Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Koko DocPoint-festivaalin ohjelmiston voi katsoa nyt kotona – Ota haltuun ainakin Tavastia-dokumentti, elokuva Elokapinan synnystä ja useampi Oscar-ehdokas

Posted on 31.1.2022

Kokonaan verkkofestarina järjestettävän DocPoint-festivaalin ohjelmistosta löytyy melkoinen määrä laatudokumentteja.

Tänään alkanutta ja sunnuntaihin 6. helmikuuta asti jatkuvaa DocPoint-dokumenttifestivaalia ei onneksi jouduttu perumaan koronarajoitusten takia kokonaan. Alun perin tapahtuma oli tarkoitus järjestää hybridifestarina, jossa suurin osa elokuvista olisi esitetty Helsingissä valkokankailla ja vain kourallinen netin puolella.

Järjestäjät onnistuivat veivaamaan festarin vauhdilla kokonaan verkkofestariksi. Kattaukseen saatiin mukaan melkein kaikki tärkeimmät ja kiinnostavimmat alun perinkin ohjelmistoon kuuluneet elokuvat.

Vain muutamaan hienoon teokseen ei saatu verkkoesitysoikeuksia, mutta ei haikailla nyt niiden perään. Festari tarjoaa taas taatusti kaikille jotain kiinnostavaa katsottavaa. Muropaketti on tuijottanut valikoimasta huiman kasan leffoja, joista suosittelemme katsomaan esimerkiksi nämä viisi laatupätkää.

1. The Balcony Movie (ohjaaja: Paweł Łoziński)

Pitkän linjan puolalaisohjaaja Paweł Łozińskin The Balcony Movien idea ei voisi olla juuri yksinkertaisempi. Ohjaaja istuu omalla parvekkeellaan kameran kanssa ja kyselee ohikulkijoilta niitä näitä. Monet parvekeleffan ihmisistä avautuvat jopa hämmentävän henkilökohtaisista asioista. Mukana on rankkoja aiheita ja surullisia ihmiskohtaloita, mutta myös hauskoja hetkiä ja hillittömiä hahmoja. Näennäisen simppeli leffa sukeltaa syvälle ihmisyyteen ja saa katsojan taatusti hyvälle tuulelle.

2. Writing with Fire (ohjaaja: Rintu Thomas, Sushmit Ghosh)

Writing with Fire kilpailee ansaitusti parhaan dokumenttielokuvan Oscar-ehdokkuudesta. Se kertoo ihmisiä Intiassa edelleen arvottavasta kastijärjestelmästä ja sen ulkopuolelle jäävistä kehnoimmassa asemassa olevista. Heikoimmassa asemassa ovat dalit-naiset. Writing with Fire keskittyy vuonna 2002 kastittomien naisten perustaman Khabar Lahariya -sanomalehden toimittajiin, jotka nykyään tekevät sisältöä lähinnä verkkoon. Elokuvan rohkeiden naisten omat tarinat ovat yhtä rankkoja kuin heidän raportoimansa yhteiskunnan epäkohdat. Writing with Firen katsottuani huomasin pian olevani koukussa Khabar Lahariyan YouTube-kanavaan.

3. Sitten ajat muuttuivat (ohjaaja: Antti Kuivalainen)

Muun muassa vuoden 2010 Ruisrock – 40 vuotta rokkia ja rakkautta -dokumentista tutun ohjaaja Antti Kuivalaisen Tavastia-dokumentti Sitten ajat muuttuivat todellakin muuttui tekovaiheessa pandemian myötä. 50-vuotisjuhlien sijaan Tavastian ovet pysyivät suurimman osan vuodesta 2020 kiinni. Elokuvan yleisfiilis on silti kaikkea muuta kuin masentunut, eri ikäisten eturivin muusikoiden kertoessa innoissaan kuinka tärkeä paikka Tavastia heille on.

Kuivalaisen elokuvan kahdessa eri ajassa kulkeva rakenne toimii mainiosti. Arkistomateriaali ja tuoreet haastattelut kietoutuvat viihdyttäväksi ja informatiiviseksi kokonaisuudeksi, joka todellakin saa kaipaamaan livemusiikkia. Sitten ajat muuttuivat sisältää huiman määrän hauskoja anekdootteja ja nippelitietoa. Elokuva tarjoaa uutta infoa jopa niillekin, jotka luulevat Tavastian historian olevan enemmän kuin hyvin hallussa.

4. Rebellion (Ohjaaja: Maia Kenworthy, Elena Sanchez Bellot)

Rebellion-dokumentti keskittyy Elokapina, eli Extinction Rebellion -liikkeen alkuvaiheisiin Iso-Britanniassa. Sitä voi suositella erityisesti kaikille ”menkää töihin” -nettimeuhkaajille, joille kansalaistottelemattomuus tuntuu olevan täysin vieras käsite ja vaikuttamisen muoto.

Rebellion päästää ääneen liikkeen perustajajäseniä, jotka ovat keskenäänkin eri mieltä siitä missä aktivismin rajat menevät ja mitä lakeja he ovat valmiita rikkomaan hyvän asian puolesta. Muutaman ihmisen alulle paneman Elokapinan alkuvaiheet ovat todella kiinnostavaa katsottavaa. Rebellion olisi voinut taustoittaa hieman enemmän liikettä edeltävää aikaa, vaikka leffa olisikin ehkä venähtänyt turhan pitkäksi. Tällaisenakin dokumentti saattaa saada liikkeeseen negatiivisesti suhtautuvan pohtimaan mielipiteitään uusiksi.

5. Ascension (Ohjaaja: Jessica Kingdon)

Ascension on hämmentävän komea ja jopa hypnoottinen elokuva aiheestaan huolimatta. Parhaan dokumenttielokuvan Oscar-ehdokkuudesta kisaava teos saa katsojan parhaimmillaan jonkin sortin transsiin. Kiinalaista luokkayhteiskuntaa esittelevä ohjaaja Jessica Kingdon löytyy kauneutta kaikesta, oli se sitten puuduttava liukuhihnatyö tehtaassa tai pikkupomot haalimassa duunareita hanttihommiin.

Ascension ei näytä puhuvia päitä, vaan antaa pelkkien kuvien kertoa tarinansa. Elokuvan jokaisella ihmisellä on oma työhön liittyvä unelmansa. Luonnollisesti vain harvan haaveet toteutuvat. Kauneudestaan huolimatta Ascension on myös pelottava, sillä miljardi elämässään ylöspäin pyrkivää kiinalaista vaikuttaa koko Maapallon tulevaisuuteen.

DocPoint-festivaalin elokuvien katsomiselle ei ole tiukkoja aikaikkunoita, vaan viikon verran kestävän festarin aikana katsoja voi valita itse milloin katsoo ostamansa teoksen.

Koko ohjelmisto löytyy DocPointin verkkosivuilta ja liput ovat myynnissä DocPointin verkkoalustalla.

KOTIMAINEN KILPASARJA:

Armotonta menoa – Hoivatyön lauluja
Helena Ranta – Sodan viimeinen sana
Hockey Dreams
Kansanvalta
Kultainen maa
Lasikatto
Luomakunnan vartijat
Surunkesyttäjät

KANSAINVÄLINEN KILPASARJA:

All About My Sisters
Les Enfants Terribles
Faya Dayi
Life of Ivanna
The Mushroom Speaks
A Night of Knowing Nothing
One Take Grace
President
Sabaya
Trenches
Where Are We Headed

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuvauutiset/docpoint-festivaali-alkoi-tanaan-katso-ainakin-tavastia-klubin-historiikki-elokuva-elokapinan-synnysta-ja-useampi-oscar-ehdokas/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • X-Men: Dark Phoenixin loppu oli aluksi ihan erilainen – Mukana skrulleja ja taistelu YK:n päämajassa

    X-Men: Dark Phoenixin loppu oli aluksi ihan erilainen – Mukana skrulleja ja taistelu YK:n päämajassa

    Viimeiseen X-Men-elokuvaan tehtiin uusia kuvauksia ja lopulta se...
    Elokuvat
  • Simpsoneiden showrunner Al Jean Muropaketin haastattelussa: ”En halua että sarjallemme käy kuten Sta...

    Simpsoneiden showrunner Al Jean Muropaketin haastattelussa: ”En halua että sarjallemme käy kuten Sta...

    Showrunner, käsikirjoittaja ja tuottaja Al Jean on tehnyt...
    Al Jean
  • Uusi Blade-elokuva on tulossa – Mutta ilman Wesley Snipesiä ja tekemisessä menee vielä hyvä tovi

    Uusi Blade-elokuva on tulossa – Mutta ilman Wesley Snipesiä ja tekemisessä menee vielä hyvä tovi

    Kesällä 2019 Marvel Studios paljasti aikovansa tehdä uuden...
    Blade
  • Tom Hardy kommentoi Venomin verettömyyttä ja teini-ikärajaa: “Venom on ikärajan suhteen hankalassa p...

    Tom Hardy kommentoi Venomin verettömyyttä ja teini-ikärajaa: “Venom on ikärajan suhteen hankalassa p...

    Spider-Man -spinoff Venom saa ensi-iltansa 5. lokakuuta. Elokuvan...
    Elokuvat
  • Traileri: Bruce Dern Teksasin moottorisahamurhaajan tunnelmissa uudessa kauhuelokuvassa Ravage

    Traileri: Bruce Dern Teksasin moottorisahamurhaajan tunnelmissa uudessa kauhuelokuvassa Ravage

    Kauhuelokuva Ravage julkaistaan VOD-versiona elokuussa. Annabelle Dexter-Jones (tv-sarjat...
    Annabelle Dexter-Jones
  • Traileri: Kolmas Kingsman-elokuva saa ensi-iltansa vihdoinkin syyskuussa

    Traileri: Kolmas Kingsman-elokuva saa ensi-iltansa vihdoinkin syyskuussa

    The King’s Man on esiosa kahdelle edelliselle elokuvalle....
    Elokuvat
  • Sylvester Stallone lopetti Rambo 5:n kuvaukset ja lähetti viestin faneilleen: “Se oli nyt siinä”

    Sylvester Stallone lopetti Rambo 5:n kuvaukset ja lähetti viestin faneilleen: “Se oli nyt siinä”

    Rambon seikkailut valkokankaalla alkoivat vuona 1982. Pian on...
    Elokuvauutiset
  • Näyttelijä John Boyega sanoi hyvästit Star Warsille: “Olen nyt siirtynyt eteenpäin”

    Näyttelijä John Boyega sanoi hyvästit Star Warsille: “Olen nyt siirtynyt eteenpäin”

    Uusissa Star Wars -elokuvissa Finniä esittänyt John Boyega...
    Elokuvat
  • Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-hon Cannesin pääpalkinnon voittanut Parasite avaa Ni...

    Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-hon Cannesin pääpalkinnon voittanut Parasite avaa Ni...

    Odotettu Parasite saa Suomen ensi-iltansa Helsingin Night Visions...
    Bong Joon-ho
  • Game of Thrones -tähdestä tulee Marvel-sankari – Kuva: Tältä Kit Harington näyttää The Eternalsissa

    Game of Thrones -tähdestä tulee Marvel-sankari – Kuva: Tältä Kit Harington näyttää The Eternalsissa

    Marvel Studios on esitellyt D23-tilaisuudessa ensi vuonna ilmestyvän...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Uudessa Color Out of Space -julisteessa riittää pu...
Kuva: Tältä näyttää Amazonin
The Boys -tv-sarjan u...
Verkkofestarina järjestettävän DocPointin ohjelmis...
Star Wars -tähti Mark Hamill: “Studion turvamies l...
Maaliskuun uutuudet HBO Nordicilla: What We Do In ...

Tekniikka uutisia

  • X-Men: Dark Phoenixin loppu oli aluksi ihan erilainen – Mukana skrulleja ja taistelu YK:n päämajassa

    X-Men: Dark Phoenixin loppu oli aluksi ihan erilainen – Mukana skrulleja ja taistelu YK:n päämajassa

    Viimeiseen X-Men-elokuvaan tehtiin uusia kuvauksia ja lopulta se...
    Elokuvat
  • Game of Thrones -tähti Emilia Clarke vahvistaa olevansa mukana Marvel Studiosin tulevassa tv-sarjass...

    Game of Thrones -tähti Emilia Clarke vahvistaa olevansa mukana Marvel Studiosin tulevassa tv-sarjass...

    Emilia Clarke nähdään Disney+:n tulevassa Marvel-sarjassa Secret Invasion....
    Disney+ sarjat
  • HBO:n pornoteollisuudesta kertovan The Deuce -sarjan 3. kauden ensi-ilta paljastettiin

    HBO:n pornoteollisuudesta kertovan The Deuce -sarjan 3. kauden ensi-ilta paljastettiin

    The Deuce -sarja päättyy kolmannen kauden jälkeen. HBO...
    David Simon
  • Kaunotar ja kulkuri -traileri: Disney teki oikeilla koirilla uuden version animaatioklassikostaan

    Kaunotar ja kulkuri -traileri: Disney teki oikeilla koirilla uuden version animaatioklassikostaan

    Disney on viime vuosina keskittynyt enemmän kierrättämään vanhoja...
    Disney Plus
  • Traileri: Daniel Radcliffen ”videopelielokuva” Guns Akimbo on varmasti alkuvuoden sekopäisimpiä leff...

    Traileri: Daniel Radcliffen ”videopelielokuva” Guns Akimbo on varmasti alkuvuoden sekopäisimpiä leff...

    Daniel Radcliffen uusi elokuva Guns Akimbo näyttää ilahduttavan...
    Daniel Radcliffe
  • Kuva: Marvel Studios julkaisi ensimmäisen virallisen kuvan Thanoksen veljestä

    Kuva: Marvel Studios julkaisi ensimmäisen virallisen kuvan Thanoksen veljestä

    Varoitus: juttu sisältää ison spoilerin Eternals-elokuvan lopusta. Parhaillaan...
    Elokuvauutiset
  • Bruce Willis näyttää Cosmic Sin -tieteiselokuvan ensimmäisessä kuvassa siltä kuin vääntäisi jöötiä a...

    Bruce Willis näyttää Cosmic Sin -tieteiselokuvan ensimmäisessä kuvassa siltä kuin vääntäisi jöötiä a...

    Cosmic Sin -scifi-elokuva vaikuttaa kunnon kalkkunalta. The Hollywood...
    Bruce Willis
  • Tom Hiddlestonin Loki-luennot ja 9 muuta asiaa, mitkä opimme uuden Marvel-sarjan pressitilaisuudessa

    Tom Hiddlestonin Loki-luennot ja 9 muuta asiaa, mitkä opimme uuden Marvel-sarjan pressitilaisuudessa

    Kuusiosainen Loki alkaa Disney Plussassa 9. kesäkuuta. Muropaketti...
    Disney Plus
  • Uusia kuvia: Tältä näyttää The Walking Dead -sarjan viimeinen tuotantokausi

    Uusia kuvia: Tältä näyttää The Walking Dead -sarjan viimeinen tuotantokausi

    The Walking Dead -sarjan syksyllä alkava 11. tuotantokausi...
    Elokuvat
  • Loistavan Snowpiercer-scifi-elokuvan tv-versioon kiinnitettiin mm. Lord of the Ringsistä ja Game of ...

    Loistavan Snowpiercer-scifi-elokuvan tv-versioon kiinnitettiin mm. Lord of the Ringsistä ja Game of ...

    Vedonlyönti alkakoon! Miten pian Sean Beanin hahmo kuolee...
    Bong Joon-ho

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: Terrence Malickin mestarillinen A Hidden Life on tuleva klassikko

    Arvostelu: Terrence Malickin mestarillinen A Hidden Life on tuleva klassikko

    Terence Malick pohtii filosofisessa sotadraamassaan taas elämän suurimpia...
    A Hidden Life
  • Verkkofestarina järjestettävän DocPointin ohjelmisto julkistettiin – Mukana mm. neljä Oscar-ehdokast...

    Verkkofestarina järjestettävän DocPointin ohjelmisto julkistettiin – Mukana mm. neljä Oscar-ehdokast...

    DocPoint-leffafestari järjestetään valtakunnallisena verkkofestivaalina 31.1.–6.2. Suomen suurin dokumenttielokuvafestivaali...
    DocPoint
  • Huhu: Marvel Studios tuo ensi vuonna valkokankaalle pahiksen, jota Iron Man -fanit ovat kaivanneet j...

    Huhu: Marvel Studios tuo ensi vuonna valkokankaalle pahiksen, jota Iron Man -fanit ovat kaivanneet j...

    Yksi Marvel-sarjankuvien villeimmistä vihulaisista saatetaan nähdä valkokankaalla ensi...
    Elokuvauutiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme