Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Paritesti: Huawei P Smart Z ja Samsung Galaxy A40 – Isokokoinen mediamylly haastaa pienikokoisen myyntihitin

Posted on 6.10.2019

Samsungin Galaxy A40 on hallinnut suomalaisia puhelinten myyntitilastoja varsinkin kuluneena kesänä. Huawein taannoin julkaisema, esiin ponnahtavalla etukameralla varustettu P Smart Z haastaa kuitenkin Galaxy A40:n menestyksekkäästi 200-300 euron hintaluokassa.

Keskihintaisten puhelimen 200-300 euron hintaluokka on varsinkin nykyään erittäin kilpailtu. Tästä hintaluokasta alkaa löytyä hyvin toimivia, monipuolisia puhelimia.

Samalla pysytellään kuitenkin tasolla, jolla puhelimissa on edelleen jouduttu usein tekemään uhrauksia siellä sun täällä. Eri malleissa painotetaan eri asioita ja ominaisuuksia. Tämä on helppo huomata myös Samsung Galaxy A40:n ja Huawei P Smart Z:n välisessä vertailussa.

Testilaitteiden edustamassa 200-300 euron hintaluokassa riittää valinnanvaraa. Muita hintaluokkaan osuvia malleja voisi mainita esimerkiksi Muropaketin testissä aiemmin käyneen Nokia 4.2:n sekä IFA 2019 -tapahtumassa esitelty Nokia 7.2. Vaihtoehtona on myös esimerkiksi Motorolan One Vision, jonka testin voi lukea täältä.

Kaksikosta huomattavasti kompaktimpi 5,9-tuumainen Galaxy A40 on varsin perinteinen keskihintainen puhelin. Puhelimen suorittimena toimii Exynos 7904 joka suoriutuu kyllä kohtalaisen hyvin jokapäiväisestä käytöstä, mutta joka jää auttamatta kalliimmista puhelimista löytyvien suorittimien jalkoihin.

Puhelimessa on neljä gigatavua keskusmuistia ja 64 gigatavua tallennustilaa. Tallennustilaa voi laajentaa microSD-muistikorteilla teratavun verran.

Hillityllä ulkonäöllä suunnitellusta puhelimesta huokuu arkikäyttöön tarkoitetun ”perusmallin” vaikutelma ja Galaxy A40 onkin kaksikosta hieman edullisempi 249 euron suositushinnallaan. Puhelinta on kuitenkin myyty ajoittain alennusmyynneissä noin 200 euron hinnalla.

Galaxy A40:n myyntipakkaus sisältää itse puhelimen lisäksi laturin, irrotettavan USB-C-kaapelin, nappikuulokkeet ja nipun erilaisia ohjevihkosia. Nappikuulokkeiden taso ei huimaa päätä, mutta hätätilanteessa ne ajavat asiansa esimerkiksi kuntosalilla mikäli muita kuulokkeita ei ole käytettävissä.

Virallisella 279 euron suositushinnalla myytävä P Smart Z on nimensä mukaisesti päivitetty versio Muropaketin testissä aiemmin tänä vuonna käyneestä P Smartista. Puhelimen ulkonäköä on paranneltu ja teknisellä puolella muun muassa suoritin on päivitetty Kirin 710F -malliin.

Keskusmuistia puhelimessa on Galaxy A40:n tavoin neljä gigatavua ja sisäistä tallennustilaa löytyy 64 gigatavua. Myös P Smart Z:ssa muistia voi laajentaa microSD-muistikorteilla aina teratavuun saakka.

Huawein 6,59-tuumainen P Smart Z tuntuu kädessä huomattavasti massiivisemmalta. Puhelimen toivottu koko on toki aina henkilökohtainen mielipide, mutta P Smart Z:n käyttö yhdellä kädellä saattaa osoittautua jo melko hankalaksi isokätisellekkin käyttäjälle.

Puhelimessa on selvästi panostettu ulkonäköön. Etukamera on piilotettu trendikkäästi esiin ponnahtavaan telakkaan, jolloin näytössä e ole lainkaan lovea tai reikää. Myös multimediakäyttö ja pelaaminen onnistuvat P Smart Z:lla Galaxy Galaxy A40 -mallia paremmin, sillä P Smart Z:ssa käytetty Kirin 710F -suoritin on Exynos 7904 -alustaa tehokkaampi.

Huawei P Smart Z:n myyntipakkauksen sisältö vastaa kilpailijan myyntipakkauksen sisältöä. Mukana on edelleen irrotettava USB-C-kaapeli, matka-sovitin, ohjevihkosia ja kehnot nappikuulokkeet.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/paritesti-huawei-p-smart-z-ja-samsung-galaxy-a40-isokokoinen-mediamylly-haastaa-pienikokoisen-myyntihitin/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • OnePlus Z -puhelinmallista vuoti tosielämän kuva

    OnePlus Z -puhelinmallista vuoti tosielämän kuva

    OnePlus 8 -mallistoon odotettiin ennalta OnePlus 8 ja...
    Mobiili
  • Klipsch julkaisi T5 II True Wireless ANC -kuulokkeet – valmistajan ensimmäinen täyslangaton kuulokem...

    Klipsch julkaisi T5 II True Wireless ANC -kuulokkeet – valmistajan ensimmäinen täyslangaton kuulokem...

    Monista äänentoistotuotteista tunnettu Klipsch täyttää tänä vuonna 75...
    langattomat kuulokkeet
  • Testi | Xiaomi Redmi Note 10 5G -puhelin – Perusasiat kunnossa, mutta lisäpotkua jää kaipaamaan

    Testi | Xiaomi Redmi Note 10 5G -puhelin – Perusasiat kunnossa, mutta lisäpotkua jää kaipaamaan

    Edullinen hinta, riittävästi käyttökelpoisia ominaisuuksia eikä mitään vakavia...
    Android 11
  • Äänestys: Paljonko mielestäsi lippulaiva-Androidissa on syytä olla käyttömuistia?

    Äänestys: Paljonko mielestäsi lippulaiva-Androidissa on syytä olla käyttömuistia?

    Android-puhelimien teknisissä ominaisuuksissa varsinkin käyttö- eli RAM-muistin määrä...
    Mobiili
  • Haloa älypuhelimella – Microsoftin Project xCloud streamaa konsolipelejä mobiililaitteisiin

    Haloa älypuhelimella – Microsoftin Project xCloud streamaa konsolipelejä mobiililaitteisiin

    Microsoft on julkistanut Project xCloudin, joka pyrkii mahdollistamaan...
    Microsoft
  • Motorola julkaisi Moto g 5G -puhelimen isolla akulla ja 90 hertsin näytöllä alle 400 euron hintaluok...

    Motorola julkaisi Moto g 5G -puhelimen isolla akulla ja 90 hertsin näytöllä alle 400 euron hintaluok...

    Motorola jatkaa keskiluokan puhelinmalliston kasvattamista. Tällä kertaa on...
    5g
  • Huawei toi omat video- ja musiikkipalvelunsa Suomeen

    Huawei toi omat video- ja musiikkipalvelunsa Suomeen

    Huawei on lanseerannut omat Music ja Video -streamauspalvelunsa...
    Huawei
  • Puhelimelle tarjolle uusi tehokas kuvausapu: DJI OM 5 -käsivakain

    Puhelimelle tarjolle uusi tehokas kuvausapu: DJI OM 5 -käsivakain

    DJI julkaisi uudistetun OM 5 -käsivakaimen älypuhelimille. Siinä...
    dji
  • Muistatko 2010-luvun aikana puhuttaneet älyluurit – Ja miten Lumia 1020 -hirviökamera pärjäsi nykypu...

    Muistatko 2010-luvun aikana puhuttaneet älyluurit – Ja miten Lumia 1020 -hirviökamera pärjäsi nykypu...

    Vuodenvaihde lähestyy – ja samalla vuosikymmenen loppu. On...
    Apple
  • OnePlus 7T Pro -puhelin on nyt julkaistu

    OnePlus 7T Pro -puhelin on nyt julkaistu

    Jo pitkin syksyä huhuiltu ja tietovuodettu OnePlus 7T...
    Android 10

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Huawein esimerkkikuvan perusteella tuleva P50 Pro ...
Kuvavuodossa mahdollisesti
Nokia-merkkinen Android...
Nokia 2 ei tule saamaan Android 9 Pie -päivitystä...
Asus ROG Phone III -mallin tekniset tiedot vuotiva...
Uudet langattomat Grell TWS/1 -nappikuulokkeet tar...

Tekniikka uutisia

  • Motorola julkaisi Moto g 5G -puhelimen isolla akulla ja 90 hertsin näytöllä alle 400 euron hintaluok...

    Motorola julkaisi Moto g 5G -puhelimen isolla akulla ja 90 hertsin näytöllä alle 400 euron hintaluok...

    Motorola jatkaa keskiluokan puhelinmalliston kasvattamista. Tällä kertaa on...
    5g
  • Nokia 9 PureView -puhelimen etupuolesta on vuotanut uusia kuvia – Ei näyttölovea

    Nokia 9 PureView -puhelimen etupuolesta on vuotanut uusia kuvia – Ei näyttölovea

    Uudet vuotokuvat esittelevät miltä HMD Globalin tuleva Nokia...
    HMD Global
  • Applen julkistama iPadOS-käyttöjärjestelmä tekee tablettien työpöytäkäytöstä helpompaa

    Applen julkistama iPadOS-käyttöjärjestelmä tekee tablettien työpöytäkäytöstä helpompaa

    Apple on julkistanut WWDC 2019 -tapahtumassa iPadeille muokatun...
    Apple
  • Beats julkisti uudet langattomat Powerbeats 4 -kuulokkeet

    Beats julkisti uudet langattomat Powerbeats 4 -kuulokkeet

    Applen tytäryhtiöihin kuuluva Beats on esitellyt uudet langattomat...
    Apple
  • Xiaomi Pocophone F1:stä lienee luvassa edullisempi Lite-variantti

    Xiaomi Pocophone F1:stä lienee luvassa edullisempi Lite-variantti

    Xiaomi Pocophone F1:stä on nähty hieman vähemmän suorituskykyinen...
    Mobiili
  • Huawei kaipaa todisteita tämän väitetysti aiheuttamasta tietoturvallisuusriskistä

    Huawei kaipaa todisteita tämän väitetysti aiheuttamasta tietoturvallisuusriskistä

    Eri valtiot ovat ilmaisseet huolensa Huawein ja Kiinan...
    5G-yhteydet
  • ZTE julkisti erikoisen kahdella näytöllä varustetun Nubia X -puhelimen

    ZTE julkisti erikoisen kahdella näytöllä varustetun Nubia X -puhelimen

    ZTE on esitellyt uuden Nubia X -puhelimen, jossa...
    Mobiili
  • Myös Google Play Store sai tumman teeman

    Myös Google Play Store sai tumman teeman

    Google päivitti Gmailiin tumman teeman pari päivää sitten....
    Google
  • Samsung Galaxy Tab Active3 -tabletti soveltuu myös vähän kovempaan menoon

    Samsung Galaxy Tab Active3 -tabletti soveltuu myös vähän kovempaan menoon

    Samsung on kunnostautunut tuomalla myyntiin myös hieman vankempirakenteisia...
    IP68
  • Pikatesti: OnePlus 8 -puhelin – Edullisempi huippumalli 5G-ominaisuuksin

    Pikatesti: OnePlus 8 -puhelin – Edullisempi huippumalli 5G-ominaisuuksin

    OnePlus 8 on tavallaan tehnyt paluun juurilleen. Se...
    Android 10

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Samsung voi työskennellä myös taittuvanäyttöisen tabletin parissa

    Samsung voi työskennellä myös taittuvanäyttöisen tabletin parissa

    Samsung on jo ehtinyt kunnostautua taittuvan laitteen myyntiin...
    Mobiili
  • Suorituskykytestin tuloksien perusteella iPhone 12:n A14 Bionic -järjestelmäpiiri saattaa olla alike...

    Suorituskykytestin tuloksien perusteella iPhone 12:n A14 Bionic -järjestelmäpiiri saattaa olla alike...

    iPhone 12 -laitteesta ilmestyneiden ensimmäisten suorituskykytestien perusteella iPhone...
    Apple
  • Pikavilkaisu: Samsung Galaxy Fold 5G -puhelin on vihdoin myynnissä – Taittuu, toimii mutta on edelle...

    Pikavilkaisu: Samsung Galaxy Fold 5G -puhelin on vihdoin myynnissä – Taittuu, toimii mutta on edelle...

    Taittuvanäyttöinen Samsung Galaxy Fold -puhelin julkistettiin jo alkuvuodesta....
    Mobiili

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme