Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Remasteroitu Star Wars Episode I: Racer on ylihelppoa nostalgiakarkkia ja haaskattu mahdollisuus

Posted on 8.7.2020

Star Wars Episode I: Racer on fanisuosikin maineessa, ja 21-vuotiaassa ajopelissä on kiistatta vieläkin vauhdin tuntua. Koko paketti alkaa vain tuntua loppuunkuluneelta aivan liian nopeasti, eivätkä suunnitteluvirheet auta asiaa yhtään.


Julkaisu: 23.6.2020
Studio: LucasArts (remasteroitu versio Aspyr)
Julkaisija: Aspyr
Saatavilla: PlayStation 4 (testattu), Nintendo Switch
Pelaajia: 1-2
Ikäraja: 3
Peliä pelattu: 4 tuntia


Vuoden 1999 Star Wars Episodi 1: Pimeä uhka -elokuvassa aikaan melko tarpeettomalta tuntunut rakettirekikilpailu tarjosi erinomaisen pohjan hieman erilaiselle Star Wars -pelille (kuten varmasti oli suunniteltukin). Elokuvan vanavedessä markkinoille saapui Star Wars Episode I: Racer, jossa eivät valosapelit heilu ja laserit räisky. Tässä pelissä ajetaan sen sijaan kilpaa ja tuunata rakettirekiä aina vain nopeammiksi.

Episode I: Racer muistetaankin vielä 21 vuotta myöhemmin fanisuosikkina, ehkä jopa Star Wars -pelien klassikkona, ja se poiki myöhemmin myös jatko-osan PlayStation 2:lle. Ei siis tavallaan mikään ihme, että aiemmin myös Star Wars Jedi Knight -pelit remasteroinut Aspyr otti asiakseen tuoda pidetyn ajopelin uusille alustoille.

Kyseessä on todellakin pelkkä remasterointi, eikä mikään edistyneempi remake-versio. Kaikki pelin sisältö on siis valikoita myöten ennallaan, ainoastaan ohjaimen käyttöliittymä ja HD-kuvantarkkuus on lisätty. Pelimoodeja löytyy kolme, sekä jaetun kuvaruudun kaksinpeli. Verkkopeliä ei ole.

LucasArtsin peli näytti ehkä aikanaan hyvältä, mutta nykyisin ja suurelta ruudulta pelattuna peli on kiistatta aika rujoa katsottavaa. Kaikki grafiikat ovat kulmikkaat ja elottomat, ja usein mössötekstuurit haittaavat tulevien mutkien erottamista.

Hyvä uutinen on kuitenkin se, että Episode I: Racer toimii PlayStation 4:lle pääasiassa lennokkaasti. Ohjattavuus on todella sulavaa, ja rakettirekihurjastelussa on oikeasti melkoinen vauhdintuntu. Ohjaustuntuma on myös hyvin herkkä, mikä tekee nopeista väistöistä yllättävän helppoja.

Pelaaminen siis tuntuu parhaimmillaan oikein hyvältä. Valitettavasti tämä jää paketin ainoaksi plussaksi.

Episode I: Racerissa nimittäin riittää ongelmia. Ehkäpä suurin heikkous on se, että päämoodi Tournament on naurettavan helppo. 21 perusrataa läpäisee ykkössijalla halutessaan parissa tunnissa, vaikkei olisi kokenutkaan ajopelien kuluttaja.

Ja jostain käsittämättömästä syystä Tournamentissa on tarjolla vain yksi vaikeusaste, jossa voi vain valita kuinka palkintovaluutat jaetaan. Ei siis muuta kuin ”Winner Takes All” päälle ja helppoja voittoja hakemaan. Omalla kohdallani vasta viimeisissä parissa radassa syntyi edes hetkeksi mitään oikeaa kilpailuntuntua.

Free Race -moodissa voi sentään nostaa valikosta ajokkien nopeutta, mikä nostaa myös vaikeusastetta. Miksi tätä ei voi tehdä Tournamentissa, siinäpä erittäin hyvä kysymys.

Ainoan oikean haasteen pelissä tarjoaa parin ajoradan kömpelö suunnittelu, sillä pari mutkaa on selvästi vedetty tarpeettoman tiukoiksi. Ja tietysti tekoälyn ohjastamat vastustajat eivät koskaan tyri näissä mutkissa.

Oikeasti harmaita hiuksia aiheuttaa kuitenkin vain bonus-taso Abyss, jonka käsittämätön kenttäsuunnittelu tekee täysin epäreiluksi. Käytännössä tason alussa on tarjolla kaksi reittivaihtoehtoa, joista toinen on kuitenkin niin paljon lyhyempi, että pelkästään putoamalla väärälle reitille putoaa samalla kilpailun häntäpäähän. Ja tietysti pari tiukkaa mutkaa tekevät todella haastavaksi pysyä lyhyemmällä reitillä. (Googlaamalla selviää, että turhautuneet pelaajat ovat jopa epäilleet peliradan olevan buginen.)

Episode I: Racer on siis samaan aikaan liian helppo ja parissa yksittäisessä kohdassa täysin epäreilu. Tournamentin perusajot läpäisin ensimmäisenä helposti, vaikka myös mokailin jatkuvasti ja rakettirekeni räjähteli milloin mihinkin kivemurikoihin.

Täytyy myös todeta, että parilla radalla pelikuva on yksittäisissä kohdissa aivan liian pimeä, ja muutaman kerran toistuva painottomassa tilassa ajaminen on kuin huono vitsi. Näistäkin tosin selvitään, kun vastustajat ovat jatkuvasti mailin jäljessä.

Muutamalle erilaiselle planeetalle sijoittuvat ajoradatkin ovat keskenään liian samanlaisia, ja samat rataosuudet toisuvat monissa kilpailuissa. Verrattuna vaikkapa saman aikakauden karting-pelien kenttäsuunnitteluun, on Episode I: Racer todella alkeellinen. Lisäksi eri pelihahmot eivät ajokkeineen eroa tarpeeksi toisistaan, ja rakettirekien tuunaaminen on myös turhan suoraviivaista.

Kaikki tämä on ärsyttävää, sillä rakettirekiajot ovat hauska konsepti ja jotain vähän erilaista Star Wars -pelien valikoimassa. Remasteroinnin sijaan olisi ehkä kannattanut lähteä rakentamaan kokonaan uusittua remake-versiota, jossa vanhat suunnitteluvirheet olisi voitu korjata ja pahimmat särmät hioa kokemuksesta. Tämä olisi tietysti maksanut paljon enemmän, mutta ainakin lopputulos olisi ollut pelaamisen arvoinen.

Täysmittainen remake olisi myös varmasti houkutellut kilpa-ajoihin täysin uusia pelaajia. Tällaisenaan muutamassa tunnissa kulutettu Star Wars Episode I: Racer jää pelkäksi nostalgiakarkiksi vanhoille faneille, jotka saattavat hekin pettyä karvaasti.

STAR WARS EPISODE I: RACER

”Hyvä ajotuntuma ei korvaa sitä, että Episode I: Racer tarjoaa liian vähän haastetta ja niukasti pelattavaa.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-remasteroitu-star-wars-episode-i-racer-on-ylihelppoa-nostalgiakarkkia-ja-haaskattu-mahdollisuus/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Stan Lee cameossa vielä kerran – Asialla Marvelin sijaan Jay & Silent Bobin Jayna tunnettu Jason...

    Stan Lee cameossa vielä kerran – Asialla Marvelin sijaan Jay & Silent Bobin Jayna tunnettu Jason...

    Jason Mewes tekee esikoisohjauksensa elokuvassa Madness in the...
    Elokuvat
  • Ryan Reynolds latasi koko uutuusleffansa YouTubeen – sisältö vaan ei ollut ihan sitä, mitä moni odot...

    Ryan Reynolds latasi koko uutuusleffansa YouTubeen – sisältö vaan ei ollut ihan sitä, mitä moni odot...

    Ryan Reynolds jatkaa tuttua vitsailuaan myös Detective Pikachu...
    Detective Pikachu
  • Uusi Dyyni on nyt nähty – Ensituntumat syksyn elokuvatapauksesta: ”Kyllä tämä kaiken jälkeen pieni p...

    Uusi Dyyni on nyt nähty – Ensituntumat syksyn elokuvatapauksesta: ”Kyllä tämä kaiken jälkeen pieni p...

    Denis Villeneuven kovasti odotettu ja ennakkoon vuolaasti kehuttu...
    Denis Villeneuve
  • Traileri: tälläinen on Controlin todellisuutta vääristelevä tarina

    Traileri: tälläinen on Controlin todellisuutta vääristelevä tarina

    Remedy Entertainment on julkaissut Controlin juoneen keskittyvän trailerin....
    Control
  • Uusi versio Logitech G303 -pelihiirestä on suunniteltu yhteistyössä shroudin kanssa

    Uusi versio Logitech G303 -pelihiirestä on suunniteltu yhteistyössä shroudin kanssa

    Logitech G ja ammattipelaaja Michael ”shroud” Grzesiek ovat...
    langattomat pelihiiret
  • USA:n katsotuimmaksi leffaksi nousi ”kamala sekasotku”, joka pudotti 007 No Time to Dien TOP 10 -lis...

    USA:n katsotuimmaksi leffaksi nousi ”kamala sekasotku”, joka pudotti 007 No Time to Dien TOP 10 -lis...

    Loputtomalta tuntuvan Halloween-elokuvasarjan tuorein osa, Halloween Kills, onnistui...
    007 No Time to Die
  • Suomalainen Housemarque: “Battle royale -pelimme ei ole hitti”

    Suomalainen Housemarque: “Battle royale -pelimme ei ole hitti”

    Suomalainen pitkän linjan pelistudio Housemarque mainostaa työn alla...
    battle royale -pelit
  • Huhu: Natalie Portman on mukana Star Wars: Episode IX:ssa – “Niinkö? No, minä en kyllä tiennyt tästä...

    Huhu: Natalie Portman on mukana Star Wars: Episode IX:ssa – “Niinkö? No, minä en kyllä tiennyt tästä...

    J.J. Abramsin ohjaama Star Wars: Episode IX julkaistaan...
    Elokuvat
  • Kiinnostaako uusi Taru sormusten herrasta -elokuva? Melkein 2000 lukijaa vastasi The War of the Rohi...

    Kiinnostaako uusi Taru sormusten herrasta -elokuva? Melkein 2000 lukijaa vastasi The War of the Rohi...

    Uusi Lord of the Rings -elokuva paljastettiin torstaina....
    Elokuvauutiset
  • K18: Wanking Simulator on runkkauspeli, jota tuskin kukaan kaipaa

    K18: Wanking Simulator on runkkauspeli, jota tuskin kukaan kaipaa

    Väkivaltaan ja masturbointiin keskittyvä Wanking Simulator on hyvin,...
    Pelit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Testi | Gigabyte Aero 15 OLED XD -kannettava – Loi...
Just Cause muuttuu elokuvaksi – taustalla John Wic...
Arvostelu: Jodorowsky’s Dune on elokuva, joka joka...
Arvostelu | The Legend of
Zelda: Skyward Sword HD ...
Härski hiirimatto,
GTA V, Keanu Reeves, PlayStatio...

Tekniikka uutisia

  • Julisteet: Ylistetty Doom Patrol -supersankarisarja jatkuu HBO Nordicissa kesäkuussa

    Julisteet: Ylistetty Doom Patrol -supersankarisarja jatkuu HBO Nordicissa kesäkuussa

    Silkkaa dadaa ja sekoilua tarjoava Doom Patrol palaa...
    Brendan Fraser
  • Maid of Sker yhdistelee hiiviskelyä ja selviytymiskauhua tosimaailman kummitustalossa

    Maid of Sker yhdistelee hiiviskelyä ja selviytymiskauhua tosimaailman kummitustalossa

    Kauhupeli Maid of Sker vie pelaajan yhteen Ison-Britannian...
    kauhupelit
  • Tammikuun Humble Bundle -paketti vie pelaajan gangstereiden ja terrorismin maailmoihin

    Tammikuun Humble Bundle -paketti vie pelaajan gangstereiden ja terrorismin maailmoihin

    Humble Bundlen tammikuisen pelipaketin vetonauloina ovat Yakuza 0...
    Humble Bundle
  • Video: Tämä monista kuolonkohtauksista tunnettu elokuvatähti on pian myös Hitman 2:n tappolistalla

    Video: Tämä monista kuolonkohtauksista tunnettu elokuvatähti on pian myös Hitman 2:n tappolistalla

    Monissa sarjoissa ja elokuvissa kuolonkorahduksia päästellyt Sean Bean...
    Hitman 2
  • Stan Lee cameossa vielä kerran – Asialla Marvelin sijaan Jay & Silent Bobin Jayna tunnettu Jason...

    Stan Lee cameossa vielä kerran – Asialla Marvelin sijaan Jay & Silent Bobin Jayna tunnettu Jason...

    Jason Mewes tekee esikoisohjauksensa elokuvassa Madness in the...
    Elokuvat
  • Tälläinen on Need For Speed Heatin kansitaide – peli vuoti julkisuuteen ennen virallista paljastamis...

    Tälläinen on Need For Speed Heatin kansitaide – peli vuoti julkisuuteen ennen virallista paljastamis...

    Need For Speed Heat on ilmestynyt itävaltalaisen pelikaupan...
    autopelit
  • Arvostelu: Netflixin Bloodride-kauhusarja tarjoaa goren lisäksi mukavan paljon mustaa huumoria

    Arvostelu: Netflixin Bloodride-kauhusarja tarjoaa goren lisäksi mukavan paljon mustaa huumoria

    Bloodride-kauhuantologiasarja on rehellistä viihdettä, jota on turha analysoida...
    Atle Knudsen
  • Testasimme: Avaruusräiskintä Disintegrationin moninpeli vakuuttaa jo betavaiheessa

    Testasimme: Avaruusräiskintä Disintegrationin moninpeli vakuuttaa jo betavaiheessa

    Pääsimme testaamaan Disintegrationia nopeasti jo viime vuonna Gamescom...
    Disintegration
  • Tänään tv:ssä: Brad Pittin rujo, raaka ja räkäinen sotaelokuva – Löytyy myös Netflixistä

    Tänään tv:ssä: Brad Pittin rujo, raaka ja räkäinen sotaelokuva – Löytyy myös Netflixistä

    Nelonen esittää perjantai-illan elokuvana Brad Pittin rujon Fury-sotaleffan...
    elokuvat tv
  • H1Z1 pyrkii kasvojenkohotukseen – Peli nimetään uudelleen ja kehittäjät vaihtuvat

    H1Z1 pyrkii kasvojenkohotukseen – Peli nimetään uudelleen ja kehittäjät vaihtuvat

    Daybreakin mukaan nykyään ilmaispelattava H1Z1 tunnetaan pian uudella Z1: Battle Royale -nimellä. Samalla kehittäjätiimi kootaan uudelleen. Pelaajakadosta kärsinyt H1Z1 muuttui aiemmin ilmaispelattavaksi. Siitä huolimatta battle royale -räisk… ...
    battle royale -pelit

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • ENCE kaatoi Counter-Strike: Global Offensiven Blast Pro Series Madridin finaalissa maailman parhaana...

    ENCE kaatoi Counter-Strike: Global Offensiven Blast Pro Series Madridin finaalissa maailman parhaana...

    Suomalainen ENCE voitti  Counter-Strike: Global Offensiven Blast Pro...
    ENCE
  • Iso-Britanniassa myytiin juuri verinen lentopallo 286 500 eurolla

    Iso-Britanniassa myytiin juuri verinen lentopallo 286 500 eurolla

    Tom Hanks tähditti vuonna 2000 Cast Away-elokuvaa, jossa...
    Elokuvauutiset
  • Anthemista julkaistiin kokonaisen tehtävän verran uutta pelikuvaa

    Anthemista julkaistiin kokonaisen tehtävän verran uutta pelikuvaa

    BioWare ja EA ovat julkaisseet ensi helmikuussa saapuvasta...
    Anthem

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme