Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Pikavilkaisu: IFA 2019 -tapahtumassa julkaistu Nokia 7.2 -puhelin on näyttävä ja hienostunut, muttei sisällä aivan uusinta rautaa

Posted on 5.9.2019

HMD Global julkaisi uusia tuotteitaan virallisesti 5. päivä syyskuuta Berliinin IFA 2019 -tapahtuman yhteydessä järjestetyssä lehdistötilaisuudessa. Uutuusmallien ykkönen on Nokia 7.2 -puhelin, jonka ominaisuuksiin kuuluvat niin kolmoiskamera kuin Zeiss-brändätty muotokuvatila. Puhelinpuolella uutta ovat myös hyvin samanoloinen 6.2-malli sekä kolme peruspuhelinta.

Nokia-merkkistä 5G-puhelinta saadaan odotella vielä ensi vuoteen, vaikka sellaisen kehittely on työn alla. 5G-uutuuden sijaan HMD Globalin kärkituotteena IFA 2019 -tapahtumassa julkaistuista malleista toimii Nokia 7.2. Sen myötä käyttöön tulevat Zeiss-brändätty kolmoiskamera, mutta yllättäen käytössä on jo pari vuotta sitten julkaistu Snapdragon 660 -mobiilisuoritin.

Nokia 7.2:n tärkeimpiin teknisiin ominaisuuksiin kuuluvat 6,3-tuumainen Puredisplay-näyttö, joka osaa muuntaa reaaliajassa SDR-materiaalin HDR-laajasävytoistettavaan muotoon. Lcd-näytön kuvasuhde on 19,5:9 ja enimmäiskirkkaus on 500 nitiä.

Muropaketti pääsi tutustumaan puhelimiin jo hieman ennen IFA-tapahtumaa, mutta käytössä oli vain prototyyppilaitteita, tuotantosarjan mallikappaleet olivat jo matkalla Saksaan.

Jo edeltävän 7.1-mallin näyttö oli luokassaan oikein mainio, ja ensifiilikset uuden mallin HDR-tuetusta näytöstä olivat hyvin samankaltaiset.

Nokia 7.2 istuu mukavasti käteen, ja sen alumiinirungon, polymeerikomposiitin sekä Gorilla-lasin yhdistelmä tuntuu täysin mukiinmenevältä. Kuoren mattaviimeistely tuo mukanaan sopivasti lisäkitkaa, ja näppituntuma onkin pitävä ja miellyttävä. Mattapinta tuntuu myös kiiltävien taustojen keskellä hienostuneen tyylikkäältä, eikä kerää yhtä herkästi sormenjälkiä.

Puhelimessa on nyt käytössä Zeiss-nimeä kantava kolmoiskamera. Sen Samsungin GM1-kennoon perustuva pääkamera toimii 48 megapikselin tarkkuudella ja sen aukkoarvo on f1.8. Kaksi muuta kameraa ovat kahdeksan megapikselin, 118 asteen laajakulma sekä erityisesti muotokuvausta varten tarvittava, viiden megapikselin syvyyskamera.

Valmistaja nostaa esiin erityisesti kameran muotokuvatilan, jossa voi imitoida eri polttovälisten Zeiss-objektiivien tuottamaa bokeh-efektiä. Erityishuomiota on kiinnitetty taustan pehmennyksen lisäksi etualan pehmennykseen. Prototyypissa efekti olikin helppo havaita, mutta se on helposti säädettävissä ylikorostuneeksi. Yökuvaustilassa tuettu puhelin voi ottaa jopa 20 kuvaa, käsivaralta 8-10. Sen avulla luvataan kuvia syntyvän vaivaisen 0,1 luksin valossa.

Puhelimen kolme kameraa on aseteltu ympyrän muotoiseen paksunnokseen, joka ulkonee rungosta poikkeuksellisenkin paljon. Kamerayksikön alta löytyy sormenjälkitunnistin.

Näytön yläreunassa on puolestaan pieni lovi etukameraa varten. Google Assistant saa Ambient Mode -tilan, jossa näyttö pysyy jatkuvasti päällä esimerkiksi puhelimen ollessa latauksessa. Näyttöä voi käyttää tuolloin vaikka valokuvien esittämiseen. Puhelin akku on kapasiteetiltaan 3,5 ampeerituntia.

HMD Globalin uutuuspuhelin on suunnattu kasvussa olevaan alempaan keskihintaluokkaan eli noin 300 euron hujakoille. Hinnat ovat 299 euroa 4/64 gigatavun mallille ja 349 euroa 6/128-gigatavuiselle versiolle.

Uusi Nokia 6.2 -puhelinmalli näyttää hyvin pitkälti samalta kuin Nokia 7.2. Ulkomitat ovat täysin samat, ja ulkoisina eroina ovat lähinnä kiiltävä taustamateriaali sekä kamerasta puuttuva Zeiss-merkintä.

Sisäpuolella eroja on enemmän, sillä suoritin on alempi Snapdragon 636. Pääkameran tarkkuus on 16 megapikseliä, mutta käytettävissä ovat kuitenkin ultralaajakulma sekä syvyyskamera. Hinnat ovat 199 euroa 3/32 gigatavun versiolle ja 249 euroa 4/64-gigatavuiselle malliversiolle.

HMD Global julkaisi myös kolme peruspuhelinta: Nokia 110, Nokia 2720 Flip ja Nokia 800 Tough. Näistä ainakin kaksi jälkimmäistä nähdään myös Suomen markkinoilla.

Nokia 2720 Flip -simpukkamallinen puhelin tukee 4G-yhteyksiä, ja sitä voi käyttää myös mobiiliyhteyksien hotspottina. Puhelimessa on poikkeuksellisen suuret painikkeet. Laitteen valtteina voi pitää helppokäyttöisyyttä ja sen kahta näyttöä sekä 27 päivän valmiusaikaa.

Avatun puhelimen päänäyttö on kooltaan 2,8 tuumaa. Puhelimen käytössä voi hyödyntää Google Assistantia esimerkiksi tekstin syöttöön. Myyntiin Nokia 2710 Flip saapuu myöhemmin syyskuussa 89 euron hintaan.

Kestävimmän uutuuden titteli menee eittämättä Nokia 800 Tough -puhelimelle, joka on tavanomaisemman IP68-luokituksen lisäksi saanut MIL-STD 810G -hyväksynnän. Puhelimen kumireunat auttavat ottamaan vastaan voimia, joita hyväksynnän edellyttämät 1,8 metrin pudotukset betoniin aiheuttavat. Myös Nokia 800 Tough saavuttaa pitkän, jopa 43 päivän valmiusajan. Puhelin tukee Google assistantia ja on saatavilla lokakuussa. Hinnaksi ilmoitetaan 109 euroa ja värivalinnan voi tehdä mustan ja maastovärityksen väliltä.

Nokia 110 on valmistajan edullisin malli, joka on varustettu myös kameralla. Peruslaitteessa on jopa muistikorttipaikka ja kuulokkeita käytettäessä voi kuunnella mp3-muotoisen musiikin ohella FM-radiota. Syyskuussa myyntiin tulevan puhelimen hinnaksi arvioidaan 20 dollaria.

Tekniset tiedot Nokia 7.2

  • Hinta: 299 / 349 € ( 4/64 Gt / 6/128 Gt)
  • Käyttöjärjestelmä: Android 9 Pie
  • Suoritin Snapdragon 660
  • Muisti ja tallennustila: 4/6 Gt (LPPDDR4x), 64/128 Gt (e-MMC 5.1)
  • Näyttö: 6,3″ (Full HD+, 500 nitiä, kontrastisuhde 1:1500) HDR10
  • Etukamera: 48 MP (1/2″, f1.79) + 8 MP (f2.2, laajakulma 118 astetta) + 5 MP (syvyys)
  • Etukamera: 20 MP f2.0
  • Yhteydet: SKU 1 & 2 LTE CAT6, SKU 3 LTE CAT 4, 802.11 b/g/n/ac, BT 5.0
  • Akku: 3500 mAh
  • Mitat, paino: 159,9 x 75,1 x 8,3 mm, 180
  • Värit: Vihreä, hiili, jää

Tekniset tiedot Nokia 6.2

  • Hinta: 199 / 249 € (3/32 Gt / 4/64 Gt)
  • Käyttöjärjestelmä: Android 9 Pie
  • Suoritin Snapdragon 636
  • Muisti ja tallennustila: 3/4 Gt (LPPDDR4x), 32/64/128 Gt (e-MMC 5.1)
  • Näyttö: 6,3″ (Full HD+, 500 nitiä, kontrastisuhde 1:1500, HDR10)
  • Etukamera: 16 MP (1/2″, f1.8) + 8 MP (f2.2, laajakulma 118 astetta) + 5 MP (syvyys)
  • Etukamera: 8 MP f2.0
  • Yhteydet: LTE CAT 4, 802.11 b/g/n/ac, BT 5.0
  • Akku: 3500 mAh
  • Mitat, paino: 159,9 x 75,1 x 8,3 mm, 180 g
  • Värit: musta, jää

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/pikavilkaisu-ifa-2019-tapahtumassa-julkaistu-nokia-7-2-puhelin-on-nayttava-ja-hienostunut-muttei-sisalla-aivan-uusinta-rautaa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • HMD Global esitteli uudet Nokia 110- ja 105 -peruspuhelimet

    HMD Global esitteli uudet Nokia 110- ja 105 -peruspuhelimet

    HMD Global on laajentanut peruspuhelimiensa valikoimaa uusilla Nokia...
    HMD Global
  • HP täydentää Chromebook-mallistoaan yhdellä mallilla ja tuo myyntiin myös AiO-mallin

    HP täydentää Chromebook-mallistoaan yhdellä mallilla ja tuo myyntiin myös AiO-mallin

    HP:n uusissa Chrome OS -malleissa on parikin erikoisuutta,...
    Chrome OS
  • Samsung Galaxy S10 ei tunnu tietävän milloin se on käyttäjän taskussa

    Samsung Galaxy S10 ei tunnu tietävän milloin se on käyttäjän taskussa

    Käyttäjäraporttien perusteella Samsung Galaxy S10 -malleista löytyvän etäisyysanturin...
    Mobiili
  • Philips Hue -sovellukseen integraatio Spotifyn kanssa – Vaikka koko kodin valaistus musiikin tahtiin

    Philips Hue -sovellukseen integraatio Spotifyn kanssa – Vaikka koko kodin valaistus musiikin tahtiin

    Philips Hue -sovelluksen kautta hallittava valaistus saa uusia...
    Mobiiliuutiset
  • Motorola julkisti Moto G Stulys ja G8 Power -mallit – Niistä toinen saapui myös Suomeen

    Motorola julkisti Moto G Stulys ja G8 Power -mallit – Niistä toinen saapui myös Suomeen

    Motorola on julkistanut virallisesti Moto G Stulys ja...
    Mobiili
  • Testi: SoundID-sovellus lupaa tehdä kuulokkeistasi huippulaadukkaat – ilmaiseksi!

    Testi: SoundID-sovellus lupaa tehdä kuulokkeistasi huippulaadukkaat – ilmaiseksi!

    Äänialan ammattilaisille ohjelmistoja tehnyt Sonarworks tavoittelee myös tavallisten...
    arvostelu
  • Razer julkisti Nintendo Switchiä matkivan mobiilipeliohjaimen

    Razer julkisti Nintendo Switchiä matkivan mobiilipeliohjaimen

    Razer on esitellyt uuden Junglecat-nimisen peliohjaimen, joka ottaa...
    Mobiili
  • Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Muropaketissa julkaistaan päivittäin kymmeniä juttuja, jotka käsittelevät pelejä,...
    Elokuvauutiset
  • Pikavilkaisu: Sony Xperia 5 -puhelin – Huippuominaisuudet hieman pienemmissä kuorissa

    Pikavilkaisu: Sony Xperia 5 -puhelin – Huippuominaisuudet hieman pienemmissä kuorissa

    Tämän vuoden IFA-messuilla todelliset uutuuslaitteet ovat olleet harvassa....
    Mobiili
  • Asus ROG Phone III -mallin tekniset tiedot vuotivat julkisuuteen – Tarjolla älytön määrä keskusmuist...

    Asus ROG Phone III -mallin tekniset tiedot vuotivat julkisuuteen – Tarjolla älytön määrä keskusmuist...

    ASUS ROG Phone III tulee teknisten ominaisuuksiensa puolesta...
    Asus

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Testissä
Honor 50 -puhelin – Valmistajan näyttävä ...
Samsung saattaa lisätä RGB-valoja Galaxy Z Fold 3 ...
OnePlus haastettiin oikeuteen Euroopassa tavaramer...
HMD Global julkisti edulliset Nokia C30- ja 6310 -...
Uudessa taittuvanäyttöisessä Motorola Razr 5G -puh...

Tekniikka uutisia

  • OnePlus 6T purettiin paloiksi – Video paljastaa miltä näyttöön upotettu sormenjälkilukija

    OnePlus 6T purettiin paloiksi – Video paljastaa miltä näyttöön upotettu sormenjälkilukija

    JerryRigEverything on purkanut OnePlus 6T -puhelimen komponentteihin. Puhelimen...
    Mobiili
  • Honor X20 -puhelin julkistetaan vasta ensi viikolla, mutta osa sen ominaisuuksista vahvistettiin jo ...

    Honor X20 -puhelin julkistetaan vasta ensi viikolla, mutta osa sen ominaisuuksista vahvistettiin jo ...

    Honor aikoo esitellä uuden Honor X20 -puhelimen elokuun...
    Honor
  • Testi | Huawei Watch GT 3 -älykello – Loistavalla akkukestolla varustettu vaihtoehto liikkujan tarpe...

    Testi | Huawei Watch GT 3 -älykello – Loistavalla akkukestolla varustettu vaihtoehto liikkujan tarpe...

    Huawei toi hiljattain myyntiin Huawei Watch GT 3...
    Huawei
  • LG V40 ThinQ -puhelimen kolmoiskamera jäi arvostetussa kameratestissä kauas lippulaivojen kärjestä

    LG V40 ThinQ -puhelimen kolmoiskamera jäi arvostetussa kameratestissä kauas lippulaivojen kärjestä

    Arvostettu testisivusto DXOMark on testannut LG:n tuoreen lippulaivamalli...
    dxomark
  • Google Photosin Android-versio päivittyi uudella ominaisuudella

    Google Photosin Android-versio päivittyi uudella ominaisuudella

    Google Photos on päivittynyt Android-laitteilla pienellä, mutta monen...
    Google
  • Valtavalla 18000 milliampeeritunnin akulla varustetun Energizer-puhelimen joukkorahoitus epäonnistui...

    Valtavalla 18000 milliampeeritunnin akulla varustetun Energizer-puhelimen joukkorahoitus epäonnistui...

    Energizer P18K Pop erottui massasta isolla 18000 milliampeeritunnin...
    energizer
  • Destroy All Humans 2:n remake on poistetun twiitin perusteella todellisuutta jo pian

    Destroy All Humans 2:n remake on poistetun twiitin perusteella todellisuutta jo pian

    THQ Nordic julkistaa todennäköisesti myöhemmin tällä viikolla Destroy...
    Destroy All Humans
  • Googlelta saattaa olla luvassa tänä vuonna vielä kolmaskin Pixel 4 -malli

    Googlelta saattaa olla luvassa tänä vuonna vielä kolmaskin Pixel 4 -malli

    Google on jo julkistanut tietoja Pixel 4 ja...
    Google
  • Vaurioiden välttämiseksi älypuhelinta ei kannata puhdistaa ihan miten tahansa

    Vaurioiden välttämiseksi älypuhelinta ei kannata puhdistaa ihan miten tahansa

    Puhelinta voi ajoittain olla tarpeen puhdistella, mutta senkin...
    alkoholi
  • Muistatko 2010-luvun aikana puhuttaneet älyluurit – Ja miten Lumia 1020 -hirviökamera pärjäsi nykypu...

    Muistatko 2010-luvun aikana puhuttaneet älyluurit – Ja miten Lumia 1020 -hirviökamera pärjäsi nykypu...

    Vuodenvaihde lähestyy – ja samalla vuosikymmenen loppu. On...
    Apple

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kuva: Katso kuinka ”Pokémon Go -isovaarin” uskomaton viritelmä päästää hänet nappaamaan Pokémoneita ...

    Kuva: Katso kuinka ”Pokémon Go -isovaarin” uskomaton viritelmä päästää hänet nappaamaan Pokémoneita ...

    Chen San-yuan on todellinenn Pokémon Go -superfani. ”Pokémon...
    Mobiili
  • Spotifyn käyttäjämäärät kasvoivat roimasti vuoden toisella neljänneksellä

    Spotifyn käyttäjämäärät kasvoivat roimasti vuoden toisella neljänneksellä

    Sekä maksavien asiakkaiden että Spotifyn ilmaiskäyttäjien määrä nousi...
    Mobiili
  • Googlelta saattaa olla luvassa tänä vuonna vielä kolmaskin Pixel 4 -malli

    Googlelta saattaa olla luvassa tänä vuonna vielä kolmaskin Pixel 4 -malli

    Google on jo julkistanut tietoja Pixel 4 ja...
    Google

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme