Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Tulipahan pelattua: Jos Catalyst Black todella on ”mobiilipelaamisen uusi sukupolvi”, vaivaa tuota polvea kyllä ikävä kihti

Posted on 4.9.2020

Ilkeiden korporaatiopukujen uusi tuplatattiräiskintä tarjoaa kilpailullista hupia ja harmitonta viihdettä, mutta ei toistaiseksi juuri mitään sen syvällisempää.

Super Evil Megacorp jatkaa pelaajien vapaa-ajan kaappaamista studion uudella Catalyst Blackilla, jota kehittäjät kutsuvat mobiilipelaamisen seuraavaksi sukupolveksi. Kehutun joskin vasta-alkajille armottomaksi varoitetun MOBA-peli Vaingloryn takana ollut studio siirtyy uutukaisellaan asteen auvoisemmille areenoille, mutta ei luovu kuitenkaan hyväksi havaitusta tiimipohjaisuudesta ja AAA-tason toteutuksesta.

Parhaillaan iOS-laiteilla varhaisversiona pelattavissa oleva Catalyst Black on kilpailullinen tuplatattiräiskintä, jossa kaksi tiimiä taistelee toisiaan vastaan tavoitepohjaisissa tehtävissä. Toistaiseksi pelimuodot ovat käytännössä yksi ja ainoa, joka on vain jaettu kolmeksi hieman toisistaan poikkeavaksi variaatioksi. Kahdessa ensimmäisessä ryöstellään lippuja joko vihollisten tukikohdasta tai tekoälyn ohjaamista hirviöiltä, kun taas kolmannessa lippu korvataan otuksilta saatavilla ytimillä. Vaan kuten tavoitepohjaisille matseille on usein ominaista, venyvät matsit turhan usein simppeleiksi tappokekkereiksi, jossa todellinen taistelu käydään lopun pistetilaston herruudesta.

Toiminta itsessään ei ole sen erikoisempaa kuin muussakaan genren pelissä, joskin toteutus on varsin sujuvaa ja sen pariin on vaivaton hypätä hetken huumassa. Ohjaustavaksi voi ottaa joko kosketusnäytöille mallinnetun tattiratkaisun tai pistää käpälänsä peliohjaimeen, jolla tähtäys ja kaikki muu on asteen sujuvaa – näin padilla koko ikänsä pelanneen mielestä. Ohjainratkaisu antaa tosin pienen etulyöntiaseman kosketusnäyttöön nähden, sillä toisella tatilla voi katsella ympärilleen ja nähdä siten vastustajat ennen näitä.

Areenat kaipaisivat myös vähän enemmän vaihtelua, sillä samannäköisiin nummiin ei ole ujutettu juuri minkäänlaista maaston hyödyntämistä. Ainoastaan sinne tänne ripotellut heinikot piilottavat hahmot toisten silmistä, mutta muutoin kartat ovat vain aukeita tiloja muutamine näköyhteyden blokkaavine vuorineen. Tekoälyn ohjaamat mörötkään eivät juuri tuota ongelmia ohi juostessa, mikä vähentää pelialueen vaarallisten alueiden määrää. Jälkimmäisiä tappaessa saa joko pelimuodon vaatimia lippuja/ytimiä tai sitten ammuksia ja energiaa hahmojen Ultimate-kyvylle.

Ennen areenoille astumista oma hahmo varustetaankin mieleisekseen erilaisilla aseilla, amuleteilla ja maskeilla. Erilaisia tussakoita on olemassa haulikoista mörssäreihin ja tarkkuuskivääreistä sinkoihin, joten jokainen löytää itselleen jotain sopivaa päällepantavaa. Valitettavasti tietyt aseet ovat tällä hetkellä kuitenkin ylivoimaisesti toisia parempia, mikä näkyy myös näiden yleisyydessä matseissa. Tulevat tasapainopäivitykset korjannevat tämän kuitenkin pian.

Aseiden ohella hahmolleen voi laittaa myös muun muassa hetkellisen kuolemattomuuden tai sykähdyksen antavia amuletteja sekä nämä valtaviksi jumaliksi muuttavia maskeja. Jumalotukset ovat areenalla valtavia tappokoneita, jotka kestävät tuhottomasti osumaa ja tappavat vihollisia kertalaakista. Siksi niiden käyttöaika on lyhyt ja latausaika vastavuoroisesti pitkä. Mutta tuovatko jumalat lopulta mitään syvempää pelattavuuteen? Eivät oikeastaan – ainakaan vielä.

Erilaisia varusteita on tarjolla kuitenkin iso kirjo, minkä lisäksi näitä pystyy päivittämään joko matseista saadulla kokemuksella tai oikeaa rahaa vasten. Toisin sanoen, mitä tehokkaampi tykki, sitä enemmän se aiheuttaa vahinkoa, mikä on omiaan ajamaan etulyöntiaseman paksumpien kukkaroiden omistavien pelaajien pussiin. Muutaman tunnin testin perusteella on tosin mahdoton sanoa, kuinka merkittävästi aseiden tasoerot näkyvät käytännössä, mutta uhka on aina olemassa, kun siihen annetaan mahdollisuus.

Catalyst Black ei nyt henkilökohtaisesti suoraan sykähdyttänyt, vaikka teknisesti ja toteutukseltaan kyseessä on varsin pätevää kilpailullista räiskintää. Genressään se ei kuitenkaan tee mitään uutta tai ihmeellistä, ja monet sen ideoista tuntuvat vielä toistaiseksi vähän puolivillaisilta. Silti sen pariin on nopea hypätä, eikä matsit kestä usein kymmentä minuuttiakaan, mikä tekee pelistä juuri omiaan täyttämään hetkelliset joutenolot jollain aktiviteetilla.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/tulipahan-pelattua-jos-catalyst-black-todella-on-mobiilipelaamisen-uusi-sukupolvi-vaivaa-tuota-polvea-kylla-ikava-kihti/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • HMD Global esitteli uudet Nokia 110- ja 105 -peruspuhelimet

    HMD Global esitteli uudet Nokia 110- ja 105 -peruspuhelimet

    HMD Global on laajentanut peruspuhelimiensa valikoimaa uusilla Nokia...
    HMD Global
  • Arvostelu: ”Vielä yksi peli” – Legends of Runeterra on loistava lisä digitaalisten korttipelien genr...

    Arvostelu: ”Vielä yksi peli” – Legends of Runeterra on loistava lisä digitaalisten korttipelien genr...

    Blizzardin Hearthstonen menestyksen jälkeen useat eri studiot ovat...
    Legends of Runeterra
  • Lautapeliarvostelu | Pokémon Battle Academy on helppo tapa oppia Pokémon-korttipelin säännöt, mutta ...

    Lautapeliarvostelu | Pokémon Battle Academy on helppo tapa oppia Pokémon-korttipelin säännöt, mutta ...

    Pokémon Trading Card Game on yksi maailman tunnetuimmista...
    lautapeliarvostelut
  • Resident Evil 3 -remakesta vuoti uusia kuvia

    Resident Evil 3 -remakesta vuoti uusia kuvia

    Resident Evil 3:n tulevasta remake-versiosta on vuotanut internetiin...
    Pelit
  • Cyberpunk 2077:ssa jokainen pelaaja on samalla lähtöviivalla, sillä ennakkotilaajille ei ole tarjoll...

    Cyberpunk 2077:ssa jokainen pelaaja on samalla lähtöviivalla, sillä ennakkotilaajille ei ole tarjoll...

    CD Projekt Redin odotettu peli ei palkitse ennakkotilaajia...
    CD Projekt Red
  • Nintendo joutuu oikeuden eteen selvittämään, miksi sen pelien ennakkotilauksia ei voi peruuttaa

    Nintendo joutuu oikeuden eteen selvittämään, miksi sen pelien ennakkotilauksia ei voi peruuttaa

    Nintendo saattaa rikkoa eurooppalaista lakia, koska sen myymien...
    Ennakkotilaukset
  • Arvostelu | Press Reset on kirja, joka pitää lukea – ”Puistattava ja mielenkiintoinen sukellus pelia...

    Arvostelu | Press Reset on kirja, joka pitää lukea – ”Puistattava ja mielenkiintoinen sukellus pelia...

    Jos luet tänä vuonna yhden peliaiheisen kirjan, olkoon...
    Jason Schreier
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • Lenovo julkisti Legion Phone Duel -pelipuhelimen

    Lenovo julkisti Legion Phone Duel -pelipuhelimen

    Lenovo on esitellyt uuden Legion Phone Duel -puhelimen,...
    Lenovo
  • ENCE vei odotetusti Assemblyjen Counter-Strike Global Offensive -turnauksen – Mutta ei ilman vastari...

    ENCE vei odotetusti Assemblyjen Counter-Strike Global Offensive -turnauksen – Mutta ei ilman vastari...

    Kansainvälisestikkin viime aikoina erinomaisesti menestynyt ENCE oli myös...
    Assembly Winter

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Arvostelu | House of Ashes on pätevää kirouskauhua...
Ensituntumat: The Sinking City kompastuu kauhuseik...
Haastattelussa pelilegenda Sandy Petersen: “Teimme...
Testi: Täyslangattomat Jabra Elite 75t -nappikuulo...
Arvostelu |
WRC 10 on onnistunut rallipeli, vaikka...

Tekniikka uutisia

  • Super Marion ääninäyttelijä pääsi Guinnessin ennätyskirjaan

    Super Marion ääninäyttelijä pääsi Guinnessin ennätyskirjaan

    Super Marion ääninäyttelijä Charles Martinet on nähty vuosien...
    Mario
  • Arvostelu: Insurgency: Sandstorm tarjoaa herkullisen realistista räiskintää

    Arvostelu: Insurgency: Sandstorm tarjoaa herkullisen realistista räiskintää

    Insurgency: Sandstorm syleilee realismia ja ravistelee pelaajan hermoja....
    insurgency: sandstorm
  • Voi ei: Pelaaja käytti yli miljoona euroa pelihahmoon, joka myytiin vahingossa eteenpäin vain muutam...

    Voi ei: Pelaaja käytti yli miljoona euroa pelihahmoon, joka myytiin vahingossa eteenpäin vain muutam...

    Erittäin arvokas pelihahmo myytiin vahingossa pilkkahintaan. Jos erääseen...
    MMORPG
  • Kolme uutta AGON PRO -näyttöä kilpapelaajille – Paneelien virkistystaajuudet yltävät parhaimmillaan ...

    Kolme uutta AGON PRO -näyttöä kilpapelaajille – Paneelien virkistystaajuudet yltävät parhaimmillaan ...

    AGON by AOC laajentaa AGON PRO -mallistoaan kolmella...
    AGON by AOC
  • Last of Us Part II on Naughty Dog -studion suurin peli – ei tästä huolimatta tarjoa avointa pelimaai...

    Last of Us Part II on Naughty Dog -studion suurin peli – ei tästä huolimatta tarjoa avointa pelimaai...

    Last of Us -jatko-osa ei ole avoimen maailman...
    Naughty Dog
  • Disney maanittelee pelikehittäjiä: “Tulkaa tekemään luovia pelejä viihdevalikoimistamme.”

    Disney maanittelee pelikehittäjiä: “Tulkaa tekemään luovia pelejä viihdevalikoimistamme.”

    Disney tarjoaa kattavaa viihdevalikoimaa studioiden käytettäväksi. Disney kasvatti...
    DICE
  • Grand Theft Auto III täyttää tänään 20 vuotta – Rockstarin klassikko näytti suuntaa muille ja jätti ...

    Grand Theft Auto III täyttää tänään 20 vuotta – Rockstarin klassikko näytti suuntaa muille ja jätti ...

    Rockstar Gamesin suosittu GTA-sarja löysi kolmannen ulottuvuuden tasan...
    GTA
  • Facebook eli Meta kehittää tuntoaistin tuovaa haptista hanskaa – toinen yritys kutsuu kopioksi heidä...

    Facebook eli Meta kehittää tuntoaistin tuovaa haptista hanskaa – toinen yritys kutsuu kopioksi heidä...

    Facebookin emoyhtiö Meta on tuonut julkisuudessa esille tulevaa...
    Facebook
  • Arvostelu | WRC 10 on onnistunut rallipeli, vaikka rengasperseily ja likainen tuulilasi ärsyttävätki...

    Arvostelu | WRC 10 on onnistunut rallipeli, vaikka rengasperseily ja likainen tuulilasi ärsyttävätki...

    Urheilupeleissä vuosipäivitykset ovat varsin tuttua kauraa. Sama julkaisutahti...
    Peliarvostelut
  • Piditkö Netflixin kehutusta Arcane-sarjasta? Testasimme viisi peliä, jotka sijoittuvat samaan Runete...

    Piditkö Netflixin kehutusta Arcane-sarjasta? Testasimme viisi peliä, jotka sijoittuvat samaan Runete...

    Riot Gamesin luoma Runeterran universumi on nyt kaikkien...
    arcane

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Ensituntuma: Red Dead Redemption 2 on jumalattoman kaunis peli, jonka maailmaan haluaa kadota

    Ensituntuma: Red Dead Redemption 2 on jumalattoman kaunis peli, jonka maailmaan haluaa kadota

    Tänään ilmestynyt Red Dead Redemption 2 on vuoden...
    open world
  • Kuvat: Horizon Zero Dawn -sarjakuvan ensimmäinen numero ilmestyy elokuussa

    Kuvat: Horizon Zero Dawn -sarjakuvan ensimmäinen numero ilmestyy elokuussa

    Horizon Zero Dawn kääntyy sarjakuvaksi. Guerrilla Games -studion...
    Horizon Zero Dawn
  • Jenkkiarmeija perustaa oman esports-joukkueen – Tarkoituksena promotoida väkivaltakoneiston ihanuutt...

    Jenkkiarmeija perustaa oman esports-joukkueen – Tarkoituksena promotoida väkivaltakoneiston ihanuutt...

    Yhdysvaltain armeijassa on keksitty, että esportsin kautta nuorison...
    eSports

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme