Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | House of Ashes on pätevää kirouskauhua, mutta kunnon pelottelu pelistä puuttuu

Posted on 27.10.2021

Kauhupelisarja The Dark Pictures Anthology on ehtinyt jo kolmanteen osaansa. Tällä kertaa Until Dawnin henkinen seuraaja heittää pelaajan Irakin sodan ja muinaisten kauhujen keskelle.


House of AshesJulkaisupäivä: 22.10.2021
Studio: Supermassive Games
Julkaisija: Bandai Namco Entertainment
Saatavilla: PC, PS4 & 5 (testattu), Xbox One & Xbox Series X/S
Pelaajia: 1-5
Ikäraja: 18
Peliä pelattu arviota varten: 7 tuntia


Supermassive Games teki täysosuman vuoden 2014 kauhupelillään Until Dawn, ja on toistanut reseptiään sittemmin jo useampaan kertaan. Pyörää ei keksitä uudelleen myöskään The Dark Pictures Anthologyn tuoreimmassa osassa, mutta se tarjoaa kuitenkin pätevän ja yllättävän toiminnallisen kauhukokemuksen.

Siinä missä Man of Medan (2019) vei meriseikkailulle ja Little Hope (2020) ammensi noitavainoista, löytää House of Ashes kauhunsa sodasta ja muinaisesta historiasta.

Varsinainen tarina sijoittuu Irakin sodan lopulle vuonna 2003, ja keskiössä ovat yhdysvaltalaiset ja irakilaiset sotilaat. Sitä ennen tosin kurkistetaan kauemmas historiaan, yli 4 000 vuoden takaiseen Akkadin imperiumiin. Alkupätkässä nähdään hallitsija Naram-Sin, joka on tuonut jonkin hirveän kirouksen ihmiskunnan vitsaukseksi ja tuominnut valtakuntansa tuhoon.

Arvoituksellisen alun jälkeen tavataan joukko enemmän ja vähemmän kliseisiä sotilashahmoja, jotka lähtevät salatulle tehtävälle etsimään Saddam Husseinin huhuttuja asekätköjä. Paikan päällä syttyy tulitaistelu, maanpinta romahtaa ja molempien puolten sotilaat löytävät itsensä maanalaisesta luolastosta. Siitä kauhut sitten vasta alkavatkin.

House of Ashes on perusteiltaan tuttua Supermassiven tyyliä. Valintoja tehdään, peli pyörii useimmiten kuin animoitu elokuva ja vain välillä ohjastetaan jotakin pelihahmoa suoraan. Until Dawniin verrattuna House of Ashes onkin vielä elokuvallisempi ja pelaaja unohtaa välillä pitää edes ohjainta kädessä – kohtalokkain seurauksin.

Uutta pelissä on vapaiden pelikohtausten kamera, sillä kuvakulmaa voi nyt ensi kertaa ohjata vapaasti. Myös pelin vaikeusastetta on räätälöity siten, että pelaaja voi muokata kokemusta monella tapaa mieleisekseen. Haastetta löytyy jos sitä haluaa, mutta hitaista reflekseistä kärsiviä pelaajia ei enää rangaista niin paljon kuin ennen.

House of Ashes on yllättäen vähemmän kauhua kuin edeltäjänsä, eikä se säikyttele pelaajaa juuri lainkaan. Tarina käynnistyy myös tuskallisen hitaasti, mutta loppua kohden kierroksia nostetaan tehokkaasti ja kaikki huipentuu intensiiviseen viimeiseen tuntiin.

Toiminnallinen painotus kääntyy vähän itseään vastaan, kun niin paljon actionista joutuu kokemaan sivustakatsojana. Kun peli antaa tehtäväksi ”Survive the Assault”, pelaaja tarttuu jännittyneenä ohjaimeen… ja katsoo sitten viisi minuuttia välivideota. Konkreettista pelaamista olisi siis saanut olla enemmän. Ja pelisarjan pakolliset Curator-pätkät myös katkaisevat tarinaa ihan tarpeettomasti.

House of Ashesin tarina on kauhun ja yliluonnollisten juttujen ystäville aika tuttua kauraa, mutta onnistuipa se sentään yllättämään pienesti edes kerran tai pari. Hahmot ovat enimmäkseen pahvisen kliseisiä, mutta jonkinlaista pääroolia näyttelevä Ashley Tisdale ja ksenofobista luutnantti Kolchekia näyttelevä Paul Zinno onnistuvat roolisuorituksillaan saamaan vähän enemmän irti hahmoistaan. Valitettavasti sijoittumisesta sotatantereelle ei lopulta saada ammennettua mitään kovin kiinnostavaa, vaikka peli yrittääkin sanoa jotain siitä, millä perusteella ihmisistä tulee toistensa vihollisia.

House of Ashes on ensimmäinen myös uudelle sukupolvelle julkaistu Dark Picture -peli, ja täytyy sanoa että se myös näyttää valtaosin pirun hyvältä. Pimeissä luolastoissa hiipiessä etenkin pelimaailman tekstuurit ja valoefektit ovat häikäisevän vaikuttavia, mutta valitettavasti hahmojen animaatiot ovat edelleen vähän jäykkiä. Pieniä teknisiä ongelmia tuli myös vastaan, ja yksi bugi joka käytännössä esti etenemisen pelissä.

Ylimalkaan House of Ashes on laadukasta viihdettä, joka pitää hyvin otteessaan ja josta innostuneet voivat nauttia useamman pelikerran verran erilaisia valintoja kokeillen. Se on myös pelisarjansa osa hyvässä ja pahassa: jos aiemmat osat eivät maistuneet, tuskin tämäkään. Ja kauhukonkarien ei kannata odottaa peliltä mitään uutta.

THE DARK PICTURES ANTHOLOGY: HOUSE OF ASHES

Arvosana: 3/5

”House of Ashes on pätevää kauhuviihdettä, mutta tarinan aineisto haaskataan ja pelaamaan saisi päästä useammin.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-house-of-ashes-on-patevaa-kirouskauhua-irakin-sodan-keskella-mutta-hirveasti-pelattavaa-se-ei-tarjoa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: Destiny 2: Shadowkeep on lähes täydellinen lisäosa mainiolle pelille

    Arvostelu: Destiny 2: Shadowkeep on lähes täydellinen lisäosa mainiolle pelille

    Destiny 2 Shadowkeep esittelee Guardianien tähän mennessä suurimman...
    Destiny
  • Lady Gaga saattaa olla mukana Cyberpunk 2077:ssa

    Lady Gaga saattaa olla mukana Cyberpunk 2077:ssa

    Aina luotettavat nimettömät lähteet ovat kuiskutelleet, että Lady...
    CD Projekt Red
  • Uusi timelapse-video näyttää kuinka upean dynaaminen kokonaisuus Red Dead Redemption 2:n pelimaailma...

    Uusi timelapse-video näyttää kuinka upean dynaaminen kokonaisuus Red Dead Redemption 2:n pelimaailma...

      Red Dead Redemption 2:n valtava pelimaailma on...
    Pelit
  • Arvostelu: AC Rebellion on mobiili yhdistelmä Assassin’s Creedejä, Fallout Shelteriä ja XCOMia

    Arvostelu: AC Rebellion on mobiili yhdistelmä Assassin’s Creedejä, Fallout Shelteriä ja XCOMia

    Ubisoftin Assassin’s Creedit mobiililaitteille tuova spin-off AC Rebellion...
    Assassin's Creed
  • Deathloop on vuoden parhaita pelejä – Pelisuunnittelija Bennet Smith kertoi Muropaketille, miten yll...

    Deathloop on vuoden parhaita pelejä – Pelisuunnittelija Bennet Smith kertoi Muropaketille, miten yll...

    Arkane Studiosin toimintapeli Deathloop on kiistatta kuluvan vuoden...
    Arkane Studios
  • Kuvat: Onko tässä Starfield? Bethesdan kunnianhimoisesta scifi-roolipelistä saattoi vuotaa kuvakaapp...

    Kuvat: Onko tässä Starfield? Bethesdan kunnianhimoisesta scifi-roolipelistä saattoi vuotaa kuvakaapp...

    Uudet kuvat saattavat olla peräisin avaruuspeli Starfieldistä. Bethesda...
    pelihuhut
  • Epic Games Store on nyt avoinna – Nämä pelit tulevat myyntiin ensimmäisten joukossa

    Epic Games Store on nyt avoinna – Nämä pelit tulevat myyntiin ensimmäisten joukossa

    Fortniten kehittäjänä tunnettu Epic Games on nyt avannut...
    Epic Games
  • Tissejä, tissejä ja vielä lisää tissejä: Dead or Alive Xtreme 3 ottaa vaatteet pois, kiitos uuden mo...

    Tissejä, tissejä ja vielä lisää tissejä: Dead or Alive Xtreme 3 ottaa vaatteet pois, kiitos uuden mo...

    Vähäpukeisiin naisiin keskittyvä Dead or Alive Xtreme 3...
    Dead or Alive Xtreme 3
  • Peliriihi

    Peliriihi

    Peliriihi.com on suomalainen pelisivusto, joka sisältää ladattavia ja pelattavia ilmaispelejä. Viihdesivusto tarjoaa monipuolisen valikoiman tietokoneelle ladattavia pelejä, selainpelejä, nettipelejä, ohjelmia, oppaita, koodeja, taustakuvia ja...
    Pelit
  • Pelaamisen vuosikymmen 2010: Asiantuntijat kertoivat Muropaketille miksi ja miten peliala muuttui – ...

    Pelaamisen vuosikymmen 2010: Asiantuntijat kertoivat Muropaketille miksi ja miten peliala muuttui – ...

    Pelit ovat kehittyneet huikeasti 2010-luvulla, ja etenkin suomalainen...
    Best Friends

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Gears-sarjan kehittäjät työstävät kokonaan uutta s...
Apex Legends -kehittäjä paljastaa: pelistä on bann...
Huhu: PlayStation 5 julkistetaan lähikuukausina – ...
Kohua herättäneistä natsitatuoinneista tuttu Scum ...
Ensituntumat |
Far Cry 6 ei pudota leukaa lattiaan...

Tekniikka uutisia

  • Haastattelussa pelilegenda Sandy Petersen: “Teimme Doom 2:n vain rahan takia, mutta opimme siitä pal...

    Haastattelussa pelilegenda Sandy Petersen: “Teimme Doom 2:n vain rahan takia, mutta opimme siitä pal...

    Yhdysvaltalainen Carl Sanford Joslyn ”Sandy” Petersen (s. 1955)...
    Doom
  • Videogalleria: Tässä ovat Death Strandingin suurimmat cameot ja pelin parhaat yksityiskohdat

    Videogalleria: Tässä ovat Death Strandingin suurimmat cameot ja pelin parhaat yksityiskohdat

    Odotettu toimintapeli Death Stranding ilmestyi reilu viikko sitten....
    Death Stranding
  • Tiesitkö: Valven pelien ikonisessa avauskuvassa poseeraava mies löytyi sattumalta Seattlen kaduilta

    Tiesitkö: Valven pelien ikonisessa avauskuvassa poseeraava mies löytyi sattumalta Seattlen kaduilta

    Muun muassa Half-Lifeistä, Dota 2:sta ja Counter-Strikeistä tunnetun...
    Pelit
  • Arvostelu: Death Strandingin PC-versio pesee PlayStation 4 -version – piti Hideo Kojiman pelistä tai...

    Arvostelu: Death Strandingin PC-versio pesee PlayStation 4 -version – piti Hideo Kojiman pelistä tai...

    Hideo Kojiman kiistelty patikkasimulaattori on PC:llä entistä kauniimpi,...
    Death Stranding
  • Kehittäjä lupaa: Mortal Kombat 11 on upea myös Nintendo Switchillä – Betatestausta ei silti ole luva...

    Kehittäjä lupaa: Mortal Kombat 11 on upea myös Nintendo Switchillä – Betatestausta ei silti ole luva...

    Mortal Kombat 11 julkaistaan tällä kertaa PC:lle, Xbox...
    mortal kombat 11
  • Muistatko? The Last of Us aiheutti aikanaan kohun – pelihahmo näytti liikaa Hollywood-tähdeltä

    Muistatko? The Last of Us aiheutti aikanaan kohun – pelihahmo näytti liikaa Hollywood-tähdeltä

    Myös alkuperäinen The Last of Us aiheutti aikanaan...
    Ellen Page
  • Uskomaton välierä päättyi suomalaisjuhlaan – ENCE eteni Katowice Majorin finaaliin

    Uskomaton välierä päättyi suomalaisjuhlaan – ENCE eteni Katowice Majorin finaaliin

    Jo tähän mennessä kaikki odotukset lyönyt suomalaisjoukkue ENCE...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Alkuvuoden hittipeli Valheimin seuraavasta sisältöpäivityksestä paljastettiin uusia tietoja

    Alkuvuoden hittipeli Valheimin seuraavasta sisältöpäivityksestä paljastettiin uusia tietoja

    Iron Gate Studion mukaan Valheimin tulevan Hearth &...
    Peliuutiset
  • Arvostelu: Samuraiajan Japaniin sijoittuva Ghost of Tsushima on upea kokemus, jossa Zelda kohtaa Sek...

    Arvostelu: Samuraiajan Japaniin sijoittuva Ghost of Tsushima on upea kokemus, jossa Zelda kohtaa Sek...

    Ghost of Tsushiman avoin pelimaailma kuuluu kauneimpiin, joita...
    Ghost of Tsushima
  • Arvostelu | Press Reset on kirja, joka pitää lukea – ”Puistattava ja mielenkiintoinen sukellus pelia...

    Arvostelu | Press Reset on kirja, joka pitää lukea – ”Puistattava ja mielenkiintoinen sukellus pelia...

    Jos luet tänä vuonna yhden peliaiheisen kirjan, olkoon...
    Jason Schreier

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • PlayStation Storeen saapui uusi erä PlayStation 4 -tarjouspelejä – mukana esimerkiksi Grand Theft Au...

    PlayStation Storeen saapui uusi erä PlayStation 4 -tarjouspelejä – mukana esimerkiksi Grand Theft Au...

    PlayStation Storeen on lisätty nippu uusia pelitarjouksia. PlayStation...
    Pelit
  • Video: Death Strandingin päähenkilö lyö pelaajaa naamaan liiasta jalkovälin tuijottelusta, lisäksi u...

    Video: Death Strandingin päähenkilö lyö pelaajaa naamaan liiasta jalkovälin tuijottelusta, lisäksi u...

    Death Stranding pitää sisällään Kojimalle hyvin tyypillisiä ominaisuuksia....
    Death Stranding
  • Testasimme Valorantin seuraavaa agenttia ja karttaa jo etukäteen – Joukkuetovereita parantava Skye v...

    Testasimme Valorantin seuraavaa agenttia ja karttaa jo etukäteen – Joukkuetovereita parantava Skye v...

    Pääsimme testaamaan Valorantin kolmannella kaudella julkaistavaa Skye-nimistä agenttia...
    Peliartikkelit

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme