Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Remasteroitu Star Wars Episode I: Racer on ylihelppoa nostalgiakarkkia ja haaskattu mahdollisuus

Posted on 8.7.2020

Star Wars Episode I: Racer on fanisuosikin maineessa, ja 21-vuotiaassa ajopelissä on kiistatta vieläkin vauhdin tuntua. Koko paketti alkaa vain tuntua loppuunkuluneelta aivan liian nopeasti, eivätkä suunnitteluvirheet auta asiaa yhtään.


Julkaisu: 23.6.2020
Studio: LucasArts (remasteroitu versio Aspyr)
Julkaisija: Aspyr
Saatavilla: PlayStation 4 (testattu), Nintendo Switch
Pelaajia: 1-2
Ikäraja: 3
Peliä pelattu: 4 tuntia


Vuoden 1999 Star Wars Episodi 1: Pimeä uhka -elokuvassa aikaan melko tarpeettomalta tuntunut rakettirekikilpailu tarjosi erinomaisen pohjan hieman erilaiselle Star Wars -pelille (kuten varmasti oli suunniteltukin). Elokuvan vanavedessä markkinoille saapui Star Wars Episode I: Racer, jossa eivät valosapelit heilu ja laserit räisky. Tässä pelissä ajetaan sen sijaan kilpaa ja tuunata rakettirekiä aina vain nopeammiksi.

Episode I: Racer muistetaankin vielä 21 vuotta myöhemmin fanisuosikkina, ehkä jopa Star Wars -pelien klassikkona, ja se poiki myöhemmin myös jatko-osan PlayStation 2:lle. Ei siis tavallaan mikään ihme, että aiemmin myös Star Wars Jedi Knight -pelit remasteroinut Aspyr otti asiakseen tuoda pidetyn ajopelin uusille alustoille.

Kyseessä on todellakin pelkkä remasterointi, eikä mikään edistyneempi remake-versio. Kaikki pelin sisältö on siis valikoita myöten ennallaan, ainoastaan ohjaimen käyttöliittymä ja HD-kuvantarkkuus on lisätty. Pelimoodeja löytyy kolme, sekä jaetun kuvaruudun kaksinpeli. Verkkopeliä ei ole.

LucasArtsin peli näytti ehkä aikanaan hyvältä, mutta nykyisin ja suurelta ruudulta pelattuna peli on kiistatta aika rujoa katsottavaa. Kaikki grafiikat ovat kulmikkaat ja elottomat, ja usein mössötekstuurit haittaavat tulevien mutkien erottamista.

Hyvä uutinen on kuitenkin se, että Episode I: Racer toimii PlayStation 4:lle pääasiassa lennokkaasti. Ohjattavuus on todella sulavaa, ja rakettirekihurjastelussa on oikeasti melkoinen vauhdintuntu. Ohjaustuntuma on myös hyvin herkkä, mikä tekee nopeista väistöistä yllättävän helppoja.

Pelaaminen siis tuntuu parhaimmillaan oikein hyvältä. Valitettavasti tämä jää paketin ainoaksi plussaksi.

Episode I: Racerissa nimittäin riittää ongelmia. Ehkäpä suurin heikkous on se, että päämoodi Tournament on naurettavan helppo. 21 perusrataa läpäisee ykkössijalla halutessaan parissa tunnissa, vaikkei olisi kokenutkaan ajopelien kuluttaja.

Ja jostain käsittämättömästä syystä Tournamentissa on tarjolla vain yksi vaikeusaste, jossa voi vain valita kuinka palkintovaluutat jaetaan. Ei siis muuta kuin ”Winner Takes All” päälle ja helppoja voittoja hakemaan. Omalla kohdallani vasta viimeisissä parissa radassa syntyi edes hetkeksi mitään oikeaa kilpailuntuntua.

Free Race -moodissa voi sentään nostaa valikosta ajokkien nopeutta, mikä nostaa myös vaikeusastetta. Miksi tätä ei voi tehdä Tournamentissa, siinäpä erittäin hyvä kysymys.

Ainoan oikean haasteen pelissä tarjoaa parin ajoradan kömpelö suunnittelu, sillä pari mutkaa on selvästi vedetty tarpeettoman tiukoiksi. Ja tietysti tekoälyn ohjastamat vastustajat eivät koskaan tyri näissä mutkissa.

Oikeasti harmaita hiuksia aiheuttaa kuitenkin vain bonus-taso Abyss, jonka käsittämätön kenttäsuunnittelu tekee täysin epäreiluksi. Käytännössä tason alussa on tarjolla kaksi reittivaihtoehtoa, joista toinen on kuitenkin niin paljon lyhyempi, että pelkästään putoamalla väärälle reitille putoaa samalla kilpailun häntäpäähän. Ja tietysti pari tiukkaa mutkaa tekevät todella haastavaksi pysyä lyhyemmällä reitillä. (Googlaamalla selviää, että turhautuneet pelaajat ovat jopa epäilleet peliradan olevan buginen.)

Episode I: Racer on siis samaan aikaan liian helppo ja parissa yksittäisessä kohdassa täysin epäreilu. Tournamentin perusajot läpäisin ensimmäisenä helposti, vaikka myös mokailin jatkuvasti ja rakettirekeni räjähteli milloin mihinkin kivemurikoihin.

Täytyy myös todeta, että parilla radalla pelikuva on yksittäisissä kohdissa aivan liian pimeä, ja muutaman kerran toistuva painottomassa tilassa ajaminen on kuin huono vitsi. Näistäkin tosin selvitään, kun vastustajat ovat jatkuvasti mailin jäljessä.

Muutamalle erilaiselle planeetalle sijoittuvat ajoradatkin ovat keskenään liian samanlaisia, ja samat rataosuudet toisuvat monissa kilpailuissa. Verrattuna vaikkapa saman aikakauden karting-pelien kenttäsuunnitteluun, on Episode I: Racer todella alkeellinen. Lisäksi eri pelihahmot eivät ajokkeineen eroa tarpeeksi toisistaan, ja rakettirekien tuunaaminen on myös turhan suoraviivaista.

Kaikki tämä on ärsyttävää, sillä rakettirekiajot ovat hauska konsepti ja jotain vähän erilaista Star Wars -pelien valikoimassa. Remasteroinnin sijaan olisi ehkä kannattanut lähteä rakentamaan kokonaan uusittua remake-versiota, jossa vanhat suunnitteluvirheet olisi voitu korjata ja pahimmat särmät hioa kokemuksesta. Tämä olisi tietysti maksanut paljon enemmän, mutta ainakin lopputulos olisi ollut pelaamisen arvoinen.

Täysmittainen remake olisi myös varmasti houkutellut kilpa-ajoihin täysin uusia pelaajia. Tällaisenaan muutamassa tunnissa kulutettu Star Wars Episode I: Racer jää pelkäksi nostalgiakarkiksi vanhoille faneille, jotka saattavat hekin pettyä karvaasti.

STAR WARS EPISODE I: RACER

”Hyvä ajotuntuma ei korvaa sitä, että Episode I: Racer tarjoaa liian vähän haastetta ja niukasti pelattavaa.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-remasteroitu-star-wars-episode-i-racer-on-ylihelppoa-nostalgiakarkkia-ja-haaskattu-mahdollisuus/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • PlayStationeilta tuttu Journey saapuu PC:lle Epic Gamesin pelikaupan kautta

    PlayStationeilta tuttu Journey saapuu PC:lle Epic Gamesin pelikaupan kautta

    Uuden pelikaupan avannut Fortnitestä tuttu Epic Games tuo...
    epic games store
  • PlayStation 5:stä löytynyt ”mysteeriportti” ihmetyttää konsolia odottavia pelaajia

    PlayStation 5:stä löytynyt ”mysteeriportti” ihmetyttää konsolia odottavia pelaajia

    PlayStation 5:n ulkonäkö on jo paljastunut virallisissa pressikuvissa...
    Pelit
  • Suicide Squad 2:n näyttelijät paljastettu – Jokeria esittäneen Jared Leton palveluksia ei enää kaiva...

    Suicide Squad 2:n näyttelijät paljastettu – Jokeria esittäneen Jared Leton palveluksia ei enää kaiva...

    James Gunn on paljastanut Suicide Squadin itsenäisen jatko-osan...
    Elokuvauutiset
  • Netflix yllätti: Hittisarjalle on luvassa jatkoa jo ensi sunnuntaina – tai sitten joku on mokannut p...

    Netflix yllätti: Hittisarjalle on luvassa jatkoa jo ensi sunnuntaina – tai sitten joku on mokannut p...

    Konamin suosittuun Castlevania-videopelisarjaan pohjautuvalle Netflix-sarjalle on odotettu kolmatta...
    Castlevania
  • Jauhot suuhun: Captain Marvel -tähti vastasi “hymyile tyttö enemmän” -valittajille

    Jauhot suuhun: Captain Marvel -tähti vastasi “hymyile tyttö enemmän” -valittajille

    Captain Marvel -tähti Brie Larson ei hyväksy naisia alentavia nettihäiriköitä vaan iski takaisin samalla mitalla. Hänen mielestään naisnäyttelijöitä ei saa kohdella eri tavoin kuin miesnäyttelijöitä. Viime viikolla Marvel Studiosin ensimmäise… ...
    Avengers
  • Tiesitkö: Valven pelien ikonisessa avauskuvassa poseeraava mies löytyi sattumalta Seattlen kaduilta

    Tiesitkö: Valven pelien ikonisessa avauskuvassa poseeraava mies löytyi sattumalta Seattlen kaduilta

    Muun muassa Half-Lifeistä, Dota 2:sta ja Counter-Strikeistä tunnetun...
    Pelit
  • Anno 1800 -kaupunkirakentelun avoin betatestaus myöhästyy huhtikuuhun

    Anno 1800 -kaupunkirakentelun avoin betatestaus myöhästyy huhtikuuhun

    Blue Byten kaupunkirakentelupeli Anno 1800:n avoin beta antaa...
    anno 1800
  • Testasimme ”runkkauspeli” Wanking Simulatorin: ”Tästä huomionkipeästä hirvityksestä on tyydytys kauk...

    Testasimme ”runkkauspeli” Wanking Simulatorin: ”Tästä huomionkipeästä hirvityksestä on tyydytys kauk...

    Ultimate Games ja MrCiatsku julkistivat aiemmin tällä viikolla...
    Peliarvostelut
  • Uusi Indiana Jones -elokuva on pulassa – Norovirus on kaatanut yli 50 ihmistä kuvauksissa Iso-Britan...

    Uusi Indiana Jones -elokuva on pulassa – Norovirus on kaatanut yli 50 ihmistä kuvauksissa Iso-Britan...

    Indiana Jones taistelee uudessa elokuvassa yrjötautia vastaan? The...
    Elokuvat
  • Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-hon Cannesin pääpalkinnon voittanut Parasite avaa Ni...

    Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-hon Cannesin pääpalkinnon voittanut Parasite avaa Ni...

    Odotettu Parasite saa Suomen ensi-iltansa Helsingin Night Visions...
    Bong Joon-ho

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Natsitervehdys oli liikaa: EA poisti jalkapalloleg...
Uusi pelikonsoli saattaa ilmestyä jo ensi vuonna, ...
Kuva: Näin kehittäjät piilottivat omat vitsinsä PS...
Viikon leffauutiset:
Deadpool suututti mormonit, 0...
Pian jatko-osan saava toimintarope Nioh teki juuri...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu: Night Call ei ehkä ole pelinä kaksinen, mutta se on upeasti käsikirjoitettu murhamysteeri

    Arvostelu: Night Call ei ehkä ole pelinä kaksinen, mutta se on upeasti käsikirjoitettu murhamysteeri

    MonkeyMoonin kehittämä Night Call on erinomainen esimerkki pelien...
    Night Call
  • Arvostelu | Netflixin uusi Arcane-sarja todistaa, että elämme loistavien peliaiheisten sarjojen aika...

    Arvostelu | Netflixin uusi Arcane-sarja todistaa, että elämme loistavien peliaiheisten sarjojen aika...

    Pitkään peleistä ja pelisarjoista ammentaneiden elokuvien ja sarjojen...
    arcane
  • Testi | TP-Link Deco X90 -Mesh-järjestelmä – Erinomainen suorituskyky ja vaivaton ottaa käyttöön

    Testi | TP-Link Deco X90 -Mesh-järjestelmä – Erinomainen suorituskyky ja vaivaton ottaa käyttöön

    Erilaiset WiFi-Mesh-ratkaisut ovat yleistyneet tasaiseen tahtiin markkinoilla, mutta...
    mesh
  • God of Warin PC-version järjestelmävaatimukset vahvistettiin

    God of Warin PC-version järjestelmävaatimukset vahvistettiin

    Sony Santa Monica on vahvistanut God of Warin...
    God of War
  • The Dark Pictures: Man of Medan – Näin suunniteltiin Until Dawn -kehittäjien uuden kauhupelin aavela...

    The Dark Pictures: Man of Medan – Näin suunniteltiin Until Dawn -kehittäjien uuden kauhupelin aavela...

    Supermassive Games puuhastelee antologiapelisarjaa nimeltä The Dark Pictures....
    Man of Medan
  • Ensimmäinen kuva Lucifer-sarjan viimeisestä kaudesta: Tuttu hahmo palaa kuvioihin

    Ensimmäinen kuva Lucifer-sarjan viimeisestä kaudesta: Tuttu hahmo palaa kuvioihin

    Eevaa esittänyt Inbar Lavi palaa kuvioon Luciferin viimeisellä...
    Elokuvat
  • Jason Momoa tarjosi uutta tietoa Aquamanin jatko-osasta: “Parta tulee takaisin siihen mennessä”

    Jason Momoa tarjosi uutta tietoa Aquamanin jatko-osasta: “Parta tulee takaisin siihen mennessä”

    Aquaman 2 valmistuu vasta vuonna 2022, mutta työ...
    Aquaman
  • Arvostelu | Microsoft Flight Simulator olisi viiden tähden lentosimulaattori, jos se vain toimisi ku...

    Arvostelu | Microsoft Flight Simulator olisi viiden tähden lentosimulaattori, jos se vain toimisi ku...

    Microsoft Flight Simulator saattaa olla yksi kaikkien aikojen...
    Lentosimulaattorit
  • Kuvat: Näinkin hirveältä Red Skull olisi voinut näyttää Avengers: Infinity Warissa ja Endgamessa

    Kuvat: Näinkin hirveältä Red Skull olisi voinut näyttää Avengers: Infinity Warissa ja Endgamessa

    Ensimmäisessä Captain America -elokuvassa nähty Red Skull tuotiin...
    Avengers
  • Arvostelu | Ubisoftin uutuus Hyper Scape on kyllä ihan pätevä peli, mutta battle royale -ähkyssä sii...

    Arvostelu | Ubisoftin uutuus Hyper Scape on kyllä ihan pätevä peli, mutta battle royale -ähkyssä sii...

    Battle royale -pelejä on nykyään kolmetoista tusinassa. Vaikka...
    battle royale -pelit

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • MSI julkisti tyylitellyn Creator Z16 Hiroshi Fujiwara Limited Edition -kannettavan

    MSI julkisti tyylitellyn Creator Z16 Hiroshi Fujiwara Limited Edition -kannettavan

    MSI on aloittanut yhteistyön Fragmentin Design – vaatebrändin...
    MSI
  • “Sleep all Day. Party all Night” – Kasariklassikko The Lost Boys tehdään tv-sarjaksi: The CW laittoi...

    “Sleep all Day. Party all Night” – Kasariklassikko The Lost Boys tehdään tv-sarjaksi: The CW laittoi...

    Joel Schumacherin vuonna 1987 ohjaama The Lost Boys...
    CW-kanava
  • Red Dead Redemption 2:n bugi päästää seikkailemaan Meksikoon, mutta siellä ei ole paljon nähtävää

    Red Dead Redemption 2:n bugi päästää seikkailemaan Meksikoon, mutta siellä ei ole paljon nähtävää

    Red Dead Redemption 2:n pääkampanjan läpäistyään voi pelibugin...
    pelibugit

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme