Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Testi | Logitech G435 -pelikuulokkeet ovat kevyet, edulliset ja tyylikkäät – mutta saako vähälla rahalla laatua?

Posted on 5.12.2021

Logitech on tuonut markkinoille langattomat pelikuulokkeet mallinimeltään G435. Tarjolla on ainakin keveyttä ja värikkyyttä edulliseen hintaan – mutta onko jostain jouduttu tinkimään? Se selviää kohta.

Logitech tuo esille kuulokkeita kuvaillessaan G435-pelikuulokkeiden ympäristöystävällisyyttä. Tämän takana ovat esimerkiksi kierrätysmuovin käyttö valmistuksessa (22 prosenttisesti), ympäristöystävällinen pakkaus ja hiilineutraaliudesta kertova CarbonNeutral-sertifiointi. Logitech kertoo myös sijoittaneensa päästökompensaatioprojekteihin, jolla valmistaja on saanut pienennettyä tuotteen ja pakkauksen hiilijalanjäljen nollaan.

Logitech on panostanut lisäksi tuotteen värimaailmassa erottuvuuteen, sillä tarjolla on kolme erilaista Logitechin nimeämää väriyhdistelmää. Ne ovat tummempi black ja neon yellow, marjainen blue ja raspberry sekä neutraalimman oloinen off-white ja lilac, jollainen on myös testissä oleva yksilö.

G435:n hinta on aika edullinen, mikä erottaakin tuotteen useimmista pelikuulokkeista. Logitech G435 viiltää lompakkoon vain 80 euron loven, kun usein pelikuulokkeista saa pulittaa vähintään sata euroa – ja laatua metsästäessä jopa 150 euroa tai enemmän.

40 millimetrin elementeillä varustetuissa kuulokkeissa on sekä kymmeneen metriin kantava langaton Lightspeed-teknologia että Bluetooth-yhteys mobiililaitteiden liittämistä varten. Akunkestoksi Logitech kertoo 18 tuntia.

Kuulokkeet ovat 165 grammaisena erittäin keveät, ja tervetulleena ominaisuutena kuulokkeiden äänenpaineen saa rajoitettua 85 desibeliin. Sekin on aika paljon korvien terveyden kannalta, sillä yli 80 desibelin tai ehkä jopa vain 70 desibelin pitkäaikainen altistus melulle voi aiheuttaa pysyviä kuulovaurioita.

Tuotepakkauksen avaamisen jälkeen koittaa hämmästys – kuulokkeet todellakin ovat erittäin kevyet ja myös melko pienikokoiset. Silti ne sujahtavat isoonkin päänuppiin ilman ongelmia, kunhan kuulokekupit vetää ääriasentoon.

Visuaalisesti kuulokkeet ovat miellyttävän minimalistiset. Tähän auttaa varmasti myös se, ettei niissä ole lainkaan varrellista mikrofonia, sillä mikrofoni on yhdysrakenteisena vasemmassa kuulokekupissa. Tyylikkäänä yksityiskohtana voinee pitää näkyvillä olevia audiojohtoja, jotka kiertyvät spiraalimaisen kauniisti.

Kuulokkeiden pehmikkeet ovat miellyttävän tuntuista kangasta, joka peittää alleen pehmeän vaahtomuovin. Mainittakoon, että kuulokkeet eivät hiostaneet. Tästä lienee kiittäminen kankaisia kuulokepehmikkeitä.

Mukavuuden tunnetta kuitenkin verottaa muovinen pantaosa, joka tuntuu päässä hiukan kovalta, sillä pantaa suojaa vain ohut kangas. Kenties ongelmaa pantaosan kanssa ei olisi pienipäisellä käyttäjällä, ja Logitechin mukaan kuulokkeet onkin suunnattu erityisesti nuorille käyttäjille.

Painikkeita tuotteesta löytyy neljä – virtapainike, äänenvoimakkuuden säätämiseen tarkoitetut kaksi painiketta sekä mikrofonin mykistyspainike. Painikkeiden tuntumassa ei ole valitettavaa, ja ne ajavat napakasti asiansa.

Latausta varten löytyy USB-C-liitäntä, ja mukana toimitetaan USB-A -> USB-C -kaapeli. Tietokoneeseen tai pelikonsoliin liittämistä varten pakkauksesta löytyy vielä nopean langattoman yhteyden tarjoava Lightspeed-lähetin/vastaanotin. Huomattavaa latenssia kuulokkeissa ei ollut.

USB-vastaanottimen liittämisen jälkeen kuulokkeet tunnistuvat ongelmitta, ja virtapainiketta painamalla kuulokkeet heräävät eloon – tästä kertoo merkkiääni sekä vihreä merkkivalo.

Kokeillaanpas, miltä kuulokkeiden äänenlaatu vaikuttaa.

Äänimaailmasta välittyy heti aika bassovoittoinen maisema, joka on myös aika tumma. Keskiäänistä mainittakoon, että ne eivät hyppää heti silmille useiden pelikuulokkeiden tapaan.

Kuulokkeiden äänenlaatu ei odotetusti yllä kalliimpien pelikuulokkeiden tasolle äänenlaadussa. Tämä ilmenee ainakin äänikuvan selkeyden puutteina. Tämä oli toki melkeinpä tiedossa, onhan tuote aika edullinen.

Mutta saisiko äänentoistoa viilattua paremmaksi? Jo valmiiksi asennettu G Hub ei kuulokkeita ikävä kyllä tunnista. Ehkäpä uuden version lataaminen auttaisi? Hetken selvittelyn jälkeen kuitenkin paljastuu, ettei kuulokkeille ole tarjolla sovellusta. Logitech ilmeisesti haluaa pitää tuotteensa mahdollisimman yksinkertaisena, eikä kuulokkeita ole tarkoitettu toimivaksi yhdessä G Hubin kanssa.

Sovelluksen puuttuminen tarkoittaa myös sitä, ettei Logitech tarjoa käyttäjälle tilaääntä. Myös muut ohjelmalliset muokkailut kuten taajuuskorjain jää näin ollen pois kuulokkeiden ominaisuustarjonnasta.

Miltäpäs kuulokkeiden mikrofoni sitten kuulostaa? Sekään ei ikävä kyllä säväytä.

Mikrofoni nappaa mukaan näppäinäänet, ja äänimaailma on aika laatikkomainen. Mikrofonissa pitäisi olla jonkinlainen kohinasalpa mukana, mutta se ei vaikuta toimivan kovinkaan hyvin. Mikrofoni tarjoaa myös sivuäänen, joka ei välity korviin täysin luonnollisen kuuloisena. Se ei kuitenkaan ole huonoimmasta päästä.

Kuulokkeiden akunkesto vaikuttaisi olevan luvatun liepeillä, sillä varaus riitti maksimista akun loppumiseen hiukan yli luvatun 18 tunnin ajan. Ikävä kyllä akun varausta ei voi seurata kovin hyvin, koska G435 ei tue G Hub -ohjelmistoa. Painamalla virtaliitintä merkkivalo kuitenkin ilmoittaa suurin piirtein jäljellä olevan akkukapasiteetin. Mikäli valo palaa vihreänä, kapasiteettiä on jäljellä vielä yli 31 prosenttia. 15-30 prosentin välissä merkkivalo palaa punaisena ja sen alla valo vilkkuu punaisena.

Logitech G435 kuulokkeet eivät tarjoa kovinkaan säväyttävää äänentoistoa, ja mikrofoni on aika heikko esitys. Langaton kantamakaan ei ainakaan testiasunnossa riittänyt ihan luvattuun kymmeneen metriin, sillä jo viiden metrin päässä signaali katkeili satunnaisesti.

Tuotteessa on silti vahvuuksiakin, ja niistä merkittävimmät ovat keveys ja edullisuus. Ehkäpä vahvuuksiin voi laskea myös mikrofonivarren puuttumisen, jos käyttäjä hakee kompaktia ja helposti mukana kuljetettavaa mallia. Kuulokkeita ei voi kuitenkaan suositella, jos pelielämyksestä haluaa enemmän nautintoa irti. Maksamalla hiukan lisää, tarjolle avautuu parempia vaihtoehtoja.

Hyvää

  • Kuulokkeiden edullisuus
  • Hiostamattomat
  • Kevyet
  • Tyylikkäät
  • Langattoman Lightspeed-yhteyden lisäksi Bluetooth-tuki mobiililaitteille

Huonoa

  • Ei sovellusta, joka tarjoaisi vaikkapa tilaäänen ja taajuuskorjaimen
  • Äänenlaatu ei ole kovinkaan säväyttävä
  • Mikrofoni on halvan kuuloinen ja se nappaa taustaäänet helposti mukaan

Tärkeimmät tekniset tiedot Logitech G435

  • Hinta: 79,99 euroa
  • Kaiutinelementit: 40 mm
  • Taajuusvaste: 20 Hz – 20 kHz
  • Impedanssi: 45 ohmia (passiivinen)
  • Herkkyys: 83,1 dB SPL/mW
  • Enimmäisäänenvoimakkuus: < 100 dB, valinnaisella sisäisellä limitterillä <85 dB
  • Mikrofonin taajuusvaste: 100 Hz – 8 kHz
  • Liitäntätyyppi: Langaton Lightspeed ja Bluetooth (luvattu kantama 10 metriä)
  • Latausliitäntä: USB-C
  • Mitat, paino: 163 × 170 × 71 mm, 165 g
  • Alustat: PC-tietokone, jossa Windows 10 tai 11, macOS X 10.14 tai uudempi, PlayStation 5 tai PlayStation 4

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/tietotekniikka/testi-logitech-g435-pelikuulokkeet/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Tässä PlayStation Storen laajat tarjoukset: Resident Evil 2, NieR: Automata ja moni muu huippupeli l...

    Tässä PlayStation Storen laajat tarjoukset: Resident Evil 2, NieR: Automata ja moni muu huippupeli l...

    Suosittua Japanissa -tarjouskampanja heittää tarjouskoriin lukuisia pelejä merkittävillä...
    alennusmyynnit
  • Resident Evil 2:n upeasta remake-versiosta tarjolla jälleen uutta pelikuvaa

    Resident Evil 2:n upeasta remake-versiosta tarjolla jälleen uutta pelikuvaa

    Peliklassikko Resident Evil 2 julkaistaan täysin uusittuna versiona...
    Capcom
  • Kuvat: näin tyylikkäänä nopsajalkaa ei ole nähty – God of War -taiteilija uudisti Sonic-siilin

    Kuvat: näin tyylikkäänä nopsajalkaa ei ole nähty – God of War -taiteilija uudisti Sonic-siilin

    Sonic näyttäytyy tuoreessa kuvassa aivan uudenlaisessa valossa. Tuoreimman...
    Elokuvat
  • Windows 10 -päivitysten jakelu ja Windows Insider -ohjelman toiminta muuttuu

    Windows 10 -päivitysten jakelu ja Windows Insider -ohjelman toiminta muuttuu

    Windows Insider -ohjelma on jaettu kolmeen ryhmään. Microsoft...
    Microsoft
  • Striimaaja sekoili ja sikaili pelitapahtumassa – Sai ikuisen porttikiellon ja potkut

    Striimaaja sekoili ja sikaili pelitapahtumassa – Sai ikuisen porttikiellon ja potkut

    RuneFest 2018 -pelitapahtumassa koettiin lukuisia ikäviä hetkiä, kun...
    Jagex
  • Testi | JBL Quantum 600 -pelikuulokkeet – Tilaäänissä parannettavaa, muuten kyllä tarjolla pätevää ä...

    Testi | JBL Quantum 600 -pelikuulokkeet – Tilaäänissä parannettavaa, muuten kyllä tarjolla pätevää ä...

    JBL Quantum 600 -kuulokkeet ovat keskihintaiset pelikuulokkeet, joissa...
    JBL
  • Muistatko? The Last of Us aiheutti aikanaan kohun – pelihahmo näytti liikaa Hollywood-tähdeltä

    Muistatko? The Last of Us aiheutti aikanaan kohun – pelihahmo näytti liikaa Hollywood-tähdeltä

    Myös alkuperäinen The Last of Us aiheutti aikanaan...
    Ellen Page
  • SoulCalibur VI:n uusin hahmojulkistus Amy esittäytyy trailerilla

    SoulCalibur VI:n uusin hahmojulkistus Amy esittäytyy trailerilla

    Namco Bandai jatkaa jo julkaisussaan kehutun SoulCalibur VI:n...
    Pelit
  • Maailman paras Super Smash Bros. -pelaaja julkaisi oppaan Ultimaten parhaaseen sankariin

    Maailman paras Super Smash Bros. -pelaaja julkaisi oppaan Ultimaten parhaaseen sankariin

    Maailman parhaana pidetty Super Smash Bros. Ultimate -pelaaja...
    Pelit
  • Kuva: Xboxin tuoreimmat fanituotteet on kaivettu idealaarin pohjalta – Halon ja Forzan ystäville jot...

    Kuva: Xboxin tuoreimmat fanituotteet on kaivettu idealaarin pohjalta – Halon ja Forzan ystäville jot...

    Xboxin markkinointitiimiä ei ainakaan voi syyttää mielikuvituksen puutteesta....
    Ajopelit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Testi | Gigabyte Aero 15 OLED XD -kannettava – Loi...
PlayStation 5 saattaa yrittää myydä jumiin jääneil...
Huhu: PlayStation 5 julkistetaan lähikuukausina – ...
Kuvat: Microsoft paljasti uudet Xbox Special Editi...
Overkillin The Walking Dead -pelin konsolijulkaisu...

Tekniikka uutisia

  • Toimittajan puheenvuoro: Kaikkien videopelileffojen tulisi ottaa oppia Detective Pikachun menestykse...

    Toimittajan puheenvuoro: Kaikkien videopelileffojen tulisi ottaa oppia Detective Pikachun menestykse...

    Peleihin perustuvat elokuvat tulee suunnata muillekin kuin pelaajille...
    Detective Pikachu
  • Tammikuun Humble Bundle -paketti vie pelaajan gangstereiden ja terrorismin maailmoihin

    Tammikuun Humble Bundle -paketti vie pelaajan gangstereiden ja terrorismin maailmoihin

    Humble Bundlen tammikuisen pelipaketin vetonauloina ovat Yakuza 0...
    Humble Bundle
  • PlayStation Storessa tarjoillaan monia Ubisoftin pelejä nyt pilkkahintaan – hinnoista pois jopa 70 p...

    PlayStation Storessa tarjoillaan monia Ubisoftin pelejä nyt pilkkahintaan – hinnoista pois jopa 70 p...

    Far Cry 5, Assassin’s Creed Odyssey sekä monet...
    alennukset
  • Call of Duty: Black Ops 4:ssä suosittu Zombies-moodi sopii entistä paremmin myös yksinpelaajille

    Call of Duty: Black Ops 4:ssä suosittu Zombies-moodi sopii entistä paremmin myös yksinpelaajille

    Call of Duty: Black Ops 4 painottaa moninpeliä,...
    Activision
  • Resident Evil 2:n upeasta remake-versiosta tarjolla jälleen uutta pelikuvaa

    Resident Evil 2:n upeasta remake-versiosta tarjolla jälleen uutta pelikuvaa

    Peliklassikko Resident Evil 2 julkaistaan täysin uusittuna versiona...
    Capcom
  • Testi: Intel Core i9-10900K -prosessori ja MSI MEG Z490 Unify -emolevy

    Testi: Intel Core i9-10900K -prosessori ja MSI MEG Z490 Unify -emolevy

    Intelin uusi prosessorisukupolvi on aina mielenkiintoinen tapaus. Luvassa...
    Core i9-10900K
  • AOC julkaisi G2-mallistoon uuden 4K-pelinäytön

    AOC julkaisi G2-mallistoon uuden 4K-pelinäytön

    AOC uuden U28G2XU-pelinäytön paneelin tarkkuus on 4K, mutta...
    4K-pelinäyttö
  • Testi | PlayStation 5 tekee vaikutuksen DualSense-ohjaimella ja uskomattomilla latausajoilla

    Testi | PlayStation 5 tekee vaikutuksen DualSense-ohjaimella ja uskomattomilla latausajoilla

    PlayStation 5:n julkaisuun on Euroopassa vielä melkein kaksi...
    Peliartikkelit
  • Arvostelu | Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 tarjoaa sitä, mitä peliltä toivottiinkin

    Arvostelu | Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 tarjoaa sitä, mitä peliltä toivottiinkin

    Tony Hawk’s Pro Skater -sarjan paluu tarjoaa juuri...
    Activision
  • Kokeilu | Arozzi Vernazza Soft Fabric -pelituoli – Miellyttävämmin kangasverhoilulla

    Kokeilu | Arozzi Vernazza Soft Fabric -pelituoli – Miellyttävämmin kangasverhoilulla

    Pelituoli voi olla mukava olemukseltaan, mutta myös hillitty...
    pelituolit

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Seuraava Xbox ei tule keskittymään pelkkään upeaan grafiikkaan, sillä tähtäimessä on myös äärimmäise...

    Seuraava Xbox ei tule keskittymään pelkkään upeaan grafiikkaan, sillä tähtäimessä on myös äärimmäise...

    Uusi Xbox tavoittelee suurenmoista pelattavuutta säväyttävän visuaalisen ilmeen...
    Pelit
  • Ensituntumat | Total War: Warhammer 3 ei tuottanut pettymystä – ”Uutta peliä voi odottaa kieli pitkä...

    Ensituntumat | Total War: Warhammer 3 ei tuottanut pettymystä – ”Uutta peliä voi odottaa kieli pitkä...

    Creative Assemblyn kunnianhimoisen trilogian päättävä Total War: Warhammer...
    Peliarvostelut
  • GTA Onlineen huijausohjelman kehittänyt joutuu pulittamaan Rockstarille yli 130 000 euroa vahingokor...

    GTA Onlineen huijausohjelman kehittänyt joutuu pulittamaan Rockstarille yli 130 000 euroa vahingokor...

    Erilaisten huijausohjelmistojen tehtailu ei ole täysin riskitöntä puuhaa,...
    Grand Theft Auto Online

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme