Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Tulipahan pelattua: Jos Catalyst Black todella on ”mobiilipelaamisen uusi sukupolvi”, vaivaa tuota polvea kyllä ikävä kihti

Posted on 4.9.2020

Ilkeiden korporaatiopukujen uusi tuplatattiräiskintä tarjoaa kilpailullista hupia ja harmitonta viihdettä, mutta ei toistaiseksi juuri mitään sen syvällisempää.

Super Evil Megacorp jatkaa pelaajien vapaa-ajan kaappaamista studion uudella Catalyst Blackilla, jota kehittäjät kutsuvat mobiilipelaamisen seuraavaksi sukupolveksi. Kehutun joskin vasta-alkajille armottomaksi varoitetun MOBA-peli Vaingloryn takana ollut studio siirtyy uutukaisellaan asteen auvoisemmille areenoille, mutta ei luovu kuitenkaan hyväksi havaitusta tiimipohjaisuudesta ja AAA-tason toteutuksesta.

Parhaillaan iOS-laiteilla varhaisversiona pelattavissa oleva Catalyst Black on kilpailullinen tuplatattiräiskintä, jossa kaksi tiimiä taistelee toisiaan vastaan tavoitepohjaisissa tehtävissä. Toistaiseksi pelimuodot ovat käytännössä yksi ja ainoa, joka on vain jaettu kolmeksi hieman toisistaan poikkeavaksi variaatioksi. Kahdessa ensimmäisessä ryöstellään lippuja joko vihollisten tukikohdasta tai tekoälyn ohjaamista hirviöiltä, kun taas kolmannessa lippu korvataan otuksilta saatavilla ytimillä. Vaan kuten tavoitepohjaisille matseille on usein ominaista, venyvät matsit turhan usein simppeleiksi tappokekkereiksi, jossa todellinen taistelu käydään lopun pistetilaston herruudesta.

Toiminta itsessään ei ole sen erikoisempaa kuin muussakaan genren pelissä, joskin toteutus on varsin sujuvaa ja sen pariin on vaivaton hypätä hetken huumassa. Ohjaustavaksi voi ottaa joko kosketusnäytöille mallinnetun tattiratkaisun tai pistää käpälänsä peliohjaimeen, jolla tähtäys ja kaikki muu on asteen sujuvaa – näin padilla koko ikänsä pelanneen mielestä. Ohjainratkaisu antaa tosin pienen etulyöntiaseman kosketusnäyttöön nähden, sillä toisella tatilla voi katsella ympärilleen ja nähdä siten vastustajat ennen näitä.

Areenat kaipaisivat myös vähän enemmän vaihtelua, sillä samannäköisiin nummiin ei ole ujutettu juuri minkäänlaista maaston hyödyntämistä. Ainoastaan sinne tänne ripotellut heinikot piilottavat hahmot toisten silmistä, mutta muutoin kartat ovat vain aukeita tiloja muutamine näköyhteyden blokkaavine vuorineen. Tekoälyn ohjaamat mörötkään eivät juuri tuota ongelmia ohi juostessa, mikä vähentää pelialueen vaarallisten alueiden määrää. Jälkimmäisiä tappaessa saa joko pelimuodon vaatimia lippuja/ytimiä tai sitten ammuksia ja energiaa hahmojen Ultimate-kyvylle.

Ennen areenoille astumista oma hahmo varustetaankin mieleisekseen erilaisilla aseilla, amuleteilla ja maskeilla. Erilaisia tussakoita on olemassa haulikoista mörssäreihin ja tarkkuuskivääreistä sinkoihin, joten jokainen löytää itselleen jotain sopivaa päällepantavaa. Valitettavasti tietyt aseet ovat tällä hetkellä kuitenkin ylivoimaisesti toisia parempia, mikä näkyy myös näiden yleisyydessä matseissa. Tulevat tasapainopäivitykset korjannevat tämän kuitenkin pian.

Aseiden ohella hahmolleen voi laittaa myös muun muassa hetkellisen kuolemattomuuden tai sykähdyksen antavia amuletteja sekä nämä valtaviksi jumaliksi muuttavia maskeja. Jumalotukset ovat areenalla valtavia tappokoneita, jotka kestävät tuhottomasti osumaa ja tappavat vihollisia kertalaakista. Siksi niiden käyttöaika on lyhyt ja latausaika vastavuoroisesti pitkä. Mutta tuovatko jumalat lopulta mitään syvempää pelattavuuteen? Eivät oikeastaan – ainakaan vielä.

Erilaisia varusteita on tarjolla kuitenkin iso kirjo, minkä lisäksi näitä pystyy päivittämään joko matseista saadulla kokemuksella tai oikeaa rahaa vasten. Toisin sanoen, mitä tehokkaampi tykki, sitä enemmän se aiheuttaa vahinkoa, mikä on omiaan ajamaan etulyöntiaseman paksumpien kukkaroiden omistavien pelaajien pussiin. Muutaman tunnin testin perusteella on tosin mahdoton sanoa, kuinka merkittävästi aseiden tasoerot näkyvät käytännössä, mutta uhka on aina olemassa, kun siihen annetaan mahdollisuus.

Catalyst Black ei nyt henkilökohtaisesti suoraan sykähdyttänyt, vaikka teknisesti ja toteutukseltaan kyseessä on varsin pätevää kilpailullista räiskintää. Genressään se ei kuitenkaan tee mitään uutta tai ihmeellistä, ja monet sen ideoista tuntuvat vielä toistaiseksi vähän puolivillaisilta. Silti sen pariin on nopea hypätä, eikä matsit kestä usein kymmentä minuuttiakaan, mikä tekee pelistä juuri omiaan täyttämään hetkelliset joutenolot jollain aktiviteetilla.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/tulipahan-pelattua-jos-catalyst-black-todella-on-mobiilipelaamisen-uusi-sukupolvi-vaivaa-tuota-polvea-kylla-ikava-kihti/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Uskomaton välierä päättyi suomalaisjuhlaan – ENCE eteni Katowice Majorin finaaliin

    Uskomaton välierä päättyi suomalaisjuhlaan – ENCE eteni Katowice Majorin finaaliin

    Jo tähän mennessä kaikki odotukset lyönyt suomalaisjoukkue ENCE...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Viikon tekniikkauutiset: Kiinnostavia älypuhelinuutuuksia ja Core 9000 -sarjan suorittimia

    Viikon tekniikkauutiset: Kiinnostavia älypuhelinuutuuksia ja Core 9000 -sarjan suorittimia

    Viimeisen viikon aikana on nähty useita uusia ja...
    Huawei
  • Kuvat: näin tyylikkäänä nopsajalkaa ei ole nähty – God of War -taiteilija uudisti Sonic-siilin

    Kuvat: näin tyylikkäänä nopsajalkaa ei ole nähty – God of War -taiteilija uudisti Sonic-siilin

    Sonic näyttäytyy tuoreessa kuvassa aivan uudenlaisessa valossa. Tuoreimman...
    Elokuvat
  • OnePlus 8T -puhelin saattoi vilahtaa tunnetun suorituskykymittauksen testituloksissa

    OnePlus 8T -puhelin saattoi vilahtaa tunnetun suorituskykymittauksen testituloksissa

    GeekBench-suorituskykymittauksen tietokantaan on ilmestynyt OnePlus KB2001-mallinumeroa kantavan laitteen...
    Mobiili
  • Half-Life täytti 20 vuotta, ja pelin remaken Xen-päivityksestä on nyt julkaistu puhutteleva ensimmäi...

    Half-Life täytti 20 vuotta, ja pelin remaken Xen-päivityksestä on nyt julkaistu puhutteleva ensimmäi...

    Pelimaailman merkkiteos Half-Life on jo 20-vuotias, ja juhlapäivästä...
    Black Mesa
  • Jaamme nyt 75 koodia Ghost Recon Breakpointin suljettuun betaan – Toimi nopeasti, nopeat syövät hita...

    Jaamme nyt 75 koodia Ghost Recon Breakpointin suljettuun betaan – Toimi nopeasti, nopeat syövät hita...

    Ghost Recon Breakpointin suljettu betatesti järjestetään 5.-8. syyskuuta....
    Ghost Recon Breakpoint
  • Arvostelu: AC Rebellion on mobiili yhdistelmä Assassin’s Creedejä, Fallout Shelteriä ja XCOMia

    Arvostelu: AC Rebellion on mobiili yhdistelmä Assassin’s Creedejä, Fallout Shelteriä ja XCOMia

    Ubisoftin Assassin’s Creedit mobiililaitteille tuova spin-off AC Rebellion...
    Assassin's Creed
  • Musiikkiduo JVG:n voi nyt löytää NHL 19:sta pelattavana kentällisenä

    Musiikkiduo JVG:n voi nyt löytää NHL 19:sta pelattavana kentällisenä

    EA Games on lisännyt JVG:n jäsenet Jare Brandin...
    EA
  • Video: Tältä näyttää, kun Mortal Kombat 11 -studion parhaat pelaajat ottavat yhteen tulevassa mättöp...

    Video: Tältä näyttää, kun Mortal Kombat 11 -studion parhaat pelaajat ottavat yhteen tulevassa mättöp...

    NetherRealm Studiosin kovimmat Mortal Kombat -pelaajat astuvat vastakkain...
    Kamppailupelit
  • Kuva: Sony paljasti PlayStation 5:n logon – Nyt ei ole kyllä minkäänlaista yllätystä tarjolla…

    Kuva: Sony paljasti PlayStation 5:n logon – Nyt ei ole kyllä minkäänlaista yllätystä tarjolla…

    Sony ei todellakaan ottanut turhia riskejä tulevan konsolinsa...
    Konsolit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Astralis murskasi ENCEn unelman – Suomalaisjoukkue...
“Hyvin vihainen lesbo.”: Näin typerällä tavalla ma...
Arvostelu: Robottien valtaama 1980-luvun Ruotsi – ...
Angry Birds -kehittäjä
Rovio laajenee – Osti suoma...
Spotifyn käyttäjämäärät kasvoivat roimasti vuoden ...

Tekniikka uutisia

  • Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Resident Evil: Welcome to Raccoon City keskittyy piinaavaan...
    Elokuvat
  • Lenovon tuleva Z5 Pro GT keräsi huimat pisteet AnTuTu-suorituskykytestissä

    Lenovon tuleva Z5 Pro GT keräsi huimat pisteet AnTuTu-suorituskykytestissä

    Snapdragon 855 -suorittimen testitulokset näyttävät ennakkoon lupaavilta. Nyt...
    Lenovo Z5 Pro
  • OnePlus julkaisi virallisia kuvia OnePlus 7T:stä

    OnePlus julkaisi virallisia kuvia OnePlus 7T:stä

    OnePlus esittelee OnePlus 7T -mallistonsa virallisesti vasta lokakuun...
    Mobiili
  • HMD Globalin tulevasta Nokia ”Daredevilistä” vuoti kuvia

    HMD Globalin tulevasta Nokia ”Daredevilistä” vuoti kuvia

    Nokia Daredevil-koodinimellä tunnetusta laitteesta on vuotanut kuvia, joiden...
    HMD Global
  • E3: Ubisoft julkisti kuukausimaksullisen Uplay+ pelipalvelun PC:lle ja Google Stadialle

    E3: Ubisoft julkisti kuukausimaksullisen Uplay+ pelipalvelun PC:lle ja Google Stadialle

    Ubisoft lähtee haastamaan EA:n Originia, Xboxin Game Passia,...
    E3 2019
  • Intelin Raja Koduri esitteli Nvidian ja AMD:n pelinäytönohjaimien kilpailijan – kutsui karkiksi

    Intelin Raja Koduri esitteli Nvidian ja AMD:n pelinäytönohjaimien kilpailijan – kutsui karkiksi

    Intelin näytönohjaimien kehitystyöstä vastaava johtaja Raja Koduri esitteli...
    Intel
  • PlayStationeilta tuttu Journey saapuu PC:lle Epic Gamesin pelikaupan kautta

    PlayStationeilta tuttu Journey saapuu PC:lle Epic Gamesin pelikaupan kautta

    Uuden pelikaupan avannut Fortnitestä tuttu Epic Games tuo...
    epic games store
  • Video: Tällainen on Death Stranding, jos se olisi tehty PlayStation 1:lle

    Video: Tällainen on Death Stranding, jos se olisi tehty PlayStation 1:lle

    Tuore video näyttää, millainen peli Death Stranding olisi,...
    Death Stranding
  • Samsungin tulevat, erikoisesti muotoillut nappikuulokkeet tarjoavat myös aktiivisen vastamelutoiminn...

    Samsungin tulevat, erikoisesti muotoillut nappikuulokkeet tarjoavat myös aktiivisen vastamelutoiminn...

    Samsungilta on vuotojen perusteella luvassa uudet langattomat Galaxy...
    Mobiili
  • GTA Onlineen huijausohjelman kehittänyt joutuu pulittamaan Rockstarille yli 130 000 euroa vahingokor...

    GTA Onlineen huijausohjelman kehittänyt joutuu pulittamaan Rockstarille yli 130 000 euroa vahingokor...

    Erilaisten huijausohjelmistojen tehtailu ei ole täysin riskitöntä puuhaa,...
    Grand Theft Auto Online

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Bethesda korjasi Fallout 76:ssa todella helpon huijauksen mahdollistaneen bugin rajoittamalla PC-ver...

    Bethesda korjasi Fallout 76:ssa todella helpon huijauksen mahdollistaneen bugin rajoittamalla PC-ver...

    Fallout 76:n fysiikkamoottorin toiminta perustuu ruudunpäivitysnopeuteen, mikä teki...
    Bethesda
  • Motorola Moto G9 power -puhelimessa on melkoinen akku

    Motorola Moto G9 power -puhelimessa on melkoinen akku

    Uudessa Moto G9 Power -puhelimessa on suurikapasiteettisen akun...
    Mobiili
  • Google kehittää holografisia laseja sekä älytatuointeja – muutakin ehkä horisontissa

    Google kehittää holografisia laseja sekä älytatuointeja – muutakin ehkä horisontissa

    Googlella mietitään miten erilaisia päälle puettavia tuotteita voisi...
    Google

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme