Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Tukkikuorman kanssa ojasta allikkoon – SnowRunner on peli masokistisille rekkakuskeille

Posted on 7.5.2020

Monissa ajopeleissä tarkoituksena on, että ajaminen olisi mahdollisimman hauskaa. SnowRunnerin kehittäjät ovat lähestyneet ideaa päinvastaisesta suunnasta, tekemällä pelaamisesta mahdollisimman tuskaista. Ja sekös hauskaa vasta onkin.


Julkaisupäivä: 24.4.2020
Studio: Saber Interactive
Julkaisija: 2Focus Home Interactive
Saatavilla:PlayStation 4 (testattu, PC, Xbox One
Pelaajia: 1 + online co-op
Ikäraja: 3
Peliä pelattu arvostelua varten: noin 10 tuntia


SnowRunner lähtee siitä, mihin parin vuoden takainen SpinTires: MudRunner jäi. Mikä ei välttämättä ole kovin pitkällä, koska molemmat ajopelit ovat todennäköisesti historian haastavimpia ajosimulaattoreita, jossa jokainen kilometri on täyttä tuskaa.

Äkkiseltään voisi kuvitella, että rekkojen ajaminen hiljalleen rauhallista metsäpolkua pitkin olisi rentouttava kokemus. SnowRunner kuitenkin osoittaa, että näin ei todellakaan ole. Nimensä mukaisesti SnowRunner vie pelaajat arktisille alueille, mutta myös vuoristoon, mutavelliin, umpimetsään ja moneen muuhun paikkaan joihin autoilla ei pitäisi olla mitään asiaa. Mutta kuorma täytyy saada perille ja siinä ei itku auta, vaikka fysiikan lakien mukaan sen pitäisi olla mahdotonta.

LUE MYÖS: Arvostelu: 5 km/h tukkikuorman kanssa – Spintires: Mudrunner on ehkäpä maailman vaikein ajopeli

Rekkaa ohjatessa pelaajan tulee ohjaamisen lisäksi keskittyä ajoneuvosta riippuen myös esimerkiksi vaihteiston, nelivedon ja tasapyörästön lukon säätämiseen. Amerikassa kaikki on suurta, ja sen sijaan että dieselinkulutusta mitattaisiin litroja per 100 kilometria -asteikolla, mitataan sitä sen sijaan litroja minuutissa -asteikolla.

Jos, ja kun, jäädään jumiin niin täytyy kaivaa vinssi esiin ja toivoa että lähistöltä löytyisi sopiva vinssauspiste.

Ajellessa omaa ajoneuvoa täytyy myös varjella, sillä vaikka voisi kuvitella että planeetan karmeisimpiin olosuhteisiin suunnitellut työajoneuvot kestäisivät pientä kaltoinkohtelua, ei näin todellisuudessa ole. Sen sijaan styroksista ja pyhästä hengestä kootut rekat vahingoittuvat jo silloinkin, jos ajoneuvoa saatuu vähän kolhaisemaan vaikkapa pieneen kiveen. Hieman suurempaa vahinkoa syntyy, jos koko yhdistelmän ajaa kielekkeen reunalta alas rotkoon. Puhun kokemuksesta.

Jos diesel loppuu, renkaat sutivat tyhjää tai rekka lasteineen leviää jostain muusta syystä matkalle, voi apuun hakea toisen ajoneuvon, tai koko tehtävän voi aloittaa alusta. Kumpikaan vaihtoehdoista ei välttämättä tunnu kovin loistavalta siinä vaiheessa, kun samaa lastia on hinannut viimeiset kaksi tuntia ja loppupiste häämöttää ruudulla alle 50 metrin päässä.

Ja sitten kun se pelastusajoneuvokin on kohta ojassa jumissa, niin innokkaimmallekkin rekkamiehelle voi tulla kyynel silmäkulmaan, kun koko kalusto on ripoteltuna sinne tänne matkan varrelle eikä pelastajalle riitä enää pelastajaa.

Pelin edetessä pelaajan käyttöön aukeaa uusia ajoneuvoja ja lisää erilaisia kuormia. Tukkien lisäksi pelissä voi päästä, tai joutua, kuskaamaan vaikkaapa tiiliskiviä, teräspalkkeja tai tutkimusvälineistöä. Yhteensä erilaisia ajoneuvoja on yli 40 erilaista ja niistä jokaisella on omat heikkoutensa ja vahvuutensa, joten eri tehtäviin joutuu soveltamaan erilaista kalustoa. Ajoneuvoihin voi asentaa myös erilaisia päivityksiä, kuten tehokkaampia moottoreita.

Kiireisille pelaajille SnowRunneria ei voi suositella. Haastavassa maastossa parinkin kilometrin matka saattaa kestää tunteja, kun omaa ajokkia joutuu kiskomaan ojasta ja allikosta tuon tuosta. SnowRunnerin seesteinen ja hidastempoinen matelu on kuitenkin omalla erikoisella tavallaan hyvin nautinnollista. Oikeastaan ajaminen muistuttaa jo lähes strategiapelaamista varsinaisen ratin kääntelyn sijasta, sillä pelaajan täytyy miettiä etenemisreittiä tarkkaan etukäteen.

Kun jäinen tai mutainen parin kilometrin Via Dolorosa on viimein takana ja lasti on saatettu perille asti, ei pelaaja voi tuntea kuin suurta riemua. Ainakin paluumatkaan saakka.

Ajelemaan pääsee myös yhdessä ystävien kanssa, sillä SnowRunner tukee neljän ihmisen co-op-peluuta. Tällöin myös tehtävät monimutkaistuvat, eikä pelaaminen ole edelleenkään helppoa, kuten ei pidäkään olla. Ikävä kyllä saman sohvan split-screen-tilaa SnowRunnerista ei löydy.

Kamerakulmat hakevat välillä paikkaansa, mutta muuten SnowRunnerista on vaikea löytää pahaa sanottava. Jos idea lumessa, mudassa ja ties missä mömmössä ajelemisesta kiehtoo ja elämä on jo valmiiksi liian helppoa, on SnowRunner loistava valinta peliksi. Pelaamisen jälkeen monet tosielämän haasteet tuntuvatkin jälleen varsin helpoilta.

SNOWRUNNER

”Ei ole helppoa olla rekkamies.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-tukkikuorman-kanssa-ojasta-allikkoon-snowrunner-on-peli-sadistisille-rekkakuskeille/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Visceral, Telltale ja moni muu – Nämä 10 pelitaloa ovat lopettaneet toimintansa vuoden sisällä

    Visceral, Telltale ja moni muu – Nämä 10 pelitaloa ovat lopettaneet toimintansa vuoden sisällä

      Telltale ei ole ainoa studio joka on...
    Electronic Arts
  • Huijarit järjestivät sopupelejä CS:GO-turnauksessa – kuusi pidätettiin

    Huijarit järjestivät sopupelejä CS:GO-turnauksessa – kuusi pidätettiin

    Sopupelit vaivasivat australialaista CS:GO-turnausta. Kuusi henkilöä on pidätetty,...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Arvostelu: Tämä tuli puskista – Pirullisen vaikea cyberpunk-räiskintä Huntdown on yksi kesän parhais...

    Arvostelu: Tämä tuli puskista – Pirullisen vaikea cyberpunk-räiskintä Huntdown on yksi kesän parhais...

    Loistavasti toteutetun Huntdownin cyberpunkia huokuvassa maailmassa kaduilla marssivat...
    Huntdown
  • Arvostelu | Netflixin uusi Arcane-sarja todistaa, että elämme loistavien peliaiheisten sarjojen aika...

    Arvostelu | Netflixin uusi Arcane-sarja todistaa, että elämme loistavien peliaiheisten sarjojen aika...

    Pitkään peleistä ja pelisarjoista ammentaneiden elokuvien ja sarjojen...
    arcane
  • Toimittajan puheenvuoro: Kaikkien videopelileffojen tulisi ottaa oppia Detective Pikachun menestykse...

    Toimittajan puheenvuoro: Kaikkien videopelileffojen tulisi ottaa oppia Detective Pikachun menestykse...

    Peleihin perustuvat elokuvat tulee suunnata muillekin kuin pelaajille...
    Detective Pikachu
  • Alien: Hope for the Future on virallisia pelejä uskollisempi elokuville, vihjailee faniprojektin uus...

    Alien: Hope for the Future on virallisia pelejä uskollisempi elokuville, vihjailee faniprojektin uus...

    Epävirallinen Alien: Hope for the Future tulee olemaan...
    Alien
  • Razerin langattomat Nari Ultimate -pelikuulokkeet tarjoavat käyttäjälle myös värinäpalautetta

    Razerin langattomat Nari Ultimate -pelikuulokkeet tarjoavat käyttäjälle myös värinäpalautetta

    Razerin uusimpien pelikuulokkeiden Ultimate-version erikoisuus on haptinen värähtely,...
    langattomat kuulokkeet
  • Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Resident Evil: Welcome to Raccoon City keskittyy piinaavaan...
    Elokuvat
  • Soulcalibur VI -kamppailupeliä pääsee testaamaan ilmaiseksi tällä viikolla

    Soulcalibur VI -kamppailupeliä pääsee testaamaan ilmaiseksi tällä viikolla

    Bandai Namco järjestää Soulcalibur VI:sta avoimen verkkotestin, joka jatkuu koko viikonlopun. Kamppailupelisarja Soulcaliburin edellisestä osasta on vierähtänyt jo vuosia, ja sarja saattaa olla nuoremmille pelaajille melko tuntematon. Ehkäpä … ...
    Bandai Namco Entertainment
  • Sony julkisti neljä upean väristä DualShock 4 -peliohjainta

    Sony julkisti neljä upean väristä DualShock 4 -peliohjainta

    PlayStation 4:n DualShock 4 -peliohjainten mallisto laajenee syksyllä...
    DualShock 4

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Xbox One X -konsolin upean ja ainutlaatuisen Tomb ...
Vampire: The Masqueraden ystävät saavat lisää pela...
World War Z:n PC-version myynti sujuu hyvin Epic G...
Blizzard tähtää uusille markkinoille voimalla – Pa...
PlayerUnknown’s Battlegrounds kiellettiin Nepaliss...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu | Microsoft Flight Simulator olisi viiden tähden lentosimulaattori, jos se vain toimisi ku...

    Arvostelu | Microsoft Flight Simulator olisi viiden tähden lentosimulaattori, jos se vain toimisi ku...

    Microsoft Flight Simulator saattaa olla yksi kaikkien aikojen...
    Lentosimulaattorit
  • PS Storen viikonlopputarjous tarjoaa laatupelattavaa polkuhinnoin

    PS Storen viikonlopputarjous tarjoaa laatupelattavaa polkuhinnoin

    PS Storen viikonlopputarjouksissa tarjoillaan herkkua erityisesti hiippailupelien ja...
    Pelit
  • “Hyvin vihainen lesbo.”: Näin typerällä tavalla markkinoidaan valtavan suosittua The Last of Us Part...

    “Hyvin vihainen lesbo.”: Näin typerällä tavalla markkinoidaan valtavan suosittua The Last of Us Part...

    Australialainen on pelikauppa on päättänyt markkinoida The Last...
    Pelit
  • Huonoon valoon joutuneen Skyrim-modin kehittäjille lähetettiin tappouhkauksia

    Huonoon valoon joutuneen Skyrim-modin kehittäjille lähetettiin tappouhkauksia

    Skyrim Together -modin tarkoituksena on tehdä The Elder...
    Elder Scrolls 5 Skyrim
  • Respawn otti niskalenkin Apex Legends -huijareista – ”En tajua miten jäin kiinni ja nyt harmittaa”

    Respawn otti niskalenkin Apex Legends -huijareista – ”En tajua miten jäin kiinni ja nyt harmittaa”

    Respawn Entertainment on onnistunut kehittämään Apex Legendsin huijauksenestoa...
    Apex Legends
  • Tälläinen on Need For Speed Heatin kansitaide – peli vuoti julkisuuteen ennen virallista paljastamis...

    Tälläinen on Need For Speed Heatin kansitaide – peli vuoti julkisuuteen ennen virallista paljastamis...

    Need For Speed Heat on ilmestynyt itävaltalaisen pelikaupan...
    autopelit
  • Arvostelu | ”Bulkkifantasiaa pahimmillaan” – Uutta Baldur’s Gatea odottavien ei kannata haaskata Sol...

    Arvostelu | ”Bulkkifantasiaa pahimmillaan” – Uutta Baldur’s Gatea odottavien ei kannata haaskata Sol...

    Solasta: Crown of the Magisterin uskollinen D&D 5e...
    Peliarvostelut
  • “The Last of Us Part II mullistaa sen, millaisia isot pelit voivat olla”, vannoo pelikehittäjä

    “The Last of Us Part II mullistaa sen, millaisia isot pelit voivat olla”, vannoo pelikehittäjä

    Naughty Dog -studion The Last of Us Part...
    AAA-pelit
  • Pian jatko-osan saava toimintarope Nioh teki juuri suuren saavutuksen – studio kertoi asiasta psyked...

    Pian jatko-osan saava toimintarope Nioh teki juuri suuren saavutuksen – studio kertoi asiasta psyked...

    Team Ninjan kehittämä toimintaroolipeli Nioh ylitti huomattavan rajapyykin...
    Myyntiluvut
  • Epic Games Storella on valtavasti kirittävää: Steam ylitti yli miljardin käyttäjän rajan

    Epic Games Storella on valtavasti kirittävää: Steam ylitti yli miljardin käyttäjän rajan

    Steamin digitaalisena pelien kauppapaikkana haastaneella Epic Games Storella...
    digitaalinen pelimyynti

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • H1Z1 pyrkii kasvojenkohotukseen – Peli nimetään uudelleen ja kehittäjät vaihtuvat

    H1Z1 pyrkii kasvojenkohotukseen – Peli nimetään uudelleen ja kehittäjät vaihtuvat

    Daybreakin mukaan nykyään ilmaispelattava H1Z1 tunnetaan pian uudella Z1: Battle Royale -nimellä. Samalla kehittäjätiimi kootaan uudelleen. Pelaajakadosta kärsinyt H1Z1 muuttui aiemmin ilmaispelattavaksi. Siitä huolimatta battle royale -räisk… ...
    battle royale -pelit
  • Arvostelu | Assassin’s Creed: Valhalla on massiivinen viikinkiseikkailu, jonka parissa viettää miele...

    Arvostelu | Assassin’s Creed: Valhalla on massiivinen viikinkiseikkailu, jonka parissa viettää miele...

    Assassin’s Creed: Valhalla on peli, joka vetoaa varmasti...
    Assassin's Creed Valhalla
  • Arvostelu: Ori and the Will of the Wisps on uskomaton seikkailupeli – ”Viisi tähteä bugeista huolima...

    Arvostelu: Ori and the Will of the Wisps on uskomaton seikkailupeli – ”Viisi tähteä bugeista huolima...

    Ori and the Will of the Wisps olisi...
    indiepelit

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme