Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Kokeilu | JBL Bar 5.0 Multibeam -kaiutin – Eleetön olemus, sopivasti ominaisuuksia ja todella helppo käyttää, mutta ääni ei kaikilta osin vakuuta

Posted on 29.5.2021

Tuore JBL Bar 5.0 Multibeam -kaiutin on pienikokoinen ja kiitettävän eleetön, suorastaan sopivissa oloissa huomaamaton. Silti se kykenee toistamaan Dolby Atmos -tilaäänet virtuaalisesti. Kaiutin onkin mukava käyttää ja näyttää, mutta äänessä on heikkoutensa.

Monen television äänentoisto on sanalla sanoen kehno. Lähes mikä tahansa ulkoinen kaiutinratkaisu auttaa tilannetta. Suosiossa ovat nyt soundbar-kaiuttimet, jotka ratkaisevat ongelman melko helposti ja moneen tyyliin sopivasti. Soundbarin rakenne tuo mukanaan toki aina kompromisseja, mutta helppous ja yksinkertaisuus voivat korvata tämän, varsinkin jos hinta on kohtuullinen.

Otimme tällä kertaa kokeiltavaksi tammikuussa julkaistun JBL Bar 5.0 Multibeam -kaiuttimen, joka on nyt löytänyt tiensä myös kauppoihin. Kaiuttimen suositushinta on 399 euroa, joten se edustaa yhden kaiuttimen ratkaisujen keskihintaluokkaa. Laite tukee myös Dolby Atmos -tilaääniä.

Kilpailijoista Atmos-tuettuja, yhden laitteen ratkaisuja ovat esimerkiksi LG SN7CY tai Sony HT-X8500. Niiden hintataso asettuu 300 – 400 euron paikkeille. Hieman hintavampia vaihtoehtoja ovat Sonos ARC, jonka suositushinta on jo 899 euroa, ja aiemmin Muropaketin testissä käynyt Denon Home Sound Bar 550, jonka senkin suositushinta on selvästi enemmän eli 649 euroa.

Myös useammalla valmistajalla tarjolla olevat soundbarin ja subwooferin yhdistelmät voivat olla vaihtoehtoja, mutta niiden kanssa menetetään yhden laitteen ratkaisun tuoma yksinkertaisuus ja selkeys niin sijoituksessa kuin asennuksessa.

Myyntipakkauksessa on JBL Bar 5.0 Multibeam -kaiutin, kaukosäädin paristoineen, virtakaapeli, HDMI-kaapeli, kaksi seinäkiinnikettä ja pikaopas. Kaiuttimen voi siis testissä käytetyn tasolle sijoittamisen lisäksi asentaa myös seinälle.

JBL Bar 5.0 Multibeam on tyyliltään hillitty. Kaikki pinnat ovat kovia ja väritykseltään mustia. Laitteen päällä on vain neljä painiketta, joista kahdella säädetään äänenvoimakkuutta, yhdestä laite sammutetaan ja viimeisellä valitaan äänilähde. Kumisten painikkeiden tuntuma on hieman etäinen, mutta todennäköisesti suurin osa toiminnoista hoidetaan kaukosäätimellä, joten tämä ei ole muuta kuin pieni kauneusvirhe. JBL-logokin on hyvin hillitysti yläpinnassa.

Olemus leimaa pikemminkin jykevyys ja jämäkkyys kuin pieninkään heppoisuus. Pituutta kaiuttimella on 71 senttimetriä. Se siis mahtuu helposti hieman pienemmän, esimerkiksi 40-tuumaisen, kokoluokankin television pariksi. Kaiuttimen tarjoamat virtuaaliset tilaäänet muodostetaan hyödyntämällä pintaheijastuksia, mikä asettaa toki omat haasteensa niin kaiuttimelle kuin kuuntelupaikalle.

Laitteen näyttö on upotettu etupinnan metalliverkon taakse. Vain kolmen merkin mittainen näyttö joutuu skrollaamaan tekstejä, mutta esimerkiksi äänenvoimakkuus näkyy säädettäessä selkeästi. Erilaiset monikanavaäänien tunnisteet ovat isompi haaste, mutta niistäkin saa riittävän hyvin selvää.

Näyttö näyttää tietonsa, ja pimenee sen jälkeen, joten tältä osin käyttö on toteutettu järkevästi. Ratkaisu on huomaamaton, ja ehdottomasti parempi kuin näyttö kaiuttimen yläpinnassa tai ei ollenkaan näyttöä.

Liitännät ovat hintaluokassaan riittävän kattavat. Silkalle digiäänelle on tarjolla optinen sisäänmeno. Kuvan ja äänen yhdistelmälle on tarjolla kaksi HDMI-liitäntää, joista toinen on eARC-tuettu. Lisäksi käytettävissä on USB-liitäntä sekä Ethernet-liitäntä. USB-liitäntä on euromalleissa vain päivittämistä varten.

Kaiuttimeen voi siis kytkeä esimerkiksi kannettavan tai mediatoistimen, ja kuva siirtyy televisioon soundbariin kautta. JBL:n HDMI-liitäntä osoittautui ronkeliksi kaapeleiden suhteen. Tällä kertaa soundbariin kytkettiin kannettava PC sekä Xbox One X -pelikonsoli. Aiemmissa kokoonpanoissa virheettä toiminut HDMI 2.0 -kaapeli ei tällä kertaa suostunut välittämään kuvaa tai edes ääntä, vaan vasta käyttämällä myyntipakkauksen kaapelia ongelmat katosivat.

Testissä kaikki verkkoyhteydet hoidettiin tälläkin kertaa langattomilla vaihtoehdoilla. Langattoman WiFi-verkon lisäksi kaiuttimen voi siis kuitenkin kytkeä Ethernetillä kodin verkkoon.

Kytkeytyminen kodin langattomaan verkkoon hoidetaan mobiilisovelluksella. JBL käyttää suoraviivaisesti Googlen Home-ratkaisua, joka löytyy niin Android- kuin iOS-laitteilla. Testissä käytössä oli Android-ympäristö. Langattomista ratkaisuista tuettuina ovat toki myös Bluetooth, mutta myös AirPlay-toisto onnistuu.

Kaukosäädin on hyvin pelkistetty. Siinä on äänenvoimakkuussäätimen lisäksi vain kuusi painiketta, näitä kolme on varattu sisääntuloille, yksi virralle ja Atmos-tilalle ja viimeinen äänen mykistämiselle. Painikkeiden tuntuma on luonteva.

Kaukosäätimellä hoidetaan myös silti myös pari olennaista toimintoa, joille ei kuitenkaan ole vaivauduttu omistamaan omia painikkeita. Valmistajan sivuilta löytyvään käyttöohjeeseen kannattaa siis tutustua, sillä muuten nämä toiminnot jäävät herkästi löytymättä ja käyttämättä.

Mykistyspainikkeen kautta pääsee ottamaan käyttöön älykkään taajuusmuokkauksen tai poistamaan sen käytöstä. Ainakaan testilaitteessa ei jälkimmäinen ollut oletuksena käytössä, mikä oli yllättäen jopa harmi. Usein vastaavat toiminnot tuntuvat lähinnä vääristävän ääntä, mutta JBL:n tapauksessa se toi varsinkin puheääneen lisää selkeyttä, joten se voisi olla oletuksena päällä. Käyttöohjeen mukaan näin onkin, joten tässä kohdin testiyksilö saattoi poiketa massasta.

Kaukosäätimen TV-painikkeen kautta pääsee käsiksi niin basson tason säätöön kuin äänen viiveen säätöön. HDMI-liitäntäpainikkeen pitkä painallus käynnistää taasen kaiuttimen kalibroinnin huonetilaan. Jälkimmäinen kannattaakin ehdottomasti ajaa, sillä se auttaa kaikujen hallinnassa erityisesti isossa ja kaikuisassa tilassa. Testiympäristössä viivettä säädettiin ARC-liitännän kanssa 20 millisekuntia pidemmäksi, mutta eARC-liitännän kanssa oletusarvo oli toimiva.

Kuten kaiuttimen nimikin jo antaa viitteitä, löytyy siitä viisi kaiutinelementtiä, joita ruokitaan 250 watin vahvistinteholla. Lisäksi rakenteeseen on tehty neljä kolmetuumaista passiivisäteilijää, joista kaksi näkyy yllä olevassa valmistajan kuvassa vasemman päätyelementin oikealla puolella, kaiuttimen ylä- ja alaosassa. Käytössä laite lämpenee selvästi yläpuolelta, virtapainikeen vasemmalta puolelta.

Testikäytössä kaiutinta käytettiin kahdessa eri tilassa, alle kymmenen neliön makuuhuoneessa sekä noin 25-neliöisessä olohuoneessa – kummatkin kivirakenteisen kerrostalon uumenissa. Tiloista makuuhuone on kuuntelupaikan suhteen symmetrinen, olohuoneessa oikea seinä on merkittävästi vasenta, puoliavointa seinää lähempänä.

Testissä äänilähteinä käytettiin Xbox One X -pelikonsolia, kannettavaa tietokonetta, puhelimen Bluetooth-yhteyttä sekä lukuisia striimauspalveluita kahden älytelevision kautta. Testissä kaiutinta käytettiin monipuolisesti eri materiaalilla reilun neljän viikon ajan kahdessa mainitussa tilassa.

Aloitetaan purkaminen siitä missä tämä soundbar on omimmillaan eli tilaäänien parissa. Niiden osalta Dolby Atmos -yhteensopivuus viittaa nimenomaan korkeussuuntaisiin ääniin. JBL Bar 5.0 Multibeam -kaiuttimessa ei kuitenkaan ole yhtään ylöspäin suunnattua aktiivista elementtiä, joten kaikki nämä äänet tehdään täysin virtuaalisesti. ”Atmos-ääntä” loihditaan myös perinteisemmistä kanavaperusteisista Dolby Digital -äänistä. Atmos-tilan voi kytkeä päälle tai pois sen mukaan haluaako virtuaalikorkeustehostetta käyttää vaiko ei, mutta mitään lisäsäätöjä ei ole tarjolla.

Yhden kaiuttimen ratkaisussa ei ole käytettävissä, tai myöskään lisättävissä, erillistä subwooferia – bassojen pitäisi siis toistua riittävällä tasolla pitkulaisesta kaiuttimesta. Matalat äänet eivät kummassakaan kuuntelutilassa olleet erityisen napakat.

Bassoja voi pitää kautta linjan hieman epätarkkoina, ja kaikuisemmissa oloissa jopa epämääräisinä. Yläbassoilla on myös ajoittain taipumasta ajaa alempien keskiäänien päälle. Bassojen tasonsäätöä voikin hyvin tiputtaa pykälän alaspäin, mikä hieman auttaa tässä.

Matalaa ääntä lähtee kyllä reippaasti, kunhan äänenvoimakkuutta hilaa ylöspäin. Omaan makuuni konemusiikkikin alkaa kuitenkin epätarkkuudesta jo kärsiä, mutta leffatehosteina tarkkuus vielä menettelee. Mitenkään erityisen ulos matalien äänien toisto ei ulotu, sillä käytännössä toisto alkaa pudota sadan hertsin jälkeen, mutta erittäin jyrkästi se leikkautuu noin 60 hertsin jälkeen.

Kerrostalokäyttöön äänenpainetta löytyy vähintään riittävästi, ja tämän kaiuttimen kohdalla hieman kovempaa soittaminen auttaa leffaäänimaailman muodostumisessa. Maltillisilla äänenvoimakkuuksilla musiikki pysyy kuitenkin hieman paremmin ryhdissä. Keski- ja ylä-äänet toistuvat ihan kelvollisesti, vaikka jälkimmäisissä onkin tarpeetonta raakuutta. Mikään musiikinrakastajan ykkösvalinta JBL Bar 5.0 Multibeam ei ole, mutta tausta- tai bilemusiikkia sillä toistaa helposti (ja kovaa).

Puheäänetkin osoittautuivat kaiuttimelle vähän vaikeiksi. Uutistyyppinen materiaali oli pahimmillaan lähes honottavaa, joskin silti selkeämpää kuin television kaiuttimen oma ääni. Heti kun äänikenttään tulee taustaääniä, kuten vaikkapa lätkämatsiin yleisön äänet, niin puheäänikin muuttuu luontevammaksi ja tasapainoisemmaksi.

Mitään erityisen vaikuttavaa tilaääntä ei Atmos-yhteensopivuudesta huolimatta kaiuttimesta irtoa. Ääni laajenee toki kaiuttimen ympärille erityisesti leveyssuunnassa. Syvyyssuunta jää käytännössä kaikissa kuunteluoloissa vaatimattoman puolelle. Parhaassakin tapauksessa ääni vain lähestyy kuulijaa, mutta ei oikeastaan milloinkaan vaikuta tulevan oikeasti takaa tai hyvin harvoin edes kuulijan sivulta. Korkeussuunnassa saavutetaan kyllä television korkeus, mutta mitään aitojen Atmos-tehosteiden tasoa ei tämä setti kykene saavuttamaan.

Suuremmassa kuuntelutilassa tilaäänet toistuivat avarampina, mutta edelleen selkeän etupainotteisina. Pienempi ja vähemmän kaikuva tila täyttyy äänimaailmasta tavallaan helpommin, mutta tilantunnusta leikkautuu vastaavasti osa pois. Virtuaalisesti tuotetut tilaäänet ovat kuitenkin pääosin riittävän tarkkoja, eli kuuluvat siitä suunnasta mistä niiden on tarkoituskin.

Kaiutin on selvästi parhaimmillaan, kun siihen syötetään laadukasta monikanavaääntä – tuolloin soundbar on eloisimmillaan ja äänien värittymät eivät pahemmin häiritse. Mitä lähemmäs stereoääntä siirrytään, sitä vaikeampaan paikkaan kaiutin joutuu.

Testiyksilöä vaivasi valitettavasti myös lievä epävakaus, sillä laitteen oltua päivästä pariin käyttämättä, ei ääntä näennäisestä käynnistymisestä huolimatta yksinkertaisesti saanut kuuluviin ilman virtajohdon hetkellistä irrottamista. Tämän jälkeen ongelma poistui, kunnes seuraava käyttämättömyysjakso tuli vastaan. Tämä on harmi, sillä muuten olemus huokuu tukevuutta ja tähän hintaluokkaan myös laatua.

JBL Bar 5.0 Multibeam -kaiuttimesta on helppo pitää sen suoraviivaisuuden, eleettömyyden ja helppokäyttöisyyden ansiosta. Onkin oikeastaan vähän sääli, ettei ääni yllä laadullaan tai tilavaikutelmallaan aivan samaan.

Käytännössä tämä kaiutin soveltuu parhaiten käyttäjälle, joka katsoo paljon aitoa monikanavaääntä tarjoavia striimauspalveluita. Niiden kautta tarjolla on riittävän laadukasta ääntä, jotta kaiutin pääsee oikeuksiinsa.  Mikäli on vielä mahdollisuus käyttää äänenpainetta reippaammin, niin tämäkin on JBL:n etu. Ääntä nimittäin lähtee, vaikka se ei luonteeltaan aivan tarkinta olekaan. Hienostuneempaa ja tarkempaa äänimaisemaa, paljon puheeseen perustuvaa sisältöä tai musiikkia kuunteleville tämä soundbar ei ole aivan paras mahdollinen ratkaisu.

Kaukosäädin on hyvin käteen istuva, mutta siihen olisi helpomman säädettävyyden nimissä kaivannut muutamaan painiketta lisää. Erityiskiitoksen voi antaa sille, että erityisesti (e)ARC-liitäntäisen television kaverina laitteen kaukosäätimen voin kuitenkin alkusäätöjen jälkeen unohtaa. Kokonaisuutena käyttöä leimaa helppous ja vaivattomuus.

Myös enimmän ajasta piilossa oleva näyttö on eleetön, mutta sitä kautta näkee silti nopeasti esimerkiksi äänenvoimakkuutta säätäessä käytössä olevan tason. Toinen HDMI-liitäntä ja Bluetooth- ja AirPlay-tuki lisäävät myös käyttömahdollisuuksia. Ominaisuuksia on siis rutkasti.

Hintaa JBL Bar 5.0 Multibeam -soundbarilla on sen verran kohtuullisesti, että aivan äärimmäistä äänenlaatua siltä on vaikea vaatia, ja erityisesti toimintapainotteisissa sisällöissä tämä kaiutin pääsee oikeuksiinsa. Ja käytännössä se myös parantaa television omaa äänentoistoa hyvinkin merkittävästi.

Hyvää

  • Vähän säädettävää
  • Järkevästi toteutettu näyttö
  • Kompakti koko
  • Tukeva rakenne
  • Mukavasti äänenpainetta kokoonsa nähden

Huonoa

  • Karsittu kaukosäädin
  • Äänen epätarkkuus
  • Matalien äänien runsaus, mutta ponnettomuus
  • Tarve uudelleenkäynnistelyille

Tärkeimmät tekniset tiedot JBL Bar 5.0 Multibeam

  • Hinta: 399 €
  • Kaiutinelementit: 5 kpl 48 x 80 mm, 4 kpl 75 mm (passiivisäteilijä)
  • Vahvistinteho: 5 x 50 W
  • Taajuusvaste (ilmoitettu): 50 Hz – 20 kHz
  • Liitännät: 2 x HDMI (sisään / ulos eARC, HDCP 2.3), optinen, ethernet, USB
  • Yhteydet: WiFi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, ethernet
  • Mitat, paino: 709 x 60,5 x 100,5 mm, 2,8 kg

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/tietotekniikka/kokeilu-jbl-bar-5-0-multibeam/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Äänestys | Tältä näyttävät valtavat Pokémon-aiheset säkkituolit – sopisivatko ne sinun sisustukseesi...

    Äänestys | Tältä näyttävät valtavat Pokémon-aiheset säkkituolit – sopisivatko ne sinun sisustukseesi...

    Virallisia Pokémon-fanituotteita kauppaava Pokémon Center on listannut sivuilleen...
    Peliuutiset
  • “The Last of Us Part II mullistaa sen, millaisia isot pelit voivat olla”, vannoo pelikehittäjä

    “The Last of Us Part II mullistaa sen, millaisia isot pelit voivat olla”, vannoo pelikehittäjä

    Naughty Dog -studion The Last of Us Part...
    AAA-pelit
  • Tätä tuskin tiesit: Ohjaaja paljasti, miten Mad Max: Fury Road vaikutti vuoden 2019 parhaan elokuvan...

    Tätä tuskin tiesit: Ohjaaja paljasti, miten Mad Max: Fury Road vaikutti vuoden 2019 parhaan elokuvan...

    Oscar-palkittu Parasite-ohjaaja Bong Joon-ho paljastaa fanittavansa George Millerin...
    Bong Joon-ho
  • Ensituntumat | Soulslike-genreä edustava Dolmen vie pelaajat taistelemaan avaruusötököitä ja muita s...

    Ensituntumat | Soulslike-genreä edustava Dolmen vie pelaajat taistelemaan avaruusötököitä ja muita s...

    Ensi vuonna ilmestyvä, Soulslike-genreä edustava Dolmen päästää pelaajat...
    Dark Souls
  • Helmikuun pelijulkaisut: Anthem, Metro Exodus, Far Cry New Dawn…

    Helmikuun pelijulkaisut: Anthem, Metro Exodus, Far Cry New Dawn…

    Helmikuu on vuoden 2019 ensimmäinen suurten pelijulkaisujen kuukausi....
    Ajopelit
  • Lenovo julkisti Legion Phone Duel -pelipuhelimen

    Lenovo julkisti Legion Phone Duel -pelipuhelimen

    Lenovo on esitellyt uuden Legion Phone Duel -puhelimen,...
    Lenovo
  • Rockstar avasi Red Dead Onlinen mikromaksut pelaajille

    Rockstar avasi Red Dead Onlinen mikromaksut pelaajille

    Rockstar myy nyt pelin sisäistä kultaa Red Dead...
    mikromaksut
  • Netflixin ylistetyn scifi-leffan voi pian nähdä myös Blu-raylla bonusherkkujen kera

    Netflixin ylistetyn scifi-leffan voi pian nähdä myös Blu-raylla bonusherkkujen kera

    Jeff VanderMeerin romaaniin pohjautuva Annihilation-elokuva julkaistiin Netflixissä viime...
    Alex Garland
  • Uusi 21 Blu-ray:tä sisältävä Twin Peaks -boksi saa fanin kuolaamaan

    Uusi 21 Blu-ray:tä sisältävä Twin Peaks -boksi saa fanin kuolaamaan

    Twin Peaks -jättilootassa on kuusi tuntia uutta bonusmateriaalia. ...
    David Lynch
  • Lähikuva paljastaa upean yksityiskohdan PlayStation 5:n ohjaimesta ja lisälaitteista

    Lähikuva paljastaa upean yksityiskohdan PlayStation 5:n ohjaimesta ja lisälaitteista

    DualSense-ohjaimesta löytyy herkullinen yksityiskohta tarkkasilmäisille pelaajille. PlayStation 5...
    DualSense

Aiheeseen liittyvät artikkelit

No voihan Helvetti! Inhottava kauhupeli
Agony saa ...
Traileri: Näin Morrowind muuttuu Skyrimin veroisek...
Haastattelussa
Netflix-sarja Arcanesta tuttuun Run...
Lucasfilm on työstämässä palvotusta Star Wars: Kni...
Kuva: Jim Carrey esittää uudessa leffassaan pahist...

Tekniikka uutisia

  • Kuva: Tältä näyttää Amazonin The Boys -tv-sarjan uusi supersankari – Soldier Boyta esittää Supernatu...

    Kuva: Tältä näyttää Amazonin The Boys -tv-sarjan uusi supersankari – Soldier Boyta esittää Supernatu...

    The Boys -sarjan kolmannen kauden kuvaukset ovat käynnissä....
    Amazon Prime Video
  • Tom Hiddlestonin Loki-luennot ja 9 muuta asiaa, mitkä opimme uuden Marvel-sarjan pressitilaisuudessa

    Tom Hiddlestonin Loki-luennot ja 9 muuta asiaa, mitkä opimme uuden Marvel-sarjan pressitilaisuudessa

    Kuusiosainen Loki alkaa Disney Plussassa 9. kesäkuuta. Muropaketti...
    Disney Plus
  • EVGA julkaisi EVGA Precision X1 -hallintaohjelman GeForce RTX 2000 -sarjan näytönohjaimille

    EVGA julkaisi EVGA Precision X1 -hallintaohjelman GeForce RTX 2000 -sarjan näytönohjaimille

    EVGA Precision X1 -ohjelmassa on paranneltu yleisesti käyttöliittymää edeltäjänsä verrattuna ja lisäksi siitä löytyy automaattinen OC Scanner -ylikellotustoiminto. EVGA julkaisi Turing-arkkitehtuurin näytönohjainten rinnalle uuden versi… Lue ko...
    EVGA
  • Uusia Space Force -kuvia julkaistu: Tältä näyttää The Officen tekijöiden uusi Netflix-sarja

    Uusia Space Force -kuvia julkaistu: Tältä näyttää The Officen tekijöiden uusi Netflix-sarja

    Space Force julkaistaan Netflixissä 29. toukokuuta. Netflix on...
    Elokuvat
  • Näin E3 tulee muuttumaan – tapahtumasta halutaan tehdä kuluttajafestivaali, johon houkutellaan kävij...

    Näin E3 tulee muuttumaan – tapahtumasta halutaan tehdä kuluttajafestivaali, johon houkutellaan kävij...

    E3 2020 saattaa olla aiempia tapahtumia huomattavasti erilaisempi....
    E3
  • Steam uudistui: tällainen on tuore ominaisuus

    Steam uudistui: tällainen on tuore ominaisuus

    Itselle mieluisia pelejä voi nyt löytää aiempaa näppärämmin....
    Pelit
  • Tuntuiko Viggo Mortensen tutulta, kun näit Taru sormusten herrasta: Sormuksen ritarit ensimmäistä ke...

    Tuntuiko Viggo Mortensen tutulta, kun näit Taru sormusten herrasta: Sormuksen ritarit ensimmäistä ke...

    Ennen kuin Viggo Mortensen nousi kunnolla kuuluisuuteen Peter...
    Elokuvauutiset
  • Uusi pelikonsoli saattaa ilmestyä jo ensi vuonna, kun Amazon esittelee oman suoratoistopalvelun

    Uusi pelikonsoli saattaa ilmestyä jo ensi vuonna, kun Amazon esittelee oman suoratoistopalvelun

    Amazon kaavailee julkaisevansa oman pelikonsolin, jolla se lähtee...
    Amazon
  • Unelmien sielunmessu -tähti jakoi vanhan koulukuvansa – Tälle hymypojalle emme kyllä kaljaa kauppais...

    Unelmien sielunmessu -tähti jakoi vanhan koulukuvansa – Tälle hymypojalle emme kyllä kaljaa kauppais...

    Uusi syksy ja uusi kouluvuosi. Unelmien sielunmessua, Fight...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu: Netflixin Bloodride-kauhusarja tarjoaa goren lisäksi mukavan paljon mustaa huumoria

    Arvostelu: Netflixin Bloodride-kauhusarja tarjoaa goren lisäksi mukavan paljon mustaa huumoria

    Bloodride-kauhuantologiasarja on rehellistä viihdettä, jota on turha analysoida...
    Atle Knudsen

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • God of Warin PC-version järjestelmävaatimukset vahvistettiin

    God of Warin PC-version järjestelmävaatimukset vahvistettiin

    Sony Santa Monica on vahvistanut God of Warin...
    God of War
  • Mobiiliarvio: Myös PC:lle julkaistu The Innsmouth Case on hauska Cthulhu-seikkailu, joka vie vaikka ...

    Mobiiliarvio: Myös PC:lle julkaistu The Innsmouth Case on hauska Cthulhu-seikkailu, joka vie vaikka ...

    The Innsmouth Casessa lähdetään selvittämään rantakaupungin mysteeriä leväperäisen...
    Android
  • Fortnitessä alkoi 14 päivää kestävä joulufestivaali

    Fortnitessä alkoi 14 päivää kestävä joulufestivaali

    14 Days of Fortnite tuo mukanaan tarjoaa tiiviillä...
    Epic Games

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme