Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Strategiapeli Age of Wonders: Planetfall koettaa haukata kerralla liian ison palan

Posted on 26.8.2019

Pitkäikäinen 4X-strategiapelisarja heittää fantasiapelleilyn (lähes) kokonaan sivuun tieteisfiktion tieltä, mutta jättää perustukset kuntoon.


Julkaisupäivä: 6.8.2019
Studio: Triumph Studios
Julkaisija: Paradox Interactive
Saatavilla: PC (Windows, testattu), PlayStation 4 & Xbox One
Pelaajia: 1-8
Ikäraja: 16
Peliä pelattu arvostelua varten: 26 tuntia


Kahden vuosikymmenen kypsään ikään ennättänyt 4X-strategiasarja Age of Wonders on ollut parasta lääkettä Master of Magic -vajareista kärsineille faneille, jotka ovat epätoivoisesti odottaneet jatkoa Simtexin alkuperäisklassikolle. Siinä missä MoM-tunnelin päässä alkaa viimein näkyä valoa Slitherinen IP-hankinnan myötä, ihmeiden aika kutsuu himokkaat pelaajat luokseen jo viidettä kertaa. Fantasialeikit saavat tosin väistyä scifin tieltä.

Fantsusta diggaavien ei kannata kuitenkaan pelätä, sillä Age of Wonders: Planetfallin käsitys tieteistroopeista on muikean kaukana perinteisistä. Toki valikoimissa ovat ne pakolliset ihmiset tankkeineen, mutta miltä kuulostaisi vaikkapa itsensä takaisin kokoon parsivat kyborgizombit? Tai orja-armeijoita hyödyntävä avaruusmafia? Eikö? Okei, entäpä lasereita ampuvilla dinosauruksilla ratsastavat amatsonisoturit?

No sitähän minäkin.

Planetfall ei siis syöksy tieteistouhuiluun hampaat irvessä, vaan yhdistää kepeään maailmaansa yhtä paljon puhdasta fantasiaa kuin futuristisempia pastisseja Mad Maxista Starship Troopersiin. Juoni ei tosin ota aivan kaikkea irti asetelmasta ja on suoraan sanoen vähän mielikuvitukseton. Premissinä toimii mystinen kosminen kataklysmi, jonka seurauksena pelin kuusi rotua eristäytyivät toisista ja kohtaavat nyt vuosisatojen jälkeen taas toisensa. Vaikka taustalla vilautellaan niin geenimanipulaation kuin orjuuden vaaroja, niihin ja niissä esiintyviin hahmoihin ei ennätä kunnolla pureutua kahden tehtävän minikampanjoista koostuvan rakenteen vuoksi.

Pelin suola on tosin genren tapaan kampanjasta irrallaan.

Planetfall luottaa 4X-genren nautinnollisiin peruspylväisiin, joten pelaajat pääsevät tutkimaan, laajentamaan, hyödyntämään ja tuhoamaan noustakseen ruokaketjun huipulle. Omaa valtakuntaa rakennetaan vuoro kerrallaan kehittämällä parempaa teknologiaa, tutkimalla planeettoihin ripoteltuja raunioita sekä nuijimalla vastustajat kanveesiin joko sanoin tai joukkotuhoasein. Master of Magic -lainat näkyvät taas siinä, miten tämä on varsinaisesti toteutettu.

Omien armeijoiden kylkeen voi liittää nimittäin kehitettäviä sankareita, joita voi varustaa raunioista löytyvillä varusteilla sekä kehitettävällä teknologialla. Tasonnousujen myötä näille pystyy valitsemaan lisäksi erilaisia piirteitä koko armeijan suorituskykyä parantavista bonuksista aina yksilöllisempiin kykyihin ja erikoisliikkeisiin saakka. Yksiköitä voi toki liikutella kartalla itsekseenkin, mutta johtajan tuomat edut antavat usein selkeän etulyöntiaseman taisteluissa.

Myös yksittäisiä yksiköitä pääsee muokkaamaan, mutta näiden varustelu ei ole aivan yhtä monipuolista kuin sankareiden. Aseiden ja ajoneuvojen sijaan näihin voi pultata kolme modifikaatiota, joita kehitetään oman rodun ja valitun salaisen aatteen teknologiapuita ruksimalla. Sähkövahinkoon erikoistuneet yksiköt voivat esimerkiksi lisätä aseisiinsa mahdollisuuden lamauttaa vastustajat vuoroksi, kun taas muukalaisruttoon erikoistuneet voivat sylkeä vihollisiin itiöitä, jotka hyvässä lykyssä purskahtavat taisteluiden päätteeksi vastustajien kehosta chestburstereiden lailla luoden kokonaan uusia yksiköitä.

Juuri erilaisten variaatioiden määrä on Age of Wonders: Planetfallissa huikea, sillä kukin kuudesta rodusta ei poikkea toisistaan ainoastaan kosmeettisesti, vaan ne ovat myös mekaanisesti keskenään hyvin erilaisia. Hyönteismäiset kirk’ot kynsivät lähitaistellen ja toisiinsa kiinni liimautuen, kun taas polvenkorkuiset dvarit luottavat räjähteisiin ja raskaaseen kalustoon. Pelattavien rotujen lisäksi pelissä on pienempiä neutraaleja osapuolia, jotka tarjoavat niin ikään omat uniikit yksiköt – jättiläispingviinit, check! – liittolaisilleen.

Tämä johtaa tosin opeteltavien asioiden valtavaan kirjoon, joka uhkaa saattaa jopa 4X-genren veteraanit alkuun polvilleen – puhumattakaan genreen vihkiytymättömiä. Eikä peli tarjoa juuri opasteita kummallekaan. Esimerkiksi kaupunkien kasvu tapahtuu viereisiä läänejä lunastamalla, joissa on niin ikään omanlaiset piirteet. Alueen biomit parantavat tiettyä osa-aluetta, joita voi vielä erikseen parantaa teknologioilla. Erillinen tiedelaitos saattaa boostata puolestaan kehitystä, mutta yhtä lailla provinssissa voi olla laskeuman jäämiä, jolloin sen tuotantoarvot menevät miinukselle. Kaikkea voi usein korjata, hyödyntää tai joidenkin aatteiden osalta jopa terraformoida koko helahoito toisenlaiseksi.

Eri variaatioiden määrästä huolimatta on kuitenkin hieman yllättävää, kuinka nopeasti pelin strateginen hallinnointi muuttuu merkityksettömäksi. Teknologioiden osalta on usein parasta valita yksi haara kerrallaan kuljettavaksi, koska loppupään yksi keksintö on usein suvereenisti parempi kuin monta alkupään keksintöä jokaiselta osa-alueelta. Kaupunkien kasvattaminen osoittautuu nopeasti myös yhdentekeväksi, sillä juuri millään pytingillä ei ole kunnossapitovelvoitteita, joten metropolit on paras rakentaa täyteen kaikesta mahdollisesta.

Sama koskee oikeastaan mikromanagerointiakin. Vaikka pelissä on genren perusmittarit kansalaisten tyytyväisyyden ja tuotannon tehokkuuden mittaamiseen, pystyin aika huoletta pyyhkimään koko mikroaspektin mielestäni kokonaan. Esimerkiksi kapinat ovat kyllä mukana, mutta vuorotolkulla nyrkkini alla itkevät asukkaat eivät koskaan sellaiseen nousseet.

Viimeinen Master of Magic -laina näkyy itse taisteluissa.

Yksiköiden tuupatessa kartalla toisiaan näkymä siirtyy isometriseen heksaruudukkoon, jossa lopullinen riita selvitetään. Toteutus muistuttaa hieman erinomaisen XCOM-sarjan taktisia vääntöjä, jossa eri joukko-osastot ottavat mittaa toisistaan vuoropohjaisissa kahinoissa. Tantereet vaihtelevat aina pinnanmuotojen ja ruudukkoon ripoteltujen suojien suhteen, minkä lisäksi aiemmin mainitsemani rotujen ja yksiköiden lukuisat eri variaatiot nousevat tärkeisiin rooleihin.

Toisin kuin XCOM-sarjalaisissa Planetfallin taistelut eivät kestä onnekseen toistakymmentä minuuttia, vaan ne ovat usein varsin pikaisia muutaman vuoron kiivaita rutistuksia. Ne tarjoavat silti roimasti taktisuutta juuri pelin niin erityyppisten yksiköiden vuoksi, jolloin kukin taisto on aina oma pieni nautinnollinen pähkinänsä. Tämäkin puoli kärsii tosin ähkystä ja informaation puutteesta, kun erilaisia aiheutettavia seurauksia on sokeuttamisesta lamaannuttamiseen ja mielen hallinnasta paniikkiin – vain ne selkeimmät mainitakseni.

Kaksi erillistä osapuolta on onnistuttu silti liittämään onnistuneesti yhteen, mikä ei sinänsä tule yllätyksenä kahden vuosikymmenen kokemuksella genreä työstävälle Triumph Studiosille. Hollantilaiset ovat silti ehkä haukanneet aavistuksen liian ison palan tieteissovitukseensa, sillä vaikka variaation määrä on huikea, Age of Wonders: Planetfallin pelit tuntuvat kulkevan aina samaa uraa pitkin kiitos muutamien outojen ratkaisujen. Lopputulos on silti hyvä, mutta ei aivan täysin maaliin osuva.

AGE OF WONDERS: PLANETFALL

”Hyvä ja toimiva 4X-strategiapeli ei aivan kanna pidemmän päälle.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliuutiset/arvostelu-age-of-wonders-planetfall-koettaa-haukata-kerralla-liian-ison-palan/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Uuden vuodon perusteella seuraava Assassin’s Creed sijoittuu Skandinaviaan

    Uuden vuodon perusteella seuraava Assassin’s Creed sijoittuu Skandinaviaan

    Sekä Amazon.den että GameStopin verkkokaupoissa vilahti todennäköisesti Skandinaviaan...
    Assassin's Creed
  • E3 2019 -pelimessut tulevat taas – Näin voit seurata suurimpia julkistuksia Suomessa

    E3 2019 -pelimessut tulevat taas – Näin voit seurata suurimpia julkistuksia Suomessa

    E3 2019 -pelimessut tarjoavat jälleen valtavan määrän uusia...
    E3 2019
  • Red Dead Redemption 2:n bugi päästää seikkailemaan Meksikoon, mutta siellä ei ole paljon nähtävää

    Red Dead Redemption 2:n bugi päästää seikkailemaan Meksikoon, mutta siellä ei ole paljon nähtävää

    Red Dead Redemption 2:n pääkampanjan läpäistyään voi pelibugin...
    pelibugit
  • Super Marion ääninäyttelijä pääsi Guinnessin ennätyskirjaan

    Super Marion ääninäyttelijä pääsi Guinnessin ennätyskirjaan

    Super Marion ääninäyttelijä Charles Martinet on nähty vuosien...
    Mario
  • Fallout 76:tta pääsee betatestaamaan tänään järkevään aikaan myös Suomessa

    Fallout 76:tta pääsee betatestaamaan tänään järkevään aikaan myös Suomessa

    Fallout 76:n betatestisessiot on tähän mennessä ajoitettu ikävästi...
    Bethesda
  • Kuvat: Näin PlayStation 5:n voi kustomoida – Eriväriset sivulevyt ovat jo tilattavissa

    Kuvat: Näin PlayStation 5:n voi kustomoida – Eriväriset sivulevyt ovat jo tilattavissa

    PlayStation 5:n kuoret voi valita mieleisekseen. Sony on...
    Pelikonsolit
  • Arvostelu: Doom Eternalin ohessa julkaistu Doom 64 toimii nyt paremmin kuin 23 vuotta sitten

    Arvostelu: Doom Eternalin ohessa julkaistu Doom 64 toimii nyt paremmin kuin 23 vuotta sitten

    Pelihistoriankirjojen alaviitteeksi jäänyt Doom 64 nousee viimein unohduksista,...
    Doom
  • Video: Vuosikymmeniä odotettu Warhammer 40 000 -jatko näyttää kerrassaan upealta

    Video: Vuosikymmeniä odotettu Warhammer 40 000 -jatko näyttää kerrassaan upealta

    Frontier on julkaissut uuden näyttävän trailerin ja kuvakaappauksia...
    Frontier
  • Red Dead Onlinen uusi päivitys lisäsi peliin uuden Evans Repeater -aseen

    Red Dead Onlinen uusi päivitys lisäsi peliin uuden Evans Repeater -aseen

    Red Dead Onlinen pelaajat voivat nyt hankkia asearsenaaliinsa...
    Pelit
  • ENCE kaatoi Counter-Strike: Global Offensiven Blast Pro Series Madridin finaalissa maailman parhaana...

    ENCE kaatoi Counter-Strike: Global Offensiven Blast Pro Series Madridin finaalissa maailman parhaana...

    Suomalainen ENCE voitti  Counter-Strike: Global Offensiven Blast Pro...
    ENCE

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Sisäpiiri kertoo: Microsoftin seuraavassa Xboxissa...
Final Fantasy VII ilmestyi Switchille bugin kanssa...
Suomalaisen Frozenbyten
avaruus-MMORPG Starbase sa...
Arvostelu: Super
Mario Bros. U Deluxe on perintein...
Tämä video tiivistää vuoden 2018 huikeimmat peliju...

Tekniikka uutisia

  • Rentouttava tasohyppely Himno on nyt saatavilla Steamista kokonaan ilmaiseksi

    Rentouttava tasohyppely Himno on nyt saatavilla Steamista kokonaan ilmaiseksi

    Kauniilla pikseligrafiikoilla toteutetussa Himnossa ei taistella vastustajia vastaan...
    Indie-pelit
  • Borderlands sai ihmiset tyydyttämään halujaan PornHubin välityksellä ennennäkemätöntä tahtia

    Borderlands sai ihmiset tyydyttämään halujaan PornHubin välityksellä ennennäkemätöntä tahtia

    Borderlands 3:n julkaisu on näkynyt selvänä piikkinä myös...
    Borderlands 3
  • Sekiro: Shadows Die Twice sai virallisen julkaisutrailerin

    Sekiro: Shadows Die Twice sai virallisen julkaisutrailerin

    Sekiro: Shadows Die Twice kertoo 1500-luvun japanissa seikkailevasta...
    Pelit
  • Turha odottaa monia Borderlands 3 -arvioita ennen pelin julkaisua, arvostelukappaleita jaettiin harv...

    Turha odottaa monia Borderlands 3 -arvioita ennen pelin julkaisua, arvostelukappaleita jaettiin harv...

    Vain yhdysvaltalaiset mediat ovat saaneet Borderlands 3 -arvostelukappaleita...
    Borderlands 3
  • Final Fantasy VII ilmestyi Switchille bugin kanssa, joka estää kokonaan etenemisen

    Final Fantasy VII ilmestyi Switchille bugin kanssa, joka estää kokonaan etenemisen

    Klassikkopeli Final Fantasy VII:stä ei Nintendo Switchillä ole...
    Final Fantasy VII
  • PlayerUnknown’s Battlegroundsin uusi päivitys pilasi pelin matchmaking-järjestelmän

    PlayerUnknown’s Battlegroundsin uusi päivitys pilasi pelin matchmaking-järjestelmän

    Käyttäjien mukaan PlayerUnknown’s Battlegroundsin uusin päivitys on pilannut...
    Pelit
  • Äänestys: Telltale Games lopettaa – mikä on paras studion peleistä?

    Äänestys: Telltale Games lopettaa – mikä on paras studion peleistä?

    Monista tarinapeleistään tunnettu Telltale Games lopettaa toimintansa. Kysymmekin nyt Muropaketin lukijoilta, mikä on paras studion suurimmista peleistä. Telltale Games ilmoitti loppuviikosta, että studio sulkee ovensa 14 vuoden jälkeen. Tell… ...
    PC
  • Arvostelu: Until Dawnin tekijöiden Man of Medan aloittaa uuden kauhupelisarjan toivottua vaisummin

    Arvostelu: Until Dawnin tekijöiden Man of Medan aloittaa uuden kauhupelisarjan toivottua vaisummin

    Supermassive Gamesin kunnianhimoinen antologiasarja ei ala täysin vakuuttavissa...
    Man of Medan
  • Resident Evil 2 -speedrun katkesi ikävään bugiin kun pelaaja sai peräänsä kaksi Mr. X:ää

    Resident Evil 2 -speedrun katkesi ikävään bugiin kun pelaaja sai peräänsä kaksi Mr. X:ää

    Mr. X eli toiselta nimeltään Tyrant lienee yksi...
    Pelit
  • Eräs Horizon Zero Dawnin tärkeimmistä ominaisuuksista ei olisi toteutunut ilman God of Warin kehittä...

    Eräs Horizon Zero Dawnin tärkeimmistä ominaisuuksista ei olisi toteutunut ilman God of Warin kehittä...

    Aloyn aseenaan käyttämä seiväs on tärkeä osa Horizon...
    Horizon Zero Dawn

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Valven Artifactin yhtäaikaisten pelaajien määrä tipahti alle tuhanteen

    Valven Artifactin yhtäaikaisten pelaajien määrä tipahti alle tuhanteen

    Valven Artifactin julkaisun jälkeiset kuukaudet ovat olleet äärimmäisen...
    Artifact
  • Vampyr-roolipeli saa pian kaksi uutta pelimuotoa, jotka tarjoavat täysin erilaiset pelikokemukset

    Vampyr-roolipeli saa pian kaksi uutta pelimuotoa, jotka tarjoavat täysin erilaiset pelikokemukset

    Kesällä ilmestynyt Vampyr saa tällä viikolla päivityksen, joka tuo Dontnod Entertainment vampyyriseikkailuun kaksi uudenlaista pelitapaa. Vampyr-roolipelille lupailtiin jo kesällä uusia moodeja, ja nyt ne ovat viimein valmii… Lue koko artikkeli...
    DONTNOD Entertainment
  • Vierailulla Chernobyl-sarjan aavekaupungissa – Ensin kävimme Pripjatissa oikeasti, sitten virtuaalit...

    Vierailulla Chernobyl-sarjan aavekaupungissa – Ensin kävimme Pripjatissa oikeasti, sitten virtuaalit...

    Virtuaalimatka Chernobyl-sarjan maisemiin ei voi millään vetää vertoja...
    Chernobyl

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme