Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Kohuttu ja ääriväkivaltainen The Hunt -ihmistenmetsästyselokuva pilkkaa niin vasemmistoa kuin oikeistoa satiirin ja mustan huumorin keinoin

Posted on 24.3.2020

Kauhutoimintaelokuva The Huntissa on paljon samaa kuin Jordan Peelen Get Out -kauhuhitissä.


Ensi-ilta: 20.03.2020.
Alkuperäisnimi: The Hunt
Ohjaus: Craig Zobel
Käsikirjoitus: Nick Cuse & Damon Lindelof
Pääosissa: Betty Gilpin, Hilary Swank, Ike Barinholtz, Wayne Duvall, Ethan Suplee, Emma Roberts
Pituus: 89 minuuttia
Ikäraja: K16

 


Damon Lindelofin ja Jason Blumin tuottaman The Hunt -elokuvan ensi-ilta peruttiin viime syksynä Yhdysvaltojen joukkoampumisten takia. Leffa saapui siellä vihdoinkin teattereihin 13. maaliskuuta, mutta sitten koronavirus laittoi ovet säppiin. Universal Pictures päätti julkaista ääriväkivaltaisen satiirin vain viikko ensi-illan jälkeen vuokrauspalveluissa. Suomessa elokuva ei ehtinyt edes leffateattereihin asti, mutta se tuli täälläkin vuokrattavaksi viime viikon perjantaina.

Studio promosi tämän vuoden puolella The Huntia mainoslauseella ”kohuelokuva, jota kukaan ei ole nähnyt”. Moni vetää leffasta taatusti edelleen herneen nenäänsä, mutta The Hunt on huomattavasti fiksumpi teos kuin mitä ensimmäisistä trailereista saattoi päätellä.

Elokuvan kantava idea on simppeli – ääriväkivaltaisessa poliittisessa satiirissa vasemmistoeliitti metsästää poliittisesti ja mielipiteissään oikealle kallellaan olevia ihmisiä. Tai niin mainoskampanja haluaa katsojan luulevan, huijaten kuitenkin tahallisen huonosti.

Elokuvan alussa kännykkään saapuvassa tekstiviestissä intoillaan metsästyksen alkavan pian. Rikkaan ihmisen rikkaille ystävilleen lähettämä viesti kertoo, ettei mikään ole parempaa kuin päästä ampumaan ja teurastamaan köyhää roskasakkia.

Teurastusta ja sairasta tappamista onkin luvassa kun rikkaat liberaalit pääsevät pelaamaan metsästyspeliään, jossa saaliina on duunaritaustaisia konservatiiveja. The Hunt ei kuitenkaan ole toimintaelokuvan muotoon puettua kidutus- tai murhapornoa, vaan melko skarppi satiiri, jossa on paljon samaa kuin Jordan Peelen Get Out -kauhuelokuvassa.

Genre-elokuvaksi naamioitu teos käsittelee räjähdysherkkiä yhteiskunnallisia aiheita ja kahtiajakautunutta Amerikkaa.

Viime vuoden puolella tekijät ja studio tökkivät tahallaan kepillä julkaisemalla provosoiva trailereita. Niiden saama vastaanotto lähti kuitenkin lapasesta viimeistään siinä vaiheessa kun presidentti Donald Trump tuomitsi elokuvan vasemmistopropagandaksi, jonka on vain tarkoitus aiheuttaa kaaosta.

Vasemmistolaiset elokuvantekijät siis hyökkäävät oikeistoa vastaan elokuvalla, jossa heidät nähdään ampumassa huvikseen konservatiiveja?

Tämä selvä.

Ehkäpä tekijätietoja vilkaisemalla olisi voinut päätellä luvassa olevan jotain muuta, mutta trailerin vastaanotto oli juuri sitä samaa mille elokuva nauraa. The Hunt ei ole poliittisesti kummallakaan äärilaidalla tai edes puolella, sillä se pilkkaa aivan kaikkia niin vasemmalla kuin oikealla, niitä jotka vain pitävät käsiä korvillaan ja huutavat omaa mielipidettään ääneen.

Indie-elokuvista tutun Craig Zobelin ohjaama sekä Lindelofin ja Nick Cusen käsikirjoittama elokuva laittaa rikkaiden vasemmistolaisten suihin vuorosanoja, joissa puhutaan esimerkiksi ”siitä rotannussijapresidentistä”, väitellään tuohtuneena saako afrikanamerikkalaisia kutsua mustiksi sekä huudetaan ilmastokatastrofin olevan totta murhahommien aikana.

Leffa lähtee käyntiin kun 12 siepattua konservatiivia herää tokkurassa pellolta, jonka keskellä on kontti täynnä aseita. Siitä alkaa teurastus, jossa ihmisiä tapetaan mitä mielikuvituksellisimmilla ja yököttävimmillä tavoilla. Katsojalle tulee kuitenkin selväksi hyvin pian, että ääriväkivalta on tahallaan sarjakuvamaisen överiä ja sen on tarkoitus naurattaa.

Yhtä hahmoista ammutaan, jonka jälkeen hän putoaa piikkejä täynnä olevaan kuoppaan ja päätyy niiden lävistämäksi, jonka jälkeen räjähdys repii hahmolta jalat irti ja suolet ulos. Tässä vaiheessa hän on edelleen hengissä ja anelee apua. Kohtaus ei edes ole elokuvan rankimmasta päästä.

Myös konservatiivihahmot ovat pelkkiä stereotyyppejä, kuten valkoinen wannabe-räppäri, salaliittoteorioista mekastava podcast-juontaja ja Ivanka Trump -fani. Pääosaan nousee kuitenkin Betty Gilpinin esittämä Crystal, joka jostain syystä osaa taistelulajeja, eikä luota kehenkään tai mihinkään. Elokuva ei nosta myöskään häntä muiden yläpuolelle, vaan esittelee naisen negatiivisetkin puolet. Kaikki hahmot The Huntissa ovat vastenmielisiä.

The Hunt on oikein hauska väkivaltasatiiri, joka ei ole ihan niin fiksu kuin se kuvittelee olevansa, mutta viihdyttää tekemällä pilkkaa kaikista. Se todistaa myös Zobelin osaavan hieman yllättäen ohjata indie-draaman lisäksi tyylikästä toimintaa. Esimerkiksi Gilpinin ja Hillary Swankin välinen taistelukohtaus on upea, kuin sekoitus tyyliteltyä Upgrade-toimintaelokuvaa ja Kil Bill -leffoja.

The Hunt on tällä hetkellä vuokrattavana ainakin YouTubessa ja Google Playssa hintaan 17,99€. Useassa muussa palvelussa se on pikaisen vilkaisun perusteella vielä ”tulossa pian” -kategorian puolella.

THE HUNT

”The Hunt pilkkaa kaikkia genre-elokuvan keinoin”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-kohuttu-ja-aarivakivaltainen-the-hunt-ihmistenmetsastyselokuva-pilkkaa-niin-vasemmistoa-kuin-oikeistoa-satiirin-ja-mustan-huumorin-keinoin/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • 1980-luvun suosikkisarja saa jatkoa Netflixissä 35 vuoden odotuksen jälkeen – ”Kunnioitamme aikaisem...

    1980-luvun suosikkisarja saa jatkoa Netflixissä 35 vuoden odotuksen jälkeen – ”Kunnioitamme aikaisem...

    Ohjaaja-käsikirjoittaja-joka-paikan-höylä Kevin Smith on tekemässä Netflixille uutta sarjaa...
    Elokuvauutiset
  • Ryan Goslingin uusin elokuvarooli on joko silkkaa hullutta tai täyttä neroutta

    Ryan Goslingin uusin elokuvarooli on joko silkkaa hullutta tai täyttä neroutta

    Ryan Gosling muuttuu muovileluksi. The Hollywood Reporter kertoo...
    Barbie
  • Pika-arvio: Batwoman alkaa HBO Nordicilla tiistaina – Ensimmäinen jakso on raivostuttava sekasotku

    Pika-arvio: Batwoman alkaa HBO Nordicilla tiistaina – Ensimmäinen jakso on raivostuttava sekasotku

    Batwoman-sarjan pilottijakso ei lupaa kovin hyvää. Näyttelijä Ruby...
    Arrow
  • Dan Brown -huuma on virallisesti ohi: C Moren uutuussarja lakkautettiin ensimmäisen kauden jälkeen

    Dan Brown -huuma on virallisesti ohi: C Moren uutuussarja lakkautettiin ensimmäisen kauden jälkeen

    Da Vinci -koodilla lopullisen läpimurtonsa tehneen Dan Brownin...
    C More
  • Kuva: Tältä näyttää Marvel Studiosin seuraavan supersankarileffan pahis – sitten kun elokuva joskus ...

    Kuva: Tältä näyttää Marvel Studiosin seuraavan supersankarileffan pahis – sitten kun elokuva joskus ...

    Black Widow’n omassa elokuvassa pahiksena häärää suomalaisistakin Marvel-sarjakuvalehdistä...
    Black Widow
  • Keanu Reevesin BRZRKR löytyy nyt Kickstarterista

    Keanu Reevesin BRZRKR löytyy nyt Kickstarterista

    Keanu Reeves, Matt Kindt ja Ron Garney tekevät...
    BRZRKR
  • Arvostelu | The King’s Man tarjoaa näyttävää toimintaa, mutta on ihan liian totinen Kingsman-elokuva...

    Arvostelu | The King’s Man tarjoaa näyttävää toimintaa, mutta on ihan liian totinen Kingsman-elokuva...

    Matthew Vaughnin ohjaamien Kingsman-elokuvien esiosana toimiva The King’s...
    Aaron Taylor-Johnson
  • Tämä kuva osoittaa selvästi, miten huono sarja Simpsoneista on tullut 1990-luvun kultakauden jälkeen

    Tämä kuva osoittaa selvästi, miten huono sarja Simpsoneista on tullut 1990-luvun kultakauden jälkeen

    Moni vanha Simpsons-fani on sitä mieltä, että Foxin...
    Elokuvauutiset
  • Tom Hiddlestonin Loki-luennot ja 9 muuta asiaa, mitkä opimme uuden Marvel-sarjan pressitilaisuudessa

    Tom Hiddlestonin Loki-luennot ja 9 muuta asiaa, mitkä opimme uuden Marvel-sarjan pressitilaisuudessa

    Kuusiosainen Loki alkaa Disney Plussassa 9. kesäkuuta. Muropaketti...
    Disney Plus
  • Nyt se on varmaa: Apocalypse Now: Final Cut ja Taika Waititin Hitler-komedia Jojo Rabbit saadaan myö...

    Nyt se on varmaa: Apocalypse Now: Final Cut ja Taika Waititin Hitler-komedia Jojo Rabbit saadaan myö...

    Ilmestyskirja. Nyt ja Jojo Rabbit nähdään valkokankaalla vuodenvaihteessa....
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Traileri:
Arrow-tähti ähisee öljyttynä showpainike...
Kuva: Paita auki ja rinta selvästi esillä – Jurass...
Tom Hardy kommentoi Venomin verettömyyttä ja teini...
Monster Hunter -elokuvasta julkaistiin uusi kuva –...
Arvostelu |
Marvel’s Guardians of the Galaxy on lo...

Tekniikka uutisia

  • Traileri: Tältä näyttää K16-ikärajan Mortal Kombat -elokuva Scorpion’s Revenge, joka julkaistaan vie...

    Traileri: Tältä näyttää K16-ikärajan Mortal Kombat -elokuva Scorpion’s Revenge, joka julkaistaan vie...

    Mortal Kombat -elokuvia on tekeillä kaksin kappalein, ja...
    Elokuvat
  • Kuva: Milla Jovovich kantaa hillittömän kokoista miekkaa Monster Hunter -videopelileffan ensimmäises...

    Kuva: Milla Jovovich kantaa hillittömän kokoista miekkaa Monster Hunter -videopelileffan ensimmäises...

    Paul W.S. Andersonin ohjaama Monster Hunter julkaistaan syyskuussa....
    Elokuvat
  • Koko DocPoint-festivaalin ohjelmiston voi katsoa nyt kotona – Ota haltuun ainakin Tavastia-dokumentt...

    Koko DocPoint-festivaalin ohjelmiston voi katsoa nyt kotona – Ota haltuun ainakin Tavastia-dokumentt...

    Kokonaan verkkofestarina järjestettävän DocPoint-festivaalin ohjelmistosta löytyy melkoinen määrä...
    DocPoint
  • Monster Hunter -elokuvasta julkaistiin uusi kuva – Milla Jovovichin esittämä Artemis heiluttaa nyt k...

    Monster Hunter -elokuvasta julkaistiin uusi kuva – Milla Jovovichin esittämä Artemis heiluttaa nyt k...

    Monster Hunter -elokuvan ohjaa Paul W.S. Anderson. Elokuva...
    Elokuvat
  • ”Läski Pikachu” tekee paluun Pokémon-sarjaan tulevassa jaksossa

    ”Läski Pikachu” tekee paluun Pokémon-sarjaan tulevassa jaksossa

    Jakson kuvauksen perusteella Pokémonin anime-sarjassa nähdään pian tavallista...
    Elokuvat
  • Kuva: Far Cry 6 vuoti julkisuuteen: Nämä asiat pelistä tiedetään nyt

    Kuva: Far Cry 6 vuoti julkisuuteen: Nämä asiat pelistä tiedetään nyt

    Tuore tietovuoto kertoo, että Far Cry 6 tulee...
    Elokuvat
  • Ensimmäinen kuva Lucifer-sarjan viimeisestä kaudesta: Tuttu hahmo palaa kuvioihin

    Ensimmäinen kuva Lucifer-sarjan viimeisestä kaudesta: Tuttu hahmo palaa kuvioihin

    Eevaa esittänyt Inbar Lavi palaa kuvioon Luciferin viimeisellä...
    Elokuvat
  • Denis Villeneuven ohjaama Dyyni-elokuva myöhästyy, mutta onneksi vain hieman

    Denis Villeneuven ohjaama Dyyni-elokuva myöhästyy, mutta onneksi vain hieman

    Dyyni-scifi-elokuva saapuu teattereihin loppuvuodesta 2020. Warner Bros. on...
    Dave Bautista
  • Samuel L. Jackson saa seuraa toisestakin Avengers-tähdestä Marvelin ensi vuoden Secret Invasion -sar...

    Samuel L. Jackson saa seuraa toisestakin Avengers-tähdestä Marvelin ensi vuoden Secret Invasion -sar...

    Marvelin Secret Invasion -sarja julkaistaan ensi vuoden puolella...
    Cobie Smulders
  • Quentin Tarantinolla on selvä visio siitä, mitä hyvään Rambo-elokuvaan vaaditaan – Pääosa menisi mie...

    Quentin Tarantinolla on selvä visio siitä, mitä hyvään Rambo-elokuvaan vaaditaan – Pääosa menisi mie...

    Quentin Tarantinon Rambossa pääosaa esittäisi Adam Driver. Tuollaista...
    Adam Driver

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Ohjaajalla meni sukset ristiin Will Smithin kanssa – Hittielokuvan jatko-osa jäi sitten tekemättä

    Ohjaajalla meni sukset ristiin Will Smithin kanssa – Hittielokuvan jatko-osa jäi sitten tekemättä

    Narcista, The Greysta ja Blacklist-sarjasta tutun Joe Carnahanin...
    Bad Boys
  • Bruce Willis näyttää Cosmic Sin -tieteiselokuvan ensimmäisessä kuvassa siltä kuin vääntäisi jöötiä a...

    Bruce Willis näyttää Cosmic Sin -tieteiselokuvan ensimmäisessä kuvassa siltä kuin vääntäisi jöötiä a...

    Cosmic Sin -scifi-elokuva vaikuttaa kunnon kalkkunalta. The Hollywood...
    Bruce Willis
  • Red Notice -traileri esittelee Netflixin historian suurimman elokuvan – Ensi-ilta marraskuussa

    Red Notice -traileri esittelee Netflixin historian suurimman elokuvan – Ensi-ilta marraskuussa

    Red Noticen pääosissa nähdään Dwayne Johnson, Ryan Reynolds...
    Dwayne Johnson

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme