Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Tulipahan pelattua: Jos Catalyst Black todella on ”mobiilipelaamisen uusi sukupolvi”, vaivaa tuota polvea kyllä ikävä kihti

Posted on 4.9.2020

Ilkeiden korporaatiopukujen uusi tuplatattiräiskintä tarjoaa kilpailullista hupia ja harmitonta viihdettä, mutta ei toistaiseksi juuri mitään sen syvällisempää.

Super Evil Megacorp jatkaa pelaajien vapaa-ajan kaappaamista studion uudella Catalyst Blackilla, jota kehittäjät kutsuvat mobiilipelaamisen seuraavaksi sukupolveksi. Kehutun joskin vasta-alkajille armottomaksi varoitetun MOBA-peli Vaingloryn takana ollut studio siirtyy uutukaisellaan asteen auvoisemmille areenoille, mutta ei luovu kuitenkaan hyväksi havaitusta tiimipohjaisuudesta ja AAA-tason toteutuksesta.

Parhaillaan iOS-laiteilla varhaisversiona pelattavissa oleva Catalyst Black on kilpailullinen tuplatattiräiskintä, jossa kaksi tiimiä taistelee toisiaan vastaan tavoitepohjaisissa tehtävissä. Toistaiseksi pelimuodot ovat käytännössä yksi ja ainoa, joka on vain jaettu kolmeksi hieman toisistaan poikkeavaksi variaatioksi. Kahdessa ensimmäisessä ryöstellään lippuja joko vihollisten tukikohdasta tai tekoälyn ohjaamista hirviöiltä, kun taas kolmannessa lippu korvataan otuksilta saatavilla ytimillä. Vaan kuten tavoitepohjaisille matseille on usein ominaista, venyvät matsit turhan usein simppeleiksi tappokekkereiksi, jossa todellinen taistelu käydään lopun pistetilaston herruudesta.

Toiminta itsessään ei ole sen erikoisempaa kuin muussakaan genren pelissä, joskin toteutus on varsin sujuvaa ja sen pariin on vaivaton hypätä hetken huumassa. Ohjaustavaksi voi ottaa joko kosketusnäytöille mallinnetun tattiratkaisun tai pistää käpälänsä peliohjaimeen, jolla tähtäys ja kaikki muu on asteen sujuvaa – näin padilla koko ikänsä pelanneen mielestä. Ohjainratkaisu antaa tosin pienen etulyöntiaseman kosketusnäyttöön nähden, sillä toisella tatilla voi katsella ympärilleen ja nähdä siten vastustajat ennen näitä.

Areenat kaipaisivat myös vähän enemmän vaihtelua, sillä samannäköisiin nummiin ei ole ujutettu juuri minkäänlaista maaston hyödyntämistä. Ainoastaan sinne tänne ripotellut heinikot piilottavat hahmot toisten silmistä, mutta muutoin kartat ovat vain aukeita tiloja muutamine näköyhteyden blokkaavine vuorineen. Tekoälyn ohjaamat mörötkään eivät juuri tuota ongelmia ohi juostessa, mikä vähentää pelialueen vaarallisten alueiden määrää. Jälkimmäisiä tappaessa saa joko pelimuodon vaatimia lippuja/ytimiä tai sitten ammuksia ja energiaa hahmojen Ultimate-kyvylle.

Ennen areenoille astumista oma hahmo varustetaankin mieleisekseen erilaisilla aseilla, amuleteilla ja maskeilla. Erilaisia tussakoita on olemassa haulikoista mörssäreihin ja tarkkuuskivääreistä sinkoihin, joten jokainen löytää itselleen jotain sopivaa päällepantavaa. Valitettavasti tietyt aseet ovat tällä hetkellä kuitenkin ylivoimaisesti toisia parempia, mikä näkyy myös näiden yleisyydessä matseissa. Tulevat tasapainopäivitykset korjannevat tämän kuitenkin pian.

Aseiden ohella hahmolleen voi laittaa myös muun muassa hetkellisen kuolemattomuuden tai sykähdyksen antavia amuletteja sekä nämä valtaviksi jumaliksi muuttavia maskeja. Jumalotukset ovat areenalla valtavia tappokoneita, jotka kestävät tuhottomasti osumaa ja tappavat vihollisia kertalaakista. Siksi niiden käyttöaika on lyhyt ja latausaika vastavuoroisesti pitkä. Mutta tuovatko jumalat lopulta mitään syvempää pelattavuuteen? Eivät oikeastaan – ainakaan vielä.

Erilaisia varusteita on tarjolla kuitenkin iso kirjo, minkä lisäksi näitä pystyy päivittämään joko matseista saadulla kokemuksella tai oikeaa rahaa vasten. Toisin sanoen, mitä tehokkaampi tykki, sitä enemmän se aiheuttaa vahinkoa, mikä on omiaan ajamaan etulyöntiaseman paksumpien kukkaroiden omistavien pelaajien pussiin. Muutaman tunnin testin perusteella on tosin mahdoton sanoa, kuinka merkittävästi aseiden tasoerot näkyvät käytännössä, mutta uhka on aina olemassa, kun siihen annetaan mahdollisuus.

Catalyst Black ei nyt henkilökohtaisesti suoraan sykähdyttänyt, vaikka teknisesti ja toteutukseltaan kyseessä on varsin pätevää kilpailullista räiskintää. Genressään se ei kuitenkaan tee mitään uutta tai ihmeellistä, ja monet sen ideoista tuntuvat vielä toistaiseksi vähän puolivillaisilta. Silti sen pariin on nopea hypätä, eikä matsit kestä usein kymmentä minuuttiakaan, mikä tekee pelistä juuri omiaan täyttämään hetkelliset joutenolot jollain aktiviteetilla.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/tulipahan-pelattua-jos-catalyst-black-todella-on-mobiilipelaamisen-uusi-sukupolvi-vaivaa-tuota-polvea-kylla-ikava-kihti/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Puhelimelle tarjolle uusi tehokas kuvausapu: DJI OM 5 -käsivakain

    Puhelimelle tarjolle uusi tehokas kuvausapu: DJI OM 5 -käsivakain

    DJI julkaisi uudistetun OM 5 -käsivakaimen älypuhelimille. Siinä...
    dji
  • OnePlus Nord 2 CE -mallista vuoti mallinnoksia, jotka paljastavat ”Ivanin” ulkonäön

    OnePlus Nord 2 CE -mallista vuoti mallinnoksia, jotka paljastavat ”Ivanin” ulkonäön

    Uusien vuotokuvien perusteella OnePlus Nord 2 CE muistuttaa...
    Mobiiliuutiset
  • Ensivaikutelmat | Huawei Mate 40 Pro 5G -puhelin – Näyttävä tehopakkaus lupaavalla kameralla

    Ensivaikutelmat | Huawei Mate 40 Pro 5G -puhelin – Näyttävä tehopakkaus lupaavalla kameralla

    Huawein uusin huippumalli näki päivänvalon. Valmistajan uusi lippulaivamalli...
    Android 10
  • Huhut pitävät paikkansa: tämä tietokoneet koville laittanut scifi-räiskintä tekee paluun remasted-uu...

    Huhut pitävät paikkansa: tämä tietokoneet koville laittanut scifi-räiskintä tekee paluun remasted-uu...

    Crysis Remastered saapuu PC:lle nykyajan herkuilla kuorrutettuna. Crytek-studion...
    Crysis
  • Tuleva Samsung Galaxy Book S esillä vuotokuvissa

    Tuleva Samsung Galaxy Book S esillä vuotokuvissa

    Samsungin tulevan Galaxy Book S:n ulkomuoto paljastui kannettavasta...
    Mobiili
  • Tulipahan pelattua | Kuvankaunis Raji voisi olla hyvä toimintaseikkailu, mutta jotain jää puuttumaan

    Tulipahan pelattua | Kuvankaunis Raji voisi olla hyvä toimintaseikkailu, mutta jotain jää puuttumaan

    Indiepeli Raji: An Ancient Epic vie keskelle intialaisten...
    indiepelit
  • Arvostelu: Samuraiajan Japaniin sijoittuva Ghost of Tsushima on upea kokemus, jossa Zelda kohtaa Sek...

    Arvostelu: Samuraiajan Japaniin sijoittuva Ghost of Tsushima on upea kokemus, jossa Zelda kohtaa Sek...

    Ghost of Tsushiman avoin pelimaailma kuuluu kauneimpiin, joita...
    Ghost of Tsushima
  • Galleria: Final Fantasy VII Remaken uudet kuvat paljastavat sivutehtäviä ja klassikkohahmoja

    Galleria: Final Fantasy VII Remaken uudet kuvat paljastavat sivutehtäviä ja klassikkohahmoja

    Final Fantasy VII Remakesta on jälleen paljastettu uusia...
    Final Fantasy VII Remake
  • Microsoft tarjoaa nyt myös Crackdownin ilmaiseksi Xboxille

    Microsoft tarjoaa nyt myös Crackdownin ilmaiseksi Xboxille

    Aiemmin Microsoft on laittanut ilmaiseksi jakoon Pro Evolution...
    Crackdown
  • K18: Wanking Simulator on runkkauspeli, jota tuskin kukaan kaipaa

    K18: Wanking Simulator on runkkauspeli, jota tuskin kukaan kaipaa

    Väkivaltaan ja masturbointiin keskittyvä Wanking Simulator on hyvin,...
    Pelit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Mobiiliarvio: Viiden tähden Dead Cells viihdyttää ...
Arvostelu: Don’t Die, Minerva on hilpeä ja koukutt...
Arvostelu | ”Kuin Left 4 Dead suoraan helvetistä” ...
Kehittäjä: “Xbox Game Pass on ensimmäinen pelipalv...
Arvostelu | Lost Judgment on neljän tähden jatko-o...

Tekniikka uutisia

  • Apple aikoo näyttää sarjoja ja elokuvia ilmaiseksi laitteidensa omistajille

    Apple aikoo näyttää sarjoja ja elokuvia ilmaiseksi laitteidensa omistajille

    Apple aikoo huhujen mukaan näyttää ilmaisia sarjoja ja...
    Apple
  • Resident Evil 2 -speedrun katkesi ikävään bugiin kun pelaaja sai peräänsä kaksi Mr. X:ää

    Resident Evil 2 -speedrun katkesi ikävään bugiin kun pelaaja sai peräänsä kaksi Mr. X:ää

    Mr. X eli toiselta nimeltään Tyrant lienee yksi...
    Pelit
  • Mobiiliarvio: Myös PC:lle julkaistu The Innsmouth Case on hauska Cthulhu-seikkailu, joka vie vaikka ...

    Mobiiliarvio: Myös PC:lle julkaistu The Innsmouth Case on hauska Cthulhu-seikkailu, joka vie vaikka ...

    The Innsmouth Casessa lähdetään selvittämään rantakaupungin mysteeriä leväperäisen...
    Android
  • Google ei julkaissut omaa konsolia, vaan pelialustan – Nimi lainattu Helsingin ammattikorkeakoululta

    Google ei julkaissut omaa konsolia, vaan pelialustan – Nimi lainattu Helsingin ammattikorkeakoululta

    Googlelta odotettiin tälle illalle konsolipaljastusta. Sellaista ei kuitenkaan Game...
    Google
  • Lenovo esitteli suurikokoisella 6,95 tuuman näytöllä varustetun Tab V7:n

    Lenovo esitteli suurikokoisella 6,95 tuuman näytöllä varustetun Tab V7:n

    Lenovo on esitellyt MWC 2019 -messujen yhteydessä 6,95-tuumaisella...
    Lenovo
  • Arvostelu: Beautiful Desolation on kiehtova seikkailupeli, joka kompastuu vääränlaiseen 1990-luvun n...

    Arvostelu: Beautiful Desolation on kiehtova seikkailupeli, joka kompastuu vääränlaiseen 1990-luvun n...

    Omintakeinen seikkailupeli loihtii mielenkiintoisen ja seikkailuun kannustavan maailman,...
    Beautiful Desolation
  • Lidl myy Black Friday -alennuksissa Xbox One S -konsolia – Suomen tilanteesta ei vielä tietoa

    Lidl myy Black Friday -alennuksissa Xbox One S -konsolia – Suomen tilanteesta ei vielä tietoa

    Lidl-päivittäistavarakaupan Black Friday -alennuksista saattaa löytyä jotain odottamatonta,...
    Black Friday
  • Anthemista julkaistiin kokonaisen tehtävän verran uutta pelikuvaa

    Anthemista julkaistiin kokonaisen tehtävän verran uutta pelikuvaa

    BioWare ja EA ovat julkaisseet ensi helmikuussa saapuvasta...
    Anthem
  • Arvostelu: Vihdoinkin myös PS4:lle julkaistu John Wick Hex -peli ei tee oikeutta Keanu Reevesin toim...

    Arvostelu: Vihdoinkin myös PS4:lle julkaistu John Wick Hex -peli ei tee oikeutta Keanu Reevesin toim...

    John Wick Hex on suunniteltu tyylikkäästi, mutta kauniin...
    Elokuvat
  • OnePlus 8T -mallin takapuolesta vuoti uusia kuvia

    OnePlus 8T -mallin takapuolesta vuoti uusia kuvia

    Uusissa vuotokuvissa OnePlus 8T on asetettu suojakuoren sisälle....
    Mobiili

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Traileri: tälläinen on Controlin todellisuutta vääristelevä tarina

    Traileri: tälläinen on Controlin todellisuutta vääristelevä tarina

    Remedy Entertainment on julkaissut Controlin juoneen keskittyvän trailerin....
    Control
  • Samsung aloitti Galaxy Tab S4:n Android Pie -päivitykset

    Samsung aloitti Galaxy Tab S4:n Android Pie -päivitykset

    Samsung on aloittanut Galaxy Tab S4 -tabletin Android...
    Android 9 Pie
  • Video: Tällainen on Death Stranding, jos se olisi tehty PlayStation 1:lle

    Video: Tällainen on Death Stranding, jos se olisi tehty PlayStation 1:lle

    Tuore video näyttää, millainen peli Death Stranding olisi,...
    Death Stranding

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme