielämän Overwatch-miekan

    Blizzard on julkistanut aidon kopion Overwatch-sankari Genjin käyttämästä miekasta. Miekka sisältää myös siistejä valo- ja ääniefektejä. Blizzard on julkistanut kovimmille Overwatch-faneille sekä keräilijöille tarkoitetun replikan Overwatch-s… ...
    Blizzard
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • Kuva: Far Cry 6 vuoti julkisuuteen: Nämä asiat pelistä tiedetään nyt

    Kuva: Far Cry 6 vuoti julkisuuteen: Nämä asiat pelistä tiedetään nyt

    Tuore tietovuoto kertoo, että Far Cry 6 tulee...
    Elokuvat
  • Nintendo Switch Mini: uusi Switch-malli saattoi vuotaa julkisuuteen

    Nintendo Switch Mini: uusi Switch-malli saattoi vuotaa julkisuuteen

      Eräs kiinalainen yritys on ryhtynyt kauppaamaan oheistuotteita...
    Huhut
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 9: Voita omaksesi Fallout-peleistä tuttu Power Fist

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 9: Voita omaksesi Fallout-peleistä tuttu Power Fist

    Muropaketin suuressa jouluarvonnassa 2021 on jaossa 12 palkintoa...
    Elokuvauutiset
  • MSI julkisti tyylitellyn Creator Z16 Hiroshi Fujiwara Limited Edition -kannettavan

    MSI julkisti tyylitellyn Creator Z16 Hiroshi Fujiwara Limited Edition -kannettavan

    MSI on aloittanut yhteistyön Fragmentin Design – vaatebrändin...
    MSI
  • Eräs Horizon Zero Dawnin tärkeimmistä ominaisuuksista ei olisi toteutunut ilman God of Warin kehittä...

    Eräs Horizon Zero Dawnin tärkeimmistä ominaisuuksista ei olisi toteutunut ilman God of Warin kehittä...

    Aloyn aseenaan käyttämä seiväs on tärkeä osa Horizon...
    Horizon Zero Dawn
  • Pelaamisen vuosikymmen 2010: Asiantuntijat kertoivat Muropaketille miksi ja miten peliala muuttui – ...

    Pelaamisen vuosikymmen 2010: Asiantuntijat kertoivat Muropaketille miksi ja miten peliala muuttui – ...

    Pelit ovat kehittyneet huikeasti 2010-luvulla, ja etenkin suomalainen...
    Best Friends
  • Tälläinen on Need For Speed Heatin kansitaide – peli vuoti julkisuuteen ennen virallista paljastamis...

    Tälläinen on Need For Speed Heatin kansitaide – peli vuoti julkisuuteen ennen virallista paljastamis...

    Need For Speed Heat on ilmestynyt itävaltalaisen pelikaupan...
    autopelit
  • Unchartedin leffaversio sai uuden ohjaajan – Dan Trachtenberg tunnetaan 10 Cloverfield Lanesta

    Unchartedin leffaversio sai uuden ohjaajan – Dan Trachtenberg tunnetaan 10 Cloverfield Lanesta

    Leffaversio tunnetusta ja kiitellystä Uncharted-pelisarjasta etenee sen jälkeen,...
    Dan Trachtenberg

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Rainbow Six Siegen Operation Burnt Horizon -lisäri...
Tuntuuko Days Gone liian helpolta? Uusi vaikeusast...
Äänestys | Tältä näyttävät valtavat Pokémon-aihese...
Video: Saastaisia ja vastenmielisiä rottia kaikkia...
Epic Games Storen kuukauden ilmaispeli This War of...

Tekniikka uutisia

  • Haastattelussa Valorantin karttasuunnittelusta vastaava Salvatore ”Volcano” Garozzo: ”Kaikkein tärke...

    Haastattelussa Valorantin karttasuunnittelusta vastaava Salvatore ”Volcano” Garozzo: ”Kaikkein tärke...

    Muropaketti vieraili alkuvuodesta Los Angelesissa Riot Gamesin studiolla...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Äänestys | Tältä näyttävät valtavat Pokémon-aiheset säkkituolit – sopisivatko ne sinun sisustukseesi...

    Äänestys | Tältä näyttävät valtavat Pokémon-aiheset säkkituolit – sopisivatko ne sinun sisustukseesi...

    Virallisia Pokémon-fanituotteita kauppaava Pokémon Center on listannut sivuilleen...
    Peliuutiset
  • Traileri: Viitta niskaan ja luolastoja runtelemaan – suomalainen Noita saapui early accessiin

    Traileri: Viitta niskaan ja luolastoja runtelemaan – suomalainen Noita saapui early accessiin

    Noita päästää pelaajat rälläämään erilaisiin alamaailman maisemiin. Suomalaisen...
    Noita
  • Vampire: The Masqueraden ystävät saavat lisää pelattavaa vielä tämän vuoden puolella

    Vampire: The Masqueraden ystävät saavat lisää pelattavaa vielä tämän vuoden puolella

    Telltalen peleistä vaikutteita imenyt Vampire: The Masquerade –...
    Pelit
  • Traileri, pelivideo ja kuvagalleria: Mortal Kombat 11 saa massiivisen laajennuksen – mukana yllätysv...

    Traileri, pelivideo ja kuvagalleria: Mortal Kombat 11 saa massiivisen laajennuksen – mukana yllätysv...

    NetherRealm Studios on julkistanut Mortal Kombat 11 -pelin...
    Kamppailupelit
  • Nyt myös Steamista löytyy halpaa pelattavaa, kun Bethesda aloitti omat alennusmyynnit

    Nyt myös Steamista löytyy halpaa pelattavaa, kun Bethesda aloitti omat alennusmyynnit

    Bethesda on käynnistänyt omat alennusmyynnit Steamissa. QuakeCon 2019...
    Bethesda
  • Testi | PlayStation 5 tekee vaikutuksen DualSense-ohjaimella ja uskomattomilla latausajoilla

    Testi | PlayStation 5 tekee vaikutuksen DualSense-ohjaimella ja uskomattomilla latausajoilla

    PlayStation 5:n julkaisuun on Euroopassa vielä melkein kaksi...
    Peliartikkelit
  • Tulipahan pelattua | Kuvankaunis Raji voisi olla hyvä toimintaseikkailu, mutta jotain jää puuttumaan

    Tulipahan pelattua | Kuvankaunis Raji voisi olla hyvä toimintaseikkailu, mutta jotain jää puuttumaan

    Indiepeli Raji: An Ancient Epic vie keskelle intialaisten...
    indiepelit
  • Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 myöhästyy ja pahasti

    Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 myöhästyy ja pahasti

    Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 myöhästyy. Vampire:...
    myöhästymiset
  • Vuoden 2021 parhaat pelit on valittu – Nämä neljä uutuutta menestyivät kisassa parhaiten

    Vuoden 2021 parhaat pelit on valittu – Nämä neljä uutuutta menestyivät kisassa parhaiten

    Vuoden parhaat lautapelit valittiin tänäkin vuonna Suomen Leluyhdistyksen...
    Lautapelit

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Logitechilta tarjolle Blue Icepop -mikrofonipäivitys pelikuulokkeisiin

    Logitechilta tarjolle Blue Icepop -mikrofonipäivitys pelikuulokkeisiin

    Pelikuulokkeissa on harvemmin nähty päivitysmahdollisuuksia. Nyt Logitech on...
    Peliuutiset
  • Half-Life täytti 20 vuotta, ja pelin remaken Xen-päivityksestä on nyt julkaistu puhutteleva ensimmäi...

    Half-Life täytti 20 vuotta, ja pelin remaken Xen-päivityksestä on nyt julkaistu puhutteleva ensimmäi...

    Pelimaailman merkkiteos Half-Life on jo 20-vuotias, ja juhlapäivästä...
    Black Mesa
  • Arvostelu: Robottien valtaama 1980-luvun Ruotsi – Generation Zero -pelin hieno idea pilattiin surkea...

    Arvostelu: Robottien valtaama 1980-luvun Ruotsi – Generation Zero -pelin hieno idea pilattiin surkea...

    Parhaiten Just Cause -peleistä tunnetun Avalanche Studiosin Generation...
    Avalanche Studios

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme