Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Pikavilkaisu: Sony Xperia 5 -puhelin – Huippuominaisuudet hieman pienemmissä kuorissa

Posted on 6.9.2019

Tämän vuoden IFA-messuilla todelliset uutuuslaitteet ovat olleet harvassa. Sony piti kuitenkin linjansa, ja julkaisi puhelinmallistoonsa jopa odotetun uutuuslaitteen. Uusi Sony Xperia 5 -puhelin vastaa hyvin pitkälti isompaa Xperia 1 -mallia, mutta on kooltaan selvästi kompaktimpi.

Sony Xperia 5 -puhelin pitää sisällään liudan ominaisuuksia, joita odottaa lippulaivaluokan mallilta. Olemuksessa on paljon samaa kuin Muropaketin ensituntumissa olleessa Xperia 1 -puhelimessa. Leimallista kummallekin on 21:9-kuvasuhde, joka tekee puhelimesta tavallista pitkulaisemman. Tämä on lähinnä etu, sillä riittävän kokoinen ruutu mahtuu kapeampaan runkoon. Näin puhelin istuu miellyttävästi käteen.

Puhelimen ytimenä on Snapdragon 855 -mobiilisuoritin ja puhelin saa päivänvalon Android 9.0 -käyttöjärjestelmällä, joskin Android 10 -päivityskin on työn alla. Puhelimen akulla on kapasiteettia 3140 milliampeerituntia, eli vai noin 200 milliampeerituntia vähemmän kuin isoveljellä.

Uutuusmallissa on siis 21:9 -kuvasuhdetta noudattava, 6,1 tuuman Full HD+ OLED -näyttö. Pitkulainen kuvasuhde mahdollistaa Xperia 1:n tavoin kahden sovelluksen yhtäaikaiseen käytön.

Siinä missä isoveli nauttii 4K-näytöstä, on pikkuveli saanut tyytyä alhaisempaan resoluutioon. Käytännössä tämäkin tuntuu riittävän, sillä muut ominaisuudet ovat kunnossa. Pikkuveli tukee sekin HDR-remasterointiteknologiaa, ja näytön väritoisto onkin hyvällä tolalla. Näyttö tukeekin BT.2020:a, DCI-P3:a ja D65:ä. Messuoloissa nähtynä, ei näytössä ollut valittamista. Väritoisto on luonteva, joskin huippukirkkaus ei yltänyt aivan nykypuhelimien kärkipaikoille.

Xperia 5 sisältää kolmoiskameran, jossa jokaisessa kamerayksikössä on 12 megapikselin kenno ja kuvanvakain. Puhelimen 16 millimetrin kameralla voi ottaa laajakuvia, 26 millimetrin kamera on hyvä yleiskäyttöön, ja 52 millimetrin telekamera tuo kohteet hieman tavallista lähemmäksi. Jo Xperia 1:n kanssa käyttökelpoiseksi todettua kameratekniikkaa on nyt myös Xperia 5:ssä, joka on saanut vielä lisääkin Sony Alpha -sarjan kameroista tuttuja ominaisuuksia.

Uudella Xperia 5:llä voi ottaa jopa kymmenen ruutua sekunnissa Auto Focus ja Auto Exposure -seurannalla. Vähässä valossa f1.6-aukon ja 1,4 mikrometrin pikselien voi odottaa auttavan miellyttävän tarkkojen kuvien saamisessa.

Jo Xperia 1 -mallin myötä esiteltyjä CineAltan Cinema Pro -elokuvaominaisuuksia on edelleen parannettu, sillä nyt käyttäjä voi luoda useita eri projekteja, joilla on eri asetukset. Puhelin taipuu myös paremmin valkotasapainon, manuaalisen tarkennuksen ja äänitallennustasojen säätämiseen.

Xperia 5 sisältää valmistajan ”Smart connectivity” -toiminnon, joka analysoi WiFi-signaaleja ja ennustaa mahdollisia lähitulevaisuuden yhteysongelmia Sonyn Neural Network Libraries -toiminnon avulla. Älykäs yhteys kytkeytyy automaattisesti LTE-verkkoon, kun WiFi-yhteys on epävarma.

Puhelimen metallikehys on saanut molemmille puolille Gorilla Glass 6 -lasin. IP65 / IP68-sertifioitu vedenkestävyys takaa suojan komponenteille.

Xperia 5 tulee myyntiin neljässä elegantissa värissä: mustana, harmaana, sinisenä ja punaisena. Puhelin on kaupoissa lokakuussa 2019 suositushintaan 799 euroa. Ennakkotilauksia Sony Xperia 5:sta voi tehdä jo ensi viikosta alkaen paketoituna yhteen WF-1000XM3-vastamelukuulokkeiden kanssa.

Tekniset tiedot Sony Xperia 5

  • Hinta: 799 €
  • Muisti: 6 / 128 Gt (UFS, laajennettavissa microSDXC-kortilla enintään 512 Gt)
  • Käyttöjärjestelmä: Android 9.0 Pie
  • Suoritin: Snapdragon 855
  • Näyttö: 6,1″ FHD+ (HDR, OLED, 1080 x 2520, 21:9)
  • Etukamera: 12 MP (26 mm, f1.6, OIS/EIS) + 12 MP (16 mm, f2.4, OIS) + 12 MP (52 mm, F2.4, OIS/EIS)
  • Etukamera: 8 MP (f2.0)
  • Liitännät: USB-C (3.1)
  • Yhteydet: 802.11a/b/g/n/ac, GSM, GPRS/EDGE, LTE (4G) Cat19/Cat13, GPS + GLONASS, Bluetooth 5.0, NFC
  • Akku: 3140 mAh (USB PD -pikalataus)
  • Mitat, paino: 158 x 68 x 8,2 mm, 164 g

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/pikavilkaisu-sony-xperia-5-puhelin-huippuominaisuudet-hieman-pienemmissa-kuorissa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Näin hyvin Applen uusi iPhone Xs Max kestää fyysistä kuritusta

    Näin hyvin Applen uusi iPhone Xs Max kestää fyysistä kuritusta

    JerryRigEverything on ottanut Applen uusimman iPhone Xs Max fyysistä kestävyyttä mittaavaan testipenkkiinsä. YouTube-kanava JerryRigEverything on tapana testata uusimpia ja kiinnostavimpia älypuhelinuutuuksia tutussa fyysistä kestävyyttä mitt… ...
    Apple
  • Moto G8 Plus -puhelimesta vuoti kuvia ja teknisiä tietoja

    Moto G8 Plus -puhelimesta vuoti kuvia ja teknisiä tietoja

    Todennäköisesti myöhemmin tässä kuussa ilmestyvästä Motorolan Moto G8...
    Mobiili
  • Samsung aloitti Galaxy Tab S4:n Android Pie -päivitykset

    Samsung aloitti Galaxy Tab S4:n Android Pie -päivitykset

    Samsung on aloittanut Galaxy Tab S4 -tabletin Android...
    Android 9 Pie
  • Tag Heuer esitteli ökyhintaisen Super Mario -älykellon

    Tag Heuer esitteli ökyhintaisen Super Mario -älykellon

    Tag Heuer on esitellyt 2150 dollaria eli noin...
    Mobiiliuutiset
  • OnePlussan tulevasta OnePlus 9 -mallista vuoti ensimmäisiä mallinnoksia

    OnePlussan tulevasta OnePlus 9 -mallista vuoti ensimmäisiä mallinnoksia

    OnePlussan tulevasta OnePlus 9 -mallista on vuotanut uusia...
    Mobiili
  • Samsung Galaxy S22 -mallistoa koskeva valtava vuoto ei jätä enää mitään arvailun varaan

    Samsung Galaxy S22 -mallistoa koskeva valtava vuoto ei jätä enää mitään arvailun varaan

    Tuoreet vuodot ovat paljastaneet kaiken tietämisen arvoisen Samsungin...
    Mobiiliuutiset
  • Testi | Huawei Watch GT 3 -älykello – Loistavalla akkukestolla varustettu vaihtoehto liikkujan tarpe...

    Testi | Huawei Watch GT 3 -älykello – Loistavalla akkukestolla varustettu vaihtoehto liikkujan tarpe...

    Huawei toi hiljattain myyntiin Huawei Watch GT 3...
    Huawei
  • PlayStation-pomo selitti, miksi alustojen välisen yhteispeluun tuominen PlayStation 4:lle kesti niin...

    PlayStation-pomo selitti, miksi alustojen välisen yhteispeluun tuominen PlayStation 4:lle kesti niin...

    Sony salli äskettäin alustojen välisen yhteispeluun PlayStation 4:llä...
    alustojen välinen yhteispeluu
  • Googlen Pixel 3a -puhelinmalleista vuoti virallisia mallinnuskuvia

    Googlen Pixel 3a -puhelinmalleista vuoti virallisia mallinnuskuvia

    Googlen tulevista puhelimien hinnalliseen keskiluokkaan sijoittuvista Pixel 3a...
    Google
  • Viikon tekniikkauutiset: Kiinnostavia älypuhelinuutuuksia ja Core 9000 -sarjan suorittimia

    Viikon tekniikkauutiset: Kiinnostavia älypuhelinuutuuksia ja Core 9000 -sarjan suorittimia

    Viimeisen viikon aikana on nähty useita uusia ja...
    Huawei

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Vivo suunnittelee 120 watin pikalatausta – Akku tä...
Destroy All Humans 2:n
remake on poistetun twiitin...
ZTE toi Nubia Red Magic Mars -pelipuhelimensa myyn...
Tutkimuksen mukaan iPhone Xs Maxissa on kaikkien a...
Sonyn voittokulku jatkuu, PlayStation 4 oli viime ...

Tekniikka uutisia

  • Googlelta saattaa olla luvassa tänä vuonna vielä kolmaskin Pixel 4 -malli

    Googlelta saattaa olla luvassa tänä vuonna vielä kolmaskin Pixel 4 -malli

    Google on jo julkistanut tietoja Pixel 4 ja...
    Google
  • ZTE toi Nubia Red Magic Mars -pelipuhelimensa myyntiin Suomeen ja muualle Eurooppaan

    ZTE toi Nubia Red Magic Mars -pelipuhelimensa myyntiin Suomeen ja muualle Eurooppaan

    ZTE esitteli Nubia Red Magic Mars -pelipuhelimensa alun...
    Mobiili
  • Huawein HarmonyOS 2 saavutti heti yhden merkkipaalun

    Huawein HarmonyOS 2 saavutti heti yhden merkkipaalun

    Huawei ei voi käyttää Yhdysvaltain pakotteiden vuoksi Googlen...
    HarmonyOS
  • Huawei Mate 30 Pro -puhelimesta vuotanut uusi markkinointikuva

    Huawei Mate 30 Pro -puhelimesta vuotanut uusi markkinointikuva

    Huawei Mate 30 Pro -mallista vuotaneen markkinointikuvan perusteella...
    Huawei
  • Razer julkisti Nintendo Switchiä matkivan mobiilipeliohjaimen

    Razer julkisti Nintendo Switchiä matkivan mobiilipeliohjaimen

    Razer on esitellyt uuden Junglecat-nimisen peliohjaimen, joka ottaa...
    Mobiili
  • Tulipahan pelattua: Jos Catalyst Black todella on ”mobiilipelaamisen uusi sukupolvi”, vaivaa tuota p...

    Tulipahan pelattua: Jos Catalyst Black todella on ”mobiilipelaamisen uusi sukupolvi”, vaivaa tuota p...

    Ilkeiden korporaatiopukujen uusi tuplatattiräiskintä tarjoaa kilpailullista hupia ja...
    Catalyst Black
  • Googlen Gboard päivittyy ulkoisesti Material You -hengessä

    Googlen Gboard päivittyy ulkoisesti Material You -hengessä

    Googlen Gboard-näppäimistö saa uusia Material You -designiin pohjautuvia...
    Gboard
  • Ensituntumat Honor 8X -puhelimesta: Houkuttelevasti hinnoiteltu ja isonäyttöinen uutuusmalli

    Ensituntumat Honor 8X -puhelimesta: Houkuttelevasti hinnoiteltu ja isonäyttöinen uutuusmalli

    Muropaketti vieraili Honor 8X:n julkaisutilaisuudessa Prahassa. Uusi puhelin innostaa maltillisella hinnallaan, isolla...
    android 8.0
  • Samsung esitteli myös päivitetyt langattomat Galaxy Buds+ -nappikuulokkeet

    Samsung esitteli myös päivitetyt langattomat Galaxy Buds+ -nappikuulokkeet

    Samsung esitteli eilen Galaxy Z Flip ja Galaxy...
    Mobiili
  • Tältä näyttävät uusien sertifioitujen USB-C-kaapeleiden logot

    Tältä näyttävät uusien sertifioitujen USB-C-kaapeleiden logot

    USB Implementers Forum on julkistanut logot, jotka jaetaan...
    Mobiiliuutiset

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Oletko huomannut: OnePlus 8 Pro -puhelimen kameran avulla saattaa nähdä jopa vaatteiden lävitse

    Oletko huomannut: OnePlus 8 Pro -puhelimen kameran avulla saattaa nähdä jopa vaatteiden lävitse

    OnePlus 8 Pro -puhelimen värisuodatuskameran avulla saattaa nähdä...
    Mobiili
  • HMD Globalin ”Doctor Strange”-koodinimellä tunnettu Nokia-puhelin esillä suorituskykytestissä

    HMD Globalin ”Doctor Strange”-koodinimellä tunnettu Nokia-puhelin esillä suorituskykytestissä

    HMD Globalin ”Doctor Strange”-koodinimellä tunnettu puhelin on löytänyt...
    HMD Global
  • HMD Global esitteli virallisesti uuden Nokia T20 -tabletin – Edullinen laite, josta saatavilla myös ...

    HMD Global esitteli virallisesti uuden Nokia T20 -tabletin – Edullinen laite, josta saatavilla myös ...

    HMD Global palaa pitkästä aikaa Android-tablettien markkinoille uudella...
    Android

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme