Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Pikavilkaisu: Sony Xperia 5 -puhelin – Huippuominaisuudet hieman pienemmissä kuorissa

Posted on 6.9.2019

Tämän vuoden IFA-messuilla todelliset uutuuslaitteet ovat olleet harvassa. Sony piti kuitenkin linjansa, ja julkaisi puhelinmallistoonsa jopa odotetun uutuuslaitteen. Uusi Sony Xperia 5 -puhelin vastaa hyvin pitkälti isompaa Xperia 1 -mallia, mutta on kooltaan selvästi kompaktimpi.

Sony Xperia 5 -puhelin pitää sisällään liudan ominaisuuksia, joita odottaa lippulaivaluokan mallilta. Olemuksessa on paljon samaa kuin Muropaketin ensituntumissa olleessa Xperia 1 -puhelimessa. Leimallista kummallekin on 21:9-kuvasuhde, joka tekee puhelimesta tavallista pitkulaisemman. Tämä on lähinnä etu, sillä riittävän kokoinen ruutu mahtuu kapeampaan runkoon. Näin puhelin istuu miellyttävästi käteen.

Puhelimen ytimenä on Snapdragon 855 -mobiilisuoritin ja puhelin saa päivänvalon Android 9.0 -käyttöjärjestelmällä, joskin Android 10 -päivityskin on työn alla. Puhelimen akulla on kapasiteettia 3140 milliampeerituntia, eli vai noin 200 milliampeerituntia vähemmän kuin isoveljellä.

Uutuusmallissa on siis 21:9 -kuvasuhdetta noudattava, 6,1 tuuman Full HD+ OLED -näyttö. Pitkulainen kuvasuhde mahdollistaa Xperia 1:n tavoin kahden sovelluksen yhtäaikaiseen käytön.

Siinä missä isoveli nauttii 4K-näytöstä, on pikkuveli saanut tyytyä alhaisempaan resoluutioon. Käytännössä tämäkin tuntuu riittävän, sillä muut ominaisuudet ovat kunnossa. Pikkuveli tukee sekin HDR-remasterointiteknologiaa, ja näytön väritoisto onkin hyvällä tolalla. Näyttö tukeekin BT.2020:a, DCI-P3:a ja D65:ä. Messuoloissa nähtynä, ei näytössä ollut valittamista. Väritoisto on luonteva, joskin huippukirkkaus ei yltänyt aivan nykypuhelimien kärkipaikoille.

Xperia 5 sisältää kolmoiskameran, jossa jokaisessa kamerayksikössä on 12 megapikselin kenno ja kuvanvakain. Puhelimen 16 millimetrin kameralla voi ottaa laajakuvia, 26 millimetrin kamera on hyvä yleiskäyttöön, ja 52 millimetrin telekamera tuo kohteet hieman tavallista lähemmäksi. Jo Xperia 1:n kanssa käyttökelpoiseksi todettua kameratekniikkaa on nyt myös Xperia 5:ssä, joka on saanut vielä lisääkin Sony Alpha -sarjan kameroista tuttuja ominaisuuksia.

Uudella Xperia 5:llä voi ottaa jopa kymmenen ruutua sekunnissa Auto Focus ja Auto Exposure -seurannalla. Vähässä valossa f1.6-aukon ja 1,4 mikrometrin pikselien voi odottaa auttavan miellyttävän tarkkojen kuvien saamisessa.

Jo Xperia 1 -mallin myötä esiteltyjä CineAltan Cinema Pro -elokuvaominaisuuksia on edelleen parannettu, sillä nyt käyttäjä voi luoda useita eri projekteja, joilla on eri asetukset. Puhelin taipuu myös paremmin valkotasapainon, manuaalisen tarkennuksen ja äänitallennustasojen säätämiseen.

Xperia 5 sisältää valmistajan ”Smart connectivity” -toiminnon, joka analysoi WiFi-signaaleja ja ennustaa mahdollisia lähitulevaisuuden yhteysongelmia Sonyn Neural Network Libraries -toiminnon avulla. Älykäs yhteys kytkeytyy automaattisesti LTE-verkkoon, kun WiFi-yhteys on epävarma.

Puhelimen metallikehys on saanut molemmille puolille Gorilla Glass 6 -lasin. IP65 / IP68-sertifioitu vedenkestävyys takaa suojan komponenteille.

Xperia 5 tulee myyntiin neljässä elegantissa värissä: mustana, harmaana, sinisenä ja punaisena. Puhelin on kaupoissa lokakuussa 2019 suositushintaan 799 euroa. Ennakkotilauksia Sony Xperia 5:sta voi tehdä jo ensi viikosta alkaen paketoituna yhteen WF-1000XM3-vastamelukuulokkeiden kanssa.

Tekniset tiedot Sony Xperia 5

  • Hinta: 799 €
  • Muisti: 6 / 128 Gt (UFS, laajennettavissa microSDXC-kortilla enintään 512 Gt)
  • Käyttöjärjestelmä: Android 9.0 Pie
  • Suoritin: Snapdragon 855
  • Näyttö: 6,1″ FHD+ (HDR, OLED, 1080 x 2520, 21:9)
  • Etukamera: 12 MP (26 mm, f1.6, OIS/EIS) + 12 MP (16 mm, f2.4, OIS) + 12 MP (52 mm, F2.4, OIS/EIS)
  • Etukamera: 8 MP (f2.0)
  • Liitännät: USB-C (3.1)
  • Yhteydet: 802.11a/b/g/n/ac, GSM, GPRS/EDGE, LTE (4G) Cat19/Cat13, GPS + GLONASS, Bluetooth 5.0, NFC
  • Akku: 3140 mAh (USB PD -pikalataus)
  • Mitat, paino: 158 x 68 x 8,2 mm, 164 g

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/pikavilkaisu-sony-xperia-5-puhelin-huippuominaisuudet-hieman-pienemmissa-kuorissa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • HMD Global esitteli virallisesti uuden Nokia T20 -tabletin – Edullinen laite, josta saatavilla myös ...

    HMD Global esitteli virallisesti uuden Nokia T20 -tabletin – Edullinen laite, josta saatavilla myös ...

    HMD Global palaa pitkästä aikaa Android-tablettien markkinoille uudella...
    Android
  • Googlelta saattaa olla luvassa tänä vuonna vielä kolmaskin Pixel 4 -malli

    Googlelta saattaa olla luvassa tänä vuonna vielä kolmaskin Pixel 4 -malli

    Google on jo julkistanut tietoja Pixel 4 ja...
    Google
  • Äänestys: Paljonko mielestäsi lippulaiva-Androidissa on syytä olla käyttömuistia?

    Äänestys: Paljonko mielestäsi lippulaiva-Androidissa on syytä olla käyttömuistia?

    Android-puhelimien teknisissä ominaisuuksissa varsinkin käyttö- eli RAM-muistin määrä...
    Mobiili
  • Moto G8 Plus -puhelimesta vuoti kuvia ja teknisiä tietoja

    Moto G8 Plus -puhelimesta vuoti kuvia ja teknisiä tietoja

    Todennäköisesti myöhemmin tässä kuussa ilmestyvästä Motorolan Moto G8...
    Mobiili
  • Kuvavuodossa mahdollisesti Nokia-merkkinen Androidia käyttävä näppäinpuhelin

    Kuvavuodossa mahdollisesti Nokia-merkkinen Androidia käyttävä näppäinpuhelin

    Kuvavuodon perusteella tulossa olisi Android-käyttöjärjestelmää käyttävä näppäinpuhelin. Puhelimen...
    HMD Global
  • Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Muropaketissa julkaistaan päivittäin kymmeniä juttuja, jotka käsittelevät pelejä,...
    Elokuvauutiset
  • Nokia 2 ei tule saamaan Android 9 Pie -päivitystä

    Nokia 2 ei tule saamaan Android 9 Pie -päivitystä

    HMD Global on julkaissut Android Pie -päivityksen jo...
    Android 9 Pie
  • Huawei kaipaa todisteita tämän väitetysti aiheuttamasta tietoturvallisuusriskistä

    Huawei kaipaa todisteita tämän väitetysti aiheuttamasta tietoturvallisuusriskistä

    Eri valtiot ovat ilmaisseet huolensa Huawein ja Kiinan...
    5G-yhteydet
  • Pikavilkaisu: IFA 2019 -tapahtumassa julkaistu Nokia 7.2 -puhelin on näyttävä ja hienostunut, muttei...

    Pikavilkaisu: IFA 2019 -tapahtumassa julkaistu Nokia 7.2 -puhelin on näyttävä ja hienostunut, muttei...

    HMD Global julkaisi uusia tuotteitaan virallisesti 5. päivä...
    Android 10
  • JBL täydensi suosittujen langattomien nappikuulokkeiden sarjaa kolmella mallilla: Reflect Flow PRO, ...

    JBL täydensi suosittujen langattomien nappikuulokkeiden sarjaa kolmella mallilla: Reflect Flow PRO, ...

    Uutuuskolmikosta JBL Reflect Flow PRO -kuulokkeet sopivat erityisesti...
    JBL

Aiheeseen liittyvät artikkelit

OnePlussan tulevasta OnePlus 9 -mallista vuoti ens...
Oletko huomannut: OnePlus 8 Pro -puhelimen kameran...
Testi: Sony Xperia 1 II -puhelin – Huippuluokan nä...
Destroy All Humans 2:n
remake on poistetun twiitin...
Facebook sovellus päivittyi uudella hiljaisella ti...

Tekniikka uutisia

  • Yllätysjulkaisu: suosittu seikkailupeli saapui mobiilialustalle

    Yllätysjulkaisu: suosittu seikkailupeli saapui mobiilialustalle

    Seesteinen Journey on julkaistu iOS-alustalle. Thatgamecompany-studion luomus Journey...
    ios-pelit
  • Vivo suunnittelee 120 watin pikalatausta – Akku täyteen reilussa kymmenessä minuutissa

    Vivo suunnittelee 120 watin pikalatausta – Akku täyteen reilussa kymmenessä minuutissa

    Kilpailu pikalatauksen saralla kiihtyy kiihtymistään. Nyt kiinalaisvalmistaja Vivo...
    Mobiili
  • Google Play Store -kaupan uusi päivitys mahdollistaa käyttäjiä raivostuttaneen ominaisuuden poiskytk...

    Google Play Store -kaupan uusi päivitys mahdollistaa käyttäjiä raivostuttaneen ominaisuuden poiskytk...

    Google Play Store päivittyi taannoin niin, että pelien...
    Google
  • Testi: SoundID-sovellus lupaa tehdä kuulokkeistasi huippulaadukkaat – ilmaiseksi!

    Testi: SoundID-sovellus lupaa tehdä kuulokkeistasi huippulaadukkaat – ilmaiseksi!

    Äänialan ammattilaisille ohjelmistoja tehnyt Sonarworks tavoittelee myös tavallisten...
    arvostelu
  • Näin hyvin Applen uusi iPhone Xs Max kestää fyysistä kuritusta

    Näin hyvin Applen uusi iPhone Xs Max kestää fyysistä kuritusta

    JerryRigEverything on ottanut Applen uusimman iPhone Xs Max fyysistä kestävyyttä mittaavaan testipenkkiinsä. YouTube-kanava JerryRigEverything on tapana testata uusimpia ja kiinnostavimpia älypuhelinuutuuksia tutussa fyysistä kestävyyttä mitt… ...
    Apple
  • Testissä Honor 50 -puhelin – Valmistajan näyttävä paluu kilpailtuun keskiluokkaan

    Testissä Honor 50 -puhelin – Valmistajan näyttävä paluu kilpailtuun keskiluokkaan

    Honor 50 on Huawein alta itsenäiseksi valmistajaksi irrottautuneen...
    Honor
  • Huawein esimerkkikuvan perusteella tuleva P50 Pro kykenee mainioon kuvanlaatuun

    Huawein esimerkkikuvan perusteella tuleva P50 Pro kykenee mainioon kuvanlaatuun

    Huawei on jakanut esimerkkikuvan tulevalla P50 Pro -lippulailla...
    Huawei
  • HMD Global esitteli uudet Nokia 110- ja 105 -peruspuhelimet

    HMD Global esitteli uudet Nokia 110- ja 105 -peruspuhelimet

    HMD Global on laajentanut peruspuhelimiensa valikoimaa uusilla Nokia...
    HMD Global
  • Haloa älypuhelimella – Microsoftin Project xCloud streamaa konsolipelejä mobiililaitteisiin

    Haloa älypuhelimella – Microsoftin Project xCloud streamaa konsolipelejä mobiililaitteisiin

    Microsoft on julkistanut Project xCloudin, joka pyrkii mahdollistamaan...
    Microsoft
  • Kokeilu: Unagi The Model One E500 -sähköpotkulauta – Tukeva ja kätevä skuutti kulkee kiitettävän kev...

    Kokeilu: Unagi The Model One E500 -sähköpotkulauta – Tukeva ja kätevä skuutti kulkee kiitettävän kev...

    Harva menopeli on yhtä kiva kesäkapistus kuin sähköpotkulauta....
    Mobiili

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Muistatko 2010-luvun aikana puhuttaneet älyluurit – Ja miten Lumia 1020 -hirviökamera pärjäsi nykypu...

    Muistatko 2010-luvun aikana puhuttaneet älyluurit – Ja miten Lumia 1020 -hirviökamera pärjäsi nykypu...

    Vuodenvaihde lähestyy – ja samalla vuosikymmenen loppu. On...
    Apple
  • Motorola julkaisi odotetun Moto G9 plus -puhelimen myös Suomen markkinoille – Iso näyttö ja akku sek...

    Motorola julkaisi odotetun Moto G9 plus -puhelimen myös Suomen markkinoille – Iso näyttö ja akku sek...

    Moto G -malliston tarkoitus on valmistajan mukaan tuoda...
    Android 10
  • Googlelta saattaa olla luvassa tänä vuonna vielä kolmaskin Pixel 4 -malli

    Googlelta saattaa olla luvassa tänä vuonna vielä kolmaskin Pixel 4 -malli

    Google on jo julkistanut tietoja Pixel 4 ja...
    Google

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme