Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Koetimme arvioida kiinnostavan indiepelin – Tunnin jälkeen oli pakko luovuttaa, kun korvat alkoivat melkein vuotaa verta

Posted on 26.6.2021

Tarinapeli The Longest Road on Earth yrittää kertoa elämänläheisen ja arkisen tarinan täysin sanattomasti. Kauniilla pikseligrafiikalla tehty peli kompuroi kuitenkin soundtrackilla, joka sai jättämään koko pelin kesken.


The Longest Road on EarthJulkaisupäivä: 27.5.2021
Studio: Brainwash Gang, TLR Games
Julkaisija: Raw Fury
Saatavilla: PC (testattu)
Pelaajia: 1
Ikäraja: 7
Peliä pelattu arvostelua varten: 1 tunti


Brainwash Gangin ja TLR Games kehittämä pikkupeli The Longest Road on Earth on melko ristiriitainen kokemus. Kesän kynnyksellä ilmestynyt indiepeli on taiteellisesti kunnianhimoinen ja oikeastaan aika kaunis, mutta sen nautinnon söi omalla kohdallani kokonaan pelin musiikki.

The Longest Road on Earth kertoo muutaman, toisiinsa löyhästi linkittyvän kertomuksen. Tarinat ovat täysin sanattomia ja niiden sisältö jää pitkälti pelaajan tulkittavaksi. Pelaaminen koostuu vain nuolinäppäinten ja välilyönnin painamisesta, eikä lineaarisessa pelissä ole esimerkiksi puzzleja tai useimmiten mitään ”tehtäväksi” luokiteltavaa.

Arkisissa tarinoissa ihmismäiset eläinhahmot elävät elämäänsä: odottelevat, tarjoilevat kahvilassa, matkaavat töihin, syövät lounasta, istuvat junassa… Idea on kiehtova, ja harmaasävyinen pikseligrafiikka on parhaimmillaan oikeasti kaunista.

Tunnelmaa ja pelikokemusta pitää kuitenkin hallussaan soundtrack, joka koostuu paristakymmenestä lauletusta kappaleesta. Kehittäjätiimiin kuuluvan muusikko Beícolin kappaleet ovat indiehimmailua, joka piipahtaa välillä elektron ja jazzin aallonpituuksilla, mutta pysyy enimmäkseen sävyiltään akustisena ja herkkänä.

Korostan musiikkia, koska niin tekee pelikin. The Longest Road on Earthissa soivat Beícolin kappaleet lähes tauotta, eikä siinä juuri muita ääniä olekaan. Pienet hetket kappaleiden välillä ovatkin sitten yllättävän iskeviä, kun musiikki antaa edes hetkeksi tilaa pelaajan omalle fiilistelylle. Ja samassa seuraava kappale jo alkaa.

Beícolin laulettu, sanoituksiltaan geneerinen indiepop sopii vähän heikosti yhteen pelin kanssa. Välillä tuntuu kuin taustalle olisi jätetty albumi soimaan ilman sen kummempaa dramaattista tarkoitusta. Kappaleet vievät paljon tilaa pelikokemukselta ja haittaavat keskittymistä pelin tarinaan.

Henkilökohtaisesti täytyy myös myöntää, että teknisesti lahjakkaan lauluntekijän eteerinen, kuiskaileva laulutyyli ei vaan ole omaan mieleeni alkuunkaan. Koen sen suoraan sanoen vähän raivostuttavaksi. Jos peli kiinnostaa, suosittelisin piipahtamaan muusikon Bandcamp-sivulla testaamassa uppoaako materiaali vai ei. Jos et voi sietää tämän tyylistä musiikkia, et voi pelata tätä peliä.

The Longest Road on Earth ei ole kauhean pitkä kokemus, vain noin puolitoistatuntinen, mutta lopulta en jaksanut tarpoa edes sitä loppuun asti. Pidän ”kävelysimulaattoreista” ja monenlaisista taidepeleistä, mutta tässä pelissä pelattavan vähyys käy jo aika raskaaksi. Monissa kohtauksissa ei pidä eikä voi tehdä muuta kuin painaa yhtä nappia pohjassa tai pelkästään odottaa pari minuuttia – siis oikeasti tekemättä mitään. Ja musiikki soi kaiken aikaa.

The Longest Road on Earthissa on hyviä ideoita, mutta sen kokonaisuus jää ontoksi ja epätasaiseksi. Musiikkityylin ystävät voivat nauttia kokemuksesta muita enemmän, mutta olisin vähän yllättynyt, jos peli nousisi edes vannoutuneimpien indiepeliharrastajien GOTY-listoille.

THE LONGEST ROAD ON EARTH

“Tuntuu nimensä mukaisesti todella pitkältä – niin pitkältä kuin sellainen levy, jota et jaksaisi kuunnella.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/koetimme-arvioida-kiinnostavan-indiepelin-tunnin-jalkeen-oli-pakko-luovuttaa-kun-korvat-alkoivat-vuotaa-verta/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Call of Duty: Black Ops 4 sai räjähtävän julkaisutrailerin yli kaksi viikkoa ennen ilmestymistä

    Call of Duty: Black Ops 4 sai räjähtävän julkaisutrailerin yli kaksi viikkoa ennen ilmestymistä

    Call of Duty: Black Ops 4:n uusin traileri esittelee pelikuvaa kaikista pelimuodoista. Call of Duty: Black Ops 4:n julkaisuun on vielä yli kaksi viikkoa aikaa, mutta pelin virallinen ”julkaisutraileri” on jo nyt … Lue koko artikkeli...
    Call of Duty
  • Videopelit aiheuttivat terrori-iskut, toteavat poliitikot ammuskeluiden jälkimainingeissa

    Videopelit aiheuttivat terrori-iskut, toteavat poliitikot ammuskeluiden jälkimainingeissa

    Videopelaaminen on helppo syntipukki monille tragedioille, kuten esimerkiksi...
    Pelit
  • E3: Bethesdan Todd Howard kertoi, mikä oli Fallout 76:n suurin virhe

    E3: Bethesdan Todd Howard kertoi, mikä oli Fallout 76:n suurin virhe

    Bethesdalla on varmasti pohdittu kunnolla sitä, minkä takia...
    Bethesda
  • Philips julkisti kovan luokan konsolipelaajille tarkoitetut 558M1RY- ja 278M1R -näytöt

    Philips julkisti kovan luokan konsolipelaajille tarkoitetut 558M1RY- ja 278M1R -näytöt

    Philipsin Momentum-tuoteperheeseen kuuluvat 558M1RY- ja 278M1R -näytöt on tarkoitettu...
    pelinäytöt
  • QuakeCon saapui Eurooppaan – Vierailimme Lontoossa 25-vuotiasta Doomia juhlistaneessa tapahtumassa

    QuakeCon saapui Eurooppaan – Vierailimme Lontoossa 25-vuotiasta Doomia juhlistaneessa tapahtumassa

    Jo vuodesta 1996 lähtien vuosittain järjestetyn QuakeConin väristykset...
    Peliartikkelit
  • Horizon Forbidden Westistä julkaistiin kaksi uutta kuvaa – näin rikas pelimaailma Horison Zero Dawni...

    Horizon Forbidden Westistä julkaistiin kaksi uutta kuvaa – näin rikas pelimaailma Horison Zero Dawni...

    Horizon Forbidden Westin tuoreet kuvat näyttävät kaksi hyvin...
    Guerrilla Games
  • Testi | Razer Blade 14 -pelikannettava – Kompakti, tehokas ja osittain kuumakin pakkaus

    Testi | Razer Blade 14 -pelikannettava – Kompakti, tehokas ja osittain kuumakin pakkaus

    Razerin uusin pelikannettava on monilta osin mielenkiintoinen. Erityisesti...
    pelikannettavat
  • Shadow of the Tomb Raiderin seuraava lisäosa päästää taas pian kaivelemaan uusia hautoja

    Shadow of the Tomb Raiderin seuraava lisäosa päästää taas pian kaivelemaan uusia hautoja

    Nuoren Laran päätöstarina jatkuu neljännen laajennuksen merkeissä. Shadow...
    Pelit
  • Testi: Logitech G Pro X -pelinäppäimistö – Nosta kytkintä ja vaihda uusi tilalle

    Testi: Logitech G Pro X -pelinäppäimistö – Nosta kytkintä ja vaihda uusi tilalle

    Perinteisesti mekaanisen pelinäppäimistön ostaja on joutunut tyytymään ostohetkellä...
    Logitech G Pro X
  • JBL täydensi Quantum-pelikuulokesarjaansa 350 Wireless -mallilla

    JBL täydensi Quantum-pelikuulokesarjaansa 350 Wireless -mallilla

    JBL:n pelikuulokemalliston uusin tulokas on Quantum 350 Wireless....
    JBL

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Lautapeliarvostelu | Pokémon Battle Academy on hel...
Alkuvuoden hittipeli Valheimin seuraavasta sisältö...
Striimaaja sekoili ja sikaili pelitapahtumassa – S...
Arvostelu: Strategiapeli Age of Wonders: Planetfal...
Arvostelu | The Legend of
Zelda: Skyward Sword HD ...

Tekniikka uutisia

  • Square Enix poistaa huumausainerikokseen syyllistyneen ääninäyttelijän Kingdom Hearts 3:sta

    Square Enix poistaa huumausainerikokseen syyllistyneen ääninäyttelijän Kingdom Hearts 3:sta

    Useista peleistä tuttu ääninäyttelijä Masanori ”Pierre” Taki jäi...
    Kingdom Hearts 3
  • Arvostelu: Night Call ei ehkä ole pelinä kaksinen, mutta se on upeasti käsikirjoitettu murhamysteeri

    Arvostelu: Night Call ei ehkä ole pelinä kaksinen, mutta se on upeasti käsikirjoitettu murhamysteeri

    MonkeyMoonin kehittämä Night Call on erinomainen esimerkki pelien...
    Night Call
  • Intelin Raja Koduri esitteli Nvidian ja AMD:n pelinäytönohjaimien kilpailijan – kutsui karkiksi

    Intelin Raja Koduri esitteli Nvidian ja AMD:n pelinäytönohjaimien kilpailijan – kutsui karkiksi

    Intelin näytönohjaimien kehitystyöstä vastaava johtaja Raja Koduri esitteli...
    Intel
  • Lisää kesäalennuksia: PlayStation Storessa halpaa pelattavaa suvipäivien ratoksi

    Lisää kesäalennuksia: PlayStation Storessa halpaa pelattavaa suvipäivien ratoksi

    PlayStation Storen jykevät kesäalennukset ovat käynnistyneet. PlayStationin kolmannet...
    pelialennukset
  • Video: Death Strandingin päähenkilö lyö pelaajaa naamaan liiasta jalkovälin tuijottelusta, lisäksi u...

    Video: Death Strandingin päähenkilö lyö pelaajaa naamaan liiasta jalkovälin tuijottelusta, lisäksi u...

    Death Stranding pitää sisällään Kojimalle hyvin tyypillisiä ominaisuuksia....
    Death Stranding
  • Räppäri haastoi Fortniten kehittäjän käräjille varastettujen tanssiliikkeiden vuoksi

    Räppäri haastoi Fortniten kehittäjän käräjille varastettujen tanssiliikkeiden vuoksi

    Yhdysvaltalainen räppäri 2 Milly on haastanut Epic Gamesin...
    Epic Games
  • Tulipahan pelattua: Alien: Isolation säikyttelee kohtuullisen hyvin myös Nintendo Switchillä

    Tulipahan pelattua: Alien: Isolation säikyttelee kohtuullisen hyvin myös Nintendo Switchillä

    Alun perin PlayStation 3:lle, Xbox 360:lle ja PC:lle...
    Alien: Isolation
  • Äänestys: Tämän kaiken voisit ostaa GTA Onlinen kalleimman superauton hinnalla – Mitä hankkisit itse...

    Äänestys: Tämän kaiken voisit ostaa GTA Onlinen kalleimman superauton hinnalla – Mitä hankkisit itse...

    GTA Onlineen lisättiin hiljattain 2,875 miljoonaa dollaria maksava...
    Grand Theft Auto V
  • Haastattelussa esports-tähti Juhani ”Kantoraketti” Toivonen: ”Rainbow Six Siege on Suomessa pahasti ...

    Haastattelussa esports-tähti Juhani ”Kantoraketti” Toivonen: ”Rainbow Six Siege on Suomessa pahasti ...

    Rainbow Six Siege on yksi maailman suosituimmista kilpailullisista...
    eSports
  • Arvostelu | Press Reset on kirja, joka pitää lukea – ”Puistattava ja mielenkiintoinen sukellus pelia...

    Arvostelu | Press Reset on kirja, joka pitää lukea – ”Puistattava ja mielenkiintoinen sukellus pelia...

    Jos luet tänä vuonna yhden peliaiheisen kirjan, olkoon...
    Jason Schreier

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Google haluaa tuoda Steamin Chromebook-läppäreihin

    Google haluaa tuoda Steamin Chromebook-läppäreihin

    Chromebook saattaa tulevaisuudessa taipua monenlaiseen pelaamiseen. Chromebook-läppäreiden käyttäjät...
    Chromebook
  • Video: Saastaisia ja vastenmielisiä rottia kaikkialla – Näin luotiin A Plague Tale: Innocencen jyrsi...

    Video: Saastaisia ja vastenmielisiä rottia kaikkialla – Näin luotiin A Plague Tale: Innocencen jyrsi...

    A Plague Tale: Innocence julkaistaan ensi viikolla, ja...
    A Plague Tale: Innocence
  • Näin erilainen oli The Witcher -sarjan alkuperäinen ajatus, tarkoitus oli kertoa tyystin eri tarina

    Näin erilainen oli The Witcher -sarjan alkuperäinen ajatus, tarkoitus oli kertoa tyystin eri tarina

    The Witcher -sarjan lähtökohtana oli Ciri-hahmo ja tämän...
    Elokuvat

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme