Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Eastshade on kiehtova ja kaunis seikkailu, jossa ei veri lennä – Valitettavasti peli on myös pahasti bugien rampauttama

Posted on 15.12.2019

Eastshade on ihastuttava ja kaunis fantasiaseikkailu, jossa ei miekkaa heilutella eikä örkkejä paloitella. Viehättävän indiepelin parissa viihtyy loppuun asti, vaikka tekniset ongelmat yrittävätkin parhaansa viedäkseen kaiken ilon kokemuksesta.


Julkaisupäivä: 29.10.2019 (PS4)
Studio: Eastshade Studios
Julkaisija: Eastshade Studios
Saatavilla: PlayStation 4 (testattu), Xbox One, PC, Linux, Mac
Pelaajia: 1
Ikäraja: 7
Peliä pelattu arvostelua varten: 11 tuntia


Seikkailu- ja roolipelit tarjoavat usein laajoja fantasiamaailmoita tutkittavaksi, mutta seikkailuihin liittyy aina vaaran elementti. Useimmat pelimaailmat nimittäin kuhisevat vihollisia ja kuolettavia uhkia, jotka voivat viedä seikkailunhalun innokkaimmaltakin pelaajalta.

Eastshade on toista maata. Alkuvuodesta PC:lle julkaistu ja syksyllä konsoleille kääntynyt seikkailupeli vie pelaajan viehättävälle tutkimusmatkalle, jossa ketään ei pistetä hengiltä tai kohdella väkivalloin. Siitäkin huolimatta tai ehkä juuri siksi Eastshade on erittäin vetovoimainen, ja peli tarjoaakin pelattavaa helposti yli kymmenen tunnin edestä.

Lähtökohtakin on hurmaavan erilainen kuin monissa muissa seikkailupeleissä. Pelaajan ohjastama hahmo on taidemaalari, joka saapuu kaukaiselle Eastshaden saarelle täyttämään edesmenneen äitinsä toivetta. Ennen kuolemaansa äiti toivoi, että hänen lapsensa vierailisi niissä Eastshaden paikoissa, jotka tekivät häneen itseensä vaikutuksen vuosia sitten.

Näitä paikkoja pelaaja lähtee ikuistamaan, mutta mitään varsinaista ”juonta” pelissä ei ole. Sen sijaan pelimaailmasta löydettävät tehtävät muodostavat omanlaisensa tarinamaailman, joka on kuin kokoelma pieniä kertomuksia.

Eteneminen on pelaajan kontolla, eivätkä kehittäjät varsinaisesti näytä suuntaa. Pelaaja lähtee siis vapaasti tutkimaan maailmaa, jututtamaan paikallisia, auttamaan heitä ongelmissa ja ratkaisemaan pieniä pulmia ja konflikteja. Mikään vaikea peli Eastshade ei ole, mutta omia aivojaan pääsee silti käyttämään, ja ”päätehtävän” läpäiseminen vaatii myös useampien muiden toimeksiantojen täyttämistä.

Koko peli on rakennettu pelaajan omatoimisuuden varaan, ja myös monet pelimekaniikat avautuvat luontevasti tehtävien kautta. Esimerkiksi pelimaailman kartta, nopeammat matkustusmuodot ja fast travel ovat elementtejä, jotka pelaaja joko löytää tai sitten ei. Tässä pelissä uteliaisuus ja aktiivisuus palkitaan.

Kaikki Eastshadessa on läpeensä viehättävää, ja kuten alle kokoamastani kuvagalleriastakin näkee, on peli myös parhaimmillaan erittäin kaunis. Eastshaden valtakuntaa asuttavat höpsöt ja persoonalliset eläinhahmot, ja vaikka pelimaailma onkin täysin väkivallaton, on tarinoilla myös eettiset ja aavistuksen vakavammat elementtinsä. Mikään pelkkä lastenpeli ei siis ole kyseessä, ja matalasta ikärajasta huolimatta se vaatii hyvää englanninkielen taitoa.

On myös kehuttava, että pelin musiikit ovat kauniita (joskin toisteisia), ja ääninäyttely on harvinaisen eläväistä ja huumorintajuista. Hahmomallit voivat olla kankeita, mutta ääninäyttelijät tekevät parhaansa tuodakseen persoonallisuutta rajallisella budjetilla rakennettuun peliin.

Kaikkien kehujen jälkeen onkin ikävä joutua toteamaan, että Eastshadella on nurja puolensa. Pelillä on nimittäin pahoja teknisiä ongelmia, jotka todellakin haittaavat pelaamista.

Pahimmasta päästä ovat pelin toistuvat kaatumiset tai täysin omituiset bugit, kuten erään pitkän tehtävän keskeisen pelihahmon muuttuminen näkymättömäksi. Etsimättä ohjeita en olisi koskaan löytänyt hahmoa tai päässyt kyseistä tehtävää läpi.

Suurempien ongelmien rinnalla on koko joukko pienempiä ongelmia, jotka eivät suoraan estä pelaamista, mutta alkavat lopulta häiritä. Esimerkiksi äänentaso heilahtelee kurjasti, monet kulmat ja pienet esteet haittaavat liikkumista, ja Eastshadessa eivät lataudu hitaasti vain tekstuurit vaan usein jopa kokonaiset objektit.

Pelistä löytyy myös joukko harmittavia pelisuunnittelun ratkaisuja. Esimerkiksi käveleminen on tolkuttoman hidasta, joten melkein koko pelin tulee pelanneeksi juoksupainike (L1) pohjassa. Ja jostain syystä pelin kirkkautta ei voi säätää ja se on lähtökohtaisesti hyvin matalalla, joten luolissa on vaikea nähdä eteensä ja useita dialogeja tulee käytyä käytännössä näkemättä pelihahmojen kasvoja.

Kokonaisuudesta saa sen vaikutelman, että PS4-käännös on tehty nopeasti ja halvalla. Peliin on jopa unohtunut Xbox-ohjaimen painikeohjeita eräiden esineiden käyttämiseen.

Tämä kaikki on perhanan ärsyttävää, sillä Eastshade on monella tapaa valloittava ja kiehtova peli. Pelimaailmaa on mukava tutkiskella ja uppoutua sen tarinoihin, mutta samaan aikaan ärsyttävät bugit häiritsevät jatkuvasti.

Eastshadea voikin suositella vain varauksella, ja PS4-version perusteella suosittelisin ehkä kokeilemaan peliä jollakin muulla alustalla. Eastshade sopii kaikille, jotka sietävät bugeja ja ovat valmiita kiertämään niitä päästäkseen nauttimaan tarinallisesta ja leppoisasta seikkailupelistä.

Joka tapauksessa Eastshade on lupaava avaus pelin mukaan nimetyltä Eastshade Studiosilta, joka on aiemmin julkaissut vain samaan maailmaan sijoittuvan pikkupelin Leaving Lyndow (2017). Jään odottamaan mielenkiinnolla, millaisen pelin nämä kehittäjät seuraavaksi tekevät.

Olisiko luvassa esimerkiksi vielä tätäkin laajempaan pelimaailmaan sijoittuva Westshade? Vain aika näyttää, mutta sellainen kelpaisi ainakin itselleni. Ainakin jos bugien kitkemiseen varataan kunnolla aikaa.

EASTSHADE

”Bugeista kärsivä Eastshade on valloittava seikkailu ilman verenvuodatusta.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-eastshade/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Super Smash Bros. Ultimatesta löytynyt bugi tekee kaikista pelihahmoista mustia

    Super Smash Bros. Ultimatesta löytynyt bugi tekee kaikista pelihahmoista mustia

    Super Smash Bros. Ultimatesta löytynyt bugi tekee kaikista...
    Pelit
  • Red Dead Onlinen uusi päivitys lisäsi peliin uuden Evans Repeater -aseen

    Red Dead Onlinen uusi päivitys lisäsi peliin uuden Evans Repeater -aseen

    Red Dead Onlinen pelaajat voivat nyt hankkia asearsenaaliinsa...
    Pelit
  • YouTubaaja valmisti hurjat tosielämän God of War -teräaseet

    YouTubaaja valmisti hurjat tosielämän God of War -teräaseet

    YouTubaaja Cory Barlog näyttää uudella videollaan, kuinka valmistetaan...
    God of War
  • Uusi pelikonsoli saattaa ilmestyä jo ensi vuonna, kun Amazon esittelee oman suoratoistopalvelun

    Uusi pelikonsoli saattaa ilmestyä jo ensi vuonna, kun Amazon esittelee oman suoratoistopalvelun

    Amazon kaavailee julkaisevansa oman pelikonsolin, jolla se lähtee...
    Amazon
  • Testissä Intel Core i7-12700KF -prosessori – Uusi sukupolvi ottaa pitkän askeleen eteenpäin

    Testissä Intel Core i7-12700KF -prosessori – Uusi sukupolvi ottaa pitkän askeleen eteenpäin

    Uusi prosessorisukupolvi, uudenlainen rakenne ja tehokkaampi valmistusprosessi. Intelin...
    Alder Lake
  • Arvostelu | WRC 9 on tiukka rallipeli, joka haastaa Dirtin kunnolla – Vielä kun PC-version grafiikat...

    Arvostelu | WRC 9 on tiukka rallipeli, joka haastaa Dirtin kunnolla – Vielä kun PC-version grafiikat...

    Rallin maailmanmestaruussarjan WRC:n virallinen lisenssipeli on edennyt yhdeksänteen...
    Ajopelit
  • Vihreän veran shakkia ja kaahailua: tässä kesäkuun PlayStation Plus -pelit

    Vihreän veran shakkia ja kaahailua: tässä kesäkuun PlayStation Plus -pelit

    Kesäkuun PlayStation Plus -pelit on paljastettu, ja ensi...
    Horizon Chase Turbo
  • Super Marion ääninäyttelijä pääsi Guinnessin ennätyskirjaan

    Super Marion ääninäyttelijä pääsi Guinnessin ennätyskirjaan

    Super Marion ääninäyttelijä Charles Martinet on nähty vuosien...
    Mario
  • Koetimme arvioida kiinnostavan indiepelin – Tunnin jälkeen oli pakko luovuttaa, kun korvat alkoivat ...

    Koetimme arvioida kiinnostavan indiepelin – Tunnin jälkeen oli pakko luovuttaa, kun korvat alkoivat ...

    Tarinapeli The Longest Road on Earth yrittää kertoa...
    indiepelit
  • PlayStation Storeen saapui uusi erä PlayStation 4 -tarjouspelejä – mukana esimerkiksi Grand Theft Au...

    PlayStation Storeen saapui uusi erä PlayStation 4 -tarjouspelejä – mukana esimerkiksi Grand Theft Au...

    PlayStation Storeen on lisätty nippu uusia pelitarjouksia. PlayStation...
    Pelit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Apex Legends -kehittäjä paljastaa: pelistä on bann...
Tämä video tiivistää vuoden 2018 huikeimmat peliju...
Square Enix poistaa huumausainerikokseen syyllisty...
Lucasfilm on työstämässä palvotusta Star Wars: Kni...
Analyytikon mielipide: Sony tekee todella tyhmästi...

Tekniikka uutisia

  • Sisäpiiri kertoo: Microsoftin seuraavassa Xboxissa ei ole lainkaan levyasemaa

    Sisäpiiri kertoo: Microsoftin seuraavassa Xboxissa ei ole lainkaan levyasemaa

    Huhujen mukaan Microsoftilta on tulossa ensi vuoden puolella...
    Microsoft
  • Testi: MSI GE66 Raider -pelikannettava – Liikkuvan pelaajan luottovalinta

    Testi: MSI GE66 Raider -pelikannettava – Liikkuvan pelaajan luottovalinta

    Korkean virkistystaajuuden näytöt ovat alkaneet yleistyä pelikannettavissa kiihtyvää...
    GE66 Raider
  • Äänestys: PlayStation 5, Xbox Series X ja Xbox Series S – mikä uusista konsoleista näyttää mielestäs...

    Äänestys: PlayStation 5, Xbox Series X ja Xbox Series S – mikä uusista konsoleista näyttää mielestäs...

    Seuraavan konsolisukupolven julkaisuhetki lähestyy vääjäämättä. Mikä uusista konsoleista...
    Pelit
  • Äänestys: OnePlus 8T:stä julkaistiin Cyberpunk 2077 -erikoisversio – Hitti vai huti?

    Äänestys: OnePlus 8T:stä julkaistiin Cyberpunk 2077 -erikoisversio – Hitti vai huti?

    OnePlus on lanseerannut Kiinan markkinoille Cyberpunk 2077 -erikoisversion...
    Cyberpunk 2077
  • Ensituntuma: Red Dead Redemption 2 on jumalattoman kaunis peli, jonka maailmaan haluaa kadota

    Ensituntuma: Red Dead Redemption 2 on jumalattoman kaunis peli, jonka maailmaan haluaa kadota

    Tänään ilmestynyt Red Dead Redemption 2 on vuoden...
    open world
  • Xbox nauraa kalleimmalle virheelleen – Tältä näyttää Red Ring of Death -juliste

    Xbox nauraa kalleimmalle virheelleen – Tältä näyttää Red Ring of Death -juliste

    Microsoft on tuonut myyntiin julisteen, joka muistuttaa, kuinka...
    Microsoft
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin

    Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin

    Cinemaware, josta muuten pulistiin sattumalta eilisessä videoblogissakin, yllättää. Firma näet julkaisee uudelleen vaivaiset 24 vuotta vanhan pelin. Eikä ihan mille tahansa peli-PC:lle, vaan Sega Megadrive-konsolille. It Came From the Desert: The...
    Pelit
  • Striimaaja sekoili ja sikaili pelitapahtumassa – Sai ikuisen porttikiellon ja potkut

    Striimaaja sekoili ja sikaili pelitapahtumassa – Sai ikuisen porttikiellon ja potkut

    RuneFest 2018 -pelitapahtumassa koettiin lukuisia ikäviä hetkiä, kun...
    Jagex
  • Arvostelu | ”Bulkkifantasiaa pahimmillaan” – Uutta Baldur’s Gatea odottavien ei kannata haaskata Sol...

    Arvostelu | ”Bulkkifantasiaa pahimmillaan” – Uutta Baldur’s Gatea odottavien ei kannata haaskata Sol...

    Solasta: Crown of the Magisterin uskollinen D&D 5e...
    Peliarvostelut
  • Haastattelussa Valorantin karttasuunnittelusta vastaava Salvatore ”Volcano” Garozzo: ”Kaikkein tärke...

    Haastattelussa Valorantin karttasuunnittelusta vastaava Salvatore ”Volcano” Garozzo: ”Kaikkein tärke...

    Muropaketti vieraili alkuvuodesta Los Angelesissa Riot Gamesin studiolla...
    Counter-Strike: Global Offensive

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Philips Hue -sovellukseen integraatio Spotifyn kanssa – Vaikka koko kodin valaistus musiikin tahtiin

    Philips Hue -sovellukseen integraatio Spotifyn kanssa – Vaikka koko kodin valaistus musiikin tahtiin

    Philips Hue -sovelluksen kautta hallittava valaistus saa uusia...
    Mobiiliuutiset
  • Kuvat: 2-vuotias God of War inspiroi upeaa fanitaidetta – nämä ovat kehittäjien suosikit

    Kuvat: 2-vuotias God of War inspiroi upeaa fanitaidetta – nämä ovat kehittäjien suosikit

    God of Warin kehittäjät julkaisivat kuvagallerian pelin upeimmasta...
    fanitaide
  • Arvostelu | Ensimmäinen The Witcher -elokuva on tyylikästä väkivaltaviihdettä, mutta kestää vain yhd...

    Arvostelu | Ensimmäinen The Witcher -elokuva on tyylikästä väkivaltaviihdettä, mutta kestää vain yhd...

    Netflixin The Witcher -sarjan ensimmäinen sivuprojekti on tyylikäs...
    Elokuva-arvostelut

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme