Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Testi: MSI GE66 Raider -pelikannettava – Liikkuvan pelaajan luottovalinta

Posted on 1.7.2020

Korkean virkistystaajuuden näytöt ovat alkaneet yleistyä pelikannettavissa kiihtyvää tahtia. Sellainen löytyy myös upouudesta MSI G66E Raider -mallista, joka otettiin Muropaketissa heti tarkempaan syyniin.

Piinapenkkiin otettu MSI:n GE66 Raider asettuu tukevasti pelikannettavien ylempään keskiluokkaan. MSI:n omassa tuoteportfoliossa yläpuolelta asettuvat ainoastaan Stealth- ja Titan-sarjat.

MSI:n suositushinta testiyksilölle on 2049 euroa. Tässä hintaluokassa ei ole suurinta tunkua, vaan kovin kilpailu käydään noin 1000 euron luokassa. Testiyksilön kanssa samasta hintaluokasta löytyvät kuitenkin esimerkiksi Asuksen ROG Zephyrus S GX502GW-AX120T- ja ROG Zephyrus M GU502GV-AZ037T -mallit.

Viimeaikaisissa julkistuksissa melkeinpä kaikista malleista löytyy yli 144 hertsin virkistystaajuudella oleva näyttö, jos ei muuten, niin vaihtoehtoisena versiona. Sulava liikkeen toistuminen parantaa kiistatta pelikokemusta, mutta pelikannettavien kohdalla hurjilta kuulostaviin, jopa 240 tai 300 hertsin edellyttämiin ruudunpäivitysnopeuksiin pääseminen ei varsinkaan kannettavalla ole itsestäänselvyys. Koneesta on syytä löytyä varsin suorituskykyistä rautaa, että kyseisiin lukemiin voidaan päästä tinkimättä liikaa kuvanlaatuasetuksista.

Joidenkin pelien kohdalla 144 hertsiäkin on saavuttamattomissa, jolloin 240 hertsiä kuulostaa suoranaiselta utopialta. Näin nopea paneeli löytyy kuitenkin tämän kertaisesta testiyksilöstä.

Tässä kohtaa käyttäjän onkin käytävä sisäinen kamppailu siitä, että millaisia pelejä koneella aikoo pelata. Jos pelit painottuvat yksinpeleihin, jotka eivät ole ns. reaktiotestejä, niin 240 hertsin virkistystaajuudelle ei ole juurikaan käyttöä. Jos tähtäimessä ovat taas nopeatempoiset eSports-pelit, niin tuolloin korkea virkistystaajuus on perusteltua.

Testissä tutustutaan kannettavan ominaisuuksiin ja suorituskykyyn. Huomiota kiinnitetään muun muassa siihen, miten hyvin näytön korkeaa virkistystaajuutta saadaan hyödynnettyä. Suorituskykyä verrataan edellisen sukupolven malliin, joka on prosessoria lukuunottamatta lähes identtinen uudemman version kanssa.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/tietotekniikka/testi-msi-ge66-raider-pelikannettava/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Twitch-historia meni uusiksi – Fortnite-pelaaja sai 75 000 dollarin lahjoituksen kesken streamin

    Twitch-historia meni uusiksi – Fortnite-pelaaja sai 75 000 dollarin lahjoituksen kesken streamin

    Fortnite-pelaaja Exotic Chaotic sai ystävältään kesken streamin 75...
    Fortnite
  • PlayStation 5 tulee olemaan Google Stadiaa tehokkaampi, lupaa uusi huhu

    PlayStation 5 tulee olemaan Google Stadiaa tehokkaampi, lupaa uusi huhu

    Pelialan sisäpiiriläisen mukaan seuraava Sonyn pelikonsoli tulee ohittamaan...
    pelihuhut
  • Gigabyte esitteli uudet Aorus 5- ja Aorus 7 -pelikannettavat

    Gigabyte esitteli uudet Aorus 5- ja Aorus 7 -pelikannettavat

    Uusista pelikannettavista löytyy Intelin kuusiytiminen Core i7-10750H -prosessori,...
    Aorus
  • Netflixin The Witcher -sarja saa vihdoinkin jatkoa – Uusi traileri esittelee toisen tuotantokaudet t...

    Netflixin The Witcher -sarja saa vihdoinkin jatkoa – Uusi traileri esittelee toisen tuotantokaudet t...

    Netflix on julkaissut tänään uutta promomateriaalia The Witcher...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu | Hell Let Loose on hieno räiskintäpeli, joka voi järkyttää Battlefieldin ja Call of Dutyn...

    Arvostelu | Hell Let Loose on hieno räiskintäpeli, joka voi järkyttää Battlefieldin ja Call of Dutyn...

    Hell Let Loose on korkealla oppimiskäyrällä varustettu karu...
    Hell Let Loose
  • Windows 10 -käyttöjärjestelmän KB4482887-päivitys voi heikentää pelisuorituskykyä

    Windows 10 -käyttöjärjestelmän KB4482887-päivitys voi heikentää pelisuorituskykyä

    KB4482887-päivityksen on raportoitu aiheuttavan graafisen suorituskyvyn heikkenemistä, mutta...
    Destiny 2
  • Netflix yllätti: Hittisarjalle on luvassa jatkoa jo ensi sunnuntaina – tai sitten joku on mokannut p...

    Netflix yllätti: Hittisarjalle on luvassa jatkoa jo ensi sunnuntaina – tai sitten joku on mokannut p...

    Konamin suosittuun Castlevania-videopelisarjaan pohjautuvalle Netflix-sarjalle on odotettu kolmatta...
    Castlevania
  • Arvostelu | PS5:lle kääntynyt Observer on näyttävä cyberpunk-trilleri, mutta pelisuunnittelu jättää ...

    Arvostelu | PS5:lle kääntynyt Observer on näyttävä cyberpunk-trilleri, mutta pelisuunnittelu jättää ...

    Kehuttu tieteistrilleri Observer on saapunut ehostettuna versiona useille...
    Blooper Team
  • Mahdollinen PlayStation 5:n ominaisuus saattaa tehdä yksinpeleistäkin moninpelattavia

    Mahdollinen PlayStation 5:n ominaisuus saattaa tehdä yksinpeleistäkin moninpelattavia

    Sony on hankkinut patentin toiminnolle, joka saatetaan nähdä...
    Pelit
  • Uskomaton välierä päättyi suomalaisjuhlaan – ENCE eteni Katowice Majorin finaaliin

    Uskomaton välierä päättyi suomalaisjuhlaan – ENCE eteni Katowice Majorin finaaliin

    Jo tähän mennessä kaikki odotukset lyönyt suomalaisjoukkue ENCE...
    Counter-Strike: Global Offensive

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Philips julkisti kovan luokan konsolipelaajille ta...
EA yllätti – käynnisti Project Atlas -pilvipalvelu...
Arvostelu | Netflixin uusi Arcane-sarja todistaa, ...
Yli 10 000 huijaria bannattu –
CS:GO-pelaajan kehi...
Nyt myös Steamista löytyy halpaa pelattavaa, kun B...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu | Assassin’s Creed: Valhalla on massiivinen viikinkiseikkailu, jonka parissa viettää miele...

    Arvostelu | Assassin’s Creed: Valhalla on massiivinen viikinkiseikkailu, jonka parissa viettää miele...

    Assassin’s Creed: Valhalla on peli, joka vetoaa varmasti...
    Assassin's Creed Valhalla
  • Viikon tekniikkauutiset: Suomalaismenestystä älypuhelimien ja ylikellotuksen saralla

    Viikon tekniikkauutiset: Suomalaismenestystä älypuhelimien ja ylikellotuksen saralla

    Kuluneen viikon aikana uutisoimme muun muassa siitä, kuinka...
    Mobiili
  • Fallout 76:tta pääsee betatestaamaan tänään järkevään aikaan myös Suomessa

    Fallout 76:tta pääsee betatestaamaan tänään järkevään aikaan myös Suomessa

    Fallout 76:n betatestisessiot on tähän mennessä ajoitettu ikävästi...
    Bethesda
  • Remedyn Sami Järvi: “Haluan tehdä Alan Waken jatko-osan.”

    Remedyn Sami Järvi: “Haluan tehdä Alan Waken jatko-osan.”

    Remedyllä käsikirjoitusten ja luovan ohjaamisen parissa työskentelevä Sami...
    Alan Wake 2
  • EA yllätti – käynnisti Project Atlas -pilvipalvelun kokeilujakson kaikessa hiljaisuudessa

    EA yllätti – käynnisti Project Atlas -pilvipalvelun kokeilujakson kaikessa hiljaisuudessa

    Electronic Arts satsaa pilvipelaamiseen Project Atlas -palvelulla. EA...
    Electronic Arts
  • Super Mario Odyssey -pelaaja läpäisi pelin ja keräsi kaikki tasoloikan kuut ottamatta lainkaan vahin...

    Super Mario Odyssey -pelaaja läpäisi pelin ja keräsi kaikki tasoloikan kuut ottamatta lainkaan vahin...

    Super Mario Odyssey -pelaaja Timpani on kyennyt lähes...
    Nintendo
  • Microsoft: “Olemme yllättyneitä siitä, kuinka laadukkaita pelejä studiomme ovat kehittämässä” – luva...

    Microsoft: “Olemme yllättyneitä siitä, kuinka laadukkaita pelejä studiomme ovat kehittämässä” – luva...

    Microsoft Games -markkinointijohtaja kertoo olleensa iloisesti yllättynyt, miten...
    Microsoft
  • Arvostelu | Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 tarjoaa sitä, mitä peliltä toivottiinkin

    Arvostelu | Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 tarjoaa sitä, mitä peliltä toivottiinkin

    Tony Hawk’s Pro Skater -sarjan paluu tarjoaa juuri...
    Activision
  • Tulipahan pelattua: The Outer Worlds oli yksi vuoden 2019 parhaista peleistä – Sitä jatkava Peril on...

    Tulipahan pelattua: The Outer Worlds oli yksi vuoden 2019 parhaista peleistä – Sitä jatkava Peril on...

    Syyskuun alussa julkaistu Peril of Gorgon on erinomaisen...
    Obsidian Entertainment
  • EA lisää Battlefield V:een mikromaksuja tammikuussa

    EA lisää Battlefield V:een mikromaksuja tammikuussa

    EA on valmistellut Battlefield V:n mikromaksujen avaamista, jonka...
    Battlefield V

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Yksi vuoden kovimmista peleistä jää todennäköisesti ilman jatko-osaa – ”Saisihan siitä rahaa, mutta…...

    Yksi vuoden kovimmista peleistä jää todennäköisesti ilman jatko-osaa – ”Saisihan siitä rahaa, mutta…...

    Dead Cells oli yksi vuoden suurimmista indie-yllättäjistä. Peliä...
    Dead Cells
  • Fanit loivat vuosien takaisen hittibiisin uudelleen käyttämällä ainoastaan Battlefield V:n ääniefekt...

    Fanit loivat vuosien takaisen hittibiisin uudelleen käyttämällä ainoastaan Battlefield V:n ääniefekt...

    YouTube-kanava UMadBroYolo on julkaissut videon, jossa The White Stripesin kappale Seven Nation Army soitetaan pelkkiä Battlefield V:n ääniefektejä käyttämällä. Battlefield V vaikuttaa ensitunnelmien perusteella varsin laadukk… Lue koko artikke...
    Battlefield V
  • Testi: Huawei Matebook D 14 – Tyyliltään tuttu ja akkukestoltaan mainio kannettava on varustettu kät...

    Testi: Huawei Matebook D 14 – Tyyliltään tuttu ja akkukestoltaan mainio kannettava on varustettu kät...

    Huawei kasvattaa nyt mallistoaan kannettavissa tietokoneissa. Aiemmat mallit...
    Huawei

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme