Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Terrence Malickin mestarillinen A Hidden Life on tuleva klassikko

Posted on 6.2.2020

Terence Malick pohtii filosofisessa sotadraamassaan taas elämän suurimpia kysymyksiä, mutta hieman helpommassa muodossa kuin edeltävissä elokuvissaan.


Ensi-ilta: 07.02.2020.
Alkuperäisnimi: A Hidden Life
Ohjaus: Terrence Malick
Käsikirjoitus: Terrence Malick
Pääosissa: August Diehl, Valerie Pachner, Bruno Ganz, Matthias Schoenaerts, Michael Nyqvist
Pituus: 174 minuuttia
Ikäraja: K16


Terrence Malick voitti Cannesin elokuvajuhlien pääpalkinnon vuonna 2011 upealla The Tree of Life -elokuvallaan, jonka jälkeisillä töillään mestariohjaaja on sekä ihastuttanut että poikkeuksellisesti vihastuttanut jopa vanhoja fanejaan.

To the Wonder, Knight of Cups ja Song to Song ovat kaikki hienoja taideteoksia, mutta monien mielestä perinteisen juonen ja rakenteen sekä dialogin uupuminen alkoi käydä puuduttavaksi. Ne veivät Tree of Lifen tyylin yhä pidemmälle, ollen melkein pelkkää vertauskuvaa ja symbolismia, abstraktia toisiinsa kietoutuvien kuvien mosaiikkia, hetkiä ja välähdyksiä ihmisistä ja maisemista. Ilmeisen henkilökohtaisissa teoksissa kamera kiersi henkilöhahmojen ympärillä kuin välittämättä heistä ja kertojaäänet puhuivat kryptisiä.

Itse nautin kaikista kolmesta taideteoksesta, kunhan onnistuin hyppäämään tajunnanvirran vietäväksi. Vuoden 2017 Song to Songia olen näköjään kutsunut arviossani ensimmäiseksi keskinkertaiseksi Malick-elokuvaksi, mutta vain miehen omalla asteikolla. Ilmiselvästi Song to Song on tullut katsottua teatterissa väärässä mielentilassa, sillä senkin pariin on tullut palattua myöhemmin muutaman kerran.

Toki nuo kolme elokuvaa toistivat itseään, ollen ehkä raivostuttavaa katsottavaa niille joiden mielestä ohjaaja hukkasi itsensä jonnekin dinosaurusten keskelle jo Tree of Lifen kohdalla. Sitä edeltävistä Malickin teoksista pitäneiden on nyt syytä iloita, sillä jo viime toukokuussa Cannesissa maailmaensi-iltansa saanut A Hidden Life on paluu lähemmäs traditionaalista elokuvakerrontaa.

Kaikki Malickin tavaramerkit ovat silti läsnä, mutta nyt toisiinsa kietoutuvat fragmentit eivät ole vain pelkkää ohjaaja-käsikirjoittajan henkilökohtaista pohdintaa. Tositapahtumiin perustuva elokuva päästää katsojan hieman aiempaa helpommalla, vaikka onkin melkein kolme tuntia pitkä. A Hidden Life on kertomus August Diehlin upeasti esittämästä itävaltalaisesta Franz Jägerstätteristä, joka kieltäytyi taistelemasta natsien puolella toisen maailmansodan aikana. Rangaistus maanpetoksesta oli kuolemantuomio, mutta syvästi uskonnollinen maanviljelijä ei suostunut vannomaan sotilasvalaa ja toimimaan periaatteidensa vastaisesti. Muuten hän olisi mielestään hylännyt rakkautensa Jumalaan, vaimoonsa ja lapsiinsa.

Uskomattoman kauniit kuvat tuovat mieleen Malickin vuoden 1978 mestarillisen Days of Heaven – Onnellisten aika -elokuvan, mutta aiheeltaan se on sisarteos vuoden 1998 Veteen piirretylle viivalle. Myös sen tapahtumat sijoittuivat toisen maailmansodan aikaan, näyttäen paratiisiin luikertelevan pahuuden amerikkalaissotilaiden silmin Salomonsaarilla Tyynellä valtamerellä. A Hidden Lifen itävaltalaismaisemat näyttävät myös aluksi kuin paratiisilta, joka ei kuitenkaan ole suojassa maailman hirveyksiltä.

Elokuva yhdistyy Veteen piirrettyä viivaa enemmän meidän aikaamme, esittäen aluksi oikeaa kuvamateriaalia soihtujen kanssa marssivista natseista, josta tulee mieleen väistämättä vuoden 2017 tapahtumat Charlottesvillessa. Siitä hypätään suoraan pieneen itävaltalaiseen vuoristokylään, joka on kuin satukirjasta. Jägerstätterin ja vaimonsa Franziskan (Valerie Pachner) koti tuntuu olevan täysin turvassa ja irrallaan ympäröivän maailman kauheuksista. Pariskunnan ja lastensa yksinkertaisen elämän onni on melkein käsinkosketeltavaa. He tekevät töitään maanviljelijöinä, elävät sovussa avuliaiden kyläläisten kanssa, tanssivat ja juhlivat. Elämä on raskasta, mutta täynnä iloa, jonka Malick onnistuu esittämään melkein ilman dialogia montaaseissa joissa kamera liukuu ja pyörii hahmojen ja vuoristomaisemien keskellä.

Elokuvaaja Jörg Widmerin kuvat ovat henkeäsalpaavia. Niissä on mukana myös jo alun onnen seassa piileksivä pahuuden ja fasismin nousu, lähestyvä myrsky. Kyläläisten puheissa kuuluu jo muukalaisviha ja armeijan lentokoneiden melu kantautuu kaukaisuudesta. Sodan alkupuolella Jägerstätter lähtee armeijaan, mutta ei joudu rintamalle. Toisella kerralla hän kieltäytyy ja siitä alkaa hänen ja vaimonsa pitkä kärsimys, matka joka ei voi päättyä kuin kuolemantuomioon.

Melkein kolme tuntia pitkä filosofisen pohdiskeleva elokuva ei ole lainkaan liian pitkä, sillä se saa Jägerstätterin vankeudessa viettämän ajan tuntumaan todelliselta. Häntä raahataan eri ihmisten eteen, jotka kaikki yrittävät suostutella häntä muuttamaan mieltään, uskonmiehiä myöten. Papin ja piispan Jumalan sanaa halventava käytös vain vahvistaa Jägerstätterin uskoa ja päätöstä olla tarttumatta aseeseen.

Kärsimys koetaan myös Franziska-vaimon näkökulmasta. Kylän asukkaat halveksivat häntä ja lopulta hylkäävät naisen hoitamaan maatilaansa yksin. Ajatuksensa nainen kirjaa kirjeisiin miehelleen, jotka ääneen yhdessä Jägerstätterin kirjeiden kanssa luettuina toimivat elokuvan kertojaääninä.

Päähenkilö ei itse pidä päätöksiä ja tekojaan mitenkään erityisinä, eikä varsinkaan sankarillisina. Hänelle uskonsa vastaisesti toimiminen ja natsien vastustaminen ovat itsestäänselviä asioita, vaikka ne johtavatkin läheisten kärsimykseen ja hänen omaan kuolemaansa. Jägerstätterin kaltaisia ihmisiä ei ole paljon, ja Malick tuntuukin kysyvän miten itse toimisit vastaavassa tilanteessa.

Miksi toimia oikein, vaikka se ei muuta mitään? Oikeuttaako oman uskonsa noudattaminen läheisten kärsimyksen? Ohjaaja pohtii suuria kysymyksiä ja näyttää yhden pienen ihmisen tekojen olevan ne tärkeimmät. Koko elokuva tiivistyy sen päättävään George Eliot -sitaattiin hänen Middlemarch-kirjastaan:

”The growing good of the world is partly dependent on unhistoric acts; and that things are not so ill with you and me as they might have been, is half owing to the number who lived faithfully a hidden life, and rest in unvisited tombs ”

A HIDDEN LIFE

”A Hidden Life on tuleva klassikko, yhdistelmä raskaita aiheita, uskomatonta kauneutta ja kysymyksiä joihin harva osaa vastata.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-terence-malickin-mestarillinen-a-hidden-life-on-tuleva-klassikko/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kuva: Tältä näyttää Brendan Gleeson presidentti Donald Trumpin roolissa The Comey Rule -sarjassa

    Kuva: Tältä näyttää Brendan Gleeson presidentti Donald Trumpin roolissa The Comey Rule -sarjassa

    The Comey Rule -sarja nähdään marraskuussa. Showtime-kanava on...
    Brendan Gleeson
  • ”Läski Pikachu” tekee paluun Pokémon-sarjaan tulevassa jaksossa

    ”Läski Pikachu” tekee paluun Pokémon-sarjaan tulevassa jaksossa

    Jakson kuvauksen perusteella Pokémonin anime-sarjassa nähdään pian tavallista...
    Elokuvat
  • Dyyni on vuoden 2021 odotetuin scifi-elokuva – Hyvänä kakkosena tulee Reminiscence, jonka traileri j...

    Dyyni on vuoden 2021 odotetuin scifi-elokuva – Hyvänä kakkosena tulee Reminiscence, jonka traileri j...

    Denis Villeneuven ohjaama Dyyni on heittämällä odotetuin scifi-ensi-ilta...
    elokuvajulisteet
  • Kuvat: Syksyn odotetuin kauhuelokuva on uusi tulkinta vuoden 1992 klassikosta

    Kuvat: Syksyn odotetuin kauhuelokuva on uusi tulkinta vuoden 1992 klassikosta

    Candyman-kauhuelokuvan henkinen jatko-osa nähdään lokakuussa. Total Film on...
    Candyman
  • Arvostelu: Remasteroitu Star Wars Episode I: Racer on ylihelppoa nostalgiakarkkia ja haaskattu mahdo...

    Arvostelu: Remasteroitu Star Wars Episode I: Racer on ylihelppoa nostalgiakarkkia ja haaskattu mahdo...

    Star Wars Episode I: Racer on fanisuosikin maineessa,...
    Ajopelit
  • Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

    Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

    Synkän ääriväkivaltaista Ju-On: Origins -kauhusarjaa ei voi suositella...
    Elokuva-arvostelut
  • Nyt se on virallista: Taru sormusten herrasta- ja Thor-tähti Cate Blanchett esittää avainroolia tule...

    Nyt se on virallista: Taru sormusten herrasta- ja Thor-tähti Cate Blanchett esittää avainroolia tule...

    Cate Blanchett on kiinnitetty Lilithin rooliin Eli Rothin...
    Borderlands
  • HBO Nordicin hittisarja Chernobyl julkaistaan Blu-raylla kiitettävän bonusmateriaalipinon kera

    HBO Nordicin hittisarja Chernobyl julkaistaan Blu-raylla kiitettävän bonusmateriaalipinon kera

    HBO Nordicissa keväällä julkaistu Chernobyl on vuoden 2019...
    Chernobyl
  • Arvostelu: HBO Nordicilla tänään alkava Perry Mason -rikossarja on tyylikäs, mutta natiseva tulkinta...

    Arvostelu: HBO Nordicilla tänään alkava Perry Mason -rikossarja on tyylikäs, mutta natiseva tulkinta...

    Perry Masonin legendaarinen hahmo tutkii raakaa lapsimurhaa HBO...
    Elokuva-arvostelut
  • Arvostelu: HBO Nordicin hyytävä sarjamurhaajadokumentti I’ll Be Gone in the Dark on jopa jännittäväm...

    Arvostelu: HBO Nordicin hyytävä sarjamurhaajadokumentti I’ll Be Gone in the Dark on jopa jännittäväm...

    Vuosikymmeniä kiinnijäämistä vältelleen sarjamurhaajan selvittelystä kertova HBO Nordicin...
    Dokumentit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Haastattelu | Peter Jackson teki lähes kahdeksan t...
Encanto-traileri – Näin värikkäältä näyttää ja kuu...
Evil Dead Rise
Kuva: Batwoman-sarjan uudessa julisteessa supersan...
Paljonko
HBO Max maksaa? HBO Nordicin korvaaja pal...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu | Netflixin yliluonnollinen tieteisjännäri Katla on pelkkää komeaa pintaa

    Arvostelu | Netflixin yliluonnollinen tieteisjännäri Katla on pelkkää komeaa pintaa

    Netflixin Katla-sarjan tunnelma on kuin sekoitus nordic noiria...
    Elokuva-arvostelut
  • Näin Oscar-gaalaa sensuroitiin Kiinassa: Bohemian Rhapsody -voittajan puhe käännettiin miten sattuu

    Näin Oscar-gaalaa sensuroitiin Kiinassa: Bohemian Rhapsody -voittajan puhe käännettiin miten sattuu

    Kiina on tunnettu tiukasta sensuuristaan. Nyt jyrän alle...
    Bohemian Rhapsody
  • Netflixin huippuodotetun The Witcher -sarjan julisteet esittelevät Henry Cavillin keltaiset silmät j...

    Netflixin huippuodotetun The Witcher -sarjan julisteet esittelevät Henry Cavillin keltaiset silmät j...

    Netflixin The Witcher -sarja julkaistaan suoratoistopalvelussa 20. joulukuuta....
    Elokuvat
  • Kuvat: Näinkin villiltä Captain Marvel olisi voinut näyttää Marvelin hittileffassa

    Kuvat: Näinkin villiltä Captain Marvel olisi voinut näyttää Marvelin hittileffassa

    Captain Marvel -elokuvassa nähtiin sarjakuville uskollinen versio Kapteeni...
    Captain Marvel
  • Ohjaaja Zack Snyder palaa zombien pariin – Army of the Dead -elokuva nähdään Netflixissä

    Ohjaaja Zack Snyder palaa zombien pariin – Army of the Dead -elokuva nähdään Netflixissä

    Army of the Dead -leffan pääosaa esittää Dave...
    Army of the Dead
  • Ehe, ehe! Tämä vitsi leikattiin uusimmasta Spider-Man-leffasta juuri ennen julkaisua

    Ehe, ehe! Tämä vitsi leikattiin uusimmasta Spider-Man-leffasta juuri ennen julkaisua

    Animaatio-Oscarista tänä vuonna kisaavassa Spider-Man: Into the Spider-Versessä...
    Elokuvat
  • Ilouutinen faneille: Yksi Marvel Studiosin suosikkisankareista on mukana Thorin seuraavassa elokuvas...

    Ilouutinen faneille: Yksi Marvel Studiosin suosikkisankareista on mukana Thorin seuraavassa elokuvas...

    Thor: Love and Thunder -elokuvan hahmogalleria kasvaa yhdellä...
    Chris Pratt
  • Lähestymiskielto: Itseään John Wickiksi väittävä mies vainoaa Natalie Portmania

    Lähestymiskielto: Itseään John Wickiksi väittävä mies vainoaa Natalie Portmania

    Star Warsista ja Thor-elokuvista tuttu Natalie Portman on...
    Elokuvat
  • Peter Jackson kertoi, mitä hänen 10 vuotta tekeillä olleelle elokuvalleen kuuluu: “Tulossa se vieläk...

    Peter Jackson kertoi, mitä hänen 10 vuotta tekeillä olleelle elokuvalleen kuuluu: “Tulossa se vieläk...

    Peter Jacksonista ei ole paljoa kuultu ohjaajan uuvuttaneen...
    Elokuvauutiset
  • Räävitön James Bond -parodia saa jatkoa: Kingsman 3 tehdään tutulla tiimillä – ensi-illan ajankohta ...

    Räävitön James Bond -parodia saa jatkoa: Kingsman 3 tehdään tutulla tiimillä – ensi-illan ajankohta ...

    Kingsman-elokuvien kolmas osa julkaistaan jo ensi vuonna. Matthew Vaughn on vahvistanut palaavansa ohjaajaksi. Kingsman: The Golden Circle (kuvassa) julkaistiin viime vuonna, mutta jatko-osa ei saanut aivan yhtä … Lue koko artikkeli: https://mu...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Jauhot suuhun: Captain Marvel -tähti vastasi “hymyile tyttö enemmän” -valittajille

    Jauhot suuhun: Captain Marvel -tähti vastasi “hymyile tyttö enemmän” -valittajille

    Captain Marvel -tähti Brie Larson ei hyväksy naisia alentavia nettihäiriköitä vaan iski takaisin samalla mitalla. Hänen mielestään naisnäyttelijöitä ei saa kohdella eri tavoin kuin miesnäyttelijöitä. Viime viikolla Marvel Studiosin ensimmäise… ...
    Avengers
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 6: Voita omaksesi Loki-fanituotepaketti

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 6: Voita omaksesi Loki-fanituotepaketti

    Muropaketin suuressa jouluarvonnassa 2021 on jaossa 12 palkintoa...
    Elokuvauutiset
  • Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Resident Evil: Welcome to Raccoon City keskittyy piinaavaan...
    Elokuvat

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme