Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Terrence Malickin mestarillinen A Hidden Life on tuleva klassikko

Posted on 6.2.2020

Terence Malick pohtii filosofisessa sotadraamassaan taas elämän suurimpia kysymyksiä, mutta hieman helpommassa muodossa kuin edeltävissä elokuvissaan.


Ensi-ilta: 07.02.2020.
Alkuperäisnimi: A Hidden Life
Ohjaus: Terrence Malick
Käsikirjoitus: Terrence Malick
Pääosissa: August Diehl, Valerie Pachner, Bruno Ganz, Matthias Schoenaerts, Michael Nyqvist
Pituus: 174 minuuttia
Ikäraja: K16


Terrence Malick voitti Cannesin elokuvajuhlien pääpalkinnon vuonna 2011 upealla The Tree of Life -elokuvallaan, jonka jälkeisillä töillään mestariohjaaja on sekä ihastuttanut että poikkeuksellisesti vihastuttanut jopa vanhoja fanejaan.

To the Wonder, Knight of Cups ja Song to Song ovat kaikki hienoja taideteoksia, mutta monien mielestä perinteisen juonen ja rakenteen sekä dialogin uupuminen alkoi käydä puuduttavaksi. Ne veivät Tree of Lifen tyylin yhä pidemmälle, ollen melkein pelkkää vertauskuvaa ja symbolismia, abstraktia toisiinsa kietoutuvien kuvien mosaiikkia, hetkiä ja välähdyksiä ihmisistä ja maisemista. Ilmeisen henkilökohtaisissa teoksissa kamera kiersi henkilöhahmojen ympärillä kuin välittämättä heistä ja kertojaäänet puhuivat kryptisiä.

Itse nautin kaikista kolmesta taideteoksesta, kunhan onnistuin hyppäämään tajunnanvirran vietäväksi. Vuoden 2017 Song to Songia olen näköjään kutsunut arviossani ensimmäiseksi keskinkertaiseksi Malick-elokuvaksi, mutta vain miehen omalla asteikolla. Ilmiselvästi Song to Song on tullut katsottua teatterissa väärässä mielentilassa, sillä senkin pariin on tullut palattua myöhemmin muutaman kerran.

Toki nuo kolme elokuvaa toistivat itseään, ollen ehkä raivostuttavaa katsottavaa niille joiden mielestä ohjaaja hukkasi itsensä jonnekin dinosaurusten keskelle jo Tree of Lifen kohdalla. Sitä edeltävistä Malickin teoksista pitäneiden on nyt syytä iloita, sillä jo viime toukokuussa Cannesissa maailmaensi-iltansa saanut A Hidden Life on paluu lähemmäs traditionaalista elokuvakerrontaa.

Kaikki Malickin tavaramerkit ovat silti läsnä, mutta nyt toisiinsa kietoutuvat fragmentit eivät ole vain pelkkää ohjaaja-käsikirjoittajan henkilökohtaista pohdintaa. Tositapahtumiin perustuva elokuva päästää katsojan hieman aiempaa helpommalla, vaikka onkin melkein kolme tuntia pitkä. A Hidden Life on kertomus August Diehlin upeasti esittämästä itävaltalaisesta Franz Jägerstätteristä, joka kieltäytyi taistelemasta natsien puolella toisen maailmansodan aikana. Rangaistus maanpetoksesta oli kuolemantuomio, mutta syvästi uskonnollinen maanviljelijä ei suostunut vannomaan sotilasvalaa ja toimimaan periaatteidensa vastaisesti. Muuten hän olisi mielestään hylännyt rakkautensa Jumalaan, vaimoonsa ja lapsiinsa.

Uskomattoman kauniit kuvat tuovat mieleen Malickin vuoden 1978 mestarillisen Days of Heaven – Onnellisten aika -elokuvan, mutta aiheeltaan se on sisarteos vuoden 1998 Veteen piirretylle viivalle. Myös sen tapahtumat sijoittuivat toisen maailmansodan aikaan, näyttäen paratiisiin luikertelevan pahuuden amerikkalaissotilaiden silmin Salomonsaarilla Tyynellä valtamerellä. A Hidden Lifen itävaltalaismaisemat näyttävät myös aluksi kuin paratiisilta, joka ei kuitenkaan ole suojassa maailman hirveyksiltä.

Elokuva yhdistyy Veteen piirrettyä viivaa enemmän meidän aikaamme, esittäen aluksi oikeaa kuvamateriaalia soihtujen kanssa marssivista natseista, josta tulee mieleen väistämättä vuoden 2017 tapahtumat Charlottesvillessa. Siitä hypätään suoraan pieneen itävaltalaiseen vuoristokylään, joka on kuin satukirjasta. Jägerstätterin ja vaimonsa Franziskan (Valerie Pachner) koti tuntuu olevan täysin turvassa ja irrallaan ympäröivän maailman kauheuksista. Pariskunnan ja lastensa yksinkertaisen elämän onni on melkein käsinkosketeltavaa. He tekevät töitään maanviljelijöinä, elävät sovussa avuliaiden kyläläisten kanssa, tanssivat ja juhlivat. Elämä on raskasta, mutta täynnä iloa, jonka Malick onnistuu esittämään melkein ilman dialogia montaaseissa joissa kamera liukuu ja pyörii hahmojen ja vuoristomaisemien keskellä.

Elokuvaaja Jörg Widmerin kuvat ovat henkeäsalpaavia. Niissä on mukana myös jo alun onnen seassa piileksivä pahuuden ja fasismin nousu, lähestyvä myrsky. Kyläläisten puheissa kuuluu jo muukalaisviha ja armeijan lentokoneiden melu kantautuu kaukaisuudesta. Sodan alkupuolella Jägerstätter lähtee armeijaan, mutta ei joudu rintamalle. Toisella kerralla hän kieltäytyy ja siitä alkaa hänen ja vaimonsa pitkä kärsimys, matka joka ei voi päättyä kuin kuolemantuomioon.

Melkein kolme tuntia pitkä filosofisen pohdiskeleva elokuva ei ole lainkaan liian pitkä, sillä se saa Jägerstätterin vankeudessa viettämän ajan tuntumaan todelliselta. Häntä raahataan eri ihmisten eteen, jotka kaikki yrittävät suostutella häntä muuttamaan mieltään, uskonmiehiä myöten. Papin ja piispan Jumalan sanaa halventava käytös vain vahvistaa Jägerstätterin uskoa ja päätöstä olla tarttumatta aseeseen.

Kärsimys koetaan myös Franziska-vaimon näkökulmasta. Kylän asukkaat halveksivat häntä ja lopulta hylkäävät naisen hoitamaan maatilaansa yksin. Ajatuksensa nainen kirjaa kirjeisiin miehelleen, jotka ääneen yhdessä Jägerstätterin kirjeiden kanssa luettuina toimivat elokuvan kertojaääninä.

Päähenkilö ei itse pidä päätöksiä ja tekojaan mitenkään erityisinä, eikä varsinkaan sankarillisina. Hänelle uskonsa vastaisesti toimiminen ja natsien vastustaminen ovat itsestäänselviä asioita, vaikka ne johtavatkin läheisten kärsimykseen ja hänen omaan kuolemaansa. Jägerstätterin kaltaisia ihmisiä ei ole paljon, ja Malick tuntuukin kysyvän miten itse toimisit vastaavassa tilanteessa.

Miksi toimia oikein, vaikka se ei muuta mitään? Oikeuttaako oman uskonsa noudattaminen läheisten kärsimyksen? Ohjaaja pohtii suuria kysymyksiä ja näyttää yhden pienen ihmisen tekojen olevan ne tärkeimmät. Koko elokuva tiivistyy sen päättävään George Eliot -sitaattiin hänen Middlemarch-kirjastaan:

”The growing good of the world is partly dependent on unhistoric acts; and that things are not so ill with you and me as they might have been, is half owing to the number who lived faithfully a hidden life, and rest in unvisited tombs ”

A HIDDEN LIFE

”A Hidden Life on tuleva klassikko, yhdistelmä raskaita aiheita, uskomatonta kauneutta ja kysymyksiä joihin harva osaa vastata.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-terence-malickin-mestarillinen-a-hidden-life-on-tuleva-klassikko/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • John Was Trying to Contact Aliens: Uusi Netflix-elokuva kertoo miehestä, joka on 30 vuotta koettanut...

    John Was Trying to Contact Aliens: Uusi Netflix-elokuva kertoo miehestä, joka on 30 vuotta koettanut...

    Miltä tuntuu soittaa 30 vuotta samaan numeroon ilman...
    avaruusolennot
  • Musta kuningatar -tähti Anya Taylor-Joy nähdään myös The Witch -ohjaajan kahdessa seuraavassa elokuv...

    Musta kuningatar -tähti Anya Taylor-Joy nähdään myös The Witch -ohjaajan kahdessa seuraavassa elokuv...

    Anya Taylor-Joy nähdään kahdessa Robert Eggersin elokuvassa. The...
    Anya Taylor-Joy
  • Mel Gibsonin uusin elokuva julkaistaan Suomessa ensi maanantaina – eikä se todellakaan ole mikään Ma...

    Mel Gibsonin uusin elokuva julkaistaan Suomessa ensi maanantaina – eikä se todellakaan ole mikään Ma...

    Entinen rämäpää Mel Gibson tuntuu rauhoittuneen niin valkokankaalla...
    Elokuvauutiset
  • Ensimmäiset kuvat – Tältä näyttää Spider-Man-tähden ja Batman-tähden tuleva Netflix-elokuva The Devi...

    Ensimmäiset kuvat – Tältä näyttää Spider-Man-tähden ja Batman-tähden tuleva Netflix-elokuva The Devi...

    Antonio Camposin ohjaama The Devil All the Time...
    Antonio Campos
  • Arvostelu: Michael Bay trollaa sekä katsojia että Netflixiä Ryan Reynoldsin tähdittämällä 6 Undergro...

    Arvostelu: Michael Bay trollaa sekä katsojia että Netflixiä Ryan Reynoldsin tähdittämällä 6 Undergro...

    Netflix antoi Michael Baylle 150 miljoonaa dollaria ja...
    6 Underground
  • Uusi The Batman -traileri on nyt julkaistu – Luvassa synkkä, rosoinen ja väkivaltainen elokuva yön r...

    Uusi The Batman -traileri on nyt julkaistu – Luvassa synkkä, rosoinen ja väkivaltainen elokuva yön r...

    Aivan kuten aikaisemmin tällä viikolla luvattiin, fanitapahtuma DC...
    Batman
  • Kuva: Netflixin viimeinen Marvel-sarja alkaa pian – tämän jälkeen ei ole enempää luvassa

    Kuva: Netflixin viimeinen Marvel-sarja alkaa pian – tämän jälkeen ei ole enempää luvassa

    Marvelin Netflix-sarjat ovat saaneet kirvestä kalloon yksi kerrallaan....
    Elokuvauutiset
  • Traileri | Netflixin The Harder They Fall -länkkärissä nähdään mm. Idris Elba, Zazie Beetz ja Regina...

    Traileri | Netflixin The Harder They Fall -länkkärissä nähdään mm. Idris Elba, Zazie Beetz ja Regina...

    The Harder They Fall nähdään marraskuun alussa. Netflix...
    Elokuvat
  • “Pahinta paskaa mitä olen nähnyt” – Alkuperäisen Manaajan ohjaaja lyttäsi kauhuklassikon jatko-osan

    “Pahinta paskaa mitä olen nähnyt” – Alkuperäisen Manaajan ohjaaja lyttäsi kauhuklassikon jatko-osan

    Manaajan jatko-osa Exorcist II: The Heretic julkaistiin alun...
    Elokuvat
  • Johan nyt on kumma! Netti-ilmiön poikinut Ninja Turtles -asu ei käynyt kaupaksi – Kukaan ei halunnut...

    Johan nyt on kumma! Netti-ilmiön poikinut Ninja Turtles -asu ei käynyt kaupaksi – Kukaan ei halunnut...

    26 vuotta vanha Turtles-hirvitys ei löytänyt uutta omistajaa....
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Isaac Asimovin Säätiö on jo melkein täällä – Kahde...
Kuva: Milla Jovovich kantaa hillittömän kokoista m...
Gillian Anderson mukaan The Crown -sarjaan – esitt...
Netflixin huippuodotetun The Witcher -sarjan julis...
Arvostelu | Sacha Baron Cohenin toinen
Borat-eloku...

Tekniikka uutisia

  • Uusi Pokémon-fanituote menee jo vähän liian pitkälle: tämän pyllytyynyn päällä voi vaikka nukkua

    Uusi Pokémon-fanituote menee jo vähän liian pitkälle: tämän pyllytyynyn päällä voi vaikka nukkua

    The Pokémon Company on julkistanut virallisen fanituotteen, joka...
    Elokuvauutiset
  • Bruce Willisin uusi Glass-elokuva kierrättää käyttämättä jäänyttä Unbreakable-materiaalia

    Bruce Willisin uusi Glass-elokuva kierrättää käyttämättä jäänyttä Unbreakable-materiaalia

    Glass saa ensi-iltansa Suomessa reilun viikon kuluttua perjantaina...
    Bruce Willis
  • Miten suomalaistähdet oikein pääsivät suosittuun Vikings-sarjaan? Näin Jasper Pääkkönen kuvailee tap...

    Miten suomalaistähdet oikein pääsivät suosittuun Vikings-sarjaan? Näin Jasper Pääkkönen kuvailee tap...

    Kun Peter Franzén ja Jasper Pääkkönen kiinnitettiin suosittuun...
    Dome Karukoski
  • Kuvat: Marvel Studiosin uusimmassa leffassa nähtiin melkein Iron Man -haarniskoihin puettu zombiarme...

    Kuvat: Marvel Studiosin uusimmassa leffassa nähtiin melkein Iron Man -haarniskoihin puettu zombiarme...

    Varoitus! Luvassa juonipaljastuksia Spider-Man: Far From Homesta. Marvel...
    Elokuvauutiset
  • Seitsemäs Transformers-elokuva sai nimensä – Nyt seikkaillaan 1990-luvulla Creed-ohjaajan kanssa

    Seitsemäs Transformers-elokuva sai nimensä – Nyt seikkaillaan 1990-luvulla Creed-ohjaajan kanssa

    Transformers-elokuvia ei ole valkokankailla näkynyt sitten alkuvuoden 2019...
    Elokuvauutiset
  • Simpsoneiden 32. kausi saapuu Suomeen vihdoinkin tammikuussa

    Simpsoneiden 32. kausi saapuu Suomeen vihdoinkin tammikuussa

    Simpsoneiden 32. tuotantokausi saapuu vihdoinkin Suomen Disney+:aan tammikuussa....
    Disney
  • Ylistetystä Possessor-tieteiskauhuelokuvasta julkaistiin lapsilta kielletty traileri

    Ylistetystä Possessor-tieteiskauhuelokuvasta julkaistiin lapsilta kielletty traileri

    Brandon ”Davidin poika” Cronenbergin Possessor-elokuva on kerännyt lähes pelkästään...
    Andrea Riseborough
  • Uusia The Mandalorian -kuvia: Tältä näyttää toinen kausi Star Wars -sarjasta, joka saapuu Suomeen vi...

    Uusia The Mandalorian -kuvia: Tältä näyttää toinen kausi Star Wars -sarjasta, joka saapuu Suomeen vi...

    Disney Plus -palvelu ja The Mandalorian -sarja saapuvat...
    Disney Plus
  • Paras Transformers-elokuva sitten 80-luvun? Uusi Bumblebee-traileri näyttää lupaavalta – Michael Bay...

    Paras Transformers-elokuva sitten 80-luvun? Uusi Bumblebee-traileri näyttää lupaavalta – Michael Bay...

    Paramount Pictures on julkaissut uuden trailerin tammikuussa 2019 ensi-iltansa saavasta Bumblebeesta. Olemme olleet jo aikaisemminkin varovaisen innostuneita selvästi erilaisesta Transformers-elokuvasta. … Lue koko artikkeli: https://muropakett...
    Bumblebee
  • Gillian Anderson mukaan The Crown -sarjaan – esittää Margaret Thatcheria

    Gillian Anderson mukaan The Crown -sarjaan – esittää Margaret Thatcheria

    Gillian Anderson nähdään The Crown -hittisarjan 4. tuotantokaudella....
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Ensimmäiset kuvat SAS: Rogue Heroes -sarjasta – Tältä näyttää Peaky Blindersin luojan ja Game of Thr...

    Ensimmäiset kuvat SAS: Rogue Heroes -sarjasta – Tältä näyttää Peaky Blindersin luojan ja Game of Thr...

    SAS: Rogue Heroes on Peaky Blinders -luoja Steven...
    Alfie Allen
  • Quentin Tarantino: Tämä on “ehdottomasti” 2010-luvun paras elokuva – eikä kyseessä ole nyt suinkaan ...

    Quentin Tarantino: Tämä on “ehdottomasti” 2010-luvun paras elokuva – eikä kyseessä ole nyt suinkaan ...

    Quentin Tarantinon mielestä 2010-luvun parhaan elokuvan on ohjannut...
    Aaron Sorkin
  • Bruce Willisin uusi Glass-elokuva kierrättää käyttämättä jäänyttä Unbreakable-materiaalia

    Bruce Willisin uusi Glass-elokuva kierrättää käyttämättä jäänyttä Unbreakable-materiaalia

    Glass saa ensi-iltansa Suomessa reilun viikon kuluttua perjantaina...
    Bruce Willis

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme