Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Samuraiajan Japaniin sijoittuva Ghost of Tsushima on upea kokemus, jossa Zelda kohtaa Sekiron

Posted on 14.7.2020

Ghost of Tsushiman avoin pelimaailma kuuluu kauneimpiin, joita peleissä on koskaan nähty. Kauniin ympäristön lisäksi Jin Sakain matka Tsushimassa on upea kokemus, joka upottaa pelaajan keskelle feodaaliajan Japania.


Julkaisu: 17.7.2020
Studio: Sucker Punch
Julkaisija: SIE
Saatavilla: PlayStation 4
Pelaajia: 1
Ikäraja: 18
Peliä pelattu: noin 30 tuntia


S

ucker Punch tunnetaan entuudestaan Infamous– ja Sly Cooper -sarjoista, eikä Ghost of Tsushima ainakaan kalpene studion muiden tuotosten rinnalla.

Ghost of Tsushimassa pelaaja ottaa Jin Sakai -nimisen samurain roolin. Peli alkaa, kun mongolivaltakunta hyökkää Tsushiman saarelle vuonna 1274. Lähes kaikki pelaajan toverit kaatuvat pelin alkuminuuteilla käytävässä taistelussa ja Sakai pelastuu vain ihmeen kaupalla.

Sakain tehtäväksi jää asettua vastarintaan mongolivalloittajia vastaan ja kerätä ympärilleen taistelutovereita, joiden avulla mongoleita vastaan voisi kamppailla. Tästä alkaa eeppinen retki kauniilla Tsushiman saarella. Sen aikana Sakain on hyväksyttävä se, ettei tiukka samuraietiketin noudattaminen ole epätoivoisessa tilanteessa välttämättä mahdollista.

SPOILEREISTA: Arvostelussa ei käytännössä paljasteta tarinasta mitään alkuasetelmaa pidemmälle. Käsittelen käytännössä vain pelin toteutusta ja laajempia teemoja.

Ensimmäiseksi Ghost of Tsushimassa kiinnittää huomiota pelin upeaan ympäristöön. Sitä varten kehittäjät vierailivat kehitysprosessin aikana useita kertoja tosielämän Tsushimassa. Pelimaailma ei ole yksi yhteen -kopio tosielämän Tsushimasta, vaan pikemminkin kokoelma sen parhaita ja kauneimpia paloja. Luonnon lisäksi pelistä löytyy myös ihmisten luomia rakennelmia, kuten linnoja ja pyhättöjä.

Pelimaailma on upean näköinen ja se tiristää PlayStation 4:stä viimeisetkin tehot irti. Tsushiman saaren luonto on upeaa katsottavaa ja vaihtelevat vuorokaudenajat sekä säätilat tekevät ympäristöstä eloisan. Ghost of Tsushimassa on kaikeksi onneksi photo mode ja komeita maisemia ikuistettavaksi kuvakaappauksiin todellakin riittää.

Ääninäyttelyn voi asettaa Ghost of Tsushimassa joko englanniksi tai japaniksi. Molempien laatu on korkeaa. Graafiselta puolelta tarjolla on puolestaan Akira Kurosawalle kumartava vaihtoehtoinen mustavalkotila.

Eräs Ghost of Tsushiman hienoista oivalluksista on pelaajaa avoimessa maailmassa ohjaava tuuli. Sen avulla pelaajan ei tarvitse kokea turhauttavia eksymisiä, mutta toisaalta se ei pistä silmään tavallisten pelaajan kohteita osoittavien merkkien ja nuolien tavoin. Samalla pelimaailmassa puhertava tuuli saa puut ja niityt huojumaan, mikä on komea näky.

Avoimessa maailmassa riittää valtavasti nähtävää ja koettavaa ja jo pelkästään ensimmäisenä aukeavalle pelialueelle on helppo unohtua hyvinkin pitkäksi aikaa. Pelaaja voi yleensä tavalla tai toisella kiivetä tai kävellä lähestulkoon mihin tahansa, mitä pelimaailmassa näkyy. Tsushiman saarella seikkaileva pelaaja palkitaankin erilaisilla salaisuuksilla, joiden löytämisestä tulee hyvä mieli.

Avoimen seikkailun lisäksi saarella on useita pienempiä sivutehtäviä, joissa pelaaja voi esimerkiksi vapauttaa vallattuja rakennuksia mongolien käsistä. Myös näihin upottaa mielellään aikaa, eivätkä ne tunnut päälle liimatuilta tai keinotekoisilta tavoilta pidentää peliaikaa vaan hyvinkin luontevilta osilta seikkailua.

Pääsääntöisesti pelin tarjoama kamppailu on nautinnollista. Taistelussa Sakailla on käytössään kaksi eri tarkoituksiin sopivaa miekkaa, jousi ja muutamia muita työkaluja vihollisten kukistamiseen. Varusteita voi parannella mielensä mukaan pelin edetessä.

Vihollisalueilla pelaajan kannattaa edetä varovasti hiippailen ja vihollisia yksitellen kukistaen. Tällöin etenemisreitin valinnan ja taktikoinnin arvo kasvaa ja varjoista esiin hyppäävänä samuraina pelaaminen on palkitsevaa.

Pelaaja joutuu usein kohtaamaan myös yksittäisiä vastustajia tai pieniä ryhmiä suorissa taisteluissa. Ghost of Tsushiman torjuntoja sekä hyvin ajoitettuja iskuja painottava kamppailu on toteutettu hyvin ja taistelussa kannattaa pitää järki mukana. Jo pelkkien rivivihollisten sivallukset kaatavat Sakain nopeasti, joten torjuntoja ei saa eikä voi laiminlyödä. Vaikeustaso on muutenkin kohtalaisen haastava tavallisillakin asetuksilla, mutta vaikeustasoa voi säätää vapaasti seikkailun aikana asetuksista.

Välillä Ghost of Tsushimassa tulee eteen kuitenkin myös kohtauksia, joissa pelaajan kimppuun ryntää kerralla isompi vihollisjoukko. Niissä tilanteissa hiippailu ja laskelmointi joutavat ikävä kyllä romukoppaan, eikä taistelu ole aina nautinnollista.

Suurissa kamppailuissa vihollisia tuntuu olevan yksinkertaisesti liikaa, jotta saisi rauhassa keskittyä kaksintaisteluun, ja kamppailu muuttuu helposti epämääräiseksi ja -toivoiseksi nappuloiden hakkaamiseksi. Suurempia vihollismassoja vastaan kamppailua hankaloittavat lisäksi välillä paikkaansa hakevat kamerakulmat.

Kokonaisuudessaan PlayStation 4:lle perjantaina ilmestyvä Ghost of Tsushima on kuitenkin upea avoimen maailman seikkailu, joka on sekoitus The Legend of Zelda: Breath of the Wildin ja Sekiro: Shadows Die Twicen kaltaisia pelejä. Avoimessa maailmassa seikkailu on antoisaa, minkä lisäksi myös tarina ja kamppailu pitävät tiukasti otteessaan.

GHOST OF TSUSHIMA

”Feodaaliajan Japaniin sijoittuva Ghost of Tsushima on upea graafinen taidonnäyte, eikä peli jätä muutenkaan kylmäksi.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-ghost-of-tsushima/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • World of Tanks täytti 10 vuotta – Palasimme vuosien tauon jälkeen tankkipelin pariin, ja koukkuunhan...

    World of Tanks täytti 10 vuotta – Palasimme vuosien tauon jälkeen tankkipelin pariin, ja koukkuunhan...

    Kiitos World of Tanks 2010-2020! Pelasin World of...
    Peliartikkelit
  • Gears-sarjan kehittäjät työstävät kokonaan uutta scifi-peliä

    Gears-sarjan kehittäjät työstävät kokonaan uutta scifi-peliä

    Splash Damage etsii parhaillaan uusia työntekijöitä kehittämään kokonaan...
    Gear Tactics
  • PlayStation Storeen saapui uusi erä PlayStation 4 -tarjouspelejä – mukana esimerkiksi Grand Theft Au...

    PlayStation Storeen saapui uusi erä PlayStation 4 -tarjouspelejä – mukana esimerkiksi Grand Theft Au...

    PlayStation Storeen on lisätty nippu uusia pelitarjouksia. PlayStation...
    Pelit
  • Xbox Game Passin tarjonta pysyy epävakaana: Äskettäin kadonnut Fallout 4 palaa uusien pelien mukana

    Xbox Game Passin tarjonta pysyy epävakaana: Äskettäin kadonnut Fallout 4 palaa uusien pelien mukana

    Xbox Game Passin valikoimaan tulee taas muutoksia. Nyt...
    Fallout 4
  • Showtimen Halo-peleihin perustuvassa TV-sarjassa nähdään myös Master Chief

    Showtimen Halo-peleihin perustuvassa TV-sarjassa nähdään myös Master Chief

    Showtime on tuottamassa Halo-peleihin perustuvaa TV-sarjaa, jossa nähdään...
    Elokuvat
  • Shenmue 3 keräsi yli seitsemän miljoonan dollaria joukkorahoituksella

    Shenmue 3 keräsi yli seitsemän miljoonan dollaria joukkorahoituksella

    Fanit tukivat Shenmuen 3:n kehitystä Kickstarterissa 7 179...
    Pelit
  • AMD on työstämässä kilpailijaa Nvidian Image Scaling -toiminnolle

    AMD on työstämässä kilpailijaa Nvidian Image Scaling -toiminnolle

    AMD:n teknologia kulkee nimellä Radeon Super Resolution. Sen...
    AMD
  • Razer julkaisi suosikkikuulokkeen uudistetun version – Kraken V3 -pelikuulokkeista tarjolle nyt kolm...

    Razer julkaisi suosikkikuulokkeen uudistetun version – Kraken V3 -pelikuulokkeista tarjolle nyt kolm...

    Razer Kraken V3 yhdistää valmistajan eri pelikuulokkeista tuttuja...
    pelikuulokkeet
  • PlayStation 5:stä löytynyt ”mysteeriportti” ihmetyttää konsolia odottavia pelaajia

    PlayStation 5:stä löytynyt ”mysteeriportti” ihmetyttää konsolia odottavia pelaajia

    PlayStation 5:n ulkonäkö on jo paljastunut virallisissa pressikuvissa...
    Pelit
  • Toimittajan puheenvuoro: Red Dead Redemption 2 ei kiinnosta minua pätkääkään – ja siihen on monta sy...

    Toimittajan puheenvuoro: Red Dead Redemption 2 ei kiinnosta minua pätkääkään – ja siihen on monta sy...

    Red Dead Redemption 2 on ollut vuoden 2018...
    Peliartikkelit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

PlayStation Storeen saapui uusi erä PlayStation 4 ...
Toimittajan puheenvuoro: Kaikkien videopelileffoje...
Nyt ovat maisemat kohdillaan: Voit löytää oman kot...
Peliriihi
Kuvat: Gears 5 tuo mukanaan upean version Xbox One...

Tekniikka uutisia

  • Peruutetusta Last of Us -animaatioelokuvasta vuoti kuvia

    Peruutetusta Last of Us -animaatioelokuvasta vuoti kuvia

    Sonyn kaavailemasta ja sittemmin peruuttamasta Last of Us...
    Pelit
  • Xbox Game Passiin lisätään koko joukko uusia pelejä joulukuussa Xbox Onelle sekä PC:lle

    Xbox Game Passiin lisätään koko joukko uusia pelejä joulukuussa Xbox Onelle sekä PC:lle

    Microsoftin pelipalveluun luvassa paljon uutta pelattavaa joulukuun aikana,...
    Microsoft
  • Bethesda tukipalvelu mokasi pahasti – vuoti asiakkaidensa henkilötietoja eteenpäin

    Bethesda tukipalvelu mokasi pahasti – vuoti asiakkaidensa henkilötietoja eteenpäin

    Bethesdan tukipalvelu on joutunut viime aikoina huonoon valoon....
    Bethesda
  • Vampyr-roolipeli saa pian kaksi uutta pelimuotoa, jotka tarjoavat täysin erilaiset pelikokemukset

    Vampyr-roolipeli saa pian kaksi uutta pelimuotoa, jotka tarjoavat täysin erilaiset pelikokemukset

    Kesällä ilmestynyt Vampyr saa tällä viikolla päivityksen, joka tuo Dontnod Entertainment vampyyriseikkailuun kaksi uudenlaista pelitapaa. Vampyr-roolipelille lupailtiin jo kesällä uusia moodeja, ja nyt ne ovat viimein valmii… Lue koko artikkeli...
    DONTNOD Entertainment
  • ENCE vei odotetusti Assemblyjen Counter-Strike Global Offensive -turnauksen – Mutta ei ilman vastari...

    ENCE vei odotetusti Assemblyjen Counter-Strike Global Offensive -turnauksen – Mutta ei ilman vastari...

    Kansainvälisestikkin viime aikoina erinomaisesti menestynyt ENCE oli myös...
    Assembly Winter
  • Mikä ihmeen Fuser? Esittelyssä Rock Bandin tekijöiden uutuus, jota pelatakseen ei muovikitaroita tar...

    Mikä ihmeen Fuser? Esittelyssä Rock Bandin tekijöiden uutuus, jota pelatakseen ei muovikitaroita tar...

    Ensi viikolla ilmestyvä Fuser on Harmonixin uusi rytmipeli,...
    Bilepelit
  • Traileri: näin julma on Brutal Minecraft, joka tuo Doomin Minecraftiin

    Traileri: näin julma on Brutal Minecraft, joka tuo Doomin Minecraftiin

    Brutal Minecraft muuttaa Minecraftin todella häijyksi. Brutal Minecraft...
    Doom
  • Huhtikuussa mennään oikeuteen: Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy sai julkaisupäivän

    Huhtikuussa mennään oikeuteen: Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy sai julkaisupäivän

    Phoenix Wright: Ace Attorney -sarjan kolme ensimmäistä peliä...
    Pelit
  • Odotus päättyy vihdoinkin – DayZ julkaistaan PlayStation 4:lle ensi viikolla

    Odotus päättyy vihdoinkin – DayZ julkaistaan PlayStation 4:lle ensi viikolla

    Varsinaisessa kehityshelvetissä muhinut DayZ on viimeinkin tulossa PlayStation...
    battle royale -pelit
  • Deathloop on vuoden parhaita pelejä – Pelisuunnittelija Bennet Smith kertoi Muropaketille, miten yll...

    Deathloop on vuoden parhaita pelejä – Pelisuunnittelija Bennet Smith kertoi Muropaketille, miten yll...

    Arkane Studiosin toimintapeli Deathloop on kiistatta kuluvan vuoden...
    Arkane Studios

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kokeilu | Arozzi Vernazza Soft Fabric -pelituoli – Miellyttävämmin kangasverhoilulla

    Kokeilu | Arozzi Vernazza Soft Fabric -pelituoli – Miellyttävämmin kangasverhoilulla

    Pelituoli voi olla mukava olemukseltaan, mutta myös hillitty...
    pelituolit
  • Marvel’s Spider-Manin uusin päivitys lisäsi peliin pelaajien kaipaamia lätäköitä sekä New Game Plus ...

    Marvel’s Spider-Manin uusin päivitys lisäsi peliin pelaajien kaipaamia lätäköitä sekä New Game Plus ...

    Ennen Marvel’s Spider-Manin julkaisua pelaajat suuttuivat, kun he...
    Insomniac
  • Testi | Razer Orochi V2 (White Edition) -pelihiiri – Pelaajan matkakaveri

    Testi | Razer Orochi V2 (White Edition) -pelihiiri – Pelaajan matkakaveri

    Pelihiiret mielletään varsin vahvasti pöytäkoneiden kavereiksi. Liikkuvaan käyttöön...
    langattomat pelihiiret

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme