Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Koko DocPoint-festivaalin ohjelmiston voi katsoa nyt kotona – Ota haltuun ainakin Tavastia-dokumentti, elokuva Elokapinan synnystä ja useampi Oscar-ehdokas

Posted on 31.1.2022

Kokonaan verkkofestarina järjestettävän DocPoint-festivaalin ohjelmistosta löytyy melkoinen määrä laatudokumentteja.

Tänään alkanutta ja sunnuntaihin 6. helmikuuta asti jatkuvaa DocPoint-dokumenttifestivaalia ei onneksi jouduttu perumaan koronarajoitusten takia kokonaan. Alun perin tapahtuma oli tarkoitus järjestää hybridifestarina, jossa suurin osa elokuvista olisi esitetty Helsingissä valkokankailla ja vain kourallinen netin puolella.

Järjestäjät onnistuivat veivaamaan festarin vauhdilla kokonaan verkkofestariksi. Kattaukseen saatiin mukaan melkein kaikki tärkeimmät ja kiinnostavimmat alun perinkin ohjelmistoon kuuluneet elokuvat.

Vain muutamaan hienoon teokseen ei saatu verkkoesitysoikeuksia, mutta ei haikailla nyt niiden perään. Festari tarjoaa taas taatusti kaikille jotain kiinnostavaa katsottavaa. Muropaketti on tuijottanut valikoimasta huiman kasan leffoja, joista suosittelemme katsomaan esimerkiksi nämä viisi laatupätkää.

1. The Balcony Movie (ohjaaja: Paweł Łoziński)

Pitkän linjan puolalaisohjaaja Paweł Łozińskin The Balcony Movien idea ei voisi olla juuri yksinkertaisempi. Ohjaaja istuu omalla parvekkeellaan kameran kanssa ja kyselee ohikulkijoilta niitä näitä. Monet parvekeleffan ihmisistä avautuvat jopa hämmentävän henkilökohtaisista asioista. Mukana on rankkoja aiheita ja surullisia ihmiskohtaloita, mutta myös hauskoja hetkiä ja hillittömiä hahmoja. Näennäisen simppeli leffa sukeltaa syvälle ihmisyyteen ja saa katsojan taatusti hyvälle tuulelle.

2. Writing with Fire (ohjaaja: Rintu Thomas, Sushmit Ghosh)

Writing with Fire kilpailee ansaitusti parhaan dokumenttielokuvan Oscar-ehdokkuudesta. Se kertoo ihmisiä Intiassa edelleen arvottavasta kastijärjestelmästä ja sen ulkopuolelle jäävistä kehnoimmassa asemassa olevista. Heikoimmassa asemassa ovat dalit-naiset. Writing with Fire keskittyy vuonna 2002 kastittomien naisten perustaman Khabar Lahariya -sanomalehden toimittajiin, jotka nykyään tekevät sisältöä lähinnä verkkoon. Elokuvan rohkeiden naisten omat tarinat ovat yhtä rankkoja kuin heidän raportoimansa yhteiskunnan epäkohdat. Writing with Firen katsottuani huomasin pian olevani koukussa Khabar Lahariyan YouTube-kanavaan.

3. Sitten ajat muuttuivat (ohjaaja: Antti Kuivalainen)

Muun muassa vuoden 2010 Ruisrock – 40 vuotta rokkia ja rakkautta -dokumentista tutun ohjaaja Antti Kuivalaisen Tavastia-dokumentti Sitten ajat muuttuivat todellakin muuttui tekovaiheessa pandemian myötä. 50-vuotisjuhlien sijaan Tavastian ovet pysyivät suurimman osan vuodesta 2020 kiinni. Elokuvan yleisfiilis on silti kaikkea muuta kuin masentunut, eri ikäisten eturivin muusikoiden kertoessa innoissaan kuinka tärkeä paikka Tavastia heille on.

Kuivalaisen elokuvan kahdessa eri ajassa kulkeva rakenne toimii mainiosti. Arkistomateriaali ja tuoreet haastattelut kietoutuvat viihdyttäväksi ja informatiiviseksi kokonaisuudeksi, joka todellakin saa kaipaamaan livemusiikkia. Sitten ajat muuttuivat sisältää huiman määrän hauskoja anekdootteja ja nippelitietoa. Elokuva tarjoaa uutta infoa jopa niillekin, jotka luulevat Tavastian historian olevan enemmän kuin hyvin hallussa.

4. Rebellion (Ohjaaja: Maia Kenworthy, Elena Sanchez Bellot)

Rebellion-dokumentti keskittyy Elokapina, eli Extinction Rebellion -liikkeen alkuvaiheisiin Iso-Britanniassa. Sitä voi suositella erityisesti kaikille ”menkää töihin” -nettimeuhkaajille, joille kansalaistottelemattomuus tuntuu olevan täysin vieras käsite ja vaikuttamisen muoto.

Rebellion päästää ääneen liikkeen perustajajäseniä, jotka ovat keskenäänkin eri mieltä siitä missä aktivismin rajat menevät ja mitä lakeja he ovat valmiita rikkomaan hyvän asian puolesta. Muutaman ihmisen alulle paneman Elokapinan alkuvaiheet ovat todella kiinnostavaa katsottavaa. Rebellion olisi voinut taustoittaa hieman enemmän liikettä edeltävää aikaa, vaikka leffa olisikin ehkä venähtänyt turhan pitkäksi. Tällaisenakin dokumentti saattaa saada liikkeeseen negatiivisesti suhtautuvan pohtimaan mielipiteitään uusiksi.

5. Ascension (Ohjaaja: Jessica Kingdon)

Ascension on hämmentävän komea ja jopa hypnoottinen elokuva aiheestaan huolimatta. Parhaan dokumenttielokuvan Oscar-ehdokkuudesta kisaava teos saa katsojan parhaimmillaan jonkin sortin transsiin. Kiinalaista luokkayhteiskuntaa esittelevä ohjaaja Jessica Kingdon löytyy kauneutta kaikesta, oli se sitten puuduttava liukuhihnatyö tehtaassa tai pikkupomot haalimassa duunareita hanttihommiin.

Ascension ei näytä puhuvia päitä, vaan antaa pelkkien kuvien kertoa tarinansa. Elokuvan jokaisella ihmisellä on oma työhön liittyvä unelmansa. Luonnollisesti vain harvan haaveet toteutuvat. Kauneudestaan huolimatta Ascension on myös pelottava, sillä miljardi elämässään ylöspäin pyrkivää kiinalaista vaikuttaa koko Maapallon tulevaisuuteen.

DocPoint-festivaalin elokuvien katsomiselle ei ole tiukkoja aikaikkunoita, vaan viikon verran kestävän festarin aikana katsoja voi valita itse milloin katsoo ostamansa teoksen.

Koko ohjelmisto löytyy DocPointin verkkosivuilta ja liput ovat myynnissä DocPointin verkkoalustalla.

KOTIMAINEN KILPASARJA:

Armotonta menoa – Hoivatyön lauluja
Helena Ranta – Sodan viimeinen sana
Hockey Dreams
Kansanvalta
Kultainen maa
Lasikatto
Luomakunnan vartijat
Surunkesyttäjät

KANSAINVÄLINEN KILPASARJA:

All About My Sisters
Les Enfants Terribles
Faya Dayi
Life of Ivanna
The Mushroom Speaks
A Night of Knowing Nothing
One Take Grace
President
Sabaya
Trenches
Where Are We Headed

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuvauutiset/docpoint-festivaali-alkoi-tanaan-katso-ainakin-tavastia-klubin-historiikki-elokuva-elokapinan-synnysta-ja-useampi-oscar-ehdokas/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kuva: Netflixin viimeinen Marvel-sarja alkaa pian – tämän jälkeen ei ole enempää luvassa

    Kuva: Netflixin viimeinen Marvel-sarja alkaa pian – tämän jälkeen ei ole enempää luvassa

    Marvelin Netflix-sarjat ovat saaneet kirvestä kalloon yksi kerrallaan....
    Elokuvauutiset
  • Traileri: Ryan Philippe vetää verissäpäin terroristeja lättyyn toimintaelokuvassa The 2nd

    Traileri: Ryan Philippe vetää verissäpäin terroristeja lättyyn toimintaelokuvassa The 2nd

    Ryan Philippen tähdittämä toimintamättö The 2nd julkaistaan VOD-versiona...
    Elokuvat
  • Onnekkaimmat ovat jo nähneet Marvel Studiosin seuraavan leffan: ”Nyt kaikki puhuvat vain kissasta”

    Onnekkaimmat ovat jo nähneet Marvel Studiosin seuraavan leffan: ”Nyt kaikki puhuvat vain kissasta”

    Suomessa Captain Marvel julkaistaan maaliskuun 6. päivä, mikä...
    Brie Larson
  • Quentin Tarantino: Tämä on “ehdottomasti” 2010-luvun paras elokuva – eikä kyseessä ole nyt suinkaan ...

    Quentin Tarantino: Tämä on “ehdottomasti” 2010-luvun paras elokuva – eikä kyseessä ole nyt suinkaan ...

    Quentin Tarantinon mielestä 2010-luvun parhaan elokuvan on ohjannut...
    Aaron Sorkin
  • Sony toi viimeisimpiin huipputelevisioiden uuden OLED-paneelin

    Sony toi viimeisimpiin huipputelevisioiden uuden OLED-paneelin

    Sony julkisti tällä viikolla uuden Bravia XR OLED...
    Elokuvauutiset
  • Evil Dead Rise

    Evil Dead Rise

    Ensi-ilta: 21.4.2023 Ohjaus: Lee Cronin Käsikirjoitus: Lee Cronin Rooleissa: Lily Sullivan, Alyssa Sutherland, Morgan Davies, Gabrielle Echols ja Nell Fisher Ikoninen kauhufranchise saa jatkoa, kun New Line Cinema ja Renai...
    Elokuvat
  • Arvostelu | Army of Thieves on Netflixin pätevä ryöstökomedia – Zack Snyderin Army of the Deadin esi...

    Arvostelu | Army of Thieves on Netflixin pätevä ryöstökomedia – Zack Snyderin Army of the Deadin esi...

    Zack Snyderin Army of the Dead -zombikomediassa luomien...
    Army of the Dead
  • Kuvat: Tältä näyttää The Walking Deadin uusi pahis ilman karmivaa naamariaan

    Kuvat: Tältä näyttää The Walking Deadin uusi pahis ilman karmivaa naamariaan

    The Walking Deadin yhdeksäs tuotantokausi jatkuu jälleen muutaman...
    Elokuvat
  • Maaliskuun uutuudet HBO Nordicilla: What We Do In The Shadows -vampyyrileffaan pohjautuva sarja, Kni...

    Maaliskuun uutuudet HBO Nordicilla: What We Do In The Shadows -vampyyrileffaan pohjautuva sarja, Kni...

    Huhtikuun myötä tulevaa Game of Thronesin päätöstä odotellessa...
    Elokuva-artikkelit
  • Unelmien sielunmessu -tähti jakoi vanhan koulukuvansa – Tälle hymypojalle emme kyllä kaljaa kauppais...

    Unelmien sielunmessu -tähti jakoi vanhan koulukuvansa – Tälle hymypojalle emme kyllä kaljaa kauppais...

    Uusi syksy ja uusi kouluvuosi. Unelmien sielunmessua, Fight...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Kaikkien aikojen haukutuin Star Wars -tekele saa j...
Jason Momoa tarjosi uutta tietoa Aquamanin jatko-o...
007: No Time to Dien uusi juliste on muuten tylsä ...
Iron Manin manttelinperijä Ironheart nähdään ensin...
Teräsmies on biseksuaali DC Comicsin uudessa sarja...

Tekniikka uutisia

  • Jackie Chan ei tee enää elokuvia USA:ssa, mutta toimintaelokuvia kyllä – Tältä näyttää Vanguard-uutu...

    Jackie Chan ei tee enää elokuvia USA:ssa, mutta toimintaelokuvia kyllä – Tältä näyttää Vanguard-uutu...

    Toimintalegenda Jackie Chan esittää pääosaa Stanley Tongin ohjaamassa...
    Elokuvat
  • Quentin Tarantino: Tämä on “ehdottomasti” 2010-luvun paras elokuva – eikä kyseessä ole nyt suinkaan ...

    Quentin Tarantino: Tämä on “ehdottomasti” 2010-luvun paras elokuva – eikä kyseessä ole nyt suinkaan ...

    Quentin Tarantinon mielestä 2010-luvun parhaan elokuvan on ohjannut...
    Aaron Sorkin
  • Luvassa kaksi uutta Transformers-elokuvaa – käsikirjoituksia työstetään jo

    Luvassa kaksi uutta Transformers-elokuvaa – käsikirjoituksia työstetään jo

    Paramount Pictures on palkannut kaksi oikein pätevää käsikirjoittajaa...
    Bumblebee
  • Sons of Anarchy -tähti Charlie Hunnam nähdään seuraavaksi Jungleland-nyrkkeilyleffassa | Traileri

    Sons of Anarchy -tähti Charlie Hunnam nähdään seuraavaksi Jungleland-nyrkkeilyleffassa | Traileri

    Charlie Hunnamin tähdittämä Jungleland saa ensi-iltansa marraskuussa. Kautta...
    Charlie Hunnam
  • She-Ra -traileri: Tältä näyttää He-Manin siskon oma Netflix-sarja

    She-Ra -traileri: Tältä näyttää He-Manin siskon oma Netflix-sarja

    DreamWorks Animation Televisionin luoma animaatiosarja She-Ra and the...
    Elokuvat
  • Arvostelu | Netflixin uusin elokuva on tuhanteen kertaan nähtyä toimintaviihdettä, jota eivät edes J...

    Arvostelu | Netflixin uusin elokuva on tuhanteen kertaan nähtyä toimintaviihdettä, jota eivät edes J...

    Project Powerissa on aineksia omaperäiseen tieteistarinaan, mutta lopputulos...
    Allen Maldonado
  • Monta ensi-iltaa on peruttu, mutta ei kaikkia: Nämä elokuvat saapuvat tällä tietoa Suomen valkokanka...

    Monta ensi-iltaa on peruttu, mutta ei kaikkia: Nämä elokuvat saapuvat tällä tietoa Suomen valkokanka...

    Koronaperkele on verottanut vahvasti elokuvateattereihin tänä keväänä saapuvien...
    Elokuva-arvostelut
  • Amazon Prime Videon tulevasta The Wheel of Time -fantasiasarjasta julkaistiin juliste ja julkaisupäi...

    Amazon Prime Videon tulevasta The Wheel of Time -fantasiasarjasta julkaistiin juliste ja julkaisupäi...

    The Wheel of Time -sarja alkaa Amazon Prime...
    Amazon Prime Video
  • Ohjaaja John Carpenter käsikirjoittaa Jokeri-sarjakuvan

    Ohjaaja John Carpenter käsikirjoittaa Jokeri-sarjakuvan

    DC Comics julkaisee John Carpenterin Jokeri-tarinan lokakuussa. DC...
    Anthony Burch
  • Marvel nappasi Alienin ja Predatorin valikoimaansa.

    Marvel nappasi Alienin ja Predatorin valikoimaansa.

    Alienin ja Predatorin sarjakuvaseikkailuiden koti oli pitkään Dark...
    Alien

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Netflixin Lucifer-sarjan viidennen kauden uudessa julisteessa ollaan kiusausten äärellä

    Netflixin Lucifer-sarjan viidennen kauden uudessa julisteessa ollaan kiusausten äärellä

    Lucifer jatkuu Netflixissä 21. elokuuta viidennen kauden jaksoin....
    Aimee Garcia
  • Traileri: Näin uljas on retrohenkinen John Wick -peli

    Traileri: Näin uljas on retrohenkinen John Wick -peli

    Eräs pelikehittäjä on luonut John Wick -toimintapelin, joka...
    Elokuvat
  • Brad Pittin odotetusta Ad Astra -scifi-elokuvasta julkaistiin uusi traileri ja juliste

    Brad Pittin odotetusta Ad Astra -scifi-elokuvasta julkaistiin uusi traileri ja juliste

    James Grayn ohjaama Ad Astra saa ensi-iltansa syyskuussa....
    Ad Astra

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme