Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Sacha Baron Cohenin toinen Borat-elokuva saa nauramaan vedet silmissä, mutta lähellekään vuoden 2006 komedian tasoa se ei yllä

Posted on 21.10.2020

Sacha Baron Cohenin Borat-hahmon Amazon Prime Videossa nähtävä Borat: Subsequent Moviefilm -mokumentti olisi toiminut paljon paremmin korkeintaan puolen tunnin mittaisena tv-sarjan-jaksona.


Ensi-ilta: 23.10.2020.
Alkuperäisnimi: Borat Subsequent Moviefilm
Ohjaus: Jason Woliner
Käsikirjoitus: Sacha Baron Cohen, Anthonyt Hines, Dan Swimer, Peter Baynhman, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman & Lee Kern
Pääosissa: Sacha Baron Cohen & Irina Nowak
Pituus: 96 minuuttia
Ikäraja: K16


Sacha Baron Cohen kertoi jo vuosia sitten, ettei vuoden 2006 Borat-hittielokuvalle ole luvassa jatkoa, sillä sen tekeminen on mahdotonta, koska suunnilleen kaikki tunnistavat hahmon. Muutama kuukausi sitten Baron Cohen kuitenkin bongattiin Los Angelesissa kuvaamassa kohtausta Boratiksi pukeutuneena.

Vähän myöhemmin hän pääsi kertomansa mukaan melkein hengestään trollatessaan amerikkalaisia äärioikeistolaisia heidän kokoontumisessaan. Kunnon punaniskafarmariksi pukeutunut Baron Cohen sai köörin laulamaan umpirasistisia biisejä, kunnes joku lopulta tunnisti hänet.

Koomikko-näyttelijä onnistui silti tekemään Borat: Subsequent Moviefilm -jatko-osan melkein valmiiksi ennen kuin asia vuoti julkisuuteen. Miksi Baron Cohen päätti aiemmista lausunnoistaan poiketen tehdä toisen Borat-mokumentin selviää jo elokuvan ensimmäisen 10 minuutin aikana.

Tietysti Sacha Baron Cohen haluaa edelleen naurattaa, mutta uudella leffalla on selvä agenda – näyttää pähkähulluja syitä siitä miksi Donald Trumpia ei kannata äänestää parin viikon kuluttua järjestettävissä Yhdysvaltain presidentinvaaleissa.

Sketsikomediat ovat usein sitä parempia, mitä enemmän niissä on käsikirjoittajia, kuten Monty Python todisti jo 51 vuotta sitten. Valitettavasti Borat Subsequent Moviefilmissa tekotapa ei toimi. Kässäriä on ollut rustaamassa kahdeksan ihmistä, mutta Borat-jatko tuntuu paljon puolentoista tunnin kestoaan pidemmältä, jääden hetkittäin jumittamaan samaa vitsiä kyllästymiseen asti.

Amazon pyysi (määräsi), ettei arvosteluissa spoilattaisi leffaa tai paljastettaisi Baron Cohenin parhaita ja kahjoimpia tempauksia. Moista emme tekisi muutenkaan, mutta jättifirman mahtikäsky olla mainitsematta elokuvassa nähtävien oikeiden ihmisten nimiä tekee tämän tekstin rustaamisesta hieman hankalaa. Juonentapaisesta on puolestaan turha kirjoittaa mitään, sillä se on raavittu kasaan vain yhdistämään irralliset sketsit toisiinsa. Keskiössä on tällä kertaa amerikkalaisen kulttuurin ja presidentinvaalien lisäksi luonnollisesti koronavirus, rasismi ja tasa-arvo.

Borat: Subsequent Moviefilmin paras idea on nostaa Irina Nowakin esittämä Boratin tytär toiseen pääosaan, sillä hänen kauttaan kuvitteellisen Kazakstanin tavoista ja kulttuurista saadaan revittyä ensimmäistä elokuvaa enemmän ronskia huumoria, joka liittyy lähinnä naisten asemaan ja kohteluun.

Kohtaukset ovat elokuvan täysin käsikirjoitetusta materiaalista hauskimpia.

Nowakin ansiota on myös leffan paras jäynä, joka loksauttaa leuat auki taatusti jokaiselta katsojalta, hänen haastatellessaan yhtä Amerikan vaikutusvaltaisimmista miehistä. Ja kyseessä ei ole jo trailerissa nähty varapresidentti Mike Pence.

HBO Nordic esitti kaksi vuotta sitten Baron Cohenin Who is America? -sarjan. Se koostui sketseistä, joita ei oltu yritetty turhaan nivoa toisiinsa. Uusi Borat olisi toiminut taatusti paremmin vastaavassa muodossa. Sacha Baron Cohen on muutenkin maskeerattu eri hahmoksi melkein jokaisessa leffan sketsissä ja käpäytyksessä.

Boratin ja hänen tyttärensä täysfiktiivinen tarina junnaa harmittavasti paikoillaan ja on pääosin todella tylsää katsottavaa. Tällä kertaa Baron Cohen ei myöskään jekuta kovinkaan monta oikeaa ihmistä. Suurin osa kohtauksista on aivan selvästi loppuun asti suunniteltuja ja kuvattu ammattinäyttelijöiden kanssa.

Borat oli jo ensimmäisessä elokuvassa antisemitistinen hahmo, mutta tällä kertaa juutalaisten hermostuminen jo ennen ensi-iltaa on ymmärrettävää. Mukana on taas todella hurttia huumoria holokaustista ja äärimmäisen kärjistettyjä karikatyyrejä uskontokunnan edustajista.

Baron Cohen menee melkein liian pitkälle jekuttaessaan holokaustista selvinnyttä vanhaa rouvaa, nyt jo edesmennyttä Judith Dim Evansia. Kohtaus naurattaa, mutta on samalla myös todella vaikeaa katsottavaa. Koomikko kertoi jo kuitenkin poikkeuksellisesti paljastaneensa Evansille olevansa itsekin juutalainen ja vain esittävänsä hahmoa, joka ei tiedä holokaustista mitään.

Borat: Subsequent Moviefilm saa nauramaan ääneen vedet silmissä useaan kertaan, mutta ei aiheuta läheskään samanlaista hysterian ja myötähäpeän sekoitusta kuin ensimmäinen elokuva. Mokumentti pilkkaa edelleen suunnilleen kaikkia, mutta esimerkiksi demokraatit eivät saa tässä leffassa yhtä paljon kuraa niskaansa kuin Who is America? -sarjassa.

Viihdyttämisen lisäksi leffan toinen funktio on näyttää, miten vaarallista autoritaarisuuteen luisuminen on. Teos onnistuu huomattavasti paremmin jälkimmäisessä, vaikka sen parhaat kohtaukset ovat ehdottomasti viiden tähden arvoista sekoilua.

Elokuvana Subsequent Moviefilm ei toimi juuri lainkaan ja jää todella kauas ensimmäisen mukadokkarin nerokkuudesta. Tästä komediasta ei voi silti todeta, että parhaat kohtaukset löytyvät jo trailerista, sillä se sisältää reippaasti materiaalia, jota ei valmiissa elokuvassa nähdä.

Borat Subsequent Moviefilm saa ensi-iltansa ylihuomenna perjantaina 23. lokakuuta Amazonin Prime Video -palvelussa.

BORAT: SUBSEQUENT MOVIEFILM

”Sacha Baron Cohenin paluu Boratiksi naurattaa, mutta elokuvana tai mokumenttina Borat: Subsequent Moviefilm ei ole kovin kummoinen.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-sacha-baron-cohenin-toinen-borat-elokuva-saa-nauramaan-vedet-silmissa-mutta-kokonaisuutena-jatko-osa-on-harmittavan-tylsa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • HBO:n pornoteollisuudesta kertovan The Deuce -sarjan 3. kauden ensi-ilta paljastettiin

    HBO:n pornoteollisuudesta kertovan The Deuce -sarjan 3. kauden ensi-ilta paljastettiin

    The Deuce -sarja päättyy kolmannen kauden jälkeen. HBO...
    David Simon
  • Ensimmäiset kuvat julkaistu: Tältä näyttää Netflixin kesällä alkava Cursed-fantasiasarja, joka pohja...

    Ensimmäiset kuvat julkaistu: Tältä näyttää Netflixin kesällä alkava Cursed-fantasiasarja, joka pohja...

    Katherine Langfordin tähdittämä fantasiasarja Cursed alkaa Netflixissä kesällä....
    Cursed
  • Arvostelu: Puhtaasti Breaking Bad -faneille tehty El Camino -elokuva antaa Jesse Pinkmanin tarinalle...

    Arvostelu: Puhtaasti Breaking Bad -faneille tehty El Camino -elokuva antaa Jesse Pinkmanin tarinalle...

    Vince Gilliganin luoma, palkittu Breaking Bad julkaistiin viiden...
    Aaron Paul
  • Kuvat: Netflix vihjasi mitä The Witcherin toinen tuotantokausi katsojille tarjoaa

    Kuvat: Netflix vihjasi mitä The Witcherin toinen tuotantokausi katsojille tarjoaa

    The Witcherin toisen kauden uusissa kuvissa nähdään Ciriä...
    Elokuvat
  • Arvostelu: Jodorowsky’s Dune on elokuva, joka jokaisen Denis Villeneuven Dyyniä odottavan pitäisi nä...

    Arvostelu: Jodorowsky’s Dune on elokuva, joka jokaisen Denis Villeneuven Dyyniä odottavan pitäisi nä...

    Frank Pavichin dokumentti Alejandro Jodorowskyn epäonnisesta yrityksestä tehdä...
    Alejandro Jodorowsky
  • Seitsemäs Transformers-elokuva sai nimensä – Nyt seikkaillaan 1990-luvulla Creed-ohjaajan kanssa

    Seitsemäs Transformers-elokuva sai nimensä – Nyt seikkaillaan 1990-luvulla Creed-ohjaajan kanssa

    Transformers-elokuvia ei ole valkokankailla näkynyt sitten alkuvuoden 2019...
    Elokuvauutiset
  • “Pahinta paskaa mitä olen nähnyt” – Alkuperäisen Manaajan ohjaaja lyttäsi kauhuklassikon jatko-osan

    “Pahinta paskaa mitä olen nähnyt” – Alkuperäisen Manaajan ohjaaja lyttäsi kauhuklassikon jatko-osan

    Manaajan jatko-osa Exorcist II: The Heretic julkaistiin alun...
    Elokuvat
  • Arvostelu: Undone on upea scifi-sarja – Harmi että se on piilotettu katsojilta niin tehokkaasti

    Arvostelu: Undone on upea scifi-sarja – Harmi että se on piilotettu katsojilta niin tehokkaasti

    Amazonin Prime Videossa nähtävä Undone on oikean elämän...
    Amazon
  • Kuva: Penny Dreadful -sarja on todistetusti saamassa jatko-osan

    Kuva: Penny Dreadful -sarja on todistetusti saamassa jatko-osan

    Penny Dreadful: City of Angels -sarja sijoittuu 1930-luvun...
    Elokuvat
  • Näyttääkö Netflixin hittisarja The Good Doctorin tähti tutulta? – Ei ihme: näytteli lapsena Johnny D...

    Näyttääkö Netflixin hittisarja The Good Doctorin tähti tutulta? – Ei ihme: näytteli lapsena Johnny D...

    Brittinäyttelijä Freddie Highmore tähdittää The Good Doctor -sarjaa,...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Ilouutinen faneille: Yksi Marvel Studiosin suosikk...
Arvostelu: Vihdoinkin myös PS4:lle julkaistu John ...
Traileri | Tältä näyttää Flee, yksi tämän vuoden p...
Näin
Oscar-gaalaa sensuroitiin Kiinassa: Bohemian ...
Ei mikään uusi Game of Thrones: George R.R. Martin...

Tekniikka uutisia

  • Neljännen Matrix-elokuvan Suomen ensi-ilta siirtyi taas – Ensimmäisten näytösten liput ovat nyt myyn...

    Neljännen Matrix-elokuvan Suomen ensi-ilta siirtyi taas – Ensimmäisten näytösten liput ovat nyt myyn...

    Matrix Resurrectionsin virallinen ensi-iltapäivä oli Suomessa ensin 22....
    Elokuvauutiset
  • Samuel L. Jackson saa seuraa toisestakin Avengers-tähdestä Marvelin ensi vuoden Secret Invasion -sar...

    Samuel L. Jackson saa seuraa toisestakin Avengers-tähdestä Marvelin ensi vuoden Secret Invasion -sar...

    Marvelin Secret Invasion -sarja julkaistaan ensi vuoden puolella...
    Cobie Smulders
  • Uudet Lucifer-kuvat yllättävät: Mitään tällaista viimeiseltä kaudelta osattiin tuskin odottaa

    Uudet Lucifer-kuvat yllättävät: Mitään tällaista viimeiseltä kaudelta osattiin tuskin odottaa

    Lucifer-sarjan kuudes ja samalla viimeinen kausi julkaistaan Netflixissä...
    Elokuvat
  • Arvostelu: Sympaattinen Spider-Man: Far from Home on täysiverinen Marvel-tehtaan tuotos – mutta tarj...

    Arvostelu: Sympaattinen Spider-Man: Far from Home on täysiverinen Marvel-tehtaan tuotos – mutta tarj...

    Jon Wattsin ohjaama Spider-Man: Far from Home on...
    Cobie Smulders
  • Arvostelu | Netflixin yliluonnollinen tieteisjännäri Katla on pelkkää komeaa pintaa

    Arvostelu | Netflixin yliluonnollinen tieteisjännäri Katla on pelkkää komeaa pintaa

    Netflixin Katla-sarjan tunnelma on kuin sekoitus nordic noiria...
    Elokuva-arvostelut
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 6: Voita omaksesi Loki-fanituotepaketti

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 6: Voita omaksesi Loki-fanituotepaketti

    Muropaketin suuressa jouluarvonnassa 2021 on jaossa 12 palkintoa...
    Elokuvauutiset
  • The Boys -traileri: Amazonin törkeää supersankarisarjaa uskaltaa suositella ainakin Deadpoolin, Watc...

    The Boys -traileri: Amazonin törkeää supersankarisarjaa uskaltaa suositella ainakin Deadpoolin, Watc...

    Amazon on julkaissut uuden trailerin myöhemmin tänä vuonna...
    Amazon
  • Mielenkiintoinen Star Wars -paljastus: Näin Luke Skywalkerille olisi käynyt, jos George Lucas olisi ...

    Mielenkiintoinen Star Wars -paljastus: Näin Luke Skywalkerille olisi käynyt, jos George Lucas olisi ...

    Uudesta Star Wars -aiheisesta kirjasta on julkaistu Twitterissä...
    Elokuvauutiset
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • Viikon leffauutiset: Hellboy-traileri, mielenkiintoinen yksityiskohta Avengers: Infinity Warista, Ge...

    Viikon leffauutiset: Hellboy-traileri, mielenkiintoinen yksityiskohta Avengers: Infinity Warista, Ge...

    Muropaketin toimitus kokosi samalle sivulle kaikki viikon 51/2018...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Toimittajan puheenvuoro: “Naisia ei saisi päästää arvostelemaan Ramboja” – Miesten elokuvat ja naist...

    Toimittajan puheenvuoro: “Naisia ei saisi päästää arvostelemaan Ramboja” – Miesten elokuvat ja naist...

    Aiemmin tällä viikolla julkaistu Rambo: Last Blood sai...
    Elokuva-artikkelit
  • Disney vahvisti: Ainakin yksi odotetuista Marvel Studios -sarjoista saapuu Disney Plussaan vielä tän...

    Disney vahvisti: Ainakin yksi odotetuista Marvel Studios -sarjoista saapuu Disney Plussaan vielä tän...

    Disney Plus täyttää marraskuussa yhden vuoden ja sen...
    Disney Plus
  • Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-hon Cannesin pääpalkinnon voittanut Parasite avaa Ni...

    Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-hon Cannesin pääpalkinnon voittanut Parasite avaa Ni...

    Odotettu Parasite saa Suomen ensi-iltansa Helsingin Night Visions...
    Bong Joon-ho

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme