Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Puuduttava ja sekava Fast & Furious 9 jää kauas epätasaisen elokuvasarjan parhaista hetkistä

Posted on 29.6.2021

Fast & Furious on todistanut olevansa muuntautumiskykyinen toimintasarja, joka pyrkii ylittämään itsensä kerta toisensa perään. Lopputulos on ollut epätasainen kyyti, jonka suvantovaiheeseen jämähtää myös sarjan tuorein osa.


Fast and Furious 9Ensi-ilta: 30.6.2021
Alkuperäisnimi: Fast & Furious 9
Ohjaus: Justin Lin
Käsikirjoitus: Justin Lin & Daniel Casey
Pääosissa: Vin Diesel, John Cena, Michelle Rodriguez, Tyrese Gibson, Chris Bridges, Jordana Brewster, Nathalie Emmanuel & Sung Kang
Pituus: 142 minuuttia
Ikäraja: K12


Yhdeksi maailman tuottoisimmaksi elokuvasarjaksi kiitänyt Fast & Furious -saaga on ennättänyt kahdenkymmenen vuoden aikana jo kymmenenteen osaansa. Virallisen The Fast Sagan osalta kyse on vasta tosin yhdeksännestä pääsarjan kilpurista. Parin vuoden takainen Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw lähti sivupoluille antaessaan sarjaan tuoreimpina saapuneille Dwayne Johnsonille ja Jason Stathamille oman erillisen menopelin, jonka taustalla vaikutti sarjan kasvona alkaneen ja sittemmin myös tuottajaksi saapuneen Vin Dieselin sekä Johnsonin välinen julkiseksi asti levinnyt kärhämä.

Silti Myrskyn ratsastajien epävirallisena (ja aavistuksen homoeroottisempana) uusioversiona käynnistynyt Fast & Furious -sarja on aina pyörinyt nopeiden autojen, alati reikäpäisemmäksi muuttuneen toiminnan ja eritoten perheen ympärillä.

Siksi onkin perin yllättävää – joskin sarjalle täysin luonteenomaista – että Fast & Furious 9 esittelee ensimmäistä kertaa koko leffasarjan historiassa Dominic Toretton (Diesel) veljen, Fast-perheen uusimman tulokkaan John Cenan esittämän Jakobin. Ja että hahmoon ylipäätään viitataan millään tapaa ensimmäistä kertaa vasta tässä osassa. Vaan kun nelipyöräistä pitäisi lähteä keksimään taas kerran uusiksi, mitä muutakaan jatkumolta voisi odottaa kuin liukuhihnalla ruudulle tuotettavia uusia kasvoja ja näiden löyhiä liitoksia aiemmin tapahtuneeseen?

Fast and Furious 9

Kuskin paikalla Fast & Furious 9:ssä nähdään jo viidettä kertaa leffasarjan pariin palaava Justin Lin, joka vastaa erinomaisen vitososan lisäksi nyt myös neljästä sarjan huonoimpiin lukeutuvasta elokuvasta. Käsikirjoituksesta vastaa Linin ohella Daniel Casey. Parivaljakko tuo tunnetut hurjapäät takaisin kovin tutunoloiseen konseptiin: Dom on eläköitynyt (taas) entisestä elämästään tultuaan isäksi, mutta kun velipoika uhkaa (taas) koko maailmaa uudella ihmevempaimella, on vanha jengi koottava (taas) yhteen viimeisimmälle ajomatkalle.

Valitettavasti varsinainen toteutus jättää tällä erää paljon toivottavaa.

Vanha jengi koostuu ydintiimin lisäksi jo kertaalleen edesmenneistä (Sung Kang) ja kertaalleen unohdetuista (Lucas Black ja Shad Moss), joille elokuva joutuu siunaamaan lisäaikaa joko retconnaamisen tai ylipäätään muistutuksen vuoksi. Hahmot itsessään eivät tuo elokuvaan mitään fanipalvelusta suurempaa, vaan miellyttävät lähinnä #JusticeforHan-liikkeen faneja myöhemmin todennäköisesti toteutettavaa jatko-osaa pohjustaen. Sama koskee Charlize Theronin, Kurt Russelin ja Helen Mirrenin kaltaisia tähtiä, joiden roolit olisi voitu yhtä hyvin leikata pois juonen siitä kärsimättä.

Fast and Furious 9

Taktisempaa retroaktiivista kässäröintiä harrastetaan Domin ja Jacobin veljestaustaa esitellessä, joka jostain syystä on päätetty hoitaa pääosin takaumin. Sillä miksi suotta kertoa yksinkertainen tapahtumaketju parilla lauseella, kun siihen voi tuhlata ison osan elokuvasta tuomatta silti yhtään mitään lisäarvoa. Keskiössä on veljesten välinen kateus, joka eskaloituu jo mainittuun uuteen maailmajärjestykseen, joskin yhdenkään aiemman osan nähneet tietävät, miten perheen kaiken edelle nostavan leffasarjan ennalta-arvattavassa juonikuvioissa mahtaa lopulta oikein käydä.

Suurempi ongelma kuitenkin koko juoni- ja hahmokuvioissa on se, etteivät ne joko edistä tarinaa tai syvennä henkilöhahmoja millään tapaa. Tuorein osa on myös merkittävästi itsetietoisempi omasta olemuksestaan kuin edeltäjänsä, mikä näkyy jo dialogissa saakka – vaan ei suinkaan kokemusta parantavana tekijänä.

Fast and Furious 9

Pakolliset tylsät juonikuviot voisi niellä vielä mukisematta, jos leffasarjan tunnetusti vain suureellisemmaksi muuttuva toiminta onnistuisi nappaamaan mukaansa. Vaikka Fast & Furious 9 seuraa Teslan perässä taatusti uusiin sfääreihin, uupuvat elokuvasta mieleen jäävät stuntit niin autojen ratissa kuin näyttelijöiden kesken. Tämä siitä huolimatta, että kymmensekuntiset vietetään niin miinakentillä kuin valtavilla magneeteilla – tai raketeilla – varustettujen autojen kyydissä. Korkealentoisen toiminnan tasapainottelu on kuitenkin vaikea laji, eikä ysi sen suhteen onnistu tavoittamaan viidennen tai seitsemännen kaltaista kultaista keskitietä näyttävyyden ja rehellisen kieli poskessa olevan asenteen välillä.

Osaltaan tämä näkyy juuri korkeammalle nousseiden vaatimusten aiheuttaman keinotekoisuuden myötä, jolloin perinteiset stuntit on jouduttu korvaamaan keskitason digitehosteilla. Kohtaukset saattaisivat saada adrenaliinin jylläämään, jos ne ylipäätään tuntuisivat aidoilta. Takaa-ajoista uupuu lisäksi kunnollinen koreografia, minkä myötä ne tuntuvat suurelta osin vain geneerisiltä. Sama koskee myös harmillisen harvinaiseksi jääviä käsikärhämiä, jotka on kaiken ohella leikelty sekaviksi. Aiempien osien ikonisia 1v1-mättöjä isompien starojen välillä on niin ikään turha odotella.

Fast and Furious 9

Epätasaisen leffasarjan tuoreimpana osana Fast & Furious 9 lukeutuu joukon heikompaan keskikastiin. Näiden yhteinen tekijä on useimmiten ollut juuri ohjaaja Justin Lin, joka on kertaalleen osunut myös napakymppiin. Tällä kertaa driftataan tosin liiaksi fanipalvelun suuntaan turhan tavanomaisessa toimintarainassa, joka menee kyllä paremman puutteessa, mutta jää kauaksi sarjan viihdyttävimmistä tuotoksista.

FAST & FURIOUS 9

Arvosana: 2,5/5

”Fast & Furious 9 ei ole kerronnaltaan erityisen vauhdikas, saati toiminnaltaan riittävän raivokas ylläpitääkseen katsojan kiinnostusta.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-fast-furious-9-elokuva/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • 10 asiaa, jotka Black Widow’sta on hyvä tietää ennen Marvel-leffan ensi viikon ensi-iltaa

    10 asiaa, jotka Black Widow’sta on hyvä tietää ennen Marvel-leffan ensi viikon ensi-iltaa

    Black Widow’n oma elokuva julkaistaan vihdoin 9. heinäkuuta....
    Black Widow
  • Avengers: Endgamesta paljastui uusi spoileri? – Kiitokset voi esittää Audille

    Avengers: Endgamesta paljastui uusi spoileri? – Kiitokset voi esittää Audille

    Audin kehittämä, auton takapenkille suunnattu VR-kokemus saattaa viitata...
    Avengers
  • Top 5: Nämä Hollywood-tähdet kiroilevat elokuvissaan eniten

    Top 5: Nämä Hollywood-tähdet kiroilevat elokuvissaan eniten

    Eniten kiroilevien näyttelijöiden viiden kärjestä löytyy yksi yllättävä...
    Adam Sandler
  • Amazonin Lord of the Rings -sarjasta julkaistiin vihdoinkin virallinen kuva – Myös ensi-ilta paljast...

    Amazonin Lord of the Rings -sarjasta julkaistiin vihdoinkin virallinen kuva – Myös ensi-ilta paljast...

    Amazonin miljardibudjetilla tehtävän Lord of the Rings -sarjan...
    Amazon Prime Video
  • HBO:n pornoteollisuudesta kertovan The Deuce -sarjan 3. kauden ensi-ilta paljastettiin

    HBO:n pornoteollisuudesta kertovan The Deuce -sarjan 3. kauden ensi-ilta paljastettiin

    The Deuce -sarja päättyy kolmannen kauden jälkeen. HBO...
    David Simon
  • Guillermo del Toron odotetusta Nightmare Alley -elokuvasta julkaistiin traileri ja uusia julisteita

    Guillermo del Toron odotetusta Nightmare Alley -elokuvasta julkaistiin traileri ja uusia julisteita

    Nightmare Alleyn Suomen ensi-ilta siirtyi tammikuun puolelle.  Searchlight...
    Bradley Cooper
  • Kuva: Homer Simpson kohtaa Hessu Hopon uudessa Simpsonit-lyhytelokuvassa

    Kuva: Homer Simpson kohtaa Hessu Hopon uudessa Simpsonit-lyhytelokuvassa

    Disney+ julkaisee kolmannen Simpsons-lyhytelokuvan marraskuun puolivälissä. Disney+ julkaisee...
    Disney
  • Arvostelu: HBO Nordicin hyytävä sarjamurhaajadokumentti I’ll Be Gone in the Dark on jopa jännittäväm...

    Arvostelu: HBO Nordicin hyytävä sarjamurhaajadokumentti I’ll Be Gone in the Dark on jopa jännittäväm...

    Vuosikymmeniä kiinnijäämistä vältelleen sarjamurhaajan selvittelystä kertova HBO Nordicin...
    Dokumentit
  • Quentin Tarantinon uusi teos julkaistaan ensi viikolla – Traileri on niin hurja, että se on piilotet...

    Quentin Tarantinon uusi teos julkaistaan ensi viikolla – Traileri on niin hurja, että se on piilotet...

    Quentin Tarantinon uran ensimmäinen romaani saapuu Suomessakin kirjakauppoihin...
    Elokuvauutiset
  • Ennuste: Uusi Hellboy-leffa tulee ottamaan turpaansa ja pahasti

    Ennuste: Uusi Hellboy-leffa tulee ottamaan turpaansa ja pahasti

    Kolmas Hellboy-elokuva saa ensi-iltansa vajaan kuukauden päästä. Pieni...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Arvostelu | Netflixin uusi Kate-toimintatrilleri k...
Kuva:
Venom 2:n pahiksesta on paljastettu herkulli...
Arvostelu | Mark Wahlbergin Infinite-tieteistoimin...
Hans Zimmer on aivan pähkinöinä Denis Villeneuven ...
Pakollista nähtävää kaikille kauhufaneille: Jos ka...

Tekniikka uutisia

  • USA:n katsotuimmaksi leffaksi nousi ”kamala sekasotku”, joka pudotti 007 No Time to Dien TOP 10 -lis...

    USA:n katsotuimmaksi leffaksi nousi ”kamala sekasotku”, joka pudotti 007 No Time to Dien TOP 10 -lis...

    Loputtomalta tuntuvan Halloween-elokuvasarjan tuorein osa, Halloween Kills, onnistui...
    007 No Time to Die
  • Pakollista nähtävää kaikille kauhufaneille: Jos katsot tänä vuonna vain yhden videon The Thing -elok...

    Pakollista nähtävää kaikille kauhufaneille: Jos katsot tänä vuonna vain yhden videon The Thing -elok...

    The Thing -remaken konseptitaiteesta on julkaistu puolen tunnin...
    Elokuvat
  • Arvostelu: Jodorowsky’s Dune on elokuva, joka jokaisen Denis Villeneuven Dyyniä odottavan pitäisi nä...

    Arvostelu: Jodorowsky’s Dune on elokuva, joka jokaisen Denis Villeneuven Dyyniä odottavan pitäisi nä...

    Frank Pavichin dokumentti Alejandro Jodorowskyn epäonnisesta yrityksestä tehdä...
    Alejandro Jodorowsky
  • Ryan Reynolds latasi koko uutuusleffansa YouTubeen – sisältö vaan ei ollut ihan sitä, mitä moni odot...

    Ryan Reynolds latasi koko uutuusleffansa YouTubeen – sisältö vaan ei ollut ihan sitä, mitä moni odot...

    Ryan Reynolds jatkaa tuttua vitsailuaan myös Detective Pikachu...
    Detective Pikachu
  • Kuva: Far Cry 6 vuoti julkisuuteen: Nämä asiat pelistä tiedetään nyt

    Kuva: Far Cry 6 vuoti julkisuuteen: Nämä asiat pelistä tiedetään nyt

    Tuore tietovuoto kertoo, että Far Cry 6 tulee...
    Elokuvat
  • Wes Andersonin uudesta The French Dispatch -elokuvasta paljastettiin julkaisupäivä, näyttelijät ja v...

    Wes Andersonin uudesta The French Dispatch -elokuvasta paljastettiin julkaisupäivä, näyttelijät ja v...

    Wes Andersonin ohjaama ja käsikirjoittama The French Dispatch...
    Adrien Brody
  • Ensituntumat HBO Maxista: ”Teknisesti selvästi HBO Nordicia parempi, mutta sisältöä voisi olla enemm...

    Ensituntumat HBO Maxista: ”Teknisesti selvästi HBO Nordicia parempi, mutta sisältöä voisi olla enemm...

    Ikuisuuksia odotettu HBO Max -suoratoistopalvelu saapui vihdoinkin myös...
    Elokuva-artikkelit
  • Arvostelu: Kylmä kosto on yllättävän hyvä Liam Neesonin toimintatrilleriksi

    Arvostelu: Kylmä kosto on yllättävän hyvä Liam Neesonin toimintatrilleriksi

    Liam Neesonin tuorein kostotarina lipsahtaa mustan komedian puolelle,...
    Cold Pursuit
  • Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Resident Evil: Welcome to Raccoon City keskittyy piinaavaan...
    Elokuvat
  • “Pahinta paskaa mitä olen nähnyt” – Alkuperäisen Manaajan ohjaaja lyttäsi kauhuklassikon jatko-osan

    “Pahinta paskaa mitä olen nähnyt” – Alkuperäisen Manaajan ohjaaja lyttäsi kauhuklassikon jatko-osan

    Manaajan jatko-osa Exorcist II: The Heretic julkaistiin alun...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Thor-näyttelijä unohti olleensa mukana The Dark Worldissa – ja seuraavaksi elokuvan nimen

    Thor-näyttelijä unohti olleensa mukana The Dark Worldissa – ja seuraavaksi elokuvan nimen

    IT-porukka-sarjasta tuttu irlantilaisnäyttelijä Chris O’Dowd esitti vuoden 2013...
    Chris O'Dowd
  • Jamie Foxx palaa Electron rooliin seuraavassa Spider-Man -elokuvassa

    Jamie Foxx palaa Electron rooliin seuraavassa Spider-Man -elokuvassa

    Hämähäkkimiehen näyttelijät vaihtuvat, mutta muita hahmoja esittävät tutut...
    Elokuvat
  • Netflix kunnioittaa Stan Leetä hienolla tavalla – kokeilepa kirjoittaa hakukenttään Marvel-legendan ...

    Netflix kunnioittaa Stan Leetä hienolla tavalla – kokeilepa kirjoittaa hakukenttään Marvel-legendan ...

    Maanantaina kuollutta Marvel-legenda Stan Leetä on muisteltu voimakkaasti...
    Elokuvauutiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme