Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Paritesti: Huawei P Smart Z ja Samsung Galaxy A40 – Isokokoinen mediamylly haastaa pienikokoisen myyntihitin

Posted on 6.10.2019

Samsungin Galaxy A40 on hallinnut suomalaisia puhelinten myyntitilastoja varsinkin kuluneena kesänä. Huawein taannoin julkaisema, esiin ponnahtavalla etukameralla varustettu P Smart Z haastaa kuitenkin Galaxy A40:n menestyksekkäästi 200-300 euron hintaluokassa.

Keskihintaisten puhelimen 200-300 euron hintaluokka on varsinkin nykyään erittäin kilpailtu. Tästä hintaluokasta alkaa löytyä hyvin toimivia, monipuolisia puhelimia.

Samalla pysytellään kuitenkin tasolla, jolla puhelimissa on edelleen jouduttu usein tekemään uhrauksia siellä sun täällä. Eri malleissa painotetaan eri asioita ja ominaisuuksia. Tämä on helppo huomata myös Samsung Galaxy A40:n ja Huawei P Smart Z:n välisessä vertailussa.

Testilaitteiden edustamassa 200-300 euron hintaluokassa riittää valinnanvaraa. Muita hintaluokkaan osuvia malleja voisi mainita esimerkiksi Muropaketin testissä aiemmin käyneen Nokia 4.2:n sekä IFA 2019 -tapahtumassa esitelty Nokia 7.2. Vaihtoehtona on myös esimerkiksi Motorolan One Vision, jonka testin voi lukea täältä.

Kaksikosta huomattavasti kompaktimpi 5,9-tuumainen Galaxy A40 on varsin perinteinen keskihintainen puhelin. Puhelimen suorittimena toimii Exynos 7904 joka suoriutuu kyllä kohtalaisen hyvin jokapäiväisestä käytöstä, mutta joka jää auttamatta kalliimmista puhelimista löytyvien suorittimien jalkoihin.

Puhelimessa on neljä gigatavua keskusmuistia ja 64 gigatavua tallennustilaa. Tallennustilaa voi laajentaa microSD-muistikorteilla teratavun verran.

Hillityllä ulkonäöllä suunnitellusta puhelimesta huokuu arkikäyttöön tarkoitetun ”perusmallin” vaikutelma ja Galaxy A40 onkin kaksikosta hieman edullisempi 249 euron suositushinnallaan. Puhelinta on kuitenkin myyty ajoittain alennusmyynneissä noin 200 euron hinnalla.

Galaxy A40:n myyntipakkaus sisältää itse puhelimen lisäksi laturin, irrotettavan USB-C-kaapelin, nappikuulokkeet ja nipun erilaisia ohjevihkosia. Nappikuulokkeiden taso ei huimaa päätä, mutta hätätilanteessa ne ajavat asiansa esimerkiksi kuntosalilla mikäli muita kuulokkeita ei ole käytettävissä.

Virallisella 279 euron suositushinnalla myytävä P Smart Z on nimensä mukaisesti päivitetty versio Muropaketin testissä aiemmin tänä vuonna käyneestä P Smartista. Puhelimen ulkonäköä on paranneltu ja teknisellä puolella muun muassa suoritin on päivitetty Kirin 710F -malliin.

Keskusmuistia puhelimessa on Galaxy A40:n tavoin neljä gigatavua ja sisäistä tallennustilaa löytyy 64 gigatavua. Myös P Smart Z:ssa muistia voi laajentaa microSD-muistikorteilla aina teratavuun saakka.

Huawein 6,59-tuumainen P Smart Z tuntuu kädessä huomattavasti massiivisemmalta. Puhelimen toivottu koko on toki aina henkilökohtainen mielipide, mutta P Smart Z:n käyttö yhdellä kädellä saattaa osoittautua jo melko hankalaksi isokätisellekkin käyttäjälle.

Puhelimessa on selvästi panostettu ulkonäköön. Etukamera on piilotettu trendikkäästi esiin ponnahtavaan telakkaan, jolloin näytössä e ole lainkaan lovea tai reikää. Myös multimediakäyttö ja pelaaminen onnistuvat P Smart Z:lla Galaxy Galaxy A40 -mallia paremmin, sillä P Smart Z:ssa käytetty Kirin 710F -suoritin on Exynos 7904 -alustaa tehokkaampi.

Huawei P Smart Z:n myyntipakkauksen sisältö vastaa kilpailijan myyntipakkauksen sisältöä. Mukana on edelleen irrotettava USB-C-kaapeli, matka-sovitin, ohjevihkosia ja kehnot nappikuulokkeet.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/paritesti-huawei-p-smart-z-ja-samsung-galaxy-a40-isokokoinen-mediamylly-haastaa-pienikokoisen-myyntihitin/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Testi: SoundID-sovellus lupaa tehdä kuulokkeistasi huippulaadukkaat – ilmaiseksi!

    Testi: SoundID-sovellus lupaa tehdä kuulokkeistasi huippulaadukkaat – ilmaiseksi!

    Äänialan ammattilaisille ohjelmistoja tehnyt Sonarworks tavoittelee myös tavallisten...
    arvostelu
  • Motorola julkaisi Moto g 5G -puhelimen isolla akulla ja 90 hertsin näytöllä alle 400 euron hintaluok...

    Motorola julkaisi Moto g 5G -puhelimen isolla akulla ja 90 hertsin näytöllä alle 400 euron hintaluok...

    Motorola jatkaa keskiluokan puhelinmalliston kasvattamista. Tällä kertaa on...
    5g
  • Puettavien kuntolaitteiden tietokannassa ei ollut edes salasanaa – 61 miljoonan ihmisen henkilökohta...

    Puettavien kuntolaitteiden tietokannassa ei ollut edes salasanaa – 61 miljoonan ihmisen henkilökohta...

    Tietoturvatutkija Jeremiah Fowler kertoi WebsitePlanet-sivustolla, että 61 miljoonan...
    Fitbit
  • Analytiikkayritys uskoo 5G-puhelimien ohittavan 4G-laitteiden suosion vuonna 2023

    Analytiikkayritys uskoo 5G-puhelimien ohittavan 4G-laitteiden suosion vuonna 2023

    Analytiikkayritys Canalysis uskoo 5G-laitteiden suosion ohittavan 4G:n vuonna...
    5G-yhteydet
  • Klipsch julkaisi T5 II True Wireless ANC -kuulokkeet – valmistajan ensimmäinen täyslangaton kuulokem...

    Klipsch julkaisi T5 II True Wireless ANC -kuulokkeet – valmistajan ensimmäinen täyslangaton kuulokem...

    Monista äänentoistotuotteista tunnettu Klipsch täyttää tänä vuonna 75...
    langattomat kuulokkeet
  • Tutkimuksen mukaan iPhone Xs Maxissa on kaikkien aikojen paras näyttöpaneeli

    Tutkimuksen mukaan iPhone Xs Maxissa on kaikkien aikojen paras näyttöpaneeli

    Applen vastikään julkaisemassa iPhone Xs Maxissa on DisplayMaten...
    Apple
  • LG V60 ThinQ -puhelimesta vuoti uusi kuva

    LG V60 ThinQ -puhelimesta vuoti uusi kuva

    LG:n tulevasta V60 ThinQ:sta on vuotanut uusi mallinnos,...
    LG
  • Ensivaikutelmat | Huawei Mate 40 Pro 5G -puhelin – Näyttävä tehopakkaus lupaavalla kameralla

    Ensivaikutelmat | Huawei Mate 40 Pro 5G -puhelin – Näyttävä tehopakkaus lupaavalla kameralla

    Huawein uusin huippumalli näki päivänvalon. Valmistajan uusi lippulaivamalli...
    Android 10
  • Testi: Samsung Galaxy A51 -puhelin – Loistava näyttö tekee puhelimesta huokuttelevan vaihtoehdon kes...

    Testi: Samsung Galaxy A51 -puhelin – Loistava näyttö tekee puhelimesta huokuttelevan vaihtoehdon kes...

    Samsungin tuore Galaxy A51 -malli on päivitetty versio...
    Mobiili
  • Testi: Apple iPhone 11 Pro Max – Varman päälle ilman todellisia heikkouksia

    Testi: Apple iPhone 11 Pro Max – Varman päälle ilman todellisia heikkouksia

    Apple on onnistunut pitämään uusien iPhone-mallien julkaisun kiinnostavana...
    Apple

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Googlen Pixel 3a -puhelinmalleista vuoti virallisi...
Spotifyllä on jo yli 200 miljoonaa aktiivista käyt...
Samsung päivitti Game Launcher -pelisovelluksensa ...
Samsung täydensi
Odyssey 2021 -pelinäyttövalikoima...
Samsung Galaxy Watch4 -älykellosta vuoti virallise...

Tekniikka uutisia

  • Testi: Täyslangattomat Jabra Elite 75t -nappikuulokkeet – Loistovalinta erityisesti puheesta pitäväl...

    Testi: Täyslangattomat Jabra Elite 75t -nappikuulokkeet – Loistovalinta erityisesti puheesta pitäväl...

    Laadukkaat langattomat nappikuulokkeet ovat monen arkipäivän ilo. Niitä...
    Bluetooth 5.0
  • Tältä näyttää Huawein ja Porsche Designin yhdessä suunnittelema Watch GT 2 -älykello

    Tältä näyttää Huawein ja Porsche Designin yhdessä suunnittelema Watch GT 2 -älykello

    Huawei ja Porsche Design ovat julkistaneet Porsche Design...
    Huawei
  • OnePlus Z -puhelinmallista vuoti tosielämän kuva

    OnePlus Z -puhelinmallista vuoti tosielämän kuva

    OnePlus 8 -mallistoon odotettiin ennalta OnePlus 8 ja...
    Mobiili
  • Motorola Moto G8 Play -puhelin tulee tarjoamaan 4000 milliampeeritunnin akun

    Motorola Moto G8 Play -puhelin tulee tarjoamaan 4000 milliampeeritunnin akun

    Osa Motorolan tulevan G8 Play -puhelimen teknisistä ominaisuuksista...
    Mobiili
  • OnePlus julkaisi OxygenOS 12 -käyttöjärjestelmästä avoimen beta-version 9- ja 9 Pro -puhelimille

    OnePlus julkaisi OxygenOS 12 -käyttöjärjestelmästä avoimen beta-version 9- ja 9 Pro -puhelimille

    Android 12 -käyttöjärjestelmäversioon perustuvassa OxygenOS 12 -käyttöjärjestelmässä käytetään...
    Android 12
  • Testi | Huawei Watch GT 3 -älykello – Loistavalla akkukestolla varustettu vaihtoehto liikkujan tarpe...

    Testi | Huawei Watch GT 3 -älykello – Loistavalla akkukestolla varustettu vaihtoehto liikkujan tarpe...

    Huawei toi hiljattain myyntiin Huawei Watch GT 3...
    Huawei
  • Nokia 9 PureView -puhelimen etupuolesta on vuotanut uusia kuvia – Ei näyttölovea

    Nokia 9 PureView -puhelimen etupuolesta on vuotanut uusia kuvia – Ei näyttölovea

    Uudet vuotokuvat esittelevät miltä HMD Globalin tuleva Nokia...
    HMD Global
  • Testi: Samsung Galaxy S20 Ultra -puhelin – Kaikkea vähän enemmän, jotain jo liikaakin

    Testi: Samsung Galaxy S20 Ultra -puhelin – Kaikkea vähän enemmän, jotain jo liikaakin

    Odotukset Samsungin puhelimien uutta huippumallia kohtaan ovat aina...
    Android 10
  • Kokeilu | Android 12 beta -käyttöjärjestelmä (MIUI) – Käyttöliittymä päivittyy käytännöllisempään ja...

    Kokeilu | Android 12 beta -käyttöjärjestelmä (MIUI) – Käyttöliittymä päivittyy käytännöllisempään ja...

    Xiaomi Mi 11 5G on yksi niistä laitteista,...
    Android 12
  • Testi: HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteisto – Hintava vaihtoehto sopii VR-pelit tosissaan ottavalle h...

    Testi: HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteisto – Hintava vaihtoehto sopii VR-pelit tosissaan ottavalle h...

    HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteiston hinta on korkea,...
    Half-Life Alyx

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja – Hurjassa kasvussa oleva HMD Global nous...

    Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja – Hurjassa kasvussa oleva HMD Global nous...

    Counterpoint Researchin mukaan Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja 20 prosentin markkinaosuudellaan. Euroopassa HMD Global on noussut hurjan kasvun myötä jo viiden s… Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/sa...
    HMD Global
  • Testi: Täyslangattomat Jabra Elite 75t -nappikuulokkeet – Loistovalinta erityisesti puheesta pitäväl...

    Testi: Täyslangattomat Jabra Elite 75t -nappikuulokkeet – Loistovalinta erityisesti puheesta pitäväl...

    Laadukkaat langattomat nappikuulokkeet ovat monen arkipäivän ilo. Niitä...
    Bluetooth 5.0
  • Facebook sovellus päivittyi uudella hiljaisella tilalla

    Facebook sovellus päivittyi uudella hiljaisella tilalla

    Facebook on lisännyt mobiilisovellukseensa uuden toiminnon, jolla ilmoitusten...
    Facebook

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme