Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Kokeilu | Android 12 beta -käyttöjärjestelmä (MIUI) – Käyttöliittymä päivittyy käytännöllisempään ja näyttävämpään suuntaan

Posted on 27.6.2021

Xiaomi Mi 11 5G on yksi niistä laitteista, joilla on mahdollista betatestata Android 12 -käyttöjärjestelmää jo nyt. Kokeilimme millaisia muutoksia uusi päivitys tuo mukanaan ja kuinka ne vaikuttavat laitteen arkikäyttöön.

Android 12 -betaversion asentaminen Xiaomin puhelimiin pitäisi periaatteessa olla kohtuullisen suoraviivainen operaatio, jonka viralliset ohjeet löytyvät täältä. Aivan vaivattomasta toimenpiteestä ei silti ole kyse, eikä MIUI-käyttöjärjestelmän betaversiota kannata välttämättä asentaa sellaiseen puhelimeen, joka on aktiivisessa arkikäytössä.

Asennusprosessin helppous tai vaikeus riippuu vahvasti siitä, onko puhelimen bootloaderin lukitus avattu jo aiemmin. Bootloaderin avaaminen pyyhkii puhelimesta kaikki tiedot, joten varmuuskopiot on syytä pitää ajan tasalla.

Mikäli bootloaderia ei ole avattu aiemmin, tulee oma Mi-tili liittää kehittäjäasetuksien alta löytyvään Mi Unlock -kohtaan. Sen jälkeen on odotettava 168 tuntia ennen kuin bootloaderin voi avata Xiaomin omalla työkalulla, jonka voi ladata täältä.

Puhelin liitetään USB-kaapelilla tietokoneeseen fastboot-tilassa painamalla virtanappia ja äänenvoimakkuus alaspäin -nappia käynnistyksen yhteydessä. Avaustyökaluun kirjaudutaan Mi-tunnuksella ja toivotaan, että ohjelma ja puhelin löytävät toisensa ja kaikki sujuu hyvin.

Kun bootloader on avattu, tulee Android 12:n ROM-päivitystiedosto ladata Xiaomin sivuilta. Päivityspaketti puretaan omalle tietokoneelle ja asennetaan puhelimeen MiFlash-ohjelmalla.

Testilaitteen kohdalla asennuksessa oli omat haasteensa, sillä MiFlash ei suostunut yhteistyöhön ja asennusta koskevat virheviestit olivat kiinaksi. Pitkäksi venyneen selvitystyön jälkeen selvisi, että ROM piti purkaa tietokoneelle kahteen kertaan, sillä se oli jostain syystä pakattu kahteen otteeseen.

Uurastuksen jälkeen Android 12 -beta suostui kuitenkin asentumaan puhelimelle ja lopputulosta päästiin kokeilemaan kunnolla.

Android 12 vertailukuva alasvetovalikko

Android 12:n (vasemmalla) alasvetovalikon näppäimet ovat huomattavasti aiempaa suurempia

Android 12:n keskeisin uudistus on sen uusi ulkonäkö, joka seuraa Material You -nimistä tyyliä. Muutokset näkyvät käyttäjälle selvästi heti kun uuden käyttöjärjestelmäpäivityksen on onnistunut asentamaan puhelimeen.

Esimerkiksi yläpalkista alas vedettävä pika-asetuksien valikko on saanut aivan uuden ulkonäön ja toiminnallisuuden.

Siinä missä aiemmin yläpalkista vetämällä sekä pika-asetukset että ilmoitukset ovat näkyneet samalla sivulla, on ne nyt jaettu eri sivuile. Vetämällä puhelimen yläreunan vasemmasta nurkasta esiin saa ilmoitukset, kun taas keskeltä ja oikealta vetämällä näkyviin tulevat pika-asetukset. Sivujen välillä voi hyppiä myös sivulle pyyhkäisemällä.

Suuriin painikkeisiin on kyllä helppo osua ja uudella järjestelyllä ruudulle mahtuu kerralla hieman enemmän ilmoituksia. Alasvetovalikkoa käyttää kuitenkin helposti vanhasta tottumuksesta siten, että sekä pika-asetuksia että ilmoituksia etsii samasta paikasta. Näin oikean sivun löytäminen voi vaatia kosketuseleen verran lisätyötä, kunnes muutokseen tottuu.

Graafisesti muutos on huomattava, mutta ei loppuviimeksi mitenkään maailmaa mullistava. Tyylien muokkaaminen ei vaikuta olevan mahdollista vielä betatestin aikana.

Kotinäytöllä Android 12:n (vasemmalla) muutokset rajoittuvat lähinnä uuteen vakiotaustakuvaan

Pika-asetusvalikon näppäimet ovat aiempaa isokokoisempia ja valikkoa voi muokata omaan makunsa mukaiseksi. Pikatoiminnot ovat säilyneet ennallaan.

Koska ilmoitukset on eriytetty omalle sivulleen, mahtuu niitä jatkossa ruudulle enemmän. Ilmoituslaatikoiden kulmat ovat myös aiempaa pyöreämpiä, niin ilmoitusvalikossa kuin lukitusnäytölläkin. Myös musiikin hallintaan käytettävä paneeli on saanut uuden pyöristetyn ilmeen.

Android 12 esittelykuva

Android 12:n uusia ominaisuuksia ovat myös pyöristetyt ilmoituslaatikot sekä mahdollisuus antaa sovelluksille käyttöoikeuksia vain kerraksi

Android 12 tarjoaa myös uusi yksityisyyteen liittyviä ominaisuuksia. Mikäli esimerkiksi Facebook-sovellus käyttää puhelimesi mikrofonia tai kameraa, laitteen pitäisi ilmoittaa siitä selkeästi ruudun yläreunassa. Testissä ilmoitusta ei kuitenkaan näkynyt, joten voi olla, että ominaisuutta ei ole vielä lisätty testattuun betaversioon.

Lisäksi Android 12:n myötä sovelluksille voi antaa luvan esimerkiksi kameran käyttämiseen vain yhdeksi kerraksi. Tämä ominaisuus oli jo käytettävissä tavalliseen tapaan. Sovelluksille annettuja oikeuksia voi hallita tuttuun tapaan asetuksista.

Noin yleisesti Android 12:n käyttäminen tuntuu nopealta ja valikkojen välillä liikkuminen sujuvalta. Toki Xiaomi Mi 11 5G on tehokas puhelin, joten on luonnollista, että valikkojen selaamisessa ei pitäisi olla mitään ongelmaa.

Kokonaisuudessaan Android 12:n selkein uudistus käyttäjälle on sen uudistettu käyttöliittymä, joka näyttää hienolta ja tuntuu ainakin testin perusteella toimivan hyvin. Päivityksen ja sen ulkonäköä ja yksityisyyttä painostavien yksityiskohtien myötä Android 12 tuntuu ottaneen vaikutteita Applelta. Android ja iOS muistuttavatkin jälleen hieman enemmän toisiaan.

Kuvakaappauksia Android 12:sta voit nähdä alta.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/mobiiliuutiset/kokeilu-android-12-beta-kayttojarjestelma-miui-kayttoliittyma-paivittyy-kaytannollisempaan-ja-nayttavampaan-suuntaan/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Tuleva Samsung Galaxy Book S esillä vuotokuvissa

    Tuleva Samsung Galaxy Book S esillä vuotokuvissa

    Samsungin tulevan Galaxy Book S:n ulkomuoto paljastui kannettavasta...
    Mobiili
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 9: Voita omaksesi Fallout-peleistä tuttu Power Fist

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 9: Voita omaksesi Fallout-peleistä tuttu Power Fist

    Muropaketin suuressa jouluarvonnassa 2021 on jaossa 12 palkintoa...
    Elokuvauutiset
  • OnePlus 8T -mallin takapuolesta vuoti uusia kuvia

    OnePlus 8T -mallin takapuolesta vuoti uusia kuvia

    Uusissa vuotokuvissa OnePlus 8T on asetettu suojakuoren sisälle....
    Mobiili
  • Samsung Galaxy S20 -malliston perusversio rikkoutuu tuoreen testin perusteella Plus ja Ultra -mallej...

    Samsung Galaxy S20 -malliston perusversio rikkoutuu tuoreen testin perusteella Plus ja Ultra -mallej...

    SquareTraden testien perusteella Samsung Galaxy S20 -perusmalli on...
    Mobiili
  • Motorola julkaisi odotetun Moto G9 plus -puhelimen myös Suomen markkinoille – Iso näyttö ja akku sek...

    Motorola julkaisi odotetun Moto G9 plus -puhelimen myös Suomen markkinoille – Iso näyttö ja akku sek...

    Moto G -malliston tarkoitus on valmistajan mukaan tuoda...
    Android 10
  • Mobiiliarvio: Viiden tähden Dead Cells viihdyttää hienosti myös pienemmällä ruudulla

    Mobiiliarvio: Viiden tähden Dead Cells viihdyttää hienosti myös pienemmällä ruudulla

    Aiemmin PC:lle, Nintendo Switchille, iOSille, Xbox Onelle ja...
    Dead Cells
  • Pikavilkaisu: IFA 2019 -tapahtumassa julkaistu Nokia 7.2 -puhelin on näyttävä ja hienostunut, muttei...

    Pikavilkaisu: IFA 2019 -tapahtumassa julkaistu Nokia 7.2 -puhelin on näyttävä ja hienostunut, muttei...

    HMD Global julkaisi uusia tuotteitaan virallisesti 5. päivä...
    Android 10
  • Huhujen mukaan Sony kehittää jo nyt Snapdragon 865:llä toimivaa lippulaivapuhelinta

    Huhujen mukaan Sony kehittää jo nyt Snapdragon 865:llä toimivaa lippulaivapuhelinta

    Japanista kantautuvien huhujen perusteella Sony työskentelee jo nyt...
    Mobiili
  • Kokeilu: Unagi The Model One E500 -sähköpotkulauta – Tukeva ja kätevä skuutti kulkee kiitettävän kev...

    Kokeilu: Unagi The Model One E500 -sähköpotkulauta – Tukeva ja kätevä skuutti kulkee kiitettävän kev...

    Harva menopeli on yhtä kiva kesäkapistus kuin sähköpotkulauta....
    Mobiili
  • Lenovo julkisti Legion Phone Duel -pelipuhelimen

    Lenovo julkisti Legion Phone Duel -pelipuhelimen

    Lenovo on esitellyt uuden Legion Phone Duel -puhelimen,...
    Lenovo

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Ensituntumat
Honor 8X -puhelimesta: Houkuttelevast...
Huhuja Samsung Galaxy S8:sta: kuulokeliitäntä ja k...
Motorola Moto E7 Plus- ja Moto G9 Plus -puhelinmal...
Tältä näyttää Huawein ja Porsche Designin yhdessä ...
Testi: Lenovo Tab M10 FHD Plus -tabletti – Edullin...

Tekniikka uutisia

  • Misfit julkisti päivitetyn Vapor 2 -älykellon

    Misfit julkisti päivitetyn Vapor 2 -älykellon

    Misfit on julkistanut päivitetyn Vapor 2 -älykellon, jonka...
    Misfit
  • Huhujen mukaan Sony kehittää jo nyt Snapdragon 865:llä toimivaa lippulaivapuhelinta

    Huhujen mukaan Sony kehittää jo nyt Snapdragon 865:llä toimivaa lippulaivapuhelinta

    Japanista kantautuvien huhujen perusteella Sony työskentelee jo nyt...
    Mobiili
  • Razer julkisti Nintendo Switchiä matkivan mobiilipeliohjaimen

    Razer julkisti Nintendo Switchiä matkivan mobiilipeliohjaimen

    Razer on esitellyt uuden Junglecat-nimisen peliohjaimen, joka ottaa...
    Mobiili
  • Samsung saattaa lisätä RGB-valoja Galaxy Z Fold 3 -malliin

    Samsung saattaa lisätä RGB-valoja Galaxy Z Fold 3 -malliin

    Samsung julkaisi Galaxy Z Fold 2 -mallin vasta...
    Mobiili
  • Samsung voi työskennellä myös taittuvanäyttöisen tabletin parissa

    Samsung voi työskennellä myös taittuvanäyttöisen tabletin parissa

    Samsung on jo ehtinyt kunnostautua taittuvan laitteen myyntiin...
    Mobiili
  • Oletko huomannut: OnePlus 8 Pro -puhelimen kameran avulla saattaa nähdä jopa vaatteiden lävitse

    Oletko huomannut: OnePlus 8 Pro -puhelimen kameran avulla saattaa nähdä jopa vaatteiden lävitse

    OnePlus 8 Pro -puhelimen värisuodatuskameran avulla saattaa nähdä...
    Mobiili
  • Apple esitteli uudet iPad- ja iPad Mini -tablettimallit virallisesti

    Apple esitteli uudet iPad- ja iPad Mini -tablettimallit virallisesti

    Apple esitteli julkistustilaisuutensa yhteydessä uudistetun iPad-perusmallin sekä parannellun...
    Apple
  • Xiaomi tuo markkinoille OLED TV:n – mukana myös Nvidia G-Sync -tuki

    Xiaomi tuo markkinoille OLED TV:n – mukana myös Nvidia G-Sync -tuki

    Kiinalainen valmistaja Xiaomi tunnetaan Suomessa parhaiten puhelimistaan, mutta...
    OLED
  • Tag Heuer esitteli ökyhintaisen Super Mario -älykellon

    Tag Heuer esitteli ökyhintaisen Super Mario -älykellon

    Tag Heuer on esitellyt 2150 dollaria eli noin...
    Mobiiliuutiset
  • OnePlus 7 Pro -puhelimen oletettuja värivaihtoehtoja julkaistiin Twitterissä

    OnePlus 7 Pro -puhelimen oletettuja värivaihtoehtoja julkaistiin Twitterissä

    Ishan Agarwal -niminen käyttäjä on julkaissut tulevasta OnePlus...
    Mobiili

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Xiaomi esitteli uuden lippulaivamalli Mi 10 Ultran sekä edullisemman Redmi K30 Ultra -puhelimen

    Xiaomi esitteli uuden lippulaivamalli Mi 10 Ultran sekä edullisemman Redmi K30 Ultra -puhelimen

    Xiaomin uusi Mi 10 Ultra tarjoaa uusinta uutta...
    Mobiili
  • HMD Globalin ”Doctor Strange”-koodinimellä tunnettu Nokia-puhelin esillä suorituskykytestissä

    HMD Globalin ”Doctor Strange”-koodinimellä tunnettu Nokia-puhelin esillä suorituskykytestissä

    HMD Globalin ”Doctor Strange”-koodinimellä tunnettu puhelin on löytänyt...
    HMD Global
  • Apple esitteli uudet iPad- ja iPad Mini -tablettimallit virallisesti

    Apple esitteli uudet iPad- ja iPad Mini -tablettimallit virallisesti

    Apple esitteli julkistustilaisuutensa yhteydessä uudistetun iPad-perusmallin sekä parannellun...
    Apple

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme