Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Yllättäen julkaistu XCOM: Chimera Squad tekee pesäeroa emosarjaan persoonallisella otteella

Posted on 5.5.2020

Firaxis Games yllättää fanit uudella XCOM-pelillä, jonka pienempi skaala ja persoonallisempi ote tekee selvän pesäeron emopeleihin.


Julkaisupäivä: 24.4.2020
Studio: Firaxis Games
Julkaisija: 2K Games
Saatavilla: PC (Windows)
Pelaajia: 1
Ikäraja: 16
Peliä pelattu arvostelua varten: 21 tuntia


Strategiapeleistään parhaiten tunnettu Firaxis Games onnistui herättämään klassisen XCOM-sarjan eloon vuonna 2012. Studio on sittemmin jatkanut virtuaalisen maanpuolustuskorkeakoulun innovointia erinomaisilla laajennuksilla ja jatko-osilla, joista tuorein kokeilu saapuu markkinoille vaivihkaa julkaistun XCOM: Chimera Squadin muodossa.

Kyseessä ei ole kuitenkaan emosarjan seuraava osa, vaikka peli jatkaa tarinallisesti edellisen XCOM 2: War of the Chosenin jalanjäljissä. Sen sijaan Chimera Squad tarjoaa paljon spesifimmän sivutuotteen, joka keskittyy entistä persoonallisempaan ja taktisempaan kokemukseen. Samalla tekijät mahdollisesti koeajavat joitain toiminnallisuuksia tulevia tuotoksiaan varten.

Chimera Squad hylkääkin pitkälti emopeleistä tutun strategisen puolen lähes kokonaan. Tellus on pelastettu muukalaishallitsijoilta viisi vuotta aiemmin, joten siitä ei tarvitse enää välittää. Toismaailmallisten orjuuttajien ikeestä vapautuneet ihmiset ja muukalaiset pyrkivät sen sijaan elämään sulassa sovussa kokeellisen City 31:n kaduilla, joita valvomaan saapuu pelaajan johtama eliittiryhmä.

Spoilerivaroitus: City 31 ei ole uusi Strömsö.

Pommi-isku vie kaupungin yhteisöllisyyttä ajaneen pormestarin, joten pelaaja saa tehtäväkseen jäljittää terroriteon tekijät. Tämä toteutuu kolmen pienemmän minikampanjan voimin, joissa kussakin jahdataan yhtä kaupungissa toimivaa lahkoa. Järjestyksen voi valita itse, mikä tuo uusintakerroille pientä poikkeavuutta, mutta vanhempien XCOMien kaltaista kokemusta ei kannata odottaa.

Tämä näkyy suoraan strategisen puolen karsinnassa, sillä pelaajan ei tarvitse enää rakentaa uusia tukikohtia tai laajentaa toimialuettaan kartalla. Yhdeksään piiriin jaettu City 31 on alusta lähtien kokonaan käytössä, joskin kullekin alueelle voi lähettää kenttäosaston kasvattamaan viikoittaisen tilipäivän muhkeutta sekä liennyttämään päivittäin kasvavia levottomuuksia. Näiden ohella päästään vielä kehitetään teknologiaa, jolla parantaa oman tiimin selviytymismahdollisuuksia.

Tosin tässä Chimera Squad tekee yhden isoimmista poikkeuksista alkuperäisteoksiin: omat yksiköt eivät saa kuolla.

XCOM-pelisarjan kulmakivenä toimineet pysyvät kuolemat ovat nimittäin kimeeriryhmän kryptonia, joka aiheuttaa tehtävien uudelleenkäynnistyksen. Taustalla on ollut tekijöiden pyrkimys tehdä pelistä asteen lähestyttävämpi ja tuoda sitä kautta uusia faneja pelisarjan pariin. Tämä mahdollistaa samalla asteen persoonallisemmat hahmot, joilla kullakin on omat erikoiskyvyt ja ääninäyttelijät. Yksiköiden välillä on myös jonkin verran keskinäistä sanailua tehtävien aikana, mutta henkilökohtaisesti olisin kuullut sitä roimasti lisää.

Lähestyttävyyttä ei kuitenkaan kannata sekoittaa helppouteen. Veteraanit saavat kyllä edelleen todistaa taitonsa entistä kiihkeämmissä taistoissa, ja kaikkein hulluimmille on tarjolla perinteiset Ironman- ja Hardcore-vaikeustasot ultimaattista kärsimysnäytelmää varten. Virtuaalinen hatunnostoni niille, jotka pelin ne päällä läpäisevät, sillä Chimera Squad on todennäköisesti emopelejä jopa armottomampi kokemus juuri permadeathin puutteen takia.

Kuolema ei ole tosin ainoa muutos tutussa formaatissa, vaan myös taktista puolta on viritelty. Yksittäiset tehtävät eivät ole enää laajoja karttoja, vaan yksittäisiä huoneita, joita on ketjutettu putkeen yhdestä kolmeen. Kompakti koko aiheuttaa sen, että jokainen toiminto on kriittinen, eikä vahinkoihin ole mieluusti varaa. Tätä edesauttaa vuorojärjestelmän muuttaminen yksikkökohtaiseksi, jolloin pelaajan hahmojen ja yksittäisten vihollisten vuorot kentissä ovat ristikkäin.

Jokaisesta huoneesta muodostuukin nopeasti oma pieni pähkinä purtavaksi. Kohdistaako kaiken tulituksen vihollisen tuhovoimaisimpaan yksikköön, vai tiputtaisiko ennemmin vuorojärjestyksessä seuraavana olevan perusjantterin, jolloin omia peräkkäisiä vuoroja olisi useampi putkeen? Vai ammunko sittenkin joukon parantajan, ettei tekemääni vahinkoa mitätöidä kierroksen päätteeksi?

Jos ylipäätään edes osun, sillä tuttuun tapaan kaikesta määräävät prosentit, johon vaikuttavat niin omien tyyppien tarkkuus, käytössä olevat aseet kuin vihollisten suojakerroin.

Pähkäilyä mutkistaa erilaisten vihollistyyppien valtava määrä, joiden erilaiset kombinaatiot hankaloittavat tilannetta entisestään. Onneksi myös pelaajalla on käytössä erilaisia kykyjä, joilla omia yksiköitä voi nostaa vuorojärjestyksessä ylemmäksi ja vaihtoehtoisesti tiputtaa vihollisia taaemmaksi. Näitä voi tosin harvoin käyttää useita kertoja tehtävän aikana, joten niiden käyttöä kannattaa harkita huolella.

Viimeinen uudistus on Breach-mekaniikka, jolla jokainen koitos käynnistetään. Ennen kuhunkin huoneeseen ryntäämistä pelaaja valitsee sisääntuloreitit, jotka antavat erilaisia bonuksia tai rasitteita näistä tuleville hahmoille. Osa reiteistä on lisäksi lukittu varusteiden tai kykyjen taakse. Rynnäkkövaiheessa pelaaja saa yhden ilmaisen vuoron, jonka aikana ampua huoneessa olevia vihollisia tai käyttää hahmon yksilöllisiä taitoja. Myös viholliset ovat tilanteesta riippuen joko yllättyneitä, valmiudessa tai valmiina vastaamaan tuleen, mikä lisää oman taktisen elementin tehtäviin.

Pelin taktinen puoli onkin mielenkiintoinen variaatio tutusta XCOM-toiminnasta, jonka painoarvo nojaa enemmän hahmojen erikoiskykyihin. Se on osaltaan myös paljon pulmavetoisempi, mikä tarkoittaa samalla toistuvaa iterointia kohti oikeaa ratkaisua. Suomeksi sanottuna siis latausrumbaa, jotta päästäisiin optimaaliseen lopputulokseen. Tämä ei toki poikkea välttämättä millään tavalla siitä, miten useat ovat pelanneet varsinaisia XCOM-pelejä, mutta näissä tehtävien kesken jättäminen kesken ja pakeneminen olivat aina vaihtoehto. Chimera Squadissa ei.

Varsinainen pelattavuus on sen sijaan edelleen varsin rautaisaa, joten genren ystävät saavat Chimera Squadista viikoittaisen annoksensa taktisuutta. Ilman suurempaa strategista mittakaavaa huoneiden putsaus saattaa tosin käydä pidemmän päälle toistamaan itseään, joten rynnäköinnin kannattaa tehdä maltillisissa erissä. Eikä pieni odotus välttämättä haittaisi muutenkaan, sillä ensimmäiset päivitykset korjaavat luultavasti pelin lukuisat bugit, joista osa haittaa merkittävästi pelattavuutta kadottamalla muun muassa tiimiläisten varusteita pysyvästi.

Puutteista huolimatta kyseessä on silti tyylillisesti selkeästi erilainen – ja edullisempi – tuotos, joka kokeilee rohkeasti ja osin perin onnistuneesti uusia ratkaisuja tuttuun formaattiin. Chimera Squad ei välttämättä ole Firaxisin onnistunein variaatio XCOMin parissa, mutta se ei missään nimessä ole myöskään huonoin.

XCOM: CHIMERA SQUAD

”Kokeileva XCOM-spinoff keskittyy pelin taktisen puolen hiomiseen vaihtelevin tuloksin.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/arvostelu-yllattaen-julkaistu-xcom-chimera-squad-tekee-pesaeroa-emosarjaan-persoonallisella-otteella/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • GOG.comin kesäalennusmyynnit starttasivat – Nappaa huippupelattavaa kesään pikkurahalla tai jopa ilm...

    GOG.comin kesäalennusmyynnit starttasivat – Nappaa huippupelattavaa kesään pikkurahalla tai jopa ilm...

      DRM-vapaita pelejä myyvän GOG.comin kesäalennusmyynnit ovat alkaneet....
    GOG.com
  • Kuva: Aidonkokoinen Alien-patsas maksaa maltaita ja vie varmasti yöunet

    Kuva: Aidonkokoinen Alien-patsas maksaa maltaita ja vie varmasti yöunet

    Juuri markkinoille saapunut keräilypatsas on kuin kotonaan todellisen...
    Alien
  • Astralis murskasi ENCEn unelman – Suomalaisjoukkue joutui tyytymään hopeaan Katowice Majorissa

    Astralis murskasi ENCEn unelman – Suomalaisjoukkue joutui tyytymään hopeaan Katowice Majorissa

    Maailman paras ja kenties kaikkien aikojen ylivoimaisin Counter-Strike-joukkue...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Haastattelussa Netflix-sarja Arcanesta tuttuun Runeterran universumiin sijoittuvan Hextech Mayhemin ...

    Haastattelussa Netflix-sarja Arcanesta tuttuun Runeterran universumiin sijoittuvan Hextech Mayhemin ...

    HexTech Mayhem on Riot Gamesin alla toimivan Riot...
    arcane
  • Tulipahan pelattua | Kuvankaunis Raji voisi olla hyvä toimintaseikkailu, mutta jotain jää puuttumaan

    Tulipahan pelattua | Kuvankaunis Raji voisi olla hyvä toimintaseikkailu, mutta jotain jää puuttumaan

    Indiepeli Raji: An Ancient Epic vie keskelle intialaisten...
    indiepelit
  • Analyytikon mielipide: Sony tekee todella tyhmästi jättäessään E3-pelimessut väliin

    Analyytikon mielipide: Sony tekee todella tyhmästi jättäessään E3-pelimessut väliin

    Wedbush Securitiesille työskentelevän analyytikko Michael Pachterin mukaan Sony...
    E3 2019
  • Arvostelu | Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 tarjoaa sitä, mitä peliltä toivottiinkin

    Arvostelu | Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 tarjoaa sitä, mitä peliltä toivottiinkin

    Tony Hawk’s Pro Skater -sarjan paluu tarjoaa juuri...
    Activision
  • Nintendo siirsi pelin julkaisua, jotta kehittäjät eivät polta itseään loppuun – uutiset tiputtivat N...

    Nintendo siirsi pelin julkaisua, jotta kehittäjät eivät polta itseään loppuun – uutiset tiputtivat N...

    Nintendo päätti lykätä Animal Crossing: New Horizonin julkaisua,...
    Animal Crossing New Horizons
  • Gigabyte esitteli 27-tuumaisen Aorus AD27QD -pelinäytön

    Gigabyte esitteli 27-tuumaisen Aorus AD27QD -pelinäytön

    Aorus AD27QD -pelinäytön vahvuuksiin kuuluuvat näytön asennon runsaat...
    AMD Freesync
  • Arvostelu | PS5:lle kääntynyt Observer on näyttävä cyberpunk-trilleri, mutta pelisuunnittelu jättää ...

    Arvostelu | PS5:lle kääntynyt Observer on näyttävä cyberpunk-trilleri, mutta pelisuunnittelu jättää ...

    Kehuttu tieteistrilleri Observer on saapunut ehostettuna versiona useille...
    Blooper Team

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Traileri: Tällainen on Days Gonen tarina ja pääpah...
Blizzard rauhoittelee mobiilipeliin pettyneitä Dia...
Doom Eternalista vastaava säveltäjä aikoo muodosta...
Ensituntumat |
Co-op-räiskintä Rainbow Six Extract...
Tällä nimellä kulkee uusi Resident Evil, peli palj...

Tekniikka uutisia

  • Kysyimme Riot Gamesilta haastattelussa, voitaisiinko Valorantissa nähdä suomalaista sankaria

    Kysyimme Riot Gamesilta haastattelussa, voitaisiinko Valorantissa nähdä suomalaista sankaria

    Vierailimme jokin aika sitten Riot Gamesilla testaamassa ensi...
    Peliartikkelit
  • Ensituntuma: Red Dead Redemption 2 on jumalattoman kaunis peli, jonka maailmaan haluaa kadota

    Ensituntuma: Red Dead Redemption 2 on jumalattoman kaunis peli, jonka maailmaan haluaa kadota

    Tänään ilmestynyt Red Dead Redemption 2 on vuoden...
    open world
  • Etkö kestä pelata kehnoa Fallout 76:a ilman viinaa? Ilouutinen: viinit, oluet ja drinkit ovat pian o...

    Etkö kestä pelata kehnoa Fallout 76:a ilman viinaa? Ilouutinen: viinit, oluet ja drinkit ovat pian o...

    Bethesda on luvannut lisätä Fallout 76:een mahdollisuuden panna...
    Bethesda
  • Huhut pitävät paikkansa: tämä tietokoneet koville laittanut scifi-räiskintä tekee paluun remasted-uu...

    Huhut pitävät paikkansa: tämä tietokoneet koville laittanut scifi-räiskintä tekee paluun remasted-uu...

    Crysis Remastered saapuu PC:lle nykyajan herkuilla kuorrutettuna. Crytek-studion...
    Crysis
  • Traileri: Näin uljas on retrohenkinen John Wick -peli

    Traileri: Näin uljas on retrohenkinen John Wick -peli

    Eräs pelikehittäjä on luonut John Wick -toimintapelin, joka...
    Elokuvat
  • “Hyvin vihainen lesbo.”: Näin typerällä tavalla markkinoidaan valtavan suosittua The Last of Us Part...

    “Hyvin vihainen lesbo.”: Näin typerällä tavalla markkinoidaan valtavan suosittua The Last of Us Part...

    Australialainen on pelikauppa on päättänyt markkinoida The Last...
    Pelit
  • Kuvat: Tältä suositut videopelihahmot näyttäisivät naispuolisina

    Kuvat: Tältä suositut videopelihahmot näyttäisivät naispuolisina

    Pelien päähenkilöt ovat pitkään olleet pääasiallisesti miespuolisia, joten...
    Assassin's Creed
  • Tulipahan pelattua | Kuvankaunis Raji voisi olla hyvä toimintaseikkailu, mutta jotain jää puuttumaan

    Tulipahan pelattua | Kuvankaunis Raji voisi olla hyvä toimintaseikkailu, mutta jotain jää puuttumaan

    Indiepeli Raji: An Ancient Epic vie keskelle intialaisten...
    indiepelit
  • Video: Näyttääkö Red Dead Redemption 2 paremmalta PC:llä vai konsoleilla? Päätä itse

    Video: Näyttääkö Red Dead Redemption 2 paremmalta PC:llä vai konsoleilla? Päätä itse

    Uusi video laittaa rinnakkain Red Dead Redemption 2:n...
    pc-pelit
  • Arvostelu: Visuaalisesti uskomaton 11-11: Memories Retold on sotapeli, joka saa silmäkulmat kostumaa...

    Arvostelu: Visuaalisesti uskomaton 11-11: Memories Retold on sotapeli, joka saa silmäkulmat kostumaa...

    Ensimmäisen maailmansodan keskelle sijoittuvassa 11-11: Memories Retoldissa kaksi...
    11-11: Memories Retold

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Traileri: tällainen on suosittuun sarjakuvaan pohjautuva eläimellinen Blacksad – tulee tänään saatav...

    Traileri: tällainen on suosittuun sarjakuvaan pohjautuva eläimellinen Blacksad – tulee tänään saatav...

    Eläimellinen seikkailupeli Blacksad julkaistaan tänään. Suosittuun sarjakuvaan pohjautuva...
    Blacksad
  • Google haluaa tuoda Steamin Chromebook-läppäreihin

    Google haluaa tuoda Steamin Chromebook-läppäreihin

    Chromebook saattaa tulevaisuudessa taipua monenlaiseen pelaamiseen. Chromebook-läppäreiden käyttäjät...
    Chromebook
  • Showtimen Halo-peleihin perustuvassa TV-sarjassa nähdään myös Master Chief

    Showtimen Halo-peleihin perustuvassa TV-sarjassa nähdään myös Master Chief

    Showtime on tuottamassa Halo-peleihin perustuvaa TV-sarjaa, jossa nähdään...
    Elokuvat

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme