Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Ensituntumat | Soulslike-genreä edustava Dolmen vie pelaajat taistelemaan avaruusötököitä ja muita scifi-kauhistuksia vastaan

Posted on 19.12.2021

Ensi vuonna ilmestyvä, Soulslike-genreä edustava Dolmen päästää pelaajat haastamaan avaruusötököitä ja muita korkean vaikeustason kauhistuksia avaruuteen. 

Dolmen sijoittuu kauas tulevaisuuteen, jossa ihmiskunta on jo miehittänyt kaukaisia planeettoja ja kaivaa niiltä esiin arvokkaita mineraaleja. Eräs tärkeimmistä resursseista on Revion Prime -nimisen planeetan syvyyksiin ulottuvista kaivoksista löytyvä Dolmen-niminen krystalli, jonka on havaittu mahdollistavan ulottuvuuksien välisen matkustamisen.

Mikäli ihmiskunta onnistuisi hyödyntämään Dolmenin voimaa, voisi se ratkaista monia avaruusmatkustamiseen liittyviä ongelmia. Ikävä kyllä myös epätoivotut vieraat toisista ulottuvuuksista ovat löytäneet Dolmen-kristallien voiman.

Oudot hyönteisiä ja muita ötököitä muistuttavat oliot sekä muut avaruuden kummajaiset ovat nimittäin vallanneet Revion Primen kaivokset, eikä Dolmenin louhinta ole enää mahdollista. Pelaajan onkin lähdettävä torjumaan tunkeilijoiden invaasiota Revion Primen syvyyksiin.

Pelimekaniikoiltaan Dolmen muistuttaa Dark Soulseja sekä erityisesti Soulslike-genreä scifi-twistillä tarjonneita The Surgea ja Hellpointia. Pelaajalle on tarjolla sekä miekkojen että kirveiden kaltaisia yksi- tai kaksikätisiä melee-aseita, kuin myös etäältä vihollisia kurittavia futuristisia tuliaseita sekä jousia.

LUE MYÖS: Arvostelu: The Surge 2 tarjoaa piinaavan vaikeaa pelattavaa soulslike-genren ystäville

Soulslike-pelien konkarit ovat Dolmenissa kuin kotonaan. Pelaaja voi torjua, hyökätä joko nopeilla ja vähän vahinkoa tekevilla tai paljon vahinkoa tekevillä mutta hitailla hyökkäyksillä sekä tietysti juosta ympäri taistelukenttää vihollisen hyökkäyksiä väistellen.

Erikoisena yksityiskohtana tuliaseet ja jouset käyttävät samaa energiaa kuin mitä oman pelihahmon parantaminen vaatii. Näin pelaaja joutuu valitsemaan, haluaako hän mielummin parantaa omia elämäpisteitään, vai tulittaa vihollista etäältä.

Myös erilaiset elementit, kuten jää, tuli ja myrkky, ovat tärkeä osa Dolmenin kamppailua. Eri viholliset voivat olla joko alttiita tai kestäviä eri elementtejä vastaan, jolloin pelaajan tulee valita jokaiseen kamppailuun sopivaa elementtiä hyödyntävä hyökkäys.

Dolmenin kontrollit tuntuvat onnistuneilta. Hyökkäyksien combottaminen on sujuvaa ja pelihahmo tuntuu tottelevan sille annettuja komentoja kohtuullisen tarkasti. Vaikka peli on Soulslike-genrelle tyypilliseen tapaan varsin haastava, tuntuu vaikeustaso silti reilulta. Kuolema tuntuu yleensä omasta virheestä johtuvalta epäonnistumiselta, eikä siltä, että peli olisi laittanut pelaajan täysin epäreiluun tai mahdottomaan tilanteeseen.

Vastustajien kaatamisesta palkitaan nanite-nimisellä valuutalla. Kamppailujen välillä pelaaja kävelee Dark Soulsien rovioita muistuttavien tallennuspisteiden lävitse. Niiden kautta pelaaja voi teleportata itsensä takaisin avaruusalukselleen, jolloin hahmoa voi kehittää haluamaansa suuntaan nanite-valuuttaa käyttämällä.

Dolmen-kristallien löydettyjä osia voi puolestaan hyödyntää aiemmin kaadettujen pomovastusten herättämiseen henkiin, jolloin pelaaja voi kaataa samat vastustajat uudelleen, ja hankkia itselleen lisää resursseja.

Kokonaisuudessaan graafisesti vaikuttava Dolmen vaikuttaa ensituntumien perusteella lupaavalta Soulslike-peliltä, joskin Dolmenia vaivaa pieni geneerisyys. Pelaaminen on kyllä ihan hauskaa, mutta ainakaan ensituntumien aikana Dolmen ei esittänyt keksineensä mitään kovin uutta, mikä koukuttaisi kokemukseen toden teolla.

Jää nähtäväksi, onnistuuko Massive Works lisäämään Dolmeniin uusia koukkuja vielä pelin ensi vuonna tapahtuvaan julkaisuun mennessä. Dolmenia kehitetään PC:n lisäksi myös PlayStationille sekä Xboxille.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliuutiset/ensituntumat-soulslike-genrea-edustava-dolmen-vie-pelaajat-taistelemaan-avaruusotokoita-ja-muita-scifi-kauhistuksia-vastaan/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Testi | JBL Quantum 600 -pelikuulokkeet – Tilaäänissä parannettavaa, muuten kyllä tarjolla pätevää ä...

    Testi | JBL Quantum 600 -pelikuulokkeet – Tilaäänissä parannettavaa, muuten kyllä tarjolla pätevää ä...

    JBL Quantum 600 -kuulokkeet ovat keskihintaiset pelikuulokkeet, joissa...
    JBL
  • Lähikuva paljastaa upean yksityiskohdan PlayStation 5:n ohjaimesta ja lisälaitteista

    Lähikuva paljastaa upean yksityiskohdan PlayStation 5:n ohjaimesta ja lisälaitteista

    DualSense-ohjaimesta löytyy herkullinen yksityiskohta tarkkasilmäisille pelaajille. PlayStation 5...
    DualSense
  • YouTubaaja valmisti hurjat tosielämän God of War -teräaseet

    YouTubaaja valmisti hurjat tosielämän God of War -teräaseet

    YouTubaaja Cory Barlog näyttää uudella videollaan, kuinka valmistetaan...
    God of War
  • Anthemin ja Fallout 76:n kaltaisten pelien kehittäjien kannattaa pitää suunsa kiinni, vinkkaa No Man...

    Anthemin ja Fallout 76:n kaltaisten pelien kehittäjien kannattaa pitää suunsa kiinni, vinkkaa No Man...

    No Man’s Sky -studio Hello Gamesin perustaja Sean...
    Anthem
  • Arvostelu: Yllättäen julkaistu XCOM: Chimera Squad tekee pesäeroa emosarjaan persoonallisella otteel...

    Arvostelu: Yllättäen julkaistu XCOM: Chimera Squad tekee pesäeroa emosarjaan persoonallisella otteel...

    Firaxis Games yllättää fanit uudella XCOM-pelillä, jonka pienempi...
    Peliarvostelut
  • Hämmentävä käänne: Naispuoliseksi Overwatch Contenders -pelaajaksi väitetty ”Ellie” olikin vain sosi...

    Hämmentävä käänne: Naispuoliseksi Overwatch Contenders -pelaajaksi väitetty ”Ellie” olikin vain sosi...

    Aiemmin kerroimme Overwatch Contendersissa pelaavaan Second Windiin valitusta...
    eSports
  • Arvostelu | Dice Legacy on rohkea, mutta pinnallinen yhdistelmä roguelikea, kaupunginrakentelua ja n...

    Arvostelu | Dice Legacy on rohkea, mutta pinnallinen yhdistelmä roguelikea, kaupunginrakentelua ja n...

    Dice Legacyn perinnöksi jää mielenkiintoinen idea, jonka toteutus...
    Dice Legacy
  • Kuvat: Tältä suositut videopelihahmot näyttäisivät naispuolisina

    Kuvat: Tältä suositut videopelihahmot näyttäisivät naispuolisina

    Pelien päähenkilöt ovat pitkään olleet pääasiallisesti miespuolisia, joten...
    Assassin's Creed
  • Kuva: Xbox Series X:n myyntipakkaus saattaa ällöttää trypofobiasta kärsiviä

    Kuva: Xbox Series X:n myyntipakkaus saattaa ällöttää trypofobiasta kärsiviä

    Xbox Series X ja S -malleista kuultiin tällä...
    Pelit
  • Resident Evil 2 -speedrun katkesi ikävään bugiin kun pelaaja sai peräänsä kaksi Mr. X:ää

    Resident Evil 2 -speedrun katkesi ikävään bugiin kun pelaaja sai peräänsä kaksi Mr. X:ää

    Mr. X eli toiselta nimeltään Tyrant lienee yksi...
    Pelit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Asus ja
Colorful paljastivat Alder Lake-S -prosess...
Ensi viikolla saapuva Devil May Cry 5 tunnelmoi vi...
Lähikuva paljastaa upean yksityiskohdan PlayStatio...
Fortnitessä alkoi 14 päivää kestävä joulufestivaal...
Arvostelu: Mortal Shell osoittaa, että Dark Soulsi...

Tekniikka uutisia

  • Tag Heuer esitteli ökyhintaisen Super Mario -älykellon

    Tag Heuer esitteli ökyhintaisen Super Mario -älykellon

    Tag Heuer on esitellyt 2150 dollaria eli noin...
    Mobiiliuutiset
  • Lähikuva paljastaa upean yksityiskohdan PlayStation 5:n ohjaimesta ja lisälaitteista

    Lähikuva paljastaa upean yksityiskohdan PlayStation 5:n ohjaimesta ja lisälaitteista

    DualSense-ohjaimesta löytyy herkullinen yksityiskohta tarkkasilmäisille pelaajille. PlayStation 5...
    DualSense
  • Arvostelu | House of Ashes on pätevää kirouskauhua, mutta kunnon pelottelu pelistä puuttuu

    Arvostelu | House of Ashes on pätevää kirouskauhua, mutta kunnon pelottelu pelistä puuttuu

    Kauhupelisarja The Dark Pictures Anthology on ehtinyt jo...
    House of Ashes
  • Arvostelu: Ace Combat 7: Skies Unknown on kaunista ja sopivan arcade-henkistä ilmataistoa parhaimmil...

    Arvostelu: Ace Combat 7: Skies Unknown on kaunista ja sopivan arcade-henkistä ilmataistoa parhaimmil...

    Arcade-henkisiä kepeämpiä hävittäjätaisteluja ei pelimarkkinoilla ole Ace Combatien...
    Ace Combat 7: Skies Unknown
  • Kohua herättäneistä natsitatuoinneista tuttu Scum järkyttää jälleen – Nyt ihmisnahasta voi tehdä naa...

    Kohua herättäneistä natsitatuoinneista tuttu Scum järkyttää jälleen – Nyt ihmisnahasta voi tehdä naa...

    Vankien välinen selviytymispeli Scum oli aiemmin otsikoissa natsitatuointiensa...
    Pelit
  • Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 myöhästyy ja pahasti

    Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 myöhästyy ja pahasti

    Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 myöhästyy. Vampire:...
    myöhästymiset
  • Sonyn voittokulku jatkuu, PlayStation 4 oli viime vuosikymmenen suosituin pelikonsoli

    Sonyn voittokulku jatkuu, PlayStation 4 oli viime vuosikymmenen suosituin pelikonsoli

    PlayStation 4 oli viime vuosikymmenen myydyin pelikonsoli. Sony...
    Pelikonsolit
  • Testi | MSI MAG B660M Mortar Wifi DDR4 -emolevy – Järkivaihtoehto monipuolisin ominaisuuksin

    Testi | MSI MAG B660M Mortar Wifi DDR4 -emolevy – Järkivaihtoehto monipuolisin ominaisuuksin

    Intelin uusimman sukupolven core-prosessorit vaativat kaverikseen myös uuden...
    Emolevyt
  • Astralis murskasi ENCEn unelman – Suomalaisjoukkue joutui tyytymään hopeaan Katowice Majorissa

    Astralis murskasi ENCEn unelman – Suomalaisjoukkue joutui tyytymään hopeaan Katowice Majorissa

    Maailman paras ja kenties kaikkien aikojen ylivoimaisin Counter-Strike-joukkue...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Star Wars Battlefront II pääsi Guinnessin ennätystenkirjaan, mutta EA on tuskin saavutuksesta kovin ...

    Star Wars Battlefront II pääsi Guinnessin ennätystenkirjaan, mutta EA on tuskin saavutuksesta kovin ...

    Star Wars Battlefront II:n mikromaksuja ympäröi julkaisun aikaan...
    EA

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • The Division 2:n kehittäjä: ”Politiikka peleissä on huonoa bisnestä”

    The Division 2:n kehittäjä: ”Politiikka peleissä on huonoa bisnestä”

    The Division 2:ta kehittävän Ubisoft Massiven COO Alf...
    Peliala
  • Tällainen on uusi Terminator: Resistance – räiskinnästä julkaistiin lyhyt pelivideo

    Tällainen on uusi Terminator: Resistance – räiskinnästä julkaistiin lyhyt pelivideo

    Terminator-räiskintäpeli tulee saataville marraskuussa. Aiemmin tässä kuussa julkistettu...
    elokuvapelit
  • Last of Us Part II on Naughty Dog -studion suurin peli – ei tästä huolimatta tarjoa avointa pelimaai...

    Last of Us Part II on Naughty Dog -studion suurin peli – ei tästä huolimatta tarjoa avointa pelimaai...

    Last of Us -jatko-osa ei ole avoimen maailman...
    Naughty Dog

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme