Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Kylmä kosto on yllättävän hyvä Liam Neesonin toimintatrilleriksi

Posted on 26.2.2019

Liam Neesonin tuorein kostotarina lipsahtaa mustan komedian puolelle, joka pelastaa paljon.


Ensi-ilta: 1.3.2019. / Alkuperäisnimi: Cold Pursuit / Ohjaus: Hans Petter Moland / Käsikirjoitus: Frank Baldwin perustuen Kim Fupz Aakesonin käsikirjoittamaan elokuvaan / Pääosissa: Liam Neeson, Tom Bateman, Tom Jackson, Emmy Rossum, Domenick Lombardozzi, Julia Jones, John Doman, Laura Dern / Pituus: 119 minuuttia/ Ikäraja: K16


Aivan liian monta huonoa tai keskinkertaista toiminta- ja kostoelokuvaa tehnyt Liam Neeson voisi ehkä ottaa samanlaisia riskejä rooli- ja elokuvalinnoissaan kuin siviilielämässään. Miehen kertomus tapauksesta, jossa hän vuosikausia sitten halusi tappaa kenet tahansa tummaihoisen miehen oli tietysti aivan hirvittävää luettavaa, mutta myös tyhmänrohkeaa aikana jolloin kohun ja somelynkkauksen saa aikaan huomattavasti pienemmilläkin möläytyksillä.

Neeson kertoi samaistuvansa tämän Kylmä kosto – Cold Pursuit -elokuvan päähenkilöon, Kalliovuorilla Kehoen pikkukylässä asuvaan lumiaurakuski Nels Coxmaniin, jonka poika murhataan. Näyttelijä pyysi sanomisiaan anteeksi jo alkuperäisessä haastattelussa ja tarkensi vielä myöhemmin, ettei todellakaan ole rasisti.

Kohu ehti jo laantua, mutta miehen puheet taisivat vaikuttaa Kylmän koston katsojalukuihin, joka floppasi Yhdysvalloissa pahasti.

Se on vähän sääli, sillä vaikka elokuva onkin todella kaukana mestariteoksesta, niin ainakin se eroaa jonkin verran Neesonin perinteisistä toimintatrillereistä. Hänen hahmonsa on se sama oikeuden omiin käsiinsä ottava jamppa kuin monessa muussakin leffassa, mutta todella kauniisiin vuoristomaisemiin sijoittuva Kylmä kosto yrittää olla edes vähän erilainen elokuva.

Se on kostotarinan ohella myös musta komedia, joka onnistuu naurattamaan useaan otteeseen. Ohjaaja Hans Petter Moland on selvästi halunnut tehdä oman Fargonsa, mutta leffan tunnelma ja tyyli vaihtuu turhan tiuhaan tahtiin. Lopputulos on epätasainen, mutta taatusti herkkua ainakin Neeson-faneille.

Kylmä kosto on jenkkiversio vuoden 2014 Lumiauramies – Kraftidioten -elokuvasta, ja remakeksi harvinaisen onnistunut. Se johtuu taatusti siitä, että Moland ohjasi myös alkuperäisversion.

Ohjaaja on esimerkiksi päättänyt pitää päähenkilön nimen samana, joka on oikea päätös, sillä Coxman kuulostaa perusjenkin korvaan pornotähden nimeltä. Siitä revitään tietysti huumoria, mutta onneksi tarjolla on vähän fiksumpiakin juttuja joille nauraa. Esimerkiksi pojan murhasta vastuussa oleva The Viking -huumeparoni (Tom Bateman) on moderni douppikuningas, kuin risteytys Fifty Shades of Grey -leffojen Christian Greyta ja jonkin sortin self help -gurua, jolla ei ole lainkaan kärsivällisyyttä. Ällöttövän limainen hahmo on parhaimmillaan melko hillitön ilmestys.

Kilpailevan huumekartellin pomo White Bull (Tom Jackson) ja hänen kätyrinsä ovat kaikki tahallisia karrikatyyrejä intiaaneista ja melkoisia sählääjiä. Kaksi kartellia aloittavat sodan, jonka keskellä intiaanipäällikkö toteaa lakoniseen sävyyn ”olisinpa perustanut kasinon kuten veljeni”. Sille ja muille vastaaville möläytyksille ei ainakaan sopivassa mielentilassa voi olla nauramatta.

Kylän kunniakansalaiseksi valittu Coxman ampumassa ihmisiä lähietäisyydeltä katkaistulla haulikolla kasvoihin onnistuu olemaan sekä järkyttävän kammottavaa että hauskaa.

Siinä vaiheessa alkaa hymyilyttää, kun hän käärii ties kuinka monennen uhrinsa kanaverkkoon ja heittää ruumiin vesiputoukseen naama peruslukemilla, mutta ääneen naurattavat varsinkin huumekartellien jäsenet, niin alkuperäisasukkaat kuin valkoihoisetkin, jotka tuntuvat kaikki olevan totaalisen tolloja. Valkokankaalle ilmestyy aina lyhyt kuolinilmoitus jonkun päästessä hengestään, joka loputtomiin toistettuna hihityttää.

Onneksi Kylmä kosto osaa suurimmaksi osaksi nauraa myös itselleen, tekijöiden tietäessä elokuvansa olevan kertakäyttöistä väkivaltaviihdettä ja komediaa. Välillä se kuitenkin unohtuu, tunnelman hyppiessä vakavasta hauskaan turhan vauhdikkaasti. Liian tosissaan tehtyä draamaa olisi voinut saksia pois reippaastikin, sillä kahden tunnin kestossa on ainakin 20 minuuttia liikaa.

Sivuosahahmoja on mukana myös runsaasti, joista ainakin Emmy Rossumin ja John Domanin esittämän kyttäkaksikon ruutuajan olisi voinut leikata minimiin. Erityispisteet menkööt Coxmanin vaimoa näyttelevälle Laura Dernille, jonka roolin kuvauksiin on mennyt korkeintaan muutama päivä. Hahmo nimittäin häviää elokuvasta kokonaan pojan hautajaisten jälkeen. Esimerkillinen tapa napata rahat roolista hömppäelokuvassa!

Neeson on muutamaan otteeseen kertonut lopettavansa toimintaelokuvien tekemisen, vain peruakseen puheitaan myöhemmin. Kylmä kosto on ainakin askel oikeaan suuntaan, vaikka 66-vuotiaalta Neesonilta ja koko elokuvalta tuntuukin loppuvan happi vähän väliä ohuessa vuoristoilmassa.

KYLMÄ KOSTO

”Kylmä kosto on Liam Neesonin paras toimintahömppäelokuva moneen vuoteen.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-kylma-kosto-on-yllattavan-hyva-liam-neesonin-toimintatrilleriksi/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Samuel L. Jackson saa seuraa toisestakin Avengers-tähdestä Marvelin ensi vuoden Secret Invasion -sar...

    Samuel L. Jackson saa seuraa toisestakin Avengers-tähdestä Marvelin ensi vuoden Secret Invasion -sar...

    Marvelin Secret Invasion -sarja julkaistaan ensi vuoden puolella...
    Cobie Smulders
  • Mitä Leialla oikein oli kädessään? Uusi Star Wars -kuva on suunnattu vain elokuvasarjan suurimmille ...

    Mitä Leialla oikein oli kädessään? Uusi Star Wars -kuva on suunnattu vain elokuvasarjan suurimmille ...

    Uusi kirja esittelee yksityiskohtaisesti Star Wars -universumin kaikki...
    Carrie Fisher
  • Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

    Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

    Synkän ääriväkivaltaista Ju-On: Origins -kauhusarjaa ei voi suositella...
    Elokuva-arvostelut
  • X-Men: Dark Phoenixin loppu oli aluksi ihan erilainen – Mukana skrulleja ja taistelu YK:n päämajassa

    X-Men: Dark Phoenixin loppu oli aluksi ihan erilainen – Mukana skrulleja ja taistelu YK:n päämajassa

    Viimeiseen X-Men-elokuvaan tehtiin uusia kuvauksia ja lopulta se...
    Elokuvat
  • Kuva: Vihjasiko Tom Hardy pian poistetussa Instragram-päivityksessään Spider-Manin olevan mukana Ven...

    Kuva: Vihjasiko Tom Hardy pian poistetussa Instragram-päivityksessään Spider-Manin olevan mukana Ven...

    Tom Hardyn tähdittämän Venom: Let There Be Carnagen...
    Elokuvat
  • Gravity- ja Children of Men -ohjaaja Alfoso Cuarónin Loistava tulevaisuus löytyy nyt suoratoistona S...

    Gravity- ja Children of Men -ohjaaja Alfoso Cuarónin Loistava tulevaisuus löytyy nyt suoratoistona S...

    Ennen uransa suurimpia hittejä – Ja äitiäs kans,...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu: HBO Nordicilla tänään alkava Perry Mason -rikossarja on tyylikäs, mutta natiseva tulkinta...

    Arvostelu: HBO Nordicilla tänään alkava Perry Mason -rikossarja on tyylikäs, mutta natiseva tulkinta...

    Perry Masonin legendaarinen hahmo tutkii raakaa lapsimurhaa HBO...
    Elokuva-arvostelut
  • Traileri: Tältä näyttää Netflixin uutuussarja I Am Not Okay With This, jota on verrattu Twin Peaksii...

    Traileri: Tältä näyttää Netflixin uutuussarja I Am Not Okay With This, jota on verrattu Twin Peaksii...

    Netflixin uutuussarjan supervoimilla varustettua teinityttöä esittää IT-elokuvista tuttu Sophia...
    Elokuvat
  • HBO oli huolissaan, pysyisikö James Gandolfini elossa The Sopranosin kuvausten loppuun asti

    HBO oli huolissaan, pysyisikö James Gandolfini elossa The Sopranosin kuvausten loppuun asti

    James Gandolfini katosi useamman kerran kesken Sopranos-sarjan kuvausten...
    Elokuvat
  • Näyttelijä Michael B. Jordanin rommi aiheutti närää – Näin Black Panther -tähti vastasi palautteesee...

    Näyttelijä Michael B. Jordanin rommi aiheutti närää – Näin Black Panther -tähti vastasi palautteesee...

    Micheal B. Jordania syytettiin kulttuurisesta omimisesta. Michael B....
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Netflixin uutuudet tällä viikolla: Steven Soderber...
Arvostelu | Netflixin uutuus vie yöunet – David At...
Netflix vahvisti, milloin kesällä alkanut Masters ...
Star Wars -fanien suosikkihahmo on mukana The Mand...
Oliko The Falcon and the Winter Soldierin loppu pe...

Tekniikka uutisia

  • Thor-näyttelijä unohti olleensa mukana The Dark Worldissa – ja seuraavaksi elokuvan nimen

    Thor-näyttelijä unohti olleensa mukana The Dark Worldissa – ja seuraavaksi elokuvan nimen

    IT-porukka-sarjasta tuttu irlantilaisnäyttelijä Chris O’Dowd esitti vuoden 2013...
    Chris O'Dowd
  • Kuvat: Tältäkin Marvel Studiosin superpahis Thanos olisi voinut näyttää Avengers: Endgamessa

    Kuvat: Tältäkin Marvel Studiosin superpahis Thanos olisi voinut näyttää Avengers: Endgamessa

    Lisää kuvakarkkia intohimoisimmille Marvel-faneille: vaihtoehtoisia versioita Avengers: Endgame...
    Avengers
  • Ennuste: Uusi Hellboy-leffa tulee ottamaan turpaansa ja pahasti

    Ennuste: Uusi Hellboy-leffa tulee ottamaan turpaansa ja pahasti

    Kolmas Hellboy-elokuva saa ensi-iltansa vajaan kuukauden päästä. Pieni...
    Elokuvauutiset
  • Wesley Snipes kertoi mielipiteensä Marvelin uudesta Blade-elokuvasta ja sen pääosanesittäjästä

    Wesley Snipes kertoi mielipiteensä Marvelin uudesta Blade-elokuvasta ja sen pääosanesittäjästä

    Blade-rebootin pääosassa nähdään Wesley Snipesin sijaan Mahershala Ali. Marvel...
    Blade
  • Kuva: Tästä elokuvajulisteesta maksettiin juuri melkein 200 000 euroa

    Kuva: Tästä elokuvajulisteesta maksettiin juuri melkein 200 000 euroa

    1930-luvun klassikkoelokuvan juliste huutokaupattiin huimaan hintaan. Leigh Whannellin...
    Elokuvat
  • Arvostelu | The French Dispatch on hyvä elokuva, mutta uhkaa ähkyllä jopa kovinta Wes Anderson -fani...

    Arvostelu | The French Dispatch on hyvä elokuva, mutta uhkaa ähkyllä jopa kovinta Wes Anderson -fani...

    Omaperäisestä kuvakerronnastaan tunnetun Wes Andersonin uusin elokuva The...
    Adrien Brody
  • Vuoden 2019 parhaasta elokuvasta on tekeillä tv-sarja – Pääosaan Hulk-tähti Mark Ruffalo?

    Vuoden 2019 parhaasta elokuvasta on tekeillä tv-sarja – Pääosaan Hulk-tähti Mark Ruffalo?

    Parhaan elokuvan Oscarin voittaneesta Parasite-elokuvasta on tekeillä myös...
    Bong Joon-ho
  • Kuvat: Wonder Woman 2 -elokuvan julisteet ovat kuin sieniä syöneen euroviisufanin suunnittelemia

    Kuvat: Wonder Woman 2 -elokuvan julisteet ovat kuin sieniä syöneen euroviisufanin suunnittelemia

    Patty Jenkinsin ohjaaman Wonder Woman 1984:n ensi-iltapäivä on...
    Elokuvat
  • Ensituntumat: Marvel’s Avengers ei vielä aivan vakuuttanut, mutta toivoa riittää silti

    Ensituntumat: Marvel’s Avengers ei vielä aivan vakuuttanut, mutta toivoa riittää silti

    Pääsimme Gamescom 2019 -tapahtuman yhteydessä pelaamaan pienen pätkän...
    Crystal Dynamics
  • Juliste paljastaa uuden Star Trek: Lower Decks -sarjan alkavan jo elokuussa

    Juliste paljastaa uuden Star Trek: Lower Decks -sarjan alkavan jo elokuussa

    Star Trek: Lower Decks -sarja keskittyy muita enemmän...
    CBS All Access

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Näin paljon Netflixin suosio on kasvanut parin viime vuoden aikana – Eurooppa jättää kasvussa USA:n ...

    Näin paljon Netflixin suosio on kasvanut parin viime vuoden aikana – Eurooppa jättää kasvussa USA:n ...

    Netflixin suosio jatkaa kasvamistaan tuoreimpien käppyröiden valossa. Bloomberg...
    Elokuvauutiset
  • Kuva: Vuoden 2006 Superman Returns -elokuvan Brandon Routh palasi Teräsmieheksi – tältä hän näyttää ...

    Kuva: Vuoden 2006 Superman Returns -elokuvan Brandon Routh palasi Teräsmieheksi – tältä hän näyttää ...

    Brandon Routh palaa Supermanin rooliin Arrowverse-sarjojen yhteisosiossa Crisis...
    Arrowverse
  • Tänään tv:ssä: Brad Pittin rujo, raaka ja räkäinen sotaelokuva – Löytyy myös Netflixistä

    Tänään tv:ssä: Brad Pittin rujo, raaka ja räkäinen sotaelokuva – Löytyy myös Netflixistä

    Nelonen esittää perjantai-illan elokuvana Brad Pittin rujon Fury-sotaleffan...
    elokuvat tv

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme