Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Tukkikuorman kanssa ojasta allikkoon – SnowRunner on peli masokistisille rekkakuskeille

Posted on 7.5.2020

Monissa ajopeleissä tarkoituksena on, että ajaminen olisi mahdollisimman hauskaa. SnowRunnerin kehittäjät ovat lähestyneet ideaa päinvastaisesta suunnasta, tekemällä pelaamisesta mahdollisimman tuskaista. Ja sekös hauskaa vasta onkin.


Julkaisupäivä: 24.4.2020
Studio: Saber Interactive
Julkaisija: 2Focus Home Interactive
Saatavilla:PlayStation 4 (testattu, PC, Xbox One
Pelaajia: 1 + online co-op
Ikäraja: 3
Peliä pelattu arvostelua varten: noin 10 tuntia


SnowRunner lähtee siitä, mihin parin vuoden takainen SpinTires: MudRunner jäi. Mikä ei välttämättä ole kovin pitkällä, koska molemmat ajopelit ovat todennäköisesti historian haastavimpia ajosimulaattoreita, jossa jokainen kilometri on täyttä tuskaa.

Äkkiseltään voisi kuvitella, että rekkojen ajaminen hiljalleen rauhallista metsäpolkua pitkin olisi rentouttava kokemus. SnowRunner kuitenkin osoittaa, että näin ei todellakaan ole. Nimensä mukaisesti SnowRunner vie pelaajat arktisille alueille, mutta myös vuoristoon, mutavelliin, umpimetsään ja moneen muuhun paikkaan joihin autoilla ei pitäisi olla mitään asiaa. Mutta kuorma täytyy saada perille ja siinä ei itku auta, vaikka fysiikan lakien mukaan sen pitäisi olla mahdotonta.

LUE MYÖS: Arvostelu: 5 km/h tukkikuorman kanssa – Spintires: Mudrunner on ehkäpä maailman vaikein ajopeli

Rekkaa ohjatessa pelaajan tulee ohjaamisen lisäksi keskittyä ajoneuvosta riippuen myös esimerkiksi vaihteiston, nelivedon ja tasapyörästön lukon säätämiseen. Amerikassa kaikki on suurta, ja sen sijaan että dieselinkulutusta mitattaisiin litroja per 100 kilometria -asteikolla, mitataan sitä sen sijaan litroja minuutissa -asteikolla.

Jos, ja kun, jäädään jumiin niin täytyy kaivaa vinssi esiin ja toivoa että lähistöltä löytyisi sopiva vinssauspiste.

Ajellessa omaa ajoneuvoa täytyy myös varjella, sillä vaikka voisi kuvitella että planeetan karmeisimpiin olosuhteisiin suunnitellut työajoneuvot kestäisivät pientä kaltoinkohtelua, ei näin todellisuudessa ole. Sen sijaan styroksista ja pyhästä hengestä kootut rekat vahingoittuvat jo silloinkin, jos ajoneuvoa saatuu vähän kolhaisemaan vaikkapa pieneen kiveen. Hieman suurempaa vahinkoa syntyy, jos koko yhdistelmän ajaa kielekkeen reunalta alas rotkoon. Puhun kokemuksesta.

Jos diesel loppuu, renkaat sutivat tyhjää tai rekka lasteineen leviää jostain muusta syystä matkalle, voi apuun hakea toisen ajoneuvon, tai koko tehtävän voi aloittaa alusta. Kumpikaan vaihtoehdoista ei välttämättä tunnu kovin loistavalta siinä vaiheessa, kun samaa lastia on hinannut viimeiset kaksi tuntia ja loppupiste häämöttää ruudulla alle 50 metrin päässä.

Ja sitten kun se pelastusajoneuvokin on kohta ojassa jumissa, niin innokkaimmallekkin rekkamiehelle voi tulla kyynel silmäkulmaan, kun koko kalusto on ripoteltuna sinne tänne matkan varrelle eikä pelastajalle riitä enää pelastajaa.

Pelin edetessä pelaajan käyttöön aukeaa uusia ajoneuvoja ja lisää erilaisia kuormia. Tukkien lisäksi pelissä voi päästä, tai joutua, kuskaamaan vaikkaapa tiiliskiviä, teräspalkkeja tai tutkimusvälineistöä. Yhteensä erilaisia ajoneuvoja on yli 40 erilaista ja niistä jokaisella on omat heikkoutensa ja vahvuutensa, joten eri tehtäviin joutuu soveltamaan erilaista kalustoa. Ajoneuvoihin voi asentaa myös erilaisia päivityksiä, kuten tehokkaampia moottoreita.

Kiireisille pelaajille SnowRunneria ei voi suositella. Haastavassa maastossa parinkin kilometrin matka saattaa kestää tunteja, kun omaa ajokkia joutuu kiskomaan ojasta ja allikosta tuon tuosta. SnowRunnerin seesteinen ja hidastempoinen matelu on kuitenkin omalla erikoisella tavallaan hyvin nautinnollista. Oikeastaan ajaminen muistuttaa jo lähes strategiapelaamista varsinaisen ratin kääntelyn sijasta, sillä pelaajan täytyy miettiä etenemisreittiä tarkkaan etukäteen.

Kun jäinen tai mutainen parin kilometrin Via Dolorosa on viimein takana ja lasti on saatettu perille asti, ei pelaaja voi tuntea kuin suurta riemua. Ainakin paluumatkaan saakka.

Ajelemaan pääsee myös yhdessä ystävien kanssa, sillä SnowRunner tukee neljän ihmisen co-op-peluuta. Tällöin myös tehtävät monimutkaistuvat, eikä pelaaminen ole edelleenkään helppoa, kuten ei pidäkään olla. Ikävä kyllä saman sohvan split-screen-tilaa SnowRunnerista ei löydy.

Kamerakulmat hakevat välillä paikkaansa, mutta muuten SnowRunnerista on vaikea löytää pahaa sanottava. Jos idea lumessa, mudassa ja ties missä mömmössä ajelemisesta kiehtoo ja elämä on jo valmiiksi liian helppoa, on SnowRunner loistava valinta peliksi. Pelaamisen jälkeen monet tosielämän haasteet tuntuvatkin jälleen varsin helpoilta.

SNOWRUNNER

”Ei ole helppoa olla rekkamies.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-tukkikuorman-kanssa-ojasta-allikkoon-snowrunner-on-peli-sadistisille-rekkakuskeille/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Philips Hue -sovellukseen integraatio Spotifyn kanssa – Vaikka koko kodin valaistus musiikin tahtiin

    Philips Hue -sovellukseen integraatio Spotifyn kanssa – Vaikka koko kodin valaistus musiikin tahtiin

    Philips Hue -sovelluksen kautta hallittava valaistus saa uusia...
    Mobiiliuutiset
  • Arvostelu: Yllättäen julkaistu XCOM: Chimera Squad tekee pesäeroa emosarjaan persoonallisella otteel...

    Arvostelu: Yllättäen julkaistu XCOM: Chimera Squad tekee pesäeroa emosarjaan persoonallisella otteel...

    Firaxis Games yllättää fanit uudella XCOM-pelillä, jonka pienempi...
    Peliarvostelut
  • Samsung täydensi Odyssey 2021 -pelinäyttövalikoimaansa kolmella uudella Odyssey-mallilla: G3, G5 ja ...

    Samsung täydensi Odyssey 2021 -pelinäyttövalikoimaansa kolmella uudella Odyssey-mallilla: G3, G5 ja ...

    Samsungin uudet Odyssey 2021 -pelinäytöt ovat kaikki tasaisia...
    Odyssey
  • Fresh Prince of Bel-Air -tähti Alfonso Ribeiron tanssiliikkeet eivät saaneet tekijänoikeuksien suoja...

    Fresh Prince of Bel-Air -tähti Alfonso Ribeiron tanssiliikkeet eivät saaneet tekijänoikeuksien suoja...

    Yhdysvaltojen tekijänoikeustoimiston mukaan Fresh Prince of Bel-Air -tähti...
    Epic Games
  • Kuva: Näin tyrmäävän näyttävä on uusi Xbox Onen Phantom White -ohjain, jos tietovuotoon on uskominen

    Kuva: Näin tyrmäävän näyttävä on uusi Xbox Onen Phantom White -ohjain, jos tietovuotoon on uskominen

    Amazon-nettikauppa on esitellyt sivuillaan uutta Xbox One -ohjainta....
    Kuvat
  • Kehittäjä: “Xbox Game Pass on ensimmäinen pelipalvelu, joka ei riistä meitä.”

    Kehittäjä: “Xbox Game Pass on ensimmäinen pelipalvelu, joka ei riistä meitä.”

    Microsoftia on äskettäin kehuttu siitä, kuinka se kohtelee...
    Microsoft
  • Huhtikuussa mennään oikeuteen: Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy sai julkaisupäivän

    Huhtikuussa mennään oikeuteen: Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy sai julkaisupäivän

    Phoenix Wright: Ace Attorney -sarjan kolme ensimmäistä peliä...
    Pelit
  • Call of Duty -sarjan klassikkokartta saapuu Black Ops 4:ään ilmaiseksi huomenna

    Call of Duty -sarjan klassikkokartta saapuu Black Ops 4:ään ilmaiseksi huomenna

    Uusi versio Nuketown-kartasta on tarjolla PlayStation 4 -pelaajille...
    Call of Duty
  • Suosituista kauhupeleistä tunnettu Frictional Games kasvattaa nettisivuillaan jotain merkillistä, mu...

    Suosituista kauhupeleistä tunnettu Frictional Games kasvattaa nettisivuillaan jotain merkillistä, mu...

    Studion nettisivuilla tapahtuu kummia. Kauhupeleistä Amnesia ja SOMA...
    Amnesia
  • Arvostelu | Seuraatko maalin kuivumista vuvuzela huulilla ja vaahtomuovisormi pystyssä? Siinä tapauk...

    Arvostelu | Seuraatko maalin kuivumista vuvuzela huulilla ja vaahtomuovisormi pystyssä? Siinä tapauk...

    Kuka olisikaan uskonut, että automatisaatio rienasi jo siirtomaakauden...
    Peliarvostelut

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Mobiiliarvio: Myös PC:lle julkaistu The Innsmouth ...
Minecraft Story Modesta joutuu nykyään maksamaan 1...
PlayerUnknown’s Battlegrounds kiellettiin Nepaliss...
Vampire: The Masqueraden ystävät saavat lisää pela...
PlayStation 5 rikkoo jo nyt ennätyksiä, vaikka kon...

Tekniikka uutisia

  • QuakeCon saapui Eurooppaan – Vierailimme Lontoossa 25-vuotiasta Doomia juhlistaneessa tapahtumassa

    QuakeCon saapui Eurooppaan – Vierailimme Lontoossa 25-vuotiasta Doomia juhlistaneessa tapahtumassa

    Jo vuodesta 1996 lähtien vuosittain järjestetyn QuakeConin väristykset...
    Peliartikkelit
  • PlayStation-pomo selitti, miksi alustojen välisen yhteispeluun tuominen PlayStation 4:lle kesti niin...

    PlayStation-pomo selitti, miksi alustojen välisen yhteispeluun tuominen PlayStation 4:lle kesti niin...

    Sony salli äskettäin alustojen välisen yhteispeluun PlayStation 4:llä...
    alustojen välinen yhteispeluu
  • Kuva: World of Tanks saa ensimmäisen suomalaisen panssarivaunun, ja tältä se näyttää

    Kuva: World of Tanks saa ensimmäisen suomalaisen panssarivaunun, ja tältä se näyttää

    Hittipeli World of Tanks Blitziin saapuu joukko eurooppalaisia...
    Android
  • Nyt voit juhlistaa God of Warin vuosijuhlia ilmaisilla PlayStation 4 teemoilla ja avatareilla

    Nyt voit juhlistaa God of Warin vuosijuhlia ilmaisilla PlayStation 4 teemoilla ja avatareilla

    God of War täyttää yhden vuoden 20. päivä...
    God of War
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • Haastattelussa pelilegenda Sandy Petersen: “Teimme Doom 2:n vain rahan takia, mutta opimme siitä pal...

    Haastattelussa pelilegenda Sandy Petersen: “Teimme Doom 2:n vain rahan takia, mutta opimme siitä pal...

    Yhdysvaltalainen Carl Sanford Joslyn ”Sandy” Petersen (s. 1955)...
    Doom
  • Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Resident Evil: Welcome to Raccoon City keskittyy piinaavaan...
    Elokuvat
  • Siilisoftware - Suomalaisia pelejä

    Siilisoftware

    Siilisoftware.fi on vuonna 2000 perustettu tiimi, joka on tehnyt useita freeware pelejä ja ohjelmistoja. Siilisoftwaren tuotanto hiipui 2006 vuonna, eikä sen jälkeen ole julkaistu, kuin epävirallisia testiversioita. Eräjorma Eräjorma Kalast...
    Pelit
  • Final Fantasy 14:n uusi aika alkaa marraskuussa – Tutustuimme mullistavaan Endwalker-laajennukseen j...

    Final Fantasy 14:n uusi aika alkaa marraskuussa – Tutustuimme mullistavaan Endwalker-laajennukseen j...

    Marraskuu on monille Final Fantasy 14 -faneille varmasti...
    Final Fantasy
  • “Hyvin vihainen lesbo.”: Näin typerällä tavalla markkinoidaan valtavan suosittua The Last of Us Part...

    “Hyvin vihainen lesbo.”: Näin typerällä tavalla markkinoidaan valtavan suosittua The Last of Us Part...

    Australialainen on pelikauppa on päättänyt markkinoida The Last...
    Pelit

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Luvassa runsaasti lisää Marvel-pelejä? PS4:n Spider-Mania verrataan MCU-leffat käynnistäneeseen Iron...

    Luvassa runsaasti lisää Marvel-pelejä? PS4:n Spider-Mania verrataan MCU-leffat käynnistäneeseen Iron...

    Ennätyksiä rikkoneen Marvel’s Spider-Man -pelin odotetaan avaavan uuden aikakauden Marvelin supersankaripeleille. Syyskuun alussa ilmestynyt Marvel’s Spider-Man on jo nyt kohonnut yhdeksi vuoden kehutuimmista p… Lue koko artikkeli: ...
    Insomniac Games
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8: Vuoden 2005 Doom oli hirveä floppi, mutta lopult...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8: Vuoden 2005 Doom oli hirveä floppi, mutta lopult...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Doom
  • Myös Gigabyte ja Asus paljastivat GeForce RTX 3050 -näytönohjaimensa

    Myös Gigabyte ja Asus paljastivat GeForce RTX 3050 -näytönohjaimensa

    Gigabyte lähtee ottamaan budjettinäytönohjainten markkinaa haltuun kolmella eri...
    Asus

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme