Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Don’t Die, Minerva on hilpeä ja koukuttava roguelike-peli, joka ei tunne armoa (early access)

Posted on 22.12.2019

Indiestudio Xaviantin tuore roguelike-seikkailu Don’t Die, Minerva! on erittäin toimivaa viihdettä, vaikka kyse on vasta varhaisversiosta. Kiusallisen koukuttavaa peliä rasittaa tiukka vaikeusaste, joka pakottaa grindaamaan.


Julkaisupäivä: 5.12.2019
Studio: Xaviant
Julkaisija: Xaviant
Saatavilla: Xbox One (testattu), PC (Windows)
Pelaajia: 1
Ikäraja: 7
Peliä pelattu arvostelua varten: 4 tuntia


Xaviant Games -pelistudion edelliset julkaisut eivät ole sujuneet aivan kuten toivoisi. Battle royale -kamppailu The Culling (2016) ei mitään kummoista suosiota saavuttanut, ja The Culling 2 (2018) puolestaan oli niin kehno, että peli vedettiin muutaman viikon jälkeen kokonaan pois markkinoilta.

Tässä kohtaa indiestudio kaipaisi siis kipeästi hittipeliä. Juuri early access -versiona julkaistu Don’t Die, Minerva! onkin peli, josta oikeanlaisella pöhinällä voisi nousta ainakin underground-suosikki.

Heti alkuun on todettava, että Don’t Die, Minerva ei osoita juuri mitään merkkejä siitä, että kyseessä on varhaisversio. Välillä peli hyytyy sekunniksi uutta tasoa ladatessa, ja kerran se myös latasi pelihahmon hassusti väärälle alueelle, mutta muita bugeja tai teknisiä ongelmia ei testailun aikana ilmennyt. Kyseessä on siis early access -leimasta huolimatta hyvinkin hiottu ja toimiva paketti.

Don’t Die, Minervan sankarina seikkailee nimen mukaisesti Minerva – nuori tyttö, joka näyttää eksyneen jonkinlaiseen limboon. Hän ei ole kuollut, mutta pelimaailman kaikki muut asukkaat ovat, ja ainoa tapa selvitä vapauteen on kohdata kummituskartanon monet hirviöt ja peitota talon isäntä. Tämä tapahtuu seikkailemalla hissillä yhä uusiin kerroksiin ja kehittämällä Minervan kykyjä matkan varrella.

Pelin estetiikka on miellyttävän lapsekasta goottityyliä, joka tuo mieleen ainakin Tim Burtonin elokuvat ja äskettäin PS4:lle rantautuneen MediEvilin. Naiivi ulkoasu ja lystikäs musiikki piilottavat kuitenkin alleen armottoman roguelike-pelin, joka on Normal-vaikeusasteellakin suhteellisen haastavaa pelattavaa.

Roguelike-tyylille uskollisesti Don’t Die, Minervassa kuolemalla on kova hinta: Minerva nimittäin palaa joka kuoleman jälkeen lähtöruutuun kaikki varusteet ja rahansa menettäneenä. Joka tasolla tarjoutuu vain yksi mahdollisuus kehittää hahmoa niillä kristalleilla, jotka siihen mennessä on onnistunut keräämään, ja moni elämä voi mennä jopa hahmonkehityksen kannalta täysin hukkaan.

Itse pelaaminen on proseduraalisesti rakennettujen tasojen koluamista, huoneiden tyhjentämistä vihollisista ja intensiivistä taistelua, jossa vihollisia peitotaan taskulampulla ja apureina toimivilla leluilla. Matkan varrella löytyy parempia varusteita ja erilaisia bonuksia tarjoavia lisäesineitä, mutta kuten sanottua, kaiken tämän menettää kuollessa.

Boss-taisteluiden jälkeen tarjoutuu sentään hengähdystauko, jonka jälkeen voi jatkaa suoraan eteenpäin, mutta uusi kuolema sulkee jälleen oikopolut ja palauttaa takaisin ensimmäiselle tasolle.

Don’t Die, Minerva on ehdottomasti toimiva ja pelaaminen tuntuu koukuttavalta, mutta metapeli osaa olla turhankin armoton. Muutaman lisäkyvyn jälkeen kykyjen hinnat nousevat tolkuttomiksi, ja Minervan kehittäminen alkaa vaatia satojen kristallien keräämistä ja todellista grindaamista.

Sattumalla on lisäksi turhan suuri rooli matkan varrella. Omalla kohdallani pärjäsin ylivoimaisesti paremmin niillä pelikerroilla, kun satuin löytämään health-palkkia laajentavia esineitä. Tällaisten löytäminen on kuitenkin pelkkää tuuria, eikä niitä kaikkien elämien aikana löydä ollenkaan.

Muutaman tunnin jälkeen Don’t Die, Minerva alkaakin hieman turhauttaa. Toivottavasti peliä kehitetään jatkossa aavistuksen tasapainoisempaan suuntaan tai tarjotaan ainakin mahdollisuus pelata menettämättä aivan kaikkea edistystä. Pelin löyhä taustakertomus kaipaisi myös lisää eloa (ja ehkäpä ääninäyttelyä), mikä voisi auttaa motivoimaan pelaajaa ylittämään haasteita.

Jää nähtäväksi, kuinka Xaviant vielä tuunailee peliään ennen ”virallista julkaisua”.

Armottomuus ja sattumanvaraisuus harmittavat, sillä tyylillisesti Don’t Die, Minervalla olisi potentiaalia kosiskella vähän laajempaakin yleisöä. Nykyisessä muodossaan sen parissa viihtyvät varmaankin vain roguelike-pelityylin vannoituneimmat fanit, jotka nauttivat grindaamisesta ja pelitaitojensa jatkuvasta haastamisesta.

DON’T DIE, MINERVA!

 

”Goottiseikkailu tarjoaa koukuttavaa roguelike-kamppailua, hyvässä ja pahassa.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-dont-die-minerva-on-hilpea-ja-koukuttava-roguelike-peli-joka-ei-tunne-armoa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Gigabyte esitteli 27-tuumaisen Aorus AD27QD -pelinäytön

    Gigabyte esitteli 27-tuumaisen Aorus AD27QD -pelinäytön

    Aorus AD27QD -pelinäytön vahvuuksiin kuuluuvat näytön asennon runsaat...
    AMD Freesync
  • Epic Games Store on nyt avoinna – Nämä pelit tulevat myyntiin ensimmäisten joukossa

    Epic Games Store on nyt avoinna – Nämä pelit tulevat myyntiin ensimmäisten joukossa

    Fortniten kehittäjänä tunnettu Epic Games on nyt avannut...
    Epic Games
  • Red Dead Redemption 2:n bugi päästää seikkailemaan Meksikoon, mutta siellä ei ole paljon nähtävää

    Red Dead Redemption 2:n bugi päästää seikkailemaan Meksikoon, mutta siellä ei ole paljon nähtävää

    Red Dead Redemption 2:n pääkampanjan läpäistyään voi pelibugin...
    pelibugit
  • Ensiarviot lyttäsivät Crackdown 3:n – Mutta kiinnostiko peli ketään alun alkaenkaan?

    Ensiarviot lyttäsivät Crackdown 3:n – Mutta kiinnostiko peli ketään alun alkaenkaan?

    Moneen otteeseen myöhästyneen Crackdown 3:n ensimmäiset arviot ovat...
    Crackdown 3
  • Osa Red Dead Redemption 2:n pelaajista on päässyt jo Red Dead Onlinen kimppuun

    Osa Red Dead Redemption 2:n pelaajista on päässyt jo Red Dead Onlinen kimppuun

    Xbox Onen saavutukset paljastavat, että hyvin pieni osa...
    Pelit
  • Nyt se on virallista – Nvidia julkaisi GeForce RTX 3070 Ti- ja GeForce RTX 3080 Ti -näytönohjaimet

    Nyt se on virallista – Nvidia julkaisi GeForce RTX 3070 Ti- ja GeForce RTX 3080 Ti -näytönohjaimet

    Jo pitkään huhuillut GeForce RTX 3080 Ti- ja...
    Peliuutiset
  • Hitman HD Collection julkaistiin uuden trailerin kera

    Hitman HD Collection julkaistiin uuden trailerin kera

    IO Interactive on julkaissut PlayStation 4:lle ja Xbox...
    Hitman
  • Traileri: Tältä näyttää K16-ikärajan Mortal Kombat -elokuva Scorpion’s Revenge, joka julkaistaan vie...

    Traileri: Tältä näyttää K16-ikärajan Mortal Kombat -elokuva Scorpion’s Revenge, joka julkaistaan vie...

    Mortal Kombat -elokuvia on tekeillä kaksin kappalein, ja...
    Elokuvat
  • ENCE kaatoi Counter-Strike: Global Offensiven Blast Pro Series Madridin finaalissa maailman parhaana...

    ENCE kaatoi Counter-Strike: Global Offensiven Blast Pro Series Madridin finaalissa maailman parhaana...

    Suomalainen ENCE voitti  Counter-Strike: Global Offensiven Blast Pro...
    ENCE
  • Arvostelu | Lost Judgment on neljän tähden jatko-osa länsimaissa yhä suositummalle Yakuza-pelisarjal...

    Arvostelu | Lost Judgment on neljän tähden jatko-osa länsimaissa yhä suositummalle Yakuza-pelisarjal...

    Hitaasti lähtevä Lost Judgment on mukaansatempaava jatko-osa vuonna...
    Judgment

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Half-Life: Alyx toi Steamiin lähes miljoona uutta ...
Kilpailu Fortniten varjossa on kovaa: näin vähän p...
Video: Näin hienolta näyttävät tulevaisuuden
pelit...
PlayStation Storessa tarjoillaan monia Ubisoftin p...
Metro Exodus sai upealta näyttävän trailerin – Keh...

Tekniikka uutisia

  • Jaamme nyt 75 koodia Ghost Recon Breakpointin suljettuun betaan – Toimi nopeasti, nopeat syövät hita...

    Jaamme nyt 75 koodia Ghost Recon Breakpointin suljettuun betaan – Toimi nopeasti, nopeat syövät hita...

    Ghost Recon Breakpointin suljettu betatesti järjestetään 5.-8. syyskuuta....
    Ghost Recon Breakpoint
  • Näin voit hakea brutaalin World War Z -moninpelin testaajaksi

    Näin voit hakea brutaalin World War Z -moninpelin testaajaksi

    Massiivisten zombilaumojen murskaamiseen keskittyvä moninpeli World War Z...
    Betatestit
  • Arvostelu | ”Kuin Left 4 Dead suoraan helvetistä” – GTFO on onnistunut ja brutaalin vaikea co-op-kau...

    Arvostelu | ”Kuin Left 4 Dead suoraan helvetistä” – GTFO on onnistunut ja brutaalin vaikea co-op-kau...

    Brutaalin vaikean co-op-räiskintä GTFO:n pelaaminen vaatii osumatarkkuutta, rautaista...
    co-op
  • Arvostelu: Ori and the Will of the Wisps on uskomaton seikkailupeli – ”Viisi tähteä bugeista huolima...

    Arvostelu: Ori and the Will of the Wisps on uskomaton seikkailupeli – ”Viisi tähteä bugeista huolima...

    Ori and the Will of the Wisps olisi...
    indiepelit
  • Take-Two: GTA Onlinen säännöllinen päivitys tulee jatkumaan

    Take-Two: GTA Onlinen säännöllinen päivitys tulee jatkumaan

    Suosittu Grand Theft Auto Online tulee saamaan päivityksiä...
    Grand Theft Auto V
  • Kuva: Maksaisitko 1350 dollaria näistä Game Boy -lenkkareista?

    Kuva: Maksaisitko 1350 dollaria näistä Game Boy -lenkkareista?

    Freaker Sneaksin uudet Super Mario World -lenkkarit ovat...
    Game Boy
  • PlayStation 5 tulee olemaan Google Stadiaa tehokkaampi, lupaa uusi huhu

    PlayStation 5 tulee olemaan Google Stadiaa tehokkaampi, lupaa uusi huhu

    Pelialan sisäpiiriläisen mukaan seuraava Sonyn pelikonsoli tulee ohittamaan...
    pelihuhut
  • Testi | Razer Blade 14 -pelikannettava – Kompakti, tehokas ja osittain kuumakin pakkaus

    Testi | Razer Blade 14 -pelikannettava – Kompakti, tehokas ja osittain kuumakin pakkaus

    Razerin uusin pelikannettava on monilta osin mielenkiintoinen. Erityisesti...
    pelikannettavat
  • Arvostelu: ”Vielä yksi peli” – Legends of Runeterra on loistava lisä digitaalisten korttipelien genr...

    Arvostelu: ”Vielä yksi peli” – Legends of Runeterra on loistava lisä digitaalisten korttipelien genr...

    Blizzardin Hearthstonen menestyksen jälkeen useat eri studiot ovat...
    Legends of Runeterra
  • Jimm’s PC-Store esitteli uuden nestejäähdytteisen Reactor-mallin – Malliston edullisin vaihtoehtokin...

    Jimm’s PC-Store esitteli uuden nestejäähdytteisen Reactor-mallin – Malliston edullisin vaihtoehtokin...

    Jimm’s PC-Store on julkistanut uuden mallin vesijäähdytteisen tietokoneen...
    Jimm's

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Ensituntumat: The Sinking City kompastuu kauhuseikkailun tekniseen toteutukseen

    Ensituntumat: The Sinking City kompastuu kauhuseikkailun tekniseen toteutukseen

    Ensimmäisten tuntien perusteella odotettu kauhupeli The Sinking City...
    H.P. Lovecraft
  • Testi: Logitech G Pro X -pelinäppäimistö – Nosta kytkintä ja vaihda uusi tilalle

    Testi: Logitech G Pro X -pelinäppäimistö – Nosta kytkintä ja vaihda uusi tilalle

    Perinteisesti mekaanisen pelinäppäimistön ostaja on joutunut tyytymään ostohetkellä...
    Logitech G Pro X
  • Pokémon Sword ja Shield saivat virallisen julkaisupäivämäärän

    Pokémon Sword ja Shield saivat virallisen julkaisupäivämäärän

    Nintendo Switchin ensimmäiset täysimittaiset ja kokonaan uudet Pokémon-roolipelit...
    Nintendo

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme