Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Carrion on vuoden parhaita indie-julkaisuja – Ihmisiä vainoavan lonkerohirviön ohjaaminen on hauskaa ja härskiä puuhaa

Posted on 5.8.2020

Indie-peli Carrion kääntää kauhupelien asetelman päälaelleen. Siinä ei yritetä jahdata tai paeta vaarallista hirviötä, sillä Carrionissa pelaaja ryhtyy juuri tällaiseksi monsteriksi. Tavoitteena on päästä pakoon tutkimuslaitoksesta ja samalla murhata jokainen siellä oleva ihminen – tavalla tai toisella.


Julkaisupäivä: 23.7.2020
Studio: Phobia Game Studio
Julkaisija: Devolver Digital
Saatavilla: PC (Windows, testattu), Xbox One & Nintendo Switch
Pelaajia: 1
Ikäraja: 18
Peliä pelattu arvostelua varten: noin 20 tuntia


Carrion on hyvin virkistävä roolipeli. Siinä ryhdytään lovecraftmaiseksi lonkerohirviöksi, jonka tavoitteena on karata Relieth Science- yhtiön tutkimuslaitoksesta kohti vapaata maailmaa. Lonkeroista, limasta ja monista terävähampaisista suista kasatulle olennolle ihmiset ovat pelkkää ravintoa, jolla kasvattaa omaa biomassaa. Carrionin kivijalkana on helvetin hyvin toteutettu fysiikanmallinnus. Mitä suurempi hirviö, sitä vahvempi se on. Pienempi liikkuu huomattavasti ketterämmin lukuisilla lonkeroillaan, ja sillä on käytössään erilaisia kykyjä kuin kunnon murhapötköllä. Minimonsterilla onnistuu ihmisten vaaniminen hyvin miellyttävällä tavalla, ja isolla massalla kelpaa keskittyä pelkkään paikkojen ja ihmisten remppaamiseen.

Carrionia voi pelata monella eri tapaa. Ensimmäisellä pelikerralla keskityin lähinnä vaanimiseen ja kauhun herättämiseen, ja toisella ryhdyin tavallista brutaalimmaksi hirviöksi, jonka tavoitteena oli päästä pelikentät nopeasti läpi mahdollisimman törkeää voimaa käyttäen. Katoissa ja ilmanvaihtokanavissa piileskely ja hiljaa ihmisiä kitaansa nappaavana hirviönä pelaaminen on erityisen antoisaa, ja se onnistuu herättämään hyrisyttävän makoisaa tunnelmointia ja roolipelihenkeä.

Lonkerokasan ärjymisen perimmäinen tarkoitus on nähdä ruudulta, mihin suuntaan on syytä mennä. Huutoon vastaavat ne paikat, joihin tallennuspisteenäkin toimivia pesiä voi rakentaa ja ne missä niitä jo on. Lisäksi elämöinti herättää suunnatonta pakokauhua lähimaastossa oleville ihmisille. Jostain syystä moinen sadismi on valtavan miellyttävää, ja pelin brutaalin luonteen vuoksi tällaiset tilanteet naurattavat.

Carrion on hyvin, hyvin härski peli.

Ihmisistä voi tehdä mössöä joko vetäisemällä ne lonkeroilla suoraan hirviön suihin, paiskomalla verisesti seiniin tai vaikkapa hutkien erilaisilla ovilla, tuoleilla ja muilla välineillä. Ruumiit saa lyötyä palasiksi ja jopa selkärangan voi repiä näyttävästi tuulettumaan. Valitettavasti pelin ihmishahmot eivät reagoi millään tapaa siihen, kun yläpuolella lymyilevä hiostusta aiheuttava olento pudottelee niskaan punaista limaa.

Vaan eihän sitä kaikkea voi saada. Tästä huolimatta Carrionin monstermania on helppo rakastaa.

Tutkijoiden lisäksi käytävillä liikkuu aseistettuja vartijoita, joista vain militantit tekevät pelistä haastavan. Nämä voivat laittaa eteensä suojan, johon ei kannata myllertää. Lisäksi nämä hahmot käyttävät esimerkiksi liekinheitintä, totta kai, joka on pelin yksi tehokkaimmista ötökkäkarkottimista. Limanuljaskan perässä ovat lisäksi erilaiset mekaaniset laitteet, kuten droonit ja mecha-tyyppiset kävelevät tappomasiinat. Carrionista löytyy myös ansoja, jotka pistävät hirviön saman tien säpäleiksi. Lonkerohirmu ei ole missään nimessä kuolematon, ja aivan tavallisella kuularuiskulla, liekinheittimestä puhumattakaan, voi saada aikaseksi huomattavaa vahinkoa.

Pikseligrafiikka on kelpo ratkaisu pelin ulkoasuksi, sillä Carrion ammentaa väkevästi menneiden vuosikymmenten, etenkin 1980-luvun, populaarikulttuurista. Vahvin inspiraatio on imetty kauhumestarin John Carpenterin The Thing -elokuvasta, jossa arktisesta jäästä löytyy merkillinen lonkero-otus, joka kykenee ottamaan kenen tahansa ihmisen ulkonäön haltuunsa. Myös Carrionin hirviö pystyy tähän ja moneen muuhun vastaavaan metkuun.

Carrion on ulkoasultaan hyvin puhutteleva, sillä maailman luomiseen on panostettu, ja etenkin animaatiot ovat huippuluokkaa. Ihmishahmojen juokseminen on kuin suoraan vaikkapa Prince of Persiasta, ja erilaiset portit ja muut mekaaniset asiat on animoitu erinomaisesti. Monsterin lukuisat suut ja moninaiset lonkerot liikehtivät jatkuvasti upean näköisesti, ja se on hyvin kaunista, jopa hypnoottista katseltavaa. Tämä ei välity staattisista isojen pikseleiden peittämistä kuvista, vaan asia kannattaa tarkistaa esimerkiksi trailereista.

Tunnelmaa luovat lukuisat yksityiskohdat, kuten monissa paikoissa katosta roikkuvat kettingit, koska kyllähän jokaisen tutkimuslaitoksen käytävillä tulee olla paksuja metallisia ketjuja. Nämä tuovat mieleen Alien-leffan, jossa rahtialus Nostromon katosta löytyy jostain syystä vastaavia kettinkejä. Tunnelmaa nostattaa lisäksi pelin mainio äänimaailma, joka on omien korvieni perusteella toteutettu hurjan monipuolisella Omnisphere-synalla. Kaiken lisäksi saundit on musiikkia myöten miksattu loistavasti, ja jopa Koss Porta Pro -luurit onnistuivat toistamaan limakasan visvaista etenemistä oikein rattoisasti.

Saundien tasosta kertoo jotain sekin, että pelkästään ääninäyttelyyn on osallistunut yli 20 henkilöä. Määrä on suuri, kun pitää mielessä, että kaikki pelissä kuultavat ihmisäänet ovat paniikkihuutoa ja itkemistä. Kuten sanottu: härskiä, niin härskiä.

Pelinä Carrion ei ole kovin haastava. Monet puzzlet rakentuvat tilanteisiin, joissa kulkureitti tulee selvittää vaikeaan paikkaan sijoitetun vivun luokse. Jouduin ottamaan uusiksi vain muutaman selkkauksen. Pelaaminen on hyvin virtaviivaista, ja tämän ansiosta lähes samanlaisena pysyvä peli ei tunnu toistolta. Pelikentät vaihtelevat, tietty, mutta vain pinnallisesti. Itseäni tämä ei häirinnyt, sillä pelaaminen on saatu käsittämättömän toimivaksi. Limakasa kulkee toista hiiren namiskaa painaen, kun lonkeroita ohjastetaan toisella. Eri ominaisuuksia käytetään vain yhtä nappulaa painaen, eli pääsin nauttimaan pelaamisesta ilman mitään sähläämistä. Pelaaminen sujuu yllättävän kepeästi myös niitä toisenlaisia lonkeroita nauttien.

Carrion ei pidä sisällään pelikarttaa, joten etenkin alussa olin pää pyörällä siitä, mihin suuntaan madella. Ratkaisua voinee selittää sillä, että limakasa ei itsekään tiedä, mihin mennä (daa!). Todennäköisin syy on se ilmiselvin, eli laittamalla pelaaja kikkailemaan tunnelien syövereihin, voi pelin kestoa venyttää järin helpolla tavalla. Yhtä kaikki, päämäärätön sekoilu käy voimille. Pelin saa tahkottua läpi noin viidessä tunnissa, mutta paikkoja perinpohjaisesti kaluamalla kesto venyy hieman alle kymmeneen tuntiin.

Sivulta kuvattu Carrion ei ole pelkkää ihmisten seinille roiskimista, vaan siinä on lisäksi pienimuotoinen tarina: lyhyissä takautumissa avataan sitä, kuinka hirviö sai alkunsa. Taustatarina on sekin tuttu monista genren elokuvista, eikä juoni ole kovin kummoinen, mutta sen esittäminen rytmittää peliä vallan mainiosti. Eikä tarina ole tässä pelissä se tärkein juttu, ja jos Carrionilta odottaa jotain muuta kuin simppeliä ja veristä hauskanpitoa, ei sitä kannata lähteä hankkimaan.

Carrion toimisi täydellisesti, ellei siinä olisi tuskallista samoissa maisemissa eksyneenä hortoilua. Kaikesta huolimatta Carrion on taidonnäyte siitä, miten valtavan hienoja asioita voi saada aikaiseksi mitättömistä lähtökohdista, jos idea ja toteutus on yhtä viimeisteltyä kuin tässä splatter-pelissä. Ja helvetin hauska.

CARRION

”Käänteinen kauhupeli Carrion tarjoaa yksinkertaista, mutta sitäkin viihdyttävämpää verilöylyä, jota tekee mieli kokeilla uudestaan ja uudestaan.”

 

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-carrion-on-vuoden-parhaita-indie-julkaisuja-ihmisia-vainoavan-lonkerohirvion-ohjaaminen-on-hauskaa-ja-harskia-puuhaa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Sekiro: Shadows Die Twice on nyt pelattavissa ensimmäisestä persoonasta

    Sekiro: Shadows Die Twice on nyt pelattavissa ensimmäisestä persoonasta

    Uuden modin ansiosta Sekiro: Shadows Die Twice muuttuu...
    FromSoftware
  • Fallout: New Vegas loppui aikanaan kuin seinään – nyt sille on viimeinkin tarjolla epävirallinen lop...

    Fallout: New Vegas loppui aikanaan kuin seinään – nyt sille on viimeinkin tarjolla epävirallinen lop...

    Fallout: New Vegasin pelaamista pääsee uuden modin ansiosta...
    Fallout
  • Lady Gaga saattaa olla mukana Cyberpunk 2077:ssa

    Lady Gaga saattaa olla mukana Cyberpunk 2077:ssa

    Aina luotettavat nimettömät lähteet ovat kuiskutelleet, että Lady...
    CD Projekt Red
  • Villi faniteoria: Cyberpunk 2077:ssä voitaisiin nähdä Avengers: Endgamesta tuttu näyttelijä

    Villi faniteoria: Cyberpunk 2077:ssä voitaisiin nähdä Avengers: Endgamesta tuttu näyttelijä

    Villin faniteorian mukaan Cyberpunk 2077:ssä voitaisiin nähdä muun...
    Cyberpunk 2077
  • Yksi vuoden kovimmista peleistä jää todennäköisesti ilman jatko-osaa – ”Saisihan siitä rahaa, mutta…...

    Yksi vuoden kovimmista peleistä jää todennäköisesti ilman jatko-osaa – ”Saisihan siitä rahaa, mutta…...

    Dead Cells oli yksi vuoden suurimmista indie-yllättäjistä. Peliä...
    Dead Cells
  • The Surge 2 ilmestyy PC:lle ja konsoleille syyskuussa

    The Surge 2 ilmestyy PC:lle ja konsoleille syyskuussa

    The Surge 2:ta kehittävä Deck 13 on vahvistanut...
    Deck 13
  • Tältä Horizon Zero Dawnin Aloy näyttäisi Overwatch-hahmona

    Tältä Horizon Zero Dawnin Aloy näyttäisi Overwatch-hahmona

    Ladilas Gueros -niminen kanadalainen artisti on julkaissut oman...
    Horizon Zero Dawn
  • Ensituntumat | Far Cry 6 ei pudota leukaa lattiaan, mutta tänä vuonna sen ei edes tarvitse

    Ensituntumat | Far Cry 6 ei pudota leukaa lattiaan, mutta tänä vuonna sen ei edes tarvitse

    Far Cry 6 julkaistaan PC:lle (Windows), PlayStation 4:lle...
    Far Cry
  • Keräilijä käytti yli miljoona euroa superharvinaisiin peleihin – nämä pelit kuuluvat nyt kokoelmaan

    Keräilijä käytti yli miljoona euroa superharvinaisiin peleihin – nämä pelit kuuluvat nyt kokoelmaan

    Yhdysvaltalainen  keräilijä on käyttänyt yli miljoona euroa todella...
    Nintendo NES
  • Rahapelit.com

    Rahapelit.com

    Rahapelit.com on kaikenkattava rahapelitportaali, joka esittelee ja arvostelee hedelmäpelejä, pokeria ja paljon muita kasinopelejä. Lisäksi voit lukea kattavia kasinoarvosteluja ja ohjeita rahansiirtoihin, mobiilipelaamiseen yms. Sivuston erikois...
    Pelit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Räppäri haastoi Fortniten kehittäjän käräjille var...
Indie-hitti
Cuphead sai ilmaisen sisältöpäivitykse...
Kuva: Sony paljasti PlayStation 5:n logon – Nyt ei...
Traileri: Näin Morrowind muuttuu Skyrimin veroisek...
Arvostelu | Lost Judgment on neljän tähden jatko-o...

Tekniikka uutisia

  • Yli 10 000 huijaria bannattu – CS:GO-pelaajan kehittämä järjestelmä löytää vedättäjät

    Yli 10 000 huijaria bannattu – CS:GO-pelaajan kehittämä järjestelmä löytää vedättäjät

    Pelivideoita tutkiva järjestelmä on löytänyt jo yli 15...
    CS:GO
  • ENCE tippui ulos StarSeries i-League Season 7 -turnauksesta jo pudotuspelien ensimmäisellä kierrokse...

    ENCE tippui ulos StarSeries i-League Season 7 -turnauksesta jo pudotuspelien ensimmäisellä kierrokse...

    Lauantaiaamu alkoi ENCEn kannattajien kannalta synkästi, kun suomalainen...
    ENCE
  • Nyt ovat maisemat kohdillaan: Voit löytää oman kotitalosi tästä syksyn uutuuspelistä – Pääsimme lent...

    Nyt ovat maisemat kohdillaan: Voit löytää oman kotitalosi tästä syksyn uutuuspelistä – Pääsimme lent...

    Microsoft Flight Simulatoriin on mallinnettu satelliitti- ja karttadatan...
    Microsoft Flight Simulator
  • Steamin oudoimmat pelit – Osa 1/5: StDwtDoBAINtBTIaPTLINR tarjoaa yhden historian psykedeelisimmistä...

    Steamin oudoimmat pelit – Osa 1/5: StDwtDoBAINtBTIaPTLINR tarjoaa yhden historian psykedeelisimmistä...

    Steamin oudoimmat -juttusarjassa Muropaketti tutustuu Steamin tarjonnan pöhköimmiltä...
    Indie-pelit
  • Outer Wilds -kehittäjä: “Peliteollisuuden erilaiset monopoliasemat on murskattava.”

    Outer Wilds -kehittäjä: “Peliteollisuuden erilaiset monopoliasemat on murskattava.”

    Mobius Digital -studion luova johtaja haluaa rikkoa peliteollisuuden...
    Mobius Digital
  • Huhut pitävät paikkansa: tämä tietokoneet koville laittanut scifi-räiskintä tekee paluun remasted-uu...

    Huhut pitävät paikkansa: tämä tietokoneet koville laittanut scifi-räiskintä tekee paluun remasted-uu...

    Crysis Remastered saapuu PC:lle nykyajan herkuilla kuorrutettuna. Crytek-studion...
    Crysis
  • Rahapelit.com

    Rahapelit.com

    Rahapelit.com on kaikenkattava rahapelitportaali, joka esittelee ja arvostelee hedelmäpelejä, pokeria ja paljon muita kasinopelejä. Lisäksi voit lukea kattavia kasinoarvosteluja ja ohjeita rahansiirtoihin, mobiilipelaamiseen yms. Sivuston erikois...
    Pelit
  • Iron Maiden sai Ion Maidenin muuttamaan nimensä Ion Furyksi – peli julkaistaan elokuussa

    Iron Maiden sai Ion Maidenin muuttamaan nimensä Ion Furyksi – peli julkaistaan elokuussa

    Tunnetun hevibändin nimellä ratsastanut Ion Maiden tulee saataville...
    3D Realms
  • Lucasfilm on työstämässä palvotusta Star Wars: Knights of the Old Republic -pelistä elokuvaa, kertoo...

    Lucasfilm on työstämässä palvotusta Star Wars: Knights of the Old Republic -pelistä elokuvaa, kertoo...

    BioWaren kehittämä Star Wars: Knights of the Old...
    Elokuvat
  • Arvostelu: Edes ylivertainen näyttelijäkaarti ei onnistu pelastamaan Angry Birds -elokuvan jatko-osa...

    Arvostelu: Edes ylivertainen näyttelijäkaarti ei onnistu pelastamaan Angry Birds -elokuvan jatko-osa...

    Rovion vihaiset linnut saapuvat toistumiseen valkokankaalle, vaikka pahimmasta...
    Angry Birds -elokuva

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Call of Duty: Black Ops 4 sai räjähtävän julkaisutrailerin yli kaksi viikkoa ennen ilmestymistä

    Call of Duty: Black Ops 4 sai räjähtävän julkaisutrailerin yli kaksi viikkoa ennen ilmestymistä

    Call of Duty: Black Ops 4:n uusin traileri esittelee pelikuvaa kaikista pelimuodoista. Call of Duty: Black Ops 4:n julkaisuun on vielä yli kaksi viikkoa aikaa, mutta pelin virallinen ”julkaisutraileri” on jo nyt … Lue koko artikkeli...
    Call of Duty
  • Dwarf Fortressin kehittäjät aloittavat pelin myymisen Steamissa koska ”Yhdysvaltalainen terveydenhuo...

    Dwarf Fortressin kehittäjät aloittavat pelin myymisen Steamissa koska ”Yhdysvaltalainen terveydenhuo...

    Dwarf Fortress on ollut jaossa ilmaiseksi jo yli...
    Dwarf Fortress
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme