Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | PS5:lle kääntynyt Observer on näyttävä cyberpunk-trilleri, mutta pelisuunnittelu jättää toivomisen varaa

Posted on 3.8.2021

Kehuttu tieteistrilleri Observer on saapunut ehostettuna versiona useille alustoille. Lopputulos on ainakin PlayStation 5:llä näyttävää jälkeä, mutta pelinä se on epätasainen kokemus.


Observer System ReduxJulkaisupäivä: 16.7. (PS4/Xbox One)
Studio: Blooper Team
Julkaisija: Aspyr
Saatavilla: PC, PS4, PS5 (testattu), Xbox One, Xbox Series X/S
Pelaajia: 1
Ikäraja: 16
Peliä pelattu arvostelua varten: 6 tuntia


Blooper Teamin tarinavetoinen cyberpunk-seikkailu Observer ilmestyi alun perin muutama vuosi sitten, jolloin se sai Muropaketin arviossa ruusuja ja risuja. Nyt huomattavasti paranneltu System Redux -versio on rantautunut useille alustoille, joten otimme näyttelijälegenda Rutger Hauerin tähdittämän scifi-pelin uudelleen käsittelyyn.

Vuoteen 2084 sijoittuva Observer on cyberpunkia, joka kulkee tyylillisesti Blade Runnerin viitoittamalla tiellä. Rutger Hauerin ääninäyttelemä Daniel Lazarski on ”observer”, eli kybermuunneltu etsivä, joka voi hakkeroida muiden ihmisten mieliin ja analysoida rikospaikkoja implanttiensa avulla.

Tarina pyrähtää käyntiin kun Lazarski saa viestin etääntyneeltä pojaltaan Adamilta, joka on joutunut pulaan ja piilottelee jättiyhtiö Chironilta. Etsivä lähtee auttamaan poikaansa C-luokan slummimaiseen kerrostalokompleksiin, josta paljastuu kokonainen salaisuuksien verkko.

Heti kättelyssä Observer: System Redux on todella näyttävä peli. En ole pelannut alkuperäistä versiota, mutta YouTuben rinnakkaisvertailun perusteella eroa on kuin yöllä ja päivällä. Tummanpuhuva pelimaailma on rosoinen, yksityiskohtainen ja täynnä erilaisia valonlähteitä, jotka pääsevät PlayStation 5:llä oikeuksiinsa. Animaatioissa ja esineissä on vähän kankeutta ja karkeutta, mikä kertoo ettei kyse ole aivan AAA-pelistä, mutta pelimaailman ja yleisvaikutelman puolesta System Redux näyttää upealta.

Pelituntuma laahaa sitten ikävästi perässä. Lazarskin ohjaaminen on kankea, kaverin kävely on laiskaa löntystämistä, ja esineisiin kohdistaessa täytyy olla ärsyttävän tarkka. Joissakin toiminnoissa tuntuu myös pientä viivettä ja peli kärsii muutenkin pienistä bugeista. Lazarskin rannetietokone, josta näkyvät muun muassa pelin tehtävät, on myös kauhean epäselvä tekele.

DualSense-ohjaimessa adaptiivisia liipaisimia käytetään etenkin ovien avauksessa, mikä on kiva pieni lisäefekti. Värinät ovat välillä turhankin innokkaat, etenkin juostessa, mutta tämä lienee makuasia.

Observer on jotakin kävelysimulaattorin ja kauhupelin väliltä. Enimmäkseen peli luottaa tarinaan ja simppeliin pulmanratkontaan, mutta yksittäisissä kohtauksissa tulee mukaan selviytymiskauhun elementtejä. Selkeämpi linjaveto tarinapeliksi olisi kannattanut, sillä pelin pari hiippailukohtausta ovat kömpelöä möyrimistä, jota puuttuu hiiviskelyn viehätys.

Päätarinan voi läpäistä alle kuudessa tunnissa ja sen rinnalla on tarjolla muutamia löyhästi kokonaisuuteen liittyviä sivutehtäviä. Nämä täytyy tosin läpäistä ennen tietyn pullonkaulan ohittamista, jonka jälkeen ei pääse enää pakittamaan – ja tästä ei tietysti varoiteta etukäteen.

Observerissa on lopulta turhankin vähän pelattavaa, etenkin suhteessa runsaaseen dialogiin. Muutamat pelimekaniikat jäävät aika vähälle käytölle samaan tapaan kuin Call of Cthulhussa pari vuotta sitten. Tarina on sentään ihan pätevä, mutta se ei tarjoa suurempia yllätyksiä lajityypin ystäville.

Parhaimmillaan Blooper Teamin peli on dekkarijuonessa ja niissä kohtauksissa, joissa hakkeroidaan ihmismieleen. Nämä osuudet nimittäin tarjoavat mahdollisuuden monenkirjaviin surrealistisiin näkyihin ja pelimaailman kekseliääseen rikkomiseen. Rutger Hauer tuo myös karsimansa peliin, jonka päähahmo voisi muuten tuntua paljon pahvisemmalta.

OBSERVER: SYSTEM REDUX

”Observer: System Redux on näyttävää cyberpunkia, mutta pelisuunnittelu jättää toivomisen varaa.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-ps5lle-kaantynyt-observer-on-nayttava-cyberpunk-trilleri-mutta-pelisuunnittelu-jattaa-toivomisen-varaa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Sukella syvyyksiin, sillä tämä yksi viime vuoden parhaista peleistä on nyt Xbox Game Pass -palveluss...

    Sukella syvyyksiin, sillä tämä yksi viime vuoden parhaista peleistä on nyt Xbox Game Pass -palveluss...

    Xbox Games Pass on kasvanut jälleen uudella pelillä....
    Pelit
  • Modaaja antoi Red Dead Redemption 2:n sankarille koko joukon supervoimia

    Modaaja antoi Red Dead Redemption 2:n sankarille koko joukon supervoimia

    Pelimodien ansiosta Arthur Morgan osaa nyt lentää ja...
    PC
  • AMD paljasti CES 2022 -esityksensä yhteydessä myös Ryzen 7 5800X3D -prosessorin uudella välimuistira...

    AMD paljasti CES 2022 -esityksensä yhteydessä myös Ryzen 7 5800X3D -prosessorin uudella välimuistira...

    Ryzen 7 5800X3D on ensimmäinen 3D V-Cache -välimuistilla...
    3D V-Cache
  • Arvostelu: Super Mario Bros. U Deluxe on perinteinen, mutta hyvin laadukas tasoloikkapeli

    Arvostelu: Super Mario Bros. U Deluxe on perinteinen, mutta hyvin laadukas tasoloikkapeli

    Wii U:lta tuttu Super Mario Bros. U sai...
    New Super Mario Bros U
  • Peruutetusta Last of Us -animaatioelokuvasta vuoti kuvia

    Peruutetusta Last of Us -animaatioelokuvasta vuoti kuvia

    Sonyn kaavailemasta ja sittemmin peruuttamasta Last of Us...
    Pelit
  • WitcherCon on tulossa – Netflixin ja CD Projekt Redin fanitapahtuma järjestetään heinäkuussa ja sinä...

    WitcherCon on tulossa – Netflixin ja CD Projekt Redin fanitapahtuma järjestetään heinäkuussa ja sinä...

    Netflix ja CD Projekt Red järjestävät heinäkuussa mittavan...
    CD Projekt Red
  • Arvostelu: Edna & Harvey: The Breakoutissa paetaan mielisairaalasta kompuroiden – ”En tiedä, ken...

    Arvostelu: Edna & Harvey: The Breakoutissa paetaan mielisairaalasta kompuroiden – ”En tiedä, ken...

    Edna and Harvey: The Breakout – Anniversary Edition...
    Daedalic Entertainment
  • Steamin oudoimmat pelit – Osa 3/5: Genital Joustingissa John-niminen penis yrittää löytää elämänsa r...

    Steamin oudoimmat pelit – Osa 3/5: Genital Joustingissa John-niminen penis yrittää löytää elämänsa r...

    Steamin oudoimmat -juttusarjassa Muropaketti tutustuu Steamin tarjonnan pöhköimmiltä...
    Genital Jousting
  • Kuvat: Tältä näyttää yllättäen paljastettu uusi XCOM-peli Chimera Squad

    Kuvat: Tältä näyttää yllättäen paljastettu uusi XCOM-peli Chimera Squad

    XCOM: Chimera Squad näyttäytyy tuoreissa kuvissa. Täysin yllättäen...
    pelikuvat
  • Helmikuun Games with Gold -kattaus päästää Xbox-pelaajat räjäyttelemään ja salamurhaamaan

    Helmikuun Games with Gold -kattaus päästää Xbox-pelaajat räjäyttelemään ja salamurhaamaan

    Microsoft on julkistanut helmikuisen Games with Gold -kattauksen,...
    Games With Gold

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Arvostelu | ”Kuin Left 4 Dead suoraan helvetistä” ...
Testi | MSI MAG B660M Mortar Wifi DDR4 -emolevy – ...
AOC julkaisi G2-mallistoon uuden 4K-pelinäytön
Nyt ovat maisemat kohdillaan: Voit löytää oman kot...
Arvostelu: Insurgency: Sandstorm tarjoaa herkullis...

Tekniikka uutisia

  • E3: Bethesdan Todd Howard kertoi, mikä oli Fallout 76:n suurin virhe

    E3: Bethesdan Todd Howard kertoi, mikä oli Fallout 76:n suurin virhe

    Bethesdalla on varmasti pohdittu kunnolla sitä, minkä takia...
    Bethesda
  • Testasimme: Avaruusräiskintä Disintegrationin moninpeli vakuuttaa jo betavaiheessa

    Testasimme: Avaruusräiskintä Disintegrationin moninpeli vakuuttaa jo betavaiheessa

    Pääsimme testaamaan Disintegrationia nopeasti jo viime vuonna Gamescom...
    Disintegration
  • Pysykää sisällä ja pelatkaa lautapelejä – Testasimme, miten hyvin peli-illan voi järjestää etäyhteyd...

    Pysykää sisällä ja pelatkaa lautapelejä – Testasimme, miten hyvin peli-illan voi järjestää etäyhteyd...

    Lautapelejä voi pelata monin eri tavoin myös etäyhteyksien...
    digitaaliset lautapelit
  • Toimittajan puheenvuoro: Kaikkien videopelileffojen tulisi ottaa oppia Detective Pikachun menestykse...

    Toimittajan puheenvuoro: Kaikkien videopelileffojen tulisi ottaa oppia Detective Pikachun menestykse...

    Peleihin perustuvat elokuvat tulee suunnata muillekin kuin pelaajille...
    Detective Pikachu
  • Pleikkarin yksinoikeusaika jää Call of Duty: Black Ops 4:ssä lyhyeen

    Pleikkarin yksinoikeusaika jää Call of Duty: Black Ops 4:ssä lyhyeen

    Call of Duty: Black Ops 4:n laajennukset ja tapahtumat saapuvat jälleen PlayStation 4:lle ennen muita alustoja. Yksinoikeusaikaa on kuitenkin lyhennetty tuntuvasti. Call of Duty -pelien laajennukset ja muu pelisisältö on jo useamman vuoden aj… ...
    Activision
  • Razer esitteli näyttävän Basilisk V3 -pelihiiren

    Razer esitteli näyttävän Basilisk V3 -pelihiiren

    Razerin uusi Basilisk V3 -pelihiiri on laajasti käyttäjän...
    Pelihiiret
  • Lähikuva paljastaa upean yksityiskohdan PlayStation 5:n ohjaimesta ja lisälaitteista

    Lähikuva paljastaa upean yksityiskohdan PlayStation 5:n ohjaimesta ja lisälaitteista

    DualSense-ohjaimesta löytyy herkullinen yksityiskohta tarkkasilmäisille pelaajille. PlayStation 5...
    DualSense
  • Tällä nimellä kulkee uusi Resident Evil, peli paljastetaan virallisesti syyskuussa

    Tällä nimellä kulkee uusi Resident Evil, peli paljastetaan virallisesti syyskuussa

    Capcom on härnännyt Resident Evil -faneja pelisarjan seuraavasta...
    Capcom
  • PlayerUnknown’s Battlegroundsin uusi päivitys pilasi pelin matchmaking-järjestelmän

    PlayerUnknown’s Battlegroundsin uusi päivitys pilasi pelin matchmaking-järjestelmän

    Käyttäjien mukaan PlayerUnknown’s Battlegroundsin uusin päivitys on pilannut...
    Pelit
  • Arvostelu: Remasteroitu Star Wars Episode I: Racer on ylihelppoa nostalgiakarkkia ja haaskattu mahdo...

    Arvostelu: Remasteroitu Star Wars Episode I: Racer on ylihelppoa nostalgiakarkkia ja haaskattu mahdo...

    Star Wars Episode I: Racer on fanisuosikin maineessa,...
    Ajopelit

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kolme uutta AGON PRO -näyttöä kilpapelaajille – Paneelien virkistystaajuudet yltävät parhaimmillaan ...

    Kolme uutta AGON PRO -näyttöä kilpapelaajille – Paneelien virkistystaajuudet yltävät parhaimmillaan ...

    AGON by AOC laajentaa AGON PRO -mallistoaan kolmella...
    AGON by AOC
  • Vasta 16-vuotias Fornite-pelaaja on nyt virallisesti pelin maailmanmestari

    Vasta 16-vuotias Fornite-pelaaja on nyt virallisesti pelin maailmanmestari

    Fortnite World Cupin solo-turnauksen voittajaksi ylsi 16-vuotias Kyle...
    Epic Games
  • Trust esitteli uuden pelihiiren sekä mekaanisen pelinäppäimistön, eikä kummankaan hinta kevennä kukk...

    Trust esitteli uuden pelihiiren sekä mekaanisen pelinäppäimistön, eikä kummankaan hinta kevennä kukk...

    Trust on tuomassa markkinoille uuden GXT 863 Mazz...
    Pelihiiret

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme