Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Kokeilu: Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart – Muovipulloista on tehty laadukas, mutta aika tavanomainen tietokonereppu

Posted on 9.8.2020

Tietokoneen kuljettamiseen tarvittavan laukun valinnassa ei välttämättä mieti sen materiaaliratkaisuja, vaan pikemminkin käytettävyyttä ja kestävyyttä. Targus pyrkii uudella Cypress-mallistollaan huomioimaan myös ympäristöystävällisyyden. Kokeilimme näkyykö tämä uutuusrepun käyttöominaisuuksissa.

Etätöiden ja -koulujen myötä tietokoneen siirtely saattoi jäädä vähemmälle. Nyt kun paluu normiolosuhteisiin on hiljalleen alkanut, myös kannettavat tietokoneen kulkevat usein käyttäjänsä mukana. Kannettavalaukkuja onkin moneen lähtöön, mutta reppu on suosittu ja helppo vaihtoehto. Otimmekin kokeiltavaksi yhden pitkät perinteet omaavan merkin uutuusmallin.

Tietokonelaukkujen ja -lisävarusteiden valmistajana tunnettu Targus julkaisi maaliskuussa uuden Cypress EcoSmart-tietokonelaukkumallistonsa. Huhtikuussa kauppohin saapunut, kierrätysmateriaaleista valmistettu mallisto on saanut Global Recycled Standard -luokituksen, jonka tarkoituksena on vähentää muovipullojen päätymistä kaatopaikoille hyödyntämällä niitä laukkujen valmistuksessa.

Puhdistetuista, murskatuista ja uudelleenpolymeroiduista muovipulloista valmistetaan kuitua, josta taasen valmistetaan laukuissa käytettävää kangasta. Kokeiltavana olevan, melkoisen pitkällä nimellä siunatun Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart -repun valmistamiseen kerrotaan käytetyn 26 kierrätyspulloa.

Targuksen Cypress EcoSmart -mallistoon kuuluu testirepun lisäksi 32 eri tuotetta. Valmistajan mukaan Cypress-malliston ominaisuuksiin kuuluvat sekä tyylikäs ja hienostunut ulkoasu että suojapehmusteet, jotka pitävät kannettavan tietokoneen turvassa.

Ulkoasusta voi olla montaa mieltä, mutta harmaana se on pelkistetty, eikä ainakaan herätä liikaa huomiota. Reilun kuukauden kevyen käytön aikana reppuun ei jäänyt helposti jälkiä ja se pysyi hyvin ryhdissään. Jälkimmäisessä auttaa repun onnistunut rakenne, joka pitää sen muodossaan tyhjänäkin. Pienestä sateestakaan reppu ei ollut moksiskaan.

Repun rakenne on kokonaisuutena kohtuullisen järkevä. Repussa taaimmaisena on kannettavalle tarkoitettu oma, kohtuukokoinen osio, joka on hyvin pehmustettu selkää vasten. Tietokone sujautetaan siis Targus Cypress 15.6” Hero -reppuun ylhäältä. Tämä onnistuu hyvin niin kauan, kun reppua ei ole täytetty äärimmilleen. Jälkimmäisessä tapauksessa sivussa sijaitseva vetoketju voisi toimia paremmin.

Tietokonelokeron edessä sijaitsee repun tilavin osasto, jonne mahtuu isonkin latauslaitteen lisäksi vaikkapa pokkari, paksumpi neule tai kevyt takki ja vielä isokokoiset kuulokkeetkin. Samoilla ulkomitoilla löytyy silti isommallakin osastolla varustettuja reppuja, mutta niissä ei vastaavasti ole yhtä monipuolisia lisäosastoja.

Kahden suurimman osaston lisäksi repun edestä löytyy pienemmille tarvikkeille soveltuva isompi tasku. Sinne on helppo sujauttaa kynät, varavirtalähteet ja sekä erilaiset kaapelit.

Aivan Targus Cypress 15.6” Hero -repun edestä löytyy vielä pienempi vetoketjullinen tasku. Sen olemassaoloa ei huomaa niin helposti, mutta minään varsinaisena piilotaskuna sitä ei voi pitää.

Kaikki osiot on varustettu vetoketjuilla, joiden toiminnassa ei kokeilun aikana ollut moitteen sijaa. Vetimistäkin saa mukavasti otteen.

Aavistuksen yli kilogrammaan kohoava paino ei juuri käytössä tunnu. Cypress 15.6” Hero -reppua ei voi pitää varsinaisesti äärimmäisen kevyenä, mutta paino jakautuu hyvin muotoiltujen ja säädettävien olkahihnojen ja selkäpehmusteiden ansiosta käyttömukavasti.

Repun kummallakin sivulla on tasku, johon mahtuu alle litrainen juomapullo vaivattomasti.

Täyteen lentokoneen matkustamopainoon pakattuna reppu kulkee selässä mukavasti, eikä asentoa tarvitse jatkuvasti olla korjailemassa.

Reissukäytössä auttaa myös remmi, jolla repun saa kulkemaan matkalaukun vetoaisassa. Pienenä kauneusvirheenä voi pitää olkapehmusteiden säätöremmeistä puuttuvia pidikkeitä. Tässä hintaluokassa olisi mukava, jos remmit pysyisivät siististi paikallaan, eivätkä repsottaisi sinne tänne.

Hyvä selkäpehmustus on myös hyvä hiostamaan lämpimillä keleillä. Pehmustukseen jää kaipaamaan nykyistä selkeämpiä ilmakanavia tuuletuksen tehostamiseksi. Selkäpehmusteiden pintamateriaali on kuitenkin rei’itettyä ja sellaisenaan kohtuullisen hengittävää.

Tuotteen 80 euron hintaluokka on järkevä, mutta samalla hinnalla saa vaikkapa erittäin isolla päälokerolla varustetun OnePlus Travel -repun, joka tosin on noin 100 grammaa painavampi – eikä sitä ole valmistettu kierrätysmaterialista. Tunnetuista laukkuvalmistajista esimerkiksi Samsonite valmistaa Sonoro L -reppumallia, joka on noin kympin kalliimpi, mutta myös hieman testireppua kevyempi ja värikkäämpi vaihtoehto.

Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart -reppu tekee minkä lupaa. Se on käyttömukava, toimiva ja käytännöllinen. Käyttäjä saa vieläpä kierrätysmateriaalin myötä myös aavistuksen paremman mielen ja paremman omantunnon.

Hyvää

  • Käyttömukavuus
  • Monipuoliset ja toimivat osiot sekä taskut
  • Kierrätysmateriaali

Huonoa

  • Väritystä voi pitää tylsänä
  • Selkäpehmusteista hiostavuus

Tiedot Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart (TBB58602GL)

  • Hinta: 79,90 €
  • Suurin kannettavien kokoluokka (osaston koko): 15,6” (38,7 x 26,5 x 2,5 cm)
  • Mitat: 30,5 x 13,5 x 50 cm
  • Paino: 1,05 kg
  • Tilavuus: 20 l
  • Väri: Harmaa
  • Muuta: Materiaali valmistettu kierrätetyistä muovipulloista

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/tietotekniikka/kokeilu-targus-cypress-15-6-hero-backpack-with-ecosmart-tietokonereppu/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Facebook eli Meta kehittää tuntoaistin tuovaa haptista hanskaa – toinen yritys kutsuu kopioksi heidä...

    Facebook eli Meta kehittää tuntoaistin tuovaa haptista hanskaa – toinen yritys kutsuu kopioksi heidä...

    Facebookin emoyhtiö Meta on tuonut julkisuudessa esille tulevaa...
    Facebook
  • Asuksen esitysmateriaali lupaa A520-emolevyjen tukevan Zen 3 -prosessoreja ja myös seuraavaa sukupol...

    Asuksen esitysmateriaali lupaa A520-emolevyjen tukevan Zen 3 -prosessoreja ja myös seuraavaa sukupol...

    Nyt julkistetut AMD A520 -emolevyt ovat yhteensopivia myös...
    A520
  • MSI julkisti tyylitellyn Creator Z16 Hiroshi Fujiwara Limited Edition -kannettavan

    MSI julkisti tyylitellyn Creator Z16 Hiroshi Fujiwara Limited Edition -kannettavan

    MSI on aloittanut yhteistyön Fragmentin Design – vaatebrändin...
    MSI
  • Intel Alder Lake -yhteensopivat DDR5-muistit listattiin – Corsair puolestaan kiusoitteli Vengeance-m...

    Intel Alder Lake -yhteensopivat DDR5-muistit listattiin – Corsair puolestaan kiusoitteli Vengeance-m...

    Jos olet jo innokkaasti hankkimassa rautaa tulevaan Alder...
    Alder Lake
  • Nvidia julkaisi Ampere-arkkitehtuuriin perustuvan A100-kiihdyttimen

    Nvidia julkaisi Ampere-arkkitehtuuriin perustuvan A100-kiihdyttimen

    A100-kiihdyttimestä löytyy Ampere-arkkitehtuuriin perustuva GA100-grafiikkapiiri, joka rakentuu yli...
    Ampere-arkkitehtuuri
  • EVGA julkaisi EVGA Precision X1 -hallintaohjelman GeForce RTX 2000 -sarjan näytönohjaimille

    EVGA julkaisi EVGA Precision X1 -hallintaohjelman GeForce RTX 2000 -sarjan näytönohjaimille

    EVGA Precision X1 -ohjelmassa on paranneltu yleisesti käyttöliittymää edeltäjänsä verrattuna ja lisäksi siitä löytyy automaattinen OC Scanner -ylikellotustoiminto. EVGA julkaisi Turing-arkkitehtuurin näytönohjainten rinnalle uuden versi… Lue ko...
    EVGA
  • Testi | TP-Link Deco X90 -Mesh-järjestelmä – Erinomainen suorituskyky ja vaivaton ottaa käyttöön

    Testi | TP-Link Deco X90 -Mesh-järjestelmä – Erinomainen suorituskyky ja vaivaton ottaa käyttöön

    Erilaiset WiFi-Mesh-ratkaisut ovat yleistyneet tasaiseen tahtiin markkinoilla, mutta...
    mesh
  • Uudet langattomat Grell TWS/1 -nappikuulokkeet tarjoavat todella mainion akkukeston – taustalla Senn...

    Uudet langattomat Grell TWS/1 -nappikuulokkeet tarjoavat todella mainion akkukeston – taustalla Senn...

    Täyslangattomat Grell TWS/1 -kuulokkeet tarjoavat enintään 45 tunnin...
    langattomat kuulokkeet
  • Asus järjestää takaisinkutsun viallisista Maximus Z690 Hero -emolevyistä

    Asus järjestää takaisinkutsun viallisista Maximus Z690 Hero -emolevyistä

    Asus vahvistaa aiemmat spekulaatiot siitä, että vian juurisyynä...
    Asus
  • Intelin KA-mysteeriprosessorit ovatkin Avengers-teemaisella myyntipakkauksella varustettuja versioit...

    Intelin KA-mysteeriprosessorit ovatkin Avengers-teemaisella myyntipakkauksella varustettuja versioit...

    Kummastusta aiheuttaneille Intelin KA-päätteisten prosessoreiden mysteeri näyttää selvinneen....
    Avengers Edition

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Be quiet! julkaisi uudet Pure Loop -AIO-vesijäähdy...
Testi: SoundID-sovellus lupaa tehdä kuulokkeistasi...
Testi: Täyslangattomat
Jabra Elite 75t -nappikuulo...
AMD:n patentti esittelee yhtiön omaa valmiutta eri...
Intelin Core i9-10980XE -prosessori ilmestyi Geekb...

Tekniikka uutisia

  • Roccatin valoilla koreilevat Magma- ja Pyro -pelinäppäimistöt saapuivat myyntiin

    Roccatin valoilla koreilevat Magma- ja Pyro -pelinäppäimistöt saapuivat myyntiin

    Roccatin pelinäppäimistömalliston uusimmat jäsenet ovat saapuneet myytiin. Kalvokupukytkimiin...
    pelinäppäimistöt
  • Nvidia GeForce RTX 3070 -näytönohjainten saatavuus ei näytä lupaavalta

    Nvidia GeForce RTX 3070 -näytönohjainten saatavuus ei näytä lupaavalta

    Tanskalainen verkkokauppa julkaisi väliaikatietoja GeForce RTX 3070 -näytönohjainten...
    Ampere-arkkitehtuuri
  • Testi | Logitech G435 -pelikuulokkeet ovat kevyet, edulliset ja tyylikkäät – mutta saako vähälla rah...

    Testi | Logitech G435 -pelikuulokkeet ovat kevyet, edulliset ja tyylikkäät – mutta saako vähälla rah...

    Logitech on tuonut markkinoille langattomat pelikuulokkeet mallinimeltään G435....
    langattomat kuulokkeet
  • Facebook eli Meta kehittää tuntoaistin tuovaa haptista hanskaa – toinen yritys kutsuu kopioksi heidä...

    Facebook eli Meta kehittää tuntoaistin tuovaa haptista hanskaa – toinen yritys kutsuu kopioksi heidä...

    Facebookin emoyhtiö Meta on tuonut julkisuudessa esille tulevaa...
    Facebook
  • Asrock julkaisi pienikokoisen Z390 DeskMini GTX -barebone-tietokoneen

    Asrock julkaisi pienikokoisen Z390 DeskMini GTX -barebone-tietokoneen

    Erittäin pienikokoinen Z390 DeskMini GTX -barebone tukee Intelin...
    Asrock
  • Asuksen Z490-piirisarjallisten emolevyjen speksit vuodossa

    Asuksen Z490-piirisarjallisten emolevyjen speksit vuodossa

    Vuoto paljastaa miltei kaikki yksityiskohdat Asuksen tulevista emolevyistä....
    Asus
  • NSA:n omalla hakkerointityökalulla hyökättiin tiedustelupalvelun kotikonnuille

    NSA:n omalla hakkerointityökalulla hyökättiin tiedustelupalvelun kotikonnuille

    EternalBlue-niminen hakkerointityökalu aiheuttaa huolta Yhdysvalloissa. NSA:n kehittämää haitaketta...
    hakkerointi
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 9: Voita omaksesi Fallout-peleistä tuttu Power Fist

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 9: Voita omaksesi Fallout-peleistä tuttu Power Fist

    Muropaketin suuressa jouluarvonnassa 2021 on jaossa 12 palkintoa...
    Elokuvauutiset
  • Jälleenmyyjän tutkimuksessa käytiin läpi PC-komponenttien vika-alttiutta – Yksi tuote oli ylitse mui...

    Jälleenmyyjän tutkimuksessa käytiin läpi PC-komponenttien vika-alttiutta – Yksi tuote oli ylitse mui...

    Puget Systemsin mukaan Samsungin SSD-asemien vikaantuvuus on olematonta...
    AMD
  • Microsoft Office saa merkittävän ulkoasupäivityksen – tältä näyttävät uudet Word, Excel ja PowerPoin...

    Microsoft Office saa merkittävän ulkoasupäivityksen – tältä näyttävät uudet Word, Excel ja PowerPoin...

    Microsoft on kertonut uudistavansa Office-paketin graafista ulkonäköä lähemmäksi...
    Microsoft

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Myös Gigabyte ja Asus paljastivat GeForce RTX 3050 -näytönohjaimensa

    Myös Gigabyte ja Asus paljastivat GeForce RTX 3050 -näytönohjaimensa

    Gigabyte lähtee ottamaan budjettinäytönohjainten markkinaa haltuun kolmella eri...
    Asus
  • Asrock julkaisi pienikokoisen Z390 DeskMini GTX -barebone-tietokoneen

    Asrock julkaisi pienikokoisen Z390 DeskMini GTX -barebone-tietokoneen

    Erittäin pienikokoinen Z390 DeskMini GTX -barebone tukee Intelin...
    Asrock
  • Uudet langattomat Grell TWS/1 -nappikuulokkeet tarjoavat todella mainion akkukeston – taustalla Senn...

    Uudet langattomat Grell TWS/1 -nappikuulokkeet tarjoavat todella mainion akkukeston – taustalla Senn...

    Täyslangattomat Grell TWS/1 -kuulokkeet tarjoavat enintään 45 tunnin...
    langattomat kuulokkeet

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme