Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Tämä tuli puskista – Pirullisen vaikea cyberpunk-räiskintä Huntdown on yksi kesän parhaista peleistä

Posted on 3.6.2020

Loistavasti toteutetun Huntdownin cyberpunkia huokuvassa maailmassa kaduilla marssivat lakia rikkovat punkkarijengit ja kaikkea hallitsivat pahat korporaatiot. Näiden väliin asettuvat palkkamurhaajat, joille raha ei haise ja likainen työ hoituu oikeilla työkaluilla. 


Julkaisupäivä: 12.5.2020
Studio: Easy Trigger Games
Julkaisija: Coffee Stain
Saatavilla: PC (Windows), PlayStation 4 (testattu), Xbox One & Nintendo Switch
Pelaajia: 1
Ikäraja: 18
Peliä pelattu arvostelua varten: noin 12 tuntia


Cyberpunk on ollut kova sana viime vuosina. Vaikka Cyberpunk 2077 onkin varmasti genren tämän hetken ylivoimaisesti odotetuin peli, on Huntdown loistava 2D-räiskintä Cyberpunk 2077:ää odotteleville, vaikka pelit edustavatkin aivan eri genrejä.

Huntdownin maailmassa valta on jakautunut valtaville korporaatioille, kun taas kaduilla partioivat punkkareiden rikollisjengit. Näiden välille sijoittuvat itsenäiset palkkionmetsästäjät, joita rikkaat palkkaavat hoitelemaan vihollisiaan.

Huntdownissa pelaaja voi valita hahmokseen yhden kolmesta palkkionmetsästäjästä. Vaihtoehtoja ovat ex-poliisi John Sawyer, palkkasotilas Anna Conda ja ja cyborg-mies Mow Man. Valittua hahmoa voi vaihtaa eri tehtävien välillä ja kytännössä hahmot eroavat toisistaan ulkonäkönsä ja aseistuksensa puolesta.

Huntdown on aitoa retro-run ’n’ gunia. Aseet ampuvat suoraan sivulle, joten tähtääminen on sikäli helppoa. Noin muuten peli on kuitenkin kaukana helposta, sillä tavallinenkin vaikeustaso on haastava. Vihollisia tulee varsinkin pelin edetessä vastaan paljon ja pelihahmo ei kestä kovin montaa osumaa. Vihollisten luoteja täytyy väistellä hyppimällä ja syöksähtelemällä sekä hakemalla turvaa pelimaailman antamasta suojasta.

Tasoissa voi taistella joko yksin tai samalta sohvalta yhdessä ystävän kanssa. Pelaaminen on haastavaa ja hauskaa sekä yksin että duona. Jos tavallinen vaikeustaso alkaa tuntua liian helpolta, on tarjolla myös vieläkin haastavampi vaikeustaso. Toisaalta jos jatkuva kuoleminen alkaa turhauttaa, voi vaikeustasoa myös laskea yhtä pykälää alemmas.

Erityisesti kenttien lopusta löytyvien pomovihollisten kanssa on hauska ottaa yhteen. Jokaisella loppuvastuksella on tälle käsin luotu uniikki taso, liikesarjat ja teema. Pomojen päihittäminen on haastavaa, mutta juuri siitä syystä kentän läpäiseminen tuottaa niin paljon mielihyvää. Pomovastuksien kirjo on laaja ja vastaan saattaa asettua vaikkapa lihaskimppu punkkari, showpainija tai pari teini-ikäistä samuraita.

Parasta Huntdownissa on se, että vaikka peli on vaikea, ei se ole turhauttava tai tunnu epäreilulta. Tasoissa matkat checkpointien välillä ovat lyhyet, joten hankalaa kohtaa on nopea kokeilla uudelleen ja uudelleen. Pelihahmo reagoi kontrolleihin hienosti ja kuolema johtuu käytännössä aina pelaajan omasta mokasta, ei pelin epäreiluudesta. Jos jokin kohta ei tunnu menevän läpi, kannattaa kokeilla eri lähestymistapaa tai asetta.

Huntdownin asevalikoima on valtava kattaus perinteisistä pistooleista ja rynnäkkökivääreistä aina laseraseisiin, sinkoihin ja vihollisten otsalohkoon täräytettäviin kitaroihin saakka. Huntdown ei ota itseään liian vakavasti, vaan peliin on kylvetty runsaasti huumoria ja ote cyberpunkiin on varsin karikatyyrinen. Ääninäyttely vedetään monessa paikka aivan överiksi, mutta kerrankin hyvällä tavalla.

Pelimekaniikkojen lisäksi myös Huntdownin taiteelliseen puoleen on panostettu. 16-bittiset pikseligrafiikat ovat kaunista katseltavaa ja pelimaailma näyttää hienolta. Pelissä kannattaa laittaa musiikit päälle, sillä taustalla soiva soundtrack on taidolla tehty ja se sopii Huntdownin tunnelmaan kuin irokeesi punkkarin päälaelle.

Kokonaisuudessaan Huntdown on haastava ja nopeatempoinen arcade-räiskintä, joka tyydyttää varmasti kaikkien retroräiskintöjen ystävien tarpeet. Kun loistavien pelimekaniikkojen lisäksi Huntdown tarjoaa upeat pikseligrafiikat ja hienolta kuulostavan soundtrackin, voi peliä suositella myös yleisesti cyberpunkin ystäville. Varsinkin kun peli maksaa vain 19,99 euroa.

HUNTDOWN

”Huntdown on pirullisen vaikea mutta silti reilu cyberpunk-retroräiskintä.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-huntdown-peli/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • E3 2019 -pelimessut tulevat taas – Näin voit seurata suurimpia julkistuksia Suomessa

    E3 2019 -pelimessut tulevat taas – Näin voit seurata suurimpia julkistuksia Suomessa

    E3 2019 -pelimessut tarjoavat jälleen valtavan määrän uusia...
    E3 2019
  • Arvostelu: Yllättäen julkaistu XCOM: Chimera Squad tekee pesäeroa emosarjaan persoonallisella otteel...

    Arvostelu: Yllättäen julkaistu XCOM: Chimera Squad tekee pesäeroa emosarjaan persoonallisella otteel...

    Firaxis Games yllättää fanit uudella XCOM-pelillä, jonka pienempi...
    Peliarvostelut
  • Video: Tältä näyttää, kun Mortal Kombat 11 -studion parhaat pelaajat ottavat yhteen tulevassa mättöp...

    Video: Tältä näyttää, kun Mortal Kombat 11 -studion parhaat pelaajat ottavat yhteen tulevassa mättöp...

    NetherRealm Studiosin kovimmat Mortal Kombat -pelaajat astuvat vastakkain...
    Kamppailupelit
  • Ensi viikolla saapuva Devil May Cry 5 tunnelmoi viimeisellä trailerillaan

    Ensi viikolla saapuva Devil May Cry 5 tunnelmoi viimeisellä trailerillaan

    Devil May Cry 5 sai viimeisen trailerinsa. Capcom...
    Devil May Cry 5
  • Muistatko? The Last of Us aiheutti aikanaan kohun – pelihahmo näytti liikaa Hollywood-tähdeltä

    Muistatko? The Last of Us aiheutti aikanaan kohun – pelihahmo näytti liikaa Hollywood-tähdeltä

    Myös alkuperäinen The Last of Us aiheutti aikanaan...
    Ellen Page
  • Nyt voit juhlistaa God of Warin vuosijuhlia ilmaisilla PlayStation 4 teemoilla ja avatareilla

    Nyt voit juhlistaa God of Warin vuosijuhlia ilmaisilla PlayStation 4 teemoilla ja avatareilla

    God of War täyttää yhden vuoden 20. päivä...
    God of War
  • Arvostelu: Edes ylivertainen näyttelijäkaarti ei onnistu pelastamaan Angry Birds -elokuvan jatko-osa...

    Arvostelu: Edes ylivertainen näyttelijäkaarti ei onnistu pelastamaan Angry Birds -elokuvan jatko-osa...

    Rovion vihaiset linnut saapuvat toistumiseen valkokankaalle, vaikka pahimmasta...
    Angry Birds -elokuva
  • Tällainen on konsolikeräilijän märkä uni: Pohjois-Korea on esitellyt kehittämäänsä pelilaitetta

    Tällainen on konsolikeräilijän märkä uni: Pohjois-Korea on esitellyt kehittämäänsä pelilaitetta

    Pohjois-Koreassa on nyt mahdollista pelata videopelejä valtiollisella Moranbong-pelikonsolilla....
    Pelikonsolit
  • Remedyn Sami Järvi: “Haluan tehdä Alan Waken jatko-osan.”

    Remedyn Sami Järvi: “Haluan tehdä Alan Waken jatko-osan.”

    Remedyllä käsikirjoitusten ja luovan ohjaamisen parissa työskentelevä Sami...
    Alan Wake 2
  • Epic haastaa täysin epäonnistuneen Fortnite-festivaalin järjestäjät käräjille

    Epic haastaa täysin epäonnistuneen Fortnite-festivaalin järjestäjät käräjille

    Äskettäin Isossa-Britanniassa järjestetty ala-arvoinen Fortnite Live -festivaali on...
    Epic Games

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Luvassa runsaasti lisää
Marvel-pelejä? PS4:n Spide...
Razerin langattomat Nari Ultimate -pelikuulokkeet ...
Arvostelu: Robottien valtaama 1980-luvun Ruotsi – ...
Hideo Kojima haluaa hypätä pienien episodipelien j...
BioWaren jättipeliä päästään kokeilemaan ennakkoon...

Tekniikka uutisia

  • Myös Asus ja Gainward paljastivat GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimensa

    Myös Asus ja Gainward paljastivat GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimensa

    Kummankin valmistajan kattaukseen kuuluu kaksi näytönohjainmallia. Gainwardin uutuudet...
    Asus
  • Video: Jälleen uusi näyte siitä, kuinka tyrmäävän hienolta Microsoft Flight Simulator näyttää

    Video: Jälleen uusi näyte siitä, kuinka tyrmäävän hienolta Microsoft Flight Simulator näyttää

    Uusi Microsoft Flight Simulator tullee saataville tänä vuonna....
    Lentosimulaattorit
  • Angry Birds -kehittäjä Rovio laajenee – Osti suomalaisen mobiilipeleihin keskittyvän PlayRaven-studi...

    Angry Birds -kehittäjä Rovio laajenee – Osti suomalaisen mobiilipeleihin keskittyvän PlayRaven-studi...

    Rovio on hankkinut suomalaisen mobiilipelistudio PlayRavenin. Kaupan myötä...
    Peliuutiset
  • Kuvat: Synkkään vampyyrimaailmaan sijoittuva strategiapeli sai julkaisupäivän – Immortal Realms: Vam...

    Kuvat: Synkkään vampyyrimaailmaan sijoittuva strategiapeli sai julkaisupäivän – Immortal Realms: Vam...

    Immortal Realms: Vampire Wars julkaistaan elokuun 28. päivä....
    Immortal Realms: Vampire Wars
  • Tällainen on uusi Xbox-ohjain, Xbox 20th Anniversary Controller nostaa hattua alkuperäiselle Xboxill...

    Tällainen on uusi Xbox-ohjain, Xbox 20th Anniversary Controller nostaa hattua alkuperäiselle Xboxill...

    Xbox 20th Anniversary Controller tulee saataville marraskuussa. Microsoft...
    Peliohjaimet
  • SoulCalibur VI:n uusin hahmojulkistus Amy esittäytyy trailerilla

    SoulCalibur VI:n uusin hahmojulkistus Amy esittäytyy trailerilla

    Namco Bandai jatkaa jo julkaisussaan kehutun SoulCalibur VI:n...
    Pelit
  • Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Resident Evil: Welcome to Raccoon City keskittyy piinaavaan...
    Elokuvat
  • Kun pelit valehtelevat: Doom ja neljä muuta peliä, jotka huijaavat pelaajia röyhkeästi – mutta hyväs...

    Kun pelit valehtelevat: Doom ja neljä muuta peliä, jotka huijaavat pelaajia röyhkeästi – mutta hyväs...

    Monet pelit valehtelevat tavalla tai toisella pelaajille, mutta...
    Age of Empires
  • Tällainen on konsolikeräilijän märkä uni: Pohjois-Korea on esitellyt kehittämäänsä pelilaitetta

    Tällainen on konsolikeräilijän märkä uni: Pohjois-Korea on esitellyt kehittämäänsä pelilaitetta

    Pohjois-Koreassa on nyt mahdollista pelata videopelejä valtiollisella Moranbong-pelikonsolilla....
    Pelikonsolit
  • Arvostelu: Bayonetta & Vanquish 10th Anniversary Bundle on pakkohankinta jokaiselle hyvää toimin...

    Arvostelu: Bayonetta & Vanquish 10th Anniversary Bundle on pakkohankinta jokaiselle hyvää toimin...

    Kulttikaksikon remasteroiva juhlakokoelma ei pilaa ajan kultaamia muistoja....
    Bayonetta

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • ”Läski Pikachu” tekee paluun Pokémon-sarjaan tulevassa jaksossa

    ”Läski Pikachu” tekee paluun Pokémon-sarjaan tulevassa jaksossa

    Jakson kuvauksen perusteella Pokémonin anime-sarjassa nähdään pian tavallista...
    Elokuvat
  • Last of Us Part II on Naughty Dog -studion suurin peli – ei tästä huolimatta tarjoa avointa pelimaai...

    Last of Us Part II on Naughty Dog -studion suurin peli – ei tästä huolimatta tarjoa avointa pelimaai...

    Last of Us -jatko-osa ei ole avoimen maailman...
    Naughty Dog
  • Arvostelu | House of Ashes on pätevää kirouskauhua, mutta kunnon pelottelu pelistä puuttuu

    Arvostelu | House of Ashes on pätevää kirouskauhua, mutta kunnon pelottelu pelistä puuttuu

    Kauhupelisarja The Dark Pictures Anthology on ehtinyt jo...
    House of Ashes

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme