Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Wasteland 3 on hieno ja hieman vanhanaikainen peli, jota alkuperäisten Falloutien ystävien ei kannata jättää väliin

Posted on 5.9.2020

Pelistudio inXile Entertainment palaa joutomaahan ansiokkaalla, mielenkiintoisella ja perinteitä kunnioittavalla jatko-osalla, joka kaappaa mukaansa.


Julkaisupäivä: 28.8.2020
Studio: inXile Entertainment
Julkaisija: Deep Silver
Saatavilla: PC (Windows, testattu), PlayStation 4 & Xbox One
Pelaajia: 1-2
Ikäraja: 18
Peliä pelattu arvostelua varten: 52 tuntia


Falloutin vaihdettua omistajaa Bethesdalle postapokalyptisestä pelifiktiosta jäi uupumaan isometrisen kokoinen aukko paikattavaksi. Vuonna 2014 julkaistu Wasteland 2 -roolipeli korjasi vääryyden onneksi mallikkaasti jatkaen pelisarjaa, joka itsessään toimi alkuperäisen Falloutin henkisenä lähdeteoksena. Kuusi vuotta myöhemmin samat tekijät jatkavat perintöä Wasteland 3:lla, jossa ydintuhon jälkeinen aavikkokuvasto vaihdetaan jouluiseen puuteriin ja punertaviin nuttuihin.

Juonellisesti Wasteland 3 sijoittuu edellisen osan tapahtumien perään, mutta aiemmat eivät ole välttämättömiä uutuudesta nauttiakseen. Pelissä nähdään toki joitain tuttuja ja viittauksia aiempaan, mutta lähtökohtaisesti sarjan kaikki osat on aina suunniteltu itsenäisiksi teoksiksi. Tämän lisäksi Wasteland 3:ssa aloitetaan puhtaalta pöydältä.

Tapahtumapaikkana on pelisarjalle entuudestaan tuntematon Colorado, jonne Desert Rangersit matkaavat nöyränä stetsoni kourassa paikallisen sotaherran luokse. Arizonan kotikonnut ovat hiljalleen nääntymässä nälkään ja Patriarkaksi itseään kutsuva Coloradon hallitsija on luvannut avustuksia, kunhan lainvartijat käyvät ensin hakemassa takaisin tämän vastarintaan nousseet kolme lasta.

Juoni tuntuu alkuun kovin mielikuvituksettomalta, mutta paljastuu lopulta ilahduttavan harmaasävyiseksi kudelmaksi. Coloradon julman hyytävässä säässä pesivät ainoastaan samanlaiseen julmuuteen yltävät osapuolet, joten pelaajan moraalikompassi joutuu tuon tuosta mukavasti koetukselle. Studiolle ominaiseen tapaan maailma nojaa valintojen vapauteen ja haarautuvaan kerrontaan, jolloin Coloradon ja sen yksittäisten asukkaiden, kaupunkien ja heimojen kohtalo on täysin pelaajan käsissä. Pelistä uupuu kuitenkin selkeä hohtava hyvispolku, mikä tekee etenemisestä moraalisesti hyvin kutkuttavaa.

Oma ensimmäinen läpipeluukertani ei esimerkiksi sujunut suinkaan suunnitellun hyveellisesti, vaan matkan aikana kartalta hävitettiin niin murhanhimoisia pellejä, jumalpresidentti Ronald Reaganin nimeen palvovia uskovaisia kuin muutama naiivi kumppanikin.

Nostamani esimerkit korostavat samalla erinomaisesti pelin hirtehistä maailmaa, joka keventää sopivasti pelin muuta synkempää antia. Wasteland 3 onnistuukin kaappaamaan täydellisesti alkuperäisten Falloutien tunnelman vakavan ja humoristisen välimaastosta, sekä tarjoaa lukuisia mielenkiintoisia ja hyvin kirjoitettuja ristiriitaisia hahmoja. Matkalla mukaan tarttuvat kumppanit jäävät tosin turhan persoonattomiksi, sillä näille ei voi erikseen puhua, eikä heille ole kirjoitettu juuri minkäänlaisia hahmokohtaisia sivutehtäviä.

Pelillisesti Wasteland 3 ei sen sijaan tee mitään merkittäviä mullistuksia genreen, mutta suoraviivaistaa edellisten osien turhan monimutkaista järjestelmää juuri oikeista paikoista. Erilaisia kehitettäviä kykyjä ja siten vaihtoehtoja on yhä runsaasti, mutta jatkuvaan järjestelmiin juuttumisen sijaan näiden käyttö on automatisoitu. Esimerkiksi ansoitetun tai lukitun oven kohdalla ei tarvitse enää etsiä ensin sopivaa hahmoa ja sitten vielä oikeaa kykyä, vaan peli osaa tarkastaa nämä automaattisesti ja lähettää tehtävän kimppuun osaavimman tyypin klikatessa. Tämä tekee pelattavuudesta huomattavasti nautinnollisempaa, jolloin pelaaja voi keskittyä vain maailmasta nauttimiseen.

Maailma itsessään tarjoaa lukuisia salaisuuksia, kiinnostuksen kohteita ja hahmoja, jotka syventävät joko alueita tai tarjoavat hahmoille elintärkeää kokemusta tarjoavia tehtäviä. Osa tekemisistä on piilotettu vain tiettyjen kykyjen taakse, minkä lisäksi haarautuva kerronta estää kokemasta kaikkea yhdellä peluukerralla. Nuohosin reilun 50 tuntia kestäneen läpipeluun aikana maailman mielestäni läpikotaisin, vaan silti Coloradon aroihin jäi näemmä vielä muutama salaisuus löydettäväksi seuraaville kerroille.

Vuoropohjainen toiminta ei myöskään tarjoa ihmeempiä varsinkaan Divinity: Original Sin 2:n jälkeisellä aikakaudella, mutta se on silti alusta loppuun saakka riittävän nautinnollista ja sopivan haastavaa. Kuhunkin aselajiin jaetut erikoiskyvyt ja runsas määrä taisteluissa käytettäviä lisävarusteita tuovat kohtaamisiin vaihtoehtoja, minkä lisäksi monet yhteenotot voi välttää kokonaan joko puhumalla tai muine keinoin. Valitettavasti nämä myös palkitsevat pelaajaa päätehtävien ulkopuolella kaikkein vähiten, joten kokemuspisteiden osalta kannattaa melkein teurastaa kaikki vastaantuleva.

Vaikka taisteluissa ei ole sinänsä mitään valitettavaa, ovat ne silti turvallisuudessaan Wasteland 3:n mälsin puoli. Erot edeltävään jäävät lopulta melko vähäisiksi, eikä kokeiluun tai monipuolisuuteen taistelukentällä liioin kannusteta. Etenkin viime vuosina julkaistujen muiden studioiden tuotoksiin verrattuna se tuntuu hivenen vanhahtavalta, mutta onneksi pelin muu maailma ja vaihtoehtojen määrä pelastavat paljon.

Wasteland 3:sta ei voi myöskään puhua ilman bugeja, joita peliin mahtuu runsaasti ärsyttävistä harmittomiin. Muutamat päivitykset ovat onneksi korjanneet jo monet arvosteluaikana kohdatuista, mutta esimerkiksi kahden pelaajan yhteistyötila – peli on läpäistävissä täysin kahdestaan – on edelleen altis kaatuilulle ja muulle häröilylle. Omalla kohdallani törmäsin esimerkiksi mielenkiintoiseen ja valitsemiini kykyihini sidottuun ongelmaan, jossa päähahmoni menetti jokaisen tasonnousun myötä hipareita ja ennen pitkään kuoli pysyvästi. Tämä onneksi korjaantui ihan yhden arvon nostamisella, jota en vain jaksanut tehdä ennen kuin oli ihan pakko.

Haluan tosin huomauttaa, että arvosteluajastani noin 30 tuntia meni ennen julkaisua olevan keskeneräisen version parissa, jonka aikana kohtasin bugeja huomattavasti enemmän kuin julkaisun ja Day 1 -pätsin jälkeisen 20 tunnin aikana. Niitä on kuitenkin edelleen olemassa.

Wasteland 3 tuntuu tietyiltä osin hivenen vanhahtavalta genrensä teokselta, mutta siitä huolimatta kyseessä on suorastaan erinomainen henkinen jatkaja alkuperäisille Fallouteille. Mielenkiintoinen maailma, moraalisesti harmaat ja runsaslukuiset valinnat sekä sopiva annos huumoria luovat verisen nautinnollisen koktailin, jonka siemaisee kitusiinsa kernaasti ja miltei välittömästi uutta kierrosta jo tilaten.

WASTELAND 3

”Odotettu paluu joutomaahan on kutkuttavan kiehtova joskin aavistuksen elähtänyt roolipelikokemus.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliuutiset/arvostelu-wasteland-3-on-hieno-peli-jota-alkuperaisten-falloutien-ystavien-ei-kannata-jattaa-valiin/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Sekiro: Shadows Die Twice sai virallisen julkaisutrailerin

    Sekiro: Shadows Die Twice sai virallisen julkaisutrailerin

    Sekiro: Shadows Die Twice kertoo 1500-luvun japanissa seikkailevasta...
    Pelit
  • Bethesda korjasi Fallout 76:ssa todella helpon huijauksen mahdollistaneen bugin rajoittamalla PC-ver...

    Bethesda korjasi Fallout 76:ssa todella helpon huijauksen mahdollistaneen bugin rajoittamalla PC-ver...

    Fallout 76:n fysiikkamoottorin toiminta perustuu ruudunpäivitysnopeuteen, mikä teki...
    Bethesda
  • Video: Death Strandingin päähenkilö lyö pelaajaa naamaan liiasta jalkovälin tuijottelusta, lisäksi u...

    Video: Death Strandingin päähenkilö lyö pelaajaa naamaan liiasta jalkovälin tuijottelusta, lisäksi u...

    Death Stranding pitää sisällään Kojimalle hyvin tyypillisiä ominaisuuksia....
    Death Stranding
  • Lady Gaga saattaa olla mukana Cyberpunk 2077:ssa

    Lady Gaga saattaa olla mukana Cyberpunk 2077:ssa

    Aina luotettavat nimettömät lähteet ovat kuiskutelleet, että Lady...
    CD Projekt Red
  • Uusi timelapse-video näyttää kuinka upean dynaaminen kokonaisuus Red Dead Redemption 2:n pelimaailma...

    Uusi timelapse-video näyttää kuinka upean dynaaminen kokonaisuus Red Dead Redemption 2:n pelimaailma...

      Red Dead Redemption 2:n valtava pelimaailma on...
    Pelit
  • Gigabyte esitteli 27-tuumaisen Aorus AD27QD -pelinäytön

    Gigabyte esitteli 27-tuumaisen Aorus AD27QD -pelinäytön

    Aorus AD27QD -pelinäytön vahvuuksiin kuuluuvat näytön asennon runsaat...
    AMD Freesync
  • Kuvat: Näin heikkotasoinen on Halo: Infinite – traileri aiheutti suurta huvitusta sosiaalisessa medi...

    Kuvat: Näin heikkotasoinen on Halo: Infinite – traileri aiheutti suurta huvitusta sosiaalisessa medi...

    Halo: Infinite paljastettiin äskettäin, ja pelin graafinen ilme...
    Halo Infinite
  • Koripallokentille voi lähteä jo nyt, sillä NBA 2K20 -demo on ladattavissa

    Koripallokentille voi lähteä jo nyt, sillä NBA 2K20 -demo on ladattavissa

    NBA 2K20 -demo on kokeiltavissa PlayStation 4:lle, Xbox...
    NBA 2K20
  • Pelialan veteraanit perustivat studion, luvassa uuteen scifi-maailmaan sijoittuva eeppinen roolipeli

    Pelialan veteraanit perustivat studion, luvassa uuteen scifi-maailmaan sijoittuva eeppinen roolipeli

    Aiemmin BioWaren johtoportaassa työskennelleet ovat panneet alulle tuoreen...
    BioWare
  • Arvostelu | Griftlands on yksi kaikkien aikojen parhaista korttipeleistä – Kokeile jos Hades ja Retu...

    Arvostelu | Griftlands on yksi kaikkien aikojen parhaista korttipeleistä – Kokeile jos Hades ja Retu...

    Klei Entertainment ei petä fanejaan tälläkään kertaa, sillä...
    Griftlands

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Nintendo haastaa piraattisivuston oikeuteen – vaat...
”Halo-pelisarjan tietävät kaikki, mutta miksi sitt...
Lenovo julkisti Legion Phone Duel -pelipuhelimen
Google ei julkaissut omaa konsolia, vaan pelialust...
Sisältö julki: Kaikkea tätä on luvassa Apex Legend...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu: Tämä tuli puskista – Pirullisen vaikea cyberpunk-räiskintä Huntdown on yksi kesän parhais...

    Arvostelu: Tämä tuli puskista – Pirullisen vaikea cyberpunk-räiskintä Huntdown on yksi kesän parhais...

    Loistavasti toteutetun Huntdownin cyberpunkia huokuvassa maailmassa kaduilla marssivat...
    Huntdown
  • Galleria: Final Fantasy VII Remaken uudet kuvat paljastavat sivutehtäviä ja klassikkohahmoja

    Galleria: Final Fantasy VII Remaken uudet kuvat paljastavat sivutehtäviä ja klassikkohahmoja

    Final Fantasy VII Remakesta on jälleen paljastettu uusia...
    Final Fantasy VII Remake
  • The Division 2:n kehittäjä: ”Politiikka peleissä on huonoa bisnestä”

    The Division 2:n kehittäjä: ”Politiikka peleissä on huonoa bisnestä”

    The Division 2:ta kehittävän Ubisoft Massiven COO Alf...
    Peliala
  • Valve julkaisee tammikuussa dokumentin suomalaispelaajien voittamasta Dota 2:n maailmanmestaruudesta

    Valve julkaisee tammikuussa dokumentin suomalaispelaajien voittamasta Dota 2:n maailmanmestaruudesta

    Valve julkaisee 15. päivä tammikuuta Dota 2:n The...
    Dota 2
  • Nvidia julkisti GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen – hintaa ei kuitenkaan vielä paljastettu

    Nvidia julkisti GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen – hintaa ei kuitenkaan vielä paljastettu

    GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen tiedot julkaistiin...
    Geforce RTX 2060 12GB
  • E3: Ubisoft julkisti kuukausimaksullisen Uplay+ pelipalvelun PC:lle ja Google Stadialle

    E3: Ubisoft julkisti kuukausimaksullisen Uplay+ pelipalvelun PC:lle ja Google Stadialle

    Ubisoft lähtee haastamaan EA:n Originia, Xboxin Game Passia,...
    E3 2019
  • Alien: Hope for the Future on virallisia pelejä uskollisempi elokuville, vihjailee faniprojektin uus...

    Alien: Hope for the Future on virallisia pelejä uskollisempi elokuville, vihjailee faniprojektin uus...

    Epävirallinen Alien: Hope for the Future tulee olemaan...
    Alien
  • Haastattelussa esports-tähti Juhani ”Kantoraketti” Toivonen: ”Rainbow Six Siege on Suomessa pahasti ...

    Haastattelussa esports-tähti Juhani ”Kantoraketti” Toivonen: ”Rainbow Six Siege on Suomessa pahasti ...

    Rainbow Six Siege on yksi maailman suosituimmista kilpailullisista...
    eSports
  • PlayStation-pomo selitti, miksi alustojen välisen yhteispeluun tuominen PlayStation 4:lle kesti niin...

    PlayStation-pomo selitti, miksi alustojen välisen yhteispeluun tuominen PlayStation 4:lle kesti niin...

    Sony salli äskettäin alustojen välisen yhteispeluun PlayStation 4:llä...
    alustojen välinen yhteispeluu
  • Vampire: The Masqueraden ystävät saavat lisää pelattavaa vielä tämän vuoden puolella

    Vampire: The Masqueraden ystävät saavat lisää pelattavaa vielä tämän vuoden puolella

    Telltalen peleistä vaikutteita imenyt Vampire: The Masquerade –...
    Pelit

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: Carrion on vuoden parhaita indie-julkaisuja – Ihmisiä vainoavan lonkerohirviön ohjaaminen...

    Arvostelu: Carrion on vuoden parhaita indie-julkaisuja – Ihmisiä vainoavan lonkerohirviön ohjaaminen...

    Indie-peli Carrion kääntää kauhupelien asetelman päälaelleen. Siinä ei...
    Carrion
  • Tällainen on Command & Conquer Remastered, kokoelmasta julkaistiin pienimuotoinen traileri

    Tällainen on Command & Conquer Remastered, kokoelmasta julkaistiin pienimuotoinen traileri

    Command & Conquer Remastered näyttäytyy tuoreella trailerilla. Electronic...
    Command & Conquer
  • Mahdollinen PlayStation 5:n ominaisuus saattaa tehdä yksinpeleistäkin moninpelattavia

    Mahdollinen PlayStation 5:n ominaisuus saattaa tehdä yksinpeleistäkin moninpelattavia

    Sony on hankkinut patentin toiminnolle, joka saatetaan nähdä...
    Pelit

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme