Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Don’t Die, Minerva on hilpeä ja koukuttava roguelike-peli, joka ei tunne armoa (early access)

Posted on 22.12.2019

Indiestudio Xaviantin tuore roguelike-seikkailu Don’t Die, Minerva! on erittäin toimivaa viihdettä, vaikka kyse on vasta varhaisversiosta. Kiusallisen koukuttavaa peliä rasittaa tiukka vaikeusaste, joka pakottaa grindaamaan.


Julkaisupäivä: 5.12.2019
Studio: Xaviant
Julkaisija: Xaviant
Saatavilla: Xbox One (testattu), PC (Windows)
Pelaajia: 1
Ikäraja: 7
Peliä pelattu arvostelua varten: 4 tuntia


Xaviant Games -pelistudion edelliset julkaisut eivät ole sujuneet aivan kuten toivoisi. Battle royale -kamppailu The Culling (2016) ei mitään kummoista suosiota saavuttanut, ja The Culling 2 (2018) puolestaan oli niin kehno, että peli vedettiin muutaman viikon jälkeen kokonaan pois markkinoilta.

Tässä kohtaa indiestudio kaipaisi siis kipeästi hittipeliä. Juuri early access -versiona julkaistu Don’t Die, Minerva! onkin peli, josta oikeanlaisella pöhinällä voisi nousta ainakin underground-suosikki.

Heti alkuun on todettava, että Don’t Die, Minerva ei osoita juuri mitään merkkejä siitä, että kyseessä on varhaisversio. Välillä peli hyytyy sekunniksi uutta tasoa ladatessa, ja kerran se myös latasi pelihahmon hassusti väärälle alueelle, mutta muita bugeja tai teknisiä ongelmia ei testailun aikana ilmennyt. Kyseessä on siis early access -leimasta huolimatta hyvinkin hiottu ja toimiva paketti.

Don’t Die, Minervan sankarina seikkailee nimen mukaisesti Minerva – nuori tyttö, joka näyttää eksyneen jonkinlaiseen limboon. Hän ei ole kuollut, mutta pelimaailman kaikki muut asukkaat ovat, ja ainoa tapa selvitä vapauteen on kohdata kummituskartanon monet hirviöt ja peitota talon isäntä. Tämä tapahtuu seikkailemalla hissillä yhä uusiin kerroksiin ja kehittämällä Minervan kykyjä matkan varrella.

Pelin estetiikka on miellyttävän lapsekasta goottityyliä, joka tuo mieleen ainakin Tim Burtonin elokuvat ja äskettäin PS4:lle rantautuneen MediEvilin. Naiivi ulkoasu ja lystikäs musiikki piilottavat kuitenkin alleen armottoman roguelike-pelin, joka on Normal-vaikeusasteellakin suhteellisen haastavaa pelattavaa.

Roguelike-tyylille uskollisesti Don’t Die, Minervassa kuolemalla on kova hinta: Minerva nimittäin palaa joka kuoleman jälkeen lähtöruutuun kaikki varusteet ja rahansa menettäneenä. Joka tasolla tarjoutuu vain yksi mahdollisuus kehittää hahmoa niillä kristalleilla, jotka siihen mennessä on onnistunut keräämään, ja moni elämä voi mennä jopa hahmonkehityksen kannalta täysin hukkaan.

Itse pelaaminen on proseduraalisesti rakennettujen tasojen koluamista, huoneiden tyhjentämistä vihollisista ja intensiivistä taistelua, jossa vihollisia peitotaan taskulampulla ja apureina toimivilla leluilla. Matkan varrella löytyy parempia varusteita ja erilaisia bonuksia tarjoavia lisäesineitä, mutta kuten sanottua, kaiken tämän menettää kuollessa.

Boss-taisteluiden jälkeen tarjoutuu sentään hengähdystauko, jonka jälkeen voi jatkaa suoraan eteenpäin, mutta uusi kuolema sulkee jälleen oikopolut ja palauttaa takaisin ensimmäiselle tasolle.

Don’t Die, Minerva on ehdottomasti toimiva ja pelaaminen tuntuu koukuttavalta, mutta metapeli osaa olla turhankin armoton. Muutaman lisäkyvyn jälkeen kykyjen hinnat nousevat tolkuttomiksi, ja Minervan kehittäminen alkaa vaatia satojen kristallien keräämistä ja todellista grindaamista.

Sattumalla on lisäksi turhan suuri rooli matkan varrella. Omalla kohdallani pärjäsin ylivoimaisesti paremmin niillä pelikerroilla, kun satuin löytämään health-palkkia laajentavia esineitä. Tällaisten löytäminen on kuitenkin pelkkää tuuria, eikä niitä kaikkien elämien aikana löydä ollenkaan.

Muutaman tunnin jälkeen Don’t Die, Minerva alkaakin hieman turhauttaa. Toivottavasti peliä kehitetään jatkossa aavistuksen tasapainoisempaan suuntaan tai tarjotaan ainakin mahdollisuus pelata menettämättä aivan kaikkea edistystä. Pelin löyhä taustakertomus kaipaisi myös lisää eloa (ja ehkäpä ääninäyttelyä), mikä voisi auttaa motivoimaan pelaajaa ylittämään haasteita.

Jää nähtäväksi, kuinka Xaviant vielä tuunailee peliään ennen ”virallista julkaisua”.

Armottomuus ja sattumanvaraisuus harmittavat, sillä tyylillisesti Don’t Die, Minervalla olisi potentiaalia kosiskella vähän laajempaakin yleisöä. Nykyisessä muodossaan sen parissa viihtyvät varmaankin vain roguelike-pelityylin vannoituneimmat fanit, jotka nauttivat grindaamisesta ja pelitaitojensa jatkuvasta haastamisesta.

DON’T DIE, MINERVA!

 

”Goottiseikkailu tarjoaa koukuttavaa roguelike-kamppailua, hyvässä ja pahassa.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-dont-die-minerva-on-hilpea-ja-koukuttava-roguelike-peli-joka-ei-tunne-armoa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Uuden vuodon perusteella seuraava Assassin’s Creed sijoittuu Skandinaviaan

    Uuden vuodon perusteella seuraava Assassin’s Creed sijoittuu Skandinaviaan

    Sekä Amazon.den että GameStopin verkkokaupoissa vilahti todennäköisesti Skandinaviaan...
    Assassin's Creed
  • Kuva: uusi Sonic the Movie -juliste on tyylikkäin, mitä elokuvasta on tähän asti julkaistu

    Kuva: uusi Sonic the Movie -juliste on tyylikkäin, mitä elokuvasta on tähän asti julkaistu

    Sonic the Movie -leffa näyttäytyy tuoreella julisteella. Paramount-elokuvastudio...
    Elokuvat
  • Arvostelu: Ori and the Will of the Wisps on uskomaton seikkailupeli – ”Viisi tähteä bugeista huolima...

    Arvostelu: Ori and the Will of the Wisps on uskomaton seikkailupeli – ”Viisi tähteä bugeista huolima...

    Ori and the Will of the Wisps olisi...
    indiepelit
  • Resident Evil 2:n upeasta remake-versiosta tarjolla jälleen uutta pelikuvaa

    Resident Evil 2:n upeasta remake-versiosta tarjolla jälleen uutta pelikuvaa

    Peliklassikko Resident Evil 2 julkaistaan täysin uusittuna versiona...
    Capcom
  • E3 2019 -pelimessut tulevat taas – Näin voit seurata suurimpia julkistuksia Suomessa

    E3 2019 -pelimessut tulevat taas – Näin voit seurata suurimpia julkistuksia Suomessa

    E3 2019 -pelimessut tarjoavat jälleen valtavan määrän uusia...
    E3 2019
  • Nyt ovat maisemat kohdillaan: Voit löytää oman kotitalosi tästä syksyn uutuuspelistä – Pääsimme lent...

    Nyt ovat maisemat kohdillaan: Voit löytää oman kotitalosi tästä syksyn uutuuspelistä – Pääsimme lent...

    Microsoft Flight Simulatoriin on mallinnettu satelliitti- ja karttadatan...
    Microsoft Flight Simulator
  • Kuva: World of Tanks saa ensimmäisen suomalaisen panssarivaunun, ja tältä se näyttää

    Kuva: World of Tanks saa ensimmäisen suomalaisen panssarivaunun, ja tältä se näyttää

    Hittipeli World of Tanks Blitziin saapuu joukko eurooppalaisia...
    Android
  • Yli 10 000 huijaria bannattu – CS:GO-pelaajan kehittämä järjestelmä löytää vedättäjät

    Yli 10 000 huijaria bannattu – CS:GO-pelaajan kehittämä järjestelmä löytää vedättäjät

    Pelivideoita tutkiva järjestelmä on löytänyt jo yli 15...
    CS:GO
  • Poliitikko koukussa pelaamiseen – kulutti puolueen rahoja peleihin kuukaudessa jopa 3000:n euron ede...

    Poliitikko koukussa pelaamiseen – kulutti puolueen rahoja peleihin kuukaudessa jopa 3000:n euron ede...

    Itävaltalainen poliitikko on poliisin mukaan koukussa pelaamiseen, koska...
    Clash of Clans
  • Haloa älypuhelimella – Microsoftin Project xCloud streamaa konsolipelejä mobiililaitteisiin

    Haloa älypuhelimella – Microsoftin Project xCloud streamaa konsolipelejä mobiililaitteisiin

    Microsoft on julkistanut Project xCloudin, joka pyrkii mahdollistamaan...
    Microsoft

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Cyberpunk 2077:ssa jokainen pelaaja on samalla läh...
Nyt se on virallista –
Nvidia julkaisi GeForce RTX...
Xiaomi tuo markkinoille OLED TV:n – mukana myös Nv...
PlayStation 5:stä löytynyt ”mysteeriportti” ihmety...
Lidl myy Black Friday -alennuksissa Xbox One S -ko...

Tekniikka uutisia

  • Just Cause muuttuu elokuvaksi – taustalla John Wick -elokuvien luoja

    Just Cause muuttuu elokuvaksi – taustalla John Wick -elokuvien luoja

    Jo neljänteen osaan ehtinyt Just Cause on kääntymässä...
    Constantin Films
  • Half-Life: Alyx toi Steamiin lähes miljoona uutta VR-pelaajaa

    Half-Life: Alyx toi Steamiin lähes miljoona uutta VR-pelaajaa

    Half-Life: Alyx sai pelaajat innostumaan VR-pelaamisesta sankoin joukon....
    Half-Life Alyx
  • Kuva: Näin Steam muuttuu lähiviikkoina – luvassa monia uudistuksia

    Kuva: Näin Steam muuttuu lähiviikkoina – luvassa monia uudistuksia

    Valve on esitellyt tulevia Steam-pelikaupan uudistuksia. Steam-pelikirjaston pienoinen...
    pelikaupat
  • Arvostelu | House of Ashes on pätevää kirouskauhua, mutta kunnon pelottelu pelistä puuttuu

    Arvostelu | House of Ashes on pätevää kirouskauhua, mutta kunnon pelottelu pelistä puuttuu

    Kauhupelisarja The Dark Pictures Anthology on ehtinyt jo...
    House of Ashes
  • Arvostelu: Strategiapeli Age of Wonders: Planetfall koettaa haukata kerralla liian ison palan

    Arvostelu: Strategiapeli Age of Wonders: Planetfall koettaa haukata kerralla liian ison palan

    Pitkäikäinen 4X-strategiapelisarja heittää fantasiapelleilyn (lähes) kokonaan sivuun tieteisfiktion...
    Age of Wonders
  • Kuva: PS Storen uudistettu ilme on ”ulos nyt” – Päivitys ei mennyt ihan putkeen…

    Kuva: PS Storen uudistettu ilme on ”ulos nyt” – Päivitys ei mennyt ihan putkeen…

    Sony on julkaissut päivitetyn PS Storen kaiken kansan...
    Pelit
  • Traileri: Total War: Three Kingdoms näyttäytyy salamyhkäisiä vakoojia esittelevällä uudella pelivide...

    Traileri: Total War: Three Kingdoms näyttäytyy salamyhkäisiä vakoojia esittelevällä uudella pelivide...

    Keväällä ilmestyvän Total War: Three Kingdomsin uudella pelivideolla...
    pc-pelit
  • Kuvat: Horizon Zero Dawn -sarjakuvan ensimmäinen numero ilmestyy elokuussa

    Kuvat: Horizon Zero Dawn -sarjakuvan ensimmäinen numero ilmestyy elokuussa

    Horizon Zero Dawn kääntyy sarjakuvaksi. Guerrilla Games -studion...
    Horizon Zero Dawn
  • Kuva: Pikachu-donitsi suli kuumassa auringossa – Karmiva lopputulos sai hurjan määrän huomiota sosia...

    Kuva: Pikachu-donitsi suli kuumassa auringossa – Karmiva lopputulos sai hurjan määrän huomiota sosia...

    Viime päivät ovat olleet helteisiä Suomen lisäksi myös...
    Pelit
  • Kuva: Sony paljasti PlayStation 5:n logon – Nyt ei ole kyllä minkäänlaista yllätystä tarjolla…

    Kuva: Sony paljasti PlayStation 5:n logon – Nyt ei ole kyllä minkäänlaista yllätystä tarjolla…

    Sony ei todellakaan ottanut turhia riskejä tulevan konsolinsa...
    Konsolit

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Näin erilainen oli The Witcher -sarjan alkuperäinen ajatus, tarkoitus oli kertoa tyystin eri tarina

    Näin erilainen oli The Witcher -sarjan alkuperäinen ajatus, tarkoitus oli kertoa tyystin eri tarina

    The Witcher -sarjan lähtökohtana oli Ciri-hahmo ja tämän...
    Elokuvat
  • Kuva: Far Cry 6 vuoti julkisuuteen: Nämä asiat pelistä tiedetään nyt

    Kuva: Far Cry 6 vuoti julkisuuteen: Nämä asiat pelistä tiedetään nyt

    Tuore tietovuoto kertoo, että Far Cry 6 tulee...
    Elokuvat
  • Tältä Noob Saibot näyttää Mortal Kombat 11:ssä

    Tältä Noob Saibot näyttää Mortal Kombat 11:ssä

    NetherRealm Studios on julkistanut Chicagon Comic & Entertainment...
    mortal kombat 11

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme