Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia – Poissa on kaikki hyvä Remedyn peliklassikosta

Posted on 27.10.2019

Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video- tai tietokonepeliin perustuvaa elokuvaa. Uusi arvio on luvassa aina sunnuntaisin. Kolmantena vuorossa on Mark Wahlbergin ja Mila Kunisin tähdittämä Max Payne, joka toi päätähdelle Razzie-ehdokkuuden – ja ihan syystä.

Max Payne (2001) on ainakin suomalaisesta näkökulmasta yksi kaikkien aikojen ikonisimmista räiskintäpeleistä. Kotimaisen Remedy Entertainmentin toimintapeli tuli tunnetuksi runsaasta räiskinnästä, bullet time -hidastuksista ja mustaa huumoria tihkuvasta noir-tarinasta, ja se poiki pari jatko-osaakin.

Ei olekaan mikään ihme, että Max Paynesta väännettiin lopulta myös Hollywood-filmatisointi. Se kuitenkin vähän ihmetyttää, kuinka elokuvantekijät onnistuivat kadottamaan lähes täysin kaikki yllä luetellut pelin keskeisimmät elementit.

Vuonna 2008 ensi-iltansa saanut Max Payne sisältää nimittäin hämmästyttävän vähän räiskintää, eikä juuri lainkaan hidastuksia, ja se ottaa itsensä aivan liian vakavaksi. Siinä missä alkuperäinen peli oli ruudinkatkuinen, viihdyttävä toimintapläjäys, on sen elokuvaversio kliseinen, jähmeä ja ennen kaikkea tyyyyyyyylsä kokemus.

Eipä filmatisointi tosin vahvoissa käsissä ollut alunperinkään. Asialla ovat vain ja ainoastaan keskinkertaisia trillereitä ohjannut John Moore (mm. A Good Day to Die Hard) ja käsikirjoittaja Beau Thorne, jonka kynästä on ilmeisesti lähtenyt vain tämä yksi pidempi käsikirjoitus. Odotukset kannattikin siis pitää kurissa.

Perusteiltaan Max Payne noudattelee pelillisen esikuvansa tarinaa. Mark Wahlbergin esittämän nimikkoetsivän vaimo ja lapsi on murhattu pari vuotta sitten, ja epätoivoinen tyyppi jäljittää murhaajia hinnalla millä hyvänsä. Jäljet johtavat vaimon työnantajan, lääkevalmistaja Aesirin suuntaan, mikä ei voi tulla yhdellekään katsojalle yllätyksenä. Elokuva on muutenkin läpeensä ennalta-arvattava, ja osa pitkäveteisyydestä johtuu juuri tästä.

Jollain ilveellä pitkäpiimäiseen leffaan on kuitenkin houkuteltu useampia kelvollisia näyttelijöitä. Wahlbergin lisäksi mukana ovat Mila Kunis, Ludacris, Beau Bridges, Chris O’Donnell, Olga Kurylenko (mm. Quantum of Solace) ja Donal Logue (mm. Sons of Anarchy), jotka kaikki ovat olleet vähintään ookoo monissa rooleissaan.

Eikä näyttelijäkaarti Max Paynessakaan umpisurkeaa työtä tee, Wahlbergia lukuun ottamatta.

Ulosanniltaan erittäin ailahteleva Wahlberg sai samana vuonna Razzie-ehdokkuudet sekä Max Paynesta että The Happeningista (2008), eikä mikään ihme. Wahlbergin kasvot näyttävät läpi elokuvan jähmettyneen yhteen ilmeeseen (kulmat kurtussa), paitsi lopussa, kun hän vetää suorituksensa överiksi sellaisella tavalla, joka tavoittelee Nicolas Cagen sekoilutaajuuksia. (Cage olisi muuten Max Paynen saappaissa paljon paremmin kotonaan.)

Max Paynen tekijät ovat myös selvästi ottaneet mallia pari vuotta aiemmin ilmestyneestä Sin Citystä (2005). Tyylikkäiden visuaalisten valintojen sijaan melkein koko elokuvasta on kuitenkin tehty harmaasävyinen ja ankea.

Hieman piristystä tuovat elokuvan ainoa omaperäinen ajatus, huumatuille hahmoille näyttäytyvät siivekkäät Valkyriat, jotka rikkovat kivasti todellisuuden rajoja. Idea jää kuitenkin melko irralliseksi, eikä se oikein sovi muun elokuvan tyyliin. Jostain syystä itse pelin surrealistiset osuudet, Maxin mieleenpainuvat painajaiset, eivät ole päätyneet elokuvaan missään muodossa.

Kostotarinaksi Max Paynelle on myös muovattu aika erikoinen loppu. Siinä missä useimmilla kostoretkillä päädytään huomaamaan, ettei kostaminen tuonut mitään takaisin tai helpottanut sankarin oloa pätkääkään, näyttää viimeisen laukauksen ampunut Max kovin euforiselta, ja koko elokuva päättyy positiiviseen nuottiin.

Ilmeisesti kaikkien vastuullisten ja sivullisten murhaaminen siis tuo kuin tuokin helpotuksen tuskaan?

Max Payne on kaiken kaikkiaan laimea tekele, jota aikakaan ei ole parantanut, ja josta ei jää mieleen paljon mitään. Kaikeksi onneksi elokuvasta ei tullut 85 miljoonan dollarin lipputuloilla mitään kummoista hittiä, joten emme sentään joutuneet kärsimään jatko-osia tälle turjakkeelle.

(Arviota varten katsomaani Harder Cut -versioon on muuten lisätty vain kolmisen minuuttia uutta kuvamateriaalia ja vähän reilummin CG-verenroiskeita. Kyllä kannatti.)

MAX PAYNE (2008)

”Max Payne ei vakuuta millään osa-alueella, ja lopputuloksesta jäävät mieleen vain Valkyriat.”

Seuraavaksi käsittelyyn joutuu Lara Croft: Tomb Raider (2001). Sen arvio julkaistaan Muropaketissa sunnuntaina 3.11.2019.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuvauutiset/videopelileffojen-kalkkunat-ja-klassikot-osa-3-8-max-payne/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Anthemin ja Fallout 76:n kaltaisten pelien kehittäjien kannattaa pitää suunsa kiinni, vinkkaa No Man...

    Anthemin ja Fallout 76:n kaltaisten pelien kehittäjien kannattaa pitää suunsa kiinni, vinkkaa No Man...

    No Man’s Sky -studio Hello Gamesin perustaja Sean...
    Anthem
  • GOG myy pelattavaa pilkkahintaan, joitain pelejä kaupitellaan jopa 90:n prosentin hinnanalennuksella

    GOG myy pelattavaa pilkkahintaan, joitain pelejä kaupitellaan jopa 90:n prosentin hinnanalennuksella

    GOG-pelikaupasta on mahdollista hankkia halpaa pelattavaa, kiitos Made...
    Call of Juarez
  • Netflixin The Witcher -sarja saa vihdoinkin jatkoa – Uusi traileri esittelee toisen tuotantokaudet t...

    Netflixin The Witcher -sarja saa vihdoinkin jatkoa – Uusi traileri esittelee toisen tuotantokaudet t...

    Netflix on julkaissut tänään uutta promomateriaalia The Witcher...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu: Super Mario Maker 2 tarjoaa loputtoman määrän laadukasta viihdettä tasoloikkien ystäville

    Arvostelu: Super Mario Maker 2 tarjoaa loputtoman määrän laadukasta viihdettä tasoloikkien ystäville

    Super Mario Maker 2 on todellinen tasoloikkafanin päiväuni....
    Mario
  • Arvostelu: The Gunk on juuri sopivan rento seikkailupeli joululomalle

    Arvostelu: The Gunk on juuri sopivan rento seikkailupeli joululomalle

    The Gunk on veikeä seikkailupeli, jossa puhdistetaan mustan...
    indiepelit
  • Arvostelu: Kohuttu ja ääriväkivaltainen The Hunt -ihmistenmetsästyselokuva pilkkaa niin vasemmistoa ...

    Arvostelu: Kohuttu ja ääriväkivaltainen The Hunt -ihmistenmetsästyselokuva pilkkaa niin vasemmistoa ...

    Kauhutoimintaelokuva The Huntissa on paljon samaa kuin Jordan...
    Betty Gilpin
  • Klaus-traileri: Netflix on tehnyt elokuvan joulupukista, vaikkei selvästi edes tiedä mistä hahmo on ...

    Klaus-traileri: Netflix on tehnyt elokuvan joulupukista, vaikkei selvästi edes tiedä mistä hahmo on ...

    Joulupukki on kotoisin Suomesta, Korvatunturilta. Tämän tietää jokainen...
    elokuvatrailerit
  • Denuvo-kopiosuojaus saattaa hidastaa Devil May Cry 5:n suorituskykyä jopa 20 fps:n verran

    Denuvo-kopiosuojaus saattaa hidastaa Devil May Cry 5:n suorituskykyä jopa 20 fps:n verran

    Devil May Cry 5:n kehittäjä Capcom julkaisi vahingossa...
    Denuvo
  • Kuvat: Näinkin hirveältä Red Skull olisi voinut näyttää Avengers: Infinity Warissa ja Endgamessa

    Kuvat: Näinkin hirveältä Red Skull olisi voinut näyttää Avengers: Infinity Warissa ja Endgamessa

    Ensimmäisessä Captain America -elokuvassa nähty Red Skull tuotiin...
    Avengers
  • Kaunotar ja kulkuri -traileri: Disney teki oikeilla koirilla uuden version animaatioklassikostaan

    Kaunotar ja kulkuri -traileri: Disney teki oikeilla koirilla uuden version animaatioklassikostaan

    Disney on viime vuosina keskittynyt enemmän kierrättämään vanhoja...
    Disney Plus

Aiheeseen liittyvät artikkelit

“Sleep all Day. Party all Night” – Kasariklassikko...
SoulCalibur VI:n uusin hahmojulkistus Amy esittäyt...
Cyberpunk 2077:n synkkä lähitulevaisuus on pian tä...
Microsoft: “Olemme yllättyneitä siitä, kuinka laad...
Syyskuussa jatkuvan
The Boys -supersankariperseily...

Tekniikka uutisia

  • EA yllätti – käynnisti Project Atlas -pilvipalvelun kokeilujakson kaikessa hiljaisuudessa

    EA yllätti – käynnisti Project Atlas -pilvipalvelun kokeilujakson kaikessa hiljaisuudessa

    Electronic Arts satsaa pilvipelaamiseen Project Atlas -palvelulla. EA...
    Electronic Arts
  • Testi | TP-Link Deco X90 -Mesh-järjestelmä – Erinomainen suorituskyky ja vaivaton ottaa käyttöön

    Testi | TP-Link Deco X90 -Mesh-järjestelmä – Erinomainen suorituskyky ja vaivaton ottaa käyttöön

    Erilaiset WiFi-Mesh-ratkaisut ovat yleistyneet tasaiseen tahtiin markkinoilla, mutta...
    mesh
  • Arvostelu | Army of Thieves on Netflixin pätevä ryöstökomedia – Zack Snyderin Army of the Deadin esi...

    Arvostelu | Army of Thieves on Netflixin pätevä ryöstökomedia – Zack Snyderin Army of the Deadin esi...

    Zack Snyderin Army of the Dead -zombikomediassa luomien...
    Army of the Dead
  • Näin Oscar-gaalaa sensuroitiin Kiinassa: Bohemian Rhapsody -voittajan puhe käännettiin miten sattuu

    Näin Oscar-gaalaa sensuroitiin Kiinassa: Bohemian Rhapsody -voittajan puhe käännettiin miten sattuu

    Kiina on tunnettu tiukasta sensuuristaan. Nyt jyrän alle...
    Bohemian Rhapsody
  • Ensituntumat | Soulslike-genreä edustava Dolmen vie pelaajat taistelemaan avaruusötököitä ja muita s...

    Ensituntumat | Soulslike-genreä edustava Dolmen vie pelaajat taistelemaan avaruusötököitä ja muita s...

    Ensi vuonna ilmestyvä, Soulslike-genreä edustava Dolmen päästää pelaajat...
    Dark Souls
  • Haastattelussa Valorantin karttasuunnittelusta vastaava Salvatore ”Volcano” Garozzo: ”Kaikkein tärke...

    Haastattelussa Valorantin karttasuunnittelusta vastaava Salvatore ”Volcano” Garozzo: ”Kaikkein tärke...

    Muropaketti vieraili alkuvuodesta Los Angelesissa Riot Gamesin studiolla...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Arvostelu | Graafisesti vaikuttava Metro Exodus: Enhanced Edition viihdyttää myös PlayStation 5:llä

    Arvostelu | Graafisesti vaikuttava Metro Exodus: Enhanced Edition viihdyttää myös PlayStation 5:llä

    Klaustrofobista kauhua tarjoava, alun perin vuonna 2019 ilmestynyt...
    4A Games
  • Pelimodaaja ajoi God of War -sankari Kratosin parran – tältä sodanjumala nyt näyttää

    Pelimodaaja ajoi God of War -sankari Kratosin parran – tältä sodanjumala nyt näyttää

    Jos jostain syystä inhoaa partoja, voi tuoreintakin God...
    God of War
  • Stan Lee cameossa vielä kerran – Asialla Marvelin sijaan Jay & Silent Bobin Jayna tunnettu Jason...

    Stan Lee cameossa vielä kerran – Asialla Marvelin sijaan Jay & Silent Bobin Jayna tunnettu Jason...

    Jason Mewes tekee esikoisohjauksensa elokuvassa Madness in the...
    Elokuvat
  • Arvostelu: Destroy All Humans!:n kierrätys on pätevää toimintaviihdettä, mutta ikä painaa ufopelin a...

    Arvostelu: Destroy All Humans!:n kierrätys on pätevää toimintaviihdettä, mutta ikä painaa ufopelin a...

    Destroy All Humans! -toimintapelin uusintaversiossa avaruusoliot kylvävät tuhoa...
    Black Forest Games

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Ensituntumat: Hitiksi noussut Call of Duty: Warzone ei keksi battle royalea uudelleen, mutta se ei v...

    Ensituntumat: Hitiksi noussut Call of Duty: Warzone ei keksi battle royalea uudelleen, mutta se ei v...

    Call of Duty: Warzone on Modern Warfaren itsenäinen,...
    Call of Duty
  • Horizon Forbidden Westistä julkaistiin kaksi uutta kuvaa – näin rikas pelimaailma Horison Zero Dawni...

    Horizon Forbidden Westistä julkaistiin kaksi uutta kuvaa – näin rikas pelimaailma Horison Zero Dawni...

    Horizon Forbidden Westin tuoreet kuvat näyttävät kaksi hyvin...
    Guerrilla Games
  • Arvostelu: Jodorowsky’s Dune on elokuva, joka jokaisen Denis Villeneuven Dyyniä odottavan pitäisi nä...

    Arvostelu: Jodorowsky’s Dune on elokuva, joka jokaisen Denis Villeneuven Dyyniä odottavan pitäisi nä...

    Frank Pavichin dokumentti Alejandro Jodorowskyn epäonnisesta yrityksestä tehdä...
    Alejandro Jodorowsky

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme