Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Kokeilu | JBL Bar 5.0 Multibeam -kaiutin – Eleetön olemus, sopivasti ominaisuuksia ja todella helppo käyttää, mutta ääni ei kaikilta osin vakuuta

Posted on 29.5.2021

Tuore JBL Bar 5.0 Multibeam -kaiutin on pienikokoinen ja kiitettävän eleetön, suorastaan sopivissa oloissa huomaamaton. Silti se kykenee toistamaan Dolby Atmos -tilaäänet virtuaalisesti. Kaiutin onkin mukava käyttää ja näyttää, mutta äänessä on heikkoutensa.

Monen television äänentoisto on sanalla sanoen kehno. Lähes mikä tahansa ulkoinen kaiutinratkaisu auttaa tilannetta. Suosiossa ovat nyt soundbar-kaiuttimet, jotka ratkaisevat ongelman melko helposti ja moneen tyyliin sopivasti. Soundbarin rakenne tuo mukanaan toki aina kompromisseja, mutta helppous ja yksinkertaisuus voivat korvata tämän, varsinkin jos hinta on kohtuullinen.

Otimme tällä kertaa kokeiltavaksi tammikuussa julkaistun JBL Bar 5.0 Multibeam -kaiuttimen, joka on nyt löytänyt tiensä myös kauppoihin. Kaiuttimen suositushinta on 399 euroa, joten se edustaa yhden kaiuttimen ratkaisujen keskihintaluokkaa. Laite tukee myös Dolby Atmos -tilaääniä.

Kilpailijoista Atmos-tuettuja, yhden laitteen ratkaisuja ovat esimerkiksi LG SN7CY tai Sony HT-X8500. Niiden hintataso asettuu 300 – 400 euron paikkeille. Hieman hintavampia vaihtoehtoja ovat Sonos ARC, jonka suositushinta on jo 899 euroa, ja aiemmin Muropaketin testissä käynyt Denon Home Sound Bar 550, jonka senkin suositushinta on selvästi enemmän eli 649 euroa.

Myös useammalla valmistajalla tarjolla olevat soundbarin ja subwooferin yhdistelmät voivat olla vaihtoehtoja, mutta niiden kanssa menetetään yhden laitteen ratkaisun tuoma yksinkertaisuus ja selkeys niin sijoituksessa kuin asennuksessa.

Myyntipakkauksessa on JBL Bar 5.0 Multibeam -kaiutin, kaukosäädin paristoineen, virtakaapeli, HDMI-kaapeli, kaksi seinäkiinnikettä ja pikaopas. Kaiuttimen voi siis testissä käytetyn tasolle sijoittamisen lisäksi asentaa myös seinälle.

JBL Bar 5.0 Multibeam on tyyliltään hillitty. Kaikki pinnat ovat kovia ja väritykseltään mustia. Laitteen päällä on vain neljä painiketta, joista kahdella säädetään äänenvoimakkuutta, yhdestä laite sammutetaan ja viimeisellä valitaan äänilähde. Kumisten painikkeiden tuntuma on hieman etäinen, mutta todennäköisesti suurin osa toiminnoista hoidetaan kaukosäätimellä, joten tämä ei ole muuta kuin pieni kauneusvirhe. JBL-logokin on hyvin hillitysti yläpinnassa.

Olemus leimaa pikemminkin jykevyys ja jämäkkyys kuin pieninkään heppoisuus. Pituutta kaiuttimella on 71 senttimetriä. Se siis mahtuu helposti hieman pienemmän, esimerkiksi 40-tuumaisen, kokoluokankin television pariksi. Kaiuttimen tarjoamat virtuaaliset tilaäänet muodostetaan hyödyntämällä pintaheijastuksia, mikä asettaa toki omat haasteensa niin kaiuttimelle kuin kuuntelupaikalle.

Laitteen näyttö on upotettu etupinnan metalliverkon taakse. Vain kolmen merkin mittainen näyttö joutuu skrollaamaan tekstejä, mutta esimerkiksi äänenvoimakkuus näkyy säädettäessä selkeästi. Erilaiset monikanavaäänien tunnisteet ovat isompi haaste, mutta niistäkin saa riittävän hyvin selvää.

Näyttö näyttää tietonsa, ja pimenee sen jälkeen, joten tältä osin käyttö on toteutettu järkevästi. Ratkaisu on huomaamaton, ja ehdottomasti parempi kuin näyttö kaiuttimen yläpinnassa tai ei ollenkaan näyttöä.

Liitännät ovat hintaluokassaan riittävän kattavat. Silkalle digiäänelle on tarjolla optinen sisäänmeno. Kuvan ja äänen yhdistelmälle on tarjolla kaksi HDMI-liitäntää, joista toinen on eARC-tuettu. Lisäksi käytettävissä on USB-liitäntä sekä Ethernet-liitäntä. USB-liitäntä on euromalleissa vain päivittämistä varten.

Kaiuttimeen voi siis kytkeä esimerkiksi kannettavan tai mediatoistimen, ja kuva siirtyy televisioon soundbariin kautta. JBL:n HDMI-liitäntä osoittautui ronkeliksi kaapeleiden suhteen. Tällä kertaa soundbariin kytkettiin kannettava PC sekä Xbox One X -pelikonsoli. Aiemmissa kokoonpanoissa virheettä toiminut HDMI 2.0 -kaapeli ei tällä kertaa suostunut välittämään kuvaa tai edes ääntä, vaan vasta käyttämällä myyntipakkauksen kaapelia ongelmat katosivat.

Testissä kaikki verkkoyhteydet hoidettiin tälläkin kertaa langattomilla vaihtoehdoilla. Langattoman WiFi-verkon lisäksi kaiuttimen voi siis kuitenkin kytkeä Ethernetillä kodin verkkoon.

Kytkeytyminen kodin langattomaan verkkoon hoidetaan mobiilisovelluksella. JBL käyttää suoraviivaisesti Googlen Home-ratkaisua, joka löytyy niin Android- kuin iOS-laitteilla. Testissä käytössä oli Android-ympäristö. Langattomista ratkaisuista tuettuina ovat toki myös Bluetooth, mutta myös AirPlay-toisto onnistuu.

Kaukosäädin on hyvin pelkistetty. Siinä on äänenvoimakkuussäätimen lisäksi vain kuusi painiketta, näitä kolme on varattu sisääntuloille, yksi virralle ja Atmos-tilalle ja viimeinen äänen mykistämiselle. Painikkeiden tuntuma on luonteva.

Kaukosäätimellä hoidetaan myös silti myös pari olennaista toimintoa, joille ei kuitenkaan ole vaivauduttu omistamaan omia painikkeita. Valmistajan sivuilta löytyvään käyttöohjeeseen kannattaa siis tutustua, sillä muuten nämä toiminnot jäävät herkästi löytymättä ja käyttämättä.

Mykistyspainikkeen kautta pääsee ottamaan käyttöön älykkään taajuusmuokkauksen tai poistamaan sen käytöstä. Ainakaan testilaitteessa ei jälkimmäinen ollut oletuksena käytössä, mikä oli yllättäen jopa harmi. Usein vastaavat toiminnot tuntuvat lähinnä vääristävän ääntä, mutta JBL:n tapauksessa se toi varsinkin puheääneen lisää selkeyttä, joten se voisi olla oletuksena päällä. Käyttöohjeen mukaan näin onkin, joten tässä kohdin testiyksilö saattoi poiketa massasta.

Kaukosäätimen TV-painikkeen kautta pääsee käsiksi niin basson tason säätöön kuin äänen viiveen säätöön. HDMI-liitäntäpainikkeen pitkä painallus käynnistää taasen kaiuttimen kalibroinnin huonetilaan. Jälkimmäinen kannattaakin ehdottomasti ajaa, sillä se auttaa kaikujen hallinnassa erityisesti isossa ja kaikuisassa tilassa. Testiympäristössä viivettä säädettiin ARC-liitännän kanssa 20 millisekuntia pidemmäksi, mutta eARC-liitännän kanssa oletusarvo oli toimiva.

Kuten kaiuttimen nimikin jo antaa viitteitä, löytyy siitä viisi kaiutinelementtiä, joita ruokitaan 250 watin vahvistinteholla. Lisäksi rakenteeseen on tehty neljä kolmetuumaista passiivisäteilijää, joista kaksi näkyy yllä olevassa valmistajan kuvassa vasemman päätyelementin oikealla puolella, kaiuttimen ylä- ja alaosassa. Käytössä laite lämpenee selvästi yläpuolelta, virtapainikeen vasemmalta puolelta.

Testikäytössä kaiutinta käytettiin kahdessa eri tilassa, alle kymmenen neliön makuuhuoneessa sekä noin 25-neliöisessä olohuoneessa – kummatkin kivirakenteisen kerrostalon uumenissa. Tiloista makuuhuone on kuuntelupaikan suhteen symmetrinen, olohuoneessa oikea seinä on merkittävästi vasenta, puoliavointa seinää lähempänä.

Testissä äänilähteinä käytettiin Xbox One X -pelikonsolia, kannettavaa tietokonetta, puhelimen Bluetooth-yhteyttä sekä lukuisia striimauspalveluita kahden älytelevision kautta. Testissä kaiutinta käytettiin monipuolisesti eri materiaalilla reilun neljän viikon ajan kahdessa mainitussa tilassa.

Aloitetaan purkaminen siitä missä tämä soundbar on omimmillaan eli tilaäänien parissa. Niiden osalta Dolby Atmos -yhteensopivuus viittaa nimenomaan korkeussuuntaisiin ääniin. JBL Bar 5.0 Multibeam -kaiuttimessa ei kuitenkaan ole yhtään ylöspäin suunnattua aktiivista elementtiä, joten kaikki nämä äänet tehdään täysin virtuaalisesti. ”Atmos-ääntä” loihditaan myös perinteisemmistä kanavaperusteisista Dolby Digital -äänistä. Atmos-tilan voi kytkeä päälle tai pois sen mukaan haluaako virtuaalikorkeustehostetta käyttää vaiko ei, mutta mitään lisäsäätöjä ei ole tarjolla.

Yhden kaiuttimen ratkaisussa ei ole käytettävissä, tai myöskään lisättävissä, erillistä subwooferia – bassojen pitäisi siis toistua riittävällä tasolla pitkulaisesta kaiuttimesta. Matalat äänet eivät kummassakaan kuuntelutilassa olleet erityisen napakat.

Bassoja voi pitää kautta linjan hieman epätarkkoina, ja kaikuisemmissa oloissa jopa epämääräisinä. Yläbassoilla on myös ajoittain taipumasta ajaa alempien keskiäänien päälle. Bassojen tasonsäätöä voikin hyvin tiputtaa pykälän alaspäin, mikä hieman auttaa tässä.

Matalaa ääntä lähtee kyllä reippaasti, kunhan äänenvoimakkuutta hilaa ylöspäin. Omaan makuuni konemusiikkikin alkaa kuitenkin epätarkkuudesta jo kärsiä, mutta leffatehosteina tarkkuus vielä menettelee. Mitenkään erityisen ulos matalien äänien toisto ei ulotu, sillä käytännössä toisto alkaa pudota sadan hertsin jälkeen, mutta erittäin jyrkästi se leikkautuu noin 60 hertsin jälkeen.

Kerrostalokäyttöön äänenpainetta löytyy vähintään riittävästi, ja tämän kaiuttimen kohdalla hieman kovempaa soittaminen auttaa leffaäänimaailman muodostumisessa. Maltillisilla äänenvoimakkuuksilla musiikki pysyy kuitenkin hieman paremmin ryhdissä. Keski- ja ylä-äänet toistuvat ihan kelvollisesti, vaikka jälkimmäisissä onkin tarpeetonta raakuutta. Mikään musiikinrakastajan ykkösvalinta JBL Bar 5.0 Multibeam ei ole, mutta tausta- tai bilemusiikkia sillä toistaa helposti (ja kovaa).

Puheäänetkin osoittautuivat kaiuttimelle vähän vaikeiksi. Uutistyyppinen materiaali oli pahimmillaan lähes honottavaa, joskin silti selkeämpää kuin television kaiuttimen oma ääni. Heti kun äänikenttään tulee taustaääniä, kuten vaikkapa lätkämatsiin yleisön äänet, niin puheäänikin muuttuu luontevammaksi ja tasapainoisemmaksi.

Mitään erityisen vaikuttavaa tilaääntä ei Atmos-yhteensopivuudesta huolimatta kaiuttimesta irtoa. Ääni laajenee toki kaiuttimen ympärille erityisesti leveyssuunnassa. Syvyyssuunta jää käytännössä kaikissa kuunteluoloissa vaatimattoman puolelle. Parhaassakin tapauksessa ääni vain lähestyy kuulijaa, mutta ei oikeastaan milloinkaan vaikuta tulevan oikeasti takaa tai hyvin harvoin edes kuulijan sivulta. Korkeussuunnassa saavutetaan kyllä television korkeus, mutta mitään aitojen Atmos-tehosteiden tasoa ei tämä setti kykene saavuttamaan.

Suuremmassa kuuntelutilassa tilaäänet toistuivat avarampina, mutta edelleen selkeän etupainotteisina. Pienempi ja vähemmän kaikuva tila täyttyy äänimaailmasta tavallaan helpommin, mutta tilantunnusta leikkautuu vastaavasti osa pois. Virtuaalisesti tuotetut tilaäänet ovat kuitenkin pääosin riittävän tarkkoja, eli kuuluvat siitä suunnasta mistä niiden on tarkoituskin.

Kaiutin on selvästi parhaimmillaan, kun siihen syötetään laadukasta monikanavaääntä – tuolloin soundbar on eloisimmillaan ja äänien värittymät eivät pahemmin häiritse. Mitä lähemmäs stereoääntä siirrytään, sitä vaikeampaan paikkaan kaiutin joutuu.

Testiyksilöä vaivasi valitettavasti myös lievä epävakaus, sillä laitteen oltua päivästä pariin käyttämättä, ei ääntä näennäisestä käynnistymisestä huolimatta yksinkertaisesti saanut kuuluviin ilman virtajohdon hetkellistä irrottamista. Tämän jälkeen ongelma poistui, kunnes seuraava käyttämättömyysjakso tuli vastaan. Tämä on harmi, sillä muuten olemus huokuu tukevuutta ja tähän hintaluokkaan myös laatua.

JBL Bar 5.0 Multibeam -kaiuttimesta on helppo pitää sen suoraviivaisuuden, eleettömyyden ja helppokäyttöisyyden ansiosta. Onkin oikeastaan vähän sääli, ettei ääni yllä laadullaan tai tilavaikutelmallaan aivan samaan.

Käytännössä tämä kaiutin soveltuu parhaiten käyttäjälle, joka katsoo paljon aitoa monikanavaääntä tarjoavia striimauspalveluita. Niiden kautta tarjolla on riittävän laadukasta ääntä, jotta kaiutin pääsee oikeuksiinsa.  Mikäli on vielä mahdollisuus käyttää äänenpainetta reippaammin, niin tämäkin on JBL:n etu. Ääntä nimittäin lähtee, vaikka se ei luonteeltaan aivan tarkinta olekaan. Hienostuneempaa ja tarkempaa äänimaisemaa, paljon puheeseen perustuvaa sisältöä tai musiikkia kuunteleville tämä soundbar ei ole aivan paras mahdollinen ratkaisu.

Kaukosäädin on hyvin käteen istuva, mutta siihen olisi helpomman säädettävyyden nimissä kaivannut muutamaan painiketta lisää. Erityiskiitoksen voi antaa sille, että erityisesti (e)ARC-liitäntäisen television kaverina laitteen kaukosäätimen voin kuitenkin alkusäätöjen jälkeen unohtaa. Kokonaisuutena käyttöä leimaa helppous ja vaivattomuus.

Myös enimmän ajasta piilossa oleva näyttö on eleetön, mutta sitä kautta näkee silti nopeasti esimerkiksi äänenvoimakkuutta säätäessä käytössä olevan tason. Toinen HDMI-liitäntä ja Bluetooth- ja AirPlay-tuki lisäävät myös käyttömahdollisuuksia. Ominaisuuksia on siis rutkasti.

Hintaa JBL Bar 5.0 Multibeam -soundbarilla on sen verran kohtuullisesti, että aivan äärimmäistä äänenlaatua siltä on vaikea vaatia, ja erityisesti toimintapainotteisissa sisällöissä tämä kaiutin pääsee oikeuksiinsa. Ja käytännössä se myös parantaa television omaa äänentoistoa hyvinkin merkittävästi.

Hyvää

  • Vähän säädettävää
  • Järkevästi toteutettu näyttö
  • Kompakti koko
  • Tukeva rakenne
  • Mukavasti äänenpainetta kokoonsa nähden

Huonoa

  • Karsittu kaukosäädin
  • Äänen epätarkkuus
  • Matalien äänien runsaus, mutta ponnettomuus
  • Tarve uudelleenkäynnistelyille

Tärkeimmät tekniset tiedot JBL Bar 5.0 Multibeam

  • Hinta: 399 €
  • Kaiutinelementit: 5 kpl 48 x 80 mm, 4 kpl 75 mm (passiivisäteilijä)
  • Vahvistinteho: 5 x 50 W
  • Taajuusvaste (ilmoitettu): 50 Hz – 20 kHz
  • Liitännät: 2 x HDMI (sisään / ulos eARC, HDCP 2.3), optinen, ethernet, USB
  • Yhteydet: WiFi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, ethernet
  • Mitat, paino: 709 x 60,5 x 100,5 mm, 2,8 kg

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/tietotekniikka/kokeilu-jbl-bar-5-0-multibeam/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Ensituntumat | Deathloop on vuoden upein toimintapeli ensimmäisten tuntien perusteella

    Ensituntumat | Deathloop on vuoden upein toimintapeli ensimmäisten tuntien perusteella

    Omaperäinen toimintapeli Deathloop nappaa heti otteeseensa, eikä pelaamista...
    Arkane Studios
  • Arvostelu | Microsoft Flight Simulator olisi viiden tähden lentosimulaattori, jos se vain toimisi ku...

    Arvostelu | Microsoft Flight Simulator olisi viiden tähden lentosimulaattori, jos se vain toimisi ku...

    Microsoft Flight Simulator saattaa olla yksi kaikkien aikojen...
    Lentosimulaattorit
  • Vuoto: AMD:n Zen 2 -prosessorit saavat DDR4-3200 -muistituen

    Vuoto: AMD:n Zen 2 -prosessorit saavat DDR4-3200 -muistituen

    AMD:n tulevat prosessorit näyttävät vuototiedon perusteella saavan keskusmuisteille...
    AMD
  • Äänestys | Netflix-elokuva Don’t Look Up on jakanut mielipiteet – oliko se mielestäsi hitti vai huti...

    Äänestys | Netflix-elokuva Don’t Look Up on jakanut mielipiteet – oliko se mielestäsi hitti vai huti...

    Adam McKayn ”ilmastonmuutoselokuva” Don’t Look Up on jakanut...
    Don't Look Up
  • Wendy-traileri: Peter Panin tarina pistettiin uuteen uskoon – Asialla upean Beasts of Southern Wildi...

    Wendy-traileri: Peter Panin tarina pistettiin uuteen uskoon – Asialla upean Beasts of Southern Wildi...

    Todella hienolta näyttävä Wendy-elokuva saa ensi-iltansa helmikuussa. Ohjaaja...
    Beasts of the Southern Wild
  • Esports-simulaattorikuski voitti Formula 1 -kuskin tosielämän kilparadalla Meksikossa

    Esports-simulaattorikuski voitti Formula 1 -kuskin tosielämän kilparadalla Meksikossa

    Race of Championsissa uudet haastajat ottavat mittaa tunnetuista...
    eSports
  • Pössyttelykomedioista tuttu Seth Rogen julkaisee oman kannabismerkkinsä

    Pössyttelykomedioista tuttu Seth Rogen julkaisee oman kannabismerkkinsä

    Näyttelijä Seth Rogenin ja ohjaaja Evan Goldbergin oma...
    Elokuvat
  • Arvostelu | Marvelin uusi Shang-Chi-elokuva pitää nähdä jo pelkkien toimintakohtausten takia – ”Heng...

    Arvostelu | Marvelin uusi Shang-Chi-elokuva pitää nähdä jo pelkkien toimintakohtausten takia – ”Heng...

    Marvel Studiosin ensimmäinen aasialaistaustaisesta supersankarista kertova toimintaelokuva Shang-Chi...
    Awkwafina
  • Ruotsalaisen Starbreezen kuolemanspiraali syvenee: Viranomaiset tekivät iskun studioon, yksi henkilö...

    Ruotsalaisen Starbreezen kuolemanspiraali syvenee: Viranomaiset tekivät iskun studioon, yksi henkilö...

    Starbreeze-studio on todellisessa kurimuksessa, sillä se on vakavien...
    Peliuutiset
  • Viikon tekniikkauutiset: Kiinnostavia älypuhelinuutuuksia ja Core 9000 -sarjan suorittimia

    Viikon tekniikkauutiset: Kiinnostavia älypuhelinuutuuksia ja Core 9000 -sarjan suorittimia

    Viimeisen viikon aikana on nähty useita uusia ja...
    Huawei

Aiheeseen liittyvät artikkelit

AOC julkaisi G2-mallistoon uuden 4K-pelinäytön
Half-Life: Alyx tuplasi Valven Index-VR-järjestelm...
Steamin syysalennukset käynnistyivät – Tarjolla ru...
HP julkaisi Omen Vector Mouse- ja Omen Vector Esse...
Arvostelu: Vihdoinkin myös PS4:lle julkaistu John ...

Tekniikka uutisia

  • Tämä video tiivistää vuoden 2018 huikeimmat pelijulkaisut alle kahteen minuuttiin

    Tämä video tiivistää vuoden 2018 huikeimmat pelijulkaisut alle kahteen minuuttiin

    Malcolm Klockin pelivideo tiivistää kuluneen vuoden pelimaailman huippuhetket...
    Pelit
  • Tulipahan pelattua: The Outer Worlds oli yksi vuoden 2019 parhaista peleistä – Sitä jatkava Peril on...

    Tulipahan pelattua: The Outer Worlds oli yksi vuoden 2019 parhaista peleistä – Sitä jatkava Peril on...

    Syyskuun alussa julkaistu Peril of Gorgon on erinomaisen...
    Obsidian Entertainment
  • Uusi Game of Thrones -sarja alkaa vuonna 2022

    Uusi Game of Thrones -sarja alkaa vuonna 2022

    House of the Dragon -sarja sijoittuu aikaan ennen...
    Elokuvat
  • Netflix kunnioittaa Stan Leetä hienolla tavalla – kokeilepa kirjoittaa hakukenttään Marvel-legendan ...

    Netflix kunnioittaa Stan Leetä hienolla tavalla – kokeilepa kirjoittaa hakukenttään Marvel-legendan ...

    Maanantaina kuollutta Marvel-legenda Stan Leetä on muisteltu voimakkaasti...
    Elokuvauutiset
  • Quentin Tarantinolla on selvä visio siitä, mitä hyvään Rambo-elokuvaan vaaditaan – Pääosa menisi mie...

    Quentin Tarantinolla on selvä visio siitä, mitä hyvään Rambo-elokuvaan vaaditaan – Pääosa menisi mie...

    Quentin Tarantinon Rambossa pääosaa esittäisi Adam Driver. Tuollaista...
    Adam Driver
  • Bruce Willis näyttää Cosmic Sin -tieteiselokuvan ensimmäisessä kuvassa siltä kuin vääntäisi jöötiä a...

    Bruce Willis näyttää Cosmic Sin -tieteiselokuvan ensimmäisessä kuvassa siltä kuin vääntäisi jöötiä a...

    Cosmic Sin -scifi-elokuva vaikuttaa kunnon kalkkunalta. The Hollywood...
    Bruce Willis
  • Koripallokentille voi lähteä jo nyt, sillä NBA 2K20 -demo on ladattavissa

    Koripallokentille voi lähteä jo nyt, sillä NBA 2K20 -demo on ladattavissa

    NBA 2K20 -demo on kokeiltavissa PlayStation 4:lle, Xbox...
    NBA 2K20
  • Vampyr-roolipeli saa pian kaksi uutta pelimuotoa, jotka tarjoavat täysin erilaiset pelikokemukset

    Vampyr-roolipeli saa pian kaksi uutta pelimuotoa, jotka tarjoavat täysin erilaiset pelikokemukset

    Kesällä ilmestynyt Vampyr saa tällä viikolla päivityksen, joka tuo Dontnod Entertainment vampyyriseikkailuun kaksi uudenlaista pelitapaa. Vampyr-roolipelille lupailtiin jo kesällä uusia moodeja, ja nyt ne ovat viimein valmii… Lue koko artikkeli...
    DONTNOD Entertainment
  • Tällä nimellä kulkee uusi Resident Evil, peli paljastetaan virallisesti syyskuussa

    Tällä nimellä kulkee uusi Resident Evil, peli paljastetaan virallisesti syyskuussa

    Capcom on härnännyt Resident Evil -faneja pelisarjan seuraavasta...
    Capcom
  • Kolink julkaisi kolme uutta miditornikoteloa

    Kolink julkaisi kolme uutta miditornikoteloa

    Uudet Kolinkin miditornikotelot ovat nimeltään Inspire K7 ARG,...
    ATX

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Traileri: Näyttelijästä ohjaajaksi siirtyneen Jay Baruchelin kauhujännäristä Random Acts of Violence...

    Traileri: Näyttelijästä ohjaajaksi siirtyneen Jay Baruchelin kauhujännäristä Random Acts of Violence...

    Random Acts of Violence julkaistaan Yhdysvalloissa kauhuelokuviin keskittyneessä...
    Elokuvat
  • Intel julkaisi Tiger Lake -mobiiliprosessorit

    Intel julkaisi Tiger Lake -mobiiliprosessorit

    Intelin julkaisu sisältää yhteensä yhdeksän prosessorimallia. Viidessä niistä...
    Intel
  • Asrock julkaisi pienikokoisen Z390 DeskMini GTX -barebone-tietokoneen

    Asrock julkaisi pienikokoisen Z390 DeskMini GTX -barebone-tietokoneen

    Erittäin pienikokoinen Z390 DeskMini GTX -barebone tukee Intelin...
    Asrock

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme