Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Pikavilkaisu: IFA 2019 -tapahtumassa julkaistu Nokia 7.2 -puhelin on näyttävä ja hienostunut, muttei sisällä aivan uusinta rautaa

Posted on 5.9.2019

HMD Global julkaisi uusia tuotteitaan virallisesti 5. päivä syyskuuta Berliinin IFA 2019 -tapahtuman yhteydessä järjestetyssä lehdistötilaisuudessa. Uutuusmallien ykkönen on Nokia 7.2 -puhelin, jonka ominaisuuksiin kuuluvat niin kolmoiskamera kuin Zeiss-brändätty muotokuvatila. Puhelinpuolella uutta ovat myös hyvin samanoloinen 6.2-malli sekä kolme peruspuhelinta.

Nokia-merkkistä 5G-puhelinta saadaan odotella vielä ensi vuoteen, vaikka sellaisen kehittely on työn alla. 5G-uutuuden sijaan HMD Globalin kärkituotteena IFA 2019 -tapahtumassa julkaistuista malleista toimii Nokia 7.2. Sen myötä käyttöön tulevat Zeiss-brändätty kolmoiskamera, mutta yllättäen käytössä on jo pari vuotta sitten julkaistu Snapdragon 660 -mobiilisuoritin.

Nokia 7.2:n tärkeimpiin teknisiin ominaisuuksiin kuuluvat 6,3-tuumainen Puredisplay-näyttö, joka osaa muuntaa reaaliajassa SDR-materiaalin HDR-laajasävytoistettavaan muotoon. Lcd-näytön kuvasuhde on 19,5:9 ja enimmäiskirkkaus on 500 nitiä.

Muropaketti pääsi tutustumaan puhelimiin jo hieman ennen IFA-tapahtumaa, mutta käytössä oli vain prototyyppilaitteita, tuotantosarjan mallikappaleet olivat jo matkalla Saksaan.

Jo edeltävän 7.1-mallin näyttö oli luokassaan oikein mainio, ja ensifiilikset uuden mallin HDR-tuetusta näytöstä olivat hyvin samankaltaiset.

Nokia 7.2 istuu mukavasti käteen, ja sen alumiinirungon, polymeerikomposiitin sekä Gorilla-lasin yhdistelmä tuntuu täysin mukiinmenevältä. Kuoren mattaviimeistely tuo mukanaan sopivasti lisäkitkaa, ja näppituntuma onkin pitävä ja miellyttävä. Mattapinta tuntuu myös kiiltävien taustojen keskellä hienostuneen tyylikkäältä, eikä kerää yhtä herkästi sormenjälkiä.

Puhelimessa on nyt käytössä Zeiss-nimeä kantava kolmoiskamera. Sen Samsungin GM1-kennoon perustuva pääkamera toimii 48 megapikselin tarkkuudella ja sen aukkoarvo on f1.8. Kaksi muuta kameraa ovat kahdeksan megapikselin, 118 asteen laajakulma sekä erityisesti muotokuvausta varten tarvittava, viiden megapikselin syvyyskamera.

Valmistaja nostaa esiin erityisesti kameran muotokuvatilan, jossa voi imitoida eri polttovälisten Zeiss-objektiivien tuottamaa bokeh-efektiä. Erityishuomiota on kiinnitetty taustan pehmennyksen lisäksi etualan pehmennykseen. Prototyypissa efekti olikin helppo havaita, mutta se on helposti säädettävissä ylikorostuneeksi. Yökuvaustilassa tuettu puhelin voi ottaa jopa 20 kuvaa, käsivaralta 8-10. Sen avulla luvataan kuvia syntyvän vaivaisen 0,1 luksin valossa.

Puhelimen kolme kameraa on aseteltu ympyrän muotoiseen paksunnokseen, joka ulkonee rungosta poikkeuksellisenkin paljon. Kamerayksikön alta löytyy sormenjälkitunnistin.

Näytön yläreunassa on puolestaan pieni lovi etukameraa varten. Google Assistant saa Ambient Mode -tilan, jossa näyttö pysyy jatkuvasti päällä esimerkiksi puhelimen ollessa latauksessa. Näyttöä voi käyttää tuolloin vaikka valokuvien esittämiseen. Puhelin akku on kapasiteetiltaan 3,5 ampeerituntia.

HMD Globalin uutuuspuhelin on suunnattu kasvussa olevaan alempaan keskihintaluokkaan eli noin 300 euron hujakoille. Hinnat ovat 299 euroa 4/64 gigatavun mallille ja 349 euroa 6/128-gigatavuiselle versiolle.

Uusi Nokia 6.2 -puhelinmalli näyttää hyvin pitkälti samalta kuin Nokia 7.2. Ulkomitat ovat täysin samat, ja ulkoisina eroina ovat lähinnä kiiltävä taustamateriaali sekä kamerasta puuttuva Zeiss-merkintä.

Sisäpuolella eroja on enemmän, sillä suoritin on alempi Snapdragon 636. Pääkameran tarkkuus on 16 megapikseliä, mutta käytettävissä ovat kuitenkin ultralaajakulma sekä syvyyskamera. Hinnat ovat 199 euroa 3/32 gigatavun versiolle ja 249 euroa 4/64-gigatavuiselle malliversiolle.

HMD Global julkaisi myös kolme peruspuhelinta: Nokia 110, Nokia 2720 Flip ja Nokia 800 Tough. Näistä ainakin kaksi jälkimmäistä nähdään myös Suomen markkinoilla.

Nokia 2720 Flip -simpukkamallinen puhelin tukee 4G-yhteyksiä, ja sitä voi käyttää myös mobiiliyhteyksien hotspottina. Puhelimessa on poikkeuksellisen suuret painikkeet. Laitteen valtteina voi pitää helppokäyttöisyyttä ja sen kahta näyttöä sekä 27 päivän valmiusaikaa.

Avatun puhelimen päänäyttö on kooltaan 2,8 tuumaa. Puhelimen käytössä voi hyödyntää Google Assistantia esimerkiksi tekstin syöttöön. Myyntiin Nokia 2710 Flip saapuu myöhemmin syyskuussa 89 euron hintaan.

Kestävimmän uutuuden titteli menee eittämättä Nokia 800 Tough -puhelimelle, joka on tavanomaisemman IP68-luokituksen lisäksi saanut MIL-STD 810G -hyväksynnän. Puhelimen kumireunat auttavat ottamaan vastaan voimia, joita hyväksynnän edellyttämät 1,8 metrin pudotukset betoniin aiheuttavat. Myös Nokia 800 Tough saavuttaa pitkän, jopa 43 päivän valmiusajan. Puhelin tukee Google assistantia ja on saatavilla lokakuussa. Hinnaksi ilmoitetaan 109 euroa ja värivalinnan voi tehdä mustan ja maastovärityksen väliltä.

Nokia 110 on valmistajan edullisin malli, joka on varustettu myös kameralla. Peruslaitteessa on jopa muistikorttipaikka ja kuulokkeita käytettäessä voi kuunnella mp3-muotoisen musiikin ohella FM-radiota. Syyskuussa myyntiin tulevan puhelimen hinnaksi arvioidaan 20 dollaria.

Tekniset tiedot Nokia 7.2

  • Hinta: 299 / 349 € ( 4/64 Gt / 6/128 Gt)
  • Käyttöjärjestelmä: Android 9 Pie
  • Suoritin Snapdragon 660
  • Muisti ja tallennustila: 4/6 Gt (LPPDDR4x), 64/128 Gt (e-MMC 5.1)
  • Näyttö: 6,3″ (Full HD+, 500 nitiä, kontrastisuhde 1:1500) HDR10
  • Etukamera: 48 MP (1/2″, f1.79) + 8 MP (f2.2, laajakulma 118 astetta) + 5 MP (syvyys)
  • Etukamera: 20 MP f2.0
  • Yhteydet: SKU 1 & 2 LTE CAT6, SKU 3 LTE CAT 4, 802.11 b/g/n/ac, BT 5.0
  • Akku: 3500 mAh
  • Mitat, paino: 159,9 x 75,1 x 8,3 mm, 180
  • Värit: Vihreä, hiili, jää

Tekniset tiedot Nokia 6.2

  • Hinta: 199 / 249 € (3/32 Gt / 4/64 Gt)
  • Käyttöjärjestelmä: Android 9 Pie
  • Suoritin Snapdragon 636
  • Muisti ja tallennustila: 3/4 Gt (LPPDDR4x), 32/64/128 Gt (e-MMC 5.1)
  • Näyttö: 6,3″ (Full HD+, 500 nitiä, kontrastisuhde 1:1500, HDR10)
  • Etukamera: 16 MP (1/2″, f1.8) + 8 MP (f2.2, laajakulma 118 astetta) + 5 MP (syvyys)
  • Etukamera: 8 MP f2.0
  • Yhteydet: LTE CAT 4, 802.11 b/g/n/ac, BT 5.0
  • Akku: 3500 mAh
  • Mitat, paino: 159,9 x 75,1 x 8,3 mm, 180 g
  • Värit: musta, jää

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/pikavilkaisu-ifa-2019-tapahtumassa-julkaistu-nokia-7-2-puhelin-on-nayttava-ja-hienostunut-muttei-sisalla-aivan-uusinta-rautaa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Samsung Galaxy Watch4 -älykellosta vuoti viralliselta näyttäviä mallinnoksia

    Samsung Galaxy Watch4 -älykellosta vuoti viralliselta näyttäviä mallinnoksia

    Samsungin tulevat Galaxy Watch4 -älykellot ovat näyttäytyneet virallisilta...
    Mobiiliuutiset
  • Tältä Essential Phone 2 olisi näyttänyt, jos yhtiö ei olisi lopettanut toimintaansa

    Tältä Essential Phone 2 olisi näyttänyt, jos yhtiö ei olisi lopettanut toimintaansa

    Androidin kehittäjänä tunnetun Andy Rubinin perustama Essential ehti...
    essential
  • WhatsApp kehittää huhujen mukaan uusia Windows- ja macOS -sovelluksia

    WhatsApp kehittää huhujen mukaan uusia Windows- ja macOS -sovelluksia

    WhatsApp on huhujen mukaan kehittämässä paranneltuja Windows- ja...
    Mobiiliuutiset
  • Facebook ja Ray-Ban esittelivät Stories-videokameralasit virallisesti

    Facebook ja Ray-Ban esittelivät Stories-videokameralasit virallisesti

    Facebook on julkaissut yhdessä Ray-Banin kanssa Stories-nimiset videokameralasit....
    Facebook
  • Xiaomi esitteli uuden lippulaivamalli Mi 10 Ultran sekä edullisemman Redmi K30 Ultra -puhelimen

    Xiaomi esitteli uuden lippulaivamalli Mi 10 Ultran sekä edullisemman Redmi K30 Ultra -puhelimen

    Xiaomin uusi Mi 10 Ultra tarjoaa uusinta uutta...
    Mobiili
  • Huawei kaipaa todisteita tämän väitetysti aiheuttamasta tietoturvallisuusriskistä

    Huawei kaipaa todisteita tämän väitetysti aiheuttamasta tietoturvallisuusriskistä

    Eri valtiot ovat ilmaisseet huolensa Huawein ja Kiinan...
    5G-yhteydet
  • Pikavilkaisu: Samsung Galaxy Fold 5G -puhelin on vihdoin myynnissä – Taittuu, toimii mutta on edelle...

    Pikavilkaisu: Samsung Galaxy Fold 5G -puhelin on vihdoin myynnissä – Taittuu, toimii mutta on edelle...

    Taittuvanäyttöinen Samsung Galaxy Fold -puhelin julkistettiin jo alkuvuodesta....
    Mobiili
  • Testi: Lenovo Tab M10 FHD Plus -tabletti – Edullinen ja perusvarma laite viihdekäyttöön

    Testi: Lenovo Tab M10 FHD Plus -tabletti – Edullinen ja perusvarma laite viihdekäyttöön

    Varsinkin Android-tablettien rintamalla on ollut hiljaista jo useamman...
    Lenovo
  • Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja – Hurjassa kasvussa oleva HMD Global nous...

    Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja – Hurjassa kasvussa oleva HMD Global nous...

    Counterpoint Researchin mukaan Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja 20 prosentin markkinaosuudellaan. Euroopassa HMD Global on noussut hurjan kasvun myötä jo viiden s… Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/sa...
    HMD Global
  • Puhelimelle tarjolle uusi tehokas kuvausapu: DJI OM 5 -käsivakain

    Puhelimelle tarjolle uusi tehokas kuvausapu: DJI OM 5 -käsivakain

    DJI julkaisi uudistetun OM 5 -käsivakaimen älypuhelimille. Siinä...
    dji

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Applen uudesta MacBook Airista ilmestyi lupaavia s...
Destroy All Humans 2:n
remake on poistetun twiitin...
Samsung Galaxy Watch4 -älykellosta vuoti virallise...
Spotifyn käyttäjämäärät kasvoivat roimasti vuoden ...
Graafikko teki ylistetyllä tummalla teemallaan 85 ...

Tekniikka uutisia

  • OnePlus 8T -mallin takapuolesta vuoti uusia kuvia

    OnePlus 8T -mallin takapuolesta vuoti uusia kuvia

    Uusissa vuotokuvissa OnePlus 8T on asetettu suojakuoren sisälle....
    Mobiili
  • Tältä näyttävät uusien sertifioitujen USB-C-kaapeleiden logot

    Tältä näyttävät uusien sertifioitujen USB-C-kaapeleiden logot

    USB Implementers Forum on julkistanut logot, jotka jaetaan...
    Mobiiliuutiset
  • Jaybird Vista 2 -kuulokkeet kestävät rajummassakin menossa

    Jaybird Vista 2 -kuulokkeet kestävät rajummassakin menossa

    Jaybird Vista 2 -urheilukuulokkeet on täysin langattomat tulppakuulokkeet,...
    langattomat kuulokkeet
  • Analytiikkayritys uskoo 5G-puhelimien ohittavan 4G-laitteiden suosion vuonna 2023

    Analytiikkayritys uskoo 5G-puhelimien ohittavan 4G-laitteiden suosion vuonna 2023

    Analytiikkayritys Canalysis uskoo 5G-laitteiden suosion ohittavan 4G:n vuonna...
    5G-yhteydet
  • Obsbot Me -älypuhelinjalusta osaa seurata kuvauskohdettaan automaattisesti

    Obsbot Me -älypuhelinjalusta osaa seurata kuvauskohdettaan automaattisesti

    Obsbot Me on kolmijalkainen ja motorisoitu älypuhelinjalusta, jota...
    henkilökuvaus
  • Testi | Huawei Watch GT 3 -älykello – Loistavalla akkukestolla varustettu vaihtoehto liikkujan tarpe...

    Testi | Huawei Watch GT 3 -älykello – Loistavalla akkukestolla varustettu vaihtoehto liikkujan tarpe...

    Huawei toi hiljattain myyntiin Huawei Watch GT 3...
    Huawei
  • Samsung patentoi puhelimissa käytettävän erikoisen liikkuvan kamerakokonaisuuden

    Samsung patentoi puhelimissa käytettävän erikoisen liikkuvan kamerakokonaisuuden

    Samsung on patentoinut tavan, jolla puhelimien kameroissa voitaisiin...
    Mobiiliuutiset
  • Ensituntumat: OnePlus Nord vaikuttaa onnistuneelta hypyltä takaisin 400 euron hintaluokkaan

    Ensituntumat: OnePlus Nord vaikuttaa onnistuneelta hypyltä takaisin 400 euron hintaluokkaan

    OnePlus -puhelimien hinnat ovat vuosien varrella nousseet muiden...
    Mobiili
  • Nokia 9 PureView -puhelimen etupuolesta on vuotanut uusia kuvia – Ei näyttölovea

    Nokia 9 PureView -puhelimen etupuolesta on vuotanut uusia kuvia – Ei näyttölovea

    Uudet vuotokuvat esittelevät miltä HMD Globalin tuleva Nokia...
    HMD Global
  • OnePlus 6T purettiin paloiksi – Video paljastaa miltä näyttöön upotettu sormenjälkilukija

    OnePlus 6T purettiin paloiksi – Video paljastaa miltä näyttöön upotettu sormenjälkilukija

    JerryRigEverything on purkanut OnePlus 6T -puhelimen komponentteihin. Puhelimen...
    Mobiili

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Apple aikoo näyttää sarjoja ja elokuvia ilmaiseksi laitteidensa omistajille

    Apple aikoo näyttää sarjoja ja elokuvia ilmaiseksi laitteidensa omistajille

    Apple aikoo huhujen mukaan näyttää ilmaisia sarjoja ja...
    Apple
  • Kokeilu: Unagi The Model One E500 -sähköpotkulauta – Tukeva ja kätevä skuutti kulkee kiitettävän kev...

    Kokeilu: Unagi The Model One E500 -sähköpotkulauta – Tukeva ja kätevä skuutti kulkee kiitettävän kev...

    Harva menopeli on yhtä kiva kesäkapistus kuin sähköpotkulauta....
    Mobiili
  • OnePlus Nord 2 CE -mallista vuoti mallinnoksia, jotka paljastavat ”Ivanin” ulkonäön

    OnePlus Nord 2 CE -mallista vuoti mallinnoksia, jotka paljastavat ”Ivanin” ulkonäön

    Uusien vuotokuvien perusteella OnePlus Nord 2 CE muistuttaa...
    Mobiiliuutiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme