Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Terrence Malickin mestarillinen A Hidden Life on tuleva klassikko

Posted on 6.2.2020

Terence Malick pohtii filosofisessa sotadraamassaan taas elämän suurimpia kysymyksiä, mutta hieman helpommassa muodossa kuin edeltävissä elokuvissaan.


Ensi-ilta: 07.02.2020.
Alkuperäisnimi: A Hidden Life
Ohjaus: Terrence Malick
Käsikirjoitus: Terrence Malick
Pääosissa: August Diehl, Valerie Pachner, Bruno Ganz, Matthias Schoenaerts, Michael Nyqvist
Pituus: 174 minuuttia
Ikäraja: K16


Terrence Malick voitti Cannesin elokuvajuhlien pääpalkinnon vuonna 2011 upealla The Tree of Life -elokuvallaan, jonka jälkeisillä töillään mestariohjaaja on sekä ihastuttanut että poikkeuksellisesti vihastuttanut jopa vanhoja fanejaan.

To the Wonder, Knight of Cups ja Song to Song ovat kaikki hienoja taideteoksia, mutta monien mielestä perinteisen juonen ja rakenteen sekä dialogin uupuminen alkoi käydä puuduttavaksi. Ne veivät Tree of Lifen tyylin yhä pidemmälle, ollen melkein pelkkää vertauskuvaa ja symbolismia, abstraktia toisiinsa kietoutuvien kuvien mosaiikkia, hetkiä ja välähdyksiä ihmisistä ja maisemista. Ilmeisen henkilökohtaisissa teoksissa kamera kiersi henkilöhahmojen ympärillä kuin välittämättä heistä ja kertojaäänet puhuivat kryptisiä.

Itse nautin kaikista kolmesta taideteoksesta, kunhan onnistuin hyppäämään tajunnanvirran vietäväksi. Vuoden 2017 Song to Songia olen näköjään kutsunut arviossani ensimmäiseksi keskinkertaiseksi Malick-elokuvaksi, mutta vain miehen omalla asteikolla. Ilmiselvästi Song to Song on tullut katsottua teatterissa väärässä mielentilassa, sillä senkin pariin on tullut palattua myöhemmin muutaman kerran.

Toki nuo kolme elokuvaa toistivat itseään, ollen ehkä raivostuttavaa katsottavaa niille joiden mielestä ohjaaja hukkasi itsensä jonnekin dinosaurusten keskelle jo Tree of Lifen kohdalla. Sitä edeltävistä Malickin teoksista pitäneiden on nyt syytä iloita, sillä jo viime toukokuussa Cannesissa maailmaensi-iltansa saanut A Hidden Life on paluu lähemmäs traditionaalista elokuvakerrontaa.

Kaikki Malickin tavaramerkit ovat silti läsnä, mutta nyt toisiinsa kietoutuvat fragmentit eivät ole vain pelkkää ohjaaja-käsikirjoittajan henkilökohtaista pohdintaa. Tositapahtumiin perustuva elokuva päästää katsojan hieman aiempaa helpommalla, vaikka onkin melkein kolme tuntia pitkä. A Hidden Life on kertomus August Diehlin upeasti esittämästä itävaltalaisesta Franz Jägerstätteristä, joka kieltäytyi taistelemasta natsien puolella toisen maailmansodan aikana. Rangaistus maanpetoksesta oli kuolemantuomio, mutta syvästi uskonnollinen maanviljelijä ei suostunut vannomaan sotilasvalaa ja toimimaan periaatteidensa vastaisesti. Muuten hän olisi mielestään hylännyt rakkautensa Jumalaan, vaimoonsa ja lapsiinsa.

Uskomattoman kauniit kuvat tuovat mieleen Malickin vuoden 1978 mestarillisen Days of Heaven – Onnellisten aika -elokuvan, mutta aiheeltaan se on sisarteos vuoden 1998 Veteen piirretylle viivalle. Myös sen tapahtumat sijoittuivat toisen maailmansodan aikaan, näyttäen paratiisiin luikertelevan pahuuden amerikkalaissotilaiden silmin Salomonsaarilla Tyynellä valtamerellä. A Hidden Lifen itävaltalaismaisemat näyttävät myös aluksi kuin paratiisilta, joka ei kuitenkaan ole suojassa maailman hirveyksiltä.

Elokuva yhdistyy Veteen piirrettyä viivaa enemmän meidän aikaamme, esittäen aluksi oikeaa kuvamateriaalia soihtujen kanssa marssivista natseista, josta tulee mieleen väistämättä vuoden 2017 tapahtumat Charlottesvillessa. Siitä hypätään suoraan pieneen itävaltalaiseen vuoristokylään, joka on kuin satukirjasta. Jägerstätterin ja vaimonsa Franziskan (Valerie Pachner) koti tuntuu olevan täysin turvassa ja irrallaan ympäröivän maailman kauheuksista. Pariskunnan ja lastensa yksinkertaisen elämän onni on melkein käsinkosketeltavaa. He tekevät töitään maanviljelijöinä, elävät sovussa avuliaiden kyläläisten kanssa, tanssivat ja juhlivat. Elämä on raskasta, mutta täynnä iloa, jonka Malick onnistuu esittämään melkein ilman dialogia montaaseissa joissa kamera liukuu ja pyörii hahmojen ja vuoristomaisemien keskellä.

Elokuvaaja Jörg Widmerin kuvat ovat henkeäsalpaavia. Niissä on mukana myös jo alun onnen seassa piileksivä pahuuden ja fasismin nousu, lähestyvä myrsky. Kyläläisten puheissa kuuluu jo muukalaisviha ja armeijan lentokoneiden melu kantautuu kaukaisuudesta. Sodan alkupuolella Jägerstätter lähtee armeijaan, mutta ei joudu rintamalle. Toisella kerralla hän kieltäytyy ja siitä alkaa hänen ja vaimonsa pitkä kärsimys, matka joka ei voi päättyä kuin kuolemantuomioon.

Melkein kolme tuntia pitkä filosofisen pohdiskeleva elokuva ei ole lainkaan liian pitkä, sillä se saa Jägerstätterin vankeudessa viettämän ajan tuntumaan todelliselta. Häntä raahataan eri ihmisten eteen, jotka kaikki yrittävät suostutella häntä muuttamaan mieltään, uskonmiehiä myöten. Papin ja piispan Jumalan sanaa halventava käytös vain vahvistaa Jägerstätterin uskoa ja päätöstä olla tarttumatta aseeseen.

Kärsimys koetaan myös Franziska-vaimon näkökulmasta. Kylän asukkaat halveksivat häntä ja lopulta hylkäävät naisen hoitamaan maatilaansa yksin. Ajatuksensa nainen kirjaa kirjeisiin miehelleen, jotka ääneen yhdessä Jägerstätterin kirjeiden kanssa luettuina toimivat elokuvan kertojaääninä.

Päähenkilö ei itse pidä päätöksiä ja tekojaan mitenkään erityisinä, eikä varsinkaan sankarillisina. Hänelle uskonsa vastaisesti toimiminen ja natsien vastustaminen ovat itsestäänselviä asioita, vaikka ne johtavatkin läheisten kärsimykseen ja hänen omaan kuolemaansa. Jägerstätterin kaltaisia ihmisiä ei ole paljon, ja Malick tuntuukin kysyvän miten itse toimisit vastaavassa tilanteessa.

Miksi toimia oikein, vaikka se ei muuta mitään? Oikeuttaako oman uskonsa noudattaminen läheisten kärsimyksen? Ohjaaja pohtii suuria kysymyksiä ja näyttää yhden pienen ihmisen tekojen olevan ne tärkeimmät. Koko elokuva tiivistyy sen päättävään George Eliot -sitaattiin hänen Middlemarch-kirjastaan:

”The growing good of the world is partly dependent on unhistoric acts; and that things are not so ill with you and me as they might have been, is half owing to the number who lived faithfully a hidden life, and rest in unvisited tombs ”

A HIDDEN LIFE

”A Hidden Life on tuleva klassikko, yhdistelmä raskaita aiheita, uskomatonta kauneutta ja kysymyksiä joihin harva osaa vastata.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-terence-malickin-mestarillinen-a-hidden-life-on-tuleva-klassikko/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-hon Cannesin pääpalkinnon voittanut Parasite avaa Ni...

    Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-hon Cannesin pääpalkinnon voittanut Parasite avaa Ni...

    Odotettu Parasite saa Suomen ensi-iltansa Helsingin Night Visions...
    Bong Joon-ho
  • Hollywood käänsi selkänsä Johnny Deppille, ja näyttelijä on kyllä huomannut sen itsekin: “Minua boik...

    Hollywood käänsi selkänsä Johnny Deppille, ja näyttelijä on kyllä huomannut sen itsekin: “Minua boik...

    Johnny Deppin Minamata-elokuva ei ole saanut vieläkään ensi-iltaansa...
    Elokuvat
  • Kuva: Batwoman-sarjan uudessa julisteessa supersankarin viitta haistattaa painovoimalle pitkät

    Kuva: Batwoman-sarjan uudessa julisteessa supersankarin viitta haistattaa painovoimalle pitkät

    Ruby Rosen tähdittämä Batwoman-sarja julkaistaan CW-kanavalla lokakuussa. Tv-kanava...
    Batwoman
  • Arvostelu | Hugh Jackmanin odotettu Reminiscence-scifi-elokuva on valtaisa pettymys

    Arvostelu | Hugh Jackmanin odotettu Reminiscence-scifi-elokuva on valtaisa pettymys

    Westworldin luojan tieteiselokuva ei pääse pintaa syvemmälle. Lukuisista...
    Elokuva-arvostelut
  • Tuntuiko Viggo Mortensen tutulta, kun näit Taru sormusten herrasta: Sormuksen ritarit ensimmäistä ke...

    Tuntuiko Viggo Mortensen tutulta, kun näit Taru sormusten herrasta: Sormuksen ritarit ensimmäistä ke...

    Ennen kuin Viggo Mortensen nousi kunnolla kuuluisuuteen Peter...
    Elokuvauutiset
  • ”Läski Pikachu” tekee paluun Pokémon-sarjaan tulevassa jaksossa

    ”Läski Pikachu” tekee paluun Pokémon-sarjaan tulevassa jaksossa

    Jakson kuvauksen perusteella Pokémonin anime-sarjassa nähdään pian tavallista...
    Elokuvat
  • Video: IT: Chapter 2:n markkinointitiimi tekee harvinaisen selväksi, että jatko-osa on ensimmäistä k...

    Video: IT: Chapter 2:n markkinointitiimi tekee harvinaisen selväksi, että jatko-osa on ensimmäistä k...

    Se: Toinen luku saa ensi-iltansa 6. syyskuuta. IT:...
    Andy Muschietti
  • Denis Villeneuven ohjaama Dyyni-elokuva myöhästyy, mutta onneksi vain hieman

    Denis Villeneuven ohjaama Dyyni-elokuva myöhästyy, mutta onneksi vain hieman

    Dyyni-scifi-elokuva saapuu teattereihin loppuvuodesta 2020. Warner Bros. on...
    Dave Bautista
  • Avengers: Endgamen uusi promokuva vahvistaa Infinity Warista tutun hahmon paluun

    Avengers: Endgamen uusi promokuva vahvistaa Infinity Warista tutun hahmon paluun

    Avengers: Endgame saa Suomessa ensi-iltansa 24. huhtikuuta. Uusi...
    Avengers
  • Iso-Britanniassa myytiin juuri verinen lentopallo 286 500 eurolla

    Iso-Britanniassa myytiin juuri verinen lentopallo 286 500 eurolla

    Tom Hanks tähditti vuonna 2000 Cast Away-elokuvaa, jossa...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Disney vahvisti: Ainakin yksi odotetuista Marvel S...
Arvostelu | Näyttelijä Ewan McGregor pääsi vihdoin...
Ensimmäinen kuva
Lucifer-sarjan viimeisestä kaudes...
Arvostelu | Army of Thieves on Netflixin pätevä ry...
Näin erilainen oli The Witcher -sarjan alkuperäine...

Tekniikka uutisia

  • Mitä Leialla oikein oli kädessään? Uusi Star Wars -kuva on suunnattu vain elokuvasarjan suurimmille ...

    Mitä Leialla oikein oli kädessään? Uusi Star Wars -kuva on suunnattu vain elokuvasarjan suurimmille ...

    Uusi kirja esittelee yksityiskohtaisesti Star Wars -universumin kaikki...
    Carrie Fisher
  • Marvel nappasi Alienin ja Predatorin valikoimaansa.

    Marvel nappasi Alienin ja Predatorin valikoimaansa.

    Alienin ja Predatorin sarjakuvaseikkailuiden koti oli pitkään Dark...
    Alien
  • Seitsemäs Transformers-elokuva sai nimensä – Nyt seikkaillaan 1990-luvulla Creed-ohjaajan kanssa

    Seitsemäs Transformers-elokuva sai nimensä – Nyt seikkaillaan 1990-luvulla Creed-ohjaajan kanssa

    Transformers-elokuvia ei ole valkokankailla näkynyt sitten alkuvuoden 2019...
    Elokuvauutiset
  • Dude, Where’s My Car? -hittikomedian ohjaaja on kuollut

    Dude, Where’s My Car? -hittikomedian ohjaaja on kuollut

    Komediaelokuvistaan tunnettu Danny Leiner on kuollut. Danny Leiner...
    Danny Leiner
  • Matrix Resurrectionsin uusi traileri julkaistu – 18 vuotta odotettuun ensi-iltaan enää pari viikkoa

    Matrix Resurrectionsin uusi traileri julkaistu – 18 vuotta odotettuun ensi-iltaan enää pari viikkoa

    Uusi traileri muistuttaa, että neljäs Matrix-elokuva on vihdoinkin...
    elokuvatrailerit
  • Huomasitko tämän Marvel’s Spider-Man -peliin viitanneen kohtauksen Far from Homessa?

    Huomasitko tämän Marvel’s Spider-Man -peliin viitanneen kohtauksen Far from Homessa?

    TEKSTI SISÄLTÄÄ PIENIÄ SPOILEREITA: Spider-Man: Far from Homen...
    Elokuvat
  • Quentin Tarantinolla on selvä visio siitä, mitä hyvään Rambo-elokuvaan vaaditaan – Pääosa menisi mie...

    Quentin Tarantinolla on selvä visio siitä, mitä hyvään Rambo-elokuvaan vaaditaan – Pääosa menisi mie...

    Quentin Tarantinon Rambossa pääosaa esittäisi Adam Driver. Tuollaista...
    Adam Driver
  • Seuraavan Batman-elokuvan Gotham-kohtaukset kuvataan aika yllättävässä paikassa

    Seuraavan Batman-elokuvan Gotham-kohtaukset kuvataan aika yllättävässä paikassa

    Ohjaaja Matt Reeves löysi oman Gothaminsa Skotlannista. Daily...
    Batman
  • Arvostelu: Netflixin Bloodride-kauhusarja tarjoaa goren lisäksi mukavan paljon mustaa huumoria

    Arvostelu: Netflixin Bloodride-kauhusarja tarjoaa goren lisäksi mukavan paljon mustaa huumoria

    Bloodride-kauhuantologiasarja on rehellistä viihdettä, jota on turha analysoida...
    Atle Knudsen
  • Onnekkaimmat ovat jo nähneet Marvel Studiosin seuraavan leffan: ”Nyt kaikki puhuvat vain kissasta”

    Onnekkaimmat ovat jo nähneet Marvel Studiosin seuraavan leffan: ”Nyt kaikki puhuvat vain kissasta”

    Suomessa Captain Marvel julkaistaan maaliskuun 6. päivä, mikä...
    Brie Larson

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Ohjaaja John Carpenter käsikirjoittaa Jokeri-sarjakuvan

    Ohjaaja John Carpenter käsikirjoittaa Jokeri-sarjakuvan

    DC Comics julkaisee John Carpenterin Jokeri-tarinan lokakuussa. DC...
    Anthony Burch
  • Kiinnostaako uusi Taru sormusten herrasta -elokuva? Melkein 2000 lukijaa vastasi The War of the Rohi...

    Kiinnostaako uusi Taru sormusten herrasta -elokuva? Melkein 2000 lukijaa vastasi The War of the Rohi...

    Uusi Lord of the Rings -elokuva paljastettiin torstaina....
    Elokuvauutiset
  • 1980-luvun suosikkisarja saa jatkoa Netflixissä 35 vuoden odotuksen jälkeen – ”Kunnioitamme aikaisem...

    1980-luvun suosikkisarja saa jatkoa Netflixissä 35 vuoden odotuksen jälkeen – ”Kunnioitamme aikaisem...

    Ohjaaja-käsikirjoittaja-joka-paikan-höylä Kevin Smith on tekemässä Netflixille uutta sarjaa...
    Elokuvauutiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme