Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Netflixin Ghost in the Shell: SAC_2045 -sarja on hirvittävä pettymys

Posted on 4.5.2020

Pääosin pelkkään toimintaan keskittävä uusi Ghost in the Shell on raivostuttavan huono tietokoneanimaatio.

Vaikka asia tuleekin selville jo nimestä, niin jostain syystä Netflix ei ole promonnut uutta Ghost in the Shell: SAC_2045 -sarjaansa Ghost In The Shell: Stand Alone Complex -animesarjan jatkona. Ideana on ilmeisesti houkutella Ghost in the Shellin vain vuoden 1995 klassikkoleffasta tai Scarlett Johanssonin vuoden 2017 kammottavasta näytelmäelokuvasta tuntevat tapittamaan tv-ruutua.

Kovimmille GitS-faneille asiaa ei tarvitse sen enempää selitellä. Itse olin melko pihalla uuden sarjan ensimmäisen jakson aikana, johon luulin olevan kaksi syytä. Vuosien 2002-2005 välillä pyörinyttä Stand Alone Complex -sarjaa tuli kyllä aikoinaan tuijotettua, mutta sen juonikuviot eivät olleet enää kovin hyvin muistissa. Toinen ja todellinen syy on kuitenkin se, että SAC_2045 eroaa visuaaliselta tyyliltään ja sisällöltään täysin kaikista muista Ghost in the Shell -tuotoksista.

Rohkea uudistuminen on aina hatunnoston arvoinen asia, mutta se ei automaattisesti tarkoita, että tarjolla olisi mitään omaperäistä tai rajoja rikkovaa. Ghost in the Shell: SAC_2045 näyttää aivan kammottavalta ja lainaa ideansa paremmiltaan. Stand Alone Complexin käsikirjoittaja-ohjaaja Kenji Kamiyama on mukana tälläkin kertaa, kuten myös Production I.G. – animestudio. Tutuista nimistä ei kuitenkaan ole paljon apua, sillä Ghost in the Shell on tehty nyt kokonaan tietokoneanimaationa, joka näyttää niin huonolta, ettei tiedä pitäisikö itkeä vai nauraa.

Stand Alone Complex käytti CGI:ta vain perinteisen animaation mausteena, ollen vuosituhannen alussa tehdyksi sarjaksi todella tyylikäs. SAC_2045 on sen vastakohta, täysin hengetön digiluomus, joka tulee mieleen ainakin yli kymmenen vuotta vanhan huonon videopelin välianimaatiot. Sarjan kliiniset muovimannekiinit eivät onnistu välittämään minkään sortin tunteita puhuessaan suu väärään tahtiin liikkuen. Hahmot ja ympäröivä maailma näyttävät siltä kuin ne eivät olisi lähelläkään valmiita.

Kaiken lisäksi sarjan pääpaino on toiminnassa, josta ei varsinkaan pimeämmissä kohtauksissa tahdo saada mitään selvää. Loppupuolella mukaan tulee asioiden syvällisempääkin käsittelyä, mutta sarja on silti täysi katastrofi. Tästä voi ilmeisesti syyttää 3DG-animaatiosta vastaavaa Sola Digital Arts -lafkaa ja toisena ohjaajana toimivaa Shinji Aramakia.

Sarjan alussa teksti kertoo Simultaneous Global Default -nimisen katastrofin tehneen maailman kaikista valuutoista täysin arvottomia, jonka johdosta supervallat ovat sodassa keskenään, tarkoituksenaan kiihdyttää kansantaloutta. Major Kusanagi, Batou ja suurin osa entisen Section 9 -jäsenistä toimii nyt palkkasotilaina Yhdysvalloissa. Juonikuvio palaa silti melko pian tutuille urille, mutta sillä ei oikeastaan ole yhtään mitään merkitystä. Sarja on geneerisyydessään niin käsittämättömän tylsä, etten ymmärrä miten tekijät edes kehtaavat kutsua tätä Ghost in the Shelliksi. Lukemattomien tieteistarinoiden esikuva on nyt itse vanhentuneelta tuntuva pastissi.

Sarja ei onnistu saamaan katsojaa välittämään mistään – ei juonestaan, hahmoistaan tai edes siitä minkä takia he ylipäätään taistelevat. Mitään oikeasti kiinnostavaa ei edes näytetä, vaan kaikki kerrotaan unettavan dialogin kautta. Maailman muuttaneesta katastrofista olisi kiva nähdä edes vilaus, sillä jollain ilveellä se on onnistunut muuttamaan tulevaisuuden cyberpunk-maailman melkein kuin meidän tylsäksi todellisuudeksemme.

Turhanpäiväisiä toimintakohtauksia kyllä riittää, mäiskettä joka ei kuljeta juonta mihinkään. Aiemmin actionilla oli tarkoituksensa, mutta nyt räiskitään vain räiskimisen vuoksi. Aikuiskatsojille suunnattu ja ajatuksia herättävä Ghost in the Shell on muuttunut yläasteikäisille tarkoitetuksi moskaksi.

Puolivälin jälkeen pohditaan jonkin verran nykyhetken eriarvoisuutta, yksilönvapautta ja kontrollia, mutta vailla ainuttakaan omaperäistä ideaa. George Orwell käsitteli samoja aiheita jo vuonna 1949 ilmestyneessä 1984-dystopiaklassikossaan. Juoni lähtee loppua kohden vähän kiinnostavampaan suuntaan, mutta sinne asti pääsy on melkoisen taistelun takana. Moista ei ehkä kannata edes yrittää, ellet ole todella intohimoinen fani. Esiteltyään edes muutaman lupaavan idean kausi päättyy cliffhangeriin. Lisää on luvassa, mutta tämän turauksen jälkeen jatko ei voisi vähempää kiinnostaa.

Netflix onnistuu jälleen yllättämään laskemalla rimaansa vielä alemmas. Sen Ghost in the Shell -versio on jopa muutaman vuoden takaista näytelmäelokuvaa huonompi.

Ghost in the Shell: SAC_2045:n ensimmäisen kauden kaikki 12 jaksoa ovat nyt katsottavissa Netflixissä.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-netflixin-ghost-in-the-shell-sac_2045-sarja-on-hirvittava-pettymys/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Marvel-pomo vahvisti: Spider-Man: Homecomingista tuttu hahmo nähtiin jo Incredible Hulkissa yhdeksän...

    Marvel-pomo vahvisti: Spider-Man: Homecomingista tuttu hahmo nähtiin jo Incredible Hulkissa yhdeksän...

    Spider-Man palaa valkokankaille kesällä. Jon Wattsin ohjaama Spider-Man:...
    Elokuvat
  • Traileri: Näin uljas on retrohenkinen John Wick -peli

    Traileri: Näin uljas on retrohenkinen John Wick -peli

    Eräs pelikehittäjä on luonut John Wick -toimintapelin, joka...
    Elokuvat
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Bonus: Voita reilu kasa herkkuja ja oheistuotepaketti

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Bonus: Voita reilu kasa herkkuja ja oheistuotepaketti

    Muropaketin varsinaiset jouluarvonnat päättyivät aatonaattona 23. joulukuuta, mutta...
    Elokuvauutiset
  • Netflixin huippuodotetun The Witcher -sarjan julisteet esittelevät Henry Cavillin keltaiset silmät j...

    Netflixin huippuodotetun The Witcher -sarjan julisteet esittelevät Henry Cavillin keltaiset silmät j...

    Netflixin The Witcher -sarja julkaistaan suoratoistopalvelussa 20. joulukuuta....
    Elokuvat
  • Spider-Man-fanien odotus palkitaan vihdoinkin huomenna – Nyt on syytä varautua ”isoihin yllätyksiin”

    Spider-Man-fanien odotus palkitaan vihdoinkin huomenna – Nyt on syytä varautua ”isoihin yllätyksiin”

    Spider-Man: No Way Homen ensimmäinen traileri julkaistiin elokuussa,...
    Elokuvauutiset
  • “Ämpärijono kutsuu!”- Joulukuun Star Wars -elokuvasta julkaistiin uusi kuva, josta oli ihan pakko te...

    “Ämpärijono kutsuu!”- Joulukuun Star Wars -elokuvasta julkaistiin uusi kuva, josta oli ihan pakko te...

    Joulukuussa ensi-iltansa saavasta Star Wars: The Rise of...
    Elokuvauutiset
  • Rahastuksen makua? Deadpool 2 tuodaan elokuvateattereihin uudelleen, nyt pahasti sensuroituna versio...

    Rahastuksen makua? Deadpool 2 tuodaan elokuvateattereihin uudelleen, nyt pahasti sensuroituna versio...

    20th Century Fox aikoo nyhtää Deadpoolin suosiosta kaiken...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu | Uusi Foundation-tv-sarja vain raapaisee scifi-klassikon pintaa, mutta näyttää kertakaikk...

    Arvostelu | Uusi Foundation-tv-sarja vain raapaisee scifi-klassikon pintaa, mutta näyttää kertakaikk...

    Isaac Asimovin Säätiö-kirjoihin pohjaavan ja jättibudjetilla tehdyn Foundation-tv-sarjan...
    Apple TV Plus
  • Huhu: Amazonin Lord of the Rings -sarja aiotaan käynnistää massiivisella jaksomäärällä

    Huhu: Amazonin Lord of the Rings -sarja aiotaan käynnistää massiivisella jaksomäärällä

    Miljardibudjetilla tehtävä Lord of the Rings -sarja nähdään...
    Amazon
  • Edes rehellinen traileri ei löydä Batman: The Animated Series -sarjasta huonoja puolia

    Edes rehellinen traileri ei löydä Batman: The Animated Series -sarjasta huonoja puolia

    1990-luvun alun Batman: The Animated Series on joutunut...
    Batman

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Uusi Ryhmä Hau -elokuva on tulossa Suomen leffatea...
Alien: Hope for the Future on virallisia pelejä us...
Arvostelu: Jodorowsky’s Dune on elokuva, joka joka...
Hei, naisia vihaavat Star Wars -fanit – Tämä trail...
Guardians of the Galaxy -tähti on ilkialasti uudes...

Tekniikka uutisia

  • ”Oh, Hi Mark!” – Legendaarisen huonon The Room -elokuvan voi nyt katsoa YouTubesta ilmaiseksi

    ”Oh, Hi Mark!” – Legendaarisen huonon The Room -elokuvan voi nyt katsoa YouTubesta ilmaiseksi

    Tommy Wiseaun vuonna 2003 ohjaama The Room on legendaarinen kalkkuna. Koska elokuva ei kuitenkaan ole televisiokanavien tehotoistossa Suomessa, on Wiseaun mestariteos jäänyt näkemättä jopa monelta sellaiselta, joka The … Lue koko artikkeli: htt...
    Elokuvauutiset
  • Ensituntumat: Marvel’s Avengers ei vielä aivan vakuuttanut, mutta toivoa riittää silti

    Ensituntumat: Marvel’s Avengers ei vielä aivan vakuuttanut, mutta toivoa riittää silti

    Pääsimme Gamescom 2019 -tapahtuman yhteydessä pelaamaan pienen pätkän...
    Crystal Dynamics
  • Ensimmäiset kuvat SAS: Rogue Heroes -sarjasta – Tältä näyttää Peaky Blindersin luojan ja Game of Thr...

    Ensimmäiset kuvat SAS: Rogue Heroes -sarjasta – Tältä näyttää Peaky Blindersin luojan ja Game of Thr...

    SAS: Rogue Heroes on Peaky Blinders -luoja Steven...
    Alfie Allen
  • Traileri | Child’s Play -kauhuklassikon tarinaa jatkava Chucky-tv-sarja nähdään vihdoinkin syksyllä

    Traileri | Child’s Play -kauhuklassikon tarinaa jatkava Chucky-tv-sarja nähdään vihdoinkin syksyllä

    Murhaajanukke Chucky saa oman tv-sarjansa. SYFY-kanava on julkaissut...
    Brad Dourif
  • Kuva: Venom ja Carnage repivät toisiaan kappaleiksi Venom-jatko-osan uudessa julisteessa

    Kuva: Venom ja Carnage repivät toisiaan kappaleiksi Venom-jatko-osan uudessa julisteessa

    Sony Pictures on lykännyt Venom-jatko-osan ensi-illan syyskuulta lokakuulle...
    elokuvajulisteet
  • Uusi Dolittle-traileri julkaistu: Tältä näyttää Robert Downey Jr.:n ensimmäinen uusi elokuva Iron Ma...

    Uusi Dolittle-traileri julkaistu: Tältä näyttää Robert Downey Jr.:n ensimmäinen uusi elokuva Iron Ma...

    Robert Downey Jr. jätti Iron Manin taakseen Avengers:...
    Dolittle
  • Tällainen on uusi Terminator: Resistance – räiskinnästä julkaistiin lyhyt pelivideo

    Tällainen on uusi Terminator: Resistance – räiskinnästä julkaistiin lyhyt pelivideo

    Terminator-räiskintäpeli tulee saataville marraskuussa. Aiemmin tässä kuussa julkistettu...
    elokuvapelit
  • Red Notice -traileri esittelee Netflixin historian suurimman elokuvan – Ensi-ilta marraskuussa

    Red Notice -traileri esittelee Netflixin historian suurimman elokuvan – Ensi-ilta marraskuussa

    Red Noticen pääosissa nähdään Dwayne Johnson, Ryan Reynolds...
    Dwayne Johnson
  • Stan Lee cameossa vielä kerran – Asialla Marvelin sijaan Jay & Silent Bobin Jayna tunnettu Jason...

    Stan Lee cameossa vielä kerran – Asialla Marvelin sijaan Jay & Silent Bobin Jayna tunnettu Jason...

    Jason Mewes tekee esikoisohjauksensa elokuvassa Madness in the...
    Elokuvat
  • Arvostelu: Midsommar on Ari Asterin painostava kauhudraama keskiyön auringon alla

    Arvostelu: Midsommar on Ari Asterin painostava kauhudraama keskiyön auringon alla

    Hereditaryn ohjanneen Ari Asterin uusin kauhudraama vie joukon...
    Elokuva-arvostelut

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | Halloween Kills tappaa vain halun nähdä enää ainuttakaan kauhuelokuvasarjan surkeaa jatk...

    Arvostelu | Halloween Kills tappaa vain halun nähdä enää ainuttakaan kauhuelokuvasarjan surkeaa jatk...

    Vuoden 2018 Halloweenin jatko-osa on sekasotku, joka yrittää...
    Andi Matichak
  • Unchartedin leffaversio sai uuden ohjaajan – Dan Trachtenberg tunnetaan 10 Cloverfield Lanesta

    Unchartedin leffaversio sai uuden ohjaajan – Dan Trachtenberg tunnetaan 10 Cloverfield Lanesta

    Leffaversio tunnetusta ja kiitellystä Uncharted-pelisarjasta etenee sen jälkeen,...
    Dan Trachtenberg
  • Uusi Kauna-elokuva sai julisteen: Kauhua kiskotaan taas hiuksista

    Uusi Kauna-elokuva sai julisteen: Kauhua kiskotaan taas hiuksista

    Pitkät mustat hiukset ovat kauhua jo itsessään, ainakin...
    Elokuvat

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme