Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Carrion on vuoden parhaita indie-julkaisuja – Ihmisiä vainoavan lonkerohirviön ohjaaminen on hauskaa ja härskiä puuhaa

Posted on 5.8.2020

Indie-peli Carrion kääntää kauhupelien asetelman päälaelleen. Siinä ei yritetä jahdata tai paeta vaarallista hirviötä, sillä Carrionissa pelaaja ryhtyy juuri tällaiseksi monsteriksi. Tavoitteena on päästä pakoon tutkimuslaitoksesta ja samalla murhata jokainen siellä oleva ihminen – tavalla tai toisella.


Julkaisupäivä: 23.7.2020
Studio: Phobia Game Studio
Julkaisija: Devolver Digital
Saatavilla: PC (Windows, testattu), Xbox One & Nintendo Switch
Pelaajia: 1
Ikäraja: 18
Peliä pelattu arvostelua varten: noin 20 tuntia


Carrion on hyvin virkistävä roolipeli. Siinä ryhdytään lovecraftmaiseksi lonkerohirviöksi, jonka tavoitteena on karata Relieth Science- yhtiön tutkimuslaitoksesta kohti vapaata maailmaa. Lonkeroista, limasta ja monista terävähampaisista suista kasatulle olennolle ihmiset ovat pelkkää ravintoa, jolla kasvattaa omaa biomassaa. Carrionin kivijalkana on helvetin hyvin toteutettu fysiikanmallinnus. Mitä suurempi hirviö, sitä vahvempi se on. Pienempi liikkuu huomattavasti ketterämmin lukuisilla lonkeroillaan, ja sillä on käytössään erilaisia kykyjä kuin kunnon murhapötköllä. Minimonsterilla onnistuu ihmisten vaaniminen hyvin miellyttävällä tavalla, ja isolla massalla kelpaa keskittyä pelkkään paikkojen ja ihmisten remppaamiseen.

Carrionia voi pelata monella eri tapaa. Ensimmäisellä pelikerralla keskityin lähinnä vaanimiseen ja kauhun herättämiseen, ja toisella ryhdyin tavallista brutaalimmaksi hirviöksi, jonka tavoitteena oli päästä pelikentät nopeasti läpi mahdollisimman törkeää voimaa käyttäen. Katoissa ja ilmanvaihtokanavissa piileskely ja hiljaa ihmisiä kitaansa nappaavana hirviönä pelaaminen on erityisen antoisaa, ja se onnistuu herättämään hyrisyttävän makoisaa tunnelmointia ja roolipelihenkeä.

Lonkerokasan ärjymisen perimmäinen tarkoitus on nähdä ruudulta, mihin suuntaan on syytä mennä. Huutoon vastaavat ne paikat, joihin tallennuspisteenäkin toimivia pesiä voi rakentaa ja ne missä niitä jo on. Lisäksi elämöinti herättää suunnatonta pakokauhua lähimaastossa oleville ihmisille. Jostain syystä moinen sadismi on valtavan miellyttävää, ja pelin brutaalin luonteen vuoksi tällaiset tilanteet naurattavat.

Carrion on hyvin, hyvin härski peli.

Ihmisistä voi tehdä mössöä joko vetäisemällä ne lonkeroilla suoraan hirviön suihin, paiskomalla verisesti seiniin tai vaikkapa hutkien erilaisilla ovilla, tuoleilla ja muilla välineillä. Ruumiit saa lyötyä palasiksi ja jopa selkärangan voi repiä näyttävästi tuulettumaan. Valitettavasti pelin ihmishahmot eivät reagoi millään tapaa siihen, kun yläpuolella lymyilevä hiostusta aiheuttava olento pudottelee niskaan punaista limaa.

Vaan eihän sitä kaikkea voi saada. Tästä huolimatta Carrionin monstermania on helppo rakastaa.

Tutkijoiden lisäksi käytävillä liikkuu aseistettuja vartijoita, joista vain militantit tekevät pelistä haastavan. Nämä voivat laittaa eteensä suojan, johon ei kannata myllertää. Lisäksi nämä hahmot käyttävät esimerkiksi liekinheitintä, totta kai, joka on pelin yksi tehokkaimmista ötökkäkarkottimista. Limanuljaskan perässä ovat lisäksi erilaiset mekaaniset laitteet, kuten droonit ja mecha-tyyppiset kävelevät tappomasiinat. Carrionista löytyy myös ansoja, jotka pistävät hirviön saman tien säpäleiksi. Lonkerohirmu ei ole missään nimessä kuolematon, ja aivan tavallisella kuularuiskulla, liekinheittimestä puhumattakaan, voi saada aikaseksi huomattavaa vahinkoa.

Pikseligrafiikka on kelpo ratkaisu pelin ulkoasuksi, sillä Carrion ammentaa väkevästi menneiden vuosikymmenten, etenkin 1980-luvun, populaarikulttuurista. Vahvin inspiraatio on imetty kauhumestarin John Carpenterin The Thing -elokuvasta, jossa arktisesta jäästä löytyy merkillinen lonkero-otus, joka kykenee ottamaan kenen tahansa ihmisen ulkonäön haltuunsa. Myös Carrionin hirviö pystyy tähän ja moneen muuhun vastaavaan metkuun.

Carrion on ulkoasultaan hyvin puhutteleva, sillä maailman luomiseen on panostettu, ja etenkin animaatiot ovat huippuluokkaa. Ihmishahmojen juokseminen on kuin suoraan vaikkapa Prince of Persiasta, ja erilaiset portit ja muut mekaaniset asiat on animoitu erinomaisesti. Monsterin lukuisat suut ja moninaiset lonkerot liikehtivät jatkuvasti upean näköisesti, ja se on hyvin kaunista, jopa hypnoottista katseltavaa. Tämä ei välity staattisista isojen pikseleiden peittämistä kuvista, vaan asia kannattaa tarkistaa esimerkiksi trailereista.

Tunnelmaa luovat lukuisat yksityiskohdat, kuten monissa paikoissa katosta roikkuvat kettingit, koska kyllähän jokaisen tutkimuslaitoksen käytävillä tulee olla paksuja metallisia ketjuja. Nämä tuovat mieleen Alien-leffan, jossa rahtialus Nostromon katosta löytyy jostain syystä vastaavia kettinkejä. Tunnelmaa nostattaa lisäksi pelin mainio äänimaailma, joka on omien korvieni perusteella toteutettu hurjan monipuolisella Omnisphere-synalla. Kaiken lisäksi saundit on musiikkia myöten miksattu loistavasti, ja jopa Koss Porta Pro -luurit onnistuivat toistamaan limakasan visvaista etenemistä oikein rattoisasti.

Saundien tasosta kertoo jotain sekin, että pelkästään ääninäyttelyyn on osallistunut yli 20 henkilöä. Määrä on suuri, kun pitää mielessä, että kaikki pelissä kuultavat ihmisäänet ovat paniikkihuutoa ja itkemistä. Kuten sanottu: härskiä, niin härskiä.

Pelinä Carrion ei ole kovin haastava. Monet puzzlet rakentuvat tilanteisiin, joissa kulkureitti tulee selvittää vaikeaan paikkaan sijoitetun vivun luokse. Jouduin ottamaan uusiksi vain muutaman selkkauksen. Pelaaminen on hyvin virtaviivaista, ja tämän ansiosta lähes samanlaisena pysyvä peli ei tunnu toistolta. Pelikentät vaihtelevat, tietty, mutta vain pinnallisesti. Itseäni tämä ei häirinnyt, sillä pelaaminen on saatu käsittämättömän toimivaksi. Limakasa kulkee toista hiiren namiskaa painaen, kun lonkeroita ohjastetaan toisella. Eri ominaisuuksia käytetään vain yhtä nappulaa painaen, eli pääsin nauttimaan pelaamisesta ilman mitään sähläämistä. Pelaaminen sujuu yllättävän kepeästi myös niitä toisenlaisia lonkeroita nauttien.

Carrion ei pidä sisällään pelikarttaa, joten etenkin alussa olin pää pyörällä siitä, mihin suuntaan madella. Ratkaisua voinee selittää sillä, että limakasa ei itsekään tiedä, mihin mennä (daa!). Todennäköisin syy on se ilmiselvin, eli laittamalla pelaaja kikkailemaan tunnelien syövereihin, voi pelin kestoa venyttää järin helpolla tavalla. Yhtä kaikki, päämäärätön sekoilu käy voimille. Pelin saa tahkottua läpi noin viidessä tunnissa, mutta paikkoja perinpohjaisesti kaluamalla kesto venyy hieman alle kymmeneen tuntiin.

Sivulta kuvattu Carrion ei ole pelkkää ihmisten seinille roiskimista, vaan siinä on lisäksi pienimuotoinen tarina: lyhyissä takautumissa avataan sitä, kuinka hirviö sai alkunsa. Taustatarina on sekin tuttu monista genren elokuvista, eikä juoni ole kovin kummoinen, mutta sen esittäminen rytmittää peliä vallan mainiosti. Eikä tarina ole tässä pelissä se tärkein juttu, ja jos Carrionilta odottaa jotain muuta kuin simppeliä ja veristä hauskanpitoa, ei sitä kannata lähteä hankkimaan.

Carrion toimisi täydellisesti, ellei siinä olisi tuskallista samoissa maisemissa eksyneenä hortoilua. Kaikesta huolimatta Carrion on taidonnäyte siitä, miten valtavan hienoja asioita voi saada aikaiseksi mitättömistä lähtökohdista, jos idea ja toteutus on yhtä viimeisteltyä kuin tässä splatter-pelissä. Ja helvetin hauska.

CARRION

”Käänteinen kauhupeli Carrion tarjoaa yksinkertaista, mutta sitäkin viihdyttävämpää verilöylyä, jota tekee mieli kokeilla uudestaan ja uudestaan.”

 

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-carrion-on-vuoden-parhaita-indie-julkaisuja-ihmisia-vainoavan-lonkerohirvion-ohjaaminen-on-hauskaa-ja-harskia-puuhaa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Muistatko nämä? PlayStation 5 -kehittäjäversio ei ole ainoa järkäle – myös aiemmat dev kit -konsolit...

    Muistatko nämä? PlayStation 5 -kehittäjäversio ei ole ainoa järkäle – myös aiemmat dev kit -konsolit...

    Sonyn aiempien PlayStation-konsoleiden kehittäjäkappaleet ovat kaikki poikenneet kuluttajakäyttöön...
    Pelikonsolit
  • E3 2019 -pelimessut tulevat taas – Näin voit seurata suurimpia julkistuksia Suomessa

    E3 2019 -pelimessut tulevat taas – Näin voit seurata suurimpia julkistuksia Suomessa

    E3 2019 -pelimessut tarjoavat jälleen valtavan määrän uusia...
    E3 2019
  • Kesken turnauksen huijaamisesta kiinni jäänyt ammattilaispelaaja: ”Kadun sitä päivää kun aloitin Cou...

    Kesken turnauksen huijaamisesta kiinni jäänyt ammattilaispelaaja: ”Kadun sitä päivää kun aloitin Cou...

    OpTic Indian joukkueessa pelaava Nikhil “forsaken” Kumawat jäi...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Huhujen mukaan PlayStation 5 on Xbox Project Scarlettia tehokkaampi

    Huhujen mukaan PlayStation 5 on Xbox Project Scarlettia tehokkaampi

    Sony paljasti ensimmäiset viralliset faktat PlayStation 5:stä jo...
    Pelit
  • Half-Life: Alyx julkaistaan maaliskuussa, mutta sitä ennen Half-Life Collection saattaa muuttua ilma...

    Half-Life: Alyx julkaistaan maaliskuussa, mutta sitä ennen Half-Life Collection saattaa muuttua ilma...

    Half-Life muuttunee ilmaispelattavaksi Half-Life Collection -paketiksi, kunnes VR-peli...
    Half-Life
  • Arvostelu | NHL 22 on vaisu vuosipäivitys, josta ei täyttä hintaa viitsisi maksaa

    Arvostelu | NHL 22 on vaisu vuosipäivitys, josta ei täyttä hintaa viitsisi maksaa

    NHL 22 tarjoaa tänäkin vuonna sinällään onnistunutta virtuaalijääkiekkoa....
    EA
  • “Hyvin vihainen lesbo.”: Näin typerällä tavalla markkinoidaan valtavan suosittua The Last of Us Part...

    “Hyvin vihainen lesbo.”: Näin typerällä tavalla markkinoidaan valtavan suosittua The Last of Us Part...

    Australialainen on pelikauppa on päättänyt markkinoida The Last...
    Pelit
  • Tässäkö Microsoftin uusi Xbox-ohjain? Tuore patentti vihjaa mielenkiintoisista pistekirjoitukseen li...

    Tässäkö Microsoftin uusi Xbox-ohjain? Tuore patentti vihjaa mielenkiintoisista pistekirjoitukseen li...

    Xboxin ohjaimeen liittyvä patentti antaa ymmärtää, että tulevaisuudessa...
    Microsoft
  • World of Tanks täytti 10 vuotta – Palasimme vuosien tauon jälkeen tankkipelin pariin, ja koukkuunhan...

    World of Tanks täytti 10 vuotta – Palasimme vuosien tauon jälkeen tankkipelin pariin, ja koukkuunhan...

    Kiitos World of Tanks 2010-2020! Pelasin World of...
    Peliartikkelit
  • YouTubaaja valmisti hurjat tosielämän God of War -teräaseet

    YouTubaaja valmisti hurjat tosielämän God of War -teräaseet

    YouTubaaja Cory Barlog näyttää uudella videollaan, kuinka valmistetaan...
    God of War

Aiheeseen liittyvät artikkelit

YouTubaaja valmisti hurjat tosielämän God of War -...
Star Wars Battlefront II pääsi Guinnessin ennätyst...
E3: Xbox-studiopomo lupailee laadukkaita hittipele...
Paljastus pelihistoriasta: Alien vs. Predatorista ...
Tuntuuko Days Gone liian helpolta? Uusi vaikeusast...

Tekniikka uutisia

  • Red Dead Onlinen uusi päivitys lisäsi peliin uuden Evans Repeater -aseen

    Red Dead Onlinen uusi päivitys lisäsi peliin uuden Evans Repeater -aseen

    Red Dead Onlinen pelaajat voivat nyt hankkia asearsenaaliinsa...
    Pelit
  • Denuvo-kopiosuojaus saattaa hidastaa Devil May Cry 5:n suorituskykyä jopa 20 fps:n verran

    Denuvo-kopiosuojaus saattaa hidastaa Devil May Cry 5:n suorituskykyä jopa 20 fps:n verran

    Devil May Cry 5:n kehittäjä Capcom julkaisi vahingossa...
    Denuvo
  • Kuvat: Tältä suositut videopelihahmot näyttäisivät naispuolisina

    Kuvat: Tältä suositut videopelihahmot näyttäisivät naispuolisina

    Pelien päähenkilöt ovat pitkään olleet pääasiallisesti miespuolisia, joten...
    Assassin's Creed
  • Arvostelu: Autonautsissa pääset automatisoimaan koko siirtokunnan toiminnan – ”Parasta on, kun ei ta...

    Arvostelu: Autonautsissa pääset automatisoimaan koko siirtokunnan toiminnan – ”Parasta on, kun ei ta...

    Ulkoisesti söpö Autonauts kätkee sisäänsä monimutkaisen ja kiinnostavan simulaattorin,...
    Autonauts
  • Hyppää Beyond: Two Soulsin kimppuun – pelin demo on nyt saatavilla PC:lle

    Hyppää Beyond: Two Soulsin kimppuun – pelin demo on nyt saatavilla PC:lle

    Alkujaan PlayStationille julkaistu Quantic Dreamin Beyond: Two Souls...
    Beyond: Two Souls
  • Näin tyylikkäitä ovat Death Strandingin välivideot, osoittaa tuore traileri

    Näin tyylikkäitä ovat Death Strandingin välivideot, osoittaa tuore traileri

    Pelistä on julkaistu jälleen uusi traileri. Sony Interactive...
    Death Stranding
  • Ensituntumat | Call of Duty: Black Ops Cold War on puhdasoppinen CoD-peli – Sekä hyvässä että pahass...

    Ensituntumat | Call of Duty: Black Ops Cold War on puhdasoppinen CoD-peli – Sekä hyvässä että pahass...

    PlayStation 4 -pelaajat pääsivät testaamaan Call of Duty:...
    Call of Duty
  • Tulipahan pelattua: Alien: Isolation säikyttelee kohtuullisen hyvin myös Nintendo Switchillä

    Tulipahan pelattua: Alien: Isolation säikyttelee kohtuullisen hyvin myös Nintendo Switchillä

    Alun perin PlayStation 3:lle, Xbox 360:lle ja PC:lle...
    Alien: Isolation
  • Näin uskomaton on Red Dead Online -pelaajan vaikuttava teloitus

    Näin uskomaton on Red Dead Online -pelaajan vaikuttava teloitus

    Eräs Red Dead Onlinen pelaaja on onnistunut suorittamaan...
    Pelit
  • Arvostelu | Seuraatko maalin kuivumista vuvuzela huulilla ja vaahtomuovisormi pystyssä? Siinä tapauk...

    Arvostelu | Seuraatko maalin kuivumista vuvuzela huulilla ja vaahtomuovisormi pystyssä? Siinä tapauk...

    Kuka olisikaan uskonut, että automatisaatio rienasi jo siirtomaakauden...
    Peliarvostelut

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Lähikuva paljastaa upean yksityiskohdan PlayStation 5:n ohjaimesta ja lisälaitteista

    Lähikuva paljastaa upean yksityiskohdan PlayStation 5:n ohjaimesta ja lisälaitteista

    DualSense-ohjaimesta löytyy herkullinen yksityiskohta tarkkasilmäisille pelaajille. PlayStation 5...
    DualSense
  • Arvostelu | Microsoft Flight Simulator olisi viiden tähden lentosimulaattori, jos se vain toimisi ku...

    Arvostelu | Microsoft Flight Simulator olisi viiden tähden lentosimulaattori, jos se vain toimisi ku...

    Microsoft Flight Simulator saattaa olla yksi kaikkien aikojen...
    Lentosimulaattorit
  • Nintendo patentoi taittuvan Joy-Con-peliohjaimen

    Nintendo patentoi taittuvan Joy-Con-peliohjaimen

    Nintendo on patentoinut uuden tyyppisen taittuvan Joy-Con-peliohjaimen, jonka...
    Joy-Con

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme