Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Testissä OnePlus Buds Pro -kuulokkeet – Vastamelutoiminto ja hyvä äänenlaatu kilpailukykyisellä hinnalla

Posted on 16.9.2021

OnePlus julkaisi viime kuussa uudet OnePlus Buds Pro -nappikuulokkeet. Testin perusteella kuulokkeet tarjoavat vastamelutoiminnon sekä muita ominaisuuksia, jotka tekevät niistä kiinnostavan vaihtoehdon omassa hintaluokassaan.

OnePlus Buds Pro -nappikuulokkeiden suositushinta on 149 euroa. Näin nappikuulokkeet osuvat tiukasti kilpailtuun 150 euron hintaluokkaan, josta löytyvät muun muassa Applen AirPodsit, Samsung Galaxy Buds 2:t ja Galaxy Buds Livet sekä JBL Live Free NC+ -kuulokkeet. Lisäksi alennusmyyntien aikana noin 150 eurolla voi löytää tavallisesti kalliimpiakin nappikuulokkeita.

OnePlus Buds Pro -kuulokkeet saapuvat tyylikkäässä myyntipakkauksessa, josta esiin aukeavat latauskotelon sisälle varastoidut kuulokkeet. Niiden alta löytyvät vielä USB-C – USB-A -latauskaapeli, nippu erilaisia ohjevihkoja sekä kaksi paria vaihtoehtoisia silikonisia korvasovitteita.

Nappikuulokkeet ovat in-ear-malliset, eli ne tunkeutuvat korvakäytävään. Eri korvasovitteita kannattaa kokeilla, sillä niillä on suuri merkitys kuulokkeiden istuvuuden, äänenlaadun sekä vastamelutoiminnon toimivuuden kannalta.

Mikäli silikoniset sovitteet ovat liian isot tai pienet, kuulokkeet eivät sovi korvakäytävään tarpeeksi tiiviisti. Näin ne voivat tippua herkästi päästä, eivätkä äänenlaatu tai vastamelutoiminto pääse vakuuttamaan. Omalla kohdallani suurimmat sovitteet sopivat korviin parhaiten.

Päässä OnePlus Buds Prot tuntuvat keveiltä ja hyviltä. Kuulokkeet eivät aiheuta kuulokeväsymystä ja ne pysyvät paikoillaan hyvin myös esimerkiksi juoksulenkillä. Kuulokkeet on suojattu roiskeita ja pölyä vastaan IP55-standardin mukaisesti, kun taas kotelo kestää roiskeita IPX4-standardin mukaisesti.

OnePlus Buds Pron muovinen latausrasia tuntuu kädessä mukavan sileältä ja on varsin tyylikäs. Latausrasia lukittuu magneetilla jämäkästi, eikä se pääse aukeamaan esimerkiksi repussa omia aikojaan. Kuulokkeet kiinnittyvät rasian sisällä omille paikoilleen, ja niiden ottaminen latauskotelosta ja palauttaminen sinne sujuu helposti.

Latauskoteloon on mahdutettu 520 milliampeeritunnin akku, kun taas itse nappikuulokkeissa käytetään 40 milliampeeritunnin akkuja. Vastamelutoiminnon ollessa käytössä OnePlus Buds Pro -napit jaksavat yhdellä latauksella noin neljästä viiteen tuntia, ja latauskotelosta lisävirtaa saa noin 23 tunniksi. Ilman vastamelutoimintoa yhdellä latauksella pystyy kuuntelemaan musiikkia noin seitsemän tuntia ja latauskotelosta lisävirtaa saa vielä 31 tunniksi. Näin OnePlus Buds Pro -kuulokkeet tarjoavat varsin hyvän akkukeston.

Kuulokkeet myös latautuvat nopeasti. Kymmenen minuutin pikalatauksella kuulokkeisiin pystyi lataamaan noin käyttöaikaa noin kahdeksi tunniksi. Latauskoteloa voi ladata joko USB-C-liittimen kautta tai langattomasti Qi-standardia tukevilla latausalustoilla. Näin kuulokkeita voi ladata myös puhelimen käänteisellä langattomalla latauksella.

OnePlus Buds Prot yhdistyvät äänilähteeseen Bluetooth 5.2 -yhteyden avulla. Tuettuja koodekkeja ovat SBC, AAC sekä LHDC v3. Näin esimerkiksi LDAC-tukea kuulokkeista ei löydy.

Kuulokkeiden viive on koodekista riippumatta matala ja siksi OnePlus Buds Prot sopivat hyvin myös elokuvien katseluun tai pelaamiseen. Yhteys ei myöskään pätkinyt, ja puhelinta pystyi pitämään liikkuessa vapaasti missä tahansa taskussa tai vaikka repussa.

Äänenlaadun kannalta OnePlus Buds Prot pärjäävät omassa hintaluokassaan riittävän hyvin. Kuulokkeiden tuottama ääni on kuitenkin varsin bassovoittoista, mikä voi sopia hyvin esimerkiksi EDM-musiikin kuunteluun tai elokuvien katseluun. Hyvin neutraalista äänimaisemasta nauttivat käyttäjät eivät kuitenkaan välttämättä pidä OnePlus Buds Pron tuottamasta äänestä.

Esimerkiksi OnePlussan aiempien OnePlus Buds Z -kuulokkeiden ääni oli neutraalimpi verrattuna Buds Pro -kuulokkeisiin. Siitäkin huolimatta OnePlus Buds Proiden äänenlaatu päihittää Z-mallit, joskin mallit kilpailevat eri hintaluokissa.

LUE MYÖS: Testi | Täysin langattomat OnePlus Buds Z -kuulokkeet – ”Halpismalli” pesee jopa kalliimman sisarmallinsa

Kuulokkeiden vastamelutoiminto toimii omassa hintaluokassaan hyvin, kunhan kuulokkeisiin on valinnut omiin korviin sopivat sovittimet.

Taustahäly, kuten näppäimistön näpyttely tai ilmastoinnin humina, peittyvät vastamelutoiminnon taakse mallikkaasti. Voimakkaammat äänet kuuluvat kuitenkin edelleen vastamelutoiminnon läpi, eivätkä OnePlus Buds Prot eristä käyttäjäänsä ulkomaailmasta yhtä hyvin kuin esimerkiksi kalliimmat Bose QuietComfort Earbuds -kuulokkeet.

Vastamelutoimintoa voi hallinnoida joko OnePlus Buds Pro -nappien varsissa olevilla kosketuskytkimillä tai puhelimen kautta. OnePlussan omissa puhelimissa hallinnointiohjelmisto on jo valmiina, kun taas muut Android- ja iOS -käyttäjät joutuvat lataamaan Oppo HeyMelody -sovelluksen. Sovelluksen lataaminen ei välttämättä tule ensimmäisenä mieleen, sillä sen nimessä ei mainita OnePlussaa lainkaan.

Vastamelutoiminnon tehoa voi säätää tavalliseksi tai maksimaaliseksi. Oletustilassa kuulokkeet valitsevat automaattisesti sopivan vastamelutoiminnon tehon. Lisäksi vastamelutoiminnon voi tietysti ottaa pois käytöstä, tai kuulokkeet voi asettaa läpikuuluvuustilaan, jossa ulkomaailman äänet toistetaan kuulijan korviin. Tästä voi olla hyötyä, mikäli esimerkiksi liikenteessä haluaa pysyä paremmin hereillä ympäristöstään.

Sovelluksen avulla voi myös luoda kuulokkeille omiin korviin kustomoidun kuunteluprofiilin, mutta ainaan itse en huomannut sen jälkeen kovin suurta käytännön eroa äänenlaadussa. Esimerkiksi Nuraphoneissa käytetty korvien skannaamistoiminto oli huomattavasti toimivampi.

OnePlus Buds Proista löytyy myös zen-tila, jossa kuulokkeista alkaa kuulua rentouttavaksi tarkoitettua taustaääntä. Vaihtoehdot ovat suomennettuina ”auringonnousu”, ”meditaatio”, ”kesäinen ranta”, ”yöllinen leiri” sekä – kenties erikoisin vaihtoehto – ”Islanti”. Zen-tilan voi aktivoida joko sovelluksen kautta tai suoraan kuulokkeiden kosketuskytkimien kautta.

OnePlus Buds Pro -kuulokkeiden kosketuskytkimet perustuvat varren puristuksiin. Itse pidän vaihtoehtoa hyvänä, sillä tällöin kuulokkeet eivät rekisteröi vahinkokosketuksia läheskään yhtä helposti kuin tavallisemmilla hipaisukytkimillä.

Kuulokkeista löytyvä mikrofoni ei ole parhaimmillaan puheluissa, sillä käyttäjän ääni kuulostaa robottimaiselta. Hyvänä puolena mikrofoni onnistuu kuitenkin suodattamaan taustamelua pois puheesta kohtuullisen hyvin.

Kokonaisuudessaan OnePlus Buds Prot tarjoavat 149 euron hinnalla sopivasti ominaisuuksia ja vastinetta rahalle. Vastamelutoiminto toimii taustasihinää lukuun ottamatta hyvin ja kuulokkeiden äänenlaatu on hintaluokassa hyvä, joskin hieman bassovoittoinen. Lisäksi OnePlus Buds Proiden akkukesto on riittävä ja ne tuntuvat mukavilta päässä.

Näin ollen: mikäli kuulokkeiden bassovoittoisuus ja mikrofonin kehno laatu eivät häiritse, ovat OnePlus Buds Prot päivittäisessä käytössä mainiot kuulokkeet.

Hyvää

  • Äänenlaatu hintaluokassa
  • Vastamelutoiminnon teho
  • Mukavuus
  • Langaton lataus
  • Virhekosketukset minimoivat kosketuskytkimet

Huonoa

  • Ylikorostuva basso
  • Vastamelutoiminnon suhina
  • Kehno mikrofoni

Tekniset tiedot OnePlus Buds Pro

  • Hinta: 149 €
  • Yhteys (koodekit): Bluetooth 5.2 (SBC/AAC/LHDC)
  • Taajuusvaste: 20 – 20 000 kHz
  • Kuulokkeiden akunkesto (ilmoitettu): yhdellä latauksella 5 h (ANC päällä), 7 h (ANC pois päältä). Latauskotelon kanssa yhteensä enintään 38 h kuunteluaikaa ilman ANC:tä.
  • Nappikuulokkeiden paino: 4,35 grammaa
  • Vesitiiveys: Kuulokkeet: IP55 ; Suojakotelo: IPX4
  • Pakkauksessa: Kuulokkeet, latauskotelo, korvasovitteet, latauskaapeli, turvallisuusohje, ohjekirja

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/testi-oneplus-buds-pro-kuulokkeet/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Testi: Samsung Galaxy A51 -puhelin – Loistava näyttö tekee puhelimesta huokuttelevan vaihtoehdon kes...

    Testi: Samsung Galaxy A51 -puhelin – Loistava näyttö tekee puhelimesta huokuttelevan vaihtoehdon kes...

    Samsungin tuore Galaxy A51 -malli on päivitetty versio...
    Mobiili
  • Philips Hue -sovellukseen integraatio Spotifyn kanssa – Vaikka koko kodin valaistus musiikin tahtiin

    Philips Hue -sovellukseen integraatio Spotifyn kanssa – Vaikka koko kodin valaistus musiikin tahtiin

    Philips Hue -sovelluksen kautta hallittava valaistus saa uusia...
    Mobiiliuutiset
  • OnePlus 8T -mallin takapuolesta vuoti uusia kuvia

    OnePlus 8T -mallin takapuolesta vuoti uusia kuvia

    Uusissa vuotokuvissa OnePlus 8T on asetettu suojakuoren sisälle....
    Mobiili
  • Jaybird Vista 2 -kuulokkeet kestävät rajummassakin menossa

    Jaybird Vista 2 -kuulokkeet kestävät rajummassakin menossa

    Jaybird Vista 2 -urheilukuulokkeet on täysin langattomat tulppakuulokkeet,...
    langattomat kuulokkeet
  • Ainakin näitä Android Q -ominaisuuksia monet odottavat

    Ainakin näitä Android Q -ominaisuuksia monet odottavat

    Googlen tuleva Android Q -käyttöjärjestelmäversio on jo betatestauksessa....
    Android Q
  • Testi: Apple iPhone 11 Pro Max – Varman päälle ilman todellisia heikkouksia

    Testi: Apple iPhone 11 Pro Max – Varman päälle ilman todellisia heikkouksia

    Apple on onnistunut pitämään uusien iPhone-mallien julkaisun kiinnostavana...
    Apple
  • Apple aikoo näyttää sarjoja ja elokuvia ilmaiseksi laitteidensa omistajille

    Apple aikoo näyttää sarjoja ja elokuvia ilmaiseksi laitteidensa omistajille

    Apple aikoo huhujen mukaan näyttää ilmaisia sarjoja ja...
    Apple
  • Kokeilu | Android 12 beta -käyttöjärjestelmä (MIUI) – Käyttöliittymä päivittyy käytännöllisempään ja...

    Kokeilu | Android 12 beta -käyttöjärjestelmä (MIUI) – Käyttöliittymä päivittyy käytännöllisempään ja...

    Xiaomi Mi 11 5G on yksi niistä laitteista,...
    Android 12
  • HMD Globalin tulevasta Nokia ”Daredevilistä” vuoti kuvia

    HMD Globalin tulevasta Nokia ”Daredevilistä” vuoti kuvia

    Nokia Daredevil-koodinimellä tunnetusta laitteesta on vuotanut kuvia, joiden...
    HMD Global
  • Testi: Lenovo Tab M10 FHD Plus -tabletti – Edullinen ja perusvarma laite viihdekäyttöön

    Testi: Lenovo Tab M10 FHD Plus -tabletti – Edullinen ja perusvarma laite viihdekäyttöön

    Varsinkin Android-tablettien rintamalla on ollut hiljaista jo useamman...
    Lenovo

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Valtavalla 18000 milliampeeritunnin akulla varuste...
Samsung Galaxy S20 -malliston perusversio rikkoutu...
Xiaomi esitteli uuden lippulaivamalli Mi 10 Ultran...
Ainakin näitä Android Q -ominaisuuksia monet odott...
Teini-ikäiset tekijät pidätettiin epäiltyinä Twitt...

Tekniikka uutisia

  • Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Muropaketissa julkaistaan päivittäin kymmeniä juttuja, jotka käsittelevät pelejä,...
    Elokuvauutiset
  • Puhelimelle tarjolle uusi tehokas kuvausapu: DJI OM 5 -käsivakain

    Puhelimelle tarjolle uusi tehokas kuvausapu: DJI OM 5 -käsivakain

    DJI julkaisi uudistetun OM 5 -käsivakaimen älypuhelimille. Siinä...
    dji
  • Samsung esitteli myös päivitetyt langattomat Galaxy Buds+ -nappikuulokkeet

    Samsung esitteli myös päivitetyt langattomat Galaxy Buds+ -nappikuulokkeet

    Samsung esitteli eilen Galaxy Z Flip ja Galaxy...
    Mobiili
  • Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja – Hurjassa kasvussa oleva HMD Global nous...

    Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja – Hurjassa kasvussa oleva HMD Global nous...

    Counterpoint Researchin mukaan Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja 20 prosentin markkinaosuudellaan. Euroopassa HMD Global on noussut hurjan kasvun myötä jo viiden s… Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/sa...
    HMD Global
  • Facebook ja Ray-Ban esittelivät Stories-videokameralasit virallisesti

    Facebook ja Ray-Ban esittelivät Stories-videokameralasit virallisesti

    Facebook on julkaissut yhdessä Ray-Banin kanssa Stories-nimiset videokameralasit....
    Facebook
  • Huhujen mukaan Samsung Galaxy Note 10 ja Note 10 Pro -mallit julkistetaan elokuussa

    Huhujen mukaan Samsung Galaxy Note 10 ja Note 10 Pro -mallit julkistetaan elokuussa

    Huhujen mukaan Samsung aikoo esitellä uudet Galaxy Note...
    Mobiili
  • Myös Samsung Galaxy S11e -puhelinmallista vuoti mallinnoksia – Tasainen näyttö jää historiaan

    Myös Samsung Galaxy S11e -puhelinmallista vuoti mallinnoksia – Tasainen näyttö jää historiaan

    Samsungin edullisimmasta Galaxy S11 -malliston jäsenestä, Galaxy S11e:stä,...
    Mobiili
  • Vuotokuva paljastaa: OnePlus 7 olisi voinut näyttää hyvin erilaiselta

    Vuotokuva paljastaa: OnePlus 7 olisi voinut näyttää hyvin erilaiselta

    OnePlus 7 -konseptimallista vuotanut kuva muistuttaa suuresti Googlen...
    Google
  • Analytiikkayritys uskoo 5G-puhelimien ohittavan 4G-laitteiden suosion vuonna 2023

    Analytiikkayritys uskoo 5G-puhelimien ohittavan 4G-laitteiden suosion vuonna 2023

    Analytiikkayritys Canalysis uskoo 5G-laitteiden suosion ohittavan 4G:n vuonna...
    5G-yhteydet
  • Tuleva Samsung Galaxy Book S esillä vuotokuvissa

    Tuleva Samsung Galaxy Book S esillä vuotokuvissa

    Samsungin tulevan Galaxy Book S:n ulkomuoto paljastui kannettavasta...
    Mobiili

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Suomi sai oman Pantone-väripaletin – Vähintään yksi väri voi yllättää

    Suomi sai oman Pantone-väripaletin – Vähintään yksi väri voi yllättää

    Tänään on julkaistu Suomen todelliset värit -väripaletti Pantonen...
    Mobiili
  • Vuotokuva paljastaa: OnePlus 7 olisi voinut näyttää hyvin erilaiselta

    Vuotokuva paljastaa: OnePlus 7 olisi voinut näyttää hyvin erilaiselta

    OnePlus 7 -konseptimallista vuotanut kuva muistuttaa suuresti Googlen...
    Google
  • Testi: Apple Watch Series 5 -älykello nostaa älykellojen rimaa (ja hintoja) ylemmäs

    Testi: Apple Watch Series 5 -älykello nostaa älykellojen rimaa (ja hintoja) ylemmäs

    Apple Watch on nyt nimensä mukaisesti siirtynyt viidenteen...
    Apple

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme