Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Testi | Logitech G435 -pelikuulokkeet ovat kevyet, edulliset ja tyylikkäät – mutta saako vähälla rahalla laatua?

Posted on 5.12.2021

Logitech on tuonut markkinoille langattomat pelikuulokkeet mallinimeltään G435. Tarjolla on ainakin keveyttä ja värikkyyttä edulliseen hintaan – mutta onko jostain jouduttu tinkimään? Se selviää kohta.

Logitech tuo esille kuulokkeita kuvaillessaan G435-pelikuulokkeiden ympäristöystävällisyyttä. Tämän takana ovat esimerkiksi kierrätysmuovin käyttö valmistuksessa (22 prosenttisesti), ympäristöystävällinen pakkaus ja hiilineutraaliudesta kertova CarbonNeutral-sertifiointi. Logitech kertoo myös sijoittaneensa päästökompensaatioprojekteihin, jolla valmistaja on saanut pienennettyä tuotteen ja pakkauksen hiilijalanjäljen nollaan.

Logitech on panostanut lisäksi tuotteen värimaailmassa erottuvuuteen, sillä tarjolla on kolme erilaista Logitechin nimeämää väriyhdistelmää. Ne ovat tummempi black ja neon yellow, marjainen blue ja raspberry sekä neutraalimman oloinen off-white ja lilac, jollainen on myös testissä oleva yksilö.

G435:n hinta on aika edullinen, mikä erottaakin tuotteen useimmista pelikuulokkeista. Logitech G435 viiltää lompakkoon vain 80 euron loven, kun usein pelikuulokkeista saa pulittaa vähintään sata euroa – ja laatua metsästäessä jopa 150 euroa tai enemmän.

40 millimetrin elementeillä varustetuissa kuulokkeissa on sekä kymmeneen metriin kantava langaton Lightspeed-teknologia että Bluetooth-yhteys mobiililaitteiden liittämistä varten. Akunkestoksi Logitech kertoo 18 tuntia.

Kuulokkeet ovat 165 grammaisena erittäin keveät, ja tervetulleena ominaisuutena kuulokkeiden äänenpaineen saa rajoitettua 85 desibeliin. Sekin on aika paljon korvien terveyden kannalta, sillä yli 80 desibelin tai ehkä jopa vain 70 desibelin pitkäaikainen altistus melulle voi aiheuttaa pysyviä kuulovaurioita.

Tuotepakkauksen avaamisen jälkeen koittaa hämmästys – kuulokkeet todellakin ovat erittäin kevyet ja myös melko pienikokoiset. Silti ne sujahtavat isoonkin päänuppiin ilman ongelmia, kunhan kuulokekupit vetää ääriasentoon.

Visuaalisesti kuulokkeet ovat miellyttävän minimalistiset. Tähän auttaa varmasti myös se, ettei niissä ole lainkaan varrellista mikrofonia, sillä mikrofoni on yhdysrakenteisena vasemmassa kuulokekupissa. Tyylikkäänä yksityiskohtana voinee pitää näkyvillä olevia audiojohtoja, jotka kiertyvät spiraalimaisen kauniisti.

Kuulokkeiden pehmikkeet ovat miellyttävän tuntuista kangasta, joka peittää alleen pehmeän vaahtomuovin. Mainittakoon, että kuulokkeet eivät hiostaneet. Tästä lienee kiittäminen kankaisia kuulokepehmikkeitä.

Mukavuuden tunnetta kuitenkin verottaa muovinen pantaosa, joka tuntuu päässä hiukan kovalta, sillä pantaa suojaa vain ohut kangas. Kenties ongelmaa pantaosan kanssa ei olisi pienipäisellä käyttäjällä, ja Logitechin mukaan kuulokkeet onkin suunnattu erityisesti nuorille käyttäjille.

Painikkeita tuotteesta löytyy neljä – virtapainike, äänenvoimakkuuden säätämiseen tarkoitetut kaksi painiketta sekä mikrofonin mykistyspainike. Painikkeiden tuntumassa ei ole valitettavaa, ja ne ajavat napakasti asiansa.

Latausta varten löytyy USB-C-liitäntä, ja mukana toimitetaan USB-A -> USB-C -kaapeli. Tietokoneeseen tai pelikonsoliin liittämistä varten pakkauksesta löytyy vielä nopean langattoman yhteyden tarjoava Lightspeed-lähetin/vastaanotin. Huomattavaa latenssia kuulokkeissa ei ollut.

USB-vastaanottimen liittämisen jälkeen kuulokkeet tunnistuvat ongelmitta, ja virtapainiketta painamalla kuulokkeet heräävät eloon – tästä kertoo merkkiääni sekä vihreä merkkivalo.

Kokeillaanpas, miltä kuulokkeiden äänenlaatu vaikuttaa.

Äänimaailmasta välittyy heti aika bassovoittoinen maisema, joka on myös aika tumma. Keskiäänistä mainittakoon, että ne eivät hyppää heti silmille useiden pelikuulokkeiden tapaan.

Kuulokkeiden äänenlaatu ei odotetusti yllä kalliimpien pelikuulokkeiden tasolle äänenlaadussa. Tämä ilmenee ainakin äänikuvan selkeyden puutteina. Tämä oli toki melkeinpä tiedossa, onhan tuote aika edullinen.

Mutta saisiko äänentoistoa viilattua paremmaksi? Jo valmiiksi asennettu G Hub ei kuulokkeita ikävä kyllä tunnista. Ehkäpä uuden version lataaminen auttaisi? Hetken selvittelyn jälkeen kuitenkin paljastuu, ettei kuulokkeille ole tarjolla sovellusta. Logitech ilmeisesti haluaa pitää tuotteensa mahdollisimman yksinkertaisena, eikä kuulokkeita ole tarkoitettu toimivaksi yhdessä G Hubin kanssa.

Sovelluksen puuttuminen tarkoittaa myös sitä, ettei Logitech tarjoa käyttäjälle tilaääntä. Myös muut ohjelmalliset muokkailut kuten taajuuskorjain jää näin ollen pois kuulokkeiden ominaisuustarjonnasta.

Miltäpäs kuulokkeiden mikrofoni sitten kuulostaa? Sekään ei ikävä kyllä säväytä.

Mikrofoni nappaa mukaan näppäinäänet, ja äänimaailma on aika laatikkomainen. Mikrofonissa pitäisi olla jonkinlainen kohinasalpa mukana, mutta se ei vaikuta toimivan kovinkaan hyvin. Mikrofoni tarjoaa myös sivuäänen, joka ei välity korviin täysin luonnollisen kuuloisena. Se ei kuitenkaan ole huonoimmasta päästä.

Kuulokkeiden akunkesto vaikuttaisi olevan luvatun liepeillä, sillä varaus riitti maksimista akun loppumiseen hiukan yli luvatun 18 tunnin ajan. Ikävä kyllä akun varausta ei voi seurata kovin hyvin, koska G435 ei tue G Hub -ohjelmistoa. Painamalla virtaliitintä merkkivalo kuitenkin ilmoittaa suurin piirtein jäljellä olevan akkukapasiteetin. Mikäli valo palaa vihreänä, kapasiteettiä on jäljellä vielä yli 31 prosenttia. 15-30 prosentin välissä merkkivalo palaa punaisena ja sen alla valo vilkkuu punaisena.

Logitech G435 kuulokkeet eivät tarjoa kovinkaan säväyttävää äänentoistoa, ja mikrofoni on aika heikko esitys. Langaton kantamakaan ei ainakaan testiasunnossa riittänyt ihan luvattuun kymmeneen metriin, sillä jo viiden metrin päässä signaali katkeili satunnaisesti.

Tuotteessa on silti vahvuuksiakin, ja niistä merkittävimmät ovat keveys ja edullisuus. Ehkäpä vahvuuksiin voi laskea myös mikrofonivarren puuttumisen, jos käyttäjä hakee kompaktia ja helposti mukana kuljetettavaa mallia. Kuulokkeita ei voi kuitenkaan suositella, jos pelielämyksestä haluaa enemmän nautintoa irti. Maksamalla hiukan lisää, tarjolle avautuu parempia vaihtoehtoja.

Hyvää

  • Kuulokkeiden edullisuus
  • Hiostamattomat
  • Kevyet
  • Tyylikkäät
  • Langattoman Lightspeed-yhteyden lisäksi Bluetooth-tuki mobiililaitteille

Huonoa

  • Ei sovellusta, joka tarjoaisi vaikkapa tilaäänen ja taajuuskorjaimen
  • Äänenlaatu ei ole kovinkaan säväyttävä
  • Mikrofoni on halvan kuuloinen ja se nappaa taustaäänet helposti mukaan

Tärkeimmät tekniset tiedot Logitech G435

  • Hinta: 79,99 euroa
  • Kaiutinelementit: 40 mm
  • Taajuusvaste: 20 Hz – 20 kHz
  • Impedanssi: 45 ohmia (passiivinen)
  • Herkkyys: 83,1 dB SPL/mW
  • Enimmäisäänenvoimakkuus: < 100 dB, valinnaisella sisäisellä limitterillä <85 dB
  • Mikrofonin taajuusvaste: 100 Hz – 8 kHz
  • Liitäntätyyppi: Langaton Lightspeed ja Bluetooth (luvattu kantama 10 metriä)
  • Latausliitäntä: USB-C
  • Mitat, paino: 163 × 170 × 71 mm, 165 g
  • Alustat: PC-tietokone, jossa Windows 10 tai 11, macOS X 10.14 tai uudempi, PlayStation 5 tai PlayStation 4

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/tietotekniikka/testi-logitech-g435-pelikuulokkeet/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Remedyn Sami Järvi: “Haluan tehdä Alan Waken jatko-osan.”

    Remedyn Sami Järvi: “Haluan tehdä Alan Waken jatko-osan.”

    Remedyllä käsikirjoitusten ja luovan ohjaamisen parissa työskentelevä Sami...
    Alan Wake 2
  • Testi | Razer Orochi V2 (White Edition) -pelihiiri – Pelaajan matkakaveri

    Testi | Razer Orochi V2 (White Edition) -pelihiiri – Pelaajan matkakaveri

    Pelihiiret mielletään varsin vahvasti pöytäkoneiden kavereiksi. Liikkuvaan käyttöön...
    langattomat pelihiiret
  • Arvostelu: Warhammer: Chaosbane on pelkkä keskinkertainen Diablo-klooni

    Arvostelu: Warhammer: Chaosbane on pelkkä keskinkertainen Diablo-klooni

    Warhammer-pelisovitusten laajan vaihtelevassa kirjossa Eko Softwaren uutukainen asettuu...
    Peliarvostelut
  • Resident Evil 2:n upeasta remake-versiosta tarjolla jälleen uutta pelikuvaa

    Resident Evil 2:n upeasta remake-versiosta tarjolla jälleen uutta pelikuvaa

    Peliklassikko Resident Evil 2 julkaistaan täysin uusittuna versiona...
    Capcom
  • Traileri, pelivideo ja kuvagalleria: Mortal Kombat 11 saa massiivisen laajennuksen – mukana yllätysv...

    Traileri, pelivideo ja kuvagalleria: Mortal Kombat 11 saa massiivisen laajennuksen – mukana yllätysv...

    NetherRealm Studios on julkistanut Mortal Kombat 11 -pelin...
    Kamppailupelit
  • Arvostelu | Beyond a Steel Sky on onnistunut jatko-osa 1990-luvun kulttiklassikolle, vaikka ei viite...

    Arvostelu | Beyond a Steel Sky on onnistunut jatko-osa 1990-luvun kulttiklassikolle, vaikka ei viite...

    Kulttiklassikon odotettu jatko-osa kokoaa tutut tekijät yhteen tarjotakseen...
    Beyond a Steel Sky
  • Huonosti kävi jälleen yhden lelupelin: Ubisoftin viihdyttävä Starlink saa uutta sisältöä, mutta figu...

    Huonosti kävi jälleen yhden lelupelin: Ubisoftin viihdyttävä Starlink saa uutta sisältöä, mutta figu...

    Koko perheen scifi-seikkailu Starlink: Battle for Atlas saa...
    lelupelit
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Bonus: Voita reilu kasa herkkuja ja oheistuotepaketti

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Bonus: Voita reilu kasa herkkuja ja oheistuotepaketti

    Muropaketin varsinaiset jouluarvonnat päättyivät aatonaattona 23. joulukuuta, mutta...
    Elokuvauutiset
  • Iron Maiden sai Ion Maidenin muuttamaan nimensä Ion Furyksi – peli julkaistaan elokuussa

    Iron Maiden sai Ion Maidenin muuttamaan nimensä Ion Furyksi – peli julkaistaan elokuussa

    Tunnetun hevibändin nimellä ratsastanut Ion Maiden tulee saataville...
    3D Realms
  • Ensituntumat: Vaikka F1-kausi ei ole vielä päässyt starttaamaan, vie lupaava F1 2020 formulat tänä v...

    Ensituntumat: Vaikka F1-kausi ei ole vielä päässyt starttaamaan, vie lupaava F1 2020 formulat tänä v...

    Kuluvan vuoden F1-kauden yllä leijuu vielä toistaiseksi paljon...
    Ajopelit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Tästä syystä Detective Pikachusta tehtiin elokuva...
Arvostelu | Doomille kumartava Jupiter Hell on mai...
State of Play: Tältä näyttää Death Stranding -kons...
Arvostelu:
Tetris Effect on psykedeelinen ja addik...
Valve yrittää herättää pahasti epäonnistuneen Arti...

Tekniikka uutisia

  • E3: Ubisoft julkisti kuukausimaksullisen Uplay+ pelipalvelun PC:lle ja Google Stadialle

    E3: Ubisoft julkisti kuukausimaksullisen Uplay+ pelipalvelun PC:lle ja Google Stadialle

    Ubisoft lähtee haastamaan EA:n Originia, Xboxin Game Passia,...
    E3 2019
  • Tulipahan pelattua: Jos Catalyst Black todella on ”mobiilipelaamisen uusi sukupolvi”, vaivaa tuota p...

    Tulipahan pelattua: Jos Catalyst Black todella on ”mobiilipelaamisen uusi sukupolvi”, vaivaa tuota p...

    Ilkeiden korporaatiopukujen uusi tuplatattiräiskintä tarjoaa kilpailullista hupia ja...
    Catalyst Black
  • JBL täydensi suosittujen langattomien nappikuulokkeiden sarjaa kolmella mallilla: Reflect Flow PRO, ...

    JBL täydensi suosittujen langattomien nappikuulokkeiden sarjaa kolmella mallilla: Reflect Flow PRO, ...

    Uutuuskolmikosta JBL Reflect Flow PRO -kuulokkeet sopivat erityisesti...
    JBL
  • Testi: SteelSeries Rival 3 -pelihiiri – Edullinen mutta miellyttävä

    Testi: SteelSeries Rival 3 -pelihiiri – Edullinen mutta miellyttävä

    Edulliset pelihiiret eivät ole yhtä monipuolisia tai säädeltäviä...
    Näppäimistöt ja hiiret
  • Arvostelu | Humankind haastaa Civilizationin, mutta jättää homman puolitiehen

    Arvostelu | Humankind haastaa Civilizationin, mutta jättää homman puolitiehen

    Aivan liian tuttu ja turhan turvallinen 4X-peli Humankind...
    Humankind
  • Testi: Intel Core i9-10900K -prosessori ja MSI MEG Z490 Unify -emolevy

    Testi: Intel Core i9-10900K -prosessori ja MSI MEG Z490 Unify -emolevy

    Intelin uusi prosessorisukupolvi on aina mielenkiintoinen tapaus. Luvassa...
    Core i9-10900K
  • “The Last of Us Part II mullistaa sen, millaisia isot pelit voivat olla”, vannoo pelikehittäjä

    “The Last of Us Part II mullistaa sen, millaisia isot pelit voivat olla”, vannoo pelikehittäjä

    Naughty Dog -studion The Last of Us Part...
    AAA-pelit
  • Kuva: Little Nightmares 2:n uusi TV Edition on pakko-ostos ensimmäisen pelin suurimmille faneille

    Kuva: Little Nightmares 2:n uusi TV Edition on pakko-ostos ensimmäisen pelin suurimmille faneille

    Little Nightmares 2 -ennakkotilaukset ovat käynnistyneet, ja pelistä...
    Kuvat
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8: Vuoden 2005 Doom oli hirveä floppi, mutta lopult...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8: Vuoden 2005 Doom oli hirveä floppi, mutta lopult...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Doom
  • Tuntuuko Days Gone liian helpolta? Uusi vaikeusaste ja koko kesän jatkuvat viikkohaasteet tekevät si...

    Tuntuuko Days Gone liian helpolta? Uusi vaikeusaste ja koko kesän jatkuvat viikkohaasteet tekevät si...

    PlayStation 4:n hittipeli Days Gone saa kesän aikana...
    Days Gone

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Traileri: tälläinen on Controlin todellisuutta vääristelevä tarina

    Traileri: tälläinen on Controlin todellisuutta vääristelevä tarina

    Remedy Entertainment on julkaissut Controlin juoneen keskittyvän trailerin....
    Control
  • Epic Games Store on nyt avoinna – Nämä pelit tulevat myyntiin ensimmäisten joukossa

    Epic Games Store on nyt avoinna – Nämä pelit tulevat myyntiin ensimmäisten joukossa

    Fortniten kehittäjänä tunnettu Epic Games on nyt avannut...
    Epic Games
  • Resident Evil 2:n upeasta remake-versiosta tarjolla jälleen uutta pelikuvaa

    Resident Evil 2:n upeasta remake-versiosta tarjolla jälleen uutta pelikuvaa

    Peliklassikko Resident Evil 2 julkaistaan täysin uusittuna versiona...
    Capcom

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme