Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Tulipahan pelattua: Jos Catalyst Black todella on ”mobiilipelaamisen uusi sukupolvi”, vaivaa tuota polvea kyllä ikävä kihti

Posted on 4.9.2020

Ilkeiden korporaatiopukujen uusi tuplatattiräiskintä tarjoaa kilpailullista hupia ja harmitonta viihdettä, mutta ei toistaiseksi juuri mitään sen syvällisempää.

Super Evil Megacorp jatkaa pelaajien vapaa-ajan kaappaamista studion uudella Catalyst Blackilla, jota kehittäjät kutsuvat mobiilipelaamisen seuraavaksi sukupolveksi. Kehutun joskin vasta-alkajille armottomaksi varoitetun MOBA-peli Vaingloryn takana ollut studio siirtyy uutukaisellaan asteen auvoisemmille areenoille, mutta ei luovu kuitenkaan hyväksi havaitusta tiimipohjaisuudesta ja AAA-tason toteutuksesta.

Parhaillaan iOS-laiteilla varhaisversiona pelattavissa oleva Catalyst Black on kilpailullinen tuplatattiräiskintä, jossa kaksi tiimiä taistelee toisiaan vastaan tavoitepohjaisissa tehtävissä. Toistaiseksi pelimuodot ovat käytännössä yksi ja ainoa, joka on vain jaettu kolmeksi hieman toisistaan poikkeavaksi variaatioksi. Kahdessa ensimmäisessä ryöstellään lippuja joko vihollisten tukikohdasta tai tekoälyn ohjaamista hirviöiltä, kun taas kolmannessa lippu korvataan otuksilta saatavilla ytimillä. Vaan kuten tavoitepohjaisille matseille on usein ominaista, venyvät matsit turhan usein simppeleiksi tappokekkereiksi, jossa todellinen taistelu käydään lopun pistetilaston herruudesta.

Toiminta itsessään ei ole sen erikoisempaa kuin muussakaan genren pelissä, joskin toteutus on varsin sujuvaa ja sen pariin on vaivaton hypätä hetken huumassa. Ohjaustavaksi voi ottaa joko kosketusnäytöille mallinnetun tattiratkaisun tai pistää käpälänsä peliohjaimeen, jolla tähtäys ja kaikki muu on asteen sujuvaa – näin padilla koko ikänsä pelanneen mielestä. Ohjainratkaisu antaa tosin pienen etulyöntiaseman kosketusnäyttöön nähden, sillä toisella tatilla voi katsella ympärilleen ja nähdä siten vastustajat ennen näitä.

Areenat kaipaisivat myös vähän enemmän vaihtelua, sillä samannäköisiin nummiin ei ole ujutettu juuri minkäänlaista maaston hyödyntämistä. Ainoastaan sinne tänne ripotellut heinikot piilottavat hahmot toisten silmistä, mutta muutoin kartat ovat vain aukeita tiloja muutamine näköyhteyden blokkaavine vuorineen. Tekoälyn ohjaamat mörötkään eivät juuri tuota ongelmia ohi juostessa, mikä vähentää pelialueen vaarallisten alueiden määrää. Jälkimmäisiä tappaessa saa joko pelimuodon vaatimia lippuja/ytimiä tai sitten ammuksia ja energiaa hahmojen Ultimate-kyvylle.

Ennen areenoille astumista oma hahmo varustetaankin mieleisekseen erilaisilla aseilla, amuleteilla ja maskeilla. Erilaisia tussakoita on olemassa haulikoista mörssäreihin ja tarkkuuskivääreistä sinkoihin, joten jokainen löytää itselleen jotain sopivaa päällepantavaa. Valitettavasti tietyt aseet ovat tällä hetkellä kuitenkin ylivoimaisesti toisia parempia, mikä näkyy myös näiden yleisyydessä matseissa. Tulevat tasapainopäivitykset korjannevat tämän kuitenkin pian.

Aseiden ohella hahmolleen voi laittaa myös muun muassa hetkellisen kuolemattomuuden tai sykähdyksen antavia amuletteja sekä nämä valtaviksi jumaliksi muuttavia maskeja. Jumalotukset ovat areenalla valtavia tappokoneita, jotka kestävät tuhottomasti osumaa ja tappavat vihollisia kertalaakista. Siksi niiden käyttöaika on lyhyt ja latausaika vastavuoroisesti pitkä. Mutta tuovatko jumalat lopulta mitään syvempää pelattavuuteen? Eivät oikeastaan – ainakaan vielä.

Erilaisia varusteita on tarjolla kuitenkin iso kirjo, minkä lisäksi näitä pystyy päivittämään joko matseista saadulla kokemuksella tai oikeaa rahaa vasten. Toisin sanoen, mitä tehokkaampi tykki, sitä enemmän se aiheuttaa vahinkoa, mikä on omiaan ajamaan etulyöntiaseman paksumpien kukkaroiden omistavien pelaajien pussiin. Muutaman tunnin testin perusteella on tosin mahdoton sanoa, kuinka merkittävästi aseiden tasoerot näkyvät käytännössä, mutta uhka on aina olemassa, kun siihen annetaan mahdollisuus.

Catalyst Black ei nyt henkilökohtaisesti suoraan sykähdyttänyt, vaikka teknisesti ja toteutukseltaan kyseessä on varsin pätevää kilpailullista räiskintää. Genressään se ei kuitenkaan tee mitään uutta tai ihmeellistä, ja monet sen ideoista tuntuvat vielä toistaiseksi vähän puolivillaisilta. Silti sen pariin on nopea hypätä, eikä matsit kestä usein kymmentä minuuttiakaan, mikä tekee pelistä juuri omiaan täyttämään hetkelliset joutenolot jollain aktiviteetilla.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/tulipahan-pelattua-jos-catalyst-black-todella-on-mobiilipelaamisen-uusi-sukupolvi-vaivaa-tuota-polvea-kylla-ikava-kihti/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Nappaa Wasteland 2 ilmaiseksi, mutta toimi nopeasti, sillä tarjous on voimassa vain rajoitetun ajan

    Nappaa Wasteland 2 ilmaiseksi, mutta toimi nopeasti, sillä tarjous on voimassa vain rajoitetun ajan

    GOG-talvialennuksista löytyy ilmaispelin lisäksi myös muuta pelattavaa. GOG-pelikaupan...
    GOG
  • Osa Red Dead Redemption 2:n pelaajista on päässyt jo Red Dead Onlinen kimppuun

    Osa Red Dead Redemption 2:n pelaajista on päässyt jo Red Dead Onlinen kimppuun

    Xbox Onen saavutukset paljastavat, että hyvin pieni osa...
    Pelit
  • Eräs Horizon Zero Dawnin tärkeimmistä ominaisuuksista ei olisi toteutunut ilman God of Warin kehittä...

    Eräs Horizon Zero Dawnin tärkeimmistä ominaisuuksista ei olisi toteutunut ilman God of Warin kehittä...

    Aloyn aseenaan käyttämä seiväs on tärkeä osa Horizon...
    Horizon Zero Dawn
  • Angry Birds -kehittäjä Rovio laajenee – Osti suomalaisen mobiilipeleihin keskittyvän PlayRaven-studi...

    Angry Birds -kehittäjä Rovio laajenee – Osti suomalaisen mobiilipeleihin keskittyvän PlayRaven-studi...

    Rovio on hankkinut suomalaisen mobiilipelistudio PlayRavenin. Kaupan myötä...
    Peliuutiset
  • Analyytikon mielipide: Sony tekee todella tyhmästi jättäessään E3-pelimessut väliin

    Analyytikon mielipide: Sony tekee todella tyhmästi jättäessään E3-pelimessut väliin

    Wedbush Securitiesille työskentelevän analyytikko Michael Pachterin mukaan Sony...
    E3 2019
  • Viikon tekniikkauutiset: Kiinnostavia älypuhelinuutuuksia ja Core 9000 -sarjan suorittimia

    Viikon tekniikkauutiset: Kiinnostavia älypuhelinuutuuksia ja Core 9000 -sarjan suorittimia

    Viimeisen viikon aikana on nähty useita uusia ja...
    Huawei
  • Modaaja antoi Red Dead Redemption 2:n sankarille koko joukon supervoimia

    Modaaja antoi Red Dead Redemption 2:n sankarille koko joukon supervoimia

    Pelimodien ansiosta Arthur Morgan osaa nyt lentää ja...
    PC
  • Tulipahan pelattua: Alien: Isolation säikyttelee kohtuullisen hyvin myös Nintendo Switchillä

    Tulipahan pelattua: Alien: Isolation säikyttelee kohtuullisen hyvin myös Nintendo Switchillä

    Alun perin PlayStation 3:lle, Xbox 360:lle ja PC:lle...
    Alien: Isolation
  • Kuvat: Horizon Zero Dawn -sarjakuvan ensimmäinen numero ilmestyy elokuussa

    Kuvat: Horizon Zero Dawn -sarjakuvan ensimmäinen numero ilmestyy elokuussa

    Horizon Zero Dawn kääntyy sarjakuvaksi. Guerrilla Games -studion...
    Horizon Zero Dawn
  • TOP 12: Näitä Super Mario Brosin hahmoja pornon kuluttajat himoavat eniten Pornhub-sivuston mukaan

    TOP 12: Näitä Super Mario Brosin hahmoja pornon kuluttajat himoavat eniten Pornhub-sivuston mukaan

    Eri ihmisillä on erilaisia mieltymyksiä pornon suhteen ja...
    Pelit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Xbox Game Passin tarjonta pysyy epävakaana: Äskett...
Cyberpunk 2077:ssa jokainen pelaaja on samalla läh...
Arvostelu | Microsoft Flight Simulator olisi viide...
Armoton keskiaika kutsuu yhden euron hintaan: Humb...
Strange Brigade -studio Rebellion hankki Rogue Tro...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu: Tämä tuli puskista – Pirullisen vaikea cyberpunk-räiskintä Huntdown on yksi kesän parhais...

    Arvostelu: Tämä tuli puskista – Pirullisen vaikea cyberpunk-räiskintä Huntdown on yksi kesän parhais...

    Loistavasti toteutetun Huntdownin cyberpunkia huokuvassa maailmassa kaduilla marssivat...
    Huntdown
  • Nappaa Wasteland 2 ilmaiseksi, mutta toimi nopeasti, sillä tarjous on voimassa vain rajoitetun ajan

    Nappaa Wasteland 2 ilmaiseksi, mutta toimi nopeasti, sillä tarjous on voimassa vain rajoitetun ajan

    GOG-talvialennuksista löytyy ilmaispelin lisäksi myös muuta pelattavaa. GOG-pelikaupan...
    GOG
  • Arvostelu: Pelien äärettömät maailmat -uutuuskirja on erinomainen ja hyvin sanailtu sukellus rakkaas...

    Arvostelu: Pelien äärettömät maailmat -uutuuskirja on erinomainen ja hyvin sanailtu sukellus rakkaas...

    ”Pelien äärettömät maailmat on erinomainen ja hyvin sanailtu...
    Peliarvostelut
  • Tällainen on Command & Conquer Remastered, kokoelmasta julkaistiin pienimuotoinen traileri

    Tällainen on Command & Conquer Remastered, kokoelmasta julkaistiin pienimuotoinen traileri

    Command & Conquer Remastered näyttäytyy tuoreella trailerilla. Electronic...
    Command & Conquer
  • XO19: Tällainen on Last Stop, Grand Theft Auto -kehittäjän uusin peli

    XO19: Tällainen on Last Stop, Grand Theft Auto -kehittäjän uusin peli

    Indie-studio Variable State on esitellyt sen uusinta peliä....
    Annapurna Interactive
  • Testi | PlayStation 5 tekee vaikutuksen DualSense-ohjaimella ja uskomattomilla latausajoilla

    Testi | PlayStation 5 tekee vaikutuksen DualSense-ohjaimella ja uskomattomilla latausajoilla

    PlayStation 5:n julkaisuun on Euroopassa vielä melkein kaksi...
    Peliartikkelit
  • Huhu: The Witcher -sarjan toisella kaudella nähdään yksi fanien suosikkihirviöistä

    Huhu: The Witcher -sarjan toisella kaudella nähdään yksi fanien suosikkihirviöistä

    Netflixin The Witcher -sarjan toisella kaudella on huhun...
    Elokuvat
  • Red Dead Redemption 2:n bugi päästää seikkailemaan Meksikoon, mutta siellä ei ole paljon nähtävää

    Red Dead Redemption 2:n bugi päästää seikkailemaan Meksikoon, mutta siellä ei ole paljon nähtävää

    Red Dead Redemption 2:n pääkampanjan läpäistyään voi pelibugin...
    pelibugit
  • Fortniten haavoittuvuus päästi hakkerit varastamaan käyttäjätilejä – Jopa 200 miljoonaa pelaajaa oli...

    Fortniten haavoittuvuus päästi hakkerit varastamaan käyttäjätilejä – Jopa 200 miljoonaa pelaajaa oli...

    Maailman suosituin peli piti sisällään haavoittuvuuden, jonka ansiosta...
    battle royale -pelit
  • Testi: Logitech G Pro X -pelinäppäimistö – Nosta kytkintä ja vaihda uusi tilalle

    Testi: Logitech G Pro X -pelinäppäimistö – Nosta kytkintä ja vaihda uusi tilalle

    Perinteisesti mekaanisen pelinäppäimistön ostaja on joutunut tyytymään ostohetkellä...
    Logitech G Pro X

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Mikä ihmeen Fuser? Esittelyssä Rock Bandin tekijöiden uutuus, jota pelatakseen ei muovikitaroita tar...

    Mikä ihmeen Fuser? Esittelyssä Rock Bandin tekijöiden uutuus, jota pelatakseen ei muovikitaroita tar...

    Ensi viikolla ilmestyvä Fuser on Harmonixin uusi rytmipeli,...
    Bilepelit
  • Shadow of the Tomb Raiderin seuraava lisäosa päästää taas pian kaivelemaan uusia hautoja

    Shadow of the Tomb Raiderin seuraava lisäosa päästää taas pian kaivelemaan uusia hautoja

    Nuoren Laran päätöstarina jatkuu neljännen laajennuksen merkeissä. Shadow...
    Pelit
  • Kuvat: Tältä näyttää yllättäen paljastettu uusi XCOM-peli Chimera Squad

    Kuvat: Tältä näyttää yllättäen paljastettu uusi XCOM-peli Chimera Squad

    XCOM: Chimera Squad näyttäytyy tuoreissa kuvissa. Täysin yllättäen...
    pelikuvat

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme