Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

World of Tanks täytti 10 vuotta – Palasimme vuosien tauon jälkeen tankkipelin pariin, ja koukkuunhan siinä taas jäi

Posted on 14.9.2020

Kiitos World of Tanks 2010-2020!

Pelasin World of Tanksia varsin ahkerasti sen alkuvuosina, mutta hiljalleen tankkisota vaihtui muihin peleihin. World of Tanksin kymmenvuotisjuhlien kunniaksi avasin pelin kuitenkin pitkästä aikaa uudelleen ja kävin ihmettelemässä, millaisia muutoksia peliin on tullut viime vuosina.

Käydään ensin kertauksen vuoksi läpi, mistä koko pelissä on kyse. World of Tanks on alkujaan valkovenäläisen Wargamingin kehittämä ilmaispelattava moninpeli, joka keskittyy nimensä mukaisesti panssarivaunusotaan. Otteluissa kaksi joukkuetta ottaa yhteen erilaisilla kartoilla, jotka voivat sijoittua esimerkiksi kaupunkiympäristöön tai maaseudulle.

World of Tanksissa tankit on lajiteltu eri tyyppeihin.

Tarjolla on kevyesti panssaroituja, keskiverrosti panssaroituja ja raskaasti panssaroituja perustankkeja, panssarintorjuntavaunuja sekä tykistöä. Kevyet panssarivaunut ovat nopeita ja ketteriä, mutta osumasta helposti tuhoutuvia, kun taas raskaat tankit kestävät osumaa mutta ovat hitaita. Keskiverrosti panssaroidut tankit asettuvat näiden väliin. Panssarintorjuntavaunut vaanivat tyypillisesti puskassa ja muistuttavat hieman panssarivaunutaistelun tarkka-ampujia. Tykistö puolestaan avittaa joukkuettaan hyvinkin kaukaa ammuttavilla laukauksilla.

Eri tyyppien lisäksi tankit on jaoteltu myös kymmeneen tasoluokkaan väliltä I-X. Matalamman tason tankit eivät ole yhtä tehokkaita, mutta ne eivät myöskään ole kovin kalliita. Uusia tankkeja ansaitaan keräämällä otteluista kokemuspisteitä eri maiden tekniikkapuiden kiipeämistä varten. Lisäksi uusista tankeista täytyy toki maksaa myös pelin sisäistä rahaa.

Viime vuosina World of Tanks näyttää ikävä kyllä menneen entistä enemmän pay to win -linjalle. Peliin on lisätty paljon uusia tankkeja, mutta niistä entistä suurempi osa on premium-tankkeja, joita voi hankkia pääsääntöisesti oikeaa rahaa peliin upottamalla. En kuitenkaan vielä palannut World of Tanksin maailmaan niin perusteellisesti, että uskaltaisin kommentoida pelin nykyistä tasapainoa tai premium-tankkien mahdollista hyvyyttä tai huonoutta kovin laajasti.

Ilmaispelaajan kannalta iloisena uutisena peliin on kuitenkin lisätty monia uusia tekniikkapuita sitten viime näkemäni, ja mukana ovat nykyään Neuvostoliitto, USA, Tšekki, Ranska, Saksa, Italia, Japani, Puola, Ruotsi, Iso-Britannia, Yhdysvallat jaKiina. Esimerkiksi ranskalaiset pyörillä varustetut tankit olivat melkoinen ilmestys, kun ne tulivat vastaan ensimmäistä kertaa taistelukentällä.

Tekniikkapuissa riittääkin tankkeja kerättäväksi myös siten, ettei peliin ole pakko upottaa rahaa.

Lompakkoa voi joutua avaamaan, jos tekniikkapuun aukeamista haluaa nopeuttaa ilman grindausta tai jos haluaa pelata jatkuvasti pelkkiä korkeimpien tasoluokkien taisteluita. Rahalla voi ostaa myös parempia ammuksia ja varusteita, joista on hyötyä taistelukentällä. Ilmeisesti osa World of Tanksin pelaajista onkin kyllästynyt pelin pay to win -elementtiin siinä määrin, että monet ovat hypänneet pelaamaan uudempaa World of Tanks: Blitziä, jossa oikealla rahalla ei ilmeisesti saa aivan yhtä suurta etua.

Vaikka rahalla voi eittämättä hankkia etua muihin pelaajiin verrattuna, on World of Tanksin ilmaispelaaminen silti edelleen hauskaa, varsinkin jos tyytyy pelaamaan alempien tasoluokkien pelejä.

Grindausta on myös helpotettu kampanjoiden ja suunnitelmien avulla, joiden avulla tankkien hankkimisesta voi tehdä hieman nopeampaa ja monipuolisempaa. Kampanjat haastavat pelaajat esimerkiksi tekemään tietyn määrän vahinkoa vihollisiin tai voittamaan tietyn määrän otteluita.

Suunnitelmat (blueprints) puolestaan antavat alennuksia tankkien vaatimista kokemuspistemääristä.

Mukavana puolena World of Tanks tuntui edelleen tutulta ja intuitiiviselta peliltä, vaikka viime pelikerrasta oli ehtinyt vierähtää jo vuosia. Myös vanhojen suosikkitankkien kaivaminen esiin tallista oli iloinen jälleennäkeminen ja esimerkiksi KV-2:n 152 millimetrin tykillä vihollisten upottaminen tuntui aivan yhtä nautinnolliselta kuin aiemminkin. World of Tanks -paluumuuttajana huomioni kiinnittyi myös huomattavasti aiempaa parempiin grafiikoihin, vaikka mitään aivan ennennäkemätöntä silmäkarkkia World of Tanks ei edelleenkään tarjoa.

Kokonaisuudessaan paluu World of Tanksin maailmaan tuntui hyvältä yhdistelmältä entuudestaan tuttua sotimista ja uusia ominaisuuksia sekä pelisisältöä. En vielä tiedä, kuinka pitkän aikaa tankkisota onnistuu tällä kertaa pitämään otteessaan, mutta ainakin tällä hetkellä peli tuntuu jälleen mukavan koukuttavalta.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliartikkelit/world-of-tanks-taytti-10-vuotta-palasimme-vuosien-tauon-jalkeen-tankkipelin-pariin-ja-koukkuunhan-siina-taas-jai/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kehittäjä lupaa: Mortal Kombat 11 on upea myös Nintendo Switchillä – Betatestausta ei silti ole luva...

    Kehittäjä lupaa: Mortal Kombat 11 on upea myös Nintendo Switchillä – Betatestausta ei silti ole luva...

    Mortal Kombat 11 julkaistaan tällä kertaa PC:lle, Xbox...
    mortal kombat 11
  • MSI esitteli 17 uutta kannettavaa tietokonetta – Uudistettujen joukossa suositut Stealth- ja Raider-...

    MSI esitteli 17 uutta kannettavaa tietokonetta – Uudistettujen joukossa suositut Stealth- ja Raider-...

    Myös MSI laittoi pelikannettavamallistoaan uuteen uskoon. Päivitetyt mallit saadaan...
    MSI
  • Video: Tämä monista kuolonkohtauksista tunnettu elokuvatähti on pian myös Hitman 2:n tappolistalla

    Video: Tämä monista kuolonkohtauksista tunnettu elokuvatähti on pian myös Hitman 2:n tappolistalla

    Monissa sarjoissa ja elokuvissa kuolonkorahduksia päästellyt Sean Bean...
    Hitman 2
  • Arvostelu | Kyllä kannatti kokeilla – Total War Saga: Troy on yksi pelisarjan parhaista osista

    Arvostelu | Kyllä kannatti kokeilla – Total War Saga: Troy on yksi pelisarjan parhaista osista

    Creative Assemblyn kokeilut onnistuvat jo toistamiseen, sillä Total...
    Peliarvostelut
  • Mahdollisesti PlayStation 5:n yhteydessä ilmestyvä lisäosa olisi käänteentekevä osalle pelaajista

    Mahdollisesti PlayStation 5:n yhteydessä ilmestyvä lisäosa olisi käänteentekevä osalle pelaajista

    Patenttikuva paljastaa, että PlayStation 5:n peliohjaimeen voidaan mahdollisesti...
    Pelit
  • Arvostelu: Ace Combat 7: Skies Unknown on kaunista ja sopivan arcade-henkistä ilmataistoa parhaimmil...

    Arvostelu: Ace Combat 7: Skies Unknown on kaunista ja sopivan arcade-henkistä ilmataistoa parhaimmil...

    Arcade-henkisiä kepeämpiä hävittäjätaisteluja ei pelimarkkinoilla ole Ace Combatien...
    Ace Combat 7: Skies Unknown
  • Kohua herättäneistä natsitatuoinneista tuttu Scum järkyttää jälleen – Nyt ihmisnahasta voi tehdä naa...

    Kohua herättäneistä natsitatuoinneista tuttu Scum järkyttää jälleen – Nyt ihmisnahasta voi tehdä naa...

    Vankien välinen selviytymispeli Scum oli aiemmin otsikoissa natsitatuointiensa...
    Pelit
  • Epic Games Storen kuukauden ilmaispeli This War of Mine laajenee Fading Embers -lisäosalla

    Epic Games Storen kuukauden ilmaispeli This War of Mine laajenee Fading Embers -lisäosalla

    Parhaillaan Epic Games Storessa ilmaisjakelussa oleva This War...
    lisäosat
  • Razer esitteli näyttävän Basilisk V3 -pelihiiren

    Razer esitteli näyttävän Basilisk V3 -pelihiiren

    Razerin uusi Basilisk V3 -pelihiiri on laajasti käyttäjän...
    Pelihiiret
  • Pysykää sisällä ja pelatkaa lautapelejä – Testasimme, miten hyvin peli-illan voi järjestää etäyhteyd...

    Pysykää sisällä ja pelatkaa lautapelejä – Testasimme, miten hyvin peli-illan voi järjestää etäyhteyd...

    Lautapelejä voi pelata monin eri tavoin myös etäyhteyksien...
    digitaaliset lautapelit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Kuka kaipaa grafiikkoja – Tulevassa ääneen perustu...
Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 myöhästyy j...
EA lisää Battlefield V:een mikromaksuja tammikuuss...
Lähikuva paljastaa upean yksityiskohdan PlayStatio...
Arvostelu | ”Bulkkifantasiaa pahimmillaan” – Uutta...

Tekniikka uutisia

  • Testi | Gigabyte Aero 15 OLED XD -kannettava – Loistava näyttö ja riittävästi potkua

    Testi | Gigabyte Aero 15 OLED XD -kannettava – Loistava näyttö ja riittävästi potkua

    Tehokas, hyvä näyttö ja kohtuullinen koko. Tällaista yhdistelmää...
    4K
  • Arvostelu: Destiny 2: Shadowkeep on lähes täydellinen lisäosa mainiolle pelille

    Arvostelu: Destiny 2: Shadowkeep on lähes täydellinen lisäosa mainiolle pelille

    Destiny 2 Shadowkeep esittelee Guardianien tähän mennessä suurimman...
    Destiny
  • Arvostelu: Tukkikuorman kanssa ojasta allikkoon – SnowRunner on peli masokistisille rekkakuskeille

    Arvostelu: Tukkikuorman kanssa ojasta allikkoon – SnowRunner on peli masokistisille rekkakuskeille

    Monissa ajopeleissä tarkoituksena on, että ajaminen olisi mahdollisimman...
    Ajopelit
  • Razerin langattomat Nari Ultimate -pelikuulokkeet tarjoavat käyttäjälle myös värinäpalautetta

    Razerin langattomat Nari Ultimate -pelikuulokkeet tarjoavat käyttäjälle myös värinäpalautetta

    Razerin uusimpien pelikuulokkeiden Ultimate-version erikoisuus on haptinen värähtely,...
    langattomat kuulokkeet
  • Kuvat: Tältä näyttää yllättäen paljastettu uusi XCOM-peli Chimera Squad

    Kuvat: Tältä näyttää yllättäen paljastettu uusi XCOM-peli Chimera Squad

    XCOM: Chimera Squad näyttäytyy tuoreissa kuvissa. Täysin yllättäen...
    pelikuvat
  • Kuva: PlayStation 5 saapui Suomeen – Veimme sen saunaan

    Kuva: PlayStation 5 saapui Suomeen – Veimme sen saunaan

    Sony on toimittanut PlayStation 5:stä ensimmäiset testilaitteet valituille...
    Peliuutiset
  • Kuvat: Synkkään vampyyrimaailmaan sijoittuva strategiapeli sai julkaisupäivän – Immortal Realms: Vam...

    Kuvat: Synkkään vampyyrimaailmaan sijoittuva strategiapeli sai julkaisupäivän – Immortal Realms: Vam...

    Immortal Realms: Vampire Wars julkaistaan elokuun 28. päivä....
    Immortal Realms: Vampire Wars
  • Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Muropaketissa julkaistaan päivittäin kymmeniä juttuja, jotka käsittelevät pelejä,...
    Elokuvauutiset
  • Kokeilu | Nokia Streaming Box 8000 -mediatoistin – Monipuolinen kaukosäädin on käytössä pääosin käte...

    Kokeilu | Nokia Streaming Box 8000 -mediatoistin – Monipuolinen kaukosäädin on käytössä pääosin käte...

    Jos omasta televisiosta ei löydy mahdollisuutta katsoa suoratoistopalveluita...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu: Bayonetta & Vanquish 10th Anniversary Bundle on pakkohankinta jokaiselle hyvää toimin...

    Arvostelu: Bayonetta & Vanquish 10th Anniversary Bundle on pakkohankinta jokaiselle hyvää toimin...

    Kulttikaksikon remasteroiva juhlakokoelma ei pilaa ajan kultaamia muistoja....
    Bayonetta

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Traileri: Neill Blomkamp teki Anthem-lyhytelokuva Convictionin – Julkaistaan torstaina

    Traileri: Neill Blomkamp teki Anthem-lyhytelokuva Convictionin – Julkaistaan torstaina

    Odotettuun peliin pohjautuva näytelty lyhytelokuva tulee katsottavaksi torstaina...
    Anthem
  • The Dark Pictures: Man of Medan – Näin suunniteltiin Until Dawn -kehittäjien uuden kauhupelin aavela...

    The Dark Pictures: Man of Medan – Näin suunniteltiin Until Dawn -kehittäjien uuden kauhupelin aavela...

    Supermassive Games puuhastelee antologiapelisarjaa nimeltä The Dark Pictures....
    Man of Medan
  • Märät unet eivät kuivu: pikkutuhma Leisure Suit Larry seikkailee nyt myös Android-laitteilla

    Märät unet eivät kuivu: pikkutuhma Leisure Suit Larry seikkailee nyt myös Android-laitteilla

    Leisure Suit Larry – Wet Dreams Don’t Dry...
    Leisure Suit Larry Wet Dreams Don't Die

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme