Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia – Poissa on kaikki hyvä Remedyn peliklassikosta

Posted on 27.10.2019

Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video- tai tietokonepeliin perustuvaa elokuvaa. Uusi arvio on luvassa aina sunnuntaisin. Kolmantena vuorossa on Mark Wahlbergin ja Mila Kunisin tähdittämä Max Payne, joka toi päätähdelle Razzie-ehdokkuuden – ja ihan syystä.

Max Payne (2001) on ainakin suomalaisesta näkökulmasta yksi kaikkien aikojen ikonisimmista räiskintäpeleistä. Kotimaisen Remedy Entertainmentin toimintapeli tuli tunnetuksi runsaasta räiskinnästä, bullet time -hidastuksista ja mustaa huumoria tihkuvasta noir-tarinasta, ja se poiki pari jatko-osaakin.

Ei olekaan mikään ihme, että Max Paynesta väännettiin lopulta myös Hollywood-filmatisointi. Se kuitenkin vähän ihmetyttää, kuinka elokuvantekijät onnistuivat kadottamaan lähes täysin kaikki yllä luetellut pelin keskeisimmät elementit.

Vuonna 2008 ensi-iltansa saanut Max Payne sisältää nimittäin hämmästyttävän vähän räiskintää, eikä juuri lainkaan hidastuksia, ja se ottaa itsensä aivan liian vakavaksi. Siinä missä alkuperäinen peli oli ruudinkatkuinen, viihdyttävä toimintapläjäys, on sen elokuvaversio kliseinen, jähmeä ja ennen kaikkea tyyyyyyyylsä kokemus.

Eipä filmatisointi tosin vahvoissa käsissä ollut alunperinkään. Asialla ovat vain ja ainoastaan keskinkertaisia trillereitä ohjannut John Moore (mm. A Good Day to Die Hard) ja käsikirjoittaja Beau Thorne, jonka kynästä on ilmeisesti lähtenyt vain tämä yksi pidempi käsikirjoitus. Odotukset kannattikin siis pitää kurissa.

Perusteiltaan Max Payne noudattelee pelillisen esikuvansa tarinaa. Mark Wahlbergin esittämän nimikkoetsivän vaimo ja lapsi on murhattu pari vuotta sitten, ja epätoivoinen tyyppi jäljittää murhaajia hinnalla millä hyvänsä. Jäljet johtavat vaimon työnantajan, lääkevalmistaja Aesirin suuntaan, mikä ei voi tulla yhdellekään katsojalle yllätyksenä. Elokuva on muutenkin läpeensä ennalta-arvattava, ja osa pitkäveteisyydestä johtuu juuri tästä.

Jollain ilveellä pitkäpiimäiseen leffaan on kuitenkin houkuteltu useampia kelvollisia näyttelijöitä. Wahlbergin lisäksi mukana ovat Mila Kunis, Ludacris, Beau Bridges, Chris O’Donnell, Olga Kurylenko (mm. Quantum of Solace) ja Donal Logue (mm. Sons of Anarchy), jotka kaikki ovat olleet vähintään ookoo monissa rooleissaan.

Eikä näyttelijäkaarti Max Paynessakaan umpisurkeaa työtä tee, Wahlbergia lukuun ottamatta.

Ulosanniltaan erittäin ailahteleva Wahlberg sai samana vuonna Razzie-ehdokkuudet sekä Max Paynesta että The Happeningista (2008), eikä mikään ihme. Wahlbergin kasvot näyttävät läpi elokuvan jähmettyneen yhteen ilmeeseen (kulmat kurtussa), paitsi lopussa, kun hän vetää suorituksensa överiksi sellaisella tavalla, joka tavoittelee Nicolas Cagen sekoilutaajuuksia. (Cage olisi muuten Max Paynen saappaissa paljon paremmin kotonaan.)

Max Paynen tekijät ovat myös selvästi ottaneet mallia pari vuotta aiemmin ilmestyneestä Sin Citystä (2005). Tyylikkäiden visuaalisten valintojen sijaan melkein koko elokuvasta on kuitenkin tehty harmaasävyinen ja ankea.

Hieman piristystä tuovat elokuvan ainoa omaperäinen ajatus, huumatuille hahmoille näyttäytyvät siivekkäät Valkyriat, jotka rikkovat kivasti todellisuuden rajoja. Idea jää kuitenkin melko irralliseksi, eikä se oikein sovi muun elokuvan tyyliin. Jostain syystä itse pelin surrealistiset osuudet, Maxin mieleenpainuvat painajaiset, eivät ole päätyneet elokuvaan missään muodossa.

Kostotarinaksi Max Paynelle on myös muovattu aika erikoinen loppu. Siinä missä useimmilla kostoretkillä päädytään huomaamaan, ettei kostaminen tuonut mitään takaisin tai helpottanut sankarin oloa pätkääkään, näyttää viimeisen laukauksen ampunut Max kovin euforiselta, ja koko elokuva päättyy positiiviseen nuottiin.

Ilmeisesti kaikkien vastuullisten ja sivullisten murhaaminen siis tuo kuin tuokin helpotuksen tuskaan?

Max Payne on kaiken kaikkiaan laimea tekele, jota aikakaan ei ole parantanut, ja josta ei jää mieleen paljon mitään. Kaikeksi onneksi elokuvasta ei tullut 85 miljoonan dollarin lipputuloilla mitään kummoista hittiä, joten emme sentään joutuneet kärsimään jatko-osia tälle turjakkeelle.

(Arviota varten katsomaani Harder Cut -versioon on muuten lisätty vain kolmisen minuuttia uutta kuvamateriaalia ja vähän reilummin CG-verenroiskeita. Kyllä kannatti.)

MAX PAYNE (2008)

”Max Payne ei vakuuta millään osa-alueella, ja lopputuloksesta jäävät mieleen vain Valkyriat.”

Seuraavaksi käsittelyyn joutuu Lara Croft: Tomb Raider (2001). Sen arvio julkaistaan Muropaketissa sunnuntaina 3.11.2019.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuvauutiset/videopelileffojen-kalkkunat-ja-klassikot-osa-3-8-max-payne/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: Tom Hardyn tähdittämä Capone on rohkean erilainen gangsterielokuva

    Arvostelu: Tom Hardyn tähdittämä Capone on rohkean erilainen gangsterielokuva

    Ohjaaja Josh Trank syytti studiota Fantastic Four -elokuvansa...
    Al Capone
  • Ryan Goslingin uusin elokuvarooli on joko silkkaa hullutta tai täyttä neroutta

    Ryan Goslingin uusin elokuvarooli on joko silkkaa hullutta tai täyttä neroutta

    Ryan Gosling muuttuu muovileluksi. The Hollywood Reporter kertoo...
    Barbie
  • SoulCalibur VI:n uusin hahmojulkistus Amy esittäytyy trailerilla

    SoulCalibur VI:n uusin hahmojulkistus Amy esittäytyy trailerilla

    Namco Bandai jatkaa jo julkaisussaan kehutun SoulCalibur VI:n...
    Pelit
  • Ensituntuma: Red Dead Redemption 2 on jumalattoman kaunis peli, jonka maailmaan haluaa kadota

    Ensituntuma: Red Dead Redemption 2 on jumalattoman kaunis peli, jonka maailmaan haluaa kadota

    Tänään ilmestynyt Red Dead Redemption 2 on vuoden...
    open world
  • Arvostelu | Marvel’s Guardians of the Galaxy on loistava peli supersankarijengin faneille

    Arvostelu | Marvel’s Guardians of the Galaxy on loistava peli supersankarijengin faneille

    Marvel’s Guardians of the Galaxy on juuri sitä...
    Elokuvauutiset
  • PlayStation Storeen saapui uusi erä PlayStation 4 -tarjouspelejä – mukana esimerkiksi Grand Theft Au...

    PlayStation Storeen saapui uusi erä PlayStation 4 -tarjouspelejä – mukana esimerkiksi Grand Theft Au...

    PlayStation Storeen on lisätty nippu uusia pelitarjouksia. PlayStation...
    Pelit
  • Kaikki Marvel Studiosin elokuvat julkaistaan vihdoinkin UHD-formaatissa

    Kaikki Marvel Studiosin elokuvat julkaistaan vihdoinkin UHD-formaatissa

    Elokuvia omaan hyllyynsä kerääville Marvel-faneille tiedossa on runsaasti...
    4K
  • Tom Hardyn jakama uusi Venom 2 -kuva viittaa Carnagen synkkään syntytarinaan

    Tom Hardyn jakama uusi Venom 2 -kuva viittaa Carnagen synkkään syntytarinaan

    Venomin jatko-osa saattaa olla K16-elokuva. Itsenäisyyspäivänä kerroimme Venom...
    Andy Serkis
  • Epic Games Storessa jaettu peli ei toiminut kunnolla koska sen tiedostoissa luki sana ”Steam”

    Epic Games Storessa jaettu peli ei toiminut kunnolla koska sen tiedostoissa luki sana ”Steam”

    Epic Games Store on jakanut parin päivän ajan...
    epic games store
  • Arvostelu | Dexter: New Blood ei petä tv-sarjan vanhoja faneja – Sarjamurhaaja on tehnyt hienon palu...

    Arvostelu | Dexter: New Blood ei petä tv-sarjan vanhoja faneja – Sarjamurhaaja on tehnyt hienon palu...

    Moraalinen sarjamurhaaja Dexter Morgan (Michael C. Hall) palaa...
    Clancy Brown

Aiheeseen liittyvät artikkelit

“Ämpärijono kutsuu!”- Joulukuun Star Wars -elokuva...
Bodyguard-traileri: Game of Thrones -tähden Englan...
Arvostelu: Puhtaasti Breaking Bad -faneille tehty ...
Ensi viikolla saapuva Devil May Cry 5 tunnelmoi vi...
Äänestys: Tämän kaiken voisit ostaa GTA Onlinen ka...

Tekniikka uutisia

  • Kuva: PlayStation 5 saapui Suomeen – Veimme sen saunaan

    Kuva: PlayStation 5 saapui Suomeen – Veimme sen saunaan

    Sony on toimittanut PlayStation 5:stä ensimmäiset testilaitteet valituille...
    Peliuutiset
  • Haastattelussa pelilegenda Sandy Petersen: “Teimme Doom 2:n vain rahan takia, mutta opimme siitä pal...

    Haastattelussa pelilegenda Sandy Petersen: “Teimme Doom 2:n vain rahan takia, mutta opimme siitä pal...

    Yhdysvaltalainen Carl Sanford Joslyn ”Sandy” Petersen (s. 1955)...
    Doom
  • Kuva: HBO Maxin uudessa Peacemaker-sarjassa kumarrettiin Suomen ja Hanoi Rocksin suuntaan

    Kuva: HBO Maxin uudessa Peacemaker-sarjassa kumarrettiin Suomen ja Hanoi Rocksin suuntaan

    HBO Maxissa eilen alkaneessa Peacemaker-sarjassa nähtiin kumarrus suomalaisen...
    Elokuvauutiset
  • Blizzard tähtää uusille markkinoille voimalla – Parhaat kehittäjät mobiilipelien kimpussa

    Blizzard tähtää uusille markkinoille voimalla – Parhaat kehittäjät mobiilipelien kimpussa

    Monista suosituista peleistä tuttu Blizzard panostaa mobiilipeleihin laittamalla...
    Blizzard Entertainment
  • Traileri: Tällainen on Days Gonen tarina ja pääpahis

    Traileri: Tällainen on Days Gonen tarina ja pääpahis

    Uusi traileri pureutuu tasan kuukauden päästä julkaistavan Days...
    Days Gone
  • Viikon leffauutiset: Deadpool suututti mormonit, 007:n alkoholiongelma, testissä IMAX-sali, huippule...

    Viikon leffauutiset: Deadpool suututti mormonit, 007:n alkoholiongelma, testissä IMAX-sali, huippule...

    Muropaketin toimitus kokosi samalle sivulle kaikki viikon 50/2018...
    Elokuvauutiset
  • Video: Tämä monista kuolonkohtauksista tunnettu elokuvatähti on pian myös Hitman 2:n tappolistalla

    Video: Tämä monista kuolonkohtauksista tunnettu elokuvatähti on pian myös Hitman 2:n tappolistalla

    Monissa sarjoissa ja elokuvissa kuolonkorahduksia päästellyt Sean Bean...
    Hitman 2
  • Megan Foxin housut, Renny Harlinin megamoka, Game of Thronesiin haaskatut miljoonat… – Nämä olivat 1...

    Megan Foxin housut, Renny Harlinin megamoka, Game of Thronesiin haaskatut miljoonat… – Nämä olivat 1...

    Vuonna 2021 Muropaketin elokuvaosion lukijoita kiinnostivat erityisesti Megan...
    Elokuvauutiset
  • Uudet Lucifer-kuvat yllättävät: Mitään tällaista viimeiseltä kaudelta osattiin tuskin odottaa

    Uudet Lucifer-kuvat yllättävät: Mitään tällaista viimeiseltä kaudelta osattiin tuskin odottaa

    Lucifer-sarjan kuudes ja samalla viimeinen kausi julkaistaan Netflixissä...
    Elokuvat
  • Yhteiskuvassa James Gunnin uuden The Suicide Squad -elokuvan avainhahmot – Nyt on selvästi luvassa j...

    Yhteiskuvassa James Gunnin uuden The Suicide Squad -elokuvan avainhahmot – Nyt on selvästi luvassa j...

    Empire-elokuvalehden uudet kansikuvat esittelevät James Gunnin ohjaaman The...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Netflixin Lucifer-sarjan viidennen kauden uudessa julisteessa ollaan kiusausten äärellä

    Netflixin Lucifer-sarjan viidennen kauden uudessa julisteessa ollaan kiusausten äärellä

    Lucifer jatkuu Netflixissä 21. elokuuta viidennen kauden jaksoin....
    Aimee Garcia
  • Half-Life: Alyx julkaistaan maaliskuussa, mutta sitä ennen Half-Life Collection saattaa muuttua ilma...

    Half-Life: Alyx julkaistaan maaliskuussa, mutta sitä ennen Half-Life Collection saattaa muuttua ilma...

    Half-Life muuttunee ilmaispelattavaksi Half-Life Collection -paketiksi, kunnes VR-peli...
    Half-Life
  • Kuva: Venom ja Carnage repivät toisiaan kappaleiksi Venom-jatko-osan uudessa julisteessa

    Kuva: Venom ja Carnage repivät toisiaan kappaleiksi Venom-jatko-osan uudessa julisteessa

    Sony Pictures on lykännyt Venom-jatko-osan ensi-illan syyskuulta lokakuulle...
    elokuvajulisteet

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme