Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Kylmä kosto on yllättävän hyvä Liam Neesonin toimintatrilleriksi

Posted on 26.2.2019

Liam Neesonin tuorein kostotarina lipsahtaa mustan komedian puolelle, joka pelastaa paljon.


Ensi-ilta: 1.3.2019. / Alkuperäisnimi: Cold Pursuit / Ohjaus: Hans Petter Moland / Käsikirjoitus: Frank Baldwin perustuen Kim Fupz Aakesonin käsikirjoittamaan elokuvaan / Pääosissa: Liam Neeson, Tom Bateman, Tom Jackson, Emmy Rossum, Domenick Lombardozzi, Julia Jones, John Doman, Laura Dern / Pituus: 119 minuuttia/ Ikäraja: K16


Aivan liian monta huonoa tai keskinkertaista toiminta- ja kostoelokuvaa tehnyt Liam Neeson voisi ehkä ottaa samanlaisia riskejä rooli- ja elokuvalinnoissaan kuin siviilielämässään. Miehen kertomus tapauksesta, jossa hän vuosikausia sitten halusi tappaa kenet tahansa tummaihoisen miehen oli tietysti aivan hirvittävää luettavaa, mutta myös tyhmänrohkeaa aikana jolloin kohun ja somelynkkauksen saa aikaan huomattavasti pienemmilläkin möläytyksillä.

Neeson kertoi samaistuvansa tämän Kylmä kosto – Cold Pursuit -elokuvan päähenkilöon, Kalliovuorilla Kehoen pikkukylässä asuvaan lumiaurakuski Nels Coxmaniin, jonka poika murhataan. Näyttelijä pyysi sanomisiaan anteeksi jo alkuperäisessä haastattelussa ja tarkensi vielä myöhemmin, ettei todellakaan ole rasisti.

Kohu ehti jo laantua, mutta miehen puheet taisivat vaikuttaa Kylmän koston katsojalukuihin, joka floppasi Yhdysvalloissa pahasti.

Se on vähän sääli, sillä vaikka elokuva onkin todella kaukana mestariteoksesta, niin ainakin se eroaa jonkin verran Neesonin perinteisistä toimintatrillereistä. Hänen hahmonsa on se sama oikeuden omiin käsiinsä ottava jamppa kuin monessa muussakin leffassa, mutta todella kauniisiin vuoristomaisemiin sijoittuva Kylmä kosto yrittää olla edes vähän erilainen elokuva.

Se on kostotarinan ohella myös musta komedia, joka onnistuu naurattamaan useaan otteeseen. Ohjaaja Hans Petter Moland on selvästi halunnut tehdä oman Fargonsa, mutta leffan tunnelma ja tyyli vaihtuu turhan tiuhaan tahtiin. Lopputulos on epätasainen, mutta taatusti herkkua ainakin Neeson-faneille.

Kylmä kosto on jenkkiversio vuoden 2014 Lumiauramies – Kraftidioten -elokuvasta, ja remakeksi harvinaisen onnistunut. Se johtuu taatusti siitä, että Moland ohjasi myös alkuperäisversion.

Ohjaaja on esimerkiksi päättänyt pitää päähenkilön nimen samana, joka on oikea päätös, sillä Coxman kuulostaa perusjenkin korvaan pornotähden nimeltä. Siitä revitään tietysti huumoria, mutta onneksi tarjolla on vähän fiksumpiakin juttuja joille nauraa. Esimerkiksi pojan murhasta vastuussa oleva The Viking -huumeparoni (Tom Bateman) on moderni douppikuningas, kuin risteytys Fifty Shades of Grey -leffojen Christian Greyta ja jonkin sortin self help -gurua, jolla ei ole lainkaan kärsivällisyyttä. Ällöttövän limainen hahmo on parhaimmillaan melko hillitön ilmestys.

Kilpailevan huumekartellin pomo White Bull (Tom Jackson) ja hänen kätyrinsä ovat kaikki tahallisia karrikatyyrejä intiaaneista ja melkoisia sählääjiä. Kaksi kartellia aloittavat sodan, jonka keskellä intiaanipäällikkö toteaa lakoniseen sävyyn ”olisinpa perustanut kasinon kuten veljeni”. Sille ja muille vastaaville möläytyksille ei ainakaan sopivassa mielentilassa voi olla nauramatta.

Kylän kunniakansalaiseksi valittu Coxman ampumassa ihmisiä lähietäisyydeltä katkaistulla haulikolla kasvoihin onnistuu olemaan sekä järkyttävän kammottavaa että hauskaa.

Siinä vaiheessa alkaa hymyilyttää, kun hän käärii ties kuinka monennen uhrinsa kanaverkkoon ja heittää ruumiin vesiputoukseen naama peruslukemilla, mutta ääneen naurattavat varsinkin huumekartellien jäsenet, niin alkuperäisasukkaat kuin valkoihoisetkin, jotka tuntuvat kaikki olevan totaalisen tolloja. Valkokankaalle ilmestyy aina lyhyt kuolinilmoitus jonkun päästessä hengestään, joka loputtomiin toistettuna hihityttää.

Onneksi Kylmä kosto osaa suurimmaksi osaksi nauraa myös itselleen, tekijöiden tietäessä elokuvansa olevan kertakäyttöistä väkivaltaviihdettä ja komediaa. Välillä se kuitenkin unohtuu, tunnelman hyppiessä vakavasta hauskaan turhan vauhdikkaasti. Liian tosissaan tehtyä draamaa olisi voinut saksia pois reippaastikin, sillä kahden tunnin kestossa on ainakin 20 minuuttia liikaa.

Sivuosahahmoja on mukana myös runsaasti, joista ainakin Emmy Rossumin ja John Domanin esittämän kyttäkaksikon ruutuajan olisi voinut leikata minimiin. Erityispisteet menkööt Coxmanin vaimoa näyttelevälle Laura Dernille, jonka roolin kuvauksiin on mennyt korkeintaan muutama päivä. Hahmo nimittäin häviää elokuvasta kokonaan pojan hautajaisten jälkeen. Esimerkillinen tapa napata rahat roolista hömppäelokuvassa!

Neeson on muutamaan otteeseen kertonut lopettavansa toimintaelokuvien tekemisen, vain peruakseen puheitaan myöhemmin. Kylmä kosto on ainakin askel oikeaan suuntaan, vaikka 66-vuotiaalta Neesonilta ja koko elokuvalta tuntuukin loppuvan happi vähän väliä ohuessa vuoristoilmassa.

KYLMÄ KOSTO

”Kylmä kosto on Liam Neesonin paras toimintahömppäelokuva moneen vuoteen.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-kylma-kosto-on-yllattavan-hyva-liam-neesonin-toimintatrilleriksi/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Tänään tv:ssä: Tämä Bruce Willisin leffa pohjautuu sarjakuvaan, josta et ole koskaan kuullutkaan

    Tänään tv:ssä: Tämä Bruce Willisin leffa pohjautuu sarjakuvaan, josta et ole koskaan kuullutkaan

    Vuoden 2010 toimintakomediahitti Red sai jatko-osan vuonna 2013....
    Elokuvauutiset
  • Yksi viime vuosien parhaista scifi-elokuvista löytyy nyt suoratoistona – Oli liian laadukas Suomen e...

    Yksi viime vuosien parhaista scifi-elokuvista löytyy nyt suoratoistona – Oli liian laadukas Suomen e...

    Oletko kuullut vuonna 2019 valmistuneesta Synchronic-scifi-elokuvasta? No, ei...
    Elokuvauutiset
  • Verisistä kauhuelokuvista tunnettu ohjaaja tekee Borderlands-leffan, vihjasi pelistudio

    Verisistä kauhuelokuvista tunnettu ohjaaja tekee Borderlands-leffan, vihjasi pelistudio

    Borderlands-elokuvasta saattoi paljastua yksityiskohtia, sillä peliä kehittävän Gearbox-studion...
    Borderlands
  • Nyt se on varmaa: Apocalypse Now: Final Cut ja Taika Waititin Hitler-komedia Jojo Rabbit saadaan myö...

    Nyt se on varmaa: Apocalypse Now: Final Cut ja Taika Waititin Hitler-komedia Jojo Rabbit saadaan myö...

    Ilmestyskirja. Nyt ja Jojo Rabbit nähdään valkokankaalla vuodenvaihteessa....
    Elokuvat
  • Näin Oscar-gaalaa sensuroitiin Kiinassa: Bohemian Rhapsody -voittajan puhe käännettiin miten sattuu

    Näin Oscar-gaalaa sensuroitiin Kiinassa: Bohemian Rhapsody -voittajan puhe käännettiin miten sattuu

    Kiina on tunnettu tiukasta sensuuristaan. Nyt jyrän alle...
    Bohemian Rhapsody
  • Ohjaaja John Carpenter käsikirjoittaa Jokeri-sarjakuvan

    Ohjaaja John Carpenter käsikirjoittaa Jokeri-sarjakuvan

    DC Comics julkaisee John Carpenterin Jokeri-tarinan lokakuussa. DC...
    Anthony Burch
  • Arvostelu | Uusi Dr. Brain -tv-sarjaa voi suositella Squid Game -faneille, mutta myös älykkään scifi...

    Arvostelu | Uusi Dr. Brain -tv-sarjaa voi suositella Squid Game -faneille, mutta myös älykkään scifi...

    Mestariohjaaja Kim Jee-woon ensimmäinen tv-sarja on korkealentoista scifiä,...
    Apple TV Plus
  • Traileri: Tältä näyttää K16-ikärajan Mortal Kombat -elokuva Scorpion’s Revenge, joka julkaistaan vie...

    Traileri: Tältä näyttää K16-ikärajan Mortal Kombat -elokuva Scorpion’s Revenge, joka julkaistaan vie...

    Mortal Kombat -elokuvia on tekeillä kaksin kappalein, ja...
    Elokuvat
  • Alien: Hope for the Future on virallisia pelejä uskollisempi elokuville, vihjailee faniprojektin uus...

    Alien: Hope for the Future on virallisia pelejä uskollisempi elokuville, vihjailee faniprojektin uus...

    Epävirallinen Alien: Hope for the Future tulee olemaan...
    Alien
  • Tappoiko Brad Pittin roolihahmo vaimonsa vai ei? Once Upon a Time in Hollywood -mysteeri sai vihdoin...

    Tappoiko Brad Pittin roolihahmo vaimonsa vai ei? Once Upon a Time in Hollywood -mysteeri sai vihdoin...

    Quentin Tarantinon kirja Once Upon a Time in...
    Brad Pitt

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Simpsoneiden 32. kausi saapuu Suomeen vihdoinkin t...
Huhu: The Walking Dead -suosikista
Marvel Studiosi...
Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-ho...
Game of Thrones -spinoff House of the Dragon siirt...
Vuoden odotetuimmasta fantasiaelokuvasta julkaisti...

Tekniikka uutisia

  • Pika-arvio: Batwoman alkaa HBO Nordicilla tiistaina – Ensimmäinen jakso on raivostuttava sekasotku

    Pika-arvio: Batwoman alkaa HBO Nordicilla tiistaina – Ensimmäinen jakso on raivostuttava sekasotku

    Batwoman-sarjan pilottijakso ei lupaa kovin hyvää. Näyttelijä Ruby...
    Arrow
  • Brad Pittin zombileffan World War Z jatko-osa ei suostu jäämään limboon – kuvaukset saadaan vihdoink...

    Brad Pittin zombileffan World War Z jatko-osa ei suostu jäämään limboon – kuvaukset saadaan vihdoink...

    David Fincher ohjaa World War Z -kauhuhitin jatko-osan. Tuottajat...
    Brad Pitt
  • Uusi Lord of the Rings -elokuva on tekeillä – Ohjaaja ja nimi paljastettiin tänään

    Uusi Lord of the Rings -elokuva on tekeillä – Ohjaaja ja nimi paljastettiin tänään

    Uusi Lord of the Rings -elokuva on julkistettu...
    Elokuvauutiset
  • USA:n katsotuimmaksi leffaksi nousi ”kamala sekasotku”, joka pudotti 007 No Time to Dien TOP 10 -lis...

    USA:n katsotuimmaksi leffaksi nousi ”kamala sekasotku”, joka pudotti 007 No Time to Dien TOP 10 -lis...

    Loputtomalta tuntuvan Halloween-elokuvasarjan tuorein osa, Halloween Kills, onnistui...
    007 No Time to Die
  • Loistavan Snowpiercer-scifi-elokuvan tv-versioon kiinnitettiin mm. Lord of the Ringsistä ja Game of ...

    Loistavan Snowpiercer-scifi-elokuvan tv-versioon kiinnitettiin mm. Lord of the Ringsistä ja Game of ...

    Vedonlyönti alkakoon! Miten pian Sean Beanin hahmo kuolee...
    Bong Joon-ho
  • Nyt se on varmaa: Apocalypse Now: Final Cut ja Taika Waititin Hitler-komedia Jojo Rabbit saadaan myö...

    Nyt se on varmaa: Apocalypse Now: Final Cut ja Taika Waititin Hitler-komedia Jojo Rabbit saadaan myö...

    Ilmestyskirja. Nyt ja Jojo Rabbit nähdään valkokankaalla vuodenvaihteessa....
    Elokuvat
  • Traileri: Ryan Philippe vetää verissäpäin terroristeja lättyyn toimintaelokuvassa The 2nd

    Traileri: Ryan Philippe vetää verissäpäin terroristeja lättyyn toimintaelokuvassa The 2nd

    Ryan Philippen tähdittämä toimintamättö The 2nd julkaistaan VOD-versiona...
    Elokuvat
  • Klassikkoelokuvista Perikato ja Berliinin taivaan alla tuttu Bruno Ganz on kuollut

    Klassikkoelokuvista Perikato ja Berliinin taivaan alla tuttu Bruno Ganz on kuollut

    Pitkän linjan sveitsiläisnäyttelijä Bruno Ganz on kuollut. Bruno...
    Bruno Ganz
  • Vuoden kahjoin traileri ei ollut aprillipila – Jim Jarmuschin zombileffa The Dead Don’t Die avaa Can...

    Vuoden kahjoin traileri ei ollut aprillipila – Jim Jarmuschin zombileffa The Dead Don’t Die avaa Can...

    Jim Jarmuschin The Dead Don’t Die on ilmeisesti aivan...
    Adam Driver
  • Hans Zimmer on aivan pähkinöinä Denis Villeneuven Dyyni-elokuvan soundtrackista

    Hans Zimmer on aivan pähkinöinä Denis Villeneuven Dyyni-elokuvan soundtrackista

    Säveltäjä Hans Zimmer on kiireinen mies. Hans Zimmerin...
    Denis Villeneuve

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kuvat: Tältä näyttää kolmas The Walking Dead -sarja, joka käynnistyy keväällä 2020

    Kuvat: Tältä näyttää kolmas The Walking Dead -sarja, joka käynnistyy keväällä 2020

    Uuden The Walking Dead -sarjan päähenkilöt ovat teinejä....
    AMC
  • Kuva: uusi Sonic the Movie -juliste on tyylikkäin, mitä elokuvasta on tähän asti julkaistu

    Kuva: uusi Sonic the Movie -juliste on tyylikkäin, mitä elokuvasta on tähän asti julkaistu

    Sonic the Movie -leffa näyttäytyy tuoreella julisteella. Paramount-elokuvastudio...
    Elokuvat
  • Vuoden 2021 näyttävin scifi-sarja saa jatkoa, ja tarinan kannalta oikein hyvä niin

    Vuoden 2021 näyttävin scifi-sarja saa jatkoa, ja tarinan kannalta oikein hyvä niin

    Laura Birnin tähdittämän Foundation-sarjan toinen kausi varmistui saman...
    Apple TV+ sarjat

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme