Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Testi: HyperX Alloy Elite 2 -pelinäppäimistö – Toimivia virityksiä näppäimiin ja kytkimiin

Posted on 13.8.2020

HyperX on jo aiemmin todistanut osaavansa tehdä toimivia pelinäppäimistöjä. Aina on kuitenkin varaa parantaa, kuten Alloy Elite 2 -malli pääsi todistamaan. Nyt mukana on myös valmistajan omat kytkimet, mikä osoittautui osuvaksi valinnaksi.

On helppo kuvitella, että näppäimistöjen kohdalla kehityskaari olisi saavuttanut huippunsa. Kerta toisensa jälkeen joutuu kuitenkin toteamaan, että näinhän ei suinkaan ollut. Matalaprofiilisuus, vaihdettavat näppäinkytkimet ja striimausta varten pyhitetyt lisänäppäimet ovat kaikki kehitysaskelia, joita kuluttajana ei ehkä osannut ennustaa – tai edes kaivata.

Läheskään kaikista kokeiluista ei tule valtavirtaa, mutta ne osoittavat sen, että tuotekehitysosastolla uskalletaan ja jaksetaan kokeilla uutta. HyperX:n kohdalla uuden kokeilu realisoitui Alloy Elite 2 -pelinäppäimistössä erikoisiin HyperX Pudding -näppäinhattuihin.

Totutusta poikkeavat näppäinhatut ovat osittain läpikuultavia, minkä ansiosta RGB-led-valaistus on näkyvissä tavallista paremmin. Eikä pidä unohtaa myöskään sitä, että myös HyperX alkanut valmistamaan näppäimistöihin omat mekaaniset kytkimet.

Testiin otettu Alloy Elite 2 -pelinäppäimistö asettuu huomattavan kilpailtuun hintaluokkaan. Kirjoitushetkellä näppäimistön hinta on edullisimmillaan 159,90 euroa. Samasta 150-170 euron hintaluokasta löytyy Hintaoppaan mukaan 80 eri vaihtoehtoa. Osa tuosta joukosta on toki eri kytkimillä varustettuja versioita, mutta siitä huolimatta valinnanvaraa riittää.

Samasta hintaluokasta löytyy esimerkiksi SteelSeriesin Apex 7 TKL, Corsairin Gaming K95 RGB Platinum, Roccatin Vulcan 120 AIMO, Logitechin G815 Lightsync ja Duckyn Mecha Mini 2020.

Yllä olevista kilpailijoista voidaan todeta, että erilaisten vaihtoehtojen kirjo on hintaluokassa varsin värikäs. Kilpailijoista löytyy matalaprofiilinen näppäimistö, mutta myös mininäppäimistö, jotka vaikuttaisivat olevan valmistajien huomion kohteena. Esimerkiksi Asus ja Razer toivat tarjolle omat mininäppäimistönsä.

Testissä tutustutaan näppäimistön ominaisuuksiin, ulkonäköön, ergonomiaan ja HyperX Ngenuity -hallintaohjelmaan.

HyperX:n Alloy Elite 2 -näppäimistö on tuore tapaus, sillä se julkaistiin heinäkuun alussa. Valmistaja ei kuitenkaan ole lähtenyt muuttamaan pelinäppäimistöä mitenkään täydellisesti. Päällisin puolin Alloy Elite 2:n eroavaisuudet edeltäjään, Alloy Elite RGB -malliin, ovat nimittäin varsin vähäiset. Tuttu teräsrunko on tallella ja multimedianäppäinten kattaus on entisellään.

Multimedianäppäimiä on neljä ja niiden vierestä löytyy vieritysrulla. Näppäimistön vasemmasta ylälaidasta löytyy lisäksi kolme näppäintä. Niillä säädetään led-valaistuksen kirkkautta, valitaan muistiin tallennettu profiili ja aktivoidaan tai poistetaan pelitila (Game Mode).

Pesäeroa edeltäjään ja muiden valmistajien näppäimistöihin tehdään läpikuultavilla HyperX Pudding -näppäinhatuilla. Kokonaan läpikuultavia näppäinhatut eivät sentään ole. Yläosa on musta, josta symbolit erottuvat selvästi. Materiaaliltaan näppäinhatut ovat ABS-muovia.

Toinen eroavaisuus löytyy näppäinhatun alapuolelta. Näppäimistössä käytetään nimittäin HyperX:n omaa tuotantoa olevia mekaanisia HyperX Red -kytkimiä. Toiminnaltaan kytkimet ovat lineaariset, eli ne eivät anna käytöstä tunto- tai äänivastetta. Kytkimen aktivointiin tarvittava painallusvoima on 45 grammaa. Kytkimen rekisteröintipiste saavutetaan 1,8 millimetrin kohdalla ja koko liikerata on 3,8 millimetriä.

Kytkimille lupaillaan 80 miljoonan painalluksen käyttöikää.

Näppäimistön ulkomitat ovat 444 x 174 x 37,4 millimetriä. Kaapelin kanssa näppäimistön paino on 1530 grammaa. Näppäimistöstä löytyy USB 2.0 -läpivienti, jota varten kaapeli haarautuu kahteen viimeisten 20 senttimetrin kohdalla. Näppäimistö on yhteensopiva myös PlayStation 4- ja Xbox One -konsoleiden kanssa.

Elite Alloy 2 -pelinäppäimistön katseenvangitsijana toimii poikkeukselliset näppäinhatut. Virratta eli valoitta näppäinhatut näyttävät verrattain hassuilta, mutta valaistuksen kanssa näppäimistö kirjaimellisesti herää eloon.

Positiivista on se, että värit toistuvat kirkkaasti vaikka näppäinhattujen läpikuultavuuden olettaisi vievän osan värien kirkkaudesta. Vaihdellessa eri värejä, sävyerot olivat selviä paitsi sinisen ja tumman sinisen osalta. Tumman sininen väri näytti toistuvan hieman violetin sävyisenä. Kaksi muuta oletuksena tarjolla ollutta sinistä toistui toivotulla tavalla.

Näppäimistön rakenne on hyvin jämäkkä. Se on kiistatta teräsrungon ansiota. Pohjassa olevat kumitassut pitävät näppäimistön hyvin paikallaan.

Jaloissa on yksi korkeusasento ja ne on varustettu kumitassuilla, joten näppäimistö pysyy paikallaan korotettunakin.

Näppäimistön oikeaan ylälaitaan sijoitetut multimedianäppäimet palvelivat hyvin tarkoituksessaan. Vieritysrullan kanssa hankaluutena oli se, että se tuntui rekisteröivän suuremmat pyöritykset vaihtelevasti. Oletuksena sen funktio on äänenvoimakkuuden säätö. Jos vierityspyörää pyöräytti reilummin, jäi arvailun varaan, hiljeneekö äänet kokonaan vai ei. Pienin yksittäisin pyöräytyksin säätö sujui paremmin.

Vieritysrullaa lukuunottamatta näppäimistö suoriutui testijaksosta moitteetta. Mitään ongelmia tai hankaluuksia käytön suhteen ei ilmennyt. Edeltäjämallin mukana ollutta rannetukeakaan ei osannut ikävöidä. Kädet eivät väsyneet pitkienkään kirjoitus- tai pelisessioiden aikana.

HyperX Red -kytkimet osoittautuivat oikein miellyttäviksi kytkimiksi. Testijakson alussa käyttöön oli hieman totuteltava, sillä lihasmuisti nojaa vahvasti tuntopalautteen antavien kytkimien suuntaan. Totuttelujakson jälkeen kirjoittaminen luonnistui vähintäänkin yhtä hyvin kuin Tactile- tai Clicky-kytkimillä.

Pelaikäytössä HyperX:n kytkimet palvelivat niin ikään hienosti. Erillistä palautumispistettä (Reset Point) ei ole, joka sallii nopeiden lyhyet painallukset. Esimerkiksi HyperX:n Aqua-kytkimissä on erillinen palautumispiste, joka pitää ohittaa, että uuden painalluksen saa rekisteröitymään.

Testijakson aikana testipeleinä toimivat Tom Clancy’s Rainbow Six Siege, Project CARS 3, Red Dead Redemption 2, CS:GO ja Hell Let Loose.

Näppäimistöstä löytyvä USB 2.0 -läpivienti palveli hyvin tarkoituksessaan. Sen avulla tuli ladattua mm. langattomia kuulokkeita. Puhelimen lataus ei niinkään houkutellut pitkän latausajan vuoksi.

Läpiviennillä on kiistatta hyötynsä. Jos USB-väyliä on tarjolla niukalti tai tietokoneen keskusyksikkö on sijoitettu niin, ettei USB-kaapeleita pääse kytkemään helposti, läpivienti on enemmän kuin tervetullut. Jos tilanne on päinvastainen, niin hyötyjä pitää hakea hakemalla. Läpiviennin hintana on huomattavan paksu ja jäykkä kaapeli, josta en henkilökohtaisesti pidä paljoakaan.

Näppäimistön hallinnointiin käytetään HyperX Ngenuity -ohjelmaa. Hyvin pelkistetty käyttöliittymä on yhä tallella. Näppäimistön hallinnan päänäkymässä toiminnot ovat jaettu valaistuksen ja näppäinasetusten välillä.

Lights-osiossa määritellään se, millaisen valoshow’n näppäimistö tarjoilee. Valittavissa on seitsemän erilaista valaisutehostetta. Lisäksi tarjolla on kolme painalluskohtaista valaisutehostetta, joka siis aktivoituu jokaisesta näppäimen painalluksesta. Tehosteiden samanaikainen käyttäminen on mahdollista. Painalluskohtaiset tehosteet ovat miellyttävä lisä hieman vaatimattomaan valaistuskattaukseen.

Keys-osiossa tapahtuu näppäinkohtaiset määritykset. Näppäimille voi määrittää esimerkiksi hiiren toimintoja multimediatoimintoja. Makrojen nauhoitus onnistuu niin ikään tämän osion kautta.

Ikkunan oikeasta ylälaidasta löytyy kolme erillistä näppäintä, jotka toimivat tavallaan korvikkeena fyysisille näppäimille. Yksi näppäimistä on pyhitetty valaistuksen kirkkauden säätöön. Toisella aktivoidaan tai deaktivoidaan pelitila (Game Mode), mutta määritetään myös se, mitä kaikkea tilan aktivointi poistaa käytöstä. Kolmannella näppäimellä (Presets) pääsee hallinnoimaan tallennettavia profiileita. Näppäimistön sisäinen muisti tukee kolmea profiilia.

Ngenuity on yhä miellyttävä käytettävä hallintaohjelma, eikä sen käytössä ilmennyt kaatuilua tai muita ongelmia.

Kaiken kaikkiaan HyperX Alloy Elite 2 -pelinäppäimistö on vahva suoritus kaikilla osa-alueillaan. Ainoaksi selkeäksi puutteeksi jää vieritysrullan pyörityksen viiveellisyys. Paksu USB-kaapeli on enemmänkin makuasia, joka ei varmasti häiritse kaikkia samalla tavalla.

Toisaalta Alloy Elite 2 -näppäimstö tuntuu varman päälle pelaamiselta. Muutokset Alloy Elite RGB -näppäimistöön verrattuna ovat vaatimattomia. Eikä kilpailutilannetta helpota se, että useassa saman hintaluokan näppäimistössä mukana toimitetaan esimerkiksi rannetuki.

Samalla rahalla voi myös saada hieman eksoottisemman mininäppäimistön.

Jos näppäimistön hinta olisi vaikkapa 110-120 euroa, sitä olisi helppo suositella. Nyt, vajaan 160 euron hintalapulla suosittelu on vaikeampaa. Vaikka valaistus näyttää kivalta, tarjoaa se lopulta vain vähän konkreettista hyötyä käyttäjälleen. Pelatessa valoja ei ole aikaa tuijotella eikä valojen tuijotus kirjottaessakaan varsinaisesti paranna kirjoitustehokkuutta.

Hyvää

  • HyperX Red -kytkimet peli- ja kirjoituskäytössä
  • Näyttävä RGB-led-valaistus

Huonoa

  • Vieritysrullan toiminta
  • Paksu USB-kaapeli
  • Hinta varauksin
  • Vähän muutoksia edeltäjään verrattuna

Tekniset tiedot HyperX Alloy Elite 2

  • Hinta: 159,90 €
  • Mitat: 444 x 174 x 37,4 mm
  • Kytkin: HyperX Red
  • Muuta: Läpikuultavat HyperX Pudding -näppäinhatut

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/tietotekniikka/testi-hyperx-alloy-elite-2-pelinappaimisto/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Valven Artifactin yhtäaikaisten pelaajien määrä tipahti alle tuhanteen

    Valven Artifactin yhtäaikaisten pelaajien määrä tipahti alle tuhanteen

    Valven Artifactin julkaisun jälkeiset kuukaudet ovat olleet äärimmäisen...
    Artifact
  • Musiikkiduo JVG:n voi nyt löytää NHL 19:sta pelattavana kentällisenä

    Musiikkiduo JVG:n voi nyt löytää NHL 19:sta pelattavana kentällisenä

    EA Games on lisännyt JVG:n jäsenet Jare Brandin...
    EA
  • Uusi versio Logitech G303 -pelihiirestä on suunniteltu yhteistyössä shroudin kanssa

    Uusi versio Logitech G303 -pelihiirestä on suunniteltu yhteistyössä shroudin kanssa

    Logitech G ja ammattipelaaja Michael ”shroud” Grzesiek ovat...
    langattomat pelihiiret
  • AMD vahvisti Zen 3- ja RDNA 2 -arkkitehtuurien julkaisun ensi vuodelle

    AMD vahvisti Zen 3- ja RDNA 2 -arkkitehtuurien julkaisun ensi vuodelle

    AMD:n mukaan uuden prosessoriarkkitehtuurin suunnittelutyö on valmistunut. Siihen...
    AMD
  • Xbox Game Passiin lisätään koko joukko uusia pelejä joulukuussa Xbox Onelle sekä PC:lle

    Xbox Game Passiin lisätään koko joukko uusia pelejä joulukuussa Xbox Onelle sekä PC:lle

    Microsoftin pelipalveluun luvassa paljon uutta pelattavaa joulukuun aikana,...
    Microsoft
  • Overkill’s The Walking Dead oli täysi floppi – Starbreeze Studiosin irtisanottu toimitusjohtaja syyt...

    Overkill’s The Walking Dead oli täysi floppi – Starbreeze Studiosin irtisanottu toimitusjohtaja syyt...

    Overkill Softwaren The Walking Dead ei ollut millään...
    irtisanomiset
  • Jaybird Vista 2 -kuulokkeet kestävät rajummassakin menossa

    Jaybird Vista 2 -kuulokkeet kestävät rajummassakin menossa

    Jaybird Vista 2 -urheilukuulokkeet on täysin langattomat tulppakuulokkeet,...
    langattomat kuulokkeet
  • Denuvo-kopiosuojaus saattaa hidastaa Devil May Cry 5:n suorituskykyä jopa 20 fps:n verran

    Denuvo-kopiosuojaus saattaa hidastaa Devil May Cry 5:n suorituskykyä jopa 20 fps:n verran

    Devil May Cry 5:n kehittäjä Capcom julkaisi vahingossa...
    Denuvo
  • Arvostelu: Super Mario Maker 2 tarjoaa loputtoman määrän laadukasta viihdettä tasoloikkien ystäville

    Arvostelu: Super Mario Maker 2 tarjoaa loputtoman määrän laadukasta viihdettä tasoloikkien ystäville

    Super Mario Maker 2 on todellinen tasoloikkafanin päiväuni....
    Mario
  • Märät unet eivät kuivu: pikkutuhma Leisure Suit Larry seikkailee nyt myös Android-laitteilla

    Märät unet eivät kuivu: pikkutuhma Leisure Suit Larry seikkailee nyt myös Android-laitteilla

    Leisure Suit Larry – Wet Dreams Don’t Dry...
    Leisure Suit Larry Wet Dreams Don't Die

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Video: Jälleen uusi näyte siitä, kuinka tyrmäävän ...
Arvostelu | Ensimmäinen The Witcher -elokuva on ty...
Gigabyte esitteli kolme uutta pelinäyttöä
Xbox Game Passin tarjonta pysyy epävakaana: Äskett...
Muistatko
Office-paketin Clippyn? Se tekee paluun ...

Tekniikka uutisia

  • Corsair julkaisi Ironclaw RGB Wireless- ja Glaive RGB Pro -pelihiiret

    Corsair julkaisi Ironclaw RGB Wireless- ja Glaive RGB Pro -pelihiiret

    Julkaistut hiiret ovat päivitettyjä versioita edeltäjistään. Ironclaw RGB...
    Corsair
  • Huhu: Sony Santa Monica Studion seuraava projekti on jopa God of Waria eeppisempi

    Huhu: Sony Santa Monica Studion seuraava projekti on jopa God of Waria eeppisempi

    Tunnettu elokuvaohjaaja on paljastanut sosiaalisessa mediassa jutelleensa Sony...
    Cory Barlog
  • Nintendo siirsi pelin julkaisua, jotta kehittäjät eivät polta itseään loppuun – uutiset tiputtivat N...

    Nintendo siirsi pelin julkaisua, jotta kehittäjät eivät polta itseään loppuun – uutiset tiputtivat N...

    Nintendo päätti lykätä Animal Crossing: New Horizonin julkaisua,...
    Animal Crossing New Horizons
  • Rainbow Six Siegen Operation Burnt Horizon -lisäri tarkemmassa esittelyssä – tätä kaikkea pelin nelj...

    Rainbow Six Siegen Operation Burnt Horizon -lisäri tarkemmassa esittelyssä – tätä kaikkea pelin nelj...

    Ubisoft on antanut tarkempia yksityiskohtia uuden Rainbow Six...
    Pelit
  • Doom Eternalista vastaava säveltäjä aikoo muodostaa hevimetallikuoron örisemään pelin taustamusiikke...

    Doom Eternalista vastaava säveltäjä aikoo muodostaa hevimetallikuoron örisemään pelin taustamusiikke...

    Mick Gordon etsii hevimetallia öriseviä laulajia laumaan kuorossa...
    Doom
  • Ryan Reynoldsin Free Guy on videopelielokuva viimeisen päälle – Tunnistatko mihin klassikkopeleihin ...

    Ryan Reynoldsin Free Guy on videopelielokuva viimeisen päälle – Tunnistatko mihin klassikkopeleihin ...

    Free Guy -pelielokuvien julisteesta löytyy monia viittauksia tunnettuihin...
    Elokuvat
  • Kuva: näin häikäisevän upealta näyttää Night City – uusi Cyberpunk 2077 -kuva saa unelmoimaan tosima...

    Kuva: näin häikäisevän upealta näyttää Night City – uusi Cyberpunk 2077 -kuva saa unelmoimaan tosima...

    Odotetusta Cyberpunk 2077:sta on julkaistu uusi 4K-kuvakaappaus. CD...
    CD Projekt Red
  • Kauhua kerrakseen: Silent Hill Reboot ja episodimainen Silent Hill ovat kehityksessä, vinkkaa tuore ...

    Kauhua kerrakseen: Silent Hill Reboot ja episodimainen Silent Hill ovat kehityksessä, vinkkaa tuore ...

    Tietovuodon mukaan Konami puuhastelee uusien Silent Hill -pelien...
    episodipelit
  • Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja peli...

    Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja peli...

    Marvel’s Avengers on jakaantunut kahteen osaan. Yllättävää kyllä,...
    Elokuvat
  • Tästä syystä Detective Pikachusta tehtiin elokuva

    Tästä syystä Detective Pikachusta tehtiin elokuva

    Monet ovat ihmetelleet, miksi ensimmäisen ihmisnäyttelijöitä sisältäneen pokémon-elokuvan...
    Detective Pikachu

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Microsoft jäi kiinni – varasti sisältöä uuden konsolin esittelyvideoon

    Microsoft jäi kiinni – varasti sisältöä uuden konsolin esittelyvideoon

    Microsoft esitteli äskettäin videon, jolla julkistettiin Xbox Series...
    Microsoft
  • Arvostelu | Graafisesti vaikuttava Metro Exodus: Enhanced Edition viihdyttää myös PlayStation 5:llä

    Arvostelu | Graafisesti vaikuttava Metro Exodus: Enhanced Edition viihdyttää myös PlayStation 5:llä

    Klaustrofobista kauhua tarjoava, alun perin vuonna 2019 ilmestynyt...
    4A Games
  • Video: Pelaajat ovat kohdanneet Days Gonessa hervottomia bugeja

    Video: Pelaajat ovat kohdanneet Days Gonessa hervottomia bugeja

    PlayStation 4:n yksinoikeuspeli Days Gone voi yllättää vaikkapa...
    Days Gone

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme