Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Paritesti: Huawei P Smart Z ja Samsung Galaxy A40 – Isokokoinen mediamylly haastaa pienikokoisen myyntihitin

Posted on 6.10.2019

Samsungin Galaxy A40 on hallinnut suomalaisia puhelinten myyntitilastoja varsinkin kuluneena kesänä. Huawein taannoin julkaisema, esiin ponnahtavalla etukameralla varustettu P Smart Z haastaa kuitenkin Galaxy A40:n menestyksekkäästi 200-300 euron hintaluokassa.

Keskihintaisten puhelimen 200-300 euron hintaluokka on varsinkin nykyään erittäin kilpailtu. Tästä hintaluokasta alkaa löytyä hyvin toimivia, monipuolisia puhelimia.

Samalla pysytellään kuitenkin tasolla, jolla puhelimissa on edelleen jouduttu usein tekemään uhrauksia siellä sun täällä. Eri malleissa painotetaan eri asioita ja ominaisuuksia. Tämä on helppo huomata myös Samsung Galaxy A40:n ja Huawei P Smart Z:n välisessä vertailussa.

Testilaitteiden edustamassa 200-300 euron hintaluokassa riittää valinnanvaraa. Muita hintaluokkaan osuvia malleja voisi mainita esimerkiksi Muropaketin testissä aiemmin käyneen Nokia 4.2:n sekä IFA 2019 -tapahtumassa esitelty Nokia 7.2. Vaihtoehtona on myös esimerkiksi Motorolan One Vision, jonka testin voi lukea täältä.

Kaksikosta huomattavasti kompaktimpi 5,9-tuumainen Galaxy A40 on varsin perinteinen keskihintainen puhelin. Puhelimen suorittimena toimii Exynos 7904 joka suoriutuu kyllä kohtalaisen hyvin jokapäiväisestä käytöstä, mutta joka jää auttamatta kalliimmista puhelimista löytyvien suorittimien jalkoihin.

Puhelimessa on neljä gigatavua keskusmuistia ja 64 gigatavua tallennustilaa. Tallennustilaa voi laajentaa microSD-muistikorteilla teratavun verran.

Hillityllä ulkonäöllä suunnitellusta puhelimesta huokuu arkikäyttöön tarkoitetun ”perusmallin” vaikutelma ja Galaxy A40 onkin kaksikosta hieman edullisempi 249 euron suositushinnallaan. Puhelinta on kuitenkin myyty ajoittain alennusmyynneissä noin 200 euron hinnalla.

Galaxy A40:n myyntipakkaus sisältää itse puhelimen lisäksi laturin, irrotettavan USB-C-kaapelin, nappikuulokkeet ja nipun erilaisia ohjevihkosia. Nappikuulokkeiden taso ei huimaa päätä, mutta hätätilanteessa ne ajavat asiansa esimerkiksi kuntosalilla mikäli muita kuulokkeita ei ole käytettävissä.

Virallisella 279 euron suositushinnalla myytävä P Smart Z on nimensä mukaisesti päivitetty versio Muropaketin testissä aiemmin tänä vuonna käyneestä P Smartista. Puhelimen ulkonäköä on paranneltu ja teknisellä puolella muun muassa suoritin on päivitetty Kirin 710F -malliin.

Keskusmuistia puhelimessa on Galaxy A40:n tavoin neljä gigatavua ja sisäistä tallennustilaa löytyy 64 gigatavua. Myös P Smart Z:ssa muistia voi laajentaa microSD-muistikorteilla aina teratavuun saakka.

Huawein 6,59-tuumainen P Smart Z tuntuu kädessä huomattavasti massiivisemmalta. Puhelimen toivottu koko on toki aina henkilökohtainen mielipide, mutta P Smart Z:n käyttö yhdellä kädellä saattaa osoittautua jo melko hankalaksi isokätisellekkin käyttäjälle.

Puhelimessa on selvästi panostettu ulkonäköön. Etukamera on piilotettu trendikkäästi esiin ponnahtavaan telakkaan, jolloin näytössä e ole lainkaan lovea tai reikää. Myös multimediakäyttö ja pelaaminen onnistuvat P Smart Z:lla Galaxy Galaxy A40 -mallia paremmin, sillä P Smart Z:ssa käytetty Kirin 710F -suoritin on Exynos 7904 -alustaa tehokkaampi.

Huawei P Smart Z:n myyntipakkauksen sisältö vastaa kilpailijan myyntipakkauksen sisältöä. Mukana on edelleen irrotettava USB-C-kaapeli, matka-sovitin, ohjevihkosia ja kehnot nappikuulokkeet.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/paritesti-huawei-p-smart-z-ja-samsung-galaxy-a40-isokokoinen-mediamylly-haastaa-pienikokoisen-myyntihitin/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Vaurioiden välttämiseksi älypuhelinta ei kannata puhdistaa ihan miten tahansa

    Vaurioiden välttämiseksi älypuhelinta ei kannata puhdistaa ihan miten tahansa

    Puhelinta voi ajoittain olla tarpeen puhdistella, mutta senkin...
    alkoholi
  • Haloa älypuhelimella – Microsoftin Project xCloud streamaa konsolipelejä mobiililaitteisiin

    Haloa älypuhelimella – Microsoftin Project xCloud streamaa konsolipelejä mobiililaitteisiin

    Microsoft on julkistanut Project xCloudin, joka pyrkii mahdollistamaan...
    Microsoft
  • Motorola julkaisi odotetun Moto G9 plus -puhelimen myös Suomen markkinoille – Iso näyttö ja akku sek...

    Motorola julkaisi odotetun Moto G9 plus -puhelimen myös Suomen markkinoille – Iso näyttö ja akku sek...

    Moto G -malliston tarkoitus on valmistajan mukaan tuoda...
    Android 10
  • Samsung patentoi puhelimissa käytettävän erikoisen liikkuvan kamerakokonaisuuden

    Samsung patentoi puhelimissa käytettävän erikoisen liikkuvan kamerakokonaisuuden

    Samsung on patentoinut tavan, jolla puhelimien kameroissa voitaisiin...
    Mobiiliuutiset
  • Facebook sovellus päivittyi uudella hiljaisella tilalla

    Facebook sovellus päivittyi uudella hiljaisella tilalla

    Facebook on lisännyt mobiilisovellukseensa uuden toiminnon, jolla ilmoitusten...
    Facebook
  • Motorola Defy -puhelin on tehty kestämään rankkaakin käsittelyä

    Motorola Defy -puhelin on tehty kestämään rankkaakin käsittelyä

    Reippaampaan menoon suunnattuja puhelimia valmistava Bullitt on lähtenyt...
    IP68-luokitus
  • Testi: HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteisto – Hintava vaihtoehto sopii VR-pelit tosissaan ottavalle h...

    Testi: HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteisto – Hintava vaihtoehto sopii VR-pelit tosissaan ottavalle h...

    HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteiston hinta on korkea,...
    Half-Life Alyx
  • Testi: Samsung Galaxy Book Ion 13 -kannettava – Keveys on todellinen valtti, mutta sormenjälkilukija...

    Testi: Samsung Galaxy Book Ion 13 -kannettava – Keveys on todellinen valtti, mutta sormenjälkilukija...

    Samsung teki vuosien poissaolon jälkeen paluun euromarkkinoille kannettavilla...
    Core i5-10300H
  • Oletko huomannut: OnePlus 8 Pro -puhelimen kameran avulla saattaa nähdä jopa vaatteiden lävitse

    Oletko huomannut: OnePlus 8 Pro -puhelimen kameran avulla saattaa nähdä jopa vaatteiden lävitse

    OnePlus 8 Pro -puhelimen värisuodatuskameran avulla saattaa nähdä...
    Mobiili
  • Suomi sai oman Pantone-väripaletin – Vähintään yksi väri voi yllättää

    Suomi sai oman Pantone-väripaletin – Vähintään yksi väri voi yllättää

    Tänään on julkaistu Suomen todelliset värit -väripaletti Pantonen...
    Mobiili

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Jaybird Vista 2 -kuulokkeet kestävät rajummassakin...
Testi | OnePlus Nord CE 5G -puhelin – Koko ihastut...
Razer julkisti Nintendo Switchiä matkivan mobiilip...
Huawei toi omat video- ja musiikkipalvelunsa Suome...
Tutkimuksen mukaan iPhone Xs Maxissa on kaikkien a...

Tekniikka uutisia

  • Testi: Lenovo Tab M10 FHD Plus -tabletti – Edullinen ja perusvarma laite viihdekäyttöön

    Testi: Lenovo Tab M10 FHD Plus -tabletti – Edullinen ja perusvarma laite viihdekäyttöön

    Varsinkin Android-tablettien rintamalla on ollut hiljaista jo useamman...
    Lenovo
  • Honorilta liuta uusia tuotteita: Watch GS Pro- ja Watch ES -älykellot, MagicBook Pro -kannettava sek...

    Honorilta liuta uusia tuotteita: Watch GS Pro- ja Watch ES -älykellot, MagicBook Pro -kannettava sek...

    Meneillään oleva IFA 2020 -tapahtuma poikii lisää tuotejulkistuksia....
    Honor
  • Xiaomi julkisti päivitetyn Black Shark 2 -pelipuhelimen

    Xiaomi julkisti päivitetyn Black Shark 2 -pelipuhelimen

    Xiaomi on julkistanut uuden Black Shark 2 -pelipuhelimen...
    Mobiili
  • Huhujen mukaan Samsung Galaxy Note 10 ja Note 10 Pro -mallit julkistetaan elokuussa

    Huhujen mukaan Samsung Galaxy Note 10 ja Note 10 Pro -mallit julkistetaan elokuussa

    Huhujen mukaan Samsung aikoo esitellä uudet Galaxy Note...
    Mobiili
  • Ensituntumat Honor 8X -puhelimesta: Houkuttelevasti hinnoiteltu ja isonäyttöinen uutuusmalli

    Ensituntumat Honor 8X -puhelimesta: Houkuttelevasti hinnoiteltu ja isonäyttöinen uutuusmalli

    Muropaketti vieraili Honor 8X:n julkaisutilaisuudessa Prahassa. Uusi puhelin innostaa maltillisella hinnallaan, isolla...
    android 8.0
  • Kuluvan vuoden kolmannen neljänneksen ladatuin mobiilisovellus voi yllättää

    Kuluvan vuoden kolmannen neljänneksen ladatuin mobiilisovellus voi yllättää

    Vaikka Yhdysvallat on Trumpin johdolla yrittänyt sotia TikTokia...
    Mobiili
  • Suomi sai oman Pantone-väripaletin – Vähintään yksi väri voi yllättää

    Suomi sai oman Pantone-väripaletin – Vähintään yksi väri voi yllättää

    Tänään on julkaistu Suomen todelliset värit -väripaletti Pantonen...
    Mobiili
  • Pikatesti: Motorola One Vision -puhelin – Hyvin käteen istuvalla, järkihintaisella puhelimella saa n...

    Pikatesti: Motorola One Vision -puhelin – Hyvin käteen istuvalla, järkihintaisella puhelimella saa n...

    Kiinnostaako puhelin, joka istuu käteen hyvin, on yksinkertainen...
    21:9
  • Kokeilu | Android 12 beta -käyttöjärjestelmä (MIUI) – Käyttöliittymä päivittyy käytännöllisempään ja...

    Kokeilu | Android 12 beta -käyttöjärjestelmä (MIUI) – Käyttöliittymä päivittyy käytännöllisempään ja...

    Xiaomi Mi 11 5G on yksi niistä laitteista,...
    Android 12
  • Testi: Täyslangattomat Jabra Elite 75t -nappikuulokkeet – Loistovalinta erityisesti puheesta pitäväl...

    Testi: Täyslangattomat Jabra Elite 75t -nappikuulokkeet – Loistovalinta erityisesti puheesta pitäväl...

    Laadukkaat langattomat nappikuulokkeet ovat monen arkipäivän ilo. Niitä...
    Bluetooth 5.0

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Nokia 2 ei tule saamaan Android 9 Pie -päivitystä

    Nokia 2 ei tule saamaan Android 9 Pie -päivitystä

    HMD Global on julkaissut Android Pie -päivityksen jo...
    Android 9 Pie
  • Kuluvan vuoden kolmannen neljänneksen ladatuin mobiilisovellus voi yllättää

    Kuluvan vuoden kolmannen neljänneksen ladatuin mobiilisovellus voi yllättää

    Vaikka Yhdysvallat on Trumpin johdolla yrittänyt sotia TikTokia...
    Mobiili
  • Uudessa taittuvanäyttöisessä Motorola Razr 5G -puhelimessa on hiottu käytettävyyttä mutta muotoja on...

    Uudessa taittuvanäyttöisessä Motorola Razr 5G -puhelimessa on hiottu käytettävyyttä mutta muotoja on...

    Motorola on ollut tiukasti mukana taittuvanäyttöisten puhelimien kisassa....
    Android 10

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme