Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Testi: SoundID-sovellus lupaa tehdä kuulokkeistasi huippulaadukkaat – ilmaiseksi!

Posted on 24.5.2020

Tältä näyttää SoundID Listenin käyttöliittymä prosessoinnin ollessa käytössä.

Äänialan ammattilaisille ohjelmistoja tehnyt Sonarworks tavoittelee myös tavallisten kuluttajien markkinoita. Aiempi yritys True-Fi-sovelluksella epäonnistui – nyt Sonarworks kokeilee uudelleen samalla perusidealla, mutta massoille helppokäyttöisemmällä tyylillä. Muropaketti testasi uuden version.

Sonarworks kehuu SoundID-ohjelmiston avaavan käyttäjille kuulokkeiden täyden potentiaalin. Kehittäjä sanoo sovelluksensa parantavan niin musiikin, elokuvien kuin pelienkin äänentoistoa.

Sonarworks myös kehaisee SoundID:n ääniteknologian perustuvan siihen, mitä artistit kuulevat studioissaan. Tällä viitattaneen siihen, että sovellus tasoittaa kuulokkeiden taajuusvastetta ja välittää näin bassoa, diskanttia tai keskiääniä korostamattoman kuunteluelämyksen – käytännössä siis tuo kuulokkeita lähemmäs studiolaatua.

SoundID-sovelluksella voi kuulokkeiden taajuusvasteen tasoittamisen jälkeen tuoda silti myös omia mieltymyksiä äänentoiston sävyyn. Kaikki sovelluksen tekemä prosessointi tapahtuu käyttäjältä näkymättömissä olevalla ekvalisaattorilla.

Sonarworksille täytyy antaa hiukan kritiikkiä siitä, ettei työpöytäversion kokeileminen onnistu ilman SoundID-mobiilisovelluksen asentamista Android- tai iOS -käyttöjärjestelmään.

Kun mobiilisovelluksen on asentanut, käyttäjälle esitetään mahdollisuus kirjautua palveluun joko Facebookin, Googlen tai sähköpostin kautta. Varmistusviesti saapuu postilaatikkoon nopeasti, minkä jälkeen selain ehdottaa työpöytäsovelluksen käynnistämistä.

Sovelluksen testikoneena toimi Muropaketissa Windows-PC, mutta työpöytäsovelluksen saa myös macOS:lle. SoundID-mobiilisovellus on ilmainen. SoundID Listen -työpöytäsovelluksesta kuitenkin saa testijakson jälkeen pulittaa 4,99 dollaria kuukaudessa.

Mobiilisovellus esittää tässä vaiheessa liudan kysymyksiä, sillä kuulokeprofiili luodaan sen kautta. Sonarworks valistaa kysymysten yhteydessä, että ikä ja sukupuoli vaikuttavat kuuloon ja erityisesti diskantteihin. Miehet ovat Sonarworksin mukaan alttiimpia kuulon heikentymiselle erityisesti 40 ikävuoden jälkeen.

Lopulta mobiilisovellus antaa valita listalta käyttäjän omistamat kuulokkeet, jonka jälkeen sekä työpöytäsovelluksessa että mobiilisovelluksessa käytettävä kuulokeprofiili voidaan luoda. Kuulokevalinta täytyy tehdä, jotta SoundID tietäisi millä tavalla taajuusvastetta tulee ekvalisoida eli muokata.

Kuulokkeita on valittavissa vaikuttava määrä, joten käyttäjä saattaa löytää omatkin luurinsa listalta. Sennheiser HD600 -kuulokkeiden valitsemisen jälkeen päästään jatkamaan eteenpäin.

Työpöytäversion asentaminen tyssäsi hetkeksi tähän ilmoitukseen.

Seuraavana on vuorossa omien kuuntelumieltymysten valitseminen. Tässä vaiheessa ohjelmisto on jo tasoittanut taajuusvasteen neutraaliksi, mutta tämän jälkeen on mahdollista lisätä vaikkapa bassoa, jos sitä kaipaa.

Taajuusvasteen muokkaaminen tapahtuu koskematta minkäänlaisiin säätimiin, sillä sovellus muokkaa äänensävyä esittämällä A/B-ääninäytteitä, joista käyttäjä voi valita itseään miellyttävämmän vaihtoehdon. Näytteet ovat erityylisiä musiikkikappaleita, ja mukana on useampaa genreä elektronisesta klassiseen.

SoundID-mobiilisovelluksen kautta voi muokata mieltymyksiään.

Tyylivalinnan jälkeen ohjelma soittaa näytteestä kaksi versiota. Toinen on erittäin bassovoittoinen, toinen taas vaikuttaisi tuovan enemmän esille sekä diskanttia että hiukan keskiääniä. Käyttäjä voi valita näistä miellyttävämmän. On myös mahdollista valita, ettei pidä kummastakaan versiosta. Valintoja tehdään useamman kerran, jonka jälkeen sovellus säätää käyttäjälle sopivan ekvalisoinnin.

Ennen demokappaleen kuuntelemista ohjelma huomauttaa fiksusti äänenvoimakkuuden laskemisesta ennen kuuntelemista.

Demokappaletta kuunnellessa ensivaikutelma on, että sovellus paransi äänentoistoa. Vaikutus on samantyyppinen kuin masteroimattoman ja masteroidun kappaleen välillä. Bassoa on hiukan enemmän, yläbassojen ja alempien keskiäänien leikkaus on vähentänyt kuminaa ja keskiäänet erottuvat selkeämmin.

Tarkemmin kuunneltuna keskiäänien korostus on ikävä kyllä ekvalisoitu varsin terävällä Q-arvolla, joka tuo käytännössä keskiääniin resonanssimaisen säväyksen. Sama ilmiö oli havaittavissa kaikessa kuuntelumateriaalissa.

Jos käyttäjä pääsisi itse säätämään ekvalisaattoria, häiriötekijä olisi helppo poistaa. Sonarworks haluaa kuitenkin SoundID:n olevan mahdollisimman yksinkertainen, joten tätä mahdollisuutta ei ole. Nasaalimainen äänensävy tulee häiritsevästi esille etenkin pelien aseiden äänissä.

Kierrepallo Sonarworks SoundID:ltä. Ei kuitenkaan mitään ylitsepääsemätöntä.

Työpöytäsovelluksen käytössä oli myös muutamia teknisiä ongelmia.

Jostain syystä Counter-Strike: Global Offensiven äänet toistuivat viiveellä – ongelma kuitenkin katosi pelin uudelleenkäynnistyksen jälkeen. Ohjelma myös pakotti oman virtuaalisen ääniajurinsa käyttöön, eikä audio-ulostuloa voinut vaihtaa lainkaan. Pulma poistui kytkemällä pois päältä asetus ”Overtake system output device”. Asetus aiheutti muitakin omituisia ongelmia, jotka kaikkosivat sen poiskytkemisen jälkeen. Sovellus kadotti myös kerran virtuaalisen ääniajurinsa, eikä sitä saanut takaisin kuin uudelleenasentamalla. Mobiilisovellus sen sijaan toimi ongelmitta.

Koss UR40 -kuulokkeita SoundID -sovelluksen listalta ei löytynyt, joten ne jäivät testaamatta. Listalta puuttuivat myös AKG K240DF -kuulokkeet – lähin vaihtoehto niille on K240 MKII, mutta kuulokeprofiili ei tunnu soveltuvan DF-kuulokkeisiin, sillä keskiäänet korostuivat liikaa ja ääni kuulosti ohuelta prosessoinnin jälkeen. Sonarworks aikoo tarjota käyttäjille jatkossa lisää kuulokeprofiileja.

Kaikesta kritiikistä huolimatta SoundID:stä saattaa olla hyötyä joillekin käyttäjille, sillä sovelluksessa on potentiaalia parantamaan kehnompienkin kuulokkeiden äänentoistoa. Sitä kannattaa kuitenkin testata omilla kuulokkeilla ennen ostopäätöstä.

Täältä voit tarkistaa tukeeko SoundID omia kuulokkeitasi. Ohjelman voi ladata kokeiltavaksi ilmaiseksi täältä.

Hyvää

  • Helppokäyttöisyys
  • Tietyin varauksin parantaa kuulokkeiden äänentoistoa

Huonoa

  • Epämiellyttävä korostuma keskiäänissä – toisenlaisilla mieltymysvalinnoilla ja kuulokkeilla ongelma voi poistua
  • Helppokäyttöisyyden kääntöpuolena vähemmän mahdollisuuksia taajuusvasteen muokkaamiseen
  • Pienet tekniset ongelmat työpöytäversiossa asentamisen alkuvaiheessa
  • Työpöytäsovellusta ei voi käyttää ennen kuin mobiilisovellus on asennettu

Tärkeimmät tiedot SoundID-sovelluksesta

  • Hinta: Mobiiliversio ilmainen / työpöytäversio 4,99 dollaria kuukausi
  • Julkaisija: Sonarworks
  • Kuuloketuki: https://www.sonarworks.com/soundid/supported-headphones
  • Alustat: SoundID: Android / iOS – SoundID Listen: Windows / macOS

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/mobiilitestit/testi-soundid-sovellus-lupaa-tehda-kuulokkeistasi-huippulaadukkaat-ilmaiseksi/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Huawei toi omat video- ja musiikkipalvelunsa Suomeen

    Huawei toi omat video- ja musiikkipalvelunsa Suomeen

    Huawei on lanseerannut omat Music ja Video -streamauspalvelunsa...
    Huawei
  • Samsung Galaxy Tab Active3 -tabletti soveltuu myös vähän kovempaan menoon

    Samsung Galaxy Tab Active3 -tabletti soveltuu myös vähän kovempaan menoon

    Samsung on kunnostautunut tuomalla myyntiin myös hieman vankempirakenteisia...
    IP68
  • Roccat julkaisi Kova AIMO -pelihiiren

    Roccat julkaisi Kova AIMO -pelihiiren

    Kova AIMO -pelihiiri on valaistuspäivityksen saanut versio Kova-pelihiirestä....
    pelihiiri
  • Uusi teknologia tekee näytöstä koronantappajan – poistaa 95 prosenttia yskänpisaroista ja aerosoleis...

    Uusi teknologia tekee näytöstä koronantappajan – poistaa 95 prosenttia yskänpisaroista ja aerosoleis...

    Koronan sitkeys on ruokkinut tuotekehitystä, ja esimerkiksi suomalaisen...
    Acer
  • Philips julkisti kovan luokan konsolipelaajille tarkoitetut 558M1RY- ja 278M1R -näytöt

    Philips julkisti kovan luokan konsolipelaajille tarkoitetut 558M1RY- ja 278M1R -näytöt

    Philipsin Momentum-tuoteperheeseen kuuluvat 558M1RY- ja 278M1R -näytöt on tarkoitettu...
    pelinäytöt
  • Thermaltake esitteli DistroCase 350P- ja Core P8 TG -kotelot

    Thermaltake esitteli DistroCase 350P- ja Core P8 TG -kotelot

    DistroCase 350P on kotelotyypiltään miditornikotelo ja sen erikoisuus...
    ATX
  • Razer julkisti Nintendo Switchiä matkivan mobiilipeliohjaimen

    Razer julkisti Nintendo Switchiä matkivan mobiilipeliohjaimen

    Razer on esitellyt uuden Junglecat-nimisen peliohjaimen, joka ottaa...
    Mobiili
  • Valtavalla 18000 milliampeeritunnin akulla varustetun Energizer-puhelimen joukkorahoitus epäonnistui...

    Valtavalla 18000 milliampeeritunnin akulla varustetun Energizer-puhelimen joukkorahoitus epäonnistui...

    Energizer P18K Pop erottui massasta isolla 18000 milliampeeritunnin...
    energizer
  • NSA:n omalla hakkerointityökalulla hyökättiin tiedustelupalvelun kotikonnuille

    NSA:n omalla hakkerointityökalulla hyökättiin tiedustelupalvelun kotikonnuille

    EternalBlue-niminen hakkerointityökalu aiheuttaa huolta Yhdysvalloissa. NSA:n kehittämää haitaketta...
    hakkerointi
  • Intelin uusi kylkiäisenä tuleva prosessoricooleri kuvavuodossa

    Intelin uusi kylkiäisenä tuleva prosessoricooleri kuvavuodossa

    Kuvavuodon perusteella jäähdytystehossa tuskin nähdään suurta parannusta. Muovin...
    Alder Lake-S

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Xiaomi esitteli uuden lippulaivamalli Mi 10 Ultran...
Testi | Gigabyte Aero 15 OLED XD -kannettava – Loi...
Näin hyvin Applen uusi
iPhone Xs Max kestää fyysis...
Äänestys: Paljonko mielestäsi lippulaiva-Androidis...
Thermalright julkaisi pienikokoisen ja selkeästi m...

Tekniikka uutisia

  • Intel esitteli uutta Thunderbolt 4 -liitäntäteknologiasta

    Intel esitteli uutta Thunderbolt 4 -liitäntäteknologiasta

    Uusi liitäntäteknologia tulee kuluttajalaitteisiin Tiger Lake -prosessorisukupolven myötä....
    Intel
  • Garmin esitteli epix-älykellon – Hinta kielii siitä, ettei mallia ole tarkoitettu ihan joka ranteese...

    Garmin esitteli epix-älykellon – Hinta kielii siitä, ettei mallia ole tarkoitettu ihan joka ranteese...

    Garmin esitteli uuden epix-älykellon. Safiirilasilla, titaanikellonkehällä ja AMOLED-näytöllä...
    Garmin
  • Kokeilu | JBL Bar 5.0 Multibeam -kaiutin – Eleetön olemus, sopivasti ominaisuuksia ja todella helppo...

    Kokeilu | JBL Bar 5.0 Multibeam -kaiutin – Eleetön olemus, sopivasti ominaisuuksia ja todella helppo...

    Tuore JBL Bar 5.0 Multibeam -kaiutin on pienikokoinen...
    Elokuvauutiset
  • Kehittäjä paljasti: tällaista tehoa Dying Light 2 vaatii sitä pyörittävältä tietokoneelta

    Kehittäjä paljasti: tällaista tehoa Dying Light 2 vaatii sitä pyörittävältä tietokoneelta

    Techland on paljastanut Dying Light 2: Stay Humanin...
    Dying Light 2
  • OnePlus 7 Pro -puhelimen oletettuja värivaihtoehtoja julkaistiin Twitterissä

    OnePlus 7 Pro -puhelimen oletettuja värivaihtoehtoja julkaistiin Twitterissä

    Ishan Agarwal -niminen käyttäjä on julkaissut tulevasta OnePlus...
    Mobiili
  • Tältä näyttää Huawein ja Porsche Designin yhdessä suunnittelema Watch GT 2 -älykello

    Tältä näyttää Huawein ja Porsche Designin yhdessä suunnittelema Watch GT 2 -älykello

    Huawei ja Porsche Design ovat julkistaneet Porsche Design...
    Huawei
  • AOC julkaisi G2-mallistoon uuden 4K-pelinäytön

    AOC julkaisi G2-mallistoon uuden 4K-pelinäytön

    AOC uuden U28G2XU-pelinäytön paneelin tarkkuus on 4K, mutta...
    4K-pelinäyttö
  • Sony toi viimeisimpiin huipputelevisioiden uuden OLED-paneelin

    Sony toi viimeisimpiin huipputelevisioiden uuden OLED-paneelin

    Sony julkisti tällä viikolla uuden Bravia XR OLED...
    Elokuvauutiset
  • Testi: Samsung Galaxy Book Ion 13 -kannettava – Keveys on todellinen valtti, mutta sormenjälkilukija...

    Testi: Samsung Galaxy Book Ion 13 -kannettava – Keveys on todellinen valtti, mutta sormenjälkilukija...

    Samsung teki vuosien poissaolon jälkeen paluun euromarkkinoille kannettavilla...
    Core i5-10300H
  • Testi: Apple Watch Series 5 -älykello nostaa älykellojen rimaa (ja hintoja) ylemmäs

    Testi: Apple Watch Series 5 -älykello nostaa älykellojen rimaa (ja hintoja) ylemmäs

    Apple Watch on nyt nimensä mukaisesti siirtynyt viidenteen...
    Apple

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Applen julkistama iPadOS-käyttöjärjestelmä tekee tablettien työpöytäkäytöstä helpompaa

    Applen julkistama iPadOS-käyttöjärjestelmä tekee tablettien työpöytäkäytöstä helpompaa

    Apple on julkistanut WWDC 2019 -tapahtumassa iPadeille muokatun...
    Apple
  • HP täydentää Chromebook-mallistoaan yhdellä mallilla ja tuo myyntiin myös AiO-mallin

    HP täydentää Chromebook-mallistoaan yhdellä mallilla ja tuo myyntiin myös AiO-mallin

    HP:n uusissa Chrome OS -malleissa on parikin erikoisuutta,...
    Chrome OS
  • Xiaomi tuo markkinoille OLED TV:n – mukana myös Nvidia G-Sync -tuki

    Xiaomi tuo markkinoille OLED TV:n – mukana myös Nvidia G-Sync -tuki

    Kiinalainen valmistaja Xiaomi tunnetaan Suomessa parhaiten puhelimistaan, mutta...
    OLED

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme