Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Pikavilkaisu: IFA 2019 -tapahtumassa julkaistu Nokia 7.2 -puhelin on näyttävä ja hienostunut, muttei sisällä aivan uusinta rautaa

Posted on 5.9.2019

HMD Global julkaisi uusia tuotteitaan virallisesti 5. päivä syyskuuta Berliinin IFA 2019 -tapahtuman yhteydessä järjestetyssä lehdistötilaisuudessa. Uutuusmallien ykkönen on Nokia 7.2 -puhelin, jonka ominaisuuksiin kuuluvat niin kolmoiskamera kuin Zeiss-brändätty muotokuvatila. Puhelinpuolella uutta ovat myös hyvin samanoloinen 6.2-malli sekä kolme peruspuhelinta.

Nokia-merkkistä 5G-puhelinta saadaan odotella vielä ensi vuoteen, vaikka sellaisen kehittely on työn alla. 5G-uutuuden sijaan HMD Globalin kärkituotteena IFA 2019 -tapahtumassa julkaistuista malleista toimii Nokia 7.2. Sen myötä käyttöön tulevat Zeiss-brändätty kolmoiskamera, mutta yllättäen käytössä on jo pari vuotta sitten julkaistu Snapdragon 660 -mobiilisuoritin.

Nokia 7.2:n tärkeimpiin teknisiin ominaisuuksiin kuuluvat 6,3-tuumainen Puredisplay-näyttö, joka osaa muuntaa reaaliajassa SDR-materiaalin HDR-laajasävytoistettavaan muotoon. Lcd-näytön kuvasuhde on 19,5:9 ja enimmäiskirkkaus on 500 nitiä.

Muropaketti pääsi tutustumaan puhelimiin jo hieman ennen IFA-tapahtumaa, mutta käytössä oli vain prototyyppilaitteita, tuotantosarjan mallikappaleet olivat jo matkalla Saksaan.

Jo edeltävän 7.1-mallin näyttö oli luokassaan oikein mainio, ja ensifiilikset uuden mallin HDR-tuetusta näytöstä olivat hyvin samankaltaiset.

Nokia 7.2 istuu mukavasti käteen, ja sen alumiinirungon, polymeerikomposiitin sekä Gorilla-lasin yhdistelmä tuntuu täysin mukiinmenevältä. Kuoren mattaviimeistely tuo mukanaan sopivasti lisäkitkaa, ja näppituntuma onkin pitävä ja miellyttävä. Mattapinta tuntuu myös kiiltävien taustojen keskellä hienostuneen tyylikkäältä, eikä kerää yhtä herkästi sormenjälkiä.

Puhelimessa on nyt käytössä Zeiss-nimeä kantava kolmoiskamera. Sen Samsungin GM1-kennoon perustuva pääkamera toimii 48 megapikselin tarkkuudella ja sen aukkoarvo on f1.8. Kaksi muuta kameraa ovat kahdeksan megapikselin, 118 asteen laajakulma sekä erityisesti muotokuvausta varten tarvittava, viiden megapikselin syvyyskamera.

Valmistaja nostaa esiin erityisesti kameran muotokuvatilan, jossa voi imitoida eri polttovälisten Zeiss-objektiivien tuottamaa bokeh-efektiä. Erityishuomiota on kiinnitetty taustan pehmennyksen lisäksi etualan pehmennykseen. Prototyypissa efekti olikin helppo havaita, mutta se on helposti säädettävissä ylikorostuneeksi. Yökuvaustilassa tuettu puhelin voi ottaa jopa 20 kuvaa, käsivaralta 8-10. Sen avulla luvataan kuvia syntyvän vaivaisen 0,1 luksin valossa.

Puhelimen kolme kameraa on aseteltu ympyrän muotoiseen paksunnokseen, joka ulkonee rungosta poikkeuksellisenkin paljon. Kamerayksikön alta löytyy sormenjälkitunnistin.

Näytön yläreunassa on puolestaan pieni lovi etukameraa varten. Google Assistant saa Ambient Mode -tilan, jossa näyttö pysyy jatkuvasti päällä esimerkiksi puhelimen ollessa latauksessa. Näyttöä voi käyttää tuolloin vaikka valokuvien esittämiseen. Puhelin akku on kapasiteetiltaan 3,5 ampeerituntia.

HMD Globalin uutuuspuhelin on suunnattu kasvussa olevaan alempaan keskihintaluokkaan eli noin 300 euron hujakoille. Hinnat ovat 299 euroa 4/64 gigatavun mallille ja 349 euroa 6/128-gigatavuiselle versiolle.

Uusi Nokia 6.2 -puhelinmalli näyttää hyvin pitkälti samalta kuin Nokia 7.2. Ulkomitat ovat täysin samat, ja ulkoisina eroina ovat lähinnä kiiltävä taustamateriaali sekä kamerasta puuttuva Zeiss-merkintä.

Sisäpuolella eroja on enemmän, sillä suoritin on alempi Snapdragon 636. Pääkameran tarkkuus on 16 megapikseliä, mutta käytettävissä ovat kuitenkin ultralaajakulma sekä syvyyskamera. Hinnat ovat 199 euroa 3/32 gigatavun versiolle ja 249 euroa 4/64-gigatavuiselle malliversiolle.

HMD Global julkaisi myös kolme peruspuhelinta: Nokia 110, Nokia 2720 Flip ja Nokia 800 Tough. Näistä ainakin kaksi jälkimmäistä nähdään myös Suomen markkinoilla.

Nokia 2720 Flip -simpukkamallinen puhelin tukee 4G-yhteyksiä, ja sitä voi käyttää myös mobiiliyhteyksien hotspottina. Puhelimessa on poikkeuksellisen suuret painikkeet. Laitteen valtteina voi pitää helppokäyttöisyyttä ja sen kahta näyttöä sekä 27 päivän valmiusaikaa.

Avatun puhelimen päänäyttö on kooltaan 2,8 tuumaa. Puhelimen käytössä voi hyödyntää Google Assistantia esimerkiksi tekstin syöttöön. Myyntiin Nokia 2710 Flip saapuu myöhemmin syyskuussa 89 euron hintaan.

Kestävimmän uutuuden titteli menee eittämättä Nokia 800 Tough -puhelimelle, joka on tavanomaisemman IP68-luokituksen lisäksi saanut MIL-STD 810G -hyväksynnän. Puhelimen kumireunat auttavat ottamaan vastaan voimia, joita hyväksynnän edellyttämät 1,8 metrin pudotukset betoniin aiheuttavat. Myös Nokia 800 Tough saavuttaa pitkän, jopa 43 päivän valmiusajan. Puhelin tukee Google assistantia ja on saatavilla lokakuussa. Hinnaksi ilmoitetaan 109 euroa ja värivalinnan voi tehdä mustan ja maastovärityksen väliltä.

Nokia 110 on valmistajan edullisin malli, joka on varustettu myös kameralla. Peruslaitteessa on jopa muistikorttipaikka ja kuulokkeita käytettäessä voi kuunnella mp3-muotoisen musiikin ohella FM-radiota. Syyskuussa myyntiin tulevan puhelimen hinnaksi arvioidaan 20 dollaria.

Tekniset tiedot Nokia 7.2

  • Hinta: 299 / 349 € ( 4/64 Gt / 6/128 Gt)
  • Käyttöjärjestelmä: Android 9 Pie
  • Suoritin Snapdragon 660
  • Muisti ja tallennustila: 4/6 Gt (LPPDDR4x), 64/128 Gt (e-MMC 5.1)
  • Näyttö: 6,3″ (Full HD+, 500 nitiä, kontrastisuhde 1:1500) HDR10
  • Etukamera: 48 MP (1/2″, f1.79) + 8 MP (f2.2, laajakulma 118 astetta) + 5 MP (syvyys)
  • Etukamera: 20 MP f2.0
  • Yhteydet: SKU 1 & 2 LTE CAT6, SKU 3 LTE CAT 4, 802.11 b/g/n/ac, BT 5.0
  • Akku: 3500 mAh
  • Mitat, paino: 159,9 x 75,1 x 8,3 mm, 180
  • Värit: Vihreä, hiili, jää

Tekniset tiedot Nokia 6.2

  • Hinta: 199 / 249 € (3/32 Gt / 4/64 Gt)
  • Käyttöjärjestelmä: Android 9 Pie
  • Suoritin Snapdragon 636
  • Muisti ja tallennustila: 3/4 Gt (LPPDDR4x), 32/64/128 Gt (e-MMC 5.1)
  • Näyttö: 6,3″ (Full HD+, 500 nitiä, kontrastisuhde 1:1500, HDR10)
  • Etukamera: 16 MP (1/2″, f1.8) + 8 MP (f2.2, laajakulma 118 astetta) + 5 MP (syvyys)
  • Etukamera: 8 MP f2.0
  • Yhteydet: LTE CAT 4, 802.11 b/g/n/ac, BT 5.0
  • Akku: 3500 mAh
  • Mitat, paino: 159,9 x 75,1 x 8,3 mm, 180 g
  • Värit: musta, jää

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/pikavilkaisu-ifa-2019-tapahtumassa-julkaistu-nokia-7-2-puhelin-on-nayttava-ja-hienostunut-muttei-sisalla-aivan-uusinta-rautaa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Honor Play 4 Pro -puhelimesta vuoti kuvia ja teknisiä tietoja

    Honor Play 4 Pro -puhelimesta vuoti kuvia ja teknisiä tietoja

    Honorin tulevasta Play 4 Pro -mallista on vuotanut...
    Honor
  • Tältä näyttävät uusien sertifioitujen USB-C-kaapeleiden logot

    Tältä näyttävät uusien sertifioitujen USB-C-kaapeleiden logot

    USB Implementers Forum on julkistanut logot, jotka jaetaan...
    Mobiiliuutiset
  • Google julkaisi kolme uutta sovellusta, joiden avulla se yrittää tuoda helpotusta kännykkäriippuvuut...

    Google julkaisi kolme uutta sovellusta, joiden avulla se yrittää tuoda helpotusta kännykkäriippuvuut...

    Puhelinriippuvuus on nykyään varsin laajamittainen ongelma. Nyt Google...
    Google
  • HMD Global esitteli virallisesti uuden Nokia T20 -tabletin – Edullinen laite, josta saatavilla myös ...

    HMD Global esitteli virallisesti uuden Nokia T20 -tabletin – Edullinen laite, josta saatavilla myös ...

    HMD Global palaa pitkästä aikaa Android-tablettien markkinoille uudella...
    Android
  • Samsungin seuraavasta taittuvanäyttöisestä puhelimesta vuoti kuvia

    Samsungin seuraavasta taittuvanäyttöisestä puhelimesta vuoti kuvia

    Samsungin seuraava taittuvanäyttöinen puhelin tulee useiden huhujen perusteella...
    Mobiili
  • Huawein HarmonyOS 2 saavutti heti yhden merkkipaalun

    Huawein HarmonyOS 2 saavutti heti yhden merkkipaalun

    Huawei ei voi käyttää Yhdysvaltain pakotteiden vuoksi Googlen...
    HarmonyOS
  • Näin hyvin LG G8 ThinQ -puhelin kestää fyysistä kuritusta

    Näin hyvin LG G8 ThinQ -puhelin kestää fyysistä kuritusta

    JerryRigEverything on ottanut tuttuun puhelimien fyysistä kestävyyttä testaavaan...
    JerryRigEverything
  • Viikon tekniikkauutiset: Kiinnostavia älypuhelinuutuuksia ja Core 9000 -sarjan suorittimia

    Viikon tekniikkauutiset: Kiinnostavia älypuhelinuutuuksia ja Core 9000 -sarjan suorittimia

    Viimeisen viikon aikana on nähty useita uusia ja...
    Huawei
  • Googlen Pixel 3a -puhelinmalleista vuoti virallisia mallinnuskuvia

    Googlen Pixel 3a -puhelinmalleista vuoti virallisia mallinnuskuvia

    Googlen tulevista puhelimien hinnalliseen keskiluokkaan sijoittuvista Pixel 3a...
    Google
  • Google kehittää holografisia laseja sekä älytatuointeja – muutakin ehkä horisontissa

    Google kehittää holografisia laseja sekä älytatuointeja – muutakin ehkä horisontissa

    Googlella mietitään miten erilaisia päälle puettavia tuotteita voisi...
    Google

Aiheeseen liittyvät artikkelit

OnePlus 8T -puhelin saattoi vilahtaa tunnetun suor...
Honor X20 -puhelin julkistetaan vasta ensi viikoll...
Meizu julkisti edullisen metallikuorisen M5 Note -...
Google Play Store -kaupan uusi päivitys mahdollist...
Pikatesti: Motorola One Vision -puhelin – Hyvin kä...

Tekniikka uutisia

  • Suomi sai oman Pantone-väripaletin – Vähintään yksi väri voi yllättää

    Suomi sai oman Pantone-väripaletin – Vähintään yksi väri voi yllättää

    Tänään on julkaistu Suomen todelliset värit -väripaletti Pantonen...
    Mobiili
  • Huhujen mukaan Samsung Galaxy Note 10 ja Note 10 Pro -mallit julkistetaan elokuussa

    Huhujen mukaan Samsung Galaxy Note 10 ja Note 10 Pro -mallit julkistetaan elokuussa

    Huhujen mukaan Samsung aikoo esitellä uudet Galaxy Note...
    Mobiili
  • Motorola Moto E7 Plus- ja Moto G9 Plus -puhelinmalleista vuoti uusia mallinnoksia

    Motorola Moto E7 Plus- ja Moto G9 Plus -puhelinmalleista vuoti uusia mallinnoksia

    Mobiilivuotaja Evan Blass on jakanut Twitterin kautta mallinnoksia...
    Mobiili
  • Näin hyvin Applen uusi iPhone Xs Max kestää fyysistä kuritusta

    Näin hyvin Applen uusi iPhone Xs Max kestää fyysistä kuritusta

    JerryRigEverything on ottanut Applen uusimman iPhone Xs Max fyysistä kestävyyttä mittaavaan testipenkkiinsä. YouTube-kanava JerryRigEverything on tapana testata uusimpia ja kiinnostavimpia älypuhelinuutuuksia tutussa fyysistä kestävyyttä mitt… ...
    Apple
  • Samsungin seuraavasta taittuvanäyttöisestä puhelimesta vuoti kuvia

    Samsungin seuraavasta taittuvanäyttöisestä puhelimesta vuoti kuvia

    Samsungin seuraava taittuvanäyttöinen puhelin tulee useiden huhujen perusteella...
    Mobiili
  • Pikatesti: OnePlus 8 -puhelin – Edullisempi huippumalli 5G-ominaisuuksin

    Pikatesti: OnePlus 8 -puhelin – Edullisempi huippumalli 5G-ominaisuuksin

    OnePlus 8 on tavallaan tehnyt paluun juurilleen. Se...
    Android 10
  • Testi: Sony Xperia 1 II -puhelin – Huippuluokan näyttö ja mainio kamera

    Testi: Sony Xperia 1 II -puhelin – Huippuluokan näyttö ja mainio kamera

    Tänä vuonna lippulaivaluokassa on valinnanvaraa enemmän kuin ikinä...
    4K
  • Apple esitteli uudet iPad- ja iPad Mini -tablettimallit virallisesti

    Apple esitteli uudet iPad- ja iPad Mini -tablettimallit virallisesti

    Apple esitteli julkistustilaisuutensa yhteydessä uudistetun iPad-perusmallin sekä parannellun...
    Apple
  • Microsoft esitteli uudet Surface-laitteet, joihin kuuluvat Surface Duo 2 ja Surface Pro 8

    Microsoft esitteli uudet Surface-laitteet, joihin kuuluvat Surface Duo 2 ja Surface Pro 8

    Microsoft on esitellyt nipun uusia Surface-laitteita. Uusista malleista...
    Microsoft
  • Vuotokuva taittuvasta Motorola Razr -puhelimesta

    Vuotokuva taittuvasta Motorola Razr -puhelimesta

    SlashLeaks on julkaissut ensimmäisen, ilmeisesti virallisen renderöinnin tulevasta...
    Mobiili

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • OnePlus 8T -mallin takapuolesta vuoti uusia kuvia

    OnePlus 8T -mallin takapuolesta vuoti uusia kuvia

    Uusissa vuotokuvissa OnePlus 8T on asetettu suojakuoren sisälle....
    Mobiili
  • Testi | Motorola Moto g100 5G -puhelin – Eroaa telakkaratkaisullaan tasaväkisessä keskiluokassa

    Testi | Motorola Moto g100 5G -puhelin – Eroaa telakkaratkaisullaan tasaväkisessä keskiluokassa

    Motorola toi Suomeen kevään puolella myytiin Moto g100...
    Mobiilitestit
  • Uudet langattomat Grell TWS/1 -nappikuulokkeet tarjoavat todella mainion akkukeston – taustalla Senn...

    Uudet langattomat Grell TWS/1 -nappikuulokkeet tarjoavat todella mainion akkukeston – taustalla Senn...

    Täyslangattomat Grell TWS/1 -kuulokkeet tarjoavat enintään 45 tunnin...
    langattomat kuulokkeet

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme