Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Yllättäen julkaistu XCOM: Chimera Squad tekee pesäeroa emosarjaan persoonallisella otteella

Posted on 5.5.2020

Firaxis Games yllättää fanit uudella XCOM-pelillä, jonka pienempi skaala ja persoonallisempi ote tekee selvän pesäeron emopeleihin.


Julkaisupäivä: 24.4.2020
Studio: Firaxis Games
Julkaisija: 2K Games
Saatavilla: PC (Windows)
Pelaajia: 1
Ikäraja: 16
Peliä pelattu arvostelua varten: 21 tuntia


Strategiapeleistään parhaiten tunnettu Firaxis Games onnistui herättämään klassisen XCOM-sarjan eloon vuonna 2012. Studio on sittemmin jatkanut virtuaalisen maanpuolustuskorkeakoulun innovointia erinomaisilla laajennuksilla ja jatko-osilla, joista tuorein kokeilu saapuu markkinoille vaivihkaa julkaistun XCOM: Chimera Squadin muodossa.

Kyseessä ei ole kuitenkaan emosarjan seuraava osa, vaikka peli jatkaa tarinallisesti edellisen XCOM 2: War of the Chosenin jalanjäljissä. Sen sijaan Chimera Squad tarjoaa paljon spesifimmän sivutuotteen, joka keskittyy entistä persoonallisempaan ja taktisempaan kokemukseen. Samalla tekijät mahdollisesti koeajavat joitain toiminnallisuuksia tulevia tuotoksiaan varten.

Chimera Squad hylkääkin pitkälti emopeleistä tutun strategisen puolen lähes kokonaan. Tellus on pelastettu muukalaishallitsijoilta viisi vuotta aiemmin, joten siitä ei tarvitse enää välittää. Toismaailmallisten orjuuttajien ikeestä vapautuneet ihmiset ja muukalaiset pyrkivät sen sijaan elämään sulassa sovussa kokeellisen City 31:n kaduilla, joita valvomaan saapuu pelaajan johtama eliittiryhmä.

Spoilerivaroitus: City 31 ei ole uusi Strömsö.

Pommi-isku vie kaupungin yhteisöllisyyttä ajaneen pormestarin, joten pelaaja saa tehtäväkseen jäljittää terroriteon tekijät. Tämä toteutuu kolmen pienemmän minikampanjan voimin, joissa kussakin jahdataan yhtä kaupungissa toimivaa lahkoa. Järjestyksen voi valita itse, mikä tuo uusintakerroille pientä poikkeavuutta, mutta vanhempien XCOMien kaltaista kokemusta ei kannata odottaa.

Tämä näkyy suoraan strategisen puolen karsinnassa, sillä pelaajan ei tarvitse enää rakentaa uusia tukikohtia tai laajentaa toimialuettaan kartalla. Yhdeksään piiriin jaettu City 31 on alusta lähtien kokonaan käytössä, joskin kullekin alueelle voi lähettää kenttäosaston kasvattamaan viikoittaisen tilipäivän muhkeutta sekä liennyttämään päivittäin kasvavia levottomuuksia. Näiden ohella päästään vielä kehitetään teknologiaa, jolla parantaa oman tiimin selviytymismahdollisuuksia.

Tosin tässä Chimera Squad tekee yhden isoimmista poikkeuksista alkuperäisteoksiin: omat yksiköt eivät saa kuolla.

XCOM-pelisarjan kulmakivenä toimineet pysyvät kuolemat ovat nimittäin kimeeriryhmän kryptonia, joka aiheuttaa tehtävien uudelleenkäynnistyksen. Taustalla on ollut tekijöiden pyrkimys tehdä pelistä asteen lähestyttävämpi ja tuoda sitä kautta uusia faneja pelisarjan pariin. Tämä mahdollistaa samalla asteen persoonallisemmat hahmot, joilla kullakin on omat erikoiskyvyt ja ääninäyttelijät. Yksiköiden välillä on myös jonkin verran keskinäistä sanailua tehtävien aikana, mutta henkilökohtaisesti olisin kuullut sitä roimasti lisää.

Lähestyttävyyttä ei kuitenkaan kannata sekoittaa helppouteen. Veteraanit saavat kyllä edelleen todistaa taitonsa entistä kiihkeämmissä taistoissa, ja kaikkein hulluimmille on tarjolla perinteiset Ironman- ja Hardcore-vaikeustasot ultimaattista kärsimysnäytelmää varten. Virtuaalinen hatunnostoni niille, jotka pelin ne päällä läpäisevät, sillä Chimera Squad on todennäköisesti emopelejä jopa armottomampi kokemus juuri permadeathin puutteen takia.

Kuolema ei ole tosin ainoa muutos tutussa formaatissa, vaan myös taktista puolta on viritelty. Yksittäiset tehtävät eivät ole enää laajoja karttoja, vaan yksittäisiä huoneita, joita on ketjutettu putkeen yhdestä kolmeen. Kompakti koko aiheuttaa sen, että jokainen toiminto on kriittinen, eikä vahinkoihin ole mieluusti varaa. Tätä edesauttaa vuorojärjestelmän muuttaminen yksikkökohtaiseksi, jolloin pelaajan hahmojen ja yksittäisten vihollisten vuorot kentissä ovat ristikkäin.

Jokaisesta huoneesta muodostuukin nopeasti oma pieni pähkinä purtavaksi. Kohdistaako kaiken tulituksen vihollisen tuhovoimaisimpaan yksikköön, vai tiputtaisiko ennemmin vuorojärjestyksessä seuraavana olevan perusjantterin, jolloin omia peräkkäisiä vuoroja olisi useampi putkeen? Vai ammunko sittenkin joukon parantajan, ettei tekemääni vahinkoa mitätöidä kierroksen päätteeksi?

Jos ylipäätään edes osun, sillä tuttuun tapaan kaikesta määräävät prosentit, johon vaikuttavat niin omien tyyppien tarkkuus, käytössä olevat aseet kuin vihollisten suojakerroin.

Pähkäilyä mutkistaa erilaisten vihollistyyppien valtava määrä, joiden erilaiset kombinaatiot hankaloittavat tilannetta entisestään. Onneksi myös pelaajalla on käytössä erilaisia kykyjä, joilla omia yksiköitä voi nostaa vuorojärjestyksessä ylemmäksi ja vaihtoehtoisesti tiputtaa vihollisia taaemmaksi. Näitä voi tosin harvoin käyttää useita kertoja tehtävän aikana, joten niiden käyttöä kannattaa harkita huolella.

Viimeinen uudistus on Breach-mekaniikka, jolla jokainen koitos käynnistetään. Ennen kuhunkin huoneeseen ryntäämistä pelaaja valitsee sisääntuloreitit, jotka antavat erilaisia bonuksia tai rasitteita näistä tuleville hahmoille. Osa reiteistä on lisäksi lukittu varusteiden tai kykyjen taakse. Rynnäkkövaiheessa pelaaja saa yhden ilmaisen vuoron, jonka aikana ampua huoneessa olevia vihollisia tai käyttää hahmon yksilöllisiä taitoja. Myös viholliset ovat tilanteesta riippuen joko yllättyneitä, valmiudessa tai valmiina vastaamaan tuleen, mikä lisää oman taktisen elementin tehtäviin.

Pelin taktinen puoli onkin mielenkiintoinen variaatio tutusta XCOM-toiminnasta, jonka painoarvo nojaa enemmän hahmojen erikoiskykyihin. Se on osaltaan myös paljon pulmavetoisempi, mikä tarkoittaa samalla toistuvaa iterointia kohti oikeaa ratkaisua. Suomeksi sanottuna siis latausrumbaa, jotta päästäisiin optimaaliseen lopputulokseen. Tämä ei toki poikkea välttämättä millään tavalla siitä, miten useat ovat pelanneet varsinaisia XCOM-pelejä, mutta näissä tehtävien kesken jättäminen kesken ja pakeneminen olivat aina vaihtoehto. Chimera Squadissa ei.

Varsinainen pelattavuus on sen sijaan edelleen varsin rautaisaa, joten genren ystävät saavat Chimera Squadista viikoittaisen annoksensa taktisuutta. Ilman suurempaa strategista mittakaavaa huoneiden putsaus saattaa tosin käydä pidemmän päälle toistamaan itseään, joten rynnäköinnin kannattaa tehdä maltillisissa erissä. Eikä pieni odotus välttämättä haittaisi muutenkaan, sillä ensimmäiset päivitykset korjaavat luultavasti pelin lukuisat bugit, joista osa haittaa merkittävästi pelattavuutta kadottamalla muun muassa tiimiläisten varusteita pysyvästi.

Puutteista huolimatta kyseessä on silti tyylillisesti selkeästi erilainen – ja edullisempi – tuotos, joka kokeilee rohkeasti ja osin perin onnistuneesti uusia ratkaisuja tuttuun formaattiin. Chimera Squad ei välttämättä ole Firaxisin onnistunein variaatio XCOMin parissa, mutta se ei missään nimessä ole myöskään huonoin.

XCOM: CHIMERA SQUAD

”Kokeileva XCOM-spinoff keskittyy pelin taktisen puolen hiomiseen vaihtelevin tuloksin.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/arvostelu-yllattaen-julkaistu-xcom-chimera-squad-tekee-pesaeroa-emosarjaan-persoonallisella-otteella/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Huhujen mukaan PlayStation 5 on Xbox Project Scarlettia tehokkaampi

    Huhujen mukaan PlayStation 5 on Xbox Project Scarlettia tehokkaampi

    Sony paljasti ensimmäiset viralliset faktat PlayStation 5:stä jo...
    Pelit
  • Arvostelu | Graafisesti vaikuttava Metro Exodus: Enhanced Edition viihdyttää myös PlayStation 5:llä

    Arvostelu | Graafisesti vaikuttava Metro Exodus: Enhanced Edition viihdyttää myös PlayStation 5:llä

    Klaustrofobista kauhua tarjoava, alun perin vuonna 2019 ilmestynyt...
    4A Games
  • Epic Games Storen pomo pilkkaa Steamia: “Emme myy paskoja pelejä.”

    Epic Games Storen pomo pilkkaa Steamia: “Emme myy paskoja pelejä.”

    Steamin aseman digitaalisessa pelimyynnissä haastaneen Epic Gamesin toimitusjohtaja...
    Epic Games
  • Sisäpiiri kertoo: Microsoftin seuraavassa Xboxissa ei ole lainkaan levyasemaa

    Sisäpiiri kertoo: Microsoftin seuraavassa Xboxissa ei ole lainkaan levyasemaa

    Huhujen mukaan Microsoftilta on tulossa ensi vuoden puolella...
    Microsoft
  • The Surge 2 ilmestyy PC:lle ja konsoleille syyskuussa

    The Surge 2 ilmestyy PC:lle ja konsoleille syyskuussa

    The Surge 2:ta kehittävä Deck 13 on vahvistanut...
    Deck 13
  • Epic haastaa täysin epäonnistuneen Fortnite-festivaalin järjestäjät käräjille

    Epic haastaa täysin epäonnistuneen Fortnite-festivaalin järjestäjät käräjille

    Äskettäin Isossa-Britanniassa järjestetty ala-arvoinen Fortnite Live -festivaali on...
    Epic Games
  • Testi: MSI GE66 Raider -pelikannettava – Liikkuvan pelaajan luottovalinta

    Testi: MSI GE66 Raider -pelikannettava – Liikkuvan pelaajan luottovalinta

    Korkean virkistystaajuuden näytöt ovat alkaneet yleistyä pelikannettavissa kiihtyvää...
    GE66 Raider
  • Pysykää sisällä ja pelatkaa lautapelejä – Testasimme, miten hyvin peli-illan voi järjestää etäyhteyd...

    Pysykää sisällä ja pelatkaa lautapelejä – Testasimme, miten hyvin peli-illan voi järjestää etäyhteyd...

    Lautapelejä voi pelata monin eri tavoin myös etäyhteyksien...
    digitaaliset lautapelit
  • Lord of the Rings sovitetaan jälleen lautapeliksi – taustalla Warhammerista tutut tekijät

    Lord of the Rings sovitetaan jälleen lautapeliksi – taustalla Warhammerista tutut tekijät

    Games Workshopin kehittämä Battle in Balin’s Tomb -lautapeli...
    Elokuvauutiset
  • Seuraava Xbox ei tule keskittymään pelkkään upeaan grafiikkaan, sillä tähtäimessä on myös äärimmäise...

    Seuraava Xbox ei tule keskittymään pelkkään upeaan grafiikkaan, sillä tähtäimessä on myös äärimmäise...

    Uusi Xbox tavoittelee suurenmoista pelattavuutta säväyttävän visuaalisen ilmeen...
    Pelit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Vuoden 2021 parhaat
pelit on valittu – Nämä neljä ...
Muistatko? The Last of Us aiheutti aikanaan kohun ...
Traileri: Total War: Three Kingdoms näyttäytyy sal...
The Elder
Scrolls VI saattaa saapua vasta seuraava...
Haastattelussa pelilegenda Sandy Petersen: “Teimme...

Tekniikka uutisia

  • Testi: MSI GE66 Raider -pelikannettava – Liikkuvan pelaajan luottovalinta

    Testi: MSI GE66 Raider -pelikannettava – Liikkuvan pelaajan luottovalinta

    Korkean virkistystaajuuden näytöt ovat alkaneet yleistyä pelikannettavissa kiihtyvää...
    GE66 Raider
  • Mahdollinen PlayStation 5:n ominaisuus saattaa tehdä yksinpeleistäkin moninpelattavia

    Mahdollinen PlayStation 5:n ominaisuus saattaa tehdä yksinpeleistäkin moninpelattavia

    Sony on hankkinut patentin toiminnolle, joka saatetaan nähdä...
    Pelit
  • Blizzard rauhoittelee mobiilipeliin pettyneitä Diablo-faneja: “Olemme ensisijaisesti PC-kehittäjiä”

    Blizzard rauhoittelee mobiilipeliin pettyneitä Diablo-faneja: “Olemme ensisijaisesti PC-kehittäjiä”

    Marraskuun alussa selviää, esitteleekö Blizzard uuden Diablon. Blizzard...
    Blizzard
  • Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Resident Evil: Welcome to Raccoon City keskittyy piinaavaan...
    Elokuvat
  • Tulipahan pelattua: The Outer Worlds oli yksi vuoden 2019 parhaista peleistä – Sitä jatkava Peril on...

    Tulipahan pelattua: The Outer Worlds oli yksi vuoden 2019 parhaista peleistä – Sitä jatkava Peril on...

    Syyskuun alussa julkaistu Peril of Gorgon on erinomaisen...
    Obsidian Entertainment
  • Testissä Intel Core i7-12700KF -prosessori – Uusi sukupolvi ottaa pitkän askeleen eteenpäin

    Testissä Intel Core i7-12700KF -prosessori – Uusi sukupolvi ottaa pitkän askeleen eteenpäin

    Uusi prosessorisukupolvi, uudenlainen rakenne ja tehokkaampi valmistusprosessi. Intelin...
    Alder Lake
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • Corsair julkaisi Ironclaw RGB Wireless- ja Glaive RGB Pro -pelihiiret

    Corsair julkaisi Ironclaw RGB Wireless- ja Glaive RGB Pro -pelihiiret

    Julkaistut hiiret ovat päivitettyjä versioita edeltäjistään. Ironclaw RGB...
    Corsair
  • NVIDIA julkaisi GeForce 456.55 Game Ready WHQL -näytönohjainajurit

    NVIDIA julkaisi GeForce 456.55 Game Ready WHQL -näytönohjainajurit

    Uudet ajurit lisäävät tuen Nvidia Reflex -toiminnolle Call...
    Call of Duty: Modern Warfare
  • K18: Wanking Simulator on runkkauspeli, jota tuskin kukaan kaipaa

    K18: Wanking Simulator on runkkauspeli, jota tuskin kukaan kaipaa

    Väkivaltaan ja masturbointiin keskittyvä Wanking Simulator on hyvin,...
    Pelit

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Trust esitteli uuden pelihiiren sekä mekaanisen pelinäppäimistön, eikä kummankaan hinta kevennä kukk...

    Trust esitteli uuden pelihiiren sekä mekaanisen pelinäppäimistön, eikä kummankaan hinta kevennä kukk...

    Trust on tuomassa markkinoille uuden GXT 863 Mazz...
    Pelihiiret
  • PlayStationeilta tuttu Journey saapuu PC:lle Epic Gamesin pelikaupan kautta

    PlayStationeilta tuttu Journey saapuu PC:lle Epic Gamesin pelikaupan kautta

    Uuden pelikaupan avannut Fortnitestä tuttu Epic Games tuo...
    epic games store
  • Ensituntumat: Hitiksi noussut Call of Duty: Warzone ei keksi battle royalea uudelleen, mutta se ei v...

    Ensituntumat: Hitiksi noussut Call of Duty: Warzone ei keksi battle royalea uudelleen, mutta se ei v...

    Call of Duty: Warzone on Modern Warfaren itsenäinen,...
    Call of Duty

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme