Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Pikavilkaisu: IFA 2019 -tapahtumassa julkaistu Nokia 7.2 -puhelin on näyttävä ja hienostunut, muttei sisällä aivan uusinta rautaa

Posted on 5.9.2019

HMD Global julkaisi uusia tuotteitaan virallisesti 5. päivä syyskuuta Berliinin IFA 2019 -tapahtuman yhteydessä järjestetyssä lehdistötilaisuudessa. Uutuusmallien ykkönen on Nokia 7.2 -puhelin, jonka ominaisuuksiin kuuluvat niin kolmoiskamera kuin Zeiss-brändätty muotokuvatila. Puhelinpuolella uutta ovat myös hyvin samanoloinen 6.2-malli sekä kolme peruspuhelinta.

Nokia-merkkistä 5G-puhelinta saadaan odotella vielä ensi vuoteen, vaikka sellaisen kehittely on työn alla. 5G-uutuuden sijaan HMD Globalin kärkituotteena IFA 2019 -tapahtumassa julkaistuista malleista toimii Nokia 7.2. Sen myötä käyttöön tulevat Zeiss-brändätty kolmoiskamera, mutta yllättäen käytössä on jo pari vuotta sitten julkaistu Snapdragon 660 -mobiilisuoritin.

Nokia 7.2:n tärkeimpiin teknisiin ominaisuuksiin kuuluvat 6,3-tuumainen Puredisplay-näyttö, joka osaa muuntaa reaaliajassa SDR-materiaalin HDR-laajasävytoistettavaan muotoon. Lcd-näytön kuvasuhde on 19,5:9 ja enimmäiskirkkaus on 500 nitiä.

Muropaketti pääsi tutustumaan puhelimiin jo hieman ennen IFA-tapahtumaa, mutta käytössä oli vain prototyyppilaitteita, tuotantosarjan mallikappaleet olivat jo matkalla Saksaan.

Jo edeltävän 7.1-mallin näyttö oli luokassaan oikein mainio, ja ensifiilikset uuden mallin HDR-tuetusta näytöstä olivat hyvin samankaltaiset.

Nokia 7.2 istuu mukavasti käteen, ja sen alumiinirungon, polymeerikomposiitin sekä Gorilla-lasin yhdistelmä tuntuu täysin mukiinmenevältä. Kuoren mattaviimeistely tuo mukanaan sopivasti lisäkitkaa, ja näppituntuma onkin pitävä ja miellyttävä. Mattapinta tuntuu myös kiiltävien taustojen keskellä hienostuneen tyylikkäältä, eikä kerää yhtä herkästi sormenjälkiä.

Puhelimessa on nyt käytössä Zeiss-nimeä kantava kolmoiskamera. Sen Samsungin GM1-kennoon perustuva pääkamera toimii 48 megapikselin tarkkuudella ja sen aukkoarvo on f1.8. Kaksi muuta kameraa ovat kahdeksan megapikselin, 118 asteen laajakulma sekä erityisesti muotokuvausta varten tarvittava, viiden megapikselin syvyyskamera.

Valmistaja nostaa esiin erityisesti kameran muotokuvatilan, jossa voi imitoida eri polttovälisten Zeiss-objektiivien tuottamaa bokeh-efektiä. Erityishuomiota on kiinnitetty taustan pehmennyksen lisäksi etualan pehmennykseen. Prototyypissa efekti olikin helppo havaita, mutta se on helposti säädettävissä ylikorostuneeksi. Yökuvaustilassa tuettu puhelin voi ottaa jopa 20 kuvaa, käsivaralta 8-10. Sen avulla luvataan kuvia syntyvän vaivaisen 0,1 luksin valossa.

Puhelimen kolme kameraa on aseteltu ympyrän muotoiseen paksunnokseen, joka ulkonee rungosta poikkeuksellisenkin paljon. Kamerayksikön alta löytyy sormenjälkitunnistin.

Näytön yläreunassa on puolestaan pieni lovi etukameraa varten. Google Assistant saa Ambient Mode -tilan, jossa näyttö pysyy jatkuvasti päällä esimerkiksi puhelimen ollessa latauksessa. Näyttöä voi käyttää tuolloin vaikka valokuvien esittämiseen. Puhelin akku on kapasiteetiltaan 3,5 ampeerituntia.

HMD Globalin uutuuspuhelin on suunnattu kasvussa olevaan alempaan keskihintaluokkaan eli noin 300 euron hujakoille. Hinnat ovat 299 euroa 4/64 gigatavun mallille ja 349 euroa 6/128-gigatavuiselle versiolle.

Uusi Nokia 6.2 -puhelinmalli näyttää hyvin pitkälti samalta kuin Nokia 7.2. Ulkomitat ovat täysin samat, ja ulkoisina eroina ovat lähinnä kiiltävä taustamateriaali sekä kamerasta puuttuva Zeiss-merkintä.

Sisäpuolella eroja on enemmän, sillä suoritin on alempi Snapdragon 636. Pääkameran tarkkuus on 16 megapikseliä, mutta käytettävissä ovat kuitenkin ultralaajakulma sekä syvyyskamera. Hinnat ovat 199 euroa 3/32 gigatavun versiolle ja 249 euroa 4/64-gigatavuiselle malliversiolle.

HMD Global julkaisi myös kolme peruspuhelinta: Nokia 110, Nokia 2720 Flip ja Nokia 800 Tough. Näistä ainakin kaksi jälkimmäistä nähdään myös Suomen markkinoilla.

Nokia 2720 Flip -simpukkamallinen puhelin tukee 4G-yhteyksiä, ja sitä voi käyttää myös mobiiliyhteyksien hotspottina. Puhelimessa on poikkeuksellisen suuret painikkeet. Laitteen valtteina voi pitää helppokäyttöisyyttä ja sen kahta näyttöä sekä 27 päivän valmiusaikaa.

Avatun puhelimen päänäyttö on kooltaan 2,8 tuumaa. Puhelimen käytössä voi hyödyntää Google Assistantia esimerkiksi tekstin syöttöön. Myyntiin Nokia 2710 Flip saapuu myöhemmin syyskuussa 89 euron hintaan.

Kestävimmän uutuuden titteli menee eittämättä Nokia 800 Tough -puhelimelle, joka on tavanomaisemman IP68-luokituksen lisäksi saanut MIL-STD 810G -hyväksynnän. Puhelimen kumireunat auttavat ottamaan vastaan voimia, joita hyväksynnän edellyttämät 1,8 metrin pudotukset betoniin aiheuttavat. Myös Nokia 800 Tough saavuttaa pitkän, jopa 43 päivän valmiusajan. Puhelin tukee Google assistantia ja on saatavilla lokakuussa. Hinnaksi ilmoitetaan 109 euroa ja värivalinnan voi tehdä mustan ja maastovärityksen väliltä.

Nokia 110 on valmistajan edullisin malli, joka on varustettu myös kameralla. Peruslaitteessa on jopa muistikorttipaikka ja kuulokkeita käytettäessä voi kuunnella mp3-muotoisen musiikin ohella FM-radiota. Syyskuussa myyntiin tulevan puhelimen hinnaksi arvioidaan 20 dollaria.

Tekniset tiedot Nokia 7.2

  • Hinta: 299 / 349 € ( 4/64 Gt / 6/128 Gt)
  • Käyttöjärjestelmä: Android 9 Pie
  • Suoritin Snapdragon 660
  • Muisti ja tallennustila: 4/6 Gt (LPPDDR4x), 64/128 Gt (e-MMC 5.1)
  • Näyttö: 6,3″ (Full HD+, 500 nitiä, kontrastisuhde 1:1500) HDR10
  • Etukamera: 48 MP (1/2″, f1.79) + 8 MP (f2.2, laajakulma 118 astetta) + 5 MP (syvyys)
  • Etukamera: 20 MP f2.0
  • Yhteydet: SKU 1 & 2 LTE CAT6, SKU 3 LTE CAT 4, 802.11 b/g/n/ac, BT 5.0
  • Akku: 3500 mAh
  • Mitat, paino: 159,9 x 75,1 x 8,3 mm, 180
  • Värit: Vihreä, hiili, jää

Tekniset tiedot Nokia 6.2

  • Hinta: 199 / 249 € (3/32 Gt / 4/64 Gt)
  • Käyttöjärjestelmä: Android 9 Pie
  • Suoritin Snapdragon 636
  • Muisti ja tallennustila: 3/4 Gt (LPPDDR4x), 32/64/128 Gt (e-MMC 5.1)
  • Näyttö: 6,3″ (Full HD+, 500 nitiä, kontrastisuhde 1:1500, HDR10)
  • Etukamera: 16 MP (1/2″, f1.8) + 8 MP (f2.2, laajakulma 118 astetta) + 5 MP (syvyys)
  • Etukamera: 8 MP f2.0
  • Yhteydet: LTE CAT 4, 802.11 b/g/n/ac, BT 5.0
  • Akku: 3500 mAh
  • Mitat, paino: 159,9 x 75,1 x 8,3 mm, 180 g
  • Värit: musta, jää

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/pikavilkaisu-ifa-2019-tapahtumassa-julkaistu-nokia-7-2-puhelin-on-nayttava-ja-hienostunut-muttei-sisalla-aivan-uusinta-rautaa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Testi | Apple iPhone 13 Pro Max – Iso, kallis ja yllätyksetön, mutta samalla kiusallisenkin toimiva ...

    Testi | Apple iPhone 13 Pro Max – Iso, kallis ja yllätyksetön, mutta samalla kiusallisenkin toimiva ...

    Applen malliston huipulle asettuva iPhone 13 Pro Max...
    Apple
  • Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja – Hurjassa kasvussa oleva HMD Global nous...

    Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja – Hurjassa kasvussa oleva HMD Global nous...

    Counterpoint Researchin mukaan Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja 20 prosentin markkinaosuudellaan. Euroopassa HMD Global on noussut hurjan kasvun myötä jo viiden s… Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/sa...
    HMD Global
  • Paritesti: Huawei P Smart Z ja Samsung Galaxy A40 – Isokokoinen mediamylly haastaa pienikokoisen myy...

    Paritesti: Huawei P Smart Z ja Samsung Galaxy A40 – Isokokoinen mediamylly haastaa pienikokoisen myy...

    Samsungin Galaxy A40 on hallinnut suomalaisia puhelinten myyntitilastoja...
    Huawei
  • Tältä näyttävät uusien sertifioitujen USB-C-kaapeleiden logot

    Tältä näyttävät uusien sertifioitujen USB-C-kaapeleiden logot

    USB Implementers Forum on julkistanut logot, jotka jaetaan...
    Mobiiliuutiset
  • LG V60 ThinQ -puhelimesta vuoti uusi kuva

    LG V60 ThinQ -puhelimesta vuoti uusi kuva

    LG:n tulevasta V60 ThinQ:sta on vuotanut uusi mallinnos,...
    LG
  • Googlen Gboard päivittyy ulkoisesti Material You -hengessä

    Googlen Gboard päivittyy ulkoisesti Material You -hengessä

    Googlen Gboard-näppäimistö saa uusia Material You -designiin pohjautuvia...
    Gboard
  • Huawei kaipaa todisteita tämän väitetysti aiheuttamasta tietoturvallisuusriskistä

    Huawei kaipaa todisteita tämän väitetysti aiheuttamasta tietoturvallisuusriskistä

    Eri valtiot ovat ilmaisseet huolensa Huawein ja Kiinan...
    5G-yhteydet
  • Tutkimuksen mukaan iPhone Xs Maxissa on kaikkien aikojen paras näyttöpaneeli

    Tutkimuksen mukaan iPhone Xs Maxissa on kaikkien aikojen paras näyttöpaneeli

    Applen vastikään julkaisemassa iPhone Xs Maxissa on DisplayMaten...
    Apple
  • Google Photosin Android-versio päivittyi uudella ominaisuudella

    Google Photosin Android-versio päivittyi uudella ominaisuudella

    Google Photos on päivittynyt Android-laitteilla pienellä, mutta monen...
    Google
  • Pikavilkaisu: Sony Xperia 5 -puhelin – Huippuominaisuudet hieman pienemmissä kuorissa

    Pikavilkaisu: Sony Xperia 5 -puhelin – Huippuominaisuudet hieman pienemmissä kuorissa

    Tämän vuoden IFA-messuilla todelliset uutuuslaitteet ovat olleet harvassa....
    Mobiili

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Mobiiliarvio: Viiden tähden Dead Cells viihdyttää ...
Samsung Gear S2 -älykellolle Gear S3:sta tuttuja o...
Vaurioiden välttämiseksi älypuhelinta ei kannata p...
Tutkimuksen mukaan
iPhone Xs Maxissa on kaikkien a...
Metan Facebook-älykellossa saatetaan nähdä varsin ...

Tekniikka uutisia

  • WhatsApp julkisti odotetun toiminnon: pikaviestejä voi nyt lähettää usealta eri laitteelta ilman puh...

    WhatsApp julkisti odotetun toiminnon: pikaviestejä voi nyt lähettää usealta eri laitteelta ilman puh...

    WhatsApp on tukenut aiemminkin työpöytä- ja web-sovelluksien kautta...
    Mobiiliuutiset
  • Lenovo esitteli suurikokoisella 6,95 tuuman näytöllä varustetun Tab V7:n

    Lenovo esitteli suurikokoisella 6,95 tuuman näytöllä varustetun Tab V7:n

    Lenovo on esitellyt MWC 2019 -messujen yhteydessä 6,95-tuumaisella...
    Lenovo
  • OnePlus julkaisi OxygenOS 12 -käyttöjärjestelmästä avoimen beta-version 9- ja 9 Pro -puhelimille

    OnePlus julkaisi OxygenOS 12 -käyttöjärjestelmästä avoimen beta-version 9- ja 9 Pro -puhelimille

    Android 12 -käyttöjärjestelmäversioon perustuvassa OxygenOS 12 -käyttöjärjestelmässä käytetään...
    Android 12
  • Testissä Apple Arcade – Omppukansan mobiilipelipalvelusta on vaiettu turhaan: ”Hinta-laatusuhde on e...

    Testissä Apple Arcade – Omppukansan mobiilipelipalvelusta on vaiettu turhaan: ”Hinta-laatusuhde on e...

    Apple Arcade on viihdyttänyt mobiilipelaajia jo useamman kuukauden....
    Apple
  • Samsungin tulevat, erikoisesti muotoillut nappikuulokkeet tarjoavat myös aktiivisen vastamelutoiminn...

    Samsungin tulevat, erikoisesti muotoillut nappikuulokkeet tarjoavat myös aktiivisen vastamelutoiminn...

    Samsungilta on vuotojen perusteella luvassa uudet langattomat Galaxy...
    Mobiili
  • Muistatko 2010-luvun aikana puhuttaneet älyluurit – Ja miten Lumia 1020 -hirviökamera pärjäsi nykypu...

    Muistatko 2010-luvun aikana puhuttaneet älyluurit – Ja miten Lumia 1020 -hirviökamera pärjäsi nykypu...

    Vuodenvaihde lähestyy – ja samalla vuosikymmenen loppu. On...
    Apple
  • Facebook eli Meta kehittää tuntoaistin tuovaa haptista hanskaa – toinen yritys kutsuu kopioksi heidä...

    Facebook eli Meta kehittää tuntoaistin tuovaa haptista hanskaa – toinen yritys kutsuu kopioksi heidä...

    Facebookin emoyhtiö Meta on tuonut julkisuudessa esille tulevaa...
    Facebook
  • Samsung esitteli Galaxy S10 Lite ja Galaxy Note 10 Lite -puhelinmallit

    Samsung esitteli Galaxy S10 Lite ja Galaxy Note 10 Lite -puhelinmallit

    Samsung on julkaissut jo useissa vuodoissa esiintyneet Galaxy...
    Mobiili
  • OnePlus 8T -mallin takapuolesta vuoti uusia kuvia

    OnePlus 8T -mallin takapuolesta vuoti uusia kuvia

    Uusissa vuotokuvissa OnePlus 8T on asetettu suojakuoren sisälle....
    Mobiili
  • Monilinssisistä kameroista tuttu Light julkisti yhteistyösopimuksen Sonyn kanssa

    Monilinssisistä kameroista tuttu Light julkisti yhteistyösopimuksen Sonyn kanssa

    Light tunnetaan parhaiten 16 linssiä hyödyntäneestä L16-kamerasta. Pian...
    Light

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • LG V60 ThinQ -puhelimesta vuoti uusi kuva

    LG V60 ThinQ -puhelimesta vuoti uusi kuva

    LG:n tulevasta V60 ThinQ:sta on vuotanut uusi mallinnos,...
    LG
  • Testi: Samsung Galaxy A51 -puhelin – Loistava näyttö tekee puhelimesta huokuttelevan vaihtoehdon kes...

    Testi: Samsung Galaxy A51 -puhelin – Loistava näyttö tekee puhelimesta huokuttelevan vaihtoehdon kes...

    Samsungin tuore Galaxy A51 -malli on päivitetty versio...
    Mobiili
  • Pikavilkaisu: Samsung Galaxy Fold 5G -puhelin on vihdoin myynnissä – Taittuu, toimii mutta on edelle...

    Pikavilkaisu: Samsung Galaxy Fold 5G -puhelin on vihdoin myynnissä – Taittuu, toimii mutta on edelle...

    Taittuvanäyttöinen Samsung Galaxy Fold -puhelin julkistettiin jo alkuvuodesta....
    Mobiili

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme