Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Marvelin uusi Shang-Chi-elokuva pitää nähdä jo pelkkien toimintakohtausten takia – ”Hengensalpaavan upeaa”

Posted on 2.9.2021

Marvel Studiosin ensimmäinen aasialaistaustaisesta supersankarista kertova toimintaelokuva Shang-Chi and The Legend of the Ten Rings on näyttävä, viihdyttävä ja vakuuttava leffaelämys.


Shang-ChiEnsi-ilta: 3.9.2022 (vain elokuvateattereissa)
Alkuperäisnimi: Shang-Chi and The Legend of the Ten Rings 
Ohjaus: Destin Daniel Cretton
Käsikirjoitus: David Callaham & Destin Daniel Cretton & Andrew Lanham
Pääosissa: Simu Liu, Tony Leung, Awkwafina, Michelle Yeoh, Fala Chen & Florian Munteanu
Pituus: 132 minuuttia
Ikäraja: K12


Multiversumiin ajautuneen Marvel Cinematic Universen odotettu neljäs vaihe on aloittanut palikoiden järjestelyn paikoilleen, joskin vielä toistaiseksi siirtelyt on tehty käytännössä Disney+-sarjojen sisällä. MCU:n tuorein elokuva Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings ei sekään lähde vielä ulottuvuuksien välisiin seikkailuihin, vaan keskittyy esittelemään katsojille täysin uuden ja vähemmän tunnetun supersankarin tulevaisuutta varten. Marvel Studiosin historiassa kyseessä onkin yhtiön ensimmäinen aasialaistaustaisen supersankarin tähdittämä elokuva, joten Shang-Chi pyrkii tekemään aasialaisille pitkälti saman minkä Black Panther teki tummaihoisille muutama vuosi aiemmin.

Destin Daniel Crettonin ohjaama ja yhdessä Dave Callahamin sekä Andrew Lanhamin kanssa käsikirjoittama elokuva ei sikäli poikkea kuitenkaan laajemmin tarkasteltuna Marvelin aiemmasta syntytarinamuotista, joskin keskittyy tätä edeltäneen Black Widowin lailla asteen maanläheisempään kerrontaan. Fokus on niin ikään luonnollisesti aasialaisessa kulttuurissa. Tämä näkyy niin Shang-Chin perheläheisessä rakenteessa kuin aina wuxian suuntaan nyökkäävässä toiminnassa – kulttuurin kansantaruston ja estetiikan ammentamisesta nyt puhumattakaan.

Shang-Chi

Shang-Chi and the Legend of the Ten Ringsin juoni seuraa Simu Liun esittämää kiinanamerikkalaista Shaunia, joka nauttii vaatimattomasta elämästään hotellipalvelijana yhdessä parhaan ystävänsä Katyn (Awkwafina) kanssa. Päivät vietetään töissä lorvaillessa ja yöt karaokessa, kunnes kiertokulku katkeaa Shaunin menneisyyden palatessa väkivaltaisesti takaisin kuvioihin.

Kerronnallisesti Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings luottaa pitkälti itsensä löytämisen tematiikkaan. Huolettoman ulkokuorensa alla Shaun piilottaa synkkä menneisyyttään isänsä Xu Wenwun (legendaarinen hongkongilaisnäyttelijä Tony Chiu-Wai Leung) johtamassa Ten Rings -rikollisorganisaatiossa, jossa tästä koulittiin jo lapsuudesta saakka salamurhaajaa. Paettuaan isänsä hoivasta nimensä muuttanut Shaun onkin pyrkinyt unohtamaan menneensä ja löytämään uuden identiteetin uudelta mantereelta.

Kontrasti traditionaalisen menneisyyden ja progressiivisen nykyisyyden – tai Yhdysvaltojen – tuntuukin olevan varsinkin kiinalaisille elokuvantekijöille läheinen aihe, jota muun muassa Lulu Wang kuvaa loistavasti elokuvassaan The Farewell. Sama kahtiajako nähdään eräällä tavalla myös Shang-Chissa, jossa siirtymä tehdään tematiikan sijaan kuitenkin pääosin visuaalisesti. Shaunin nykyinen elo on yhtä viinantäytteistä ja hektistä länsimaista kulutusjuhlaa, kun taas juurille palatessa siirrytään alati likemmäksi kohti seesteisempää ja värikkäämpää kerrontaa.

Shang-Chi

Aasialaiselle kulttuurille ominainen perheyksikkö on niin ikään vahvasti läsnä, mitä pidemmälle elokuva etenee. Marvelille tyypillisen maailmojen pelastamisen sijaan Shang-Chi keskittyy perin henkilökohtaiseen juonikuvioon ydinperheen ympärille. Wenwu ei suinkaan yritä valloittaa maailmaa, vaan palata takaisin edesmenneen vaimonsa luo, jonka poismeno toimi katalyyttina niin ikään Shaunin aiemmalle paolle. Entistä keskitetympi fokus antaakin – Black Widowin lailla – enemmän tilaa juuri hahmoille, joiden motiiveihin ja käyttäytymiseen on huomattavasti helpompi samaistua kuin vaikkapa Thanokseen. Vastaavasti ratkaisu antaa myös näyttelijöille paljon enemmän pelivaraa rooliensa tulkintaan, ja varsinkin Leung loistaa roolissaan.

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings on silti pohjimmiltaan kuitenkin Marvel-elokuva.

Toisin sanoen se on viihdyttävä, vauhdikas ja näyttävä toimintaraina, jonka pääasialliset opit on tällä erää lainattu vain idästä. Välitön huomio kiinnittyykin juuri toimintakohtauksiin, jotka kunnioittavat perinteisiä honkkarifilkkoja antamalla näyttelijöiden puhua leikkauksien sijaan. Upeasti koreografioidut taistelut nousevat kevyesti Marvelin viimeaikaiseen parhaimmistoon, kiitos selkeän kuvauksen ja mahtavan rytmityksen. Edes kiihkeimmillään toimintakohtaukset eivät muutu sekaviksi, vaan niin klaustrofobiset taistelut liikkuvan bussin ahtaalla käytävällä kuin huikea baletti pilvenpiirtäjän rakennustelineillä ovat hengensalpaavan upeaa katsottavaa.

Shang-Chi

Marvelille tyypilliseen tapaan elokuvan panokset nousevat viimeisen kolmanneksen aikana vähän turhan tutuksi laajan skaalan mätöksi, mutta jopa tällöin Shang-Chi onnistuu välttämään suurimmat sudenkuopat tarjoamalla jotain hivenen omaperäisempää ja näyttävää. Tästäkin kiitos kuuluu pitkälti aasialaisten kulttuurilainojen.

Ja jos Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings käynnistää samalla wuxian renessanssin valkokankaalla, niin pelkästään jo se oikeuttaa elokuvan olemassaolon.

Niin ärsyttävältä kuin se saattaakin tuntua näin Marvelin ylisaturoituneessa leffatarjonnassa, Shang-Chi and the Legend of the Ten Ringsiä on lopulta hyvin vaikea vihata. Disney todistaa jälleen kerran tietävänsä tarkalleen, mistä naruista katsojia kannattaa riepotella, mutta uudistaa samalla tuttua kaavamaisuutta juuri riittävästi saamalla sen tuntumaan virkistävältä. Shang-Chi ei siten suinkaan mullista elokuvaa tai edes Marvelin omaa tuotantoa, mutta se naulitsee katsojan penkkiinsä viihdyttävän kokonaisvaltaisella katselukokemuksellaan.

SHANG-CHI AND THE LEGEND OF THE TEN RINGS

Arvosana: 4/5

”Marvelin neljäs vaihe jatkuu viihdyttävissä ja visuaalisesti kauniissa merkeissä.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-marvel-studiosin-uusi-shang-chi-elokuva-pitaa-nahda-jo-pelkkien-toimintakohtausten-takia-hengensalpaavan-upeaa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Uusia Space Force -kuvia julkaistu: Tältä näyttää The Officen tekijöiden uusi Netflix-sarja

    Uusia Space Force -kuvia julkaistu: Tältä näyttää The Officen tekijöiden uusi Netflix-sarja

    Space Force julkaistaan Netflixissä 29. toukokuuta. Netflix on...
    Elokuvat
  • Kuva: Batman on nyt dinosaurus

    Kuva: Batman on nyt dinosaurus

    Dinosaurus-Batman nähdään Dark Nights: Death Metal -sarjakuvassa. DC...
    Batman
  • Arvostelu | Netflixin uusi Kate-toimintatrilleri kierrättää Leonia, Kill Billiä ja John Wickiä, mutt...

    Arvostelu | Netflixin uusi Kate-toimintatrilleri kierrättää Leonia, Kill Billiä ja John Wickiä, mutt...

    Netflixin uusin toimintaelokuva on Mary Elizabeth Winsteadin tähdittämä...
    Elokuva-arvostelut
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 5/8: Vuoden 1994 Street Fighter on mahtavan urpo toim...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 5/8: Vuoden 1994 Street Fighter on mahtavan urpo toim...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • Kuvat: Näinkin hirveältä Red Skull olisi voinut näyttää Avengers: Infinity Warissa ja Endgamessa

    Kuvat: Näinkin hirveältä Red Skull olisi voinut näyttää Avengers: Infinity Warissa ja Endgamessa

    Ensimmäisessä Captain America -elokuvassa nähty Red Skull tuotiin...
    Avengers
  • Huhu: Guardians of the Galaxy -elokuvien Rocket ja Groot saavat oman sarjan

    Huhu: Guardians of the Galaxy -elokuvien Rocket ja Groot saavat oman sarjan

    Jos huhuihin on luottaminen, Disneyn ensi vuonna käynnistyvä...
    Disney
  • Sylvester Stallone lopetti Rambo 5:n kuvaukset ja lähetti viestin faneilleen: “Se oli nyt siinä”

    Sylvester Stallone lopetti Rambo 5:n kuvaukset ja lähetti viestin faneilleen: “Se oli nyt siinä”

    Rambon seikkailut valkokankaalla alkoivat vuona 1982. Pian on...
    Elokuvauutiset
  • Uusi Venom-traileri esittelee supersankarileffan yllätyshahmon – tuttu suomalaisille Marvel-faneille...

    Uusi Venom-traileri esittelee supersankarileffan yllätyshahmon – tuttu suomalaisille Marvel-faneille...

    Venomin ensi-illasta on kohta jo kuukausi aikaa, mutta...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu: Vihdoinkin myös PS4:lle julkaistu John Wick Hex -peli ei tee oikeutta Keanu Reevesin toim...

    Arvostelu: Vihdoinkin myös PS4:lle julkaistu John Wick Hex -peli ei tee oikeutta Keanu Reevesin toim...

    John Wick Hex on suunniteltu tyylikkäästi, mutta kauniin...
    Elokuvat
  • Tätä tuskin tiesit: Ohjaaja paljasti, miten Mad Max: Fury Road vaikutti vuoden 2019 parhaan elokuvan...

    Tätä tuskin tiesit: Ohjaaja paljasti, miten Mad Max: Fury Road vaikutti vuoden 2019 parhaan elokuvan...

    Oscar-palkittu Parasite-ohjaaja Bong Joon-ho paljastaa fanittavansa George Millerin...
    Bong Joon-ho

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Arvostelu: Netflixin
Ghost in the Shell: SAC_2045 ...
Deadpool puolustaa “uudessa” elokuvassa Nickelback...
Traileri | Ohjaaja James Wan palaa yliluonnollisen...
Paljastettu: Tältä näyttää Daredevilin klassikkopa...
Kuva:
Batman-tähti laihdutti 32 kiloa uuteen eloku...

Tekniikka uutisia

  • HBO Nordicin uutuudet tällä viikolla: Historiallinen draamasarja Gentleman Jack

    HBO Nordicin uutuudet tällä viikolla: Historiallinen draamasarja Gentleman Jack

    Tälläkin viikolla HBO Nordicilla jännätään viime viikolla alkanutta...
    Elokuvat
  • Underwater-traileri: Kristen Stewart teki vedenalaisen selviytymiskauhuelokuvan Deadpool- ja Game of...

    Underwater-traileri: Kristen Stewart teki vedenalaisen selviytymiskauhuelokuvan Deadpool- ja Game of...

    Kristen Stewartin tähdittämä Underwater saa ensi-iltansa 10. tammikuuta....
    Elokuvat
  • Dan Aykroyd ei osaa lopettaa: Puheet Ghostbusters 3:sta jatkuvat edelleen

    Dan Aykroyd ei osaa lopettaa: Puheet Ghostbusters 3:sta jatkuvat edelleen

    Alkuperäisten Ghostbusters-elokuvien Dan Aykroyd paljasti, että Ghostbusters 3:n...
    Dan Aykroyd
  • The Addams Family 2 -traileri – Friikkiperhe lähtee lomamatkalle syksyllä julkaistavassa animaatioss...

    The Addams Family 2 -traileri – Friikkiperhe lähtee lomamatkalle syksyllä julkaistavassa animaatioss...

    The Addams Family 2 saa ensi-iltansa 1. lokakuuta....
    Charlize Theron
  • Marvel nappasi Alienin ja Predatorin valikoimaansa.

    Marvel nappasi Alienin ja Predatorin valikoimaansa.

    Alienin ja Predatorin sarjakuvaseikkailuiden koti oli pitkään Dark...
    Alien
  • Piditkö Netflixin kehutusta Arcane-sarjasta? Testasimme viisi peliä, jotka sijoittuvat samaan Runete...

    Piditkö Netflixin kehutusta Arcane-sarjasta? Testasimme viisi peliä, jotka sijoittuvat samaan Runete...

    Riot Gamesin luoma Runeterran universumi on nyt kaikkien...
    arcane
  • HBO oli huolissaan, pysyisikö James Gandolfini elossa The Sopranosin kuvausten loppuun asti

    HBO oli huolissaan, pysyisikö James Gandolfini elossa The Sopranosin kuvausten loppuun asti

    James Gandolfini katosi useamman kerran kesken Sopranos-sarjan kuvausten...
    Elokuvat
  • Arvostelu: Sympaattinen Spider-Man: Far from Home on täysiverinen Marvel-tehtaan tuotos – mutta tarj...

    Arvostelu: Sympaattinen Spider-Man: Far from Home on täysiverinen Marvel-tehtaan tuotos – mutta tarj...

    Jon Wattsin ohjaama Spider-Man: Far from Home on...
    Cobie Smulders
  • Hans Zimmer on aivan pähkinöinä Denis Villeneuven Dyyni-elokuvan soundtrackista

    Hans Zimmer on aivan pähkinöinä Denis Villeneuven Dyyni-elokuvan soundtrackista

    Säveltäjä Hans Zimmer on kiireinen mies. Hans Zimmerin...
    Denis Villeneuve
  • Arvostelu | The King’s Man tarjoaa näyttävää toimintaa, mutta on ihan liian totinen Kingsman-elokuva...

    Arvostelu | The King’s Man tarjoaa näyttävää toimintaa, mutta on ihan liian totinen Kingsman-elokuva...

    Matthew Vaughnin ohjaamien Kingsman-elokuvien esiosana toimiva The King’s...
    Aaron Taylor-Johnson

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Musta kuningatar -tähti Anya Taylor-Joy nähdään myös The Witch -ohjaajan kahdessa seuraavassa elokuv...

    Musta kuningatar -tähti Anya Taylor-Joy nähdään myös The Witch -ohjaajan kahdessa seuraavassa elokuv...

    Anya Taylor-Joy nähdään kahdessa Robert Eggersin elokuvassa. The...
    Anya Taylor-Joy
  • Paljonko HBO Max maksaa? HBO Nordicin korvaaja paljasti kuukausihintansa

    Paljonko HBO Max maksaa? HBO Nordicin korvaaja paljasti kuukausihintansa

    HBO Nordicin 26.10.2021 korvaavan HBO Maxin hinta on...
    Elokuvauutiset
  • Jamie Foxx palaa Electron rooliin seuraavassa Spider-Man -elokuvassa

    Jamie Foxx palaa Electron rooliin seuraavassa Spider-Man -elokuvassa

    Hämähäkkimiehen näyttelijät vaihtuvat, mutta muita hahmoja esittävät tutut...
    Elokuvat

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme