Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Testi: SoundID-sovellus lupaa tehdä kuulokkeistasi huippulaadukkaat – ilmaiseksi!

Posted on 24.5.2020

Tältä näyttää SoundID Listenin käyttöliittymä prosessoinnin ollessa käytössä.

Äänialan ammattilaisille ohjelmistoja tehnyt Sonarworks tavoittelee myös tavallisten kuluttajien markkinoita. Aiempi yritys True-Fi-sovelluksella epäonnistui – nyt Sonarworks kokeilee uudelleen samalla perusidealla, mutta massoille helppokäyttöisemmällä tyylillä. Muropaketti testasi uuden version.

Sonarworks kehuu SoundID-ohjelmiston avaavan käyttäjille kuulokkeiden täyden potentiaalin. Kehittäjä sanoo sovelluksensa parantavan niin musiikin, elokuvien kuin pelienkin äänentoistoa.

Sonarworks myös kehaisee SoundID:n ääniteknologian perustuvan siihen, mitä artistit kuulevat studioissaan. Tällä viitattaneen siihen, että sovellus tasoittaa kuulokkeiden taajuusvastetta ja välittää näin bassoa, diskanttia tai keskiääniä korostamattoman kuunteluelämyksen – käytännössä siis tuo kuulokkeita lähemmäs studiolaatua.

SoundID-sovelluksella voi kuulokkeiden taajuusvasteen tasoittamisen jälkeen tuoda silti myös omia mieltymyksiä äänentoiston sävyyn. Kaikki sovelluksen tekemä prosessointi tapahtuu käyttäjältä näkymättömissä olevalla ekvalisaattorilla.

Sonarworksille täytyy antaa hiukan kritiikkiä siitä, ettei työpöytäversion kokeileminen onnistu ilman SoundID-mobiilisovelluksen asentamista Android- tai iOS -käyttöjärjestelmään.

Kun mobiilisovelluksen on asentanut, käyttäjälle esitetään mahdollisuus kirjautua palveluun joko Facebookin, Googlen tai sähköpostin kautta. Varmistusviesti saapuu postilaatikkoon nopeasti, minkä jälkeen selain ehdottaa työpöytäsovelluksen käynnistämistä.

Sovelluksen testikoneena toimi Muropaketissa Windows-PC, mutta työpöytäsovelluksen saa myös macOS:lle. SoundID-mobiilisovellus on ilmainen. SoundID Listen -työpöytäsovelluksesta kuitenkin saa testijakson jälkeen pulittaa 4,99 dollaria kuukaudessa.

Mobiilisovellus esittää tässä vaiheessa liudan kysymyksiä, sillä kuulokeprofiili luodaan sen kautta. Sonarworks valistaa kysymysten yhteydessä, että ikä ja sukupuoli vaikuttavat kuuloon ja erityisesti diskantteihin. Miehet ovat Sonarworksin mukaan alttiimpia kuulon heikentymiselle erityisesti 40 ikävuoden jälkeen.

Lopulta mobiilisovellus antaa valita listalta käyttäjän omistamat kuulokkeet, jonka jälkeen sekä työpöytäsovelluksessa että mobiilisovelluksessa käytettävä kuulokeprofiili voidaan luoda. Kuulokevalinta täytyy tehdä, jotta SoundID tietäisi millä tavalla taajuusvastetta tulee ekvalisoida eli muokata.

Kuulokkeita on valittavissa vaikuttava määrä, joten käyttäjä saattaa löytää omatkin luurinsa listalta. Sennheiser HD600 -kuulokkeiden valitsemisen jälkeen päästään jatkamaan eteenpäin.

Työpöytäversion asentaminen tyssäsi hetkeksi tähän ilmoitukseen.

Seuraavana on vuorossa omien kuuntelumieltymysten valitseminen. Tässä vaiheessa ohjelmisto on jo tasoittanut taajuusvasteen neutraaliksi, mutta tämän jälkeen on mahdollista lisätä vaikkapa bassoa, jos sitä kaipaa.

Taajuusvasteen muokkaaminen tapahtuu koskematta minkäänlaisiin säätimiin, sillä sovellus muokkaa äänensävyä esittämällä A/B-ääninäytteitä, joista käyttäjä voi valita itseään miellyttävämmän vaihtoehdon. Näytteet ovat erityylisiä musiikkikappaleita, ja mukana on useampaa genreä elektronisesta klassiseen.

SoundID-mobiilisovelluksen kautta voi muokata mieltymyksiään.

Tyylivalinnan jälkeen ohjelma soittaa näytteestä kaksi versiota. Toinen on erittäin bassovoittoinen, toinen taas vaikuttaisi tuovan enemmän esille sekä diskanttia että hiukan keskiääniä. Käyttäjä voi valita näistä miellyttävämmän. On myös mahdollista valita, ettei pidä kummastakaan versiosta. Valintoja tehdään useamman kerran, jonka jälkeen sovellus säätää käyttäjälle sopivan ekvalisoinnin.

Ennen demokappaleen kuuntelemista ohjelma huomauttaa fiksusti äänenvoimakkuuden laskemisesta ennen kuuntelemista.

Demokappaletta kuunnellessa ensivaikutelma on, että sovellus paransi äänentoistoa. Vaikutus on samantyyppinen kuin masteroimattoman ja masteroidun kappaleen välillä. Bassoa on hiukan enemmän, yläbassojen ja alempien keskiäänien leikkaus on vähentänyt kuminaa ja keskiäänet erottuvat selkeämmin.

Tarkemmin kuunneltuna keskiäänien korostus on ikävä kyllä ekvalisoitu varsin terävällä Q-arvolla, joka tuo käytännössä keskiääniin resonanssimaisen säväyksen. Sama ilmiö oli havaittavissa kaikessa kuuntelumateriaalissa.

Jos käyttäjä pääsisi itse säätämään ekvalisaattoria, häiriötekijä olisi helppo poistaa. Sonarworks haluaa kuitenkin SoundID:n olevan mahdollisimman yksinkertainen, joten tätä mahdollisuutta ei ole. Nasaalimainen äänensävy tulee häiritsevästi esille etenkin pelien aseiden äänissä.

Kierrepallo Sonarworks SoundID:ltä. Ei kuitenkaan mitään ylitsepääsemätöntä.

Työpöytäsovelluksen käytössä oli myös muutamia teknisiä ongelmia.

Jostain syystä Counter-Strike: Global Offensiven äänet toistuivat viiveellä – ongelma kuitenkin katosi pelin uudelleenkäynnistyksen jälkeen. Ohjelma myös pakotti oman virtuaalisen ääniajurinsa käyttöön, eikä audio-ulostuloa voinut vaihtaa lainkaan. Pulma poistui kytkemällä pois päältä asetus ”Overtake system output device”. Asetus aiheutti muitakin omituisia ongelmia, jotka kaikkosivat sen poiskytkemisen jälkeen. Sovellus kadotti myös kerran virtuaalisen ääniajurinsa, eikä sitä saanut takaisin kuin uudelleenasentamalla. Mobiilisovellus sen sijaan toimi ongelmitta.

Koss UR40 -kuulokkeita SoundID -sovelluksen listalta ei löytynyt, joten ne jäivät testaamatta. Listalta puuttuivat myös AKG K240DF -kuulokkeet – lähin vaihtoehto niille on K240 MKII, mutta kuulokeprofiili ei tunnu soveltuvan DF-kuulokkeisiin, sillä keskiäänet korostuivat liikaa ja ääni kuulosti ohuelta prosessoinnin jälkeen. Sonarworks aikoo tarjota käyttäjille jatkossa lisää kuulokeprofiileja.

Kaikesta kritiikistä huolimatta SoundID:stä saattaa olla hyötyä joillekin käyttäjille, sillä sovelluksessa on potentiaalia parantamaan kehnompienkin kuulokkeiden äänentoistoa. Sitä kannattaa kuitenkin testata omilla kuulokkeilla ennen ostopäätöstä.

Täältä voit tarkistaa tukeeko SoundID omia kuulokkeitasi. Ohjelman voi ladata kokeiltavaksi ilmaiseksi täältä.

Hyvää

  • Helppokäyttöisyys
  • Tietyin varauksin parantaa kuulokkeiden äänentoistoa

Huonoa

  • Epämiellyttävä korostuma keskiäänissä – toisenlaisilla mieltymysvalinnoilla ja kuulokkeilla ongelma voi poistua
  • Helppokäyttöisyyden kääntöpuolena vähemmän mahdollisuuksia taajuusvasteen muokkaamiseen
  • Pienet tekniset ongelmat työpöytäversiossa asentamisen alkuvaiheessa
  • Työpöytäsovellusta ei voi käyttää ennen kuin mobiilisovellus on asennettu

Tärkeimmät tiedot SoundID-sovelluksesta

  • Hinta: Mobiiliversio ilmainen / työpöytäversio 4,99 dollaria kuukausi
  • Julkaisija: Sonarworks
  • Kuuloketuki: https://www.sonarworks.com/soundid/supported-headphones
  • Alustat: SoundID: Android / iOS – SoundID Listen: Windows / macOS

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/mobiilitestit/testi-soundid-sovellus-lupaa-tehda-kuulokkeistasi-huippulaadukkaat-ilmaiseksi/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Testi | MSI Modern AM271 -All-In-One-PC – Tehokas kokoonpano kätevässä paketissa mutta näyttö ja hin...

    Testi | MSI Modern AM271 -All-In-One-PC – Tehokas kokoonpano kätevässä paketissa mutta näyttö ja hin...

    All-in-One-tietokoneet eivät ole lainkaan uusi keksintö, mutta kategorian...
    All-in-One
  • Testi | JBL Quantum 600 -pelikuulokkeet – Tilaäänissä parannettavaa, muuten kyllä tarjolla pätevää ä...

    Testi | JBL Quantum 600 -pelikuulokkeet – Tilaäänissä parannettavaa, muuten kyllä tarjolla pätevää ä...

    JBL Quantum 600 -kuulokkeet ovat keskihintaiset pelikuulokkeet, joissa...
    JBL
  • Samsung saattaa lisätä RGB-valoja Galaxy Z Fold 3 -malliin

    Samsung saattaa lisätä RGB-valoja Galaxy Z Fold 3 -malliin

    Samsung julkaisi Galaxy Z Fold 2 -mallin vasta...
    Mobiili
  • Razer julkisti Nintendo Switchiä matkivan mobiilipeliohjaimen

    Razer julkisti Nintendo Switchiä matkivan mobiilipeliohjaimen

    Razer on esitellyt uuden Junglecat-nimisen peliohjaimen, joka ottaa...
    Mobiili
  • OnePlus 7T Pro -puhelin on nyt julkaistu

    OnePlus 7T Pro -puhelin on nyt julkaistu

    Jo pitkin syksyä huhuiltu ja tietovuodettu OnePlus 7T...
    Android 10
  • Huawein esimerkkikuvan perusteella tuleva P50 Pro kykenee mainioon kuvanlaatuun

    Huawein esimerkkikuvan perusteella tuleva P50 Pro kykenee mainioon kuvanlaatuun

    Huawei on jakanut esimerkkikuvan tulevalla P50 Pro -lippulailla...
    Huawei
  • Ensivaikutelmat | Huawei Mate 40 Pro 5G -puhelin – Näyttävä tehopakkaus lupaavalla kameralla

    Ensivaikutelmat | Huawei Mate 40 Pro 5G -puhelin – Näyttävä tehopakkaus lupaavalla kameralla

    Huawein uusin huippumalli näki päivänvalon. Valmistajan uusi lippulaivamalli...
    Android 10
  • AMD julkaisi ensimmäiset kolmannen sukupolven Ryzen Threadripper -prosessorit

    AMD julkaisi ensimmäiset kolmannen sukupolven Ryzen Threadripper -prosessorit

    Julkaisu käsittää 24-ytimisen Ryzen Threadripper 3960X -prosessorin sekä...
    AMD
  • Nvidia julkaisi 2.3 version DLSS-teknologiastaan

    Nvidia julkaisi 2.3 version DLSS-teknologiastaan

    DLSS:n 2.3 versio lupailee parannuksia kuvanlaatuun, mutta erityisesti...
    Cyberpunk 2077
  • Intelin uusi kylkiäisenä tuleva prosessoricooleri kuvavuodossa

    Intelin uusi kylkiäisenä tuleva prosessoricooleri kuvavuodossa

    Kuvavuodon perusteella jäähdytystehossa tuskin nähdään suurta parannusta. Muovin...
    Alder Lake-S

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Testi | Gigabyte Aero 15 OLED XD -kannettava – Loi...
Suorituskykytestin tuloksien perusteella
iPhone 12...
Powercolor julkaisi kaksi
Radeon RX 5500 XT -näytö...
HMD Global esitteli virallisesti uuden
Nokia T20 -...
Tulipahan pelattua: Jos Catalyst Black todella on ...

Tekniikka uutisia

  • MSI esitteli Comet Lake-S -prosessoreilla varustetut valmistietokoneensa

    MSI esitteli Comet Lake-S -prosessoreilla varustetut valmistietokoneensa

    Prosessoripäivityksen saa yhteensä seitsemän eri valmistietokonemallia. Lippulaivamalleista löytyy...
    Comet Lake-S
  • Google Photosin Android-versio päivittyi uudella ominaisuudella

    Google Photosin Android-versio päivittyi uudella ominaisuudella

    Google Photos on päivittynyt Android-laitteilla pienellä, mutta monen...
    Google
  • Intel Alder Lake -yhteensopivat DDR5-muistit listattiin – Corsair puolestaan kiusoitteli Vengeance-m...

    Intel Alder Lake -yhteensopivat DDR5-muistit listattiin – Corsair puolestaan kiusoitteli Vengeance-m...

    Jos olet jo innokkaasti hankkimassa rautaa tulevaan Alder...
    Alder Lake
  • Google kehittää holografisia laseja sekä älytatuointeja – muutakin ehkä horisontissa

    Google kehittää holografisia laseja sekä älytatuointeja – muutakin ehkä horisontissa

    Googlella mietitään miten erilaisia päälle puettavia tuotteita voisi...
    Google
  • Samsung Galaxy Tab Active3 -tabletti soveltuu myös vähän kovempaan menoon

    Samsung Galaxy Tab Active3 -tabletti soveltuu myös vähän kovempaan menoon

    Samsung on kunnostautunut tuomalla myyntiin myös hieman vankempirakenteisia...
    IP68
  • Metan Facebook-älykellossa saatetaan nähdä varsin erikoista kamerateknologiaa

    Metan Facebook-älykellossa saatetaan nähdä varsin erikoista kamerateknologiaa

    Huhujen mukaan Metan kehittämä Facebook-älykello tulee tarjoamaan kuvausmahdollisuuksia...
    Facebook
  • Gigabyteltä kuusi GeForce RTX 2060 -näytönohjainmallia

    Gigabyteltä kuusi GeForce RTX 2060 -näytönohjainmallia

    Näytönohjainten ensimmäinen aalto käsittää kuusi mallia, jotka jakautuvat...
    Aorus
  • Asrock julkisti B460M-ITX- ja H410TM-ITX -emolevyt

    Asrock julkisti B460M-ITX- ja H410TM-ITX -emolevyt

    Asrockin tuoreet B460M-ITX- ja H410TM-ITX -emolevyt ovat tarkoitettu...
    Asrock
  • Spotifyn käyttäjämäärät kasvoivat roimasti vuoden toisella neljänneksellä

    Spotifyn käyttäjämäärät kasvoivat roimasti vuoden toisella neljänneksellä

    Sekä maksavien asiakkaiden että Spotifyn ilmaiskäyttäjien määrä nousi...
    Mobiili
  • Gigabyte julkaisee BIOS-päivitykset AMD Ryzen 3000XT -prosessoreita varten

    Gigabyte julkaisee BIOS-päivitykset AMD Ryzen 3000XT -prosessoreita varten

    AMD:n AGESA ComboV2 1.0.0.2 -päivityksen sisältävä BIOS-päivitys on...
    AGESA

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • OnePlus 6T julkistetaan jo 29. päivä lokakuuta – Syynä Applen julkistustilaisuus

    OnePlus 6T julkistetaan jo 29. päivä lokakuuta – Syynä Applen julkistustilaisuus

    OnePlus on päättänyt julkistaa OnePlus 6T:n jo suunniteltua...
    Apple
  • Testi: Apple Watch Series 5 -älykello nostaa älykellojen rimaa (ja hintoja) ylemmäs

    Testi: Apple Watch Series 5 -älykello nostaa älykellojen rimaa (ja hintoja) ylemmäs

    Apple Watch on nyt nimensä mukaisesti siirtynyt viidenteen...
    Apple
  • Nvidian uudet mobiilinäytönohjaimet väitetyssä vuodossa: Julkaisu CES 2019 -messuilla?

    Nvidian uudet mobiilinäytönohjaimet väitetyssä vuodossa: Julkaisu CES 2019 -messuilla?

    Nvidian uusia, pelikannettaviin suunnattuja näytönohjaimia on odotettu GeForce...
    GTX 2060 Mobility

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme