Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Remasteroitu Star Wars Episode I: Racer on ylihelppoa nostalgiakarkkia ja haaskattu mahdollisuus

Posted on 8.7.2020

Star Wars Episode I: Racer on fanisuosikin maineessa, ja 21-vuotiaassa ajopelissä on kiistatta vieläkin vauhdin tuntua. Koko paketti alkaa vain tuntua loppuunkuluneelta aivan liian nopeasti, eivätkä suunnitteluvirheet auta asiaa yhtään.


Julkaisu: 23.6.2020
Studio: LucasArts (remasteroitu versio Aspyr)
Julkaisija: Aspyr
Saatavilla: PlayStation 4 (testattu), Nintendo Switch
Pelaajia: 1-2
Ikäraja: 3
Peliä pelattu: 4 tuntia


Vuoden 1999 Star Wars Episodi 1: Pimeä uhka -elokuvassa aikaan melko tarpeettomalta tuntunut rakettirekikilpailu tarjosi erinomaisen pohjan hieman erilaiselle Star Wars -pelille (kuten varmasti oli suunniteltukin). Elokuvan vanavedessä markkinoille saapui Star Wars Episode I: Racer, jossa eivät valosapelit heilu ja laserit räisky. Tässä pelissä ajetaan sen sijaan kilpaa ja tuunata rakettirekiä aina vain nopeammiksi.

Episode I: Racer muistetaankin vielä 21 vuotta myöhemmin fanisuosikkina, ehkä jopa Star Wars -pelien klassikkona, ja se poiki myöhemmin myös jatko-osan PlayStation 2:lle. Ei siis tavallaan mikään ihme, että aiemmin myös Star Wars Jedi Knight -pelit remasteroinut Aspyr otti asiakseen tuoda pidetyn ajopelin uusille alustoille.

Kyseessä on todellakin pelkkä remasterointi, eikä mikään edistyneempi remake-versio. Kaikki pelin sisältö on siis valikoita myöten ennallaan, ainoastaan ohjaimen käyttöliittymä ja HD-kuvantarkkuus on lisätty. Pelimoodeja löytyy kolme, sekä jaetun kuvaruudun kaksinpeli. Verkkopeliä ei ole.

LucasArtsin peli näytti ehkä aikanaan hyvältä, mutta nykyisin ja suurelta ruudulta pelattuna peli on kiistatta aika rujoa katsottavaa. Kaikki grafiikat ovat kulmikkaat ja elottomat, ja usein mössötekstuurit haittaavat tulevien mutkien erottamista.

Hyvä uutinen on kuitenkin se, että Episode I: Racer toimii PlayStation 4:lle pääasiassa lennokkaasti. Ohjattavuus on todella sulavaa, ja rakettirekihurjastelussa on oikeasti melkoinen vauhdintuntu. Ohjaustuntuma on myös hyvin herkkä, mikä tekee nopeista väistöistä yllättävän helppoja.

Pelaaminen siis tuntuu parhaimmillaan oikein hyvältä. Valitettavasti tämä jää paketin ainoaksi plussaksi.

Episode I: Racerissa nimittäin riittää ongelmia. Ehkäpä suurin heikkous on se, että päämoodi Tournament on naurettavan helppo. 21 perusrataa läpäisee ykkössijalla halutessaan parissa tunnissa, vaikkei olisi kokenutkaan ajopelien kuluttaja.

Ja jostain käsittämättömästä syystä Tournamentissa on tarjolla vain yksi vaikeusaste, jossa voi vain valita kuinka palkintovaluutat jaetaan. Ei siis muuta kuin ”Winner Takes All” päälle ja helppoja voittoja hakemaan. Omalla kohdallani vasta viimeisissä parissa radassa syntyi edes hetkeksi mitään oikeaa kilpailuntuntua.

Free Race -moodissa voi sentään nostaa valikosta ajokkien nopeutta, mikä nostaa myös vaikeusastetta. Miksi tätä ei voi tehdä Tournamentissa, siinäpä erittäin hyvä kysymys.

Ainoan oikean haasteen pelissä tarjoaa parin ajoradan kömpelö suunnittelu, sillä pari mutkaa on selvästi vedetty tarpeettoman tiukoiksi. Ja tietysti tekoälyn ohjastamat vastustajat eivät koskaan tyri näissä mutkissa.

Oikeasti harmaita hiuksia aiheuttaa kuitenkin vain bonus-taso Abyss, jonka käsittämätön kenttäsuunnittelu tekee täysin epäreiluksi. Käytännössä tason alussa on tarjolla kaksi reittivaihtoehtoa, joista toinen on kuitenkin niin paljon lyhyempi, että pelkästään putoamalla väärälle reitille putoaa samalla kilpailun häntäpäähän. Ja tietysti pari tiukkaa mutkaa tekevät todella haastavaksi pysyä lyhyemmällä reitillä. (Googlaamalla selviää, että turhautuneet pelaajat ovat jopa epäilleet peliradan olevan buginen.)

Episode I: Racer on siis samaan aikaan liian helppo ja parissa yksittäisessä kohdassa täysin epäreilu. Tournamentin perusajot läpäisin ensimmäisenä helposti, vaikka myös mokailin jatkuvasti ja rakettirekeni räjähteli milloin mihinkin kivemurikoihin.

Täytyy myös todeta, että parilla radalla pelikuva on yksittäisissä kohdissa aivan liian pimeä, ja muutaman kerran toistuva painottomassa tilassa ajaminen on kuin huono vitsi. Näistäkin tosin selvitään, kun vastustajat ovat jatkuvasti mailin jäljessä.

Muutamalle erilaiselle planeetalle sijoittuvat ajoradatkin ovat keskenään liian samanlaisia, ja samat rataosuudet toisuvat monissa kilpailuissa. Verrattuna vaikkapa saman aikakauden karting-pelien kenttäsuunnitteluun, on Episode I: Racer todella alkeellinen. Lisäksi eri pelihahmot eivät ajokkeineen eroa tarpeeksi toisistaan, ja rakettirekien tuunaaminen on myös turhan suoraviivaista.

Kaikki tämä on ärsyttävää, sillä rakettirekiajot ovat hauska konsepti ja jotain vähän erilaista Star Wars -pelien valikoimassa. Remasteroinnin sijaan olisi ehkä kannattanut lähteä rakentamaan kokonaan uusittua remake-versiota, jossa vanhat suunnitteluvirheet olisi voitu korjata ja pahimmat särmät hioa kokemuksesta. Tämä olisi tietysti maksanut paljon enemmän, mutta ainakin lopputulos olisi ollut pelaamisen arvoinen.

Täysmittainen remake olisi myös varmasti houkutellut kilpa-ajoihin täysin uusia pelaajia. Tällaisenaan muutamassa tunnissa kulutettu Star Wars Episode I: Racer jää pelkäksi nostalgiakarkiksi vanhoille faneille, jotka saattavat hekin pettyä karvaasti.

STAR WARS EPISODE I: RACER

”Hyvä ajotuntuma ei korvaa sitä, että Episode I: Racer tarjoaa liian vähän haastetta ja niukasti pelattavaa.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-remasteroitu-star-wars-episode-i-racer-on-ylihelppoa-nostalgiakarkkia-ja-haaskattu-mahdollisuus/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Katsaus sarjavuoteen 2021: 10 sarjaa, jotka kannattaa katsoa – ja viisi sarjaa, jotka on parasta uno...

    Katsaus sarjavuoteen 2021: 10 sarjaa, jotka kannattaa katsoa – ja viisi sarjaa, jotka on parasta uno...

    Sarjavuosi 2021 oli yltäkylläinen, peräti ähkyyn asti. Muropaketissa...
    Elokuva-artikkelit
  • Tätä tuskin tiesit: Ohjaaja paljasti, miten Mad Max: Fury Road vaikutti vuoden 2019 parhaan elokuvan...

    Tätä tuskin tiesit: Ohjaaja paljasti, miten Mad Max: Fury Road vaikutti vuoden 2019 parhaan elokuvan...

    Oscar-palkittu Parasite-ohjaaja Bong Joon-ho paljastaa fanittavansa George Millerin...
    Bong Joon-ho
  • Maid of Sker yhdistelee hiiviskelyä ja selviytymiskauhua tosimaailman kummitustalossa

    Maid of Sker yhdistelee hiiviskelyä ja selviytymiskauhua tosimaailman kummitustalossa

    Kauhupeli Maid of Sker vie pelaajan yhteen Ison-Britannian...
    kauhupelit
  • Älä kysy miksi, mutta pelasimme 10 tuntia vuoden ehkä huonointa peliä – Airplane Mode on pahinta mit...

    Älä kysy miksi, mutta pelasimme 10 tuntia vuoden ehkä huonointa peliä – Airplane Mode on pahinta mit...

    Airplane Mode on pelaajansa lentokoneen matkustajanpenkkiin vangitseva simulaattorihirvitys,...
    Airplane Mode
  • Kohua herättäneistä natsitatuoinneista tuttu Scum järkyttää jälleen – Nyt ihmisnahasta voi tehdä naa...

    Kohua herättäneistä natsitatuoinneista tuttu Scum järkyttää jälleen – Nyt ihmisnahasta voi tehdä naa...

    Vankien välinen selviytymispeli Scum oli aiemmin otsikoissa natsitatuointiensa...
    Pelit
  • Super Marion ääninäyttelijä pääsi Guinnessin ennätyskirjaan

    Super Marion ääninäyttelijä pääsi Guinnessin ennätyskirjaan

    Super Marion ääninäyttelijä Charles Martinet on nähty vuosien...
    Mario
  • Omerta 6/12:n ensi-ilta lähestyy – Ilkka Remeksen romaaniin pohjautuvan toimintatrillerin liput ovat...

    Omerta 6/12:n ensi-ilta lähestyy – Ilkka Remeksen romaaniin pohjautuvan toimintatrillerin liput ovat...

    Ilkka Remeksen kirjasta ammentava, Aku Louhimiehen ohjaama ja...
    Aku Louhimies
  • Half-Life: Alyx toi Steamiin lähes miljoona uutta VR-pelaajaa

    Half-Life: Alyx toi Steamiin lähes miljoona uutta VR-pelaajaa

    Half-Life: Alyx sai pelaajat innostumaan VR-pelaamisesta sankoin joukon....
    Half-Life Alyx
  • Video: Saastaisia ja vastenmielisiä rottia kaikkialla – Näin luotiin A Plague Tale: Innocencen jyrsi...

    Video: Saastaisia ja vastenmielisiä rottia kaikkialla – Näin luotiin A Plague Tale: Innocencen jyrsi...

    A Plague Tale: Innocence julkaistaan ensi viikolla, ja...
    A Plague Tale: Innocence
  • Uusi Glass-juliste: Bruce Willisin murtumaton supersankari palaa valkokankaalle

    Uusi Glass-juliste: Bruce Willisin murtumaton supersankari palaa valkokankaalle

    Alkuvuoden 2019 odotetuimpiin elokuviin lukeutuvasta Glassista on julkaistu...
    elokuvajulisteet

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Testi | MSI GeForce RTX -näytönohjaimet 3090 Gamin...
Kuva: Hymyileminen on kielletty Fast & Furious...
Arvostelu: HBO Nordicilla tänään alkava Perry Maso...
Traileri: The Handmaid’s Tale -hittisarjassa kapin...
Kuva: Xbox Series X:n myyntipakkaus saattaa ällött...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu: Kohuttu ja ääriväkivaltainen The Hunt -ihmistenmetsästyselokuva pilkkaa niin vasemmistoa ...

    Arvostelu: Kohuttu ja ääriväkivaltainen The Hunt -ihmistenmetsästyselokuva pilkkaa niin vasemmistoa ...

    Kauhutoimintaelokuva The Huntissa on paljon samaa kuin Jordan...
    Betty Gilpin
  • Wendy-traileri: Peter Panin tarina pistettiin uuteen uskoon – Asialla upean Beasts of Southern Wildi...

    Wendy-traileri: Peter Panin tarina pistettiin uuteen uskoon – Asialla upean Beasts of Southern Wildi...

    Todella hienolta näyttävä Wendy-elokuva saa ensi-iltansa helmikuussa. Ohjaaja...
    Beasts of the Southern Wild
  • EA lisää Battlefield V:een mikromaksuja tammikuussa

    EA lisää Battlefield V:een mikromaksuja tammikuussa

    EA on valmistellut Battlefield V:n mikromaksujen avaamista, jonka...
    Battlefield V
  • Arvostelu | Graafisesti vaikuttava Metro Exodus: Enhanced Edition viihdyttää myös PlayStation 5:llä

    Arvostelu | Graafisesti vaikuttava Metro Exodus: Enhanced Edition viihdyttää myös PlayStation 5:llä

    Klaustrofobista kauhua tarjoava, alun perin vuonna 2019 ilmestynyt...
    4A Games
  • Arvostelu | Hell Let Loose on hieno räiskintäpeli, joka voi järkyttää Battlefieldin ja Call of Dutyn...

    Arvostelu | Hell Let Loose on hieno räiskintäpeli, joka voi järkyttää Battlefieldin ja Call of Dutyn...

    Hell Let Loose on korkealla oppimiskäyrällä varustettu karu...
    Hell Let Loose
  • Kuva: HBO Maxin uudessa Peacemaker-sarjassa kumarrettiin Suomen ja Hanoi Rocksin suuntaan

    Kuva: HBO Maxin uudessa Peacemaker-sarjassa kumarrettiin Suomen ja Hanoi Rocksin suuntaan

    HBO Maxissa eilen alkaneessa Peacemaker-sarjassa nähtiin kumarrus suomalaisen...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu: The Boys ei tavoita alkuperäisen sarjakuvan törkyistä tunnelmaa, vaikka omaperäinen uutuu...

    Arvostelu: The Boys ei tavoita alkuperäisen sarjakuvan törkyistä tunnelmaa, vaikka omaperäinen uutuu...

    Garth Ennisin ja Darick Robertsonin luomiin sarjakuvahahmoihin pohjautuva...
    Elisabeth Shue
  • Ei mikään uusi Game of Thrones: George R.R. Martinin tarinaan pohjautuva tv-sarja loppuu jo ensimmäi...

    Ei mikään uusi Game of Thrones: George R.R. Martinin tarinaan pohjautuva tv-sarja loppuu jo ensimmäi...

    George R.R. Martin on maailman menestyneimpiä kirjailijoita, mutta...
    Elokuvauutiset
  • ”Mitä olen mennyt tekemään” – Bruce Willisin ilme kertoo kaiken entisen Hollywood-tähden uudesta elo...

    ”Mitä olen mennyt tekemään” – Bruce Willisin ilme kertoo kaiken entisen Hollywood-tähden uudesta elo...

    Bruce Willisin uusin halpisleffa saapuu Suomeen tuoreeltaan. Toimintatrilleri...
    Bruce Willis
  • Tätä tuskin tiesit: Ohjaaja paljasti, miten Mad Max: Fury Road vaikutti vuoden 2019 parhaan elokuvan...

    Tätä tuskin tiesit: Ohjaaja paljasti, miten Mad Max: Fury Road vaikutti vuoden 2019 parhaan elokuvan...

    Oscar-palkittu Parasite-ohjaaja Bong Joon-ho paljastaa fanittavansa George Millerin...
    Bong Joon-ho

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kuvat: Näin PlayStation 5:n voi kustomoida – Eriväriset sivulevyt ovat jo tilattavissa

    Kuvat: Näin PlayStation 5:n voi kustomoida – Eriväriset sivulevyt ovat jo tilattavissa

    PlayStation 5:n kuoret voi valita mieleisekseen. Sony on...
    Pelikonsolit
  • John Was Trying to Contact Aliens: Uusi Netflix-elokuva kertoo miehestä, joka on 30 vuotta koettanut...

    John Was Trying to Contact Aliens: Uusi Netflix-elokuva kertoo miehestä, joka on 30 vuotta koettanut...

    Miltä tuntuu soittaa 30 vuotta samaan numeroon ilman...
    avaruusolennot
  • Kuvat: Netflixin ensimmäinen japanilainen kauhusarja Ju-On: Origins nähdään heinäkuussa

    Kuvat: Netflixin ensimmäinen japanilainen kauhusarja Ju-On: Origins nähdään heinäkuussa

    Ju-On: Origins kuuluu samaan kauhusarjaan kuin The Grudge...
    Elokuvat

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme