Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Terrence Malickin mestarillinen A Hidden Life on tuleva klassikko

Posted on 6.2.2020

Terence Malick pohtii filosofisessa sotadraamassaan taas elämän suurimpia kysymyksiä, mutta hieman helpommassa muodossa kuin edeltävissä elokuvissaan.


Ensi-ilta: 07.02.2020.
Alkuperäisnimi: A Hidden Life
Ohjaus: Terrence Malick
Käsikirjoitus: Terrence Malick
Pääosissa: August Diehl, Valerie Pachner, Bruno Ganz, Matthias Schoenaerts, Michael Nyqvist
Pituus: 174 minuuttia
Ikäraja: K16


Terrence Malick voitti Cannesin elokuvajuhlien pääpalkinnon vuonna 2011 upealla The Tree of Life -elokuvallaan, jonka jälkeisillä töillään mestariohjaaja on sekä ihastuttanut että poikkeuksellisesti vihastuttanut jopa vanhoja fanejaan.

To the Wonder, Knight of Cups ja Song to Song ovat kaikki hienoja taideteoksia, mutta monien mielestä perinteisen juonen ja rakenteen sekä dialogin uupuminen alkoi käydä puuduttavaksi. Ne veivät Tree of Lifen tyylin yhä pidemmälle, ollen melkein pelkkää vertauskuvaa ja symbolismia, abstraktia toisiinsa kietoutuvien kuvien mosaiikkia, hetkiä ja välähdyksiä ihmisistä ja maisemista. Ilmeisen henkilökohtaisissa teoksissa kamera kiersi henkilöhahmojen ympärillä kuin välittämättä heistä ja kertojaäänet puhuivat kryptisiä.

Itse nautin kaikista kolmesta taideteoksesta, kunhan onnistuin hyppäämään tajunnanvirran vietäväksi. Vuoden 2017 Song to Songia olen näköjään kutsunut arviossani ensimmäiseksi keskinkertaiseksi Malick-elokuvaksi, mutta vain miehen omalla asteikolla. Ilmiselvästi Song to Song on tullut katsottua teatterissa väärässä mielentilassa, sillä senkin pariin on tullut palattua myöhemmin muutaman kerran.

Toki nuo kolme elokuvaa toistivat itseään, ollen ehkä raivostuttavaa katsottavaa niille joiden mielestä ohjaaja hukkasi itsensä jonnekin dinosaurusten keskelle jo Tree of Lifen kohdalla. Sitä edeltävistä Malickin teoksista pitäneiden on nyt syytä iloita, sillä jo viime toukokuussa Cannesissa maailmaensi-iltansa saanut A Hidden Life on paluu lähemmäs traditionaalista elokuvakerrontaa.

Kaikki Malickin tavaramerkit ovat silti läsnä, mutta nyt toisiinsa kietoutuvat fragmentit eivät ole vain pelkkää ohjaaja-käsikirjoittajan henkilökohtaista pohdintaa. Tositapahtumiin perustuva elokuva päästää katsojan hieman aiempaa helpommalla, vaikka onkin melkein kolme tuntia pitkä. A Hidden Life on kertomus August Diehlin upeasti esittämästä itävaltalaisesta Franz Jägerstätteristä, joka kieltäytyi taistelemasta natsien puolella toisen maailmansodan aikana. Rangaistus maanpetoksesta oli kuolemantuomio, mutta syvästi uskonnollinen maanviljelijä ei suostunut vannomaan sotilasvalaa ja toimimaan periaatteidensa vastaisesti. Muuten hän olisi mielestään hylännyt rakkautensa Jumalaan, vaimoonsa ja lapsiinsa.

Uskomattoman kauniit kuvat tuovat mieleen Malickin vuoden 1978 mestarillisen Days of Heaven – Onnellisten aika -elokuvan, mutta aiheeltaan se on sisarteos vuoden 1998 Veteen piirretylle viivalle. Myös sen tapahtumat sijoittuivat toisen maailmansodan aikaan, näyttäen paratiisiin luikertelevan pahuuden amerikkalaissotilaiden silmin Salomonsaarilla Tyynellä valtamerellä. A Hidden Lifen itävaltalaismaisemat näyttävät myös aluksi kuin paratiisilta, joka ei kuitenkaan ole suojassa maailman hirveyksiltä.

Elokuva yhdistyy Veteen piirrettyä viivaa enemmän meidän aikaamme, esittäen aluksi oikeaa kuvamateriaalia soihtujen kanssa marssivista natseista, josta tulee mieleen väistämättä vuoden 2017 tapahtumat Charlottesvillessa. Siitä hypätään suoraan pieneen itävaltalaiseen vuoristokylään, joka on kuin satukirjasta. Jägerstätterin ja vaimonsa Franziskan (Valerie Pachner) koti tuntuu olevan täysin turvassa ja irrallaan ympäröivän maailman kauheuksista. Pariskunnan ja lastensa yksinkertaisen elämän onni on melkein käsinkosketeltavaa. He tekevät töitään maanviljelijöinä, elävät sovussa avuliaiden kyläläisten kanssa, tanssivat ja juhlivat. Elämä on raskasta, mutta täynnä iloa, jonka Malick onnistuu esittämään melkein ilman dialogia montaaseissa joissa kamera liukuu ja pyörii hahmojen ja vuoristomaisemien keskellä.

Elokuvaaja Jörg Widmerin kuvat ovat henkeäsalpaavia. Niissä on mukana myös jo alun onnen seassa piileksivä pahuuden ja fasismin nousu, lähestyvä myrsky. Kyläläisten puheissa kuuluu jo muukalaisviha ja armeijan lentokoneiden melu kantautuu kaukaisuudesta. Sodan alkupuolella Jägerstätter lähtee armeijaan, mutta ei joudu rintamalle. Toisella kerralla hän kieltäytyy ja siitä alkaa hänen ja vaimonsa pitkä kärsimys, matka joka ei voi päättyä kuin kuolemantuomioon.

Melkein kolme tuntia pitkä filosofisen pohdiskeleva elokuva ei ole lainkaan liian pitkä, sillä se saa Jägerstätterin vankeudessa viettämän ajan tuntumaan todelliselta. Häntä raahataan eri ihmisten eteen, jotka kaikki yrittävät suostutella häntä muuttamaan mieltään, uskonmiehiä myöten. Papin ja piispan Jumalan sanaa halventava käytös vain vahvistaa Jägerstätterin uskoa ja päätöstä olla tarttumatta aseeseen.

Kärsimys koetaan myös Franziska-vaimon näkökulmasta. Kylän asukkaat halveksivat häntä ja lopulta hylkäävät naisen hoitamaan maatilaansa yksin. Ajatuksensa nainen kirjaa kirjeisiin miehelleen, jotka ääneen yhdessä Jägerstätterin kirjeiden kanssa luettuina toimivat elokuvan kertojaääninä.

Päähenkilö ei itse pidä päätöksiä ja tekojaan mitenkään erityisinä, eikä varsinkaan sankarillisina. Hänelle uskonsa vastaisesti toimiminen ja natsien vastustaminen ovat itsestäänselviä asioita, vaikka ne johtavatkin läheisten kärsimykseen ja hänen omaan kuolemaansa. Jägerstätterin kaltaisia ihmisiä ei ole paljon, ja Malick tuntuukin kysyvän miten itse toimisit vastaavassa tilanteessa.

Miksi toimia oikein, vaikka se ei muuta mitään? Oikeuttaako oman uskonsa noudattaminen läheisten kärsimyksen? Ohjaaja pohtii suuria kysymyksiä ja näyttää yhden pienen ihmisen tekojen olevan ne tärkeimmät. Koko elokuva tiivistyy sen päättävään George Eliot -sitaattiin hänen Middlemarch-kirjastaan:

”The growing good of the world is partly dependent on unhistoric acts; and that things are not so ill with you and me as they might have been, is half owing to the number who lived faithfully a hidden life, and rest in unvisited tombs ”

A HIDDEN LIFE

”A Hidden Life on tuleva klassikko, yhdistelmä raskaita aiheita, uskomatonta kauneutta ja kysymyksiä joihin harva osaa vastata.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-terence-malickin-mestarillinen-a-hidden-life-on-tuleva-klassikko/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Leonardo DiCaprio esittää pääosaa Guillermo del Toron seuraavassa elokuvassa, joka kuulostaa yllättä...

    Leonardo DiCaprio esittää pääosaa Guillermo del Toron seuraavassa elokuvassa, joka kuulostaa yllättä...

    Guillermo del Toro alkaa kuvata seuraavaa elokuvaansa Torontossa...
    Elokuvat
  • Bruce Willis pitää kökköleffojen liukuhihnan käynnissä – Uuden Breach-tieteistoimintaelokuvan traile...

    Bruce Willis pitää kökköleffojen liukuhihnan käynnissä – Uuden Breach-tieteistoimintaelokuvan traile...

    Bruce Willis esiintyy jälleen yhdessä halpistoimintaelokuvassa. Bruce Willisin...
    Breach
  • Kuva: Batwoman-sarjan uudessa julisteessa supersankarin viitta haistattaa painovoimalle pitkät

    Kuva: Batwoman-sarjan uudessa julisteessa supersankarin viitta haistattaa painovoimalle pitkät

    Ruby Rosen tähdittämä Batwoman-sarja julkaistaan CW-kanavalla lokakuussa. Tv-kanava...
    Batwoman
  • Vuoden kahjoin traileri ei ollut aprillipila – Jim Jarmuschin zombileffa The Dead Don’t Die avaa Can...

    Vuoden kahjoin traileri ei ollut aprillipila – Jim Jarmuschin zombileffa The Dead Don’t Die avaa Can...

    Jim Jarmuschin The Dead Don’t Die on ilmeisesti aivan...
    Adam Driver
  • Uusi Jackass-elokuva on taas kunnon sekoilua – Tältä näyttää Jackass Foreverin viimeinen traileri

    Uusi Jackass-elokuva on taas kunnon sekoilua – Tältä näyttää Jackass Foreverin viimeinen traileri

    Suomen elokuvateattereihin (toivottavasti) 4. helmikuuta saapuvasta Jackass Forever...
    elokuvatrailerit
  • Bodyguard-traileri: Game of Thrones -tähden Englannissa ennätyksiä rikkonut sarja saapuu Netflixiin

    Bodyguard-traileri: Game of Thrones -tähden Englannissa ennätyksiä rikkonut sarja saapuu Netflixiin

    BBC:n Bodyguard-sarja keräsi kriitikoiden kehut ja rikkoi katsojaennätyksiä....
    BBC One
  • Maaliskuun uutuudet HBO Nordicilla: What We Do In The Shadows -vampyyrileffaan pohjautuva sarja, Kni...

    Maaliskuun uutuudet HBO Nordicilla: What We Do In The Shadows -vampyyrileffaan pohjautuva sarja, Kni...

    Huhtikuun myötä tulevaa Game of Thronesin päätöstä odotellessa...
    Elokuva-artikkelit
  • Oliko The Falcon and the Winter Soldierin loppu pettymys? Marvel-sarjan finaali pistettiin juuri uus...

    Oliko The Falcon and the Winter Soldierin loppu pettymys? Marvel-sarjan finaali pistettiin juuri uus...

    Kevään ajan Marvel-faneja viihdyttänyt The Falcon and the...
    Captain America
  • Traileri: Bruce Dern Teksasin moottorisahamurhaajan tunnelmissa uudessa kauhuelokuvassa Ravage

    Traileri: Bruce Dern Teksasin moottorisahamurhaajan tunnelmissa uudessa kauhuelokuvassa Ravage

    Kauhuelokuva Ravage julkaistaan VOD-versiona elokuussa. Annabelle Dexter-Jones (tv-sarjat...
    Annabelle Dexter-Jones
  • Arvostelu | Jos et ole jo Amazon Prime Videon tilaaja, nyt kannattaa harkita: The Boys -sarjan uudet...

    Arvostelu | Jos et ole jo Amazon Prime Videon tilaaja, nyt kannattaa harkita: The Boys -sarjan uudet...

    Amazonin The Boys -sarjan kakkoskausi on edellistä parempi....
    Amazon Prime Video

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Matrix 4 -tähti Yahya Abdul-Mateen II kuvaili jatk...
Ylistetystä Possessor-tieteiskauhuelokuvasta julka...
Uusi Pokémon-fanituote menee jo vähän liian pitkäl...
Arvostelu | Invasion-sarja sekoittaa sopivassa suh...
Ensimmäiset kuvat – Tältä näyttää Spider-Man-tähde...

Tekniikka uutisia

  • ”Harrastaa seksiä auton kanssa ja tulee raskaaksi…” – Katsaus tämän viikon Night Visions -festivaali...

    ”Harrastaa seksiä auton kanssa ja tulee raskaaksi…” – Katsaus tämän viikon Night Visions -festivaali...

    Night Visions tulee taas! Night Visions Maximum Comeback...
    Elokuva-artikkelit
  • Räävitön James Bond -parodia saa jatkoa: Kingsman 3 tehdään tutulla tiimillä – ensi-illan ajankohta ...

    Räävitön James Bond -parodia saa jatkoa: Kingsman 3 tehdään tutulla tiimillä – ensi-illan ajankohta ...

    Kingsman-elokuvien kolmas osa julkaistaan jo ensi vuonna. Matthew Vaughn on vahvistanut palaavansa ohjaajaksi. Kingsman: The Golden Circle (kuvassa) julkaistiin viime vuonna, mutta jatko-osa ei saanut aivan yhtä … Lue koko artikkeli: https://mu...
    Elokuvat
  • Uusia kuvia: Tältä näyttää The Walking Dead -sarjan viimeinen tuotantokausi

    Uusia kuvia: Tältä näyttää The Walking Dead -sarjan viimeinen tuotantokausi

    The Walking Dead -sarjan syksyllä alkava 11. tuotantokausi...
    Elokuvat
  • Kuva: Tältä 23-vuotias Scarlett Johansson näytti saatuaan Black Widow’n roolin Iron Man 2:ssa

    Kuva: Tältä 23-vuotias Scarlett Johansson näytti saatuaan Black Widow’n roolin Iron Man 2:ssa

    Scarlett Johansson nähtiin ensimmäisen kerran Black Widow’n roolissa...
    Black Widow
  • Kuvat: Wonder Woman 2 -elokuvan julisteet ovat kuin sieniä syöneen euroviisufanin suunnittelemia

    Kuvat: Wonder Woman 2 -elokuvan julisteet ovat kuin sieniä syöneen euroviisufanin suunnittelemia

    Patty Jenkinsin ohjaaman Wonder Woman 1984:n ensi-iltapäivä on...
    Elokuvat
  • Kuva: Batman-tähti laihdutti 32 kiloa uuteen elokuvaansa – Tältä Christian Bale näyttää perjantaina ...

    Kuva: Batman-tähti laihdutti 32 kiloa uuteen elokuvaansa – Tältä Christian Bale näyttää perjantaina ...

    Christian Bale on yksi Hollywoodin kuuluisimmista jojottajista. Kuten...
    Christian Bale
  • Uusia kuvia Denis Villeneuven odotetusta Dyyni-elokuvasta – Mukana ensimmäinen maistiainen jättimäis...

    Uusia kuvia Denis Villeneuven odotetusta Dyyni-elokuvasta – Mukana ensimmäinen maistiainen jättimäis...

    Empire-lehden tuleva numero julkaistaan kolmella vaihtoehtoisella kannella. Ne...
    Denis Villeneuve
  • Onko tuo… Eleven? Kuva: Stranger Things -tähteä hädin tuskin tunnistaa Netflixin uuden elokuvan juli...

    Onko tuo… Eleven? Kuva: Stranger Things -tähteä hädin tuskin tunnistaa Netflixin uuden elokuvan juli...

    Netflixin tulevasta Enola Holmes -elokuvasta julkaistiin aikaisemmin tänään...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu: Midsommar on Ari Asterin painostava kauhudraama keskiyön auringon alla

    Arvostelu: Midsommar on Ari Asterin painostava kauhudraama keskiyön auringon alla

    Hereditaryn ohjanneen Ari Asterin uusin kauhudraama vie joukon...
    Elokuva-arvostelut
  • Vuoden odotetuimmasta fantasiaelokuvasta julkaistiin uusia julisteita – The Green Knight nähdään syy...

    Vuoden odotetuimmasta fantasiaelokuvasta julkaistiin uusia julisteita – The Green Knight nähdään syy...

    Dev Patel tähdittää David Loweryn ohjamaa The Green...
    A24

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Traileri: Daniel Radcliffen ”videopelielokuva” Guns Akimbo on varmasti alkuvuoden sekopäisimpiä leff...

    Traileri: Daniel Radcliffen ”videopelielokuva” Guns Akimbo on varmasti alkuvuoden sekopäisimpiä leff...

    Daniel Radcliffen uusi elokuva Guns Akimbo näyttää ilahduttavan...
    Daniel Radcliffe
  • Game of Thrones -tähti Emilia Clarke vahvistaa olevansa mukana Marvel Studiosin tulevassa tv-sarjass...

    Game of Thrones -tähti Emilia Clarke vahvistaa olevansa mukana Marvel Studiosin tulevassa tv-sarjass...

    Emilia Clarke nähdään Disney+:n tulevassa Marvel-sarjassa Secret Invasion....
    Disney+ sarjat
  • Traileri: The Handmaid’s Tale -hittisarjassa kapinoidaan – Kolmas kausi alkaa kesäkuussa

    Traileri: The Handmaid’s Tale -hittisarjassa kapinoidaan – Kolmas kausi alkaa kesäkuussa

    Margaret Atwoodin kirjaan perustuva The Handmaid’s Tale -sarja...
    Elisabeth Moss

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme