Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Kokeilu | Android 12 beta -käyttöjärjestelmä (MIUI) – Käyttöliittymä päivittyy käytännöllisempään ja näyttävämpään suuntaan

Posted on 27.6.2021

Xiaomi Mi 11 5G on yksi niistä laitteista, joilla on mahdollista betatestata Android 12 -käyttöjärjestelmää jo nyt. Kokeilimme millaisia muutoksia uusi päivitys tuo mukanaan ja kuinka ne vaikuttavat laitteen arkikäyttöön.

Android 12 -betaversion asentaminen Xiaomin puhelimiin pitäisi periaatteessa olla kohtuullisen suoraviivainen operaatio, jonka viralliset ohjeet löytyvät täältä. Aivan vaivattomasta toimenpiteestä ei silti ole kyse, eikä MIUI-käyttöjärjestelmän betaversiota kannata välttämättä asentaa sellaiseen puhelimeen, joka on aktiivisessa arkikäytössä.

Asennusprosessin helppous tai vaikeus riippuu vahvasti siitä, onko puhelimen bootloaderin lukitus avattu jo aiemmin. Bootloaderin avaaminen pyyhkii puhelimesta kaikki tiedot, joten varmuuskopiot on syytä pitää ajan tasalla.

Mikäli bootloaderia ei ole avattu aiemmin, tulee oma Mi-tili liittää kehittäjäasetuksien alta löytyvään Mi Unlock -kohtaan. Sen jälkeen on odotettava 168 tuntia ennen kuin bootloaderin voi avata Xiaomin omalla työkalulla, jonka voi ladata täältä.

Puhelin liitetään USB-kaapelilla tietokoneeseen fastboot-tilassa painamalla virtanappia ja äänenvoimakkuus alaspäin -nappia käynnistyksen yhteydessä. Avaustyökaluun kirjaudutaan Mi-tunnuksella ja toivotaan, että ohjelma ja puhelin löytävät toisensa ja kaikki sujuu hyvin.

Kun bootloader on avattu, tulee Android 12:n ROM-päivitystiedosto ladata Xiaomin sivuilta. Päivityspaketti puretaan omalle tietokoneelle ja asennetaan puhelimeen MiFlash-ohjelmalla.

Testilaitteen kohdalla asennuksessa oli omat haasteensa, sillä MiFlash ei suostunut yhteistyöhön ja asennusta koskevat virheviestit olivat kiinaksi. Pitkäksi venyneen selvitystyön jälkeen selvisi, että ROM piti purkaa tietokoneelle kahteen kertaan, sillä se oli jostain syystä pakattu kahteen otteeseen.

Uurastuksen jälkeen Android 12 -beta suostui kuitenkin asentumaan puhelimelle ja lopputulosta päästiin kokeilemaan kunnolla.

Android 12 vertailukuva alasvetovalikko

Android 12:n (vasemmalla) alasvetovalikon näppäimet ovat huomattavasti aiempaa suurempia

Android 12:n keskeisin uudistus on sen uusi ulkonäkö, joka seuraa Material You -nimistä tyyliä. Muutokset näkyvät käyttäjälle selvästi heti kun uuden käyttöjärjestelmäpäivityksen on onnistunut asentamaan puhelimeen.

Esimerkiksi yläpalkista alas vedettävä pika-asetuksien valikko on saanut aivan uuden ulkonäön ja toiminnallisuuden.

Siinä missä aiemmin yläpalkista vetämällä sekä pika-asetukset että ilmoitukset ovat näkyneet samalla sivulla, on ne nyt jaettu eri sivuile. Vetämällä puhelimen yläreunan vasemmasta nurkasta esiin saa ilmoitukset, kun taas keskeltä ja oikealta vetämällä näkyviin tulevat pika-asetukset. Sivujen välillä voi hyppiä myös sivulle pyyhkäisemällä.

Suuriin painikkeisiin on kyllä helppo osua ja uudella järjestelyllä ruudulle mahtuu kerralla hieman enemmän ilmoituksia. Alasvetovalikkoa käyttää kuitenkin helposti vanhasta tottumuksesta siten, että sekä pika-asetuksia että ilmoituksia etsii samasta paikasta. Näin oikean sivun löytäminen voi vaatia kosketuseleen verran lisätyötä, kunnes muutokseen tottuu.

Graafisesti muutos on huomattava, mutta ei loppuviimeksi mitenkään maailmaa mullistava. Tyylien muokkaaminen ei vaikuta olevan mahdollista vielä betatestin aikana.

Kotinäytöllä Android 12:n (vasemmalla) muutokset rajoittuvat lähinnä uuteen vakiotaustakuvaan

Pika-asetusvalikon näppäimet ovat aiempaa isokokoisempia ja valikkoa voi muokata omaan makunsa mukaiseksi. Pikatoiminnot ovat säilyneet ennallaan.

Koska ilmoitukset on eriytetty omalle sivulleen, mahtuu niitä jatkossa ruudulle enemmän. Ilmoituslaatikoiden kulmat ovat myös aiempaa pyöreämpiä, niin ilmoitusvalikossa kuin lukitusnäytölläkin. Myös musiikin hallintaan käytettävä paneeli on saanut uuden pyöristetyn ilmeen.

Android 12 esittelykuva

Android 12:n uusia ominaisuuksia ovat myös pyöristetyt ilmoituslaatikot sekä mahdollisuus antaa sovelluksille käyttöoikeuksia vain kerraksi

Android 12 tarjoaa myös uusi yksityisyyteen liittyviä ominaisuuksia. Mikäli esimerkiksi Facebook-sovellus käyttää puhelimesi mikrofonia tai kameraa, laitteen pitäisi ilmoittaa siitä selkeästi ruudun yläreunassa. Testissä ilmoitusta ei kuitenkaan näkynyt, joten voi olla, että ominaisuutta ei ole vielä lisätty testattuun betaversioon.

Lisäksi Android 12:n myötä sovelluksille voi antaa luvan esimerkiksi kameran käyttämiseen vain yhdeksi kerraksi. Tämä ominaisuus oli jo käytettävissä tavalliseen tapaan. Sovelluksille annettuja oikeuksia voi hallita tuttuun tapaan asetuksista.

Noin yleisesti Android 12:n käyttäminen tuntuu nopealta ja valikkojen välillä liikkuminen sujuvalta. Toki Xiaomi Mi 11 5G on tehokas puhelin, joten on luonnollista, että valikkojen selaamisessa ei pitäisi olla mitään ongelmaa.

Kokonaisuudessaan Android 12:n selkein uudistus käyttäjälle on sen uudistettu käyttöliittymä, joka näyttää hienolta ja tuntuu ainakin testin perusteella toimivan hyvin. Päivityksen ja sen ulkonäköä ja yksityisyyttä painostavien yksityiskohtien myötä Android 12 tuntuu ottaneen vaikutteita Applelta. Android ja iOS muistuttavatkin jälleen hieman enemmän toisiaan.

Kuvakaappauksia Android 12:sta voit nähdä alta.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/mobiiliuutiset/kokeilu-android-12-beta-kayttojarjestelma-miui-kayttoliittyma-paivittyy-kaytannollisempaan-ja-nayttavampaan-suuntaan/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Sharp esitteli kahdella näyttölovella varustetun Aquos R3 -puhelimen

    Sharp esitteli kahdella näyttölovella varustetun Aquos R3 -puhelimen

    Paremmin näyttövalmistajana tunnettu Sharp on julkistanut erikoisella kahden...
    Mobiili
  • Spotifyn käyttäjämäärät kasvoivat roimasti vuoden toisella neljänneksellä

    Spotifyn käyttäjämäärät kasvoivat roimasti vuoden toisella neljänneksellä

    Sekä maksavien asiakkaiden että Spotifyn ilmaiskäyttäjien määrä nousi...
    Mobiili
  • Honorilta liuta uusia tuotteita: Watch GS Pro- ja Watch ES -älykellot, MagicBook Pro -kannettava sek...

    Honorilta liuta uusia tuotteita: Watch GS Pro- ja Watch ES -älykellot, MagicBook Pro -kannettava sek...

    Meneillään oleva IFA 2020 -tapahtuma poikii lisää tuotejulkistuksia....
    Honor
  • Ensivaikutelmat | Huawei Mate 40 Pro 5G -puhelin – Näyttävä tehopakkaus lupaavalla kameralla

    Ensivaikutelmat | Huawei Mate 40 Pro 5G -puhelin – Näyttävä tehopakkaus lupaavalla kameralla

    Huawein uusin huippumalli näki päivänvalon. Valmistajan uusi lippulaivamalli...
    Android 10
  • Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja – Hurjassa kasvussa oleva HMD Global nous...

    Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja – Hurjassa kasvussa oleva HMD Global nous...

    Counterpoint Researchin mukaan Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja 20 prosentin markkinaosuudellaan. Euroopassa HMD Global on noussut hurjan kasvun myötä jo viiden s… Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/sa...
    HMD Global
  • Tulevasta Motorola Edge 20 -puhelimesta vuoti mallinnoksia

    Tulevasta Motorola Edge 20 -puhelimesta vuoti mallinnoksia

    Huhujen mukaan Motorola kehittää tällä hetkellä tulevaa Edge...
    Mobiiliuutiset
  • Testi: Samsung Galaxy S20 Ultra -puhelin – Kaikkea vähän enemmän, jotain jo liikaakin

    Testi: Samsung Galaxy S20 Ultra -puhelin – Kaikkea vähän enemmän, jotain jo liikaakin

    Odotukset Samsungin puhelimien uutta huippumallia kohtaan ovat aina...
    Android 10
  • WhatsApp kehittää huhujen mukaan uusia Windows- ja macOS -sovelluksia

    WhatsApp kehittää huhujen mukaan uusia Windows- ja macOS -sovelluksia

    WhatsApp on huhujen mukaan kehittämässä paranneltuja Windows- ja...
    Mobiiliuutiset
  • Samsung Galaxy Tab Active3 -tabletti soveltuu myös vähän kovempaan menoon

    Samsung Galaxy Tab Active3 -tabletti soveltuu myös vähän kovempaan menoon

    Samsung on kunnostautunut tuomalla myyntiin myös hieman vankempirakenteisia...
    IP68
  • LG V40 ThinQ -puhelimen kolmoiskamera jäi arvostetussa kameratestissä kauas lippulaivojen kärjestä

    LG V40 ThinQ -puhelimen kolmoiskamera jäi arvostetussa kameratestissä kauas lippulaivojen kärjestä

    Arvostettu testisivusto DXOMark on testannut LG:n tuoreen lippulaivamalli...
    dxomark

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Motorola Defy -puhelin on tehty kestämään rankkaak...
Xiaomi tuo markkinoille OLED TV:n – mukana myös Nv...
Huhu:
Huawei Mate 30 Pro sisältää Kirin 985 -suori...
Ensituntuma:
Samsung Galaxy Note10 ja Galaxy Note1...
Lenovo esitteli suurikokoisella 6,95 tuuman näytöl...

Tekniikka uutisia

  • Tutkimuksen mukaan iPhone Xs Maxissa on kaikkien aikojen paras näyttöpaneeli

    Tutkimuksen mukaan iPhone Xs Maxissa on kaikkien aikojen paras näyttöpaneeli

    Applen vastikään julkaisemassa iPhone Xs Maxissa on DisplayMaten...
    Apple
  • HMD Global esitteli virallisesti uuden Nokia T20 -tabletin – Edullinen laite, josta saatavilla myös ...

    HMD Global esitteli virallisesti uuden Nokia T20 -tabletin – Edullinen laite, josta saatavilla myös ...

    HMD Global palaa pitkästä aikaa Android-tablettien markkinoille uudella...
    Android
  • Google Photosin Android-versio päivittyi uudella ominaisuudella

    Google Photosin Android-versio päivittyi uudella ominaisuudella

    Google Photos on päivittynyt Android-laitteilla pienellä, mutta monen...
    Google
  • Huawei kaipaa todisteita tämän väitetysti aiheuttamasta tietoturvallisuusriskistä

    Huawei kaipaa todisteita tämän väitetysti aiheuttamasta tietoturvallisuusriskistä

    Eri valtiot ovat ilmaisseet huolensa Huawein ja Kiinan...
    5G-yhteydet
  • Destroy All Humans 2:n remake on poistetun twiitin perusteella todellisuutta jo pian

    Destroy All Humans 2:n remake on poistetun twiitin perusteella todellisuutta jo pian

    THQ Nordic julkistaa todennäköisesti myöhemmin tällä viikolla Destroy...
    Destroy All Humans
  • Samsungin tulevat, erikoisesti muotoillut nappikuulokkeet tarjoavat myös aktiivisen vastamelutoiminn...

    Samsungin tulevat, erikoisesti muotoillut nappikuulokkeet tarjoavat myös aktiivisen vastamelutoiminn...

    Samsungilta on vuotojen perusteella luvassa uudet langattomat Galaxy...
    Mobiili
  • Testi: Apple Watch Series 5 -älykello nostaa älykellojen rimaa (ja hintoja) ylemmäs

    Testi: Apple Watch Series 5 -älykello nostaa älykellojen rimaa (ja hintoja) ylemmäs

    Apple Watch on nyt nimensä mukaisesti siirtynyt viidenteen...
    Apple
  • LG V60 ThinQ -puhelimesta vuoti uusi kuva

    LG V60 ThinQ -puhelimesta vuoti uusi kuva

    LG:n tulevasta V60 ThinQ:sta on vuotanut uusi mallinnos,...
    LG
  • Kuva: Katso kuinka ”Pokémon Go -isovaarin” uskomaton viritelmä päästää hänet nappaamaan Pokémoneita ...

    Kuva: Katso kuinka ”Pokémon Go -isovaarin” uskomaton viritelmä päästää hänet nappaamaan Pokémoneita ...

    Chen San-yuan on todellinenn Pokémon Go -superfani. ”Pokémon...
    Mobiili
  • Honorilta liuta uusia tuotteita: Watch GS Pro- ja Watch ES -älykellot, MagicBook Pro -kannettava sek...

    Honorilta liuta uusia tuotteita: Watch GS Pro- ja Watch ES -älykellot, MagicBook Pro -kannettava sek...

    Meneillään oleva IFA 2020 -tapahtuma poikii lisää tuotejulkistuksia....
    Honor

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Samsungin seuraavasta taittuvanäyttöisestä puhelimesta vuoti kuvia

    Samsungin seuraavasta taittuvanäyttöisestä puhelimesta vuoti kuvia

    Samsungin seuraava taittuvanäyttöinen puhelin tulee useiden huhujen perusteella...
    Mobiili
  • OnePlus haastettiin oikeuteen Euroopassa tavaramerkkiin liittyvässä kiistasta

    OnePlus haastettiin oikeuteen Euroopassa tavaramerkkiin liittyvässä kiistasta

    Kuulokkeita ja muita audiotuotteita valmistava Bragi on haastanut OnePlusin oikeuteen Dash-tavaramerkkiin liittyvässä kiistassa. Audiotuotteista tunnettu Bragi valmistaa muun muassa langattomia Dash-nimisiä kuulokkeita, joita voi Applen AirPo… ...
    bragi
  • WhatsApp julkisti odotetun toiminnon: pikaviestejä voi nyt lähettää usealta eri laitteelta ilman puh...

    WhatsApp julkisti odotetun toiminnon: pikaviestejä voi nyt lähettää usealta eri laitteelta ilman puh...

    WhatsApp on tukenut aiemminkin työpöytä- ja web-sovelluksien kautta...
    Mobiiliuutiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme