Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Koko DocPoint-festivaalin ohjelmiston voi katsoa nyt kotona – Ota haltuun ainakin Tavastia-dokumentti, elokuva Elokapinan synnystä ja useampi Oscar-ehdokas

Posted on 31.1.2022

Kokonaan verkkofestarina järjestettävän DocPoint-festivaalin ohjelmistosta löytyy melkoinen määrä laatudokumentteja.

Tänään alkanutta ja sunnuntaihin 6. helmikuuta asti jatkuvaa DocPoint-dokumenttifestivaalia ei onneksi jouduttu perumaan koronarajoitusten takia kokonaan. Alun perin tapahtuma oli tarkoitus järjestää hybridifestarina, jossa suurin osa elokuvista olisi esitetty Helsingissä valkokankailla ja vain kourallinen netin puolella.

Järjestäjät onnistuivat veivaamaan festarin vauhdilla kokonaan verkkofestariksi. Kattaukseen saatiin mukaan melkein kaikki tärkeimmät ja kiinnostavimmat alun perinkin ohjelmistoon kuuluneet elokuvat.

Vain muutamaan hienoon teokseen ei saatu verkkoesitysoikeuksia, mutta ei haikailla nyt niiden perään. Festari tarjoaa taas taatusti kaikille jotain kiinnostavaa katsottavaa. Muropaketti on tuijottanut valikoimasta huiman kasan leffoja, joista suosittelemme katsomaan esimerkiksi nämä viisi laatupätkää.

1. The Balcony Movie (ohjaaja: Paweł Łoziński)

Pitkän linjan puolalaisohjaaja Paweł Łozińskin The Balcony Movien idea ei voisi olla juuri yksinkertaisempi. Ohjaaja istuu omalla parvekkeellaan kameran kanssa ja kyselee ohikulkijoilta niitä näitä. Monet parvekeleffan ihmisistä avautuvat jopa hämmentävän henkilökohtaisista asioista. Mukana on rankkoja aiheita ja surullisia ihmiskohtaloita, mutta myös hauskoja hetkiä ja hillittömiä hahmoja. Näennäisen simppeli leffa sukeltaa syvälle ihmisyyteen ja saa katsojan taatusti hyvälle tuulelle.

2. Writing with Fire (ohjaaja: Rintu Thomas, Sushmit Ghosh)

Writing with Fire kilpailee ansaitusti parhaan dokumenttielokuvan Oscar-ehdokkuudesta. Se kertoo ihmisiä Intiassa edelleen arvottavasta kastijärjestelmästä ja sen ulkopuolelle jäävistä kehnoimmassa asemassa olevista. Heikoimmassa asemassa ovat dalit-naiset. Writing with Fire keskittyy vuonna 2002 kastittomien naisten perustaman Khabar Lahariya -sanomalehden toimittajiin, jotka nykyään tekevät sisältöä lähinnä verkkoon. Elokuvan rohkeiden naisten omat tarinat ovat yhtä rankkoja kuin heidän raportoimansa yhteiskunnan epäkohdat. Writing with Firen katsottuani huomasin pian olevani koukussa Khabar Lahariyan YouTube-kanavaan.

3. Sitten ajat muuttuivat (ohjaaja: Antti Kuivalainen)

Muun muassa vuoden 2010 Ruisrock – 40 vuotta rokkia ja rakkautta -dokumentista tutun ohjaaja Antti Kuivalaisen Tavastia-dokumentti Sitten ajat muuttuivat todellakin muuttui tekovaiheessa pandemian myötä. 50-vuotisjuhlien sijaan Tavastian ovet pysyivät suurimman osan vuodesta 2020 kiinni. Elokuvan yleisfiilis on silti kaikkea muuta kuin masentunut, eri ikäisten eturivin muusikoiden kertoessa innoissaan kuinka tärkeä paikka Tavastia heille on.

Kuivalaisen elokuvan kahdessa eri ajassa kulkeva rakenne toimii mainiosti. Arkistomateriaali ja tuoreet haastattelut kietoutuvat viihdyttäväksi ja informatiiviseksi kokonaisuudeksi, joka todellakin saa kaipaamaan livemusiikkia. Sitten ajat muuttuivat sisältää huiman määrän hauskoja anekdootteja ja nippelitietoa. Elokuva tarjoaa uutta infoa jopa niillekin, jotka luulevat Tavastian historian olevan enemmän kuin hyvin hallussa.

4. Rebellion (Ohjaaja: Maia Kenworthy, Elena Sanchez Bellot)

Rebellion-dokumentti keskittyy Elokapina, eli Extinction Rebellion -liikkeen alkuvaiheisiin Iso-Britanniassa. Sitä voi suositella erityisesti kaikille ”menkää töihin” -nettimeuhkaajille, joille kansalaistottelemattomuus tuntuu olevan täysin vieras käsite ja vaikuttamisen muoto.

Rebellion päästää ääneen liikkeen perustajajäseniä, jotka ovat keskenäänkin eri mieltä siitä missä aktivismin rajat menevät ja mitä lakeja he ovat valmiita rikkomaan hyvän asian puolesta. Muutaman ihmisen alulle paneman Elokapinan alkuvaiheet ovat todella kiinnostavaa katsottavaa. Rebellion olisi voinut taustoittaa hieman enemmän liikettä edeltävää aikaa, vaikka leffa olisikin ehkä venähtänyt turhan pitkäksi. Tällaisenakin dokumentti saattaa saada liikkeeseen negatiivisesti suhtautuvan pohtimaan mielipiteitään uusiksi.

5. Ascension (Ohjaaja: Jessica Kingdon)

Ascension on hämmentävän komea ja jopa hypnoottinen elokuva aiheestaan huolimatta. Parhaan dokumenttielokuvan Oscar-ehdokkuudesta kisaava teos saa katsojan parhaimmillaan jonkin sortin transsiin. Kiinalaista luokkayhteiskuntaa esittelevä ohjaaja Jessica Kingdon löytyy kauneutta kaikesta, oli se sitten puuduttava liukuhihnatyö tehtaassa tai pikkupomot haalimassa duunareita hanttihommiin.

Ascension ei näytä puhuvia päitä, vaan antaa pelkkien kuvien kertoa tarinansa. Elokuvan jokaisella ihmisellä on oma työhön liittyvä unelmansa. Luonnollisesti vain harvan haaveet toteutuvat. Kauneudestaan huolimatta Ascension on myös pelottava, sillä miljardi elämässään ylöspäin pyrkivää kiinalaista vaikuttaa koko Maapallon tulevaisuuteen.

DocPoint-festivaalin elokuvien katsomiselle ei ole tiukkoja aikaikkunoita, vaan viikon verran kestävän festarin aikana katsoja voi valita itse milloin katsoo ostamansa teoksen.

Koko ohjelmisto löytyy DocPointin verkkosivuilta ja liput ovat myynnissä DocPointin verkkoalustalla.

KOTIMAINEN KILPASARJA:

Armotonta menoa – Hoivatyön lauluja
Helena Ranta – Sodan viimeinen sana
Hockey Dreams
Kansanvalta
Kultainen maa
Lasikatto
Luomakunnan vartijat
Surunkesyttäjät

KANSAINVÄLINEN KILPASARJA:

All About My Sisters
Les Enfants Terribles
Faya Dayi
Life of Ivanna
The Mushroom Speaks
A Night of Knowing Nothing
One Take Grace
President
Sabaya
Trenches
Where Are We Headed

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuvauutiset/docpoint-festivaali-alkoi-tanaan-katso-ainakin-tavastia-klubin-historiikki-elokuva-elokapinan-synnysta-ja-useampi-oscar-ehdokas/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Seuraavan X-Men-elokuvan Suomen ensi-ilta vahvistettiin vihdoinkin

    Seuraavan X-Men-elokuvan Suomen ensi-ilta vahvistettiin vihdoinkin

    Vuosia limbossa (S’ymin kanssa) peukaloita pyöritellyt The New...
    Elokuvauutiset
  • Mel Gibsonin uusin elokuva julkaistaan Suomessa ensi maanantaina – eikä se todellakaan ole mikään Ma...

    Mel Gibsonin uusin elokuva julkaistaan Suomessa ensi maanantaina – eikä se todellakaan ole mikään Ma...

    Entinen rämäpää Mel Gibson tuntuu rauhoittuneen niin valkokankaalla...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu | Christopher Nolanin uusi Tenet-elokuva on kovan luokan scifiä – ja vielä vaikeampi kuin ...

    Arvostelu | Christopher Nolanin uusi Tenet-elokuva on kovan luokan scifiä – ja vielä vaikeampi kuin ...

    Useampaan otteeseen lykätty Tenet on viimein nähty, ja...
    Christopher Nolan
  • Arvostelu: Kohuttu ja ääriväkivaltainen The Hunt -ihmistenmetsästyselokuva pilkkaa niin vasemmistoa ...

    Arvostelu: Kohuttu ja ääriväkivaltainen The Hunt -ihmistenmetsästyselokuva pilkkaa niin vasemmistoa ...

    Kauhutoimintaelokuva The Huntissa on paljon samaa kuin Jordan...
    Betty Gilpin
  • Matrix Resurrectionsin uusi traileri julkaistu – 18 vuotta odotettuun ensi-iltaan enää pari viikkoa

    Matrix Resurrectionsin uusi traileri julkaistu – 18 vuotta odotettuun ensi-iltaan enää pari viikkoa

    Uusi traileri muistuttaa, että neljäs Matrix-elokuva on vihdoinkin...
    elokuvatrailerit
  • Uusi Jackass-elokuva on taas kunnon sekoilua – Tältä näyttää Jackass Foreverin viimeinen traileri

    Uusi Jackass-elokuva on taas kunnon sekoilua – Tältä näyttää Jackass Foreverin viimeinen traileri

    Suomen elokuvateattereihin (toivottavasti) 4. helmikuuta saapuvasta Jackass Forever...
    elokuvatrailerit
  • Näin erilainen oli The Witcher -sarjan alkuperäinen ajatus, tarkoitus oli kertoa tyystin eri tarina

    Näin erilainen oli The Witcher -sarjan alkuperäinen ajatus, tarkoitus oli kertoa tyystin eri tarina

    The Witcher -sarjan lähtökohtana oli Ciri-hahmo ja tämän...
    Elokuvat
  • Suurin osa amerikkalaisista ei uskalla mennä elokuvateattereihin enää lainkaan tänä vuonna – Kaikki ...

    Suurin osa amerikkalaisista ei uskalla mennä elokuvateattereihin enää lainkaan tänä vuonna – Kaikki ...

    Koronavirus leviää Yhdysvalloissa edelleen hurjaa vauhtia. Christopher Nolanin...
    Elokuvat
  • Huhu: The Witcher -sarjan toisella kaudella nähdään yksi fanien suosikkihirviöistä

    Huhu: The Witcher -sarjan toisella kaudella nähdään yksi fanien suosikkihirviöistä

    Netflixin The Witcher -sarjan toisella kaudella on huhun...
    Elokuvat
  • Traileri | Tältä näyttää Flee, yksi tämän vuoden parhaista animaatioelokuvista

    Traileri | Tältä näyttää Flee, yksi tämän vuoden parhaista animaatioelokuvista

    Riz Ahmedin ja Nikolaj Coster-Waldaun tuottama Flee on...
    animaatioelokuvat

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Äänestys: Mitä mieltä olet seuraavan
Batman-elokuv...
Star Wars -sarja Boba Fettin ensimmäinen jakso löy...
Paljastettu: Tältä näyttää Daredevilin klassikkopa...
Uusia kuvia Denis Villeneuven odotetusta
Dyyni-elo...
Jamie Foxx palaa Electron rooliin seuraavassa Spid...

Tekniikka uutisia

  • Teräsmies on biseksuaali DC Comicsin uudessa sarjakuvassa – Ihmepoika Robin tuli kaapista jo kesällä

    Teräsmies on biseksuaali DC Comicsin uudessa sarjakuvassa – Ihmepoika Robin tuli kaapista jo kesällä

    Superman: Son of Kal-El -sarjakuvassa nähdään biseksuaali Teräsmies....
    Elokuvat
  • Johan nyt on kumma! Netti-ilmiön poikinut Ninja Turtles -asu ei käynyt kaupaksi – Kukaan ei halunnut...

    Johan nyt on kumma! Netti-ilmiön poikinut Ninja Turtles -asu ei käynyt kaupaksi – Kukaan ei halunnut...

    26 vuotta vanha Turtles-hirvitys ei löytänyt uutta omistajaa....
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja peli...

    Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja peli...

    Marvel’s Avengers on jakaantunut kahteen osaan. Yllättävää kyllä,...
    Elokuvat
  • Väisty Baby Yoda, täältä tulee Baby Pogo – Netflix julkaisi uuden kuvan tällä viikolla jatkuvasta sa...

    Väisty Baby Yoda, täältä tulee Baby Pogo – Netflix julkaisi uuden kuvan tällä viikolla jatkuvasta sa...

    Netflix-sarja The Umbrella Academy jatkuu toisen tuotantokauden myötä...
    Elokuvat
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • Uusi Dyyni on nyt nähty – Ensituntumat syksyn elokuvatapauksesta: ”Kyllä tämä kaiken jälkeen pieni p...

    Uusi Dyyni on nyt nähty – Ensituntumat syksyn elokuvatapauksesta: ”Kyllä tämä kaiken jälkeen pieni p...

    Denis Villeneuven kovasti odotettu ja ennakkoon vuolaasti kehuttu...
    Denis Villeneuve
  • HBO Nordicin hittisarja Chernobyl julkaistaan Blu-raylla kiitettävän bonusmateriaalipinon kera

    HBO Nordicin hittisarja Chernobyl julkaistaan Blu-raylla kiitettävän bonusmateriaalipinon kera

    HBO Nordicissa keväällä julkaistu Chernobyl on vuoden 2019...
    Chernobyl
  • Sean Conneryn Bond-ase huutokaupataan – Hinta tullee olemaan enemmän kuin monen suomalaisen viiden v...

    Sean Conneryn Bond-ase huutokaupataan – Hinta tullee olemaan enemmän kuin monen suomalaisen viiden v...

    Sean Conneryn ensimmäisessä Bond-elokuvassa nähty tuliase on tulossa...
    Elokuvauutiset
  • Daniel Radcliffe ei ole nähnyt Harry Potter ja kirottu lapsi -näytelmää – eikä aiokaan nähdä: “En us...

    Daniel Radcliffe ei ole nähnyt Harry Potter ja kirottu lapsi -näytelmää – eikä aiokaan nähdä: “En us...

    J.K. Rowlingin luomaa tarinaa jatkavaa näytelmää Harry Potter...
    Daniel Radcliffe
  • Kuva: Penny Dreadful -sarja on todistetusti saamassa jatko-osan

    Kuva: Penny Dreadful -sarja on todistetusti saamassa jatko-osan

    Penny Dreadful: City of Angels -sarja sijoittuu 1930-luvun...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: Kohuttu ja ääriväkivaltainen The Hunt -ihmistenmetsästyselokuva pilkkaa niin vasemmistoa ...

    Arvostelu: Kohuttu ja ääriväkivaltainen The Hunt -ihmistenmetsästyselokuva pilkkaa niin vasemmistoa ...

    Kauhutoimintaelokuva The Huntissa on paljon samaa kuin Jordan...
    Betty Gilpin
  • Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-hon Cannesin pääpalkinnon voittanut Parasite avaa Ni...

    Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-hon Cannesin pääpalkinnon voittanut Parasite avaa Ni...

    Odotettu Parasite saa Suomen ensi-iltansa Helsingin Night Visions...
    Bong Joon-ho
  • Jäitä hattuun – Avengers: Endgamen lopusta ei kannata vetää liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä

    Jäitä hattuun – Avengers: Endgamen lopusta ei kannata vetää liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä

    Varoitus! Luvassa juonipaljastuksia Avengers: Endgamesta. Huhtikuussa ensi-iltansa saaneen...
    Avengers Endgame

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme