Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Pikavilkaisu: Sony Xperia 5 -puhelin – Huippuominaisuudet hieman pienemmissä kuorissa

Posted on 6.9.2019

Tämän vuoden IFA-messuilla todelliset uutuuslaitteet ovat olleet harvassa. Sony piti kuitenkin linjansa, ja julkaisi puhelinmallistoonsa jopa odotetun uutuuslaitteen. Uusi Sony Xperia 5 -puhelin vastaa hyvin pitkälti isompaa Xperia 1 -mallia, mutta on kooltaan selvästi kompaktimpi.

Sony Xperia 5 -puhelin pitää sisällään liudan ominaisuuksia, joita odottaa lippulaivaluokan mallilta. Olemuksessa on paljon samaa kuin Muropaketin ensituntumissa olleessa Xperia 1 -puhelimessa. Leimallista kummallekin on 21:9-kuvasuhde, joka tekee puhelimesta tavallista pitkulaisemman. Tämä on lähinnä etu, sillä riittävän kokoinen ruutu mahtuu kapeampaan runkoon. Näin puhelin istuu miellyttävästi käteen.

Puhelimen ytimenä on Snapdragon 855 -mobiilisuoritin ja puhelin saa päivänvalon Android 9.0 -käyttöjärjestelmällä, joskin Android 10 -päivityskin on työn alla. Puhelimen akulla on kapasiteettia 3140 milliampeerituntia, eli vai noin 200 milliampeerituntia vähemmän kuin isoveljellä.

Uutuusmallissa on siis 21:9 -kuvasuhdetta noudattava, 6,1 tuuman Full HD+ OLED -näyttö. Pitkulainen kuvasuhde mahdollistaa Xperia 1:n tavoin kahden sovelluksen yhtäaikaiseen käytön.

Siinä missä isoveli nauttii 4K-näytöstä, on pikkuveli saanut tyytyä alhaisempaan resoluutioon. Käytännössä tämäkin tuntuu riittävän, sillä muut ominaisuudet ovat kunnossa. Pikkuveli tukee sekin HDR-remasterointiteknologiaa, ja näytön väritoisto onkin hyvällä tolalla. Näyttö tukeekin BT.2020:a, DCI-P3:a ja D65:ä. Messuoloissa nähtynä, ei näytössä ollut valittamista. Väritoisto on luonteva, joskin huippukirkkaus ei yltänyt aivan nykypuhelimien kärkipaikoille.

Xperia 5 sisältää kolmoiskameran, jossa jokaisessa kamerayksikössä on 12 megapikselin kenno ja kuvanvakain. Puhelimen 16 millimetrin kameralla voi ottaa laajakuvia, 26 millimetrin kamera on hyvä yleiskäyttöön, ja 52 millimetrin telekamera tuo kohteet hieman tavallista lähemmäksi. Jo Xperia 1:n kanssa käyttökelpoiseksi todettua kameratekniikkaa on nyt myös Xperia 5:ssä, joka on saanut vielä lisääkin Sony Alpha -sarjan kameroista tuttuja ominaisuuksia.

Uudella Xperia 5:llä voi ottaa jopa kymmenen ruutua sekunnissa Auto Focus ja Auto Exposure -seurannalla. Vähässä valossa f1.6-aukon ja 1,4 mikrometrin pikselien voi odottaa auttavan miellyttävän tarkkojen kuvien saamisessa.

Jo Xperia 1 -mallin myötä esiteltyjä CineAltan Cinema Pro -elokuvaominaisuuksia on edelleen parannettu, sillä nyt käyttäjä voi luoda useita eri projekteja, joilla on eri asetukset. Puhelin taipuu myös paremmin valkotasapainon, manuaalisen tarkennuksen ja äänitallennustasojen säätämiseen.

Xperia 5 sisältää valmistajan ”Smart connectivity” -toiminnon, joka analysoi WiFi-signaaleja ja ennustaa mahdollisia lähitulevaisuuden yhteysongelmia Sonyn Neural Network Libraries -toiminnon avulla. Älykäs yhteys kytkeytyy automaattisesti LTE-verkkoon, kun WiFi-yhteys on epävarma.

Puhelimen metallikehys on saanut molemmille puolille Gorilla Glass 6 -lasin. IP65 / IP68-sertifioitu vedenkestävyys takaa suojan komponenteille.

Xperia 5 tulee myyntiin neljässä elegantissa värissä: mustana, harmaana, sinisenä ja punaisena. Puhelin on kaupoissa lokakuussa 2019 suositushintaan 799 euroa. Ennakkotilauksia Sony Xperia 5:sta voi tehdä jo ensi viikosta alkaen paketoituna yhteen WF-1000XM3-vastamelukuulokkeiden kanssa.

Tekniset tiedot Sony Xperia 5

  • Hinta: 799 €
  • Muisti: 6 / 128 Gt (UFS, laajennettavissa microSDXC-kortilla enintään 512 Gt)
  • Käyttöjärjestelmä: Android 9.0 Pie
  • Suoritin: Snapdragon 855
  • Näyttö: 6,1″ FHD+ (HDR, OLED, 1080 x 2520, 21:9)
  • Etukamera: 12 MP (26 mm, f1.6, OIS/EIS) + 12 MP (16 mm, f2.4, OIS) + 12 MP (52 mm, F2.4, OIS/EIS)
  • Etukamera: 8 MP (f2.0)
  • Liitännät: USB-C (3.1)
  • Yhteydet: 802.11a/b/g/n/ac, GSM, GPRS/EDGE, LTE (4G) Cat19/Cat13, GPS + GLONASS, Bluetooth 5.0, NFC
  • Akku: 3140 mAh (USB PD -pikalataus)
  • Mitat, paino: 158 x 68 x 8,2 mm, 164 g

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/pikavilkaisu-sony-xperia-5-puhelin-huippuominaisuudet-hieman-pienemmissa-kuorissa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • WhatsApp kehittää huhujen mukaan uusia Windows- ja macOS -sovelluksia

    WhatsApp kehittää huhujen mukaan uusia Windows- ja macOS -sovelluksia

    WhatsApp on huhujen mukaan kehittämässä paranneltuja Windows- ja...
    Mobiiliuutiset
  • Uudessa taittuvanäyttöisessä Motorola Razr 5G -puhelimessa on hiottu käytettävyyttä mutta muotoja on...

    Uudessa taittuvanäyttöisessä Motorola Razr 5G -puhelimessa on hiottu käytettävyyttä mutta muotoja on...

    Motorola on ollut tiukasti mukana taittuvanäyttöisten puhelimien kisassa....
    Android 10
  • Apple esitteli uudet iPad- ja iPad Mini -tablettimallit virallisesti

    Apple esitteli uudet iPad- ja iPad Mini -tablettimallit virallisesti

    Apple esitteli julkistustilaisuutensa yhteydessä uudistetun iPad-perusmallin sekä parannellun...
    Apple
  • ZTE julkisti erikoisen kahdella näytöllä varustetun Nubia X -puhelimen

    ZTE julkisti erikoisen kahdella näytöllä varustetun Nubia X -puhelimen

    ZTE on esitellyt uuden Nubia X -puhelimen, jossa...
    Mobiili
  • Beats julkisti uudet langattomat Powerbeats 4 -kuulokkeet

    Beats julkisti uudet langattomat Powerbeats 4 -kuulokkeet

    Applen tytäryhtiöihin kuuluva Beats on esitellyt uudet langattomat...
    Apple
  • OnePlussan tulevasta OnePlus 9 -mallista vuoti ensimmäisiä mallinnoksia

    OnePlussan tulevasta OnePlus 9 -mallista vuoti ensimmäisiä mallinnoksia

    OnePlussan tulevasta OnePlus 9 -mallista on vuotanut uusia...
    Mobiili
  • WhatsApp julkisti odotetun toiminnon: pikaviestejä voi nyt lähettää usealta eri laitteelta ilman puh...

    WhatsApp julkisti odotetun toiminnon: pikaviestejä voi nyt lähettää usealta eri laitteelta ilman puh...

    WhatsApp on tukenut aiemminkin työpöytä- ja web-sovelluksien kautta...
    Mobiiliuutiset
  • Kokeilu | Android 12 beta -käyttöjärjestelmä (MIUI) – Käyttöliittymä päivittyy käytännöllisempään ja...

    Kokeilu | Android 12 beta -käyttöjärjestelmä (MIUI) – Käyttöliittymä päivittyy käytännöllisempään ja...

    Xiaomi Mi 11 5G on yksi niistä laitteista,...
    Android 12
  • Pleikkarin yksinoikeusaika jää Call of Duty: Black Ops 4:ssä lyhyeen

    Pleikkarin yksinoikeusaika jää Call of Duty: Black Ops 4:ssä lyhyeen

    Call of Duty: Black Ops 4:n laajennukset ja tapahtumat saapuvat jälleen PlayStation 4:lle ennen muita alustoja. Yksinoikeusaikaa on kuitenkin lyhennetty tuntuvasti. Call of Duty -pelien laajennukset ja muu pelisisältö on jo useamman vuoden aj… ...
    Activision
  • HMD Global esitteli virallisesti uuden Nokia T20 -tabletin – Edullinen laite, josta saatavilla myös ...

    HMD Global esitteli virallisesti uuden Nokia T20 -tabletin – Edullinen laite, josta saatavilla myös ...

    HMD Global palaa pitkästä aikaa Android-tablettien markkinoille uudella...
    Android

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Lenovo julkisti Legion Phone Duel -pelipuhelimen
Spotifyn käyttäjämäärät kasvoivat roimasti vuoden ...
HMD Globalin ”Doctor Strange”-koodinimellä tunnett...
Testissä OnePlus Buds Pro -kuulokkeet – Vastamelut...
Googlelta saattaa olla luvassa tänä vuonna vielä k...

Tekniikka uutisia

  • Xiaomi esitteli uuden lippulaivamalli Mi 10 Ultran sekä edullisemman Redmi K30 Ultra -puhelimen

    Xiaomi esitteli uuden lippulaivamalli Mi 10 Ultran sekä edullisemman Redmi K30 Ultra -puhelimen

    Xiaomin uusi Mi 10 Ultra tarjoaa uusinta uutta...
    Mobiili
  • Ensituntumat: OnePlus Nord vaikuttaa onnistuneelta hypyltä takaisin 400 euron hintaluokkaan

    Ensituntumat: OnePlus Nord vaikuttaa onnistuneelta hypyltä takaisin 400 euron hintaluokkaan

    OnePlus -puhelimien hinnat ovat vuosien varrella nousseet muiden...
    Mobiili
  • OnePlus 7T Pro -puhelin on nyt julkaistu

    OnePlus 7T Pro -puhelin on nyt julkaistu

    Jo pitkin syksyä huhuiltu ja tietovuodettu OnePlus 7T...
    Android 10
  • Puettavien kuntolaitteiden tietokannassa ei ollut edes salasanaa – 61 miljoonan ihmisen henkilökohta...

    Puettavien kuntolaitteiden tietokannassa ei ollut edes salasanaa – 61 miljoonan ihmisen henkilökohta...

    Tietoturvatutkija Jeremiah Fowler kertoi WebsitePlanet-sivustolla, että 61 miljoonan...
    Fitbit
  • Testissä Honor 50 -puhelin – Valmistajan näyttävä paluu kilpailtuun keskiluokkaan

    Testissä Honor 50 -puhelin – Valmistajan näyttävä paluu kilpailtuun keskiluokkaan

    Honor 50 on Huawein alta itsenäiseksi valmistajaksi irrottautuneen...
    Honor
  • Graafikko teki ylistetyllä tummalla teemallaan 85 000 euron tilin viikossa!

    Graafikko teki ylistetyllä tummalla teemallaan 85 000 euron tilin viikossa!

    Graafikko tarttui digitaaliseen pensseliinsä ja tienasi aimo rahat....
    Apple
  • Muistatko nämä? PlayStation 5 -kehittäjäversio ei ole ainoa järkäle – myös aiemmat dev kit -konsolit...

    Muistatko nämä? PlayStation 5 -kehittäjäversio ei ole ainoa järkäle – myös aiemmat dev kit -konsolit...

    Sonyn aiempien PlayStation-konsoleiden kehittäjäkappaleet ovat kaikki poikenneet kuluttajakäyttöön...
    Pelikonsolit
  • Huawei MatePad Pro -tabletin julkaisupäivä ilmeisesti tämän kuun lopussa

    Huawei MatePad Pro -tabletin julkaisupäivä ilmeisesti tämän kuun lopussa

    Tulossa olevassa Huawei MatePad Pro -tabletissa on ilmeisesti...
    Huawei
  • Sony vastaa PlayStation 4:n haittaviestikohuun: tässä ohjeet, joilla voi välttää tietojen katoamisen

    Sony vastaa PlayStation 4:n haittaviestikohuun: tässä ohjeet, joilla voi välttää tietojen katoamisen

    PlayStation 4 -konsoleille viikonloppuna levinneeseen haittaviestiin kehitetään parhaillaan...
    Pelit
  • Samsung lanseerasi uusia Galaxy A -malleja – Valokeilassa Galaxy A80 -puhelin, jonka kamera pyörähtä...

    Samsung lanseerasi uusia Galaxy A -malleja – Valokeilassa Galaxy A80 -puhelin, jonka kamera pyörähtä...

    Samsung on lanseerannut Eurooppaan saapuvat Galaxy A80, A70,...
    Mobiili

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Metan Facebook-älykellossa saatetaan nähdä varsin erikoista kamerateknologiaa

    Metan Facebook-älykellossa saatetaan nähdä varsin erikoista kamerateknologiaa

    Huhujen mukaan Metan kehittämä Facebook-älykello tulee tarjoamaan kuvausmahdollisuuksia...
    Facebook
  • Sonya trollannut yhtiö ei anna periksi – Tällaisilla uusilla kuorilla PlayStation 5:stä tuunataan nä...

    Sonya trollannut yhtiö ei anna periksi – Tällaisilla uusilla kuorilla PlayStation 5:stä tuunataan nä...

    Dbrand-yhtiö ei lopettanut PlayStation 5:n kuorien myymistä ja...
    Pelit
  • Applen uudesta MacBook Airista ilmestyi lupaavia suorituskykytuloksia

    Applen uudesta MacBook Airista ilmestyi lupaavia suorituskykytuloksia

    Apple julkisti aiemmin tällä viikolla uuden MacBook Air...
    Apple

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme