Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Eastshade on kiehtova ja kaunis seikkailu, jossa ei veri lennä – Valitettavasti peli on myös pahasti bugien rampauttama

Posted on 15.12.2019

Eastshade on ihastuttava ja kaunis fantasiaseikkailu, jossa ei miekkaa heilutella eikä örkkejä paloitella. Viehättävän indiepelin parissa viihtyy loppuun asti, vaikka tekniset ongelmat yrittävätkin parhaansa viedäkseen kaiken ilon kokemuksesta.


Julkaisupäivä: 29.10.2019 (PS4)
Studio: Eastshade Studios
Julkaisija: Eastshade Studios
Saatavilla: PlayStation 4 (testattu), Xbox One, PC, Linux, Mac
Pelaajia: 1
Ikäraja: 7
Peliä pelattu arvostelua varten: 11 tuntia


Seikkailu- ja roolipelit tarjoavat usein laajoja fantasiamaailmoita tutkittavaksi, mutta seikkailuihin liittyy aina vaaran elementti. Useimmat pelimaailmat nimittäin kuhisevat vihollisia ja kuolettavia uhkia, jotka voivat viedä seikkailunhalun innokkaimmaltakin pelaajalta.

Eastshade on toista maata. Alkuvuodesta PC:lle julkaistu ja syksyllä konsoleille kääntynyt seikkailupeli vie pelaajan viehättävälle tutkimusmatkalle, jossa ketään ei pistetä hengiltä tai kohdella väkivalloin. Siitäkin huolimatta tai ehkä juuri siksi Eastshade on erittäin vetovoimainen, ja peli tarjoaakin pelattavaa helposti yli kymmenen tunnin edestä.

Lähtökohtakin on hurmaavan erilainen kuin monissa muissa seikkailupeleissä. Pelaajan ohjastama hahmo on taidemaalari, joka saapuu kaukaiselle Eastshaden saarelle täyttämään edesmenneen äitinsä toivetta. Ennen kuolemaansa äiti toivoi, että hänen lapsensa vierailisi niissä Eastshaden paikoissa, jotka tekivät häneen itseensä vaikutuksen vuosia sitten.

Näitä paikkoja pelaaja lähtee ikuistamaan, mutta mitään varsinaista ”juonta” pelissä ei ole. Sen sijaan pelimaailmasta löydettävät tehtävät muodostavat omanlaisensa tarinamaailman, joka on kuin kokoelma pieniä kertomuksia.

Eteneminen on pelaajan kontolla, eivätkä kehittäjät varsinaisesti näytä suuntaa. Pelaaja lähtee siis vapaasti tutkimaan maailmaa, jututtamaan paikallisia, auttamaan heitä ongelmissa ja ratkaisemaan pieniä pulmia ja konflikteja. Mikään vaikea peli Eastshade ei ole, mutta omia aivojaan pääsee silti käyttämään, ja ”päätehtävän” läpäiseminen vaatii myös useampien muiden toimeksiantojen täyttämistä.

Koko peli on rakennettu pelaajan omatoimisuuden varaan, ja myös monet pelimekaniikat avautuvat luontevasti tehtävien kautta. Esimerkiksi pelimaailman kartta, nopeammat matkustusmuodot ja fast travel ovat elementtejä, jotka pelaaja joko löytää tai sitten ei. Tässä pelissä uteliaisuus ja aktiivisuus palkitaan.

Kaikki Eastshadessa on läpeensä viehättävää, ja kuten alle kokoamastani kuvagalleriastakin näkee, on peli myös parhaimmillaan erittäin kaunis. Eastshaden valtakuntaa asuttavat höpsöt ja persoonalliset eläinhahmot, ja vaikka pelimaailma onkin täysin väkivallaton, on tarinoilla myös eettiset ja aavistuksen vakavammat elementtinsä. Mikään pelkkä lastenpeli ei siis ole kyseessä, ja matalasta ikärajasta huolimatta se vaatii hyvää englanninkielen taitoa.

On myös kehuttava, että pelin musiikit ovat kauniita (joskin toisteisia), ja ääninäyttely on harvinaisen eläväistä ja huumorintajuista. Hahmomallit voivat olla kankeita, mutta ääninäyttelijät tekevät parhaansa tuodakseen persoonallisuutta rajallisella budjetilla rakennettuun peliin.

Kaikkien kehujen jälkeen onkin ikävä joutua toteamaan, että Eastshadella on nurja puolensa. Pelillä on nimittäin pahoja teknisiä ongelmia, jotka todellakin haittaavat pelaamista.

Pahimmasta päästä ovat pelin toistuvat kaatumiset tai täysin omituiset bugit, kuten erään pitkän tehtävän keskeisen pelihahmon muuttuminen näkymättömäksi. Etsimättä ohjeita en olisi koskaan löytänyt hahmoa tai päässyt kyseistä tehtävää läpi.

Suurempien ongelmien rinnalla on koko joukko pienempiä ongelmia, jotka eivät suoraan estä pelaamista, mutta alkavat lopulta häiritä. Esimerkiksi äänentaso heilahtelee kurjasti, monet kulmat ja pienet esteet haittaavat liikkumista, ja Eastshadessa eivät lataudu hitaasti vain tekstuurit vaan usein jopa kokonaiset objektit.

Pelistä löytyy myös joukko harmittavia pelisuunnittelun ratkaisuja. Esimerkiksi käveleminen on tolkuttoman hidasta, joten melkein koko pelin tulee pelanneeksi juoksupainike (L1) pohjassa. Ja jostain syystä pelin kirkkautta ei voi säätää ja se on lähtökohtaisesti hyvin matalalla, joten luolissa on vaikea nähdä eteensä ja useita dialogeja tulee käytyä käytännössä näkemättä pelihahmojen kasvoja.

Kokonaisuudesta saa sen vaikutelman, että PS4-käännös on tehty nopeasti ja halvalla. Peliin on jopa unohtunut Xbox-ohjaimen painikeohjeita eräiden esineiden käyttämiseen.

Tämä kaikki on perhanan ärsyttävää, sillä Eastshade on monella tapaa valloittava ja kiehtova peli. Pelimaailmaa on mukava tutkiskella ja uppoutua sen tarinoihin, mutta samaan aikaan ärsyttävät bugit häiritsevät jatkuvasti.

Eastshadea voikin suositella vain varauksella, ja PS4-version perusteella suosittelisin ehkä kokeilemaan peliä jollakin muulla alustalla. Eastshade sopii kaikille, jotka sietävät bugeja ja ovat valmiita kiertämään niitä päästäkseen nauttimaan tarinallisesta ja leppoisasta seikkailupelistä.

Joka tapauksessa Eastshade on lupaava avaus pelin mukaan nimetyltä Eastshade Studiosilta, joka on aiemmin julkaissut vain samaan maailmaan sijoittuvan pikkupelin Leaving Lyndow (2017). Jään odottamaan mielenkiinnolla, millaisen pelin nämä kehittäjät seuraavaksi tekevät.

Olisiko luvassa esimerkiksi vielä tätäkin laajempaan pelimaailmaan sijoittuva Westshade? Vain aika näyttää, mutta sellainen kelpaisi ainakin itselleni. Ainakin jos bugien kitkemiseen varataan kunnolla aikaa.

EASTSHADE

”Bugeista kärsivä Eastshade on valloittava seikkailu ilman verenvuodatusta.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-eastshade/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: The Gunk on juuri sopivan rento seikkailupeli joululomalle

    Arvostelu: The Gunk on juuri sopivan rento seikkailupeli joululomalle

    The Gunk on veikeä seikkailupeli, jossa puhdistetaan mustan...
    indiepelit
  • Netflix yllätti: Hittisarjalle on luvassa jatkoa jo ensi sunnuntaina – tai sitten joku on mokannut p...

    Netflix yllätti: Hittisarjalle on luvassa jatkoa jo ensi sunnuntaina – tai sitten joku on mokannut p...

    Konamin suosittuun Castlevania-videopelisarjaan pohjautuvalle Netflix-sarjalle on odotettu kolmatta...
    Castlevania
  • Borderlands sai ihmiset tyydyttämään halujaan PornHubin välityksellä ennennäkemätöntä tahtia

    Borderlands sai ihmiset tyydyttämään halujaan PornHubin välityksellä ennennäkemätöntä tahtia

    Borderlands 3:n julkaisu on näkynyt selvänä piikkinä myös...
    Borderlands 3
  • Fortnitessä alkoi 14 päivää kestävä joulufestivaali

    Fortnitessä alkoi 14 päivää kestävä joulufestivaali

    14 Days of Fortnite tuo mukanaan tarjoaa tiiviillä...
    Epic Games
  • Kuva: PlayStation 5 saapui Suomeen – Veimme sen saunaan

    Kuva: PlayStation 5 saapui Suomeen – Veimme sen saunaan

    Sony on toimittanut PlayStation 5:stä ensimmäiset testilaitteet valituille...
    Peliuutiset
  • Call of Duty -sarjan klassikkokartta saapuu Black Ops 4:ään ilmaiseksi huomenna

    Call of Duty -sarjan klassikkokartta saapuu Black Ops 4:ään ilmaiseksi huomenna

    Uusi versio Nuketown-kartasta on tarjolla PlayStation 4 -pelaajille...
    Call of Duty
  • Resident Evil 5 ja 6 julkaistaan Switchille lokakuussa – paikallinen ja nettimoninpeli vahvistettu

    Resident Evil 5 ja 6 julkaistaan Switchille lokakuussa – paikallinen ja nettimoninpeli vahvistettu

    Switchille ilmestyy kauhupelejä kaksin kappalein, kun Resident Evil...
    Capcom
  • Diablo Immortal myöhästyy jälleen kerran, eikä syytä ole paljastettu

    Diablo Immortal myöhästyy jälleen kerran, eikä syytä ole paljastettu

    Diablo Immortal myöhästyy uudemman kerran. Blizzard on kertonut,...
    Diablo
  • Grand Theft Auto III täyttää tänään 20 vuotta – Rockstarin klassikko näytti suuntaa muille ja jätti ...

    Grand Theft Auto III täyttää tänään 20 vuotta – Rockstarin klassikko näytti suuntaa muille ja jätti ...

    Rockstar Gamesin suosittu GTA-sarja löysi kolmannen ulottuvuuden tasan...
    GTA
  • Video: Pelaajat ovat kohdanneet Days Gonessa hervottomia bugeja

    Video: Pelaajat ovat kohdanneet Days Gonessa hervottomia bugeja

    PlayStation 4:n yksinoikeuspeli Days Gone voi yllättää vaikkapa...
    Days Gone

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Lord of the Rings sovitetaan jälleen lautapeliksi ...
Arvostelu: Ace Combat 7: Skies Unknown on kaunista...
Epic haastaa täysin epäonnistuneen
Fortnite-festiv...
E3 2019 -pelimessut tulevat taas – Näin voit seura...
Kuva: näin häikäisevän upealta näyttää Night City ...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu: Resident Evil 3 Remake ei yllä edeltäjänsä tasolle – Liika suoraviivaisuus ja hätiköinti ...

    Arvostelu: Resident Evil 3 Remake ei yllä edeltäjänsä tasolle – Liika suoraviivaisuus ja hätiköinti ...

    Capcom jatkaa uusioversioiden parissa Resident Evil -sarjan seuraavalla...
    Peliarvostelut
  • Tulipahan pelattua | Gamedec on lupaavaa cyberpunkia, mutta valtavat tekstiseinät tekevät aivoista p...

    Tulipahan pelattua | Gamedec on lupaavaa cyberpunkia, mutta valtavat tekstiseinät tekevät aivoista p...

    Pienten resurssien Gametec-peli lentää aivan liian korkealle, ja...
    kyberpunk
  • Arvostelu: Until Dawnin tekijöiden Man of Medan aloittaa uuden kauhupelisarjan toivottua vaisummin

    Arvostelu: Until Dawnin tekijöiden Man of Medan aloittaa uuden kauhupelisarjan toivottua vaisummin

    Supermassive Gamesin kunnianhimoinen antologiasarja ei ala täysin vakuuttavissa...
    Man of Medan
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 9: Voita omaksesi Fallout-peleistä tuttu Power Fist

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 9: Voita omaksesi Fallout-peleistä tuttu Power Fist

    Muropaketin suuressa jouluarvonnassa 2021 on jaossa 12 palkintoa...
    Elokuvauutiset
  • Rockstar tarjoaa nyt Red Dead Redemption 2:n PC-versiota vaivanneista ongelmista kärsineille ilmaist...

    Rockstar tarjoaa nyt Red Dead Redemption 2:n PC-versiota vaivanneista ongelmista kärsineille ilmaist...

    Rockstar jakaa nyt kaikille Red Dead Redemption 2:n...
    Pelit
  • Angry Birds -kehittäjä Rovio laajenee – Osti suomalaisen mobiilipeleihin keskittyvän PlayRaven-studi...

    Angry Birds -kehittäjä Rovio laajenee – Osti suomalaisen mobiilipeleihin keskittyvän PlayRaven-studi...

    Rovio on hankkinut suomalaisen mobiilipelistudio PlayRavenin. Kaupan myötä...
    Peliuutiset
  • Kuvat: Microsoft paljasti uudet Xbox Special Edition Wireless -ohjaimet, tulevat pian saataville

    Kuvat: Microsoft paljasti uudet Xbox Special Edition Wireless -ohjaimet, tulevat pian saataville

    Microsoft on esitellyt uusia Xbox-ohjaimia. Microsoft on julkistanut...
    Pelit
  • ENCE tippui ulos StarSeries i-League Season 7 -turnauksesta jo pudotuspelien ensimmäisellä kierrokse...

    ENCE tippui ulos StarSeries i-League Season 7 -turnauksesta jo pudotuspelien ensimmäisellä kierrokse...

    Lauantaiaamu alkoi ENCEn kannattajien kannalta synkästi, kun suomalainen...
    ENCE
  • Netflixin huippuodotetun The Witcher -sarjan julisteet esittelevät Henry Cavillin keltaiset silmät j...

    Netflixin huippuodotetun The Witcher -sarjan julisteet esittelevät Henry Cavillin keltaiset silmät j...

    Netflixin The Witcher -sarja julkaistaan suoratoistopalvelussa 20. joulukuuta....
    Elokuvat
  • Twitch-historia meni uusiksi – Fortnite-pelaaja sai 75 000 dollarin lahjoituksen kesken streamin

    Twitch-historia meni uusiksi – Fortnite-pelaaja sai 75 000 dollarin lahjoituksen kesken streamin

    Fortnite-pelaaja Exotic Chaotic sai ystävältään kesken streamin 75...
    Fortnite

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Fortnite uudistui – Pelin virallinen Twitter-tili hakkeroitiin kostoksi

    Fortnite uudistui – Pelin virallinen Twitter-tili hakkeroitiin kostoksi

    Fortniten äskettäinen uudistus ei ollut kaikkien makuun, sillä...
    Fortnite
  • Arvostelu: Until Dawnin tekijöiden Man of Medan aloittaa uuden kauhupelisarjan toivottua vaisummin

    Arvostelu: Until Dawnin tekijöiden Man of Medan aloittaa uuden kauhupelisarjan toivottua vaisummin

    Supermassive Gamesin kunnianhimoinen antologiasarja ei ala täysin vakuuttavissa...
    Man of Medan
  • MSI julkisti tyylitellyn Creator Z16 Hiroshi Fujiwara Limited Edition -kannettavan

    MSI julkisti tyylitellyn Creator Z16 Hiroshi Fujiwara Limited Edition -kannettavan

    MSI on aloittanut yhteistyön Fragmentin Design – vaatebrändin...
    MSI

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme