Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Marvelin uusi Shang-Chi-elokuva pitää nähdä jo pelkkien toimintakohtausten takia – ”Hengensalpaavan upeaa”

Posted on 2.9.2021

Marvel Studiosin ensimmäinen aasialaistaustaisesta supersankarista kertova toimintaelokuva Shang-Chi and The Legend of the Ten Rings on näyttävä, viihdyttävä ja vakuuttava leffaelämys.


Shang-ChiEnsi-ilta: 3.9.2022 (vain elokuvateattereissa)
Alkuperäisnimi: Shang-Chi and The Legend of the Ten Rings 
Ohjaus: Destin Daniel Cretton
Käsikirjoitus: David Callaham & Destin Daniel Cretton & Andrew Lanham
Pääosissa: Simu Liu, Tony Leung, Awkwafina, Michelle Yeoh, Fala Chen & Florian Munteanu
Pituus: 132 minuuttia
Ikäraja: K12


Multiversumiin ajautuneen Marvel Cinematic Universen odotettu neljäs vaihe on aloittanut palikoiden järjestelyn paikoilleen, joskin vielä toistaiseksi siirtelyt on tehty käytännössä Disney+-sarjojen sisällä. MCU:n tuorein elokuva Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings ei sekään lähde vielä ulottuvuuksien välisiin seikkailuihin, vaan keskittyy esittelemään katsojille täysin uuden ja vähemmän tunnetun supersankarin tulevaisuutta varten. Marvel Studiosin historiassa kyseessä onkin yhtiön ensimmäinen aasialaistaustaisen supersankarin tähdittämä elokuva, joten Shang-Chi pyrkii tekemään aasialaisille pitkälti saman minkä Black Panther teki tummaihoisille muutama vuosi aiemmin.

Destin Daniel Crettonin ohjaama ja yhdessä Dave Callahamin sekä Andrew Lanhamin kanssa käsikirjoittama elokuva ei sikäli poikkea kuitenkaan laajemmin tarkasteltuna Marvelin aiemmasta syntytarinamuotista, joskin keskittyy tätä edeltäneen Black Widowin lailla asteen maanläheisempään kerrontaan. Fokus on niin ikään luonnollisesti aasialaisessa kulttuurissa. Tämä näkyy niin Shang-Chin perheläheisessä rakenteessa kuin aina wuxian suuntaan nyökkäävässä toiminnassa – kulttuurin kansantaruston ja estetiikan ammentamisesta nyt puhumattakaan.

Shang-Chi

Shang-Chi and the Legend of the Ten Ringsin juoni seuraa Simu Liun esittämää kiinanamerikkalaista Shaunia, joka nauttii vaatimattomasta elämästään hotellipalvelijana yhdessä parhaan ystävänsä Katyn (Awkwafina) kanssa. Päivät vietetään töissä lorvaillessa ja yöt karaokessa, kunnes kiertokulku katkeaa Shaunin menneisyyden palatessa väkivaltaisesti takaisin kuvioihin.

Kerronnallisesti Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings luottaa pitkälti itsensä löytämisen tematiikkaan. Huolettoman ulkokuorensa alla Shaun piilottaa synkkä menneisyyttään isänsä Xu Wenwun (legendaarinen hongkongilaisnäyttelijä Tony Chiu-Wai Leung) johtamassa Ten Rings -rikollisorganisaatiossa, jossa tästä koulittiin jo lapsuudesta saakka salamurhaajaa. Paettuaan isänsä hoivasta nimensä muuttanut Shaun onkin pyrkinyt unohtamaan menneensä ja löytämään uuden identiteetin uudelta mantereelta.

Kontrasti traditionaalisen menneisyyden ja progressiivisen nykyisyyden – tai Yhdysvaltojen – tuntuukin olevan varsinkin kiinalaisille elokuvantekijöille läheinen aihe, jota muun muassa Lulu Wang kuvaa loistavasti elokuvassaan The Farewell. Sama kahtiajako nähdään eräällä tavalla myös Shang-Chissa, jossa siirtymä tehdään tematiikan sijaan kuitenkin pääosin visuaalisesti. Shaunin nykyinen elo on yhtä viinantäytteistä ja hektistä länsimaista kulutusjuhlaa, kun taas juurille palatessa siirrytään alati likemmäksi kohti seesteisempää ja värikkäämpää kerrontaa.

Shang-Chi

Aasialaiselle kulttuurille ominainen perheyksikkö on niin ikään vahvasti läsnä, mitä pidemmälle elokuva etenee. Marvelille tyypillisen maailmojen pelastamisen sijaan Shang-Chi keskittyy perin henkilökohtaiseen juonikuvioon ydinperheen ympärille. Wenwu ei suinkaan yritä valloittaa maailmaa, vaan palata takaisin edesmenneen vaimonsa luo, jonka poismeno toimi katalyyttina niin ikään Shaunin aiemmalle paolle. Entistä keskitetympi fokus antaakin – Black Widowin lailla – enemmän tilaa juuri hahmoille, joiden motiiveihin ja käyttäytymiseen on huomattavasti helpompi samaistua kuin vaikkapa Thanokseen. Vastaavasti ratkaisu antaa myös näyttelijöille paljon enemmän pelivaraa rooliensa tulkintaan, ja varsinkin Leung loistaa roolissaan.

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings on silti pohjimmiltaan kuitenkin Marvel-elokuva.

Toisin sanoen se on viihdyttävä, vauhdikas ja näyttävä toimintaraina, jonka pääasialliset opit on tällä erää lainattu vain idästä. Välitön huomio kiinnittyykin juuri toimintakohtauksiin, jotka kunnioittavat perinteisiä honkkarifilkkoja antamalla näyttelijöiden puhua leikkauksien sijaan. Upeasti koreografioidut taistelut nousevat kevyesti Marvelin viimeaikaiseen parhaimmistoon, kiitos selkeän kuvauksen ja mahtavan rytmityksen. Edes kiihkeimmillään toimintakohtaukset eivät muutu sekaviksi, vaan niin klaustrofobiset taistelut liikkuvan bussin ahtaalla käytävällä kuin huikea baletti pilvenpiirtäjän rakennustelineillä ovat hengensalpaavan upeaa katsottavaa.

Shang-Chi

Marvelille tyypilliseen tapaan elokuvan panokset nousevat viimeisen kolmanneksen aikana vähän turhan tutuksi laajan skaalan mätöksi, mutta jopa tällöin Shang-Chi onnistuu välttämään suurimmat sudenkuopat tarjoamalla jotain hivenen omaperäisempää ja näyttävää. Tästäkin kiitos kuuluu pitkälti aasialaisten kulttuurilainojen.

Ja jos Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings käynnistää samalla wuxian renessanssin valkokankaalla, niin pelkästään jo se oikeuttaa elokuvan olemassaolon.

Niin ärsyttävältä kuin se saattaakin tuntua näin Marvelin ylisaturoituneessa leffatarjonnassa, Shang-Chi and the Legend of the Ten Ringsiä on lopulta hyvin vaikea vihata. Disney todistaa jälleen kerran tietävänsä tarkalleen, mistä naruista katsojia kannattaa riepotella, mutta uudistaa samalla tuttua kaavamaisuutta juuri riittävästi saamalla sen tuntumaan virkistävältä. Shang-Chi ei siten suinkaan mullista elokuvaa tai edes Marvelin omaa tuotantoa, mutta se naulitsee katsojan penkkiinsä viihdyttävän kokonaisvaltaisella katselukokemuksellaan.

SHANG-CHI AND THE LEGEND OF THE TEN RINGS

Arvosana: 4/5

”Marvelin neljäs vaihe jatkuu viihdyttävissä ja visuaalisesti kauniissa merkeissä.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-marvel-studiosin-uusi-shang-chi-elokuva-pitaa-nahda-jo-pelkkien-toimintakohtausten-takia-hengensalpaavan-upeaa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Nyt Netflixin uutuuteen pettyneet kuulolle: Koko Locke & Key -sarja on parhaillaan 67 prosentin ...

    Nyt Netflixin uutuuteen pettyneet kuulolle: Koko Locke & Key -sarja on parhaillaan 67 prosentin ...

    Locke & Key -sarjan lähdemateriaali on nyt reippaassa...
    Elokuvauutiset
  • Sony toi viimeisimpiin huipputelevisioiden uuden OLED-paneelin

    Sony toi viimeisimpiin huipputelevisioiden uuden OLED-paneelin

    Sony julkisti tällä viikolla uuden Bravia XR OLED...
    Elokuvauutiset
  • No vihdoinkin! DC:n Swamp Thing -sarjasta julkaistiin lupaava traileri

    No vihdoinkin! DC:n Swamp Thing -sarjasta julkaistiin lupaava traileri

    Swamp Thing -sarjan tunnelma vaikuttaa juuri oikealta. DC...
    DC Comics
  • House of Cards -traileri: Tältä näyttää Netflixin hittisarjan viimeinen kausi

    House of Cards -traileri: Tältä näyttää Netflixin hittisarjan viimeinen kausi

    House of Cardsin viimeinen kausi julkaistaan Netflixissä 2....
    Elokuvat
  • Näin Dwayne Johnsonin uusi elokuva koettaa kopioida Pirates of the Caribbeanin menestyskaavaa – Näil...

    Näin Dwayne Johnsonin uusi elokuva koettaa kopioida Pirates of the Caribbeanin menestyskaavaa – Näil...

    Disney on julkaissut uuden trailerin Dwayne Johnsonin seuraavasta...
    Dwayne Johnson
  • Monster Hunter -elokuvasta julkaistiin uusi kuva – Milla Jovovichin esittämä Artemis heiluttaa nyt k...

    Monster Hunter -elokuvasta julkaistiin uusi kuva – Milla Jovovichin esittämä Artemis heiluttaa nyt k...

    Monster Hunter -elokuvan ohjaa Paul W.S. Anderson. Elokuva...
    Elokuvat
  • Arvostelu | Netflixin uusi Kate-toimintatrilleri kierrättää Leonia, Kill Billiä ja John Wickiä, mutt...

    Arvostelu | Netflixin uusi Kate-toimintatrilleri kierrättää Leonia, Kill Billiä ja John Wickiä, mutt...

    Netflixin uusin toimintaelokuva on Mary Elizabeth Winsteadin tähdittämä...
    Elokuva-arvostelut
  • Traileri: Tältä näyttää Netflixin uutuussarja I Am Not Okay With This, jota on verrattu Twin Peaksii...

    Traileri: Tältä näyttää Netflixin uutuussarja I Am Not Okay With This, jota on verrattu Twin Peaksii...

    Netflixin uutuussarjan supervoimilla varustettua teinityttöä esittää IT-elokuvista tuttu Sophia...
    Elokuvat
  • Arnold Schwarzenegger: “James Cameron oli tiiviisti mukana uuden Terminatorin tekemisessä”

    Arnold Schwarzenegger: “James Cameron oli tiiviisti mukana uuden Terminatorin tekemisessä”

    Kuudes Terminator-elokuva, Terminator: Dark Fate, saa ensi-iltansa 1....
    Arnold Schwarzenegger
  • Kuva: Will Smithin uuden leffan juliste on vuoden kamalimpia – Näin paljon parempi siitä tuli minuut...

    Kuva: Will Smithin uuden leffan juliste on vuoden kamalimpia – Näin paljon parempi siitä tuli minuut...

    Will Smithin ja Martin Lawrencen kolmannesta Bad Boys...
    Bad Boys

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Kaikkien aikojen haukutuin Star Wars -tekele saa j...
Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 6: Voita omak...
Game of Thrones -tähti Emilia Clarke vahvistaa ole...
”Harrastaa seksiä auton kanssa ja tulee raskaaksi…...
The Addams Family 2 -traileri – Friikkiperhe lähte...

Tekniikka uutisia

  • Amazon Prime Videon tulevasta The Wheel of Time -fantasiasarjasta julkaistiin juliste ja julkaisupäi...

    Amazon Prime Videon tulevasta The Wheel of Time -fantasiasarjasta julkaistiin juliste ja julkaisupäi...

    The Wheel of Time -sarja alkaa Amazon Prime...
    Amazon Prime Video
  • Pedro Pascal esittää pääosaa historian ensimmäisessä näytellyssä Star Wars -sarjassa

    Pedro Pascal esittää pääosaa historian ensimmäisessä näytellyssä Star Wars -sarjassa

    Disney+ -suoratoistopalvelussa ensi vuonna käynnistyvän Star Wars: The...
    Elokuvauutiset
  • Äänestys | Netflix-elokuva Don’t Look Up on jakanut mielipiteet – oliko se mielestäsi hitti vai huti...

    Äänestys | Netflix-elokuva Don’t Look Up on jakanut mielipiteet – oliko se mielestäsi hitti vai huti...

    Adam McKayn ”ilmastonmuutoselokuva” Don’t Look Up on jakanut...
    Don't Look Up
  • Vuoden 2021 näyttävin scifi-sarja saa jatkoa, ja tarinan kannalta oikein hyvä niin

    Vuoden 2021 näyttävin scifi-sarja saa jatkoa, ja tarinan kannalta oikein hyvä niin

    Laura Birnin tähdittämän Foundation-sarjan toinen kausi varmistui saman...
    Apple TV+ sarjat
  • Ensituntumat | Death Trash on kuin Peter Jacksonin splatter-leffa pelin muodossa – Lihayrjökekkerit ...

    Ensituntumat | Death Trash on kuin Peter Jacksonin splatter-leffa pelin muodossa – Lihayrjökekkerit ...

    Crafting Legendsin luoma Death Trash on törkeä roolipeli,...
    Death Trash
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • Suurin osa amerikkalaisista ei uskalla mennä elokuvateattereihin enää lainkaan tänä vuonna – Kaikki ...

    Suurin osa amerikkalaisista ei uskalla mennä elokuvateattereihin enää lainkaan tänä vuonna – Kaikki ...

    Koronavirus leviää Yhdysvalloissa edelleen hurjaa vauhtia. Christopher Nolanin...
    Elokuvat
  • Kuva: Nicolas Cage kohtaa Wally’s Wonderland -kauhuelokuvassa huvipuiston henkiin heränneet animatro...

    Kuva: Nicolas Cage kohtaa Wally’s Wonderland -kauhuelokuvassa huvipuiston henkiin heränneet animatro...

    Nicolas Cage on mukana jälleen yhdessä kahjossa projektissa....
    Elokuvat
  • Arvostelu | Nick Frostin tähdittämä Truth Seekers on mainio uutuussarja kauhun ja brittikomedian fan...

    Arvostelu | Nick Frostin tähdittämä Truth Seekers on mainio uutuussarja kauhun ja brittikomedian fan...

    Kaksikko Nick Frost ja Simon Pegg ovat omaperäisen...
    Amazon Prime Video
  • Lost-tähti katosi televisiosta hittisarjan loputtua yli 10 vuotta sitten – Nappasi nyt roolin uudest...

    Lost-tähti katosi televisiosta hittisarjan loputtua yli 10 vuotta sitten – Nappasi nyt roolin uudest...

    Matthew Fox tekee ensimmäisen roolinsa kuuteen vuoteen Last...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Nicolas Cagen uran kahjoin elokuva saadaan Suomeen, mutta leffateattereissa Prisoners of the Ghostla...

    Nicolas Cagen uran kahjoin elokuva saadaan Suomeen, mutta leffateattereissa Prisoners of the Ghostla...

    Nicolas Cage on tituleerannut Prisoners of the Ghostlandia...
    Elokuvauutiset
  • Lost-tähti katosi televisiosta hittisarjan loputtua yli 10 vuotta sitten – Nappasi nyt roolin uudest...

    Lost-tähti katosi televisiosta hittisarjan loputtua yli 10 vuotta sitten – Nappasi nyt roolin uudest...

    Matthew Fox tekee ensimmäisen roolinsa kuuteen vuoteen Last...
    Elokuvat
  • Star Wars -sarja The Mandalorianin uusi kausi alkaa ihan kohta – Uusia hahmojulisteita voi ihastella...

    Star Wars -sarja The Mandalorianin uusi kausi alkaa ihan kohta – Uusia hahmojulisteita voi ihastella...

    Suomessa seurataan vielä Star Wars -sarja The Mandalorianin...
    Disney Plus

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme