Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Koko DocPoint-festivaalin ohjelmiston voi katsoa nyt kotona – Ota haltuun ainakin Tavastia-dokumentti, elokuva Elokapinan synnystä ja useampi Oscar-ehdokas

Posted on 31.1.2022

Kokonaan verkkofestarina järjestettävän DocPoint-festivaalin ohjelmistosta löytyy melkoinen määrä laatudokumentteja.

Tänään alkanutta ja sunnuntaihin 6. helmikuuta asti jatkuvaa DocPoint-dokumenttifestivaalia ei onneksi jouduttu perumaan koronarajoitusten takia kokonaan. Alun perin tapahtuma oli tarkoitus järjestää hybridifestarina, jossa suurin osa elokuvista olisi esitetty Helsingissä valkokankailla ja vain kourallinen netin puolella.

Järjestäjät onnistuivat veivaamaan festarin vauhdilla kokonaan verkkofestariksi. Kattaukseen saatiin mukaan melkein kaikki tärkeimmät ja kiinnostavimmat alun perinkin ohjelmistoon kuuluneet elokuvat.

Vain muutamaan hienoon teokseen ei saatu verkkoesitysoikeuksia, mutta ei haikailla nyt niiden perään. Festari tarjoaa taas taatusti kaikille jotain kiinnostavaa katsottavaa. Muropaketti on tuijottanut valikoimasta huiman kasan leffoja, joista suosittelemme katsomaan esimerkiksi nämä viisi laatupätkää.

1. The Balcony Movie (ohjaaja: Paweł Łoziński)

Pitkän linjan puolalaisohjaaja Paweł Łozińskin The Balcony Movien idea ei voisi olla juuri yksinkertaisempi. Ohjaaja istuu omalla parvekkeellaan kameran kanssa ja kyselee ohikulkijoilta niitä näitä. Monet parvekeleffan ihmisistä avautuvat jopa hämmentävän henkilökohtaisista asioista. Mukana on rankkoja aiheita ja surullisia ihmiskohtaloita, mutta myös hauskoja hetkiä ja hillittömiä hahmoja. Näennäisen simppeli leffa sukeltaa syvälle ihmisyyteen ja saa katsojan taatusti hyvälle tuulelle.

2. Writing with Fire (ohjaaja: Rintu Thomas, Sushmit Ghosh)

Writing with Fire kilpailee ansaitusti parhaan dokumenttielokuvan Oscar-ehdokkuudesta. Se kertoo ihmisiä Intiassa edelleen arvottavasta kastijärjestelmästä ja sen ulkopuolelle jäävistä kehnoimmassa asemassa olevista. Heikoimmassa asemassa ovat dalit-naiset. Writing with Fire keskittyy vuonna 2002 kastittomien naisten perustaman Khabar Lahariya -sanomalehden toimittajiin, jotka nykyään tekevät sisältöä lähinnä verkkoon. Elokuvan rohkeiden naisten omat tarinat ovat yhtä rankkoja kuin heidän raportoimansa yhteiskunnan epäkohdat. Writing with Firen katsottuani huomasin pian olevani koukussa Khabar Lahariyan YouTube-kanavaan.

3. Sitten ajat muuttuivat (ohjaaja: Antti Kuivalainen)

Muun muassa vuoden 2010 Ruisrock – 40 vuotta rokkia ja rakkautta -dokumentista tutun ohjaaja Antti Kuivalaisen Tavastia-dokumentti Sitten ajat muuttuivat todellakin muuttui tekovaiheessa pandemian myötä. 50-vuotisjuhlien sijaan Tavastian ovet pysyivät suurimman osan vuodesta 2020 kiinni. Elokuvan yleisfiilis on silti kaikkea muuta kuin masentunut, eri ikäisten eturivin muusikoiden kertoessa innoissaan kuinka tärkeä paikka Tavastia heille on.

Kuivalaisen elokuvan kahdessa eri ajassa kulkeva rakenne toimii mainiosti. Arkistomateriaali ja tuoreet haastattelut kietoutuvat viihdyttäväksi ja informatiiviseksi kokonaisuudeksi, joka todellakin saa kaipaamaan livemusiikkia. Sitten ajat muuttuivat sisältää huiman määrän hauskoja anekdootteja ja nippelitietoa. Elokuva tarjoaa uutta infoa jopa niillekin, jotka luulevat Tavastian historian olevan enemmän kuin hyvin hallussa.

4. Rebellion (Ohjaaja: Maia Kenworthy, Elena Sanchez Bellot)

Rebellion-dokumentti keskittyy Elokapina, eli Extinction Rebellion -liikkeen alkuvaiheisiin Iso-Britanniassa. Sitä voi suositella erityisesti kaikille ”menkää töihin” -nettimeuhkaajille, joille kansalaistottelemattomuus tuntuu olevan täysin vieras käsite ja vaikuttamisen muoto.

Rebellion päästää ääneen liikkeen perustajajäseniä, jotka ovat keskenäänkin eri mieltä siitä missä aktivismin rajat menevät ja mitä lakeja he ovat valmiita rikkomaan hyvän asian puolesta. Muutaman ihmisen alulle paneman Elokapinan alkuvaiheet ovat todella kiinnostavaa katsottavaa. Rebellion olisi voinut taustoittaa hieman enemmän liikettä edeltävää aikaa, vaikka leffa olisikin ehkä venähtänyt turhan pitkäksi. Tällaisenakin dokumentti saattaa saada liikkeeseen negatiivisesti suhtautuvan pohtimaan mielipiteitään uusiksi.

5. Ascension (Ohjaaja: Jessica Kingdon)

Ascension on hämmentävän komea ja jopa hypnoottinen elokuva aiheestaan huolimatta. Parhaan dokumenttielokuvan Oscar-ehdokkuudesta kisaava teos saa katsojan parhaimmillaan jonkin sortin transsiin. Kiinalaista luokkayhteiskuntaa esittelevä ohjaaja Jessica Kingdon löytyy kauneutta kaikesta, oli se sitten puuduttava liukuhihnatyö tehtaassa tai pikkupomot haalimassa duunareita hanttihommiin.

Ascension ei näytä puhuvia päitä, vaan antaa pelkkien kuvien kertoa tarinansa. Elokuvan jokaisella ihmisellä on oma työhön liittyvä unelmansa. Luonnollisesti vain harvan haaveet toteutuvat. Kauneudestaan huolimatta Ascension on myös pelottava, sillä miljardi elämässään ylöspäin pyrkivää kiinalaista vaikuttaa koko Maapallon tulevaisuuteen.

DocPoint-festivaalin elokuvien katsomiselle ei ole tiukkoja aikaikkunoita, vaan viikon verran kestävän festarin aikana katsoja voi valita itse milloin katsoo ostamansa teoksen.

Koko ohjelmisto löytyy DocPointin verkkosivuilta ja liput ovat myynnissä DocPointin verkkoalustalla.

KOTIMAINEN KILPASARJA:

Armotonta menoa – Hoivatyön lauluja
Helena Ranta – Sodan viimeinen sana
Hockey Dreams
Kansanvalta
Kultainen maa
Lasikatto
Luomakunnan vartijat
Surunkesyttäjät

KANSAINVÄLINEN KILPASARJA:

All About My Sisters
Les Enfants Terribles
Faya Dayi
Life of Ivanna
The Mushroom Speaks
A Night of Knowing Nothing
One Take Grace
President
Sabaya
Trenches
Where Are We Headed

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuvauutiset/docpoint-festivaali-alkoi-tanaan-katso-ainakin-tavastia-klubin-historiikki-elokuva-elokapinan-synnysta-ja-useampi-oscar-ehdokas/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Tältä näyttää odotetun Veden vartijan traileri – Emmi Itärannan huippukirja kääntyi elokuvaksi isoll...

    Tältä näyttää odotetun Veden vartijan traileri – Emmi Itärannan huippukirja kääntyi elokuvaksi isoll...

    Emmi Itärannan Teemestarin kirja on kääntynyt elokuvaksi, joka...
    elokuvatrailerit
  • Traileri | Tältä näyttää Flee, yksi tämän vuoden parhaista animaatioelokuvista

    Traileri | Tältä näyttää Flee, yksi tämän vuoden parhaista animaatioelokuvista

    Riz Ahmedin ja Nikolaj Coster-Waldaun tuottama Flee on...
    animaatioelokuvat
  • Arvostelu | The Green Knight on viiden tähden täysosuma, valloittavan omaperäinen fantasiaelokuva

    Arvostelu | The Green Knight on viiden tähden täysosuma, valloittavan omaperäinen fantasiaelokuva

    The Green Knight on jotain aivan muuta kuin...
    A24
  • ”Hanoi Rocks on kaikkien aikojen paras yhtye” – Suomalaista rocklegendaa ylistettiin HBO Maxin hitti...

    ”Hanoi Rocks on kaikkien aikojen paras yhtye” – Suomalaista rocklegendaa ylistettiin HBO Maxin hitti...

    HBO Maxin Peacemaker-sarjan ensimmäisessä jaksossa hehkutettiin Hanoi Rocksia...
    Elokuvauutiset
  • Traileri: Dokumentti Val kertoo kurkkusyövästä toipuvan Top Gun -tähden tarinan näyttelijän itsensä ...

    Traileri: Dokumentti Val kertoo kurkkusyövästä toipuvan Top Gun -tähden tarinan näyttelijän itsensä ...

    Cannesissa ensi-iltansa saava Val Kilmer -dokumentti Val julkaistaan...
    Amazon Prime Video
  • Huhu: Marvel Studios tuo ensi vuonna valkokankaalle pahiksen, jota Iron Man -fanit ovat kaivanneet j...

    Huhu: Marvel Studios tuo ensi vuonna valkokankaalle pahiksen, jota Iron Man -fanit ovat kaivanneet j...

    Yksi Marvel-sarjankuvien villeimmistä vihulaisista saatetaan nähdä valkokankaalla ensi...
    Elokuvauutiset
  • Jauhot suuhun: Captain Marvel -tähti vastasi “hymyile tyttö enemmän” -valittajille

    Jauhot suuhun: Captain Marvel -tähti vastasi “hymyile tyttö enemmän” -valittajille

    Captain Marvel -tähti Brie Larson ei hyväksy naisia alentavia nettihäiriköitä vaan iski takaisin samalla mitalla. Hänen mielestään naisnäyttelijöitä ei saa kohdella eri tavoin kuin miesnäyttelijöitä. Viime viikolla Marvel Studiosin ensimmäise… ...
    Avengers
  • Jäitä hattuun – Avengers: Endgamen lopusta ei kannata vetää liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä

    Jäitä hattuun – Avengers: Endgamen lopusta ei kannata vetää liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä

    Varoitus! Luvassa juonipaljastuksia Avengers: Endgamesta. Huhtikuussa ensi-iltansa saaneen...
    Avengers Endgame
  • Vuonna 2000 käynnistynyt X-Men-elokuvasarja päättyy tällä viikolla – Tällaista tuhoa on luvassa Dark...

    Vuonna 2000 käynnistynyt X-Men-elokuvasarja päättyy tällä viikolla – Tällaista tuhoa on luvassa Dark...

    Ensimmäinen X-Men-elokuva saapui Suomen elokuvateattereihin 1. syyskuuta vuonna...
    Elokuvauutiset
  • Quentin Tarantino: Tämä on “ehdottomasti” 2010-luvun paras elokuva – eikä kyseessä ole nyt suinkaan ...

    Quentin Tarantino: Tämä on “ehdottomasti” 2010-luvun paras elokuva – eikä kyseessä ole nyt suinkaan ...

    Quentin Tarantinon mielestä 2010-luvun parhaan elokuvan on ohjannut...
    Aaron Sorkin

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Avengers: Endgamesta paljastui uusi spoileri? – Ki...
Traileri: Näin uljas on retrohenkinen John Wick -p...
House of Cards -traileri: Tältä näyttää Netflixin ...
Arvostelu: Yle Areenasta löytyy nyt elokuva, joka ...
Kuvat: Marvel Studiosin uusimmassa leffassa nähtii...

Tekniikka uutisia

  • Toimittajan puheenvuoro: Kaikkien videopelileffojen tulisi ottaa oppia Detective Pikachun menestykse...

    Toimittajan puheenvuoro: Kaikkien videopelileffojen tulisi ottaa oppia Detective Pikachun menestykse...

    Peleihin perustuvat elokuvat tulee suunnata muillekin kuin pelaajille...
    Detective Pikachu
  • Video: IT: Chapter 2:n markkinointitiimi tekee harvinaisen selväksi, että jatko-osa on ensimmäistä k...

    Video: IT: Chapter 2:n markkinointitiimi tekee harvinaisen selväksi, että jatko-osa on ensimmäistä k...

    Se: Toinen luku saa ensi-iltansa 6. syyskuuta. IT:...
    Andy Muschietti
  • Gillian Anderson mukaan The Crown -sarjaan – esittää Margaret Thatcheria

    Gillian Anderson mukaan The Crown -sarjaan – esittää Margaret Thatcheria

    Gillian Anderson nähdään The Crown -hittisarjan 4. tuotantokaudella....
    Elokuvat
  • Toimittajan puheenvuoro: “Naisia ei saisi päästää arvostelemaan Ramboja” – Miesten elokuvat ja naist...

    Toimittajan puheenvuoro: “Naisia ei saisi päästää arvostelemaan Ramboja” – Miesten elokuvat ja naist...

    Aiemmin tällä viikolla julkaistu Rambo: Last Blood sai...
    Elokuva-artikkelit
  • Marvelin Helstrom-kauhusarjasta julkaistiin ensimmäiset kuvat

    Marvelin Helstrom-kauhusarjasta julkaistiin ensimmäiset kuvat

    Helstrom saa ensi-iltansa lokakuussa. Marvelin Helstrom-kauhusarja on ollut...
    Elokuvat
  • Rian Johnsonin ohjaamasta ja tähtinäyttelijöiden täyttämästä Knives Out -murhamysteeristä julkaistii...

    Rian Johnsonin ohjaamasta ja tähtinäyttelijöiden täyttämästä Knives Out -murhamysteeristä julkaistii...

    Star Wars: The Last Jedin ohjanneen Rian Johnsonin...
    Ana de Armas
  • Arvostelu | Invasion-sarja sekoittaa sopivassa suhteessa scifiä ja draamaa, mutta haukkaa hieman tur...

    Arvostelu | Invasion-sarja sekoittaa sopivassa suhteessa scifiä ja draamaa, mutta haukkaa hieman tur...

    Invasion-sarjassa avaruusoliot hyökkäävät jälleen kerran, mutta keskiössä ovat...
    Apple TV Plus
  • Tältä näyttää odotetun Veden vartijan traileri – Emmi Itärannan huippukirja kääntyi elokuvaksi isoll...

    Tältä näyttää odotetun Veden vartijan traileri – Emmi Itärannan huippukirja kääntyi elokuvaksi isoll...

    Emmi Itärannan Teemestarin kirja on kääntynyt elokuvaksi, joka...
    elokuvatrailerit
  • Independence Day -ohjaajalta suoraa puhetta: “Jatko-osa olisi pitänyt jättää kokonaan tekemättä Will...

    Independence Day -ohjaajalta suoraa puhetta: “Jatko-osa olisi pitänyt jättää kokonaan tekemättä Will...

    Tehostespekaatteli Independence Day sai hirveän vääntämisen jälkeen jatko-osan...
    Elokuvauutiset
  • Mel Gibsonin uusin elokuva julkaistaan Suomessa ensi maanantaina – eikä se todellakaan ole mikään Ma...

    Mel Gibsonin uusin elokuva julkaistaan Suomessa ensi maanantaina – eikä se todellakaan ole mikään Ma...

    Entinen rämäpää Mel Gibson tuntuu rauhoittuneen niin valkokankaalla...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kuva: Tältä Bohemian Rhapsody -tähti näyttää Bond-pahiksena uudessa 007: No Time to Die -leffassa

    Kuva: Tältä Bohemian Rhapsody -tähti näyttää Bond-pahiksena uudessa 007: No Time to Die -leffassa

    Uuden James Bond -elokuvan 007: No Time to...
    007 No Time to Die
  • Game of Thronesin pilottijakso oli 10 miljoonan dollarin fiasko, jota kukaan ei tule koskaan näkemää...

    Game of Thronesin pilottijakso oli 10 miljoonan dollarin fiasko, jota kukaan ei tule koskaan näkemää...

    Game of Thronesin alkuperäinen pilottijakso oli jotain ihan...
    Elokuvauutiset
  • Nyt on viimeisetkin Alien-lyhärit julkaistu – katso Alien: Alone ja Alien: Harvest täältä

    Nyt on viimeisetkin Alien-lyhärit julkaistu – katso Alien: Alone ja Alien: Harvest täältä

    Alienin 40-vuotisen historian kunniaksi tehdyistä lyhytelokuvista on nyt...
    Alien

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme