Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Marvelin uusi Shang-Chi-elokuva pitää nähdä jo pelkkien toimintakohtausten takia – ”Hengensalpaavan upeaa”

Posted on 2.9.2021

Marvel Studiosin ensimmäinen aasialaistaustaisesta supersankarista kertova toimintaelokuva Shang-Chi and The Legend of the Ten Rings on näyttävä, viihdyttävä ja vakuuttava leffaelämys.


Shang-ChiEnsi-ilta: 3.9.2022 (vain elokuvateattereissa)
Alkuperäisnimi: Shang-Chi and The Legend of the Ten Rings 
Ohjaus: Destin Daniel Cretton
Käsikirjoitus: David Callaham & Destin Daniel Cretton & Andrew Lanham
Pääosissa: Simu Liu, Tony Leung, Awkwafina, Michelle Yeoh, Fala Chen & Florian Munteanu
Pituus: 132 minuuttia
Ikäraja: K12


Multiversumiin ajautuneen Marvel Cinematic Universen odotettu neljäs vaihe on aloittanut palikoiden järjestelyn paikoilleen, joskin vielä toistaiseksi siirtelyt on tehty käytännössä Disney+-sarjojen sisällä. MCU:n tuorein elokuva Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings ei sekään lähde vielä ulottuvuuksien välisiin seikkailuihin, vaan keskittyy esittelemään katsojille täysin uuden ja vähemmän tunnetun supersankarin tulevaisuutta varten. Marvel Studiosin historiassa kyseessä onkin yhtiön ensimmäinen aasialaistaustaisen supersankarin tähdittämä elokuva, joten Shang-Chi pyrkii tekemään aasialaisille pitkälti saman minkä Black Panther teki tummaihoisille muutama vuosi aiemmin.

Destin Daniel Crettonin ohjaama ja yhdessä Dave Callahamin sekä Andrew Lanhamin kanssa käsikirjoittama elokuva ei sikäli poikkea kuitenkaan laajemmin tarkasteltuna Marvelin aiemmasta syntytarinamuotista, joskin keskittyy tätä edeltäneen Black Widowin lailla asteen maanläheisempään kerrontaan. Fokus on niin ikään luonnollisesti aasialaisessa kulttuurissa. Tämä näkyy niin Shang-Chin perheläheisessä rakenteessa kuin aina wuxian suuntaan nyökkäävässä toiminnassa – kulttuurin kansantaruston ja estetiikan ammentamisesta nyt puhumattakaan.

Shang-Chi

Shang-Chi and the Legend of the Ten Ringsin juoni seuraa Simu Liun esittämää kiinanamerikkalaista Shaunia, joka nauttii vaatimattomasta elämästään hotellipalvelijana yhdessä parhaan ystävänsä Katyn (Awkwafina) kanssa. Päivät vietetään töissä lorvaillessa ja yöt karaokessa, kunnes kiertokulku katkeaa Shaunin menneisyyden palatessa väkivaltaisesti takaisin kuvioihin.

Kerronnallisesti Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings luottaa pitkälti itsensä löytämisen tematiikkaan. Huolettoman ulkokuorensa alla Shaun piilottaa synkkä menneisyyttään isänsä Xu Wenwun (legendaarinen hongkongilaisnäyttelijä Tony Chiu-Wai Leung) johtamassa Ten Rings -rikollisorganisaatiossa, jossa tästä koulittiin jo lapsuudesta saakka salamurhaajaa. Paettuaan isänsä hoivasta nimensä muuttanut Shaun onkin pyrkinyt unohtamaan menneensä ja löytämään uuden identiteetin uudelta mantereelta.

Kontrasti traditionaalisen menneisyyden ja progressiivisen nykyisyyden – tai Yhdysvaltojen – tuntuukin olevan varsinkin kiinalaisille elokuvantekijöille läheinen aihe, jota muun muassa Lulu Wang kuvaa loistavasti elokuvassaan The Farewell. Sama kahtiajako nähdään eräällä tavalla myös Shang-Chissa, jossa siirtymä tehdään tematiikan sijaan kuitenkin pääosin visuaalisesti. Shaunin nykyinen elo on yhtä viinantäytteistä ja hektistä länsimaista kulutusjuhlaa, kun taas juurille palatessa siirrytään alati likemmäksi kohti seesteisempää ja värikkäämpää kerrontaa.

Shang-Chi

Aasialaiselle kulttuurille ominainen perheyksikkö on niin ikään vahvasti läsnä, mitä pidemmälle elokuva etenee. Marvelille tyypillisen maailmojen pelastamisen sijaan Shang-Chi keskittyy perin henkilökohtaiseen juonikuvioon ydinperheen ympärille. Wenwu ei suinkaan yritä valloittaa maailmaa, vaan palata takaisin edesmenneen vaimonsa luo, jonka poismeno toimi katalyyttina niin ikään Shaunin aiemmalle paolle. Entistä keskitetympi fokus antaakin – Black Widowin lailla – enemmän tilaa juuri hahmoille, joiden motiiveihin ja käyttäytymiseen on huomattavasti helpompi samaistua kuin vaikkapa Thanokseen. Vastaavasti ratkaisu antaa myös näyttelijöille paljon enemmän pelivaraa rooliensa tulkintaan, ja varsinkin Leung loistaa roolissaan.

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings on silti pohjimmiltaan kuitenkin Marvel-elokuva.

Toisin sanoen se on viihdyttävä, vauhdikas ja näyttävä toimintaraina, jonka pääasialliset opit on tällä erää lainattu vain idästä. Välitön huomio kiinnittyykin juuri toimintakohtauksiin, jotka kunnioittavat perinteisiä honkkarifilkkoja antamalla näyttelijöiden puhua leikkauksien sijaan. Upeasti koreografioidut taistelut nousevat kevyesti Marvelin viimeaikaiseen parhaimmistoon, kiitos selkeän kuvauksen ja mahtavan rytmityksen. Edes kiihkeimmillään toimintakohtaukset eivät muutu sekaviksi, vaan niin klaustrofobiset taistelut liikkuvan bussin ahtaalla käytävällä kuin huikea baletti pilvenpiirtäjän rakennustelineillä ovat hengensalpaavan upeaa katsottavaa.

Shang-Chi

Marvelille tyypilliseen tapaan elokuvan panokset nousevat viimeisen kolmanneksen aikana vähän turhan tutuksi laajan skaalan mätöksi, mutta jopa tällöin Shang-Chi onnistuu välttämään suurimmat sudenkuopat tarjoamalla jotain hivenen omaperäisempää ja näyttävää. Tästäkin kiitos kuuluu pitkälti aasialaisten kulttuurilainojen.

Ja jos Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings käynnistää samalla wuxian renessanssin valkokankaalla, niin pelkästään jo se oikeuttaa elokuvan olemassaolon.

Niin ärsyttävältä kuin se saattaakin tuntua näin Marvelin ylisaturoituneessa leffatarjonnassa, Shang-Chi and the Legend of the Ten Ringsiä on lopulta hyvin vaikea vihata. Disney todistaa jälleen kerran tietävänsä tarkalleen, mistä naruista katsojia kannattaa riepotella, mutta uudistaa samalla tuttua kaavamaisuutta juuri riittävästi saamalla sen tuntumaan virkistävältä. Shang-Chi ei siten suinkaan mullista elokuvaa tai edes Marvelin omaa tuotantoa, mutta se naulitsee katsojan penkkiinsä viihdyttävän kokonaisvaltaisella katselukokemuksellaan.

SHANG-CHI AND THE LEGEND OF THE TEN RINGS

Arvosana: 4/5

”Marvelin neljäs vaihe jatkuu viihdyttävissä ja visuaalisesti kauniissa merkeissä.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-marvel-studiosin-uusi-shang-chi-elokuva-pitaa-nahda-jo-pelkkien-toimintakohtausten-takia-hengensalpaavan-upeaa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Monster Hunter -elokuvasta julkaistiin uusi kuva – Milla Jovovichin esittämä Artemis heiluttaa nyt k...

    Monster Hunter -elokuvasta julkaistiin uusi kuva – Milla Jovovichin esittämä Artemis heiluttaa nyt k...

    Monster Hunter -elokuvan ohjaa Paul W.S. Anderson. Elokuva...
    Elokuvat
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • Kuvat: Netflixin ensimmäinen japanilainen kauhusarja Ju-On: Origins nähdään heinäkuussa

    Kuvat: Netflixin ensimmäinen japanilainen kauhusarja Ju-On: Origins nähdään heinäkuussa

    Ju-On: Origins kuuluu samaan kauhusarjaan kuin The Grudge...
    Elokuvat
  • Bodyguard-traileri: Game of Thrones -tähden Englannissa ennätyksiä rikkonut sarja saapuu Netflixiin

    Bodyguard-traileri: Game of Thrones -tähden Englannissa ennätyksiä rikkonut sarja saapuu Netflixiin

    BBC:n Bodyguard-sarja keräsi kriitikoiden kehut ja rikkoi katsojaennätyksiä....
    BBC One
  • Seuraavan X-Men-elokuvan Suomen ensi-ilta vahvistettiin vihdoinkin

    Seuraavan X-Men-elokuvan Suomen ensi-ilta vahvistettiin vihdoinkin

    Vuosia limbossa (S’ymin kanssa) peukaloita pyöritellyt The New...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu: Hyvä trippi ei turhia valista tai varoittele – Netflixin uutuuselokuvassa julkkikset muis...

    Arvostelu: Hyvä trippi ei turhia valista tai varoittele – Netflixin uutuuselokuvassa julkkikset muis...

    Netflix-dokumentti Have a Good Trip päästää ääneen LSD-kokemuksiaan...
    Ben Stiller
  • Sylvester Stallone lopetti Rambo 5:n kuvaukset ja lähetti viestin faneilleen: “Se oli nyt siinä”

    Sylvester Stallone lopetti Rambo 5:n kuvaukset ja lähetti viestin faneilleen: “Se oli nyt siinä”

    Rambon seikkailut valkokankaalla alkoivat vuona 1982. Pian on...
    Elokuvauutiset
  • Väisty Baby Yoda, täältä tulee Baby Pogo – Netflix julkaisi uuden kuvan tällä viikolla jatkuvasta sa...

    Väisty Baby Yoda, täältä tulee Baby Pogo – Netflix julkaisi uuden kuvan tällä viikolla jatkuvasta sa...

    Netflix-sarja The Umbrella Academy jatkuu toisen tuotantokauden myötä...
    Elokuvat
  • Kuvat: Tässä ovat Terminator: Dark Faten hienoimmat ja oudoimmat julisteet – Näihin et Suomen elokuv...

    Kuvat: Tässä ovat Terminator: Dark Faten hienoimmat ja oudoimmat julisteet – Näihin et Suomen elokuv...

    Marraskuussa ensi-iltansa saavasta Terminator: Dark Fatesta on julkaistu...
    elokuvajulisteet
  • Ilouutinen faneille: Yksi Marvel Studiosin suosikkisankareista on mukana Thorin seuraavassa elokuvas...

    Ilouutinen faneille: Yksi Marvel Studiosin suosikkisankareista on mukana Thorin seuraavassa elokuvas...

    Thor: Love and Thunder -elokuvan hahmogalleria kasvaa yhdellä...
    Chris Pratt

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Vuoden 2021 kiinnostavimmat elokuvat – 15 uutuutta...
Äänestys | Chris Pratt kiinnitettiin Super
Mario B...
Arvostelu: Puhtaasti Breaking Bad -faneille tehty ...
Uusi The
Batman -traileri on nyt julkaistu – Luvas...
Jasper Pääkkösen elokuva nousi USA:n katsojatilast...

Tekniikka uutisia

  • Marvel nappasi Alienin ja Predatorin valikoimaansa.

    Marvel nappasi Alienin ja Predatorin valikoimaansa.

    Alienin ja Predatorin sarjakuvaseikkailuiden koti oli pitkään Dark...
    Alien
  • She-Hulk-sarja etenee: Marvel Studios löysi näyttelijän alastonkuvistakin tutulle supersankarille

    She-Hulk-sarja etenee: Marvel Studios löysi näyttelijän alastonkuvistakin tutulle supersankarille

    Bruce Bannerin serkku Jennifer Walters saa oman sarjansa...
    Disney Plus
  • Sons of Anarchyn spin-off-sarja Mayans MC saa jatkoa

    Sons of Anarchyn spin-off-sarja Mayans MC saa jatkoa

    Suomessa HBO Nordicilla nähtävä Mayans MC jatkuu ensi...
    Elokuvat
  • Kuva: Tältä näyttää Amazonin The Boys -tv-sarjan uusi supersankari – Soldier Boyta esittää Supernatu...

    Kuva: Tältä näyttää Amazonin The Boys -tv-sarjan uusi supersankari – Soldier Boyta esittää Supernatu...

    The Boys -sarjan kolmannen kauden kuvaukset ovat käynnissä....
    Amazon Prime Video
  • Näin Oscar-gaalaa sensuroitiin Kiinassa: Bohemian Rhapsody -voittajan puhe käännettiin miten sattuu

    Näin Oscar-gaalaa sensuroitiin Kiinassa: Bohemian Rhapsody -voittajan puhe käännettiin miten sattuu

    Kiina on tunnettu tiukasta sensuuristaan. Nyt jyrän alle...
    Bohemian Rhapsody
  • Wes Andersonin uudesta The French Dispatch -elokuvasta paljastettiin julkaisupäivä, näyttelijät ja v...

    Wes Andersonin uudesta The French Dispatch -elokuvasta paljastettiin julkaisupäivä, näyttelijät ja v...

    Wes Andersonin ohjaama ja käsikirjoittama The French Dispatch...
    Adrien Brody
  • Älä unohda: Yksi vuoden 2020 odotetuimmista scifi-sarjoista alkaa huomenna

    Älä unohda: Yksi vuoden 2020 odotetuimmista scifi-sarjoista alkaa huomenna

    Haluamme ystävällisesti muistuttaa: Simon Stålenhagin upeista scifi-teoksista ammentava...
    Amazon Prime
  • Kuvat: Tässä ovat Terminator: Dark Faten hienoimmat ja oudoimmat julisteet – Näihin et Suomen elokuv...

    Kuvat: Tässä ovat Terminator: Dark Faten hienoimmat ja oudoimmat julisteet – Näihin et Suomen elokuv...

    Marraskuussa ensi-iltansa saavasta Terminator: Dark Fatesta on julkaistu...
    elokuvajulisteet
  • Arvostelu: Kohuttu ja ääriväkivaltainen The Hunt -ihmistenmetsästyselokuva pilkkaa niin vasemmistoa ...

    Arvostelu: Kohuttu ja ääriväkivaltainen The Hunt -ihmistenmetsästyselokuva pilkkaa niin vasemmistoa ...

    Kauhutoimintaelokuva The Huntissa on paljon samaa kuin Jordan...
    Betty Gilpin
  • ”Mitä olen mennyt tekemään” – Bruce Willisin ilme kertoo kaiken entisen Hollywood-tähden uudesta elo...

    ”Mitä olen mennyt tekemään” – Bruce Willisin ilme kertoo kaiken entisen Hollywood-tähden uudesta elo...

    Bruce Willisin uusin halpisleffa saapuu Suomeen tuoreeltaan. Toimintatrilleri...
    Bruce Willis

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Uudessa Color Out of Space -julisteessa riittää pureskeltavaa – Nicolas Cagen uusi Lovecraft-elokuva...

    Uudessa Color Out of Space -julisteessa riittää pureskeltavaa – Nicolas Cagen uusi Lovecraft-elokuva...

    Color Out of Space -elokuvan uusi mainoslakana on...
    Color Out of Space
  • Sean Conneryn Bond-ase huutokaupataan – Hinta tullee olemaan enemmän kuin monen suomalaisen viiden v...

    Sean Conneryn Bond-ase huutokaupataan – Hinta tullee olemaan enemmän kuin monen suomalaisen viiden v...

    Sean Conneryn ensimmäisessä Bond-elokuvassa nähty tuliase on tulossa...
    Elokuvauutiset
  • Jason Statham ja Guy Ritchie ovat tehneet taas elokuvan yhdessä – Operation Fortunen traileri esitte...

    Jason Statham ja Guy Ritchie ovat tehneet taas elokuvan yhdessä – Operation Fortunen traileri esitte...

    Operation Fortunen pääosissa nähdään Jason Statham, Josh Hartnett...
    Aubrey Plaza

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme