Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Samuraiajan Japaniin sijoittuva Ghost of Tsushima on upea kokemus, jossa Zelda kohtaa Sekiron

Posted on 14.7.2020

Ghost of Tsushiman avoin pelimaailma kuuluu kauneimpiin, joita peleissä on koskaan nähty. Kauniin ympäristön lisäksi Jin Sakain matka Tsushimassa on upea kokemus, joka upottaa pelaajan keskelle feodaaliajan Japania.


Julkaisu: 17.7.2020
Studio: Sucker Punch
Julkaisija: SIE
Saatavilla: PlayStation 4
Pelaajia: 1
Ikäraja: 18
Peliä pelattu: noin 30 tuntia


S

ucker Punch tunnetaan entuudestaan Infamous– ja Sly Cooper -sarjoista, eikä Ghost of Tsushima ainakaan kalpene studion muiden tuotosten rinnalla.

Ghost of Tsushimassa pelaaja ottaa Jin Sakai -nimisen samurain roolin. Peli alkaa, kun mongolivaltakunta hyökkää Tsushiman saarelle vuonna 1274. Lähes kaikki pelaajan toverit kaatuvat pelin alkuminuuteilla käytävässä taistelussa ja Sakai pelastuu vain ihmeen kaupalla.

Sakain tehtäväksi jää asettua vastarintaan mongolivalloittajia vastaan ja kerätä ympärilleen taistelutovereita, joiden avulla mongoleita vastaan voisi kamppailla. Tästä alkaa eeppinen retki kauniilla Tsushiman saarella. Sen aikana Sakain on hyväksyttävä se, ettei tiukka samuraietiketin noudattaminen ole epätoivoisessa tilanteessa välttämättä mahdollista.

SPOILEREISTA: Arvostelussa ei käytännössä paljasteta tarinasta mitään alkuasetelmaa pidemmälle. Käsittelen käytännössä vain pelin toteutusta ja laajempia teemoja.

Ensimmäiseksi Ghost of Tsushimassa kiinnittää huomiota pelin upeaan ympäristöön. Sitä varten kehittäjät vierailivat kehitysprosessin aikana useita kertoja tosielämän Tsushimassa. Pelimaailma ei ole yksi yhteen -kopio tosielämän Tsushimasta, vaan pikemminkin kokoelma sen parhaita ja kauneimpia paloja. Luonnon lisäksi pelistä löytyy myös ihmisten luomia rakennelmia, kuten linnoja ja pyhättöjä.

Pelimaailma on upean näköinen ja se tiristää PlayStation 4:stä viimeisetkin tehot irti. Tsushiman saaren luonto on upeaa katsottavaa ja vaihtelevat vuorokaudenajat sekä säätilat tekevät ympäristöstä eloisan. Ghost of Tsushimassa on kaikeksi onneksi photo mode ja komeita maisemia ikuistettavaksi kuvakaappauksiin todellakin riittää.

Ääninäyttelyn voi asettaa Ghost of Tsushimassa joko englanniksi tai japaniksi. Molempien laatu on korkeaa. Graafiselta puolelta tarjolla on puolestaan Akira Kurosawalle kumartava vaihtoehtoinen mustavalkotila.

Eräs Ghost of Tsushiman hienoista oivalluksista on pelaajaa avoimessa maailmassa ohjaava tuuli. Sen avulla pelaajan ei tarvitse kokea turhauttavia eksymisiä, mutta toisaalta se ei pistä silmään tavallisten pelaajan kohteita osoittavien merkkien ja nuolien tavoin. Samalla pelimaailmassa puhertava tuuli saa puut ja niityt huojumaan, mikä on komea näky.

Avoimessa maailmassa riittää valtavasti nähtävää ja koettavaa ja jo pelkästään ensimmäisenä aukeavalle pelialueelle on helppo unohtua hyvinkin pitkäksi aikaa. Pelaaja voi yleensä tavalla tai toisella kiivetä tai kävellä lähestulkoon mihin tahansa, mitä pelimaailmassa näkyy. Tsushiman saarella seikkaileva pelaaja palkitaankin erilaisilla salaisuuksilla, joiden löytämisestä tulee hyvä mieli.

Avoimen seikkailun lisäksi saarella on useita pienempiä sivutehtäviä, joissa pelaaja voi esimerkiksi vapauttaa vallattuja rakennuksia mongolien käsistä. Myös näihin upottaa mielellään aikaa, eivätkä ne tunnut päälle liimatuilta tai keinotekoisilta tavoilta pidentää peliaikaa vaan hyvinkin luontevilta osilta seikkailua.

Pääsääntöisesti pelin tarjoama kamppailu on nautinnollista. Taistelussa Sakailla on käytössään kaksi eri tarkoituksiin sopivaa miekkaa, jousi ja muutamia muita työkaluja vihollisten kukistamiseen. Varusteita voi parannella mielensä mukaan pelin edetessä.

Vihollisalueilla pelaajan kannattaa edetä varovasti hiippailen ja vihollisia yksitellen kukistaen. Tällöin etenemisreitin valinnan ja taktikoinnin arvo kasvaa ja varjoista esiin hyppäävänä samuraina pelaaminen on palkitsevaa.

Pelaaja joutuu usein kohtaamaan myös yksittäisiä vastustajia tai pieniä ryhmiä suorissa taisteluissa. Ghost of Tsushiman torjuntoja sekä hyvin ajoitettuja iskuja painottava kamppailu on toteutettu hyvin ja taistelussa kannattaa pitää järki mukana. Jo pelkkien rivivihollisten sivallukset kaatavat Sakain nopeasti, joten torjuntoja ei saa eikä voi laiminlyödä. Vaikeustaso on muutenkin kohtalaisen haastava tavallisillakin asetuksilla, mutta vaikeustasoa voi säätää vapaasti seikkailun aikana asetuksista.

Välillä Ghost of Tsushimassa tulee eteen kuitenkin myös kohtauksia, joissa pelaajan kimppuun ryntää kerralla isompi vihollisjoukko. Niissä tilanteissa hiippailu ja laskelmointi joutavat ikävä kyllä romukoppaan, eikä taistelu ole aina nautinnollista.

Suurissa kamppailuissa vihollisia tuntuu olevan yksinkertaisesti liikaa, jotta saisi rauhassa keskittyä kaksintaisteluun, ja kamppailu muuttuu helposti epämääräiseksi ja -toivoiseksi nappuloiden hakkaamiseksi. Suurempia vihollismassoja vastaan kamppailua hankaloittavat lisäksi välillä paikkaansa hakevat kamerakulmat.

Kokonaisuudessaan PlayStation 4:lle perjantaina ilmestyvä Ghost of Tsushima on kuitenkin upea avoimen maailman seikkailu, joka on sekoitus The Legend of Zelda: Breath of the Wildin ja Sekiro: Shadows Die Twicen kaltaisia pelejä. Avoimessa maailmassa seikkailu on antoisaa, minkä lisäksi myös tarina ja kamppailu pitävät tiukasti otteessaan.

GHOST OF TSUSHIMA

”Feodaaliajan Japaniin sijoittuva Ghost of Tsushima on upea graafinen taidonnäyte, eikä peli jätä muutenkaan kylmäksi.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-ghost-of-tsushima/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Videopelit aiheuttivat terrori-iskut, toteavat poliitikot ammuskeluiden jälkimainingeissa

    Videopelit aiheuttivat terrori-iskut, toteavat poliitikot ammuskeluiden jälkimainingeissa

    Videopelaaminen on helppo syntipukki monille tragedioille, kuten esimerkiksi...
    Pelit
  • Mobiiliarvio: Myös PC:lle julkaistu The Innsmouth Case on hauska Cthulhu-seikkailu, joka vie vaikka ...

    Mobiiliarvio: Myös PC:lle julkaistu The Innsmouth Case on hauska Cthulhu-seikkailu, joka vie vaikka ...

    The Innsmouth Casessa lähdetään selvittämään rantakaupungin mysteeriä leväperäisen...
    Android
  • Näin tyylikkäitä ovat Death Strandingin välivideot, osoittaa tuore traileri

    Näin tyylikkäitä ovat Death Strandingin välivideot, osoittaa tuore traileri

    Pelistä on julkaistu jälleen uusi traileri. Sony Interactive...
    Death Stranding
  • Horizon Zero Dawnin tarina jatkuu tänä vuonna, vaan ei vielä pelissä

    Horizon Zero Dawnin tarina jatkuu tänä vuonna, vaan ei vielä pelissä

    Horizon Zero Dawnin maailmaan sijoittuva sarjakuva käynnistyy myöhemmin...
    Guerrilla Games
  • Video: Death Strandingin päähenkilö lyö pelaajaa naamaan liiasta jalkovälin tuijottelusta, lisäksi u...

    Video: Death Strandingin päähenkilö lyö pelaajaa naamaan liiasta jalkovälin tuijottelusta, lisäksi u...

    Death Stranding pitää sisällään Kojimalle hyvin tyypillisiä ominaisuuksia....
    Death Stranding
  • Huonosti kävi jälleen yhden lelupelin: Ubisoftin viihdyttävä Starlink saa uutta sisältöä, mutta figu...

    Huonosti kävi jälleen yhden lelupelin: Ubisoftin viihdyttävä Starlink saa uutta sisältöä, mutta figu...

    Koko perheen scifi-seikkailu Starlink: Battle for Atlas saa...
    lelupelit
  • Arvostelu | NHL 22 on vaisu vuosipäivitys, josta ei täyttä hintaa viitsisi maksaa

    Arvostelu | NHL 22 on vaisu vuosipäivitys, josta ei täyttä hintaa viitsisi maksaa

    NHL 22 tarjoaa tänäkin vuonna sinällään onnistunutta virtuaalijääkiekkoa....
    EA
  • Maid of Sker yhdistelee hiiviskelyä ja selviytymiskauhua tosimaailman kummitustalossa

    Maid of Sker yhdistelee hiiviskelyä ja selviytymiskauhua tosimaailman kummitustalossa

    Kauhupeli Maid of Sker vie pelaajan yhteen Ison-Britannian...
    kauhupelit
  • Uuden vuodon perusteella seuraava Assassin’s Creed sijoittuu Skandinaviaan

    Uuden vuodon perusteella seuraava Assassin’s Creed sijoittuu Skandinaviaan

    Sekä Amazon.den että GameStopin verkkokaupoissa vilahti todennäköisesti Skandinaviaan...
    Assassin's Creed
  • Testi | PlayStation 5 tekee vaikutuksen DualSense-ohjaimella ja uskomattomilla latausajoilla

    Testi | PlayStation 5 tekee vaikutuksen DualSense-ohjaimella ja uskomattomilla latausajoilla

    PlayStation 5:n julkaisuun on Euroopassa vielä melkein kaksi...
    Peliartikkelit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Kuvat: Näin villiltä näyttää PlayStation 4 -yksino...
Niantic lanseerasi kolmivaiheisen bännisysteemin P...
Kuva: World of Tanks saa ensimmäisen suomalaisen p...
Kuvat: Horizon Zero Dawn -sarjakuvan ensimmäinen n...
Beta-testaaja yritti striimata Anthemia luvatta – ...

Tekniikka uutisia

  • Tulipahan pelattua: Mikromaksut, tuotesijoittelu ja härski rahastus pilaavat korispeli NBA 2K19:n

    Tulipahan pelattua: Mikromaksut, tuotesijoittelu ja härski rahastus pilaavat korispeli NBA 2K19:n

    Mikromaksut ovat viime vuosina levinneet ilmaispelattavista mobiilipeleistä aina AAA-tason pelijulkaisuihin saakka. 2K Gamesin julkaisema NBA 2K19 on kuitenkin kenties härskein veto tähän saakka ja mikromaksut onnistuvatkin pil… Lue koko artikk...
    2k Games
  • Arvostelu | Watch Dogs Legion on hyvää viihdettä, mutta teknotrilleri ei kestä tarkastelua pintaa sy...

    Arvostelu | Watch Dogs Legion on hyvää viihdettä, mutta teknotrilleri ei kestä tarkastelua pintaa sy...

    Watch Dogs Legion tarjoilee koukuttavaa hakkeritoimintaa, mutta yhteiskunnallinen...
    Google Stadia
  • Ensituntumat: Hitiksi noussut Call of Duty: Warzone ei keksi battle royalea uudelleen, mutta se ei v...

    Ensituntumat: Hitiksi noussut Call of Duty: Warzone ei keksi battle royalea uudelleen, mutta se ei v...

    Call of Duty: Warzone on Modern Warfaren itsenäinen,...
    Call of Duty
  • Arvostelu: Resident Evil 3 Remake ei yllä edeltäjänsä tasolle – Liika suoraviivaisuus ja hätiköinti ...

    Arvostelu: Resident Evil 3 Remake ei yllä edeltäjänsä tasolle – Liika suoraviivaisuus ja hätiköinti ...

    Capcom jatkaa uusioversioiden parissa Resident Evil -sarjan seuraavalla...
    Peliarvostelut
  • QuakeCon saapui Eurooppaan – Vierailimme Lontoossa 25-vuotiasta Doomia juhlistaneessa tapahtumassa

    QuakeCon saapui Eurooppaan – Vierailimme Lontoossa 25-vuotiasta Doomia juhlistaneessa tapahtumassa

    Jo vuodesta 1996 lähtien vuosittain järjestetyn QuakeConin väristykset...
    Peliartikkelit
  • Nvidia julkisti GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen – hintaa ei kuitenkaan vielä paljastettu

    Nvidia julkisti GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen – hintaa ei kuitenkaan vielä paljastettu

    GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen tiedot julkaistiin...
    Geforce RTX 2060 12GB
  • Huhu: The Witcher -sarjan toisella kaudella nähdään yksi fanien suosikkihirviöistä

    Huhu: The Witcher -sarjan toisella kaudella nähdään yksi fanien suosikkihirviöistä

    Netflixin The Witcher -sarjan toisella kaudella on huhun...
    Elokuvat
  • Arvostelu: The Gunk on juuri sopivan rento seikkailupeli joululomalle

    Arvostelu: The Gunk on juuri sopivan rento seikkailupeli joululomalle

    The Gunk on veikeä seikkailupeli, jossa puhdistetaan mustan...
    indiepelit
  • Traileri: Tältä näyttää K16-ikärajan Mortal Kombat -elokuva Scorpion’s Revenge, joka julkaistaan vie...

    Traileri: Tältä näyttää K16-ikärajan Mortal Kombat -elokuva Scorpion’s Revenge, joka julkaistaan vie...

    Mortal Kombat -elokuvia on tekeillä kaksin kappalein, ja...
    Elokuvat
  • Minecraft-elokuvan peräsimestä potkittu ohjaaja katkerana: “Warner Bros voi haistaa pitkän paskan”

    Minecraft-elokuvan peräsimestä potkittu ohjaaja katkerana: “Warner Bros voi haistaa pitkän paskan”

    Aiemmin Minecraft-elokuvaa tekemässä ollut It’s Always Sunny in...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • EA yllätti – käynnisti Project Atlas -pilvipalvelun kokeilujakson kaikessa hiljaisuudessa

    EA yllätti – käynnisti Project Atlas -pilvipalvelun kokeilujakson kaikessa hiljaisuudessa

    Electronic Arts satsaa pilvipelaamiseen Project Atlas -palvelulla. EA...
    Electronic Arts
  • WB Games on puuhastellut kahden Superman-pelin kimpussa jo vuodesta 2013 – kummatkin projektit peruu...

    WB Games on puuhastellut kahden Superman-pelin kimpussa jo vuodesta 2013 – kummatkin projektit peruu...

    WB Games on tuhonnut jo kaksi Superman-peliä. Avoimen...
    Pelit
  • Hideo Kojima haluaa hypätä pienien episodipelien ja manga-sarjakuvien kimppuun

    Hideo Kojima haluaa hypätä pienien episodipelien ja manga-sarjakuvien kimppuun

    Death Stranding -luojaa kiinnostaa mahtipontisten julkaisujen lisäksi myös...
    Death Stranding

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme