Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Pikavilkaisu: IFA 2019 -tapahtumassa julkaistu Nokia 7.2 -puhelin on näyttävä ja hienostunut, muttei sisällä aivan uusinta rautaa

Posted on 5.9.2019

HMD Global julkaisi uusia tuotteitaan virallisesti 5. päivä syyskuuta Berliinin IFA 2019 -tapahtuman yhteydessä järjestetyssä lehdistötilaisuudessa. Uutuusmallien ykkönen on Nokia 7.2 -puhelin, jonka ominaisuuksiin kuuluvat niin kolmoiskamera kuin Zeiss-brändätty muotokuvatila. Puhelinpuolella uutta ovat myös hyvin samanoloinen 6.2-malli sekä kolme peruspuhelinta.

Nokia-merkkistä 5G-puhelinta saadaan odotella vielä ensi vuoteen, vaikka sellaisen kehittely on työn alla. 5G-uutuuden sijaan HMD Globalin kärkituotteena IFA 2019 -tapahtumassa julkaistuista malleista toimii Nokia 7.2. Sen myötä käyttöön tulevat Zeiss-brändätty kolmoiskamera, mutta yllättäen käytössä on jo pari vuotta sitten julkaistu Snapdragon 660 -mobiilisuoritin.

Nokia 7.2:n tärkeimpiin teknisiin ominaisuuksiin kuuluvat 6,3-tuumainen Puredisplay-näyttö, joka osaa muuntaa reaaliajassa SDR-materiaalin HDR-laajasävytoistettavaan muotoon. Lcd-näytön kuvasuhde on 19,5:9 ja enimmäiskirkkaus on 500 nitiä.

Muropaketti pääsi tutustumaan puhelimiin jo hieman ennen IFA-tapahtumaa, mutta käytössä oli vain prototyyppilaitteita, tuotantosarjan mallikappaleet olivat jo matkalla Saksaan.

Jo edeltävän 7.1-mallin näyttö oli luokassaan oikein mainio, ja ensifiilikset uuden mallin HDR-tuetusta näytöstä olivat hyvin samankaltaiset.

Nokia 7.2 istuu mukavasti käteen, ja sen alumiinirungon, polymeerikomposiitin sekä Gorilla-lasin yhdistelmä tuntuu täysin mukiinmenevältä. Kuoren mattaviimeistely tuo mukanaan sopivasti lisäkitkaa, ja näppituntuma onkin pitävä ja miellyttävä. Mattapinta tuntuu myös kiiltävien taustojen keskellä hienostuneen tyylikkäältä, eikä kerää yhtä herkästi sormenjälkiä.

Puhelimessa on nyt käytössä Zeiss-nimeä kantava kolmoiskamera. Sen Samsungin GM1-kennoon perustuva pääkamera toimii 48 megapikselin tarkkuudella ja sen aukkoarvo on f1.8. Kaksi muuta kameraa ovat kahdeksan megapikselin, 118 asteen laajakulma sekä erityisesti muotokuvausta varten tarvittava, viiden megapikselin syvyyskamera.

Valmistaja nostaa esiin erityisesti kameran muotokuvatilan, jossa voi imitoida eri polttovälisten Zeiss-objektiivien tuottamaa bokeh-efektiä. Erityishuomiota on kiinnitetty taustan pehmennyksen lisäksi etualan pehmennykseen. Prototyypissa efekti olikin helppo havaita, mutta se on helposti säädettävissä ylikorostuneeksi. Yökuvaustilassa tuettu puhelin voi ottaa jopa 20 kuvaa, käsivaralta 8-10. Sen avulla luvataan kuvia syntyvän vaivaisen 0,1 luksin valossa.

Puhelimen kolme kameraa on aseteltu ympyrän muotoiseen paksunnokseen, joka ulkonee rungosta poikkeuksellisenkin paljon. Kamerayksikön alta löytyy sormenjälkitunnistin.

Näytön yläreunassa on puolestaan pieni lovi etukameraa varten. Google Assistant saa Ambient Mode -tilan, jossa näyttö pysyy jatkuvasti päällä esimerkiksi puhelimen ollessa latauksessa. Näyttöä voi käyttää tuolloin vaikka valokuvien esittämiseen. Puhelin akku on kapasiteetiltaan 3,5 ampeerituntia.

HMD Globalin uutuuspuhelin on suunnattu kasvussa olevaan alempaan keskihintaluokkaan eli noin 300 euron hujakoille. Hinnat ovat 299 euroa 4/64 gigatavun mallille ja 349 euroa 6/128-gigatavuiselle versiolle.

Uusi Nokia 6.2 -puhelinmalli näyttää hyvin pitkälti samalta kuin Nokia 7.2. Ulkomitat ovat täysin samat, ja ulkoisina eroina ovat lähinnä kiiltävä taustamateriaali sekä kamerasta puuttuva Zeiss-merkintä.

Sisäpuolella eroja on enemmän, sillä suoritin on alempi Snapdragon 636. Pääkameran tarkkuus on 16 megapikseliä, mutta käytettävissä ovat kuitenkin ultralaajakulma sekä syvyyskamera. Hinnat ovat 199 euroa 3/32 gigatavun versiolle ja 249 euroa 4/64-gigatavuiselle malliversiolle.

HMD Global julkaisi myös kolme peruspuhelinta: Nokia 110, Nokia 2720 Flip ja Nokia 800 Tough. Näistä ainakin kaksi jälkimmäistä nähdään myös Suomen markkinoilla.

Nokia 2720 Flip -simpukkamallinen puhelin tukee 4G-yhteyksiä, ja sitä voi käyttää myös mobiiliyhteyksien hotspottina. Puhelimessa on poikkeuksellisen suuret painikkeet. Laitteen valtteina voi pitää helppokäyttöisyyttä ja sen kahta näyttöä sekä 27 päivän valmiusaikaa.

Avatun puhelimen päänäyttö on kooltaan 2,8 tuumaa. Puhelimen käytössä voi hyödyntää Google Assistantia esimerkiksi tekstin syöttöön. Myyntiin Nokia 2710 Flip saapuu myöhemmin syyskuussa 89 euron hintaan.

Kestävimmän uutuuden titteli menee eittämättä Nokia 800 Tough -puhelimelle, joka on tavanomaisemman IP68-luokituksen lisäksi saanut MIL-STD 810G -hyväksynnän. Puhelimen kumireunat auttavat ottamaan vastaan voimia, joita hyväksynnän edellyttämät 1,8 metrin pudotukset betoniin aiheuttavat. Myös Nokia 800 Tough saavuttaa pitkän, jopa 43 päivän valmiusajan. Puhelin tukee Google assistantia ja on saatavilla lokakuussa. Hinnaksi ilmoitetaan 109 euroa ja värivalinnan voi tehdä mustan ja maastovärityksen väliltä.

Nokia 110 on valmistajan edullisin malli, joka on varustettu myös kameralla. Peruslaitteessa on jopa muistikorttipaikka ja kuulokkeita käytettäessä voi kuunnella mp3-muotoisen musiikin ohella FM-radiota. Syyskuussa myyntiin tulevan puhelimen hinnaksi arvioidaan 20 dollaria.

Tekniset tiedot Nokia 7.2

  • Hinta: 299 / 349 € ( 4/64 Gt / 6/128 Gt)
  • Käyttöjärjestelmä: Android 9 Pie
  • Suoritin Snapdragon 660
  • Muisti ja tallennustila: 4/6 Gt (LPPDDR4x), 64/128 Gt (e-MMC 5.1)
  • Näyttö: 6,3″ (Full HD+, 500 nitiä, kontrastisuhde 1:1500) HDR10
  • Etukamera: 48 MP (1/2″, f1.79) + 8 MP (f2.2, laajakulma 118 astetta) + 5 MP (syvyys)
  • Etukamera: 20 MP f2.0
  • Yhteydet: SKU 1 & 2 LTE CAT6, SKU 3 LTE CAT 4, 802.11 b/g/n/ac, BT 5.0
  • Akku: 3500 mAh
  • Mitat, paino: 159,9 x 75,1 x 8,3 mm, 180
  • Värit: Vihreä, hiili, jää

Tekniset tiedot Nokia 6.2

  • Hinta: 199 / 249 € (3/32 Gt / 4/64 Gt)
  • Käyttöjärjestelmä: Android 9 Pie
  • Suoritin Snapdragon 636
  • Muisti ja tallennustila: 3/4 Gt (LPPDDR4x), 32/64/128 Gt (e-MMC 5.1)
  • Näyttö: 6,3″ (Full HD+, 500 nitiä, kontrastisuhde 1:1500, HDR10)
  • Etukamera: 16 MP (1/2″, f1.8) + 8 MP (f2.2, laajakulma 118 astetta) + 5 MP (syvyys)
  • Etukamera: 8 MP f2.0
  • Yhteydet: LTE CAT 4, 802.11 b/g/n/ac, BT 5.0
  • Akku: 3500 mAh
  • Mitat, paino: 159,9 x 75,1 x 8,3 mm, 180 g
  • Värit: musta, jää

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/pikavilkaisu-ifa-2019-tapahtumassa-julkaistu-nokia-7-2-puhelin-on-nayttava-ja-hienostunut-muttei-sisalla-aivan-uusinta-rautaa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Testissä Apple Arcade – Omppukansan mobiilipelipalvelusta on vaiettu turhaan: ”Hinta-laatusuhde on e...

    Testissä Apple Arcade – Omppukansan mobiilipelipalvelusta on vaiettu turhaan: ”Hinta-laatusuhde on e...

    Apple Arcade on viihdyttänyt mobiilipelaajia jo useamman kuukauden....
    Apple
  • Huawei esitteli Band 4 -aktiivisuusrannekkeen

    Huawei esitteli Band 4 -aktiivisuusrannekkeen

    Honor esitteli taannoin Band 5i-nimisen aktiivisuusrannekkeen. Nyt Honorin...
    aktiivisuusrannekkeet
  • LG V60 ThinQ -puhelimesta vuoti uusi kuva

    LG V60 ThinQ -puhelimesta vuoti uusi kuva

    LG:n tulevasta V60 ThinQ:sta on vuotanut uusi mallinnos,...
    LG
  • Samsung Galaxy Tab S6:sta vuoti kuvia – Tarjolla kaksoiskamera

    Samsung Galaxy Tab S6:sta vuoti kuvia – Tarjolla kaksoiskamera

    Vuotaneiden kuvien perusteella Samsung hyppää tänä vuonna Galaxy...
    Mobiili
  • Äänestys: Paljonko mielestäsi lippulaiva-Androidissa on syytä olla käyttömuistia?

    Äänestys: Paljonko mielestäsi lippulaiva-Androidissa on syytä olla käyttömuistia?

    Android-puhelimien teknisissä ominaisuuksissa varsinkin käyttö- eli RAM-muistin määrä...
    Mobiili
  • Metan Facebook-älykellossa saatetaan nähdä varsin erikoista kamerateknologiaa

    Metan Facebook-älykellossa saatetaan nähdä varsin erikoista kamerateknologiaa

    Huhujen mukaan Metan kehittämä Facebook-älykello tulee tarjoamaan kuvausmahdollisuuksia...
    Facebook
  • Motorola Moto G8 Play -puhelin tulee tarjoamaan 4000 milliampeeritunnin akun

    Motorola Moto G8 Play -puhelin tulee tarjoamaan 4000 milliampeeritunnin akun

    Osa Motorolan tulevan G8 Play -puhelimen teknisistä ominaisuuksista...
    Mobiili
  • HMD Globalin ”Doctor Strange”-koodinimellä tunnettu Nokia-puhelin esillä suorituskykytestissä

    HMD Globalin ”Doctor Strange”-koodinimellä tunnettu Nokia-puhelin esillä suorituskykytestissä

    HMD Globalin ”Doctor Strange”-koodinimellä tunnettu puhelin on löytänyt...
    HMD Global
  • Motorola julkaisi Moto g 5G -puhelimen isolla akulla ja 90 hertsin näytöllä alle 400 euron hintaluok...

    Motorola julkaisi Moto g 5G -puhelimen isolla akulla ja 90 hertsin näytöllä alle 400 euron hintaluok...

    Motorola jatkaa keskiluokan puhelinmalliston kasvattamista. Tällä kertaa on...
    5g
  • Klipsch julkaisi T5 II True Wireless ANC -kuulokkeet – valmistajan ensimmäinen täyslangaton kuulokem...

    Klipsch julkaisi T5 II True Wireless ANC -kuulokkeet – valmistajan ensimmäinen täyslangaton kuulokem...

    Monista äänentoistotuotteista tunnettu Klipsch täyttää tänä vuonna 75...
    langattomat kuulokkeet

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Monilinssisistä kameroista tuttu
Light julkisti yh...
Samsung Galaxy Tab Active3 -tabletti soveltuu myös...
Testissä OnePlus Buds Pro -kuulokkeet – Vastamelut...
Analytiikkayritys uskoo 5G-puhelimien ohittavan 4G...
Yllätysjulkaisu: suosittu seikkailupeli saapui mob...

Tekniikka uutisia

  • Analytiikkayritys uskoo 5G-puhelimien ohittavan 4G-laitteiden suosion vuonna 2023

    Analytiikkayritys uskoo 5G-puhelimien ohittavan 4G-laitteiden suosion vuonna 2023

    Analytiikkayritys Canalysis uskoo 5G-laitteiden suosion ohittavan 4G:n vuonna...
    5G-yhteydet
  • Kuva: Katso kuinka ”Pokémon Go -isovaarin” uskomaton viritelmä päästää hänet nappaamaan Pokémoneita ...

    Kuva: Katso kuinka ”Pokémon Go -isovaarin” uskomaton viritelmä päästää hänet nappaamaan Pokémoneita ...

    Chen San-yuan on todellinenn Pokémon Go -superfani. ”Pokémon...
    Mobiili
  • Huawei kaipaa todisteita tämän väitetysti aiheuttamasta tietoturvallisuusriskistä

    Huawei kaipaa todisteita tämän väitetysti aiheuttamasta tietoturvallisuusriskistä

    Eri valtiot ovat ilmaisseet huolensa Huawein ja Kiinan...
    5G-yhteydet
  • Xiaomi esitteli uudet Mi Air 2S -kuulokkeet, joiden esikuva jättää hyvin vähän arvailun varaa

    Xiaomi esitteli uudet Mi Air 2S -kuulokkeet, joiden esikuva jättää hyvin vähän arvailun varaa

    Xiaomin uudet täysin langattomat Mi Air 2S -nappikuulokeet...
    langattomat kuulokkeet
  • Tag Heuer esitteli ökyhintaisen Super Mario -älykellon

    Tag Heuer esitteli ökyhintaisen Super Mario -älykellon

    Tag Heuer on esitellyt 2150 dollaria eli noin...
    Mobiiliuutiset
  • OnePlus Z -puhelinmallista vuoti tosielämän kuva

    OnePlus Z -puhelinmallista vuoti tosielämän kuva

    OnePlus 8 -mallistoon odotettiin ennalta OnePlus 8 ja...
    Mobiili
  • Lenovo julkisti Legion Phone Duel -pelipuhelimen

    Lenovo julkisti Legion Phone Duel -pelipuhelimen

    Lenovo on esitellyt uuden Legion Phone Duel -puhelimen,...
    Lenovo
  • Yksi merkittävä älykellovalmistaja vahvisti selvästi asemaansa vuoden toisella neljänneksellä

    Yksi merkittävä älykellovalmistaja vahvisti selvästi asemaansa vuoden toisella neljänneksellä

    Samsung oli vuoden toisella neljänneksellä maailman kolmanneksi suurin...
    Mobiiliuutiset
  • Testi: Täyslangattomat Jabra Elite 75t -nappikuulokkeet – Loistovalinta erityisesti puheesta pitäväl...

    Testi: Täyslangattomat Jabra Elite 75t -nappikuulokkeet – Loistovalinta erityisesti puheesta pitäväl...

    Laadukkaat langattomat nappikuulokkeet ovat monen arkipäivän ilo. Niitä...
    Bluetooth 5.0
  • Tulipahan pelattua: Jos Catalyst Black todella on ”mobiilipelaamisen uusi sukupolvi”, vaivaa tuota p...

    Tulipahan pelattua: Jos Catalyst Black todella on ”mobiilipelaamisen uusi sukupolvi”, vaivaa tuota p...

    Ilkeiden korporaatiopukujen uusi tuplatattiräiskintä tarjoaa kilpailullista hupia ja...
    Catalyst Black

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Testi: Apple Watch Series 5 -älykello nostaa älykellojen rimaa (ja hintoja) ylemmäs

    Testi: Apple Watch Series 5 -älykello nostaa älykellojen rimaa (ja hintoja) ylemmäs

    Apple Watch on nyt nimensä mukaisesti siirtynyt viidenteen...
    Apple
  • Testissä OnePlus Buds Pro -kuulokkeet – Vastamelutoiminto ja hyvä äänenlaatu kilpailukykyisellä hinn...

    Testissä OnePlus Buds Pro -kuulokkeet – Vastamelutoiminto ja hyvä äänenlaatu kilpailukykyisellä hinn...

    OnePlus julkaisi viime kuussa uudet OnePlus Buds Pro...
    langattomat nappikuulokkeet
  • Google Photosin Android-versio päivittyi uudella ominaisuudella

    Google Photosin Android-versio päivittyi uudella ominaisuudella

    Google Photos on päivittynyt Android-laitteilla pienellä, mutta monen...
    Google

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme