Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Netflixin Ghost in the Shell: SAC_2045 -sarja on hirvittävä pettymys

Posted on 4.5.2020

Pääosin pelkkään toimintaan keskittävä uusi Ghost in the Shell on raivostuttavan huono tietokoneanimaatio.

Vaikka asia tuleekin selville jo nimestä, niin jostain syystä Netflix ei ole promonnut uutta Ghost in the Shell: SAC_2045 -sarjaansa Ghost In The Shell: Stand Alone Complex -animesarjan jatkona. Ideana on ilmeisesti houkutella Ghost in the Shellin vain vuoden 1995 klassikkoleffasta tai Scarlett Johanssonin vuoden 2017 kammottavasta näytelmäelokuvasta tuntevat tapittamaan tv-ruutua.

Kovimmille GitS-faneille asiaa ei tarvitse sen enempää selitellä. Itse olin melko pihalla uuden sarjan ensimmäisen jakson aikana, johon luulin olevan kaksi syytä. Vuosien 2002-2005 välillä pyörinyttä Stand Alone Complex -sarjaa tuli kyllä aikoinaan tuijotettua, mutta sen juonikuviot eivät olleet enää kovin hyvin muistissa. Toinen ja todellinen syy on kuitenkin se, että SAC_2045 eroaa visuaaliselta tyyliltään ja sisällöltään täysin kaikista muista Ghost in the Shell -tuotoksista.

Rohkea uudistuminen on aina hatunnoston arvoinen asia, mutta se ei automaattisesti tarkoita, että tarjolla olisi mitään omaperäistä tai rajoja rikkovaa. Ghost in the Shell: SAC_2045 näyttää aivan kammottavalta ja lainaa ideansa paremmiltaan. Stand Alone Complexin käsikirjoittaja-ohjaaja Kenji Kamiyama on mukana tälläkin kertaa, kuten myös Production I.G. – animestudio. Tutuista nimistä ei kuitenkaan ole paljon apua, sillä Ghost in the Shell on tehty nyt kokonaan tietokoneanimaationa, joka näyttää niin huonolta, ettei tiedä pitäisikö itkeä vai nauraa.

Stand Alone Complex käytti CGI:ta vain perinteisen animaation mausteena, ollen vuosituhannen alussa tehdyksi sarjaksi todella tyylikäs. SAC_2045 on sen vastakohta, täysin hengetön digiluomus, joka tulee mieleen ainakin yli kymmenen vuotta vanhan huonon videopelin välianimaatiot. Sarjan kliiniset muovimannekiinit eivät onnistu välittämään minkään sortin tunteita puhuessaan suu väärään tahtiin liikkuen. Hahmot ja ympäröivä maailma näyttävät siltä kuin ne eivät olisi lähelläkään valmiita.

Kaiken lisäksi sarjan pääpaino on toiminnassa, josta ei varsinkaan pimeämmissä kohtauksissa tahdo saada mitään selvää. Loppupuolella mukaan tulee asioiden syvällisempääkin käsittelyä, mutta sarja on silti täysi katastrofi. Tästä voi ilmeisesti syyttää 3DG-animaatiosta vastaavaa Sola Digital Arts -lafkaa ja toisena ohjaajana toimivaa Shinji Aramakia.

Sarjan alussa teksti kertoo Simultaneous Global Default -nimisen katastrofin tehneen maailman kaikista valuutoista täysin arvottomia, jonka johdosta supervallat ovat sodassa keskenään, tarkoituksenaan kiihdyttää kansantaloutta. Major Kusanagi, Batou ja suurin osa entisen Section 9 -jäsenistä toimii nyt palkkasotilaina Yhdysvalloissa. Juonikuvio palaa silti melko pian tutuille urille, mutta sillä ei oikeastaan ole yhtään mitään merkitystä. Sarja on geneerisyydessään niin käsittämättömän tylsä, etten ymmärrä miten tekijät edes kehtaavat kutsua tätä Ghost in the Shelliksi. Lukemattomien tieteistarinoiden esikuva on nyt itse vanhentuneelta tuntuva pastissi.

Sarja ei onnistu saamaan katsojaa välittämään mistään – ei juonestaan, hahmoistaan tai edes siitä minkä takia he ylipäätään taistelevat. Mitään oikeasti kiinnostavaa ei edes näytetä, vaan kaikki kerrotaan unettavan dialogin kautta. Maailman muuttaneesta katastrofista olisi kiva nähdä edes vilaus, sillä jollain ilveellä se on onnistunut muuttamaan tulevaisuuden cyberpunk-maailman melkein kuin meidän tylsäksi todellisuudeksemme.

Turhanpäiväisiä toimintakohtauksia kyllä riittää, mäiskettä joka ei kuljeta juonta mihinkään. Aiemmin actionilla oli tarkoituksensa, mutta nyt räiskitään vain räiskimisen vuoksi. Aikuiskatsojille suunnattu ja ajatuksia herättävä Ghost in the Shell on muuttunut yläasteikäisille tarkoitetuksi moskaksi.

Puolivälin jälkeen pohditaan jonkin verran nykyhetken eriarvoisuutta, yksilönvapautta ja kontrollia, mutta vailla ainuttakaan omaperäistä ideaa. George Orwell käsitteli samoja aiheita jo vuonna 1949 ilmestyneessä 1984-dystopiaklassikossaan. Juoni lähtee loppua kohden vähän kiinnostavampaan suuntaan, mutta sinne asti pääsy on melkoisen taistelun takana. Moista ei ehkä kannata edes yrittää, ellet ole todella intohimoinen fani. Esiteltyään edes muutaman lupaavan idean kausi päättyy cliffhangeriin. Lisää on luvassa, mutta tämän turauksen jälkeen jatko ei voisi vähempää kiinnostaa.

Netflix onnistuu jälleen yllättämään laskemalla rimaansa vielä alemmas. Sen Ghost in the Shell -versio on jopa muutaman vuoden takaista näytelmäelokuvaa huonompi.

Ghost in the Shell: SAC_2045:n ensimmäisen kauden kaikki 12 jaksoa ovat nyt katsottavissa Netflixissä.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-netflixin-ghost-in-the-shell-sac_2045-sarja-on-hirvittava-pettymys/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Simpsoneiden 32. kausi saapuu Suomeen vihdoinkin tammikuussa

    Simpsoneiden 32. kausi saapuu Suomeen vihdoinkin tammikuussa

    Simpsoneiden 32. tuotantokausi saapuu vihdoinkin Suomen Disney+:aan tammikuussa....
    Disney
  • Marvel paljasti hirvittävän syyn, miksi Venom suojelee aina viattomia

    Marvel paljasti hirvittävän syyn, miksi Venom suojelee aina viattomia

    Uusi Venom-sarjakuva paljastaa lisää symbionttihahmon taustoja. Marvelin julkaisemassa,...
    Elokuvat
  • Arvostelu | Marvelin uusi Shang-Chi-elokuva pitää nähdä jo pelkkien toimintakohtausten takia – ”Heng...

    Arvostelu | Marvelin uusi Shang-Chi-elokuva pitää nähdä jo pelkkien toimintakohtausten takia – ”Heng...

    Marvel Studiosin ensimmäinen aasialaistaustaisesta supersankarista kertova toimintaelokuva Shang-Chi...
    Awkwafina
  • Traileri | Child’s Play -kauhuklassikon tarinaa jatkava Chucky-tv-sarja nähdään vihdoinkin syksyllä

    Traileri | Child’s Play -kauhuklassikon tarinaa jatkava Chucky-tv-sarja nähdään vihdoinkin syksyllä

    Murhaajanukke Chucky saa oman tv-sarjansa. SYFY-kanava on julkaissut...
    Brad Dourif
  • Apple TV julkaisee ensi viikolla Daniel Craigista kertovan Being James Bond -dokumentin

    Apple TV julkaisee ensi viikolla Daniel Craigista kertovan Being James Bond -dokumentin

    Being James Bond -dokumentti kertaa Daniel Craigin uran...
    Elokuvat
  • Arvostelu | Rima ei ole korkealla, mutta The Ice Road on hitusen tavallista parempi Liam Neesonin to...

    Arvostelu | Rima ei ole korkealla, mutta The Ice Road on hitusen tavallista parempi Liam Neesonin to...

    Liam Neeson pelastaa jälleen, mutta tappaa tavallista vähemmän...
    Elokuva-arvostelut
  • HBO Nordicin uutuudet tällä viikolla: Historiallinen draamasarja Gentleman Jack

    HBO Nordicin uutuudet tällä viikolla: Historiallinen draamasarja Gentleman Jack

    Tälläkin viikolla HBO Nordicilla jännätään viime viikolla alkanutta...
    Elokuvat
  • Näyttelijä Dick Miller on kuollut – tuttu mm. Terminatorista ja Gremlinsistä sekä Roger Cormanin elo...

    Näyttelijä Dick Miller on kuollut – tuttu mm. Terminatorista ja Gremlinsistä sekä Roger Cormanin elo...

    Roger Cormanin b-luokan elokuvien vakiokasvo Dick Miller on...
    Elokuvauutiset
  • Spider-Man: Across the Spider-Versen traileri on julkaistu – Hämähäkkimies 2099 on mukana Into the S...

    Spider-Man: Across the Spider-Versen traileri on julkaistu – Hämähäkkimies 2099 on mukana Into the S...

    Sony Pictures on julkaissut ensimmäisen trailerin Spider-Man: Into...
    elokuvatrailerit
  • Traileri: Bruce Dern Teksasin moottorisahamurhaajan tunnelmissa uudessa kauhuelokuvassa Ravage

    Traileri: Bruce Dern Teksasin moottorisahamurhaajan tunnelmissa uudessa kauhuelokuvassa Ravage

    Kauhuelokuva Ravage julkaistaan VOD-versiona elokuussa. Annabelle Dexter-Jones (tv-sarjat...
    Annabelle Dexter-Jones

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Minecraft-elokuvan peräsimestä potkittu ohjaaja ka...
Arvostelu | The French Dispatch on hyvä elokuva, m...
Älä unohda: Yksi vuoden 2020 odotetuimmista scifi-...
Arvostelu | Omerta 6/12 on näyttävää
Suomi-toimint...
Huhu:
Marvel Studios tuo ensi vuonna valkokankaall...

Tekniikka uutisia

  • Kuva: Venom ja Carnage repivät toisiaan kappaleiksi Venom-jatko-osan uudessa julisteessa

    Kuva: Venom ja Carnage repivät toisiaan kappaleiksi Venom-jatko-osan uudessa julisteessa

    Sony Pictures on lykännyt Venom-jatko-osan ensi-illan syyskuulta lokakuulle...
    elokuvajulisteet
  • Ensimmäiset kuvat SAS: Rogue Heroes -sarjasta – Tältä näyttää Peaky Blindersin luojan ja Game of Thr...

    Ensimmäiset kuvat SAS: Rogue Heroes -sarjasta – Tältä näyttää Peaky Blindersin luojan ja Game of Thr...

    SAS: Rogue Heroes on Peaky Blinders -luoja Steven...
    Alfie Allen
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • Evil Dead Rise

    Evil Dead Rise

    Ensi-ilta: 21.4.2023 Ohjaus: Lee Cronin Käsikirjoitus: Lee Cronin Rooleissa: Lily Sullivan, Alyssa Sutherland, Morgan Davies, Gabrielle Echols ja Nell Fisher Ikoninen kauhufranchise saa jatkoa, kun New Line Cinema ja Renai...
    Elokuvat
  • Dan Aykroyd ei osaa lopettaa: Puheet Ghostbusters 3:sta jatkuvat edelleen

    Dan Aykroyd ei osaa lopettaa: Puheet Ghostbusters 3:sta jatkuvat edelleen

    Alkuperäisten Ghostbusters-elokuvien Dan Aykroyd paljasti, että Ghostbusters 3:n...
    Dan Aykroyd
  • Game of Thronesista tuttu näyttelijä sai roolin Lord of the Rings -sarjasta

    Game of Thronesista tuttu näyttelijä sai roolin Lord of the Rings -sarjasta

    Amazonin Lord of the Rings -sarja on maailman kallein...
    Amazon Prime
  • WitcherCon on tulossa – Netflixin ja CD Projekt Redin fanitapahtuma järjestetään heinäkuussa ja sinä...

    WitcherCon on tulossa – Netflixin ja CD Projekt Redin fanitapahtuma järjestetään heinäkuussa ja sinä...

    Netflix ja CD Projekt Red järjestävät heinäkuussa mittavan...
    CD Projekt Red
  • Traileri: Näin uljas on retrohenkinen John Wick -peli

    Traileri: Näin uljas on retrohenkinen John Wick -peli

    Eräs pelikehittäjä on luonut John Wick -toimintapelin, joka...
    Elokuvat
  • Eikö huvita raahata muksuja leffateatteriin ja maksaa itseään kipeäksi? Ryhmä Hau -elokuvan voi kats...

    Eikö huvita raahata muksuja leffateatteriin ja maksaa itseään kipeäksi? Ryhmä Hau -elokuvan voi kats...

    Yli 100 000 katsojaa Suomessa kerännyt Ryhmä Hau...
    Elokuvauutiset
  • Traileri: Tältä näyttää Krista Kosonen BDSM-roolissaan Koirat eivät käytä housuja -elokuvassa – Odot...

    Traileri: Tältä näyttää Krista Kosonen BDSM-roolissaan Koirat eivät käytä housuja -elokuvassa – Odot...

    Cannesin elokuvajuhlilla maailmanensi-iltansa saanut, J-P Valkeapään ohjaama Koirat...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Piditkö Netflixin kehutusta Arcane-sarjasta? Testasimme viisi peliä, jotka sijoittuvat samaan Runete...

    Piditkö Netflixin kehutusta Arcane-sarjasta? Testasimme viisi peliä, jotka sijoittuvat samaan Runete...

    Riot Gamesin luoma Runeterran universumi on nyt kaikkien...
    arcane
  • Tämä kuva osoittaa selvästi, miten huono sarja Simpsoneista on tullut 1990-luvun kultakauden jälkeen

    Tämä kuva osoittaa selvästi, miten huono sarja Simpsoneista on tullut 1990-luvun kultakauden jälkeen

    Moni vanha Simpsons-fani on sitä mieltä, että Foxin...
    Elokuvauutiset
  • Vuoden kahjoin traileri ei ollut aprillipila – Jim Jarmuschin zombileffa The Dead Don’t Die avaa Can...

    Vuoden kahjoin traileri ei ollut aprillipila – Jim Jarmuschin zombileffa The Dead Don’t Die avaa Can...

    Jim Jarmuschin The Dead Don’t Die on ilmeisesti aivan...
    Adam Driver

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme