
No Man’s Sky -studio Hello Gamesin perustaja Sean Murray on ehdottanut, että games as a service -tyyppisten pelien kehittäjien ei kannata yrittää pelastaa epäonnistunutta julkaisua tyhjillä lupauksilla.
No Man’s Sky -kehittäjä Sean Murray on kertonut haastattelussa olevansa sitä mieltä, että epäonnistuneiden games as a service -tyyppisten pelien kehittäjillä on paljon opittavaa sen suhteen, kuinka he viestivät kuluttajien kanssa.
Esimerkiksi Fallout 76:n ja Anthemin kehittäjien ei pidä antaa minkäänlaisia lupauksia sen jälkeen, kun peli on jo tullut saataville – etenkin sellaisessa tilanteessa, jossa kehittäjät eivät ole ansainneet pelaajien luottamusta.
Murray toteaa, ettei julkaistuun peliin suunnitteilla olevilla ominaisuuksilla ole minkäänlaista uskottavuutta: teot ratkaisevat, eivät puheet.
Hello Games teki kahden vuoden ajan töitä No Man’s Skyn parissa ilman, että studio puhui lehdistön kanssa; pelaajayhteisö sai odotella tietoja pelistä kolmen kuukauden verran.
Kommunikointi pelaajien kanssa oli vaikeaa, ja Murray oli jo lähellä kirjoittaa blogitekstin, jossa hän yksityiskohtaisesti kertoo, milloin ja mitä pelissä on odotettavissa. Murray ymmärsi, etteivät lupaukset olisivat olleet lainkaan luotettavia, ottaen huomioon missä kehitysvaiheessa peli tuolloin oli.
“Esimerkiksi EA, Microsoft ja Bethesda yrittävät uskotella pelaajille, että peli tulee vielä muuttumaan, mutta se ei yksinkertaisesti toimi, sillä asia sotkeutuu vielä pahemmin”, Murray summaa.
Asiasta uutisoi Gamepur-sivusto.
Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/anthemin-ja-fallout-76n-kaltaisten-pelien-kehittajien-kannattaa-pitaa-suunsa-kiinni-vinkkaa-no-mans-sky-luoja/
Aiheeseen liittyvät uutiset:

AOC julkaisi G2-mallistoon uuden 4K-pelinäytön
AOC uuden U28G2XU-pelinäytön paneelin tarkkuus on 4K, mutta...
4K-pelinäyttö

Google haluaa tuoda Steamin Chromebook-läppäreihin
Chromebook saattaa tulevaisuudessa taipua monenlaiseen pelaamiseen. Chromebook-läppäreiden käyttäjät...
Chromebook

Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja peli...
Marvel’s Avengers on jakaantunut kahteen osaan. Yllättävää kyllä,...
Elokuvat

Assassin’s Creed Odysseysta saa nopeammin ja enemmän irti, jos maksaa kymmenisen euroa ylimääräistä
Assassin’s Creed Odysseyhin on tarjolla edistymistä nopeuttava boosteri,...
Assassin's Creed

Razer esitteli näyttävän Basilisk V3 -pelihiiren
Razerin uusi Basilisk V3 -pelihiiri on laajasti käyttäjän...
Pelihiiret

Deathloop on vuoden parhaita pelejä – Pelisuunnittelija Bennet Smith kertoi Muropaketille, miten yll...
Arkane Studiosin toimintapeli Deathloop on kiistatta kuluvan vuoden...
Arkane Studios

Yllätysjulkaisu: suosittu seikkailupeli saapui mobiilialustalle
Seesteinen Journey on julkaistu iOS-alustalle. Thatgamecompany-studion luomus Journey...
ios-pelit

“The Last of Us Part II mullistaa sen, millaisia isot pelit voivat olla”, vannoo pelikehittäjä
Naughty Dog -studion The Last of Us Part...
AAA-pelit

Arvostelu: AC Rebellion on mobiili yhdistelmä Assassin’s Creedejä, Fallout Shelteriä ja XCOMia
Ubisoftin Assassin’s Creedit mobiililaitteille tuova spin-off AC Rebellion...
Assassin's Creed

Haastattelussa pelilegenda Sandy Petersen: “Teimme Doom 2:n vain rahan takia, mutta opimme siitä pal...
Yhdysvaltalainen Carl Sanford Joslyn ”Sandy” Petersen (s. 1955)...
Doom
Aiheeseen liittyvät artikkelit