Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Kokeilu: Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart – Muovipulloista on tehty laadukas, mutta aika tavanomainen tietokonereppu

Posted on 9.8.2020

Tietokoneen kuljettamiseen tarvittavan laukun valinnassa ei välttämättä mieti sen materiaaliratkaisuja, vaan pikemminkin käytettävyyttä ja kestävyyttä. Targus pyrkii uudella Cypress-mallistollaan huomioimaan myös ympäristöystävällisyyden. Kokeilimme näkyykö tämä uutuusrepun käyttöominaisuuksissa.

Etätöiden ja -koulujen myötä tietokoneen siirtely saattoi jäädä vähemmälle. Nyt kun paluu normiolosuhteisiin on hiljalleen alkanut, myös kannettavat tietokoneen kulkevat usein käyttäjänsä mukana. Kannettavalaukkuja onkin moneen lähtöön, mutta reppu on suosittu ja helppo vaihtoehto. Otimmekin kokeiltavaksi yhden pitkät perinteet omaavan merkin uutuusmallin.

Tietokonelaukkujen ja -lisävarusteiden valmistajana tunnettu Targus julkaisi maaliskuussa uuden Cypress EcoSmart-tietokonelaukkumallistonsa. Huhtikuussa kauppohin saapunut, kierrätysmateriaaleista valmistettu mallisto on saanut Global Recycled Standard -luokituksen, jonka tarkoituksena on vähentää muovipullojen päätymistä kaatopaikoille hyödyntämällä niitä laukkujen valmistuksessa.

Puhdistetuista, murskatuista ja uudelleenpolymeroiduista muovipulloista valmistetaan kuitua, josta taasen valmistetaan laukuissa käytettävää kangasta. Kokeiltavana olevan, melkoisen pitkällä nimellä siunatun Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart -repun valmistamiseen kerrotaan käytetyn 26 kierrätyspulloa.

Targuksen Cypress EcoSmart -mallistoon kuuluu testirepun lisäksi 32 eri tuotetta. Valmistajan mukaan Cypress-malliston ominaisuuksiin kuuluvat sekä tyylikäs ja hienostunut ulkoasu että suojapehmusteet, jotka pitävät kannettavan tietokoneen turvassa.

Ulkoasusta voi olla montaa mieltä, mutta harmaana se on pelkistetty, eikä ainakaan herätä liikaa huomiota. Reilun kuukauden kevyen käytön aikana reppuun ei jäänyt helposti jälkiä ja se pysyi hyvin ryhdissään. Jälkimmäisessä auttaa repun onnistunut rakenne, joka pitää sen muodossaan tyhjänäkin. Pienestä sateestakaan reppu ei ollut moksiskaan.

Repun rakenne on kokonaisuutena kohtuullisen järkevä. Repussa taaimmaisena on kannettavalle tarkoitettu oma, kohtuukokoinen osio, joka on hyvin pehmustettu selkää vasten. Tietokone sujautetaan siis Targus Cypress 15.6” Hero -reppuun ylhäältä. Tämä onnistuu hyvin niin kauan, kun reppua ei ole täytetty äärimmilleen. Jälkimmäisessä tapauksessa sivussa sijaitseva vetoketju voisi toimia paremmin.

Tietokonelokeron edessä sijaitsee repun tilavin osasto, jonne mahtuu isonkin latauslaitteen lisäksi vaikkapa pokkari, paksumpi neule tai kevyt takki ja vielä isokokoiset kuulokkeetkin. Samoilla ulkomitoilla löytyy silti isommallakin osastolla varustettuja reppuja, mutta niissä ei vastaavasti ole yhtä monipuolisia lisäosastoja.

Kahden suurimman osaston lisäksi repun edestä löytyy pienemmille tarvikkeille soveltuva isompi tasku. Sinne on helppo sujauttaa kynät, varavirtalähteet ja sekä erilaiset kaapelit.

Aivan Targus Cypress 15.6” Hero -repun edestä löytyy vielä pienempi vetoketjullinen tasku. Sen olemassaoloa ei huomaa niin helposti, mutta minään varsinaisena piilotaskuna sitä ei voi pitää.

Kaikki osiot on varustettu vetoketjuilla, joiden toiminnassa ei kokeilun aikana ollut moitteen sijaa. Vetimistäkin saa mukavasti otteen.

Aavistuksen yli kilogrammaan kohoava paino ei juuri käytössä tunnu. Cypress 15.6” Hero -reppua ei voi pitää varsinaisesti äärimmäisen kevyenä, mutta paino jakautuu hyvin muotoiltujen ja säädettävien olkahihnojen ja selkäpehmusteiden ansiosta käyttömukavasti.

Repun kummallakin sivulla on tasku, johon mahtuu alle litrainen juomapullo vaivattomasti.

Täyteen lentokoneen matkustamopainoon pakattuna reppu kulkee selässä mukavasti, eikä asentoa tarvitse jatkuvasti olla korjailemassa.

Reissukäytössä auttaa myös remmi, jolla repun saa kulkemaan matkalaukun vetoaisassa. Pienenä kauneusvirheenä voi pitää olkapehmusteiden säätöremmeistä puuttuvia pidikkeitä. Tässä hintaluokassa olisi mukava, jos remmit pysyisivät siististi paikallaan, eivätkä repsottaisi sinne tänne.

Hyvä selkäpehmustus on myös hyvä hiostamaan lämpimillä keleillä. Pehmustukseen jää kaipaamaan nykyistä selkeämpiä ilmakanavia tuuletuksen tehostamiseksi. Selkäpehmusteiden pintamateriaali on kuitenkin rei’itettyä ja sellaisenaan kohtuullisen hengittävää.

Tuotteen 80 euron hintaluokka on järkevä, mutta samalla hinnalla saa vaikkapa erittäin isolla päälokerolla varustetun OnePlus Travel -repun, joka tosin on noin 100 grammaa painavampi – eikä sitä ole valmistettu kierrätysmaterialista. Tunnetuista laukkuvalmistajista esimerkiksi Samsonite valmistaa Sonoro L -reppumallia, joka on noin kympin kalliimpi, mutta myös hieman testireppua kevyempi ja värikkäämpi vaihtoehto.

Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart -reppu tekee minkä lupaa. Se on käyttömukava, toimiva ja käytännöllinen. Käyttäjä saa vieläpä kierrätysmateriaalin myötä myös aavistuksen paremman mielen ja paremman omantunnon.

Hyvää

  • Käyttömukavuus
  • Monipuoliset ja toimivat osiot sekä taskut
  • Kierrätysmateriaali

Huonoa

  • Väritystä voi pitää tylsänä
  • Selkäpehmusteista hiostavuus

Tiedot Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart (TBB58602GL)

  • Hinta: 79,90 €
  • Suurin kannettavien kokoluokka (osaston koko): 15,6” (38,7 x 26,5 x 2,5 cm)
  • Mitat: 30,5 x 13,5 x 50 cm
  • Paino: 1,05 kg
  • Tilavuus: 20 l
  • Väri: Harmaa
  • Muuta: Materiaali valmistettu kierrätetyistä muovipulloista

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/tietotekniikka/kokeilu-targus-cypress-15-6-hero-backpack-with-ecosmart-tietokonereppu/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Tuleva Samsung Galaxy Book S esillä vuotokuvissa

    Tuleva Samsung Galaxy Book S esillä vuotokuvissa

    Samsungin tulevan Galaxy Book S:n ulkomuoto paljastui kannettavasta...
    Mobiili
  • Intelin Core i9-10980XE -prosessori ilmestyi Geekbenchin tuloslistalle

    Intelin Core i9-10980XE -prosessori ilmestyi Geekbenchin tuloslistalle

    18-ytiminen Intel Core i9-10980XE ottaa lippulaivan paikan tulevassa...
    Core i9-10980XE
  • AMD:n patentti esittelee yhtiön omaa valmiutta eritasoisten prosessoriytimien teknologiaan

    AMD:n patentti esittelee yhtiön omaa valmiutta eritasoisten prosessoriytimien teknologiaan

    Intelin big.LITTLE -arkkitehtuurissa hyödynnetään erilaisia ytimiä. AMD:llä näyttäisi olevan...
    AMD
  • HP julkaisi Omen Vector Mouse- ja Omen Vector Essential Mouse -pelihiiret, kaarevan HP X24c -pelinäy...

    HP julkaisi Omen Vector Mouse- ja Omen Vector Essential Mouse -pelihiiret, kaarevan HP X24c -pelinäy...

    Pelikannettavien lisäksi HP julkaisi myös liudan oheislaitteita. Uutuuksia...
    HP
  • Fractal Design julkaisi Celsius+-sarjan AIO-prosessorijäähdyttimiä

    Fractal Design julkaisi Celsius+-sarjan AIO-prosessorijäähdyttimiä

    Fractal Designin uudet AIO-jäähdyttimet tarjoavat kauttaaltaan uudistuneen mallisarjan...
    AIO-vesijäähdytysjärjestelmä
  • Jaybird Vista 2 -kuulokkeet kestävät rajummassakin menossa

    Jaybird Vista 2 -kuulokkeet kestävät rajummassakin menossa

    Jaybird Vista 2 -urheilukuulokkeet on täysin langattomat tulppakuulokkeet,...
    langattomat kuulokkeet
  • Nvidia julkaisi Ampere-arkkitehtuuriin perustuvan A100-kiihdyttimen

    Nvidia julkaisi Ampere-arkkitehtuuriin perustuvan A100-kiihdyttimen

    A100-kiihdyttimestä löytyy Ampere-arkkitehtuuriin perustuva GA100-grafiikkapiiri, joka rakentuu yli...
    Ampere-arkkitehtuuri
  • AOC julkaisi G2-mallistoon uuden 4K-pelinäytön

    AOC julkaisi G2-mallistoon uuden 4K-pelinäytön

    AOC uuden U28G2XU-pelinäytön paneelin tarkkuus on 4K, mutta...
    4K-pelinäyttö
  • JBL täydensi suosittujen langattomien nappikuulokkeiden sarjaa kolmella mallilla: Reflect Flow PRO, ...

    JBL täydensi suosittujen langattomien nappikuulokkeiden sarjaa kolmella mallilla: Reflect Flow PRO, ...

    Uutuuskolmikosta JBL Reflect Flow PRO -kuulokkeet sopivat erityisesti...
    JBL
  • Testi: Intel Core i9-10900K -prosessori ja MSI MEG Z490 Unify -emolevy

    Testi: Intel Core i9-10900K -prosessori ja MSI MEG Z490 Unify -emolevy

    Intelin uusi prosessorisukupolvi on aina mielenkiintoinen tapaus. Luvassa...
    Core i9-10900K

Aiheeseen liittyvät artikkelit

AMD on työstämässä kilpailijaa Nvidian Image Scali...
HP täydentää Chromebook-mallistoaan yhdellä mallil...
Nvidian uudet mobiilinäytönohjaimet väitetyssä vuo...
AMD:n patentti esittelee yhtiön omaa valmiutta eri...
Testi: Kingston HyperX Fury RGB DDR4 3600 MHz -mui...

Tekniikka uutisia

  • Testi | MSI GeForce RTX -näytönohjaimet 3090 Gaming X Trio 24G ja 3080 Gaming X Trio 10G – Paljon ta...

    Testi | MSI GeForce RTX -näytönohjaimet 3090 Gaming X Trio 24G ja 3080 Gaming X Trio 10G – Paljon ta...

    Aiemmien testattu Nvidian uusi GeForce RTX 3080 -malli...
    Geforce RTX 3080
  • Tältä näyttävät uusien sertifioitujen USB-C-kaapeleiden logot

    Tältä näyttävät uusien sertifioitujen USB-C-kaapeleiden logot

    USB Implementers Forum on julkistanut logot, jotka jaetaan...
    Mobiiliuutiset
  • AMD paljasti CES 2022 -esityksensä yhteydessä myös Ryzen 7 5800X3D -prosessorin uudella välimuistira...

    AMD paljasti CES 2022 -esityksensä yhteydessä myös Ryzen 7 5800X3D -prosessorin uudella välimuistira...

    Ryzen 7 5800X3D on ensimmäinen 3D V-Cache -välimuistilla...
    3D V-Cache
  • Logitech julkaisi Ergo M575 -ohjainpallon – Ergonominen vaihtoehto hiirelle

    Logitech julkaisi Ergo M575 -ohjainpallon – Ergonominen vaihtoehto hiirelle

    Hiirellekin löytyy erilaisia vaihtoehtoja. Logitech julkisti kuluneella viikolla...
    ergonomia
  • Testi | Razer Orochi V2 (White Edition) -pelihiiri – Pelaajan matkakaveri

    Testi | Razer Orochi V2 (White Edition) -pelihiiri – Pelaajan matkakaveri

    Pelihiiret mielletään varsin vahvasti pöytäkoneiden kavereiksi. Liikkuvaan käyttöön...
    langattomat pelihiiret
  • Microsoft Office saa merkittävän ulkoasupäivityksen – tältä näyttävät uudet Word, Excel ja PowerPoin...

    Microsoft Office saa merkittävän ulkoasupäivityksen – tältä näyttävät uudet Word, Excel ja PowerPoin...

    Microsoft on kertonut uudistavansa Office-paketin graafista ulkonäköä lähemmäksi...
    Microsoft
  • Kuvat AMD:n uudesta Wraith Spire -jäähystä paljastuivat väärennökseksi

    Kuvat AMD:n uudesta Wraith Spire -jäähystä paljastuivat väärennökseksi

    AMD ei ole tällä tietoa muokkaamassa Wraith Spire...
    AMD
  • Testi: HyperX Alloy Elite 2 -pelinäppäimistö – Toimivia virityksiä näppäimiin ja kytkimiin

    Testi: HyperX Alloy Elite 2 -pelinäppäimistö – Toimivia virityksiä näppäimiin ja kytkimiin

    HyperX on jo aiemmin todistanut osaavansa tehdä toimivia...
    HyperX
  • Gigabyte julkaisee BIOS-päivitykset AMD Ryzen 3000XT -prosessoreita varten

    Gigabyte julkaisee BIOS-päivitykset AMD Ryzen 3000XT -prosessoreita varten

    AMD:n AGESA ComboV2 1.0.0.2 -päivityksen sisältävä BIOS-päivitys on...
    AGESA
  • Gigabyte esitteli 27-tuumaisen Aorus AD27QD -pelinäytön

    Gigabyte esitteli 27-tuumaisen Aorus AD27QD -pelinäytön

    Aorus AD27QD -pelinäytön vahvuuksiin kuuluuvat näytön asennon runsaat...
    AMD Freesync

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Asuksen Z490-piirisarjallisten emolevyjen speksit vuodossa

    Asuksen Z490-piirisarjallisten emolevyjen speksit vuodossa

    Vuoto paljastaa miltei kaikki yksityiskohdat Asuksen tulevista emolevyistä....
    Asus
  • M.2 SSD -asemille on tarjolla melkoinen jötikkä – tulevat SSD:t voivat vaatia aktiivijäähdytyksen

    M.2 SSD -asemille on tarjolla melkoinen jötikkä – tulevat SSD:t voivat vaatia aktiivijäähdytyksen

    SSD-asemien lämpöasteet ovat nousseet tasaiseen tahtiin. Tähän on...
    Phison
  • Uudet langattomat Grell TWS/1 -nappikuulokkeet tarjoavat todella mainion akkukeston – taustalla Senn...

    Uudet langattomat Grell TWS/1 -nappikuulokkeet tarjoavat todella mainion akkukeston – taustalla Senn...

    Täyslangattomat Grell TWS/1 -kuulokkeet tarjoavat enintään 45 tunnin...
    langattomat kuulokkeet

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme