Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Assassin’s Creed: Valhalla on massiivinen viikinkiseikkailu, jonka parissa viettää mielellään 60 tuntia, vähintään

Posted on 10.11.2020

Assassin’s Creed: Valhalla on peli, joka vetoaa varmasti sekä viikinkien että avoimen pelimaailman ystäviin. Mukana on aitoa Assassin’s Creed -tunnelmaa, mutta viikinkiseikkailusta voi myös nauttia vaikka pelisarja ei olisikaan entuudestaan tuttu.


Julkaisupäivä: 10.11.2020
Studio: Ubisoft Montreal
Julkaisija: Ubisoft
Saatavilla: PC, Xbox One, PlayStation 4 (testattu), Stadia, PS5 ja Xbox Series X/S 
Pelaajia: 1
Ikäraja: 18
Peliä pelattu arvostelua varten: noin 25 tuntia


Assassin’s Creed: Valhalla sijoittuu 800-luvun viikinkivalloitusten aikaan. Pelaaja ohjastaa kotoaan pakenemaan joutunutta viikinkisoturi Eivoria tämän klaanin asettuessa Britteinsaarille. Pelaaja saa heti alkumetreillä valita, onko Eivor mies- vai naispuolinen, mutta tarinan kannalta valinnalla ei ole juuri merkitystä. Tukenaan Eivorilla on hänen veljensä Sigurd, ja yhdessä parivaljakko lähtee keräämään itselleen kultaa ja kunniaa.

Assassin’s Creed: Valhallan kartta on massiivinen ja seikkailun aikana pelaaja pääsee matkustamaan eri puolilla Britteinsaaria sekä muun muassa Norjassa. Tukikohtana toimii Ravensthorpe, josta pelaaja matkustaa maa- tai meriteitse milloin minnekkin. Eri alueet ovat keskenään selkeästi erilaisia. Yksi Assassin’s Creed: Valhallan parhaista puolista onkin pelimaailmassa seikkailu ja uusien paikkojen löytäminen. Peli näyttää myös graafisesti hienolta, mikä tekee maailmassa liikkumisesta visuaalisesti antoisaa.

Viikinkiseikkailun tarinassa uudet alueet muistuttavat tavallaan televisiosarjan eri tuotantokausia. Usein tietylle alueelle sijoittuvat saagat tuntuvat hieman irrallisilta, mutta pelin edetessä voi huomata, että ne linkittyvätkin toisiinsa suuremmassa mittakaavassa. Tärkeä osa tarinaa ovat pelaajan muodostamat poliittiset suhteet eri heimojen ja niiden johtajien kanssa. Pelaajalle tarjotaan myös mahdollisuuksia tehdä merkittäviä päätöksiä, jotka vaikuttavat tarinan etenemiseen.

Tarinassa on paljon käänteitä, joista osa on kohtuullisen ennalta-arvattavia, mutta mukaan mahtuu myös yllätyksiä.

Itse halusin nauttia Assassin’s Creed: Valhallan maailmasta rauhassa enkä vielä ehtinyt kahlata koko tarinaa loppuun saakka. Muiden pelaajien kokemuksien perusteella tarina pysyy kuitenkin kiitettävän värikkäänä ja mielenkiintoisena loppuun saakka ja pelattavaa riittää helposti ainakin 60 tunniksi. Jos innostuu suorittamaan Assassin’s Creed: Valhallan lukuisia sivutehtäviä, voi peliin todennäköisesti upottaa vielä huomattavasti enemmänkin tunteja.

Pieni osa Assassin’s Creed: Valhallan tarinasta sijoittuu pelisarjan aiempien osien tavoin myös nykypäivään. Jos sarjan aiempia osia ei ole pelannut, voivat nämä kohtaukset mennä hieman yli hilseen, eikä uusi pelaaja saa assassiinien aikoja halkovasta tarinasta välttämättä muutenkaan kaikkea irti. Siitä huolimatta Assassin’s Creed: Valhalla sopii hyvin myös uusille tulokkaille, kunhan sietää pieniä hämmennyksen hetkiä.

Pelaajan mieltymyksistä riippuen Assassin’s Creed: Valhallan kamppailua voi lähestyä joko salamurhaten ja varjoissa liikkuen tai suoraviivaisemmalla lähestymistavalla kirveet ja nuijat heiluen. Kumpikin tapa tuntuu hauskalta ja mukana on useita eri asetyyppejä, jotka tuntuvat myös pelatessa mukavan erilaisilta. Pelihahmoa voi kehittää haluamaansa suuntaan, jolloin Eivorista kehkeytyy pelituntien karttuessa juuri omaan pelityyliin soveltuva taistelija. Kamppailu onkin yksi Assassin’s Creed: Valhallan selvästi parhaista puolista.

Ubisoft on ollut varovainen siinä, kuinka hirmuisina valloittajina viikinkejä halutaan kuvata. Samalla viikinkihistorian synkkyydet on lakaistu enimmäkseen maton alle.

Eivorin ja kumppaneiden täytyy tarinan aikana suorittaa useita ryöstöretkiä eri kohteisiin. Ryöstöretkien aikana kannattaa kuitenkin olla varovainen, sillä siviilien turhasta tappamisesta rangaistaan herkästi. Syntyy ristiriitainen tunne, kun sivullisten kotien polttaminen maan tasalle on kehuttavaa urheutta, mutta jos ryöstöretken ohessa lentää vähän ylimääräistä verta, onkin pelaaja yhtäkkiä suuri paha murhaaja. Pelin tarina voisi esimerkiksi esittää jonkin sankarillisen syyn, miksi Eivor haluaa pitää siviilit elossa, mutta nyt peli vain heristää pelaajalle sormea ilman sen suurempia selittelyitä.

Kritiikkiä voi antaa myös joidenkin tehtävien rakenteesta. Tehtävät seuraavat liian usein samaa kaavaa, jossa ensin puhutaan jollekin NPC:lle paikassa A, sitten noudetaan asia paikasta B, taistellaan muutamaa vihollista vastaan ja viedään noudettu asia lähtöpisteeseen. Pelissä ei muutenkaan ole mitään suuria uusia innovaatioita, vaan se on hyvin tyypillinen avoimen maailman roolipeli.

Kokonaisuudessaan Assassin’s Creed: Valhalla on kuitenkin onnistunut seikkailu. Se ei ehkä keksi mitään uutta ja mullistavaa, mutta hioo vanhaa tuttua kaavaa entistäkin paremmaksi. Varsinkin Assassin’s Creed: Originsin ja Odysseyn faneille Valhalla maistuu varmasti hyvältä. Sen lisäksi peliä uskaltaa suositella myös muille viikinkitarinoiden tai avoimen maailman pelien ystäville.

ASSASSIN’S CREED: VALHALLA

”Assassin’s Creed: Valhalla on pätevä ja massiivinen avoimen pelimaailman viikinkiseikkailu.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-assassins-creed-valhalla-on-massiivinen-ja-onnistunut-viikinkiseikkailu-johon-upottaa-mielellaan-tunnin-jos-toisenkin/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Traileri: tällainen on suosittuun sarjakuvaan pohjautuva eläimellinen Blacksad – tulee tänään saatav...

    Traileri: tällainen on suosittuun sarjakuvaan pohjautuva eläimellinen Blacksad – tulee tänään saatav...

    Eläimellinen seikkailupeli Blacksad julkaistaan tänään. Suosittuun sarjakuvaan pohjautuva...
    Blacksad
  • Mahdollinen PlayStation 5:n ominaisuus saattaa tehdä yksinpeleistäkin moninpelattavia

    Mahdollinen PlayStation 5:n ominaisuus saattaa tehdä yksinpeleistäkin moninpelattavia

    Sony on hankkinut patentin toiminnolle, joka saatetaan nähdä...
    Pelit
  • Fortnite uudistui – Pelin virallinen Twitter-tili hakkeroitiin kostoksi

    Fortnite uudistui – Pelin virallinen Twitter-tili hakkeroitiin kostoksi

    Fortniten äskettäinen uudistus ei ollut kaikkien makuun, sillä...
    Fortnite
  • Tulipahan pelattua | Gamedec on lupaavaa cyberpunkia, mutta valtavat tekstiseinät tekevät aivoista p...

    Tulipahan pelattua | Gamedec on lupaavaa cyberpunkia, mutta valtavat tekstiseinät tekevät aivoista p...

    Pienten resurssien Gametec-peli lentää aivan liian korkealle, ja...
    kyberpunk
  • MSI julkisti tyylitellyn Creator Z16 Hiroshi Fujiwara Limited Edition -kannettavan

    MSI julkisti tyylitellyn Creator Z16 Hiroshi Fujiwara Limited Edition -kannettavan

    MSI on aloittanut yhteistyön Fragmentin Design – vaatebrändin...
    MSI
  • Horizon Zero Dawnin tarina jatkuu tänä vuonna, vaan ei vielä pelissä

    Horizon Zero Dawnin tarina jatkuu tänä vuonna, vaan ei vielä pelissä

    Horizon Zero Dawnin maailmaan sijoittuva sarjakuva käynnistyy myöhemmin...
    Guerrilla Games
  • Kuvat: Synkkään vampyyrimaailmaan sijoittuva strategiapeli sai julkaisupäivän – Immortal Realms: Vam...

    Kuvat: Synkkään vampyyrimaailmaan sijoittuva strategiapeli sai julkaisupäivän – Immortal Realms: Vam...

    Immortal Realms: Vampire Wars julkaistaan elokuun 28. päivä....
    Immortal Realms: Vampire Wars
  • Remedyn Sami Järvi: “Haluan tehdä Alan Waken jatko-osan.”

    Remedyn Sami Järvi: “Haluan tehdä Alan Waken jatko-osan.”

    Remedyllä käsikirjoitusten ja luovan ohjaamisen parissa työskentelevä Sami...
    Alan Wake 2
  • Arvostelu: Until Dawnin tekijöiden Man of Medan aloittaa uuden kauhupelisarjan toivottua vaisummin

    Arvostelu: Until Dawnin tekijöiden Man of Medan aloittaa uuden kauhupelisarjan toivottua vaisummin

    Supermassive Gamesin kunnianhimoinen antologiasarja ei ala täysin vakuuttavissa...
    Man of Medan
  • Sekiro: Shadows Die Twice on nyt pelattavissa ensimmäisestä persoonasta

    Sekiro: Shadows Die Twice on nyt pelattavissa ensimmäisestä persoonasta

    Uuden modin ansiosta Sekiro: Shadows Die Twice muuttuu...
    FromSoftware

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Huhut pitävät paikkansa: tämä tietokoneet koville ...
Tässäkö Microsoftin uusi Xbox-ohjain? Tuore patent...
Lord of the Rings sovitetaan jälleen lautapeliksi ...
Tässä PlayStation Storen laajat tarjoukset: Reside...
Arvostelu | Griftlands on yksi kaikkien aikojen pa...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu: Autonautsissa pääset automatisoimaan koko siirtokunnan toiminnan – ”Parasta on, kun ei ta...

    Arvostelu: Autonautsissa pääset automatisoimaan koko siirtokunnan toiminnan – ”Parasta on, kun ei ta...

    Ulkoisesti söpö Autonauts kätkee sisäänsä monimutkaisen ja kiinnostavan simulaattorin,...
    Autonauts
  • Kuvat: Tältä näyttää PlayStation 5 -ohjain DualSense

    Kuvat: Tältä näyttää PlayStation 5 -ohjain DualSense

    Sony on esitellyt DualSense-nimisen PlayStation 5 -ohjaimen. Sony...
    DualSense
  • Steamin syysalennukset käynnistyivät – Tarjolla rutkasti pelattavaa pimeneviin iltoihin

    Steamin syysalennukset käynnistyivät – Tarjolla rutkasti pelattavaa pimeneviin iltoihin

    Steamin perinteiset syysalennukset tarjoavat pelikokemuksia laidasta laitaan: alennuslaarista...
    pc-pelit
  • Red Dead Onlinen uusi päivitys lisäsi peliin uuden Evans Repeater -aseen

    Red Dead Onlinen uusi päivitys lisäsi peliin uuden Evans Repeater -aseen

    Red Dead Onlinen pelaajat voivat nyt hankkia asearsenaaliinsa...
    Pelit
  • Epic haastaa täysin epäonnistuneen Fortnite-festivaalin järjestäjät käräjille

    Epic haastaa täysin epäonnistuneen Fortnite-festivaalin järjestäjät käräjille

    Äskettäin Isossa-Britanniassa järjestetty ala-arvoinen Fortnite Live -festivaali on...
    Epic Games
  • Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja peli...

    Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja peli...

    Marvel’s Avengers on jakaantunut kahteen osaan. Yllättävää kyllä,...
    Elokuvat
  • Resident Evil -leffan reboot tulee olemaan todella pelottava, vannoo projektin kimpussa oleva ohjaaj...

    Resident Evil -leffan reboot tulee olemaan todella pelottava, vannoo projektin kimpussa oleva ohjaaj...

    Resident Evil -elokuvasta ollaan puuhaamassa reboot-versiota, eikä siitä...
    Elokuvat
  • NVIDIA julkaisi GeForce 456.55 Game Ready WHQL -näytönohjainajurit

    NVIDIA julkaisi GeForce 456.55 Game Ready WHQL -näytönohjainajurit

    Uudet ajurit lisäävät tuen Nvidia Reflex -toiminnolle Call...
    Call of Duty: Modern Warfare
  • Ensituntumat | FIFA 22 tuo merkittäviä uudistuksia erityisesti PlayStation 5- ja Xbox Series -pelaaj...

    Ensituntumat | FIFA 22 tuo merkittäviä uudistuksia erityisesti PlayStation 5- ja Xbox Series -pelaaj...

    EA:n tarjoaman ensikosketuksen perusteella FIFA 22 uudistaa pelisarjaa...
    EA
  • Logitechilta tarjolle Blue Icepop -mikrofonipäivitys pelikuulokkeisiin

    Logitechilta tarjolle Blue Icepop -mikrofonipäivitys pelikuulokkeisiin

    Pelikuulokkeissa on harvemmin nähty päivitysmahdollisuuksia. Nyt Logitech on...
    Peliuutiset

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • “The Last of Us Part II mullistaa sen, millaisia isot pelit voivat olla”, vannoo pelikehittäjä

    “The Last of Us Part II mullistaa sen, millaisia isot pelit voivat olla”, vannoo pelikehittäjä

    Naughty Dog -studion The Last of Us Part...
    AAA-pelit
  • Arvostelu: Don’t Die, Minerva on hilpeä ja koukuttava roguelike-peli, joka ei tunne armoa (early acc...

    Arvostelu: Don’t Die, Minerva on hilpeä ja koukuttava roguelike-peli, joka ei tunne armoa (early acc...

    Indiestudio Xaviantin tuore roguelike-seikkailu Don’t Die, Minerva! on...
    Don't Die Minerva
  • Kysyimme Riot Gamesilta haastattelussa, voitaisiinko Valorantissa nähdä suomalaista sankaria

    Kysyimme Riot Gamesilta haastattelussa, voitaisiinko Valorantissa nähdä suomalaista sankaria

    Vierailimme jokin aika sitten Riot Gamesilla testaamassa ensi...
    Peliartikkelit

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme