Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Testi | Logitech G435 -pelikuulokkeet ovat kevyet, edulliset ja tyylikkäät – mutta saako vähälla rahalla laatua?

Posted on 5.12.2021

Logitech on tuonut markkinoille langattomat pelikuulokkeet mallinimeltään G435. Tarjolla on ainakin keveyttä ja värikkyyttä edulliseen hintaan – mutta onko jostain jouduttu tinkimään? Se selviää kohta.

Logitech tuo esille kuulokkeita kuvaillessaan G435-pelikuulokkeiden ympäristöystävällisyyttä. Tämän takana ovat esimerkiksi kierrätysmuovin käyttö valmistuksessa (22 prosenttisesti), ympäristöystävällinen pakkaus ja hiilineutraaliudesta kertova CarbonNeutral-sertifiointi. Logitech kertoo myös sijoittaneensa päästökompensaatioprojekteihin, jolla valmistaja on saanut pienennettyä tuotteen ja pakkauksen hiilijalanjäljen nollaan.

Logitech on panostanut lisäksi tuotteen värimaailmassa erottuvuuteen, sillä tarjolla on kolme erilaista Logitechin nimeämää väriyhdistelmää. Ne ovat tummempi black ja neon yellow, marjainen blue ja raspberry sekä neutraalimman oloinen off-white ja lilac, jollainen on myös testissä oleva yksilö.

G435:n hinta on aika edullinen, mikä erottaakin tuotteen useimmista pelikuulokkeista. Logitech G435 viiltää lompakkoon vain 80 euron loven, kun usein pelikuulokkeista saa pulittaa vähintään sata euroa – ja laatua metsästäessä jopa 150 euroa tai enemmän.

40 millimetrin elementeillä varustetuissa kuulokkeissa on sekä kymmeneen metriin kantava langaton Lightspeed-teknologia että Bluetooth-yhteys mobiililaitteiden liittämistä varten. Akunkestoksi Logitech kertoo 18 tuntia.

Kuulokkeet ovat 165 grammaisena erittäin keveät, ja tervetulleena ominaisuutena kuulokkeiden äänenpaineen saa rajoitettua 85 desibeliin. Sekin on aika paljon korvien terveyden kannalta, sillä yli 80 desibelin tai ehkä jopa vain 70 desibelin pitkäaikainen altistus melulle voi aiheuttaa pysyviä kuulovaurioita.

Tuotepakkauksen avaamisen jälkeen koittaa hämmästys – kuulokkeet todellakin ovat erittäin kevyet ja myös melko pienikokoiset. Silti ne sujahtavat isoonkin päänuppiin ilman ongelmia, kunhan kuulokekupit vetää ääriasentoon.

Visuaalisesti kuulokkeet ovat miellyttävän minimalistiset. Tähän auttaa varmasti myös se, ettei niissä ole lainkaan varrellista mikrofonia, sillä mikrofoni on yhdysrakenteisena vasemmassa kuulokekupissa. Tyylikkäänä yksityiskohtana voinee pitää näkyvillä olevia audiojohtoja, jotka kiertyvät spiraalimaisen kauniisti.

Kuulokkeiden pehmikkeet ovat miellyttävän tuntuista kangasta, joka peittää alleen pehmeän vaahtomuovin. Mainittakoon, että kuulokkeet eivät hiostaneet. Tästä lienee kiittäminen kankaisia kuulokepehmikkeitä.

Mukavuuden tunnetta kuitenkin verottaa muovinen pantaosa, joka tuntuu päässä hiukan kovalta, sillä pantaa suojaa vain ohut kangas. Kenties ongelmaa pantaosan kanssa ei olisi pienipäisellä käyttäjällä, ja Logitechin mukaan kuulokkeet onkin suunnattu erityisesti nuorille käyttäjille.

Painikkeita tuotteesta löytyy neljä – virtapainike, äänenvoimakkuuden säätämiseen tarkoitetut kaksi painiketta sekä mikrofonin mykistyspainike. Painikkeiden tuntumassa ei ole valitettavaa, ja ne ajavat napakasti asiansa.

Latausta varten löytyy USB-C-liitäntä, ja mukana toimitetaan USB-A -> USB-C -kaapeli. Tietokoneeseen tai pelikonsoliin liittämistä varten pakkauksesta löytyy vielä nopean langattoman yhteyden tarjoava Lightspeed-lähetin/vastaanotin. Huomattavaa latenssia kuulokkeissa ei ollut.

USB-vastaanottimen liittämisen jälkeen kuulokkeet tunnistuvat ongelmitta, ja virtapainiketta painamalla kuulokkeet heräävät eloon – tästä kertoo merkkiääni sekä vihreä merkkivalo.

Kokeillaanpas, miltä kuulokkeiden äänenlaatu vaikuttaa.

Äänimaailmasta välittyy heti aika bassovoittoinen maisema, joka on myös aika tumma. Keskiäänistä mainittakoon, että ne eivät hyppää heti silmille useiden pelikuulokkeiden tapaan.

Kuulokkeiden äänenlaatu ei odotetusti yllä kalliimpien pelikuulokkeiden tasolle äänenlaadussa. Tämä ilmenee ainakin äänikuvan selkeyden puutteina. Tämä oli toki melkeinpä tiedossa, onhan tuote aika edullinen.

Mutta saisiko äänentoistoa viilattua paremmaksi? Jo valmiiksi asennettu G Hub ei kuulokkeita ikävä kyllä tunnista. Ehkäpä uuden version lataaminen auttaisi? Hetken selvittelyn jälkeen kuitenkin paljastuu, ettei kuulokkeille ole tarjolla sovellusta. Logitech ilmeisesti haluaa pitää tuotteensa mahdollisimman yksinkertaisena, eikä kuulokkeita ole tarkoitettu toimivaksi yhdessä G Hubin kanssa.

Sovelluksen puuttuminen tarkoittaa myös sitä, ettei Logitech tarjoa käyttäjälle tilaääntä. Myös muut ohjelmalliset muokkailut kuten taajuuskorjain jää näin ollen pois kuulokkeiden ominaisuustarjonnasta.

Miltäpäs kuulokkeiden mikrofoni sitten kuulostaa? Sekään ei ikävä kyllä säväytä.

Mikrofoni nappaa mukaan näppäinäänet, ja äänimaailma on aika laatikkomainen. Mikrofonissa pitäisi olla jonkinlainen kohinasalpa mukana, mutta se ei vaikuta toimivan kovinkaan hyvin. Mikrofoni tarjoaa myös sivuäänen, joka ei välity korviin täysin luonnollisen kuuloisena. Se ei kuitenkaan ole huonoimmasta päästä.

Kuulokkeiden akunkesto vaikuttaisi olevan luvatun liepeillä, sillä varaus riitti maksimista akun loppumiseen hiukan yli luvatun 18 tunnin ajan. Ikävä kyllä akun varausta ei voi seurata kovin hyvin, koska G435 ei tue G Hub -ohjelmistoa. Painamalla virtaliitintä merkkivalo kuitenkin ilmoittaa suurin piirtein jäljellä olevan akkukapasiteetin. Mikäli valo palaa vihreänä, kapasiteettiä on jäljellä vielä yli 31 prosenttia. 15-30 prosentin välissä merkkivalo palaa punaisena ja sen alla valo vilkkuu punaisena.

Logitech G435 kuulokkeet eivät tarjoa kovinkaan säväyttävää äänentoistoa, ja mikrofoni on aika heikko esitys. Langaton kantamakaan ei ainakaan testiasunnossa riittänyt ihan luvattuun kymmeneen metriin, sillä jo viiden metrin päässä signaali katkeili satunnaisesti.

Tuotteessa on silti vahvuuksiakin, ja niistä merkittävimmät ovat keveys ja edullisuus. Ehkäpä vahvuuksiin voi laskea myös mikrofonivarren puuttumisen, jos käyttäjä hakee kompaktia ja helposti mukana kuljetettavaa mallia. Kuulokkeita ei voi kuitenkaan suositella, jos pelielämyksestä haluaa enemmän nautintoa irti. Maksamalla hiukan lisää, tarjolle avautuu parempia vaihtoehtoja.

Hyvää

  • Kuulokkeiden edullisuus
  • Hiostamattomat
  • Kevyet
  • Tyylikkäät
  • Langattoman Lightspeed-yhteyden lisäksi Bluetooth-tuki mobiililaitteille

Huonoa

  • Ei sovellusta, joka tarjoaisi vaikkapa tilaäänen ja taajuuskorjaimen
  • Äänenlaatu ei ole kovinkaan säväyttävä
  • Mikrofoni on halvan kuuloinen ja se nappaa taustaäänet helposti mukaan

Tärkeimmät tekniset tiedot Logitech G435

  • Hinta: 79,99 euroa
  • Kaiutinelementit: 40 mm
  • Taajuusvaste: 20 Hz – 20 kHz
  • Impedanssi: 45 ohmia (passiivinen)
  • Herkkyys: 83,1 dB SPL/mW
  • Enimmäisäänenvoimakkuus: < 100 dB, valinnaisella sisäisellä limitterillä <85 dB
  • Mikrofonin taajuusvaste: 100 Hz – 8 kHz
  • Liitäntätyyppi: Langaton Lightspeed ja Bluetooth (luvattu kantama 10 metriä)
  • Latausliitäntä: USB-C
  • Mitat, paino: 163 × 170 × 71 mm, 165 g
  • Alustat: PC-tietokone, jossa Windows 10 tai 11, macOS X 10.14 tai uudempi, PlayStation 5 tai PlayStation 4

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/tietotekniikka/testi-logitech-g435-pelikuulokkeet/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Xbox Game Pass laajenee tammikuussa: Palveluun ilmestyy Life is Strange 2, Just Cause 3 ja neljä muu...

    Xbox Game Pass laajenee tammikuussa: Palveluun ilmestyy Life is Strange 2, Just Cause 3 ja neljä muu...

    Microsoft on ilmoittanut tuovansa tässä kuussa Xbox Game...
    Just Cause 3
  • Modaaja antoi Red Dead Redemption 2:n sankarille koko joukon supervoimia

    Modaaja antoi Red Dead Redemption 2:n sankarille koko joukon supervoimia

    Pelimodien ansiosta Arthur Morgan osaa nyt lentää ja...
    PC
  • Arvostelu: Doom Eternalin ohessa julkaistu Doom 64 toimii nyt paremmin kuin 23 vuotta sitten

    Arvostelu: Doom Eternalin ohessa julkaistu Doom 64 toimii nyt paremmin kuin 23 vuotta sitten

    Pelihistoriankirjojen alaviitteeksi jäänyt Doom 64 nousee viimein unohduksista,...
    Doom
  • Asus käyttää lämpötahnan sijaan nestemäistä metallia ROG G703 -pelikannettavassa

    Asus käyttää lämpötahnan sijaan nestemäistä metallia ROG G703 -pelikannettavassa

    Asus on päätynyt käyttämään ROG G703- ja ROG...
    Asus
  • Konami pahoittelee eFootballin naurettavan epäonnistunutta julkaisua

    Konami pahoittelee eFootballin naurettavan epäonnistunutta julkaisua

    eFootball 2022:n julkaisu ei mennyt ihan putkeen. Nyt...
    eFootball
  • Huhu: Rocksteadin kehittämä Superman: World’s Finest esitellään ensi viikolla

    Huhu: Rocksteadin kehittämä Superman: World’s Finest esitellään ensi viikolla

    Superman: World’s Finest saatetaan julkistaa The Game Awardseissa...
    pelihuhut
  • Respawn otti niskalenkin Apex Legends -huijareista – ”En tajua miten jäin kiinni ja nyt harmittaa”

    Respawn otti niskalenkin Apex Legends -huijareista – ”En tajua miten jäin kiinni ja nyt harmittaa”

    Respawn Entertainment on onnistunut kehittämään Apex Legendsin huijauksenestoa...
    Apex Legends
  • Kuva: Xboxin tuoreimmat fanituotteet on kaivettu idealaarin pohjalta – Halon ja Forzan ystäville jot...

    Kuva: Xboxin tuoreimmat fanituotteet on kaivettu idealaarin pohjalta – Halon ja Forzan ystäville jot...

    Xboxin markkinointitiimiä ei ainakaan voi syyttää mielikuvituksen puutteesta....
    Ajopelit
  • Tälläinen on Need For Speed Heatin kansitaide – peli vuoti julkisuuteen ennen virallista paljastamis...

    Tälläinen on Need For Speed Heatin kansitaide – peli vuoti julkisuuteen ennen virallista paljastamis...

    Need For Speed Heat on ilmestynyt itävaltalaisen pelikaupan...
    autopelit
  • Maailman paras Super Smash Bros. -pelaaja julkaisi oppaan Ultimaten parhaaseen sankariin

    Maailman paras Super Smash Bros. -pelaaja julkaisi oppaan Ultimaten parhaaseen sankariin

    Maailman parhaana pidetty Super Smash Bros. Ultimate -pelaaja...
    Pelit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

GOG.comin kesäalennusmyynnit starttasivat – Nappaa...
Riot pyysi huippuartisteja luomaan League of Legen...
PlayStation 5:n hinta ja julkaisupäivä paljastetti...
Huhu: Sony Santa Monica Studion seuraava projekti ...
Luvassa runsaasti lisää
Marvel-pelejä? PS4:n Spide...

Tekniikka uutisia

  • Villi faniteoria: Cyberpunk 2077:ssä voitaisiin nähdä Avengers: Endgamesta tuttu näyttelijä

    Villi faniteoria: Cyberpunk 2077:ssä voitaisiin nähdä Avengers: Endgamesta tuttu näyttelijä

    Villin faniteorian mukaan Cyberpunk 2077:ssä voitaisiin nähdä muun...
    Cyberpunk 2077
  • Tällaiset ovat uudet tosipelaajille suunnatut PS5-ohjaimet – Hinta voi huimata päätä

    Tällaiset ovat uudet tosipelaajille suunnatut PS5-ohjaimet – Hinta voi huimata päätä

    Ensimmäiset PlayStation 5 -ohjaimet, jotka eivät ole Sonyn...
    DualSense
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • Arvostelu: Eastshade on kiehtova ja kaunis seikkailu, jossa ei veri lennä – Valitettavasti peli on m...

    Arvostelu: Eastshade on kiehtova ja kaunis seikkailu, jossa ei veri lennä – Valitettavasti peli on m...

    Eastshade on ihastuttava ja kaunis fantasiaseikkailu, jossa ei...
    eastshade
  • Video: Jälleen uusi näyte siitä, kuinka tyrmäävän hienolta Microsoft Flight Simulator näyttää

    Video: Jälleen uusi näyte siitä, kuinka tyrmäävän hienolta Microsoft Flight Simulator näyttää

    Uusi Microsoft Flight Simulator tullee saataville tänä vuonna....
    Lentosimulaattorit
  • Mikä ihmeen Fuser? Esittelyssä Rock Bandin tekijöiden uutuus, jota pelatakseen ei muovikitaroita tar...

    Mikä ihmeen Fuser? Esittelyssä Rock Bandin tekijöiden uutuus, jota pelatakseen ei muovikitaroita tar...

    Ensi viikolla ilmestyvä Fuser on Harmonixin uusi rytmipeli,...
    Bilepelit
  • Arvostelu | Hell Let Loose on hieno räiskintäpeli, joka voi järkyttää Battlefieldin ja Call of Dutyn...

    Arvostelu | Hell Let Loose on hieno räiskintäpeli, joka voi järkyttää Battlefieldin ja Call of Dutyn...

    Hell Let Loose on korkealla oppimiskäyrällä varustettu karu...
    Hell Let Loose
  • Ensituntumat | Call of Duty: Black Ops Cold War on puhdasoppinen CoD-peli – Sekä hyvässä että pahass...

    Ensituntumat | Call of Duty: Black Ops Cold War on puhdasoppinen CoD-peli – Sekä hyvässä että pahass...

    PlayStation 4 -pelaajat pääsivät testaamaan Call of Duty:...
    Call of Duty
  • Haastattelussa Netflix-sarja Arcanesta tuttuun Runeterran universumiin sijoittuvan Hextech Mayhemin ...

    Haastattelussa Netflix-sarja Arcanesta tuttuun Runeterran universumiin sijoittuvan Hextech Mayhemin ...

    HexTech Mayhem on Riot Gamesin alla toimivan Riot...
    arcane
  • Näin voit hakea brutaalin World War Z -moninpelin testaajaksi

    Näin voit hakea brutaalin World War Z -moninpelin testaajaksi

    Massiivisten zombilaumojen murskaamiseen keskittyvä moninpeli World War Z...
    Betatestit

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Muistatko nämä? PlayStation 5 -kehittäjäversio ei ole ainoa järkäle – myös aiemmat dev kit -konsolit...

    Muistatko nämä? PlayStation 5 -kehittäjäversio ei ole ainoa järkäle – myös aiemmat dev kit -konsolit...

    Sonyn aiempien PlayStation-konsoleiden kehittäjäkappaleet ovat kaikki poikenneet kuluttajakäyttöön...
    Pelikonsolit
  • Twitch-historia meni uusiksi – Fortnite-pelaaja sai 75 000 dollarin lahjoituksen kesken streamin

    Twitch-historia meni uusiksi – Fortnite-pelaaja sai 75 000 dollarin lahjoituksen kesken streamin

    Fortnite-pelaaja Exotic Chaotic sai ystävältään kesken streamin 75...
    Fortnite
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Bonus: Voita reilu kasa herkkuja ja oheistuotepaketti

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Bonus: Voita reilu kasa herkkuja ja oheistuotepaketti

    Muropaketin varsinaiset jouluarvonnat päättyivät aatonaattona 23. joulukuuta, mutta...
    Elokuvauutiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme