Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Paritesti: Huawei P Smart Z ja Samsung Galaxy A40 – Isokokoinen mediamylly haastaa pienikokoisen myyntihitin

Posted on 6.10.2019

Samsungin Galaxy A40 on hallinnut suomalaisia puhelinten myyntitilastoja varsinkin kuluneena kesänä. Huawein taannoin julkaisema, esiin ponnahtavalla etukameralla varustettu P Smart Z haastaa kuitenkin Galaxy A40:n menestyksekkäästi 200-300 euron hintaluokassa.

Keskihintaisten puhelimen 200-300 euron hintaluokka on varsinkin nykyään erittäin kilpailtu. Tästä hintaluokasta alkaa löytyä hyvin toimivia, monipuolisia puhelimia.

Samalla pysytellään kuitenkin tasolla, jolla puhelimissa on edelleen jouduttu usein tekemään uhrauksia siellä sun täällä. Eri malleissa painotetaan eri asioita ja ominaisuuksia. Tämä on helppo huomata myös Samsung Galaxy A40:n ja Huawei P Smart Z:n välisessä vertailussa.

Testilaitteiden edustamassa 200-300 euron hintaluokassa riittää valinnanvaraa. Muita hintaluokkaan osuvia malleja voisi mainita esimerkiksi Muropaketin testissä aiemmin käyneen Nokia 4.2:n sekä IFA 2019 -tapahtumassa esitelty Nokia 7.2. Vaihtoehtona on myös esimerkiksi Motorolan One Vision, jonka testin voi lukea täältä.

Kaksikosta huomattavasti kompaktimpi 5,9-tuumainen Galaxy A40 on varsin perinteinen keskihintainen puhelin. Puhelimen suorittimena toimii Exynos 7904 joka suoriutuu kyllä kohtalaisen hyvin jokapäiväisestä käytöstä, mutta joka jää auttamatta kalliimmista puhelimista löytyvien suorittimien jalkoihin.

Puhelimessa on neljä gigatavua keskusmuistia ja 64 gigatavua tallennustilaa. Tallennustilaa voi laajentaa microSD-muistikorteilla teratavun verran.

Hillityllä ulkonäöllä suunnitellusta puhelimesta huokuu arkikäyttöön tarkoitetun ”perusmallin” vaikutelma ja Galaxy A40 onkin kaksikosta hieman edullisempi 249 euron suositushinnallaan. Puhelinta on kuitenkin myyty ajoittain alennusmyynneissä noin 200 euron hinnalla.

Galaxy A40:n myyntipakkaus sisältää itse puhelimen lisäksi laturin, irrotettavan USB-C-kaapelin, nappikuulokkeet ja nipun erilaisia ohjevihkosia. Nappikuulokkeiden taso ei huimaa päätä, mutta hätätilanteessa ne ajavat asiansa esimerkiksi kuntosalilla mikäli muita kuulokkeita ei ole käytettävissä.

Virallisella 279 euron suositushinnalla myytävä P Smart Z on nimensä mukaisesti päivitetty versio Muropaketin testissä aiemmin tänä vuonna käyneestä P Smartista. Puhelimen ulkonäköä on paranneltu ja teknisellä puolella muun muassa suoritin on päivitetty Kirin 710F -malliin.

Keskusmuistia puhelimessa on Galaxy A40:n tavoin neljä gigatavua ja sisäistä tallennustilaa löytyy 64 gigatavua. Myös P Smart Z:ssa muistia voi laajentaa microSD-muistikorteilla aina teratavuun saakka.

Huawein 6,59-tuumainen P Smart Z tuntuu kädessä huomattavasti massiivisemmalta. Puhelimen toivottu koko on toki aina henkilökohtainen mielipide, mutta P Smart Z:n käyttö yhdellä kädellä saattaa osoittautua jo melko hankalaksi isokätisellekkin käyttäjälle.

Puhelimessa on selvästi panostettu ulkonäköön. Etukamera on piilotettu trendikkäästi esiin ponnahtavaan telakkaan, jolloin näytössä e ole lainkaan lovea tai reikää. Myös multimediakäyttö ja pelaaminen onnistuvat P Smart Z:lla Galaxy Galaxy A40 -mallia paremmin, sillä P Smart Z:ssa käytetty Kirin 710F -suoritin on Exynos 7904 -alustaa tehokkaampi.

Huawei P Smart Z:n myyntipakkauksen sisältö vastaa kilpailijan myyntipakkauksen sisältöä. Mukana on edelleen irrotettava USB-C-kaapeli, matka-sovitin, ohjevihkosia ja kehnot nappikuulokkeet.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/paritesti-huawei-p-smart-z-ja-samsung-galaxy-a40-isokokoinen-mediamylly-haastaa-pienikokoisen-myyntihitin/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Testi | Huawei Watch GT 3 -älykello – Loistavalla akkukestolla varustettu vaihtoehto liikkujan tarpe...

    Testi | Huawei Watch GT 3 -älykello – Loistavalla akkukestolla varustettu vaihtoehto liikkujan tarpe...

    Huawei toi hiljattain myyntiin Huawei Watch GT 3...
    Huawei
  • Puettavien kuntolaitteiden tietokannassa ei ollut edes salasanaa – 61 miljoonan ihmisen henkilökohta...

    Puettavien kuntolaitteiden tietokannassa ei ollut edes salasanaa – 61 miljoonan ihmisen henkilökohta...

    Tietoturvatutkija Jeremiah Fowler kertoi WebsitePlanet-sivustolla, että 61 miljoonan...
    Fitbit
  • Pikatesti: OnePlus 8 -puhelin – Edullisempi huippumalli 5G-ominaisuuksin

    Pikatesti: OnePlus 8 -puhelin – Edullisempi huippumalli 5G-ominaisuuksin

    OnePlus 8 on tavallaan tehnyt paluun juurilleen. Se...
    Android 10
  • LG:n lippulaivamalli G8X -puhelimesta on vuotanut uusia mallinnoksia – Audioliitäntä on säilymässä

    LG:n lippulaivamalli G8X -puhelimesta on vuotanut uusia mallinnoksia – Audioliitäntä on säilymässä

    LG esittelee näillä näkymin seuraavan lippulaivansa, G8X -puhelimen,...
    LG
  • Testi: Täyslangattomat Jabra Elite 75t -nappikuulokkeet – Loistovalinta erityisesti puheesta pitäväl...

    Testi: Täyslangattomat Jabra Elite 75t -nappikuulokkeet – Loistovalinta erityisesti puheesta pitäväl...

    Laadukkaat langattomat nappikuulokkeet ovat monen arkipäivän ilo. Niitä...
    Bluetooth 5.0
  • ZTE toi Nubia Red Magic Mars -pelipuhelimensa myyntiin Suomeen ja muualle Eurooppaan

    ZTE toi Nubia Red Magic Mars -pelipuhelimensa myyntiin Suomeen ja muualle Eurooppaan

    ZTE esitteli Nubia Red Magic Mars -pelipuhelimensa alun...
    Mobiili
  • Googlen Pixel 3a -puhelinmalleista vuoti virallisia mallinnuskuvia

    Googlen Pixel 3a -puhelinmalleista vuoti virallisia mallinnuskuvia

    Googlen tulevista puhelimien hinnalliseen keskiluokkaan sijoittuvista Pixel 3a...
    Google
  • Kuvavuodossa mahdollisesti Nokia-merkkinen Androidia käyttävä näppäinpuhelin

    Kuvavuodossa mahdollisesti Nokia-merkkinen Androidia käyttävä näppäinpuhelin

    Kuvavuodon perusteella tulossa olisi Android-käyttöjärjestelmää käyttävä näppäinpuhelin. Puhelimen...
    HMD Global
  • Huhujen mukaan Sony kehittää jo nyt Snapdragon 865:llä toimivaa lippulaivapuhelinta

    Huhujen mukaan Sony kehittää jo nyt Snapdragon 865:llä toimivaa lippulaivapuhelinta

    Japanista kantautuvien huhujen perusteella Sony työskentelee jo nyt...
    Mobiili
  • Beats julkisti uudet langattomat Powerbeats 4 -kuulokkeet

    Beats julkisti uudet langattomat Powerbeats 4 -kuulokkeet

    Applen tytäryhtiöihin kuuluva Beats on esitellyt uudet langattomat...
    Apple

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Teini-ikäiset tekijät pidätettiin epäiltyinä Twitt...
Analytiikkayritys uskoo 5G-puhelimien ohittavan 4G...
Yksi merkittävä älykellovalmistaja vahvisti selväs...
Samsung Galaxy S8:n etukamerassa automaattitarkenn...
Samsung panostaa selfiekameraan tulevassa C7 Pro -...

Tekniikka uutisia

  • Ensituntumat Honor 8X -puhelimesta: Houkuttelevasti hinnoiteltu ja isonäyttöinen uutuusmalli

    Ensituntumat Honor 8X -puhelimesta: Houkuttelevasti hinnoiteltu ja isonäyttöinen uutuusmalli

    Muropaketti vieraili Honor 8X:n julkaisutilaisuudessa Prahassa. Uusi puhelin innostaa maltillisella hinnallaan, isolla...
    android 8.0
  • Huhujen mukaan Samsung Galaxy Note 10 ja Note 10 Pro -mallit julkistetaan elokuussa

    Huhujen mukaan Samsung Galaxy Note 10 ja Note 10 Pro -mallit julkistetaan elokuussa

    Huhujen mukaan Samsung aikoo esitellä uudet Galaxy Note...
    Mobiili
  • Tuleva Samsung Galaxy Book S esillä vuotokuvissa

    Tuleva Samsung Galaxy Book S esillä vuotokuvissa

    Samsungin tulevan Galaxy Book S:n ulkomuoto paljastui kannettavasta...
    Mobiili
  • Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja – Hurjassa kasvussa oleva HMD Global nous...

    Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja – Hurjassa kasvussa oleva HMD Global nous...

    Counterpoint Researchin mukaan Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja 20 prosentin markkinaosuudellaan. Euroopassa HMD Global on noussut hurjan kasvun myötä jo viiden s… Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/sa...
    HMD Global
  • Garmin esitteli epix-älykellon – Hinta kielii siitä, ettei mallia ole tarkoitettu ihan joka ranteese...

    Garmin esitteli epix-älykellon – Hinta kielii siitä, ettei mallia ole tarkoitettu ihan joka ranteese...

    Garmin esitteli uuden epix-älykellon. Safiirilasilla, titaanikellonkehällä ja AMOLED-näytöllä...
    Garmin
  • Testi: Samsung Galaxy A51 -puhelin – Loistava näyttö tekee puhelimesta huokuttelevan vaihtoehdon kes...

    Testi: Samsung Galaxy A51 -puhelin – Loistava näyttö tekee puhelimesta huokuttelevan vaihtoehdon kes...

    Samsungin tuore Galaxy A51 -malli on päivitetty versio...
    Mobiili
  • Samsung Galaxy Tab Active3 -tabletti soveltuu myös vähän kovempaan menoon

    Samsung Galaxy Tab Active3 -tabletti soveltuu myös vähän kovempaan menoon

    Samsung on kunnostautunut tuomalla myyntiin myös hieman vankempirakenteisia...
    IP68
  • Testi: Samsung Galaxy Book Ion 13 -kannettava – Keveys on todellinen valtti, mutta sormenjälkilukija...

    Testi: Samsung Galaxy Book Ion 13 -kannettava – Keveys on todellinen valtti, mutta sormenjälkilukija...

    Samsung teki vuosien poissaolon jälkeen paluun euromarkkinoille kannettavilla...
    Core i5-10300H
  • Kokeilu: Unagi The Model One E500 -sähköpotkulauta – Tukeva ja kätevä skuutti kulkee kiitettävän kev...

    Kokeilu: Unagi The Model One E500 -sähköpotkulauta – Tukeva ja kätevä skuutti kulkee kiitettävän kev...

    Harva menopeli on yhtä kiva kesäkapistus kuin sähköpotkulauta....
    Mobiili
  • Testi: SoundID-sovellus lupaa tehdä kuulokkeistasi huippulaadukkaat – ilmaiseksi!

    Testi: SoundID-sovellus lupaa tehdä kuulokkeistasi huippulaadukkaat – ilmaiseksi!

    Äänialan ammattilaisille ohjelmistoja tehnyt Sonarworks tavoittelee myös tavallisten...
    arvostelu

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Monilinssisistä kameroista tuttu Light julkisti yhteistyösopimuksen Sonyn kanssa

    Monilinssisistä kameroista tuttu Light julkisti yhteistyösopimuksen Sonyn kanssa

    Light tunnetaan parhaiten 16 linssiä hyödyntäneestä L16-kamerasta. Pian...
    Light
  • Testi | Huawei Watch GT 3 -älykello – Loistavalla akkukestolla varustettu vaihtoehto liikkujan tarpe...

    Testi | Huawei Watch GT 3 -älykello – Loistavalla akkukestolla varustettu vaihtoehto liikkujan tarpe...

    Huawei toi hiljattain myyntiin Huawei Watch GT 3...
    Huawei
  • Testi | OnePlus Nord CE 5G -puhelin – Koko ihastuttaa ja käyttökin miellyttää

    Testi | OnePlus Nord CE 5G -puhelin – Koko ihastuttaa ja käyttökin miellyttää

    OnePlus julkaisi ensimmäisen Nord-mallinsa viime kesänä. Tarjoamalla erinomaisia...
    Mobiili

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme