Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Testi | Logitech G435 -pelikuulokkeet ovat kevyet, edulliset ja tyylikkäät – mutta saako vähälla rahalla laatua?

Posted on 5.12.2021

Logitech on tuonut markkinoille langattomat pelikuulokkeet mallinimeltään G435. Tarjolla on ainakin keveyttä ja värikkyyttä edulliseen hintaan – mutta onko jostain jouduttu tinkimään? Se selviää kohta.

Logitech tuo esille kuulokkeita kuvaillessaan G435-pelikuulokkeiden ympäristöystävällisyyttä. Tämän takana ovat esimerkiksi kierrätysmuovin käyttö valmistuksessa (22 prosenttisesti), ympäristöystävällinen pakkaus ja hiilineutraaliudesta kertova CarbonNeutral-sertifiointi. Logitech kertoo myös sijoittaneensa päästökompensaatioprojekteihin, jolla valmistaja on saanut pienennettyä tuotteen ja pakkauksen hiilijalanjäljen nollaan.

Logitech on panostanut lisäksi tuotteen värimaailmassa erottuvuuteen, sillä tarjolla on kolme erilaista Logitechin nimeämää väriyhdistelmää. Ne ovat tummempi black ja neon yellow, marjainen blue ja raspberry sekä neutraalimman oloinen off-white ja lilac, jollainen on myös testissä oleva yksilö.

G435:n hinta on aika edullinen, mikä erottaakin tuotteen useimmista pelikuulokkeista. Logitech G435 viiltää lompakkoon vain 80 euron loven, kun usein pelikuulokkeista saa pulittaa vähintään sata euroa – ja laatua metsästäessä jopa 150 euroa tai enemmän.

40 millimetrin elementeillä varustetuissa kuulokkeissa on sekä kymmeneen metriin kantava langaton Lightspeed-teknologia että Bluetooth-yhteys mobiililaitteiden liittämistä varten. Akunkestoksi Logitech kertoo 18 tuntia.

Kuulokkeet ovat 165 grammaisena erittäin keveät, ja tervetulleena ominaisuutena kuulokkeiden äänenpaineen saa rajoitettua 85 desibeliin. Sekin on aika paljon korvien terveyden kannalta, sillä yli 80 desibelin tai ehkä jopa vain 70 desibelin pitkäaikainen altistus melulle voi aiheuttaa pysyviä kuulovaurioita.

Tuotepakkauksen avaamisen jälkeen koittaa hämmästys – kuulokkeet todellakin ovat erittäin kevyet ja myös melko pienikokoiset. Silti ne sujahtavat isoonkin päänuppiin ilman ongelmia, kunhan kuulokekupit vetää ääriasentoon.

Visuaalisesti kuulokkeet ovat miellyttävän minimalistiset. Tähän auttaa varmasti myös se, ettei niissä ole lainkaan varrellista mikrofonia, sillä mikrofoni on yhdysrakenteisena vasemmassa kuulokekupissa. Tyylikkäänä yksityiskohtana voinee pitää näkyvillä olevia audiojohtoja, jotka kiertyvät spiraalimaisen kauniisti.

Kuulokkeiden pehmikkeet ovat miellyttävän tuntuista kangasta, joka peittää alleen pehmeän vaahtomuovin. Mainittakoon, että kuulokkeet eivät hiostaneet. Tästä lienee kiittäminen kankaisia kuulokepehmikkeitä.

Mukavuuden tunnetta kuitenkin verottaa muovinen pantaosa, joka tuntuu päässä hiukan kovalta, sillä pantaa suojaa vain ohut kangas. Kenties ongelmaa pantaosan kanssa ei olisi pienipäisellä käyttäjällä, ja Logitechin mukaan kuulokkeet onkin suunnattu erityisesti nuorille käyttäjille.

Painikkeita tuotteesta löytyy neljä – virtapainike, äänenvoimakkuuden säätämiseen tarkoitetut kaksi painiketta sekä mikrofonin mykistyspainike. Painikkeiden tuntumassa ei ole valitettavaa, ja ne ajavat napakasti asiansa.

Latausta varten löytyy USB-C-liitäntä, ja mukana toimitetaan USB-A -> USB-C -kaapeli. Tietokoneeseen tai pelikonsoliin liittämistä varten pakkauksesta löytyy vielä nopean langattoman yhteyden tarjoava Lightspeed-lähetin/vastaanotin. Huomattavaa latenssia kuulokkeissa ei ollut.

USB-vastaanottimen liittämisen jälkeen kuulokkeet tunnistuvat ongelmitta, ja virtapainiketta painamalla kuulokkeet heräävät eloon – tästä kertoo merkkiääni sekä vihreä merkkivalo.

Kokeillaanpas, miltä kuulokkeiden äänenlaatu vaikuttaa.

Äänimaailmasta välittyy heti aika bassovoittoinen maisema, joka on myös aika tumma. Keskiäänistä mainittakoon, että ne eivät hyppää heti silmille useiden pelikuulokkeiden tapaan.

Kuulokkeiden äänenlaatu ei odotetusti yllä kalliimpien pelikuulokkeiden tasolle äänenlaadussa. Tämä ilmenee ainakin äänikuvan selkeyden puutteina. Tämä oli toki melkeinpä tiedossa, onhan tuote aika edullinen.

Mutta saisiko äänentoistoa viilattua paremmaksi? Jo valmiiksi asennettu G Hub ei kuulokkeita ikävä kyllä tunnista. Ehkäpä uuden version lataaminen auttaisi? Hetken selvittelyn jälkeen kuitenkin paljastuu, ettei kuulokkeille ole tarjolla sovellusta. Logitech ilmeisesti haluaa pitää tuotteensa mahdollisimman yksinkertaisena, eikä kuulokkeita ole tarkoitettu toimivaksi yhdessä G Hubin kanssa.

Sovelluksen puuttuminen tarkoittaa myös sitä, ettei Logitech tarjoa käyttäjälle tilaääntä. Myös muut ohjelmalliset muokkailut kuten taajuuskorjain jää näin ollen pois kuulokkeiden ominaisuustarjonnasta.

Miltäpäs kuulokkeiden mikrofoni sitten kuulostaa? Sekään ei ikävä kyllä säväytä.

Mikrofoni nappaa mukaan näppäinäänet, ja äänimaailma on aika laatikkomainen. Mikrofonissa pitäisi olla jonkinlainen kohinasalpa mukana, mutta se ei vaikuta toimivan kovinkaan hyvin. Mikrofoni tarjoaa myös sivuäänen, joka ei välity korviin täysin luonnollisen kuuloisena. Se ei kuitenkaan ole huonoimmasta päästä.

Kuulokkeiden akunkesto vaikuttaisi olevan luvatun liepeillä, sillä varaus riitti maksimista akun loppumiseen hiukan yli luvatun 18 tunnin ajan. Ikävä kyllä akun varausta ei voi seurata kovin hyvin, koska G435 ei tue G Hub -ohjelmistoa. Painamalla virtaliitintä merkkivalo kuitenkin ilmoittaa suurin piirtein jäljellä olevan akkukapasiteetin. Mikäli valo palaa vihreänä, kapasiteettiä on jäljellä vielä yli 31 prosenttia. 15-30 prosentin välissä merkkivalo palaa punaisena ja sen alla valo vilkkuu punaisena.

Logitech G435 kuulokkeet eivät tarjoa kovinkaan säväyttävää äänentoistoa, ja mikrofoni on aika heikko esitys. Langaton kantamakaan ei ainakaan testiasunnossa riittänyt ihan luvattuun kymmeneen metriin, sillä jo viiden metrin päässä signaali katkeili satunnaisesti.

Tuotteessa on silti vahvuuksiakin, ja niistä merkittävimmät ovat keveys ja edullisuus. Ehkäpä vahvuuksiin voi laskea myös mikrofonivarren puuttumisen, jos käyttäjä hakee kompaktia ja helposti mukana kuljetettavaa mallia. Kuulokkeita ei voi kuitenkaan suositella, jos pelielämyksestä haluaa enemmän nautintoa irti. Maksamalla hiukan lisää, tarjolle avautuu parempia vaihtoehtoja.

Hyvää

  • Kuulokkeiden edullisuus
  • Hiostamattomat
  • Kevyet
  • Tyylikkäät
  • Langattoman Lightspeed-yhteyden lisäksi Bluetooth-tuki mobiililaitteille

Huonoa

  • Ei sovellusta, joka tarjoaisi vaikkapa tilaäänen ja taajuuskorjaimen
  • Äänenlaatu ei ole kovinkaan säväyttävä
  • Mikrofoni on halvan kuuloinen ja se nappaa taustaäänet helposti mukaan

Tärkeimmät tekniset tiedot Logitech G435

  • Hinta: 79,99 euroa
  • Kaiutinelementit: 40 mm
  • Taajuusvaste: 20 Hz – 20 kHz
  • Impedanssi: 45 ohmia (passiivinen)
  • Herkkyys: 83,1 dB SPL/mW
  • Enimmäisäänenvoimakkuus: < 100 dB, valinnaisella sisäisellä limitterillä <85 dB
  • Mikrofonin taajuusvaste: 100 Hz – 8 kHz
  • Liitäntätyyppi: Langaton Lightspeed ja Bluetooth (luvattu kantama 10 metriä)
  • Latausliitäntä: USB-C
  • Mitat, paino: 163 × 170 × 71 mm, 165 g
  • Alustat: PC-tietokone, jossa Windows 10 tai 11, macOS X 10.14 tai uudempi, PlayStation 5 tai PlayStation 4

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/tietotekniikka/testi-logitech-g435-pelikuulokkeet/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Patentti paljasti Googlen tulevan peliohjaimen – Liittyy mahdolliseen tulevaan pelikonsoliin?

    Patentti paljasti Googlen tulevan peliohjaimen – Liittyy mahdolliseen tulevaan pelikonsoliin?

    Google esittelee maaliskuun 19. päivänä Game Developers Conferencen...
    Google
  • Arvostelu: Until Dawnin tekijöiden Man of Medan aloittaa uuden kauhupelisarjan toivottua vaisummin

    Arvostelu: Until Dawnin tekijöiden Man of Medan aloittaa uuden kauhupelisarjan toivottua vaisummin

    Supermassive Gamesin kunnianhimoinen antologiasarja ei ala täysin vakuuttavissa...
    Man of Medan
  • Kehittäjä: “Xbox Game Pass on ensimmäinen pelipalvelu, joka ei riistä meitä.”

    Kehittäjä: “Xbox Game Pass on ensimmäinen pelipalvelu, joka ei riistä meitä.”

    Microsoftia on äskettäin kehuttu siitä, kuinka se kohtelee...
    Microsoft
  • Kokeilu: Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart – Muovipulloista on tehty laadukas, mutta ...

    Kokeilu: Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart – Muovipulloista on tehty laadukas, mutta ...

    Tietokoneen kuljettamiseen tarvittavan laukun valinnassa ei välttämättä mieti...
    kannettavareppu
  • Steam uudistui: tällainen on tuore ominaisuus

    Steam uudistui: tällainen on tuore ominaisuus

    Itselle mieluisia pelejä voi nyt löytää aiempaa näppärämmin....
    Pelit
  • Assassin’s Creed Odysseysta saa nopeammin ja enemmän irti, jos maksaa kymmenisen euroa ylimääräistä

    Assassin’s Creed Odysseysta saa nopeammin ja enemmän irti, jos maksaa kymmenisen euroa ylimääräistä

    Assassin’s Creed Odysseyhin on tarjolla edistymistä nopeuttava boosteri,...
    Assassin's Creed
  • Arvostelu: Minecraftin ja Borderlandsin yhdistävä Deep Rock Galactic on yksi hiljaisen alkuvuoden pa...

    Arvostelu: Minecraftin ja Borderlandsin yhdistävä Deep Rock Galactic on yksi hiljaisen alkuvuoden pa...

    Loistavassa co-op-peli Deep Rock Galacticissa 1-4 pelaajaa pääsee...
    Borderlands
  • Kuva: Xbox Series X:n myyntipakkaus saattaa ällöttää trypofobiasta kärsiviä

    Kuva: Xbox Series X:n myyntipakkaus saattaa ällöttää trypofobiasta kärsiviä

    Xbox Series X ja S -malleista kuultiin tällä...
    Pelit
  • Lautapeliarvostelu | Pokémon Battle Academy on helppo tapa oppia Pokémon-korttipelin säännöt, mutta ...

    Lautapeliarvostelu | Pokémon Battle Academy on helppo tapa oppia Pokémon-korttipelin säännöt, mutta ...

    Pokémon Trading Card Game on yksi maailman tunnetuimmista...
    lautapeliarvostelut
  • Testi | Gigabyte Aero 15 OLED XD -kannettava – Loistava näyttö ja riittävästi potkua

    Testi | Gigabyte Aero 15 OLED XD -kannettava – Loistava näyttö ja riittävästi potkua

    Tehokas, hyvä näyttö ja kohtuullinen koko. Tällaista yhdistelmää...
    4K

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Konna varasti Gabe Newellin minigun-tykin, lisäksi...
Arvostelu |
WRC 9 on tiukka rallipeli, joka haasta...
Sonyn voittokulku jatkuu, PlayStation 4 oli viime ...
Ensituntuma: Red Dead Redemption 2 on jumalattoman...
Kuvat: Gears 5 tuo mukanaan upean version Xbox One...

Tekniikka uutisia

  • Grand Theft Auto III täyttää tänään 20 vuotta – Rockstarin klassikko näytti suuntaa muille ja jätti ...

    Grand Theft Auto III täyttää tänään 20 vuotta – Rockstarin klassikko näytti suuntaa muille ja jätti ...

    Rockstar Gamesin suosittu GTA-sarja löysi kolmannen ulottuvuuden tasan...
    GTA
  • Kuvat: Horizon Zero Dawn -sarjakuvan ensimmäinen numero ilmestyy elokuussa

    Kuvat: Horizon Zero Dawn -sarjakuvan ensimmäinen numero ilmestyy elokuussa

    Horizon Zero Dawn kääntyy sarjakuvaksi. Guerrilla Games -studion...
    Horizon Zero Dawn
  • Arvostelu: Dota Underlordsin yksinkertainen shakkiruudukko kätkee taakseen koukuttavan strategiapeli...

    Arvostelu: Dota Underlordsin yksinkertainen shakkiruudukko kätkee taakseen koukuttavan strategiapeli...

    Niin kutsutuista Auto Battler -peleistä on hiljalleen kasvamassa...
    Dota 2
  • ENCE vei odotetusti Assemblyjen Counter-Strike Global Offensive -turnauksen – Mutta ei ilman vastari...

    ENCE vei odotetusti Assemblyjen Counter-Strike Global Offensive -turnauksen – Mutta ei ilman vastari...

    Kansainvälisestikkin viime aikoina erinomaisesti menestynyt ENCE oli myös...
    Assembly Winter
  • Kai näit jo Redfallin trailerin? Tässä vielä 10 kuvaa Bethesdan pelistä, joka on ollut yksi E3-messu...

    Kai näit jo Redfallin trailerin? Tässä vielä 10 kuvaa Bethesdan pelistä, joka on ollut yksi E3-messu...

    Arkane Austinin kehittämässä Redfallissa taistellaan kadut vallanneita vampyyreja...
    Bethesda
  • MSI julkisti AMD:n prosessorilla ja näytönohjaimella varustetut Alpha 15- ja Alpha 17 -pelikannettav...

    MSI julkisti AMD:n prosessorilla ja näytönohjaimella varustetut Alpha 15- ja Alpha 17 -pelikannettav...

    Kannettavista löytyy Ryzen 4000H -sarjan prosessori ja Radeon...
    Alpha 15
  • Arvostelu | Hell Let Loose on hieno räiskintäpeli, joka voi järkyttää Battlefieldin ja Call of Dutyn...

    Arvostelu | Hell Let Loose on hieno räiskintäpeli, joka voi järkyttää Battlefieldin ja Call of Dutyn...

    Hell Let Loose on korkealla oppimiskäyrällä varustettu karu...
    Hell Let Loose
  • Anno 1800 -kaupunkirakentelun avoin betatestaus myöhästyy huhtikuuhun

    Anno 1800 -kaupunkirakentelun avoin betatestaus myöhästyy huhtikuuhun

    Blue Byten kaupunkirakentelupeli Anno 1800:n avoin beta antaa...
    anno 1800
  • Kuvat: Gears 5 tuo mukanaan upean version Xbox One X:stä

    Kuvat: Gears 5 tuo mukanaan upean version Xbox One X:stä

    Microsoft tuo markkinoille rajoitetun painoksen Xbox One X:stä...
    Gears 5
  • The Surge 2 ilmestyy PC:lle ja konsoleille syyskuussa

    The Surge 2 ilmestyy PC:lle ja konsoleille syyskuussa

    The Surge 2:ta kehittävä Deck 13 on vahvistanut...
    Deck 13

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: Civilization VI toimii konsolillakin loistavasti – ”Tätä peliä en poista PS4:n kiintolevy...

    Arvostelu: Civilization VI toimii konsolillakin loistavasti – ”Tätä peliä en poista PS4:n kiintolevy...

    Sid Meier’s Civilization VI -strategiapelisarjan toistaiseksi uusin osa...
    2k Games
  • Testi | PlayStation 5 tekee vaikutuksen DualSense-ohjaimella ja uskomattomilla latausajoilla

    Testi | PlayStation 5 tekee vaikutuksen DualSense-ohjaimella ja uskomattomilla latausajoilla

    PlayStation 5:n julkaisuun on Euroopassa vielä melkein kaksi...
    Peliartikkelit
  • Iron Maiden sai Ion Maidenin muuttamaan nimensä Ion Furyksi – peli julkaistaan elokuussa

    Iron Maiden sai Ion Maidenin muuttamaan nimensä Ion Furyksi – peli julkaistaan elokuussa

    Tunnetun hevibändin nimellä ratsastanut Ion Maiden tulee saataville...
    3D Realms

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme