Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Terrence Malickin mestarillinen A Hidden Life on tuleva klassikko

Posted on 6.2.2020

Terence Malick pohtii filosofisessa sotadraamassaan taas elämän suurimpia kysymyksiä, mutta hieman helpommassa muodossa kuin edeltävissä elokuvissaan.


Ensi-ilta: 07.02.2020.
Alkuperäisnimi: A Hidden Life
Ohjaus: Terrence Malick
Käsikirjoitus: Terrence Malick
Pääosissa: August Diehl, Valerie Pachner, Bruno Ganz, Matthias Schoenaerts, Michael Nyqvist
Pituus: 174 minuuttia
Ikäraja: K16


Terrence Malick voitti Cannesin elokuvajuhlien pääpalkinnon vuonna 2011 upealla The Tree of Life -elokuvallaan, jonka jälkeisillä töillään mestariohjaaja on sekä ihastuttanut että poikkeuksellisesti vihastuttanut jopa vanhoja fanejaan.

To the Wonder, Knight of Cups ja Song to Song ovat kaikki hienoja taideteoksia, mutta monien mielestä perinteisen juonen ja rakenteen sekä dialogin uupuminen alkoi käydä puuduttavaksi. Ne veivät Tree of Lifen tyylin yhä pidemmälle, ollen melkein pelkkää vertauskuvaa ja symbolismia, abstraktia toisiinsa kietoutuvien kuvien mosaiikkia, hetkiä ja välähdyksiä ihmisistä ja maisemista. Ilmeisen henkilökohtaisissa teoksissa kamera kiersi henkilöhahmojen ympärillä kuin välittämättä heistä ja kertojaäänet puhuivat kryptisiä.

Itse nautin kaikista kolmesta taideteoksesta, kunhan onnistuin hyppäämään tajunnanvirran vietäväksi. Vuoden 2017 Song to Songia olen näköjään kutsunut arviossani ensimmäiseksi keskinkertaiseksi Malick-elokuvaksi, mutta vain miehen omalla asteikolla. Ilmiselvästi Song to Song on tullut katsottua teatterissa väärässä mielentilassa, sillä senkin pariin on tullut palattua myöhemmin muutaman kerran.

Toki nuo kolme elokuvaa toistivat itseään, ollen ehkä raivostuttavaa katsottavaa niille joiden mielestä ohjaaja hukkasi itsensä jonnekin dinosaurusten keskelle jo Tree of Lifen kohdalla. Sitä edeltävistä Malickin teoksista pitäneiden on nyt syytä iloita, sillä jo viime toukokuussa Cannesissa maailmaensi-iltansa saanut A Hidden Life on paluu lähemmäs traditionaalista elokuvakerrontaa.

Kaikki Malickin tavaramerkit ovat silti läsnä, mutta nyt toisiinsa kietoutuvat fragmentit eivät ole vain pelkkää ohjaaja-käsikirjoittajan henkilökohtaista pohdintaa. Tositapahtumiin perustuva elokuva päästää katsojan hieman aiempaa helpommalla, vaikka onkin melkein kolme tuntia pitkä. A Hidden Life on kertomus August Diehlin upeasti esittämästä itävaltalaisesta Franz Jägerstätteristä, joka kieltäytyi taistelemasta natsien puolella toisen maailmansodan aikana. Rangaistus maanpetoksesta oli kuolemantuomio, mutta syvästi uskonnollinen maanviljelijä ei suostunut vannomaan sotilasvalaa ja toimimaan periaatteidensa vastaisesti. Muuten hän olisi mielestään hylännyt rakkautensa Jumalaan, vaimoonsa ja lapsiinsa.

Uskomattoman kauniit kuvat tuovat mieleen Malickin vuoden 1978 mestarillisen Days of Heaven – Onnellisten aika -elokuvan, mutta aiheeltaan se on sisarteos vuoden 1998 Veteen piirretylle viivalle. Myös sen tapahtumat sijoittuivat toisen maailmansodan aikaan, näyttäen paratiisiin luikertelevan pahuuden amerikkalaissotilaiden silmin Salomonsaarilla Tyynellä valtamerellä. A Hidden Lifen itävaltalaismaisemat näyttävät myös aluksi kuin paratiisilta, joka ei kuitenkaan ole suojassa maailman hirveyksiltä.

Elokuva yhdistyy Veteen piirrettyä viivaa enemmän meidän aikaamme, esittäen aluksi oikeaa kuvamateriaalia soihtujen kanssa marssivista natseista, josta tulee mieleen väistämättä vuoden 2017 tapahtumat Charlottesvillessa. Siitä hypätään suoraan pieneen itävaltalaiseen vuoristokylään, joka on kuin satukirjasta. Jägerstätterin ja vaimonsa Franziskan (Valerie Pachner) koti tuntuu olevan täysin turvassa ja irrallaan ympäröivän maailman kauheuksista. Pariskunnan ja lastensa yksinkertaisen elämän onni on melkein käsinkosketeltavaa. He tekevät töitään maanviljelijöinä, elävät sovussa avuliaiden kyläläisten kanssa, tanssivat ja juhlivat. Elämä on raskasta, mutta täynnä iloa, jonka Malick onnistuu esittämään melkein ilman dialogia montaaseissa joissa kamera liukuu ja pyörii hahmojen ja vuoristomaisemien keskellä.

Elokuvaaja Jörg Widmerin kuvat ovat henkeäsalpaavia. Niissä on mukana myös jo alun onnen seassa piileksivä pahuuden ja fasismin nousu, lähestyvä myrsky. Kyläläisten puheissa kuuluu jo muukalaisviha ja armeijan lentokoneiden melu kantautuu kaukaisuudesta. Sodan alkupuolella Jägerstätter lähtee armeijaan, mutta ei joudu rintamalle. Toisella kerralla hän kieltäytyy ja siitä alkaa hänen ja vaimonsa pitkä kärsimys, matka joka ei voi päättyä kuin kuolemantuomioon.

Melkein kolme tuntia pitkä filosofisen pohdiskeleva elokuva ei ole lainkaan liian pitkä, sillä se saa Jägerstätterin vankeudessa viettämän ajan tuntumaan todelliselta. Häntä raahataan eri ihmisten eteen, jotka kaikki yrittävät suostutella häntä muuttamaan mieltään, uskonmiehiä myöten. Papin ja piispan Jumalan sanaa halventava käytös vain vahvistaa Jägerstätterin uskoa ja päätöstä olla tarttumatta aseeseen.

Kärsimys koetaan myös Franziska-vaimon näkökulmasta. Kylän asukkaat halveksivat häntä ja lopulta hylkäävät naisen hoitamaan maatilaansa yksin. Ajatuksensa nainen kirjaa kirjeisiin miehelleen, jotka ääneen yhdessä Jägerstätterin kirjeiden kanssa luettuina toimivat elokuvan kertojaääninä.

Päähenkilö ei itse pidä päätöksiä ja tekojaan mitenkään erityisinä, eikä varsinkaan sankarillisina. Hänelle uskonsa vastaisesti toimiminen ja natsien vastustaminen ovat itsestäänselviä asioita, vaikka ne johtavatkin läheisten kärsimykseen ja hänen omaan kuolemaansa. Jägerstätterin kaltaisia ihmisiä ei ole paljon, ja Malick tuntuukin kysyvän miten itse toimisit vastaavassa tilanteessa.

Miksi toimia oikein, vaikka se ei muuta mitään? Oikeuttaako oman uskonsa noudattaminen läheisten kärsimyksen? Ohjaaja pohtii suuria kysymyksiä ja näyttää yhden pienen ihmisen tekojen olevan ne tärkeimmät. Koko elokuva tiivistyy sen päättävään George Eliot -sitaattiin hänen Middlemarch-kirjastaan:

”The growing good of the world is partly dependent on unhistoric acts; and that things are not so ill with you and me as they might have been, is half owing to the number who lived faithfully a hidden life, and rest in unvisited tombs ”

A HIDDEN LIFE

”A Hidden Life on tuleva klassikko, yhdistelmä raskaita aiheita, uskomatonta kauneutta ja kysymyksiä joihin harva osaa vastata.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-terence-malickin-mestarillinen-a-hidden-life-on-tuleva-klassikko/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kuva: Sääret, peppu ja vähän paljasta pintaa – Jos Bond-elokuvia mainostettaisiin nykyään tällaisill...

    Kuva: Sääret, peppu ja vähän paljasta pintaa – Jos Bond-elokuvia mainostettaisiin nykyään tällaisill...

    James Bondia soimattiin takavuosina seksismistä. Illan 007-elokuvan julisteen...
    Elokuvauutiset
  • Spider-Man: Across the Spider-Versen traileri on julkaistu – Hämähäkkimies 2099 on mukana Into the S...

    Spider-Man: Across the Spider-Versen traileri on julkaistu – Hämähäkkimies 2099 on mukana Into the S...

    Sony Pictures on julkaissut ensimmäisen trailerin Spider-Man: Into...
    elokuvatrailerit
  • Arvostelu | Viiden tähden Memories of Murder on yksi kaikkien aikojen parhaista trilleistä

    Arvostelu | Viiden tähden Memories of Murder on yksi kaikkien aikojen parhaista trilleistä

    Parasitella Oscar-patsaat keränneen Bong Joon-hon varhainen läpimurtoelokuva Memories...
    Bong Joon-ho
  • Arvostelu: Tom Hardyn tähdittämä Capone on rohkean erilainen gangsterielokuva

    Arvostelu: Tom Hardyn tähdittämä Capone on rohkean erilainen gangsterielokuva

    Ohjaaja Josh Trank syytti studiota Fantastic Four -elokuvansa...
    Al Capone
  • Sons of Anarchy -tähti Charlie Hunnam nähdään seuraavaksi Jungleland-nyrkkeilyleffassa | Traileri

    Sons of Anarchy -tähti Charlie Hunnam nähdään seuraavaksi Jungleland-nyrkkeilyleffassa | Traileri

    Charlie Hunnamin tähdittämä Jungleland saa ensi-iltansa marraskuussa. Kautta...
    Charlie Hunnam
  • Kuva: Disneyn uuden Star Wars -mainoksen ymmärtää vain jos on elokuvasarjan fani – muilta menee tämä...

    Kuva: Disneyn uuden Star Wars -mainoksen ymmärtää vain jos on elokuvasarjan fani – muilta menee tämä...

    Vuonna 1978 CBS-kanavalla esitetty Star Wars Holiday Special...
    Elokuvauutiset
  • Mielenkiintoinen Star Wars -paljastus: Näin Luke Skywalkerille olisi käynyt, jos George Lucas olisi ...

    Mielenkiintoinen Star Wars -paljastus: Näin Luke Skywalkerille olisi käynyt, jos George Lucas olisi ...

    Uudesta Star Wars -aiheisesta kirjasta on julkaistu Twitterissä...
    Elokuvauutiset
  • Showtimen Halo-peleihin perustuvassa TV-sarjassa nähdään myös Master Chief

    Showtimen Halo-peleihin perustuvassa TV-sarjassa nähdään myös Master Chief

    Showtime on tuottamassa Halo-peleihin perustuvaa TV-sarjaa, jossa nähdään...
    Elokuvat
  • Tätä tuskin tiesit: Ilman Ant-Man-tähti Paul Ruddia ei Titanicia sellaisena kuin elokuvan tunnemme o...

    Tätä tuskin tiesit: Ilman Ant-Man-tähti Paul Ruddia ei Titanicia sellaisena kuin elokuvan tunnemme o...

    Ant-Man-elokuvista tuttu Paul Rudd on kertonut, miten hän...
    Elokuvauutiset
  • 1980-luvun suosikkisarja saa jatkoa Netflixissä 35 vuoden odotuksen jälkeen – ”Kunnioitamme aikaisem...

    1980-luvun suosikkisarja saa jatkoa Netflixissä 35 vuoden odotuksen jälkeen – ”Kunnioitamme aikaisem...

    Ohjaaja-käsikirjoittaja-joka-paikan-höylä Kevin Smith on tekemässä Netflixille uutta sarjaa...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Arvostelu | Nick Frostin tähdittämä Truth Seekers ...
Tom Hiddlestonin Loki-luennot ja 9 muuta asiaa, mi...
Arvostelu | Näyttelijä Ewan McGregor pääsi vihdoin...
Koko DocPoint-festivaalin ohjelmiston voi katsoa n...
Wes Andersonin uudesta The French Dispatch -elokuv...

Tekniikka uutisia

  • Bruce Willisin uusi Glass-elokuva kierrättää käyttämättä jäänyttä Unbreakable-materiaalia

    Bruce Willisin uusi Glass-elokuva kierrättää käyttämättä jäänyttä Unbreakable-materiaalia

    Glass saa ensi-iltansa Suomessa reilun viikon kuluttua perjantaina...
    Bruce Willis
  • Eikö huvita raahata muksuja leffateatteriin ja maksaa itseään kipeäksi? Ryhmä Hau -elokuvan voi kats...

    Eikö huvita raahata muksuja leffateatteriin ja maksaa itseään kipeäksi? Ryhmä Hau -elokuvan voi kats...

    Yli 100 000 katsojaa Suomessa kerännyt Ryhmä Hau...
    Elokuvauutiset
  • Kuva: Mark Hamill naureskeli liian lihaksikkaalle Luke Skywalkerille: “Näyttää ihan The Rockilta”

    Kuva: Mark Hamill naureskeli liian lihaksikkaalle Luke Skywalkerille: “Näyttää ihan The Rockilta”

    Erilaisia Star Wars -aiheisia fanituotteita on nähty vuosikymmenten...
    Dwayne Johnson
  • Paljastettu: Tältä näyttää Daredevilin klassikkopahis Netflix-sarjan kolmannella kaudella

    Paljastettu: Tältä näyttää Daredevilin klassikkopahis Netflix-sarjan kolmannella kaudella

    Netflix on julkaissut New Yorkin Comic Conissa uuden...
    Daredevil
  • Näyttelijä Dick Miller on kuollut – tuttu mm. Terminatorista ja Gremlinsistä sekä Roger Cormanin elo...

    Näyttelijä Dick Miller on kuollut – tuttu mm. Terminatorista ja Gremlinsistä sekä Roger Cormanin elo...

    Roger Cormanin b-luokan elokuvien vakiokasvo Dick Miller on...
    Elokuvauutiset
  • Huhu: Guardians of the Galaxy -elokuvien Rocket ja Groot saavat oman sarjan

    Huhu: Guardians of the Galaxy -elokuvien Rocket ja Groot saavat oman sarjan

    Jos huhuihin on luottaminen, Disneyn ensi vuonna käynnistyvä...
    Disney
  • Star Wars -sarja Boba Fettin ensimmäinen jakso löytyy nyt Disney+:sta – Mutta kuka palkkionmetsästäj...

    Star Wars -sarja Boba Fettin ensimmäinen jakso löytyy nyt Disney+:sta – Mutta kuka palkkionmetsästäj...

    The Book of Boba Fett -sarja jatkuu suoraan...
    Boba Fett
  • House of Cards -traileri: Tältä näyttää Netflixin hittisarjan viimeinen kausi

    House of Cards -traileri: Tältä näyttää Netflixin hittisarjan viimeinen kausi

    House of Cardsin viimeinen kausi julkaistaan Netflixissä 2....
    Elokuvat
  • Näin erilainen oli The Witcher -sarjan alkuperäinen ajatus, tarkoitus oli kertoa tyystin eri tarina

    Näin erilainen oli The Witcher -sarjan alkuperäinen ajatus, tarkoitus oli kertoa tyystin eri tarina

    The Witcher -sarjan lähtökohtana oli Ciri-hahmo ja tämän...
    Elokuvat
  • Traileri: Ryan Philippe vetää verissäpäin terroristeja lättyyn toimintaelokuvassa The 2nd

    Traileri: Ryan Philippe vetää verissäpäin terroristeja lättyyn toimintaelokuvassa The 2nd

    Ryan Philippen tähdittämä toimintamättö The 2nd julkaistaan VOD-versiona...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Traileri: Ryan Philippe vetää verissäpäin terroristeja lättyyn toimintaelokuvassa The 2nd

    Traileri: Ryan Philippe vetää verissäpäin terroristeja lättyyn toimintaelokuvassa The 2nd

    Ryan Philippen tähdittämä toimintamättö The 2nd julkaistaan VOD-versiona...
    Elokuvat
  • Netflixin ylistetyn scifi-leffan voi pian nähdä myös Blu-raylla bonusherkkujen kera

    Netflixin ylistetyn scifi-leffan voi pian nähdä myös Blu-raylla bonusherkkujen kera

    Jeff VanderMeerin romaaniin pohjautuva Annihilation-elokuva julkaistiin Netflixissä viime...
    Alex Garland
  • Netflixin historian suurin tuotanto tulille: Avengers-ohjaajat saivat käyttöönsä 200 miljoonaa dolla...

    Netflixin historian suurin tuotanto tulille: Avengers-ohjaajat saivat käyttöönsä 200 miljoonaa dolla...

    Joe ja Anthony Russo ohjaavat Netflixille 200 miljoonan...
    Anthony ja Joe Russo

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme