Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Tulipahan pelattua: Jos Catalyst Black todella on ”mobiilipelaamisen uusi sukupolvi”, vaivaa tuota polvea kyllä ikävä kihti

Posted on 4.9.2020

Ilkeiden korporaatiopukujen uusi tuplatattiräiskintä tarjoaa kilpailullista hupia ja harmitonta viihdettä, mutta ei toistaiseksi juuri mitään sen syvällisempää.

Super Evil Megacorp jatkaa pelaajien vapaa-ajan kaappaamista studion uudella Catalyst Blackilla, jota kehittäjät kutsuvat mobiilipelaamisen seuraavaksi sukupolveksi. Kehutun joskin vasta-alkajille armottomaksi varoitetun MOBA-peli Vaingloryn takana ollut studio siirtyy uutukaisellaan asteen auvoisemmille areenoille, mutta ei luovu kuitenkaan hyväksi havaitusta tiimipohjaisuudesta ja AAA-tason toteutuksesta.

Parhaillaan iOS-laiteilla varhaisversiona pelattavissa oleva Catalyst Black on kilpailullinen tuplatattiräiskintä, jossa kaksi tiimiä taistelee toisiaan vastaan tavoitepohjaisissa tehtävissä. Toistaiseksi pelimuodot ovat käytännössä yksi ja ainoa, joka on vain jaettu kolmeksi hieman toisistaan poikkeavaksi variaatioksi. Kahdessa ensimmäisessä ryöstellään lippuja joko vihollisten tukikohdasta tai tekoälyn ohjaamista hirviöiltä, kun taas kolmannessa lippu korvataan otuksilta saatavilla ytimillä. Vaan kuten tavoitepohjaisille matseille on usein ominaista, venyvät matsit turhan usein simppeleiksi tappokekkereiksi, jossa todellinen taistelu käydään lopun pistetilaston herruudesta.

Toiminta itsessään ei ole sen erikoisempaa kuin muussakaan genren pelissä, joskin toteutus on varsin sujuvaa ja sen pariin on vaivaton hypätä hetken huumassa. Ohjaustavaksi voi ottaa joko kosketusnäytöille mallinnetun tattiratkaisun tai pistää käpälänsä peliohjaimeen, jolla tähtäys ja kaikki muu on asteen sujuvaa – näin padilla koko ikänsä pelanneen mielestä. Ohjainratkaisu antaa tosin pienen etulyöntiaseman kosketusnäyttöön nähden, sillä toisella tatilla voi katsella ympärilleen ja nähdä siten vastustajat ennen näitä.

Areenat kaipaisivat myös vähän enemmän vaihtelua, sillä samannäköisiin nummiin ei ole ujutettu juuri minkäänlaista maaston hyödyntämistä. Ainoastaan sinne tänne ripotellut heinikot piilottavat hahmot toisten silmistä, mutta muutoin kartat ovat vain aukeita tiloja muutamine näköyhteyden blokkaavine vuorineen. Tekoälyn ohjaamat mörötkään eivät juuri tuota ongelmia ohi juostessa, mikä vähentää pelialueen vaarallisten alueiden määrää. Jälkimmäisiä tappaessa saa joko pelimuodon vaatimia lippuja/ytimiä tai sitten ammuksia ja energiaa hahmojen Ultimate-kyvylle.

Ennen areenoille astumista oma hahmo varustetaankin mieleisekseen erilaisilla aseilla, amuleteilla ja maskeilla. Erilaisia tussakoita on olemassa haulikoista mörssäreihin ja tarkkuuskivääreistä sinkoihin, joten jokainen löytää itselleen jotain sopivaa päällepantavaa. Valitettavasti tietyt aseet ovat tällä hetkellä kuitenkin ylivoimaisesti toisia parempia, mikä näkyy myös näiden yleisyydessä matseissa. Tulevat tasapainopäivitykset korjannevat tämän kuitenkin pian.

Aseiden ohella hahmolleen voi laittaa myös muun muassa hetkellisen kuolemattomuuden tai sykähdyksen antavia amuletteja sekä nämä valtaviksi jumaliksi muuttavia maskeja. Jumalotukset ovat areenalla valtavia tappokoneita, jotka kestävät tuhottomasti osumaa ja tappavat vihollisia kertalaakista. Siksi niiden käyttöaika on lyhyt ja latausaika vastavuoroisesti pitkä. Mutta tuovatko jumalat lopulta mitään syvempää pelattavuuteen? Eivät oikeastaan – ainakaan vielä.

Erilaisia varusteita on tarjolla kuitenkin iso kirjo, minkä lisäksi näitä pystyy päivittämään joko matseista saadulla kokemuksella tai oikeaa rahaa vasten. Toisin sanoen, mitä tehokkaampi tykki, sitä enemmän se aiheuttaa vahinkoa, mikä on omiaan ajamaan etulyöntiaseman paksumpien kukkaroiden omistavien pelaajien pussiin. Muutaman tunnin testin perusteella on tosin mahdoton sanoa, kuinka merkittävästi aseiden tasoerot näkyvät käytännössä, mutta uhka on aina olemassa, kun siihen annetaan mahdollisuus.

Catalyst Black ei nyt henkilökohtaisesti suoraan sykähdyttänyt, vaikka teknisesti ja toteutukseltaan kyseessä on varsin pätevää kilpailullista räiskintää. Genressään se ei kuitenkaan tee mitään uutta tai ihmeellistä, ja monet sen ideoista tuntuvat vielä toistaiseksi vähän puolivillaisilta. Silti sen pariin on nopea hypätä, eikä matsit kestä usein kymmentä minuuttiakaan, mikä tekee pelistä juuri omiaan täyttämään hetkelliset joutenolot jollain aktiviteetilla.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/tulipahan-pelattua-jos-catalyst-black-todella-on-mobiilipelaamisen-uusi-sukupolvi-vaivaa-tuota-polvea-kylla-ikava-kihti/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Epic Games Storella on valtavasti kirittävää: Steam ylitti yli miljardin käyttäjän rajan

    Epic Games Storella on valtavasti kirittävää: Steam ylitti yli miljardin käyttäjän rajan

    Steamin digitaalisena pelien kauppapaikkana haastaneella Epic Games Storella...
    digitaalinen pelimyynti
  • Arvostelu: Paper Mario: The Origami Kingin pelimaailma ihastuttaa, mutta pelin taistelusysteemi jaka...

    Arvostelu: Paper Mario: The Origami Kingin pelimaailma ihastuttaa, mutta pelin taistelusysteemi jaka...

    Paper Mario: The Origami Kingissä paperista tehdyn Marion...
    Mario
  • Motorola julkaisi Moto g 5G -puhelimen isolla akulla ja 90 hertsin näytöllä alle 400 euron hintaluok...

    Motorola julkaisi Moto g 5G -puhelimen isolla akulla ja 90 hertsin näytöllä alle 400 euron hintaluok...

    Motorola jatkaa keskiluokan puhelinmalliston kasvattamista. Tällä kertaa on...
    5g
  • Saturday Night Live -juontaja Jimmy Fallon haastoi Fortnitestä tutun Ninjan retropelihaasteeseen

    Saturday Night Live -juontaja Jimmy Fallon haastoi Fortnitestä tutun Ninjan retropelihaasteeseen

    Saturday Night Liven juontaja Jimmy Fallon uskoi voivansa...
    Fortnite
  • Microsoftin toimitusjohtaja ylistää konsoleita: “Olohuone on tärkein paikka pelaamiselle.”

    Microsoftin toimitusjohtaja ylistää konsoleita: “Olohuone on tärkein paikka pelaamiselle.”

    Vaikka Microsoft arvostaa PC-pelaamista, on konsolipelaaminen se perimmäinen...
    Microsoft
  • Arvostelu: Bayonetta & Vanquish 10th Anniversary Bundle on pakkohankinta jokaiselle hyvää toimin...

    Arvostelu: Bayonetta & Vanquish 10th Anniversary Bundle on pakkohankinta jokaiselle hyvää toimin...

    Kulttikaksikon remasteroiva juhlakokoelma ei pilaa ajan kultaamia muistoja....
    Bayonetta
  • Microsoft esitteli uudet Surface-laitteet, joihin kuuluvat Surface Duo 2 ja Surface Pro 8

    Microsoft esitteli uudet Surface-laitteet, joihin kuuluvat Surface Duo 2 ja Surface Pro 8

    Microsoft on esitellyt nipun uusia Surface-laitteita. Uusista malleista...
    Microsoft
  • Asus järjestää takaisinkutsun viallisista Maximus Z690 Hero -emolevyistä

    Asus järjestää takaisinkutsun viallisista Maximus Z690 Hero -emolevyistä

    Asus vahvistaa aiemmat spekulaatiot siitä, että vian juurisyynä...
    Asus
  • Tässä PlayStation Storen laajat tarjoukset: Resident Evil 2, NieR: Automata ja moni muu huippupeli l...

    Tässä PlayStation Storen laajat tarjoukset: Resident Evil 2, NieR: Automata ja moni muu huippupeli l...

    Suosittua Japanissa -tarjouskampanja heittää tarjouskoriin lukuisia pelejä merkittävillä...
    alennusmyynnit
  • Nokian tulevasta Nokia 9.2 PureView -lippulaivamallista vuoti teknisiä tietoja – Tältä laite voisi n...

    Nokian tulevasta Nokia 9.2 PureView -lippulaivamallista vuoti teknisiä tietoja – Tältä laite voisi n...

    Ben Geskin on luonut HMD Globalin seuraavasta lippulaivamalli...
    Mobiili

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Resident Evil 2:n upeasta
remake-versiosta tarjoll...
Testi | OnePlus Nord CE 5G -puhelin – Koko ihastut...
Arvostelu | Press
Reset on kirja, joka pitää lukea...
Twitch-historia meni uusiksi – Fortnite-pelaaja sa...
Misfit julkisti päivitetyn Vapor 2 -älykellon

Tekniikka uutisia

  • Konami pahoittelee eFootballin naurettavan epäonnistunutta julkaisua

    Konami pahoittelee eFootballin naurettavan epäonnistunutta julkaisua

    eFootball 2022:n julkaisu ei mennyt ihan putkeen. Nyt...
    eFootball
  • Horizon Zero Dawnin tarina jatkuu tänä vuonna, vaan ei vielä pelissä

    Horizon Zero Dawnin tarina jatkuu tänä vuonna, vaan ei vielä pelissä

    Horizon Zero Dawnin maailmaan sijoittuva sarjakuva käynnistyy myöhemmin...
    Guerrilla Games
  • Tulipahan pelattua: Alien: Isolation säikyttelee kohtuullisen hyvin myös Nintendo Switchillä

    Tulipahan pelattua: Alien: Isolation säikyttelee kohtuullisen hyvin myös Nintendo Switchillä

    Alun perin PlayStation 3:lle, Xbox 360:lle ja PC:lle...
    Alien: Isolation
  • PlayStation 5 tulee olemaan Google Stadiaa tehokkaampi, lupaa uusi huhu

    PlayStation 5 tulee olemaan Google Stadiaa tehokkaampi, lupaa uusi huhu

    Pelialan sisäpiiriläisen mukaan seuraava Sonyn pelikonsoli tulee ohittamaan...
    pelihuhut
  • Microsoft esitteli uudet Surface-laitteet, joihin kuuluvat Surface Duo 2 ja Surface Pro 8

    Microsoft esitteli uudet Surface-laitteet, joihin kuuluvat Surface Duo 2 ja Surface Pro 8

    Microsoft on esitellyt nipun uusia Surface-laitteita. Uusista malleista...
    Microsoft
  • Testi | Apple iPhone 13 Pro Max – Iso, kallis ja yllätyksetön, mutta samalla kiusallisenkin toimiva ...

    Testi | Apple iPhone 13 Pro Max – Iso, kallis ja yllätyksetön, mutta samalla kiusallisenkin toimiva ...

    Applen malliston huipulle asettuva iPhone 13 Pro Max...
    Apple
  • Helmikuun pelijulkaisut: Anthem, Metro Exodus, Far Cry New Dawn…

    Helmikuun pelijulkaisut: Anthem, Metro Exodus, Far Cry New Dawn…

    Helmikuu on vuoden 2019 ensimmäinen suurten pelijulkaisujen kuukausi....
    Ajopelit
  • Traileri: Not For Resale kertoo, miten pelien digitaalinen jakelu muuttaa koko pelialaa

    Traileri: Not For Resale kertoo, miten pelien digitaalinen jakelu muuttaa koko pelialaa

    Uusi dokumentti paljastaa, millaista jälkeä pelien digitaalinen jakelu...
    dokumenttielokuvat
  • Testi: Logitech G Pro X -pelinäppäimistö – Nosta kytkintä ja vaihda uusi tilalle

    Testi: Logitech G Pro X -pelinäppäimistö – Nosta kytkintä ja vaihda uusi tilalle

    Perinteisesti mekaanisen pelinäppäimistön ostaja on joutunut tyytymään ostohetkellä...
    Logitech G Pro X
  • Helsinki, Tampere, Oulu, Turku ja Jyväskylä – Tältä suuret suomalaiset kaupungit näyttävät Microsoft...

    Helsinki, Tampere, Oulu, Turku ja Jyväskylä – Tältä suuret suomalaiset kaupungit näyttävät Microsoft...

    Microsoft Flight Simulatoriin on mallinnettu satelliitti- ja karttadatan...
    Microsoft Flight Simulator

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • No nyt on halpaa: Death Stranding ja moni muu huippupeli tarjouksessa, PS Store aloitti pika-alennuk...

    No nyt on halpaa: Death Stranding ja moni muu huippupeli tarjouksessa, PS Store aloitti pika-alennuk...

    PS Store aloitti joulun pika-alennusmyynnit. Neljä päivää kestävässä...
    Death Stranding
  • Traileri ja galleria: Tällainen on vuosien odotuksen jälkeen ilmestyvä Crash Bandicoot 4

    Traileri ja galleria: Tällainen on vuosien odotuksen jälkeen ilmestyvä Crash Bandicoot 4

    Syksyllä ilmestyvä Crash Bandicoot -seikkailu on suoraa jatkoa...
    Activision
  • Alun perin surkeasta julkaisusta kärsinyt No Man’s Sky on noussut yhdeksi parhaiten myyneistä IP:ist...

    Alun perin surkeasta julkaisusta kärsinyt No Man’s Sky on noussut yhdeksi parhaiten myyneistä IP:ist...

    No Man’s Skyn vuonna 2016 tapahtunut julkaisu oli...
    No Man's Sky

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme