Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Kokeilu: Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart – Muovipulloista on tehty laadukas, mutta aika tavanomainen tietokonereppu

Posted on 9.8.2020

Tietokoneen kuljettamiseen tarvittavan laukun valinnassa ei välttämättä mieti sen materiaaliratkaisuja, vaan pikemminkin käytettävyyttä ja kestävyyttä. Targus pyrkii uudella Cypress-mallistollaan huomioimaan myös ympäristöystävällisyyden. Kokeilimme näkyykö tämä uutuusrepun käyttöominaisuuksissa.

Etätöiden ja -koulujen myötä tietokoneen siirtely saattoi jäädä vähemmälle. Nyt kun paluu normiolosuhteisiin on hiljalleen alkanut, myös kannettavat tietokoneen kulkevat usein käyttäjänsä mukana. Kannettavalaukkuja onkin moneen lähtöön, mutta reppu on suosittu ja helppo vaihtoehto. Otimmekin kokeiltavaksi yhden pitkät perinteet omaavan merkin uutuusmallin.

Tietokonelaukkujen ja -lisävarusteiden valmistajana tunnettu Targus julkaisi maaliskuussa uuden Cypress EcoSmart-tietokonelaukkumallistonsa. Huhtikuussa kauppohin saapunut, kierrätysmateriaaleista valmistettu mallisto on saanut Global Recycled Standard -luokituksen, jonka tarkoituksena on vähentää muovipullojen päätymistä kaatopaikoille hyödyntämällä niitä laukkujen valmistuksessa.

Puhdistetuista, murskatuista ja uudelleenpolymeroiduista muovipulloista valmistetaan kuitua, josta taasen valmistetaan laukuissa käytettävää kangasta. Kokeiltavana olevan, melkoisen pitkällä nimellä siunatun Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart -repun valmistamiseen kerrotaan käytetyn 26 kierrätyspulloa.

Targuksen Cypress EcoSmart -mallistoon kuuluu testirepun lisäksi 32 eri tuotetta. Valmistajan mukaan Cypress-malliston ominaisuuksiin kuuluvat sekä tyylikäs ja hienostunut ulkoasu että suojapehmusteet, jotka pitävät kannettavan tietokoneen turvassa.

Ulkoasusta voi olla montaa mieltä, mutta harmaana se on pelkistetty, eikä ainakaan herätä liikaa huomiota. Reilun kuukauden kevyen käytön aikana reppuun ei jäänyt helposti jälkiä ja se pysyi hyvin ryhdissään. Jälkimmäisessä auttaa repun onnistunut rakenne, joka pitää sen muodossaan tyhjänäkin. Pienestä sateestakaan reppu ei ollut moksiskaan.

Repun rakenne on kokonaisuutena kohtuullisen järkevä. Repussa taaimmaisena on kannettavalle tarkoitettu oma, kohtuukokoinen osio, joka on hyvin pehmustettu selkää vasten. Tietokone sujautetaan siis Targus Cypress 15.6” Hero -reppuun ylhäältä. Tämä onnistuu hyvin niin kauan, kun reppua ei ole täytetty äärimmilleen. Jälkimmäisessä tapauksessa sivussa sijaitseva vetoketju voisi toimia paremmin.

Tietokonelokeron edessä sijaitsee repun tilavin osasto, jonne mahtuu isonkin latauslaitteen lisäksi vaikkapa pokkari, paksumpi neule tai kevyt takki ja vielä isokokoiset kuulokkeetkin. Samoilla ulkomitoilla löytyy silti isommallakin osastolla varustettuja reppuja, mutta niissä ei vastaavasti ole yhtä monipuolisia lisäosastoja.

Kahden suurimman osaston lisäksi repun edestä löytyy pienemmille tarvikkeille soveltuva isompi tasku. Sinne on helppo sujauttaa kynät, varavirtalähteet ja sekä erilaiset kaapelit.

Aivan Targus Cypress 15.6” Hero -repun edestä löytyy vielä pienempi vetoketjullinen tasku. Sen olemassaoloa ei huomaa niin helposti, mutta minään varsinaisena piilotaskuna sitä ei voi pitää.

Kaikki osiot on varustettu vetoketjuilla, joiden toiminnassa ei kokeilun aikana ollut moitteen sijaa. Vetimistäkin saa mukavasti otteen.

Aavistuksen yli kilogrammaan kohoava paino ei juuri käytössä tunnu. Cypress 15.6” Hero -reppua ei voi pitää varsinaisesti äärimmäisen kevyenä, mutta paino jakautuu hyvin muotoiltujen ja säädettävien olkahihnojen ja selkäpehmusteiden ansiosta käyttömukavasti.

Repun kummallakin sivulla on tasku, johon mahtuu alle litrainen juomapullo vaivattomasti.

Täyteen lentokoneen matkustamopainoon pakattuna reppu kulkee selässä mukavasti, eikä asentoa tarvitse jatkuvasti olla korjailemassa.

Reissukäytössä auttaa myös remmi, jolla repun saa kulkemaan matkalaukun vetoaisassa. Pienenä kauneusvirheenä voi pitää olkapehmusteiden säätöremmeistä puuttuvia pidikkeitä. Tässä hintaluokassa olisi mukava, jos remmit pysyisivät siististi paikallaan, eivätkä repsottaisi sinne tänne.

Hyvä selkäpehmustus on myös hyvä hiostamaan lämpimillä keleillä. Pehmustukseen jää kaipaamaan nykyistä selkeämpiä ilmakanavia tuuletuksen tehostamiseksi. Selkäpehmusteiden pintamateriaali on kuitenkin rei’itettyä ja sellaisenaan kohtuullisen hengittävää.

Tuotteen 80 euron hintaluokka on järkevä, mutta samalla hinnalla saa vaikkapa erittäin isolla päälokerolla varustetun OnePlus Travel -repun, joka tosin on noin 100 grammaa painavampi – eikä sitä ole valmistettu kierrätysmaterialista. Tunnetuista laukkuvalmistajista esimerkiksi Samsonite valmistaa Sonoro L -reppumallia, joka on noin kympin kalliimpi, mutta myös hieman testireppua kevyempi ja värikkäämpi vaihtoehto.

Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart -reppu tekee minkä lupaa. Se on käyttömukava, toimiva ja käytännöllinen. Käyttäjä saa vieläpä kierrätysmateriaalin myötä myös aavistuksen paremman mielen ja paremman omantunnon.

Hyvää

  • Käyttömukavuus
  • Monipuoliset ja toimivat osiot sekä taskut
  • Kierrätysmateriaali

Huonoa

  • Väritystä voi pitää tylsänä
  • Selkäpehmusteista hiostavuus

Tiedot Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart (TBB58602GL)

  • Hinta: 79,90 €
  • Suurin kannettavien kokoluokka (osaston koko): 15,6” (38,7 x 26,5 x 2,5 cm)
  • Mitat: 30,5 x 13,5 x 50 cm
  • Paino: 1,05 kg
  • Tilavuus: 20 l
  • Väri: Harmaa
  • Muuta: Materiaali valmistettu kierrätetyistä muovipulloista

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/tietotekniikka/kokeilu-targus-cypress-15-6-hero-backpack-with-ecosmart-tietokonereppu/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Tuleva Samsung Galaxy Book S esillä vuotokuvissa

    Tuleva Samsung Galaxy Book S esillä vuotokuvissa

    Samsungin tulevan Galaxy Book S:n ulkomuoto paljastui kannettavasta...
    Mobiili
  • Testi: Kingston KC2000 (1 Tt) -SSD-asema – Järkevästi hinnoiteltu vaihtoehto

    Testi: Kingston KC2000 (1 Tt) -SSD-asema – Järkevästi hinnoiteltu vaihtoehto

    Muropaketin testeissä on käynyt jo useampikin Samsungin SSD-asema,...
    Kingston
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot

    Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot

    Muun muassa Business Insider -verkkojulkaisu uutisoi eilen, että yli 500 miljoonan Facebookin käyttäjän henkilötietoja on julkaistu verkossa hakkerifoorumilla. Julkaistuissa tiedoissa on ainakin henkilöiden nimiä, puhelinnumeroita, Facebook-käyttäjä...
    Tietotekniikkauutiset
  • Roccatilta uusi Burst Pro -pelihiiri – Uuden kytkimet, hunajakennorakenne ja symmetrinen muotoilu

    Roccatilta uusi Burst Pro -pelihiiri – Uuden kytkimet, hunajakennorakenne ja symmetrinen muotoilu

    Juuri julkaistu Roccat Burst Pro -pelihiiri on valmistajan...
    Pelihiiret
  • Intelin Raja Koduri esitteli Nvidian ja AMD:n pelinäytönohjaimien kilpailijan – kutsui karkiksi

    Intelin Raja Koduri esitteli Nvidian ja AMD:n pelinäytönohjaimien kilpailijan – kutsui karkiksi

    Intelin näytönohjaimien kehitystyöstä vastaava johtaja Raja Koduri esitteli...
    Intel
  • Gigabyte esitteli kolme uutta pelinäyttöä

    Gigabyte esitteli kolme uutta pelinäyttöä

    Julkistetut pelinäytöt kuuluvat uuteen Gigabyte-sarjaan. Julkistettu mallisto käsittää...
    CES 2020
  • Kehittäjä paljasti: tällaista tehoa Dying Light 2 vaatii sitä pyörittävältä tietokoneelta

    Kehittäjä paljasti: tällaista tehoa Dying Light 2 vaatii sitä pyörittävältä tietokoneelta

    Techland on paljastanut Dying Light 2: Stay Humanin...
    Dying Light 2
  • Thermalright julkaisi pienikokoisen ja selkeästi massasta poikkeavan Assassin King 120 Mini WHITE AR...

    Thermalright julkaisi pienikokoisen ja selkeästi massasta poikkeavan Assassin King 120 Mini WHITE AR...

    Thermalrightin uusin lisäys prosessoricoolerien mallistoon on Assassin King...
    ARGB
  • AMD:n patentti esittelee yhtiön omaa valmiutta eritasoisten prosessoriytimien teknologiaan

    AMD:n patentti esittelee yhtiön omaa valmiutta eritasoisten prosessoriytimien teknologiaan

    Intelin big.LITTLE -arkkitehtuurissa hyödynnetään erilaisia ytimiä. AMD:llä näyttäisi olevan...
    AMD
  • MSI julkisti kompaktit MPG Trident A 10th- ja MPG Trident AS 10th -tietokoneet

    MSI julkisti kompaktit MPG Trident A 10th- ja MPG Trident AS 10th -tietokoneet

    MPG Trident A 10th- ja MPG Trident AS...
    Comet Lake-S

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Cooler Masterilta edullinen CM310-pelihiiri
Testi: Huawei Matebook D 14 – Tyyliltään tuttu ja ...
Sony toi viimeisimpiin huipputelevisioiden uuden O...
Kymmenen kärjessä: Luetuimmat rautatestit vuonna 2...
Thermaltake esitteli DistroCase 350P- ja Core P8 T...

Tekniikka uutisia

  • SilentiumPC esitteli Gladius GD8 TG ARGB Pure Black -miditornikotelon – Näyttävyyttä pitkillä valona...

    SilentiumPC esitteli Gladius GD8 TG ARGB Pure Black -miditornikotelon – Näyttävyyttä pitkillä valona...

    Gladius GD8 TG ARGB Pure Black -kotelossa huomio...
    ATX
  • Kehittäjä paljasti: tällaista tehoa Dying Light 2 vaatii sitä pyörittävältä tietokoneelta

    Kehittäjä paljasti: tällaista tehoa Dying Light 2 vaatii sitä pyörittävältä tietokoneelta

    Techland on paljastanut Dying Light 2: Stay Humanin...
    Dying Light 2
  • Powercolor julkaisi kaksi Radeon RX 5500 XT -näytönohjainmallia

    Powercolor julkaisi kaksi Radeon RX 5500 XT -näytönohjainmallia

    Kahdesta nyt julkaistusta näytönohjaimesta Radeon RX 5500 XT...
    AMD
  • Testi | MSI MAG B660M Mortar Wifi DDR4 -emolevy – Järkivaihtoehto monipuolisin ominaisuuksin

    Testi | MSI MAG B660M Mortar Wifi DDR4 -emolevy – Järkivaihtoehto monipuolisin ominaisuuksin

    Intelin uusimman sukupolven core-prosessorit vaativat kaverikseen myös uuden...
    Emolevyt
  • MSI esitteli Comet Lake-S -prosessoreilla varustetut valmistietokoneensa

    MSI esitteli Comet Lake-S -prosessoreilla varustetut valmistietokoneensa

    Prosessoripäivityksen saa yhteensä seitsemän eri valmistietokonemallia. Lippulaivamalleista löytyy...
    Comet Lake-S
  • Testi | Gigabyte Aero 15 OLED XD -kannettava – Loistava näyttö ja riittävästi potkua

    Testi | Gigabyte Aero 15 OLED XD -kannettava – Loistava näyttö ja riittävästi potkua

    Tehokas, hyvä näyttö ja kohtuullinen koko. Tällaista yhdistelmää...
    4K
  • Samsung voi työskennellä myös taittuvanäyttöisen tabletin parissa

    Samsung voi työskennellä myös taittuvanäyttöisen tabletin parissa

    Samsung on jo ehtinyt kunnostautua taittuvan laitteen myyntiin...
    Mobiili
  • MSI esitteli GeForce RTX 2070 Ventus -näytönohjaimen

    MSI esitteli GeForce RTX 2070 Ventus -näytönohjaimen

    MSI:n uusi versio GeForce RTX 2070 -näytönohjaimesta ottaa...
    GeForce rtx 2070
  • Testi | MSI GeForce RTX -näytönohjaimet 3090 Gaming X Trio 24G ja 3080 Gaming X Trio 10G – Paljon ta...

    Testi | MSI GeForce RTX -näytönohjaimet 3090 Gaming X Trio 24G ja 3080 Gaming X Trio 10G – Paljon ta...

    Aiemmien testattu Nvidian uusi GeForce RTX 3080 -malli...
    Geforce RTX 3080
  • Asrock julkaisi pienikokoisen Z390 DeskMini GTX -barebone-tietokoneen

    Asrock julkaisi pienikokoisen Z390 DeskMini GTX -barebone-tietokoneen

    Erittäin pienikokoinen Z390 DeskMini GTX -barebone tukee Intelin...
    Asrock

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Japanilainen tuote vähentää e-urheilun aiheuttamia vammoja – tällainen on Hand Massager

    Japanilainen tuote vähentää e-urheilun aiheuttamia vammoja – tällainen on Hand Massager

    Japanilaisen peliyhtiön Bauhutten kehittämän tuotteen tavoitteena on vähentää...
    Peliuutiset
  • AMD:n Ryzen 5 4400G APU-piiri vilahti 3D Mark -suorituskykytestien tietokannassa

    AMD:n Ryzen 5 4400G APU-piiri vilahti 3D Mark -suorituskykytestien tietokannassa

    AMD päivittänee piakkoin myös APU-piirinsä uuteen sukupolveen. Luvassa...
    AMD
  • Testi: Logitech G Pro X -pelinäppäimistö – Nosta kytkintä ja vaihda uusi tilalle

    Testi: Logitech G Pro X -pelinäppäimistö – Nosta kytkintä ja vaihda uusi tilalle

    Perinteisesti mekaanisen pelinäppäimistön ostaja on joutunut tyytymään ostohetkellä...
    Logitech G Pro X

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme