
No Man’s Sky -studio Hello Gamesin perustaja Sean Murray on ehdottanut, että games as a service -tyyppisten pelien kehittäjien ei kannata yrittää pelastaa epäonnistunutta julkaisua tyhjillä lupauksilla.
No Man’s Sky -kehittäjä Sean Murray on kertonut haastattelussa olevansa sitä mieltä, että epäonnistuneiden games as a service -tyyppisten pelien kehittäjillä on paljon opittavaa sen suhteen, kuinka he viestivät kuluttajien kanssa.
Esimerkiksi Fallout 76:n ja Anthemin kehittäjien ei pidä antaa minkäänlaisia lupauksia sen jälkeen, kun peli on jo tullut saataville – etenkin sellaisessa tilanteessa, jossa kehittäjät eivät ole ansainneet pelaajien luottamusta.
Murray toteaa, ettei julkaistuun peliin suunnitteilla olevilla ominaisuuksilla ole minkäänlaista uskottavuutta: teot ratkaisevat, eivät puheet.
Hello Games teki kahden vuoden ajan töitä No Man’s Skyn parissa ilman, että studio puhui lehdistön kanssa; pelaajayhteisö sai odotella tietoja pelistä kolmen kuukauden verran.
Kommunikointi pelaajien kanssa oli vaikeaa, ja Murray oli jo lähellä kirjoittaa blogitekstin, jossa hän yksityiskohtaisesti kertoo, milloin ja mitä pelissä on odotettavissa. Murray ymmärsi, etteivät lupaukset olisivat olleet lainkaan luotettavia, ottaen huomioon missä kehitysvaiheessa peli tuolloin oli.
“Esimerkiksi EA, Microsoft ja Bethesda yrittävät uskotella pelaajille, että peli tulee vielä muuttumaan, mutta se ei yksinkertaisesti toimi, sillä asia sotkeutuu vielä pahemmin”, Murray summaa.
Asiasta uutisoi Gamepur-sivusto.
Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/anthemin-ja-fallout-76n-kaltaisten-pelien-kehittajien-kannattaa-pitaa-suunsa-kiinni-vinkkaa-no-mans-sky-luoja/
Aiheeseen liittyvät uutiset:

Huijarit järjestivät sopupelejä CS:GO-turnauksessa – kuusi pidätettiin
Sopupelit vaivasivat australialaista CS:GO-turnausta. Kuusi henkilöä on pidätetty,...
Counter-Strike: Global Offensive

Tulipahan pelattua: Jos Catalyst Black todella on ”mobiilipelaamisen uusi sukupolvi”, vaivaa tuota p...
Ilkeiden korporaatiopukujen uusi tuplatattiräiskintä tarjoaa kilpailullista hupia ja...
Catalyst Black

Arvostelu | ”Kuin Left 4 Dead suoraan helvetistä” – GTFO on onnistunut ja brutaalin vaikea co-op-kau...
Brutaalin vaikean co-op-räiskintä GTFO:n pelaaminen vaatii osumatarkkuutta, rautaista...
co-op

Myös Asus ja Gainward paljastivat GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimensa
Kummankin valmistajan kattaukseen kuuluu kaksi näytönohjainmallia. Gainwardin uutuudet...
Asus

Arvostelu: Don’t Die, Minerva on hilpeä ja koukuttava roguelike-peli, joka ei tunne armoa (early acc...
Indiestudio Xaviantin tuore roguelike-seikkailu Don’t Die, Minerva! on...
Don't Die Minerva

Kuva: PS Storen uudistettu ilme on ”ulos nyt” – Päivitys ei mennyt ihan putkeen…
Sony on julkaissut päivitetyn PS Storen kaiken kansan...
Pelit

Game Boy -klassikko The Legend of Zelda: Link’s Awakening saa uuden elämän Switchillä
Game Boyn ajoilta tuttu The Legend of Zelda:...
Pelit

Tissejä, tissejä ja vielä lisää tissejä: Dead or Alive Xtreme 3 ottaa vaatteet pois, kiitos uuden mo...
Vähäpukeisiin naisiin keskittyvä Dead or Alive Xtreme 3...
Dead or Alive Xtreme 3

PlayStation 5 julkaistiin vuosi sitten – Mitkä ovat uuden konsolin parhaat pelit ja mitä on jäänyt k...
Sonyn uutuuskonsolia ei ole vieläkään helppoa saada käsiinsä,...
DualSense

Arvostelu | Ensimmäinen The Witcher -elokuva on tyylikästä väkivaltaviihdettä, mutta kestää vain yhd...
Netflixin The Witcher -sarjan ensimmäinen sivuprojekti on tyylikäs...
Elokuva-arvostelut
Aiheeseen liittyvät artikkelit