Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Le Mans 66 on viiden tähden laatuelokuva – Kiitos kuuluu Matt Damonille, Christian Balelle ja James Mangoldille

Posted on 15.11.2019

Matt Damon ja Christian Bale ovat kaksoistähtijärjestelmä, jonka ympärillä kiertää tolkuttoman viihdyttävä Le Mans 66 – täydellä teholla.


Ensi-ilta: 15.11.2019
Alkuperäisnimi: Le Mans 66
Ohjaus: James Mangold
Käsikirjoitus: Jez Butterworth, John-Henry Butterworth & Jason Keller
Pääosissa: Christian Bale, Matt Damon, Caitriona Balfe, Jon Bernthal, Ray McKinnon & JJ Feild
Pituus: 153 minuuttia
Ikäraja: K12


Elokuva voi vangita katsojan mielenkiinnon monella tavalla. Se voi esimerkiksi tiputtaa meidät kahtasataa kiitävän kilpa-auton keulalle. Kädethän siinä hikoaa. Vasta sen jälkeen näytetään kyseisen auton kuljettaja. Siinä on kaksi kuvaa, jotka selittävät itse itsensä ja samalla koko elokuvan. Pitäisi päästä eteenpäin niin maan perusteellisen lujaa, mutta se onnistuu vain jos oikeassa autossa on oikea ihminen. Tähän kaikkeen kuluu vain muutama minuutti.

Tosin sen verran aloitus hämää, että autojen ja kilpa-ajamisen sijaan Le Mans 66 – täydellä teholla on kertomus miesten välisestä ystävyydestä ja kilpailusta. Vieläpä perhanan hyvä sellainen. (Leffan koko nimi on sen verran kömpelö, että en sitä tämän enempää toistele.)

Nuo miehet ovat Carroll Shelby (Matt Damon) ja Ken Miles (Christian Bale). He ovat molemmat kilpa-ajajia ja autovelhoja, miehiä jotka puhuvat vähän ja tekevät paljon.

Heitä yhdistää sekin, että kumpikin on kehnossa jamassa. Shelby huseeraa autokauppiaana, Miles rasvamontussa. Tarvitaan katalyytti, kolmas osapuoli joka potkaisee tarinan liikkeelle.

Sellaisena toimii Ford Motor Company, jolla 1950-luvun lopulla meni kehnosti. Siellä on paljon pukuihin kahlittuja ukkoja, jotka ottavat pataan kilpailijoilta. Jotain tarttis keksiä ja Mad Men -henkinen Lee Iacocca (Jon Bernthal) keksii, että se jokin voisi olla Ferrari.

Ferrari on kaikkea mitä Ford ei ole. Tyylikäs, uniikki ja ennen kaikkea haluttu. “Kaikki tulevat muistamaan Enzo Ferrarin, mutta kukaan ei muista, kuka valmisti eniten autoja”, tiivistää Iacocca.

Vaan miten Fordista saadaan Ferrari? Ehkä italialaiset voisi ostaa pois kuljeksimasta tai sitten voisi ajaa Le Mansin 24 tunnin kilpailussa kovempaa kuin he. Molempia kannattaa kokeilla!

Tämä kaikki on tietenkin helpommin sanottu kuin tehty, ja näiden vaikeuksien seuraamisesta on Le Mans 66 tehty. Elokuvan jännitys rakentuu toisiinsa linkittyvistä pienistä jännitysnäytelmistä ja minidraamoista. Kun yksi loppuu, toinen alkaa. Siirtymät niiden välillä ovat kuin kilpakuskin vaihteenvaihtoja, joissa jalka nousee aivan hetkiseksi kaasulta, mutta mitään taukoa ei edes huomaa, koska silmänräpäyksessä paahdetaan taas eteenpäin hurjaa kyytiä.

Hierotaan vähän kauppaa: JÄNNÄÄ. Testataan uutta jarrusysteemiä: JÄNNÄÄ. Ollaan pomon huoneessa ja koko tulevaisuus on vaakalaudalla: JÄNNÄÄ. Tai jos dialogi on tylsää, kannattaa panna vuoropuhelu tapahtumaan jännässä paikassa eli esimerkiksi maantiellä ihan liian kovaa hurjastelevaan farmariautoon.

Huomasin, että olin kirjoittanut muistiinpanoihin hyvin yksinkertaistenkin kohtausten perään “JÄNNÄÄ”. Se on hyvä merkki!

Tietyllä tavalla tarkasteltuna Le Mans 66:ssa ei ole mitään originellia. Katsojalle on koko ajan selvää, missä mennään ja mitä tapahtuu. Se pätee sekä mikro- että makrotasolla, kuvien välisistä leikkauksista käsikirjoituksen näytösrakenteeseen saakka.

Leffa tuntuu oikein nautiskelevan siitä, miten selkeästi se on rakennettu. Otetaan esimerkiksi päätarinan käyntiin polkaiseva käännekohta, jossa Shelby kertoo, miten vaikeaa on voittaa Le Mans. Musiikki paisuu ja kamera seuraa tiukasti Damonin kasvoja, kun hän alleviivaa sitä, että voittoa ei voi ostaa.

Kyllä siinä hitaampikin katsoja aavistaa, että nyt muuten kerrottiin koko elokuvan olennaisin kysymys: mitä asioita ei voi rahalla hankkia?

Mutta tiedättekö mitä? Välillä katsojan kädestä pitely on ihan ok, kun se tehdään näin himpuran taitavasti. Joskus askelmerkkien seuraaminen on vain nautinnollista, samalla tavalla kuin 4/4-tahtilajissa backbeatin mukana etenevä boogie on nautinnollista, vaikka se onkin myös yksinkertaista ja ennustettavaa.

Nimensä huomioiden Le Mans 66:ssa on kilpa-ajamista vähemmän kuin voisi luulla. Enemmän sitä kiinnostavat miehet ja heitä näyttelevät tähdet.

On oikeutettua puhua tähdistä näyttelijöiden sijaan, sillä kumpikin pääosa on sopusuhtainen sekoitus roolia ja siihen valittua henkilöä. Christian Bale on täydessä hurmurimoodissa, brittiaksentti paksuna ja temperamentti äkkivääränä. Hän tulkitsee Milesiä ihmisenä, joka ehtii polttaa sillat jo ennen kuin on ylittänyt ne. Matt Damon keskittyy intensiivisesti siihen, mitä Carol Shelbyn täytyy saavuttaa ja vaihtelee tarpeen mukaan hymyilystä hermostuneisuuteen.

Molempia katsoessaan muistaa katsovansa sekä roolihahmoa että tämän näyttelijää, ja se tuntuu hyvältä. Erityisen hyvältä tuntuu katsoa heitä yhdessä, huippukohtana tarkoituksellisen surkuhupaisa tappelu, jossa kaksi setää vääntää pystypainia ja hengästyy ennen kuin matsi ehtii kunnolla edes alkaa.

On tässä elokuvassa kilpa-ajamistakin, ei huolta. Silloin kuin ajetaan, se näyttää ja kuulostaa hyvältä. Kamera käy toistuvasti vilkuilemassa ohjaamoon ahtautunutta Milesiä, joka hihkuu riemuissaan “COR BLIMEY!” ja “COME ON, GIRL!”

Kertomuksen huipennus eli nimessä mainittu Le Mansin kisa vuonna 1966 vie hyvän aikaa leffan lopusta, ja millainen kisa se onkaan.

Elokuvan toteutus on ammattitaitoinen mutta persoonaton. Efektit ovat virheettömiä ja pistivät silmään ehkä yhden kerran. Ne siis palvelevat tarinaa täydellisesti, oli temput tehty sitten kameran edessä tai kuvausten jälkeen tietokoneella.

Phedon Papamichaelin kamera hakeutuu usein ottamaan lähikuvia kasvoista, Marco Beltramin ja Buck Sanderin musiikki on läskibassoa ja ränttätänttärockia ja käsikirjoituksesta kertoo kaiken tarpeellisen se, että krediitti on jaettu kolmeen osaan Jez Butterworthille, John-Henry Butterworthille ja Jason Kellerille.

Ohjaaja James Mangold on saanut kaikki osapuolet hoitamaan hommansa niin hyvin, että lopputulos on aukoton. Kuten hyvästä rintamamiestalosta, ei tästäkään välttämättä ulkopuolelta näe, kuka sen rakensi, mutta eipä sillä ole väliäkään.

Sillä Le Mans 66 on rakennettu hyvin. Niin hyvin, että jopa tarinan coda toimii. Miten harvinaista onkaan, että ison toimintahuipennuksen jälkeen seuraava osio ei tunnu umpilisäkkeeltä, vaan oikeasti toimii rusettina paketin päällä?

Joitain ihmisiä elokuvakritiikkien arvosanat tuntuvat kiinnostavan mahdottoman paljon. Minä annan Le Mans 66:lle viisi tähteä viidestä ja viides tähti on tietoinen statement.

Voin ilomielin väitellä siitä, onko tuossa yksi tai kaksi tähteä liikaa, mutta ihan sama: minä nautin tämän elokuvan katsomisesta suunnattomasti. Le Mans 66 tuskin on suuri tai tärkeä elokuva, mutta se on kiistatta hyvä elokuva, ja välillä sellainen on viiden tähden arvoista.

LE MANS 66

“Le Mans 66 – täydellä teholla on kaverileffa ja autoelokuva, joka rullaa täydellä teholla (…) ensimmäisestä mutkasta viimeiseen suoraan.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-le-mans-66/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Neljännen Matrix-elokuvan Suomen ensi-ilta siirtyi taas – Ensimmäisten näytösten liput ovat nyt myyn...

    Neljännen Matrix-elokuvan Suomen ensi-ilta siirtyi taas – Ensimmäisten näytösten liput ovat nyt myyn...

    Matrix Resurrectionsin virallinen ensi-iltapäivä oli Suomessa ensin 22....
    Elokuvauutiset
  • Ohjaaja Zack Snyder palaa zombien pariin – Army of the Dead -elokuva nähdään Netflixissä

    Ohjaaja Zack Snyder palaa zombien pariin – Army of the Dead -elokuva nähdään Netflixissä

    Army of the Dead -leffan pääosaa esittää Dave...
    Army of the Dead
  • Sony toi viimeisimpiin huipputelevisioiden uuden OLED-paneelin

    Sony toi viimeisimpiin huipputelevisioiden uuden OLED-paneelin

    Sony julkisti tällä viikolla uuden Bravia XR OLED...
    Elokuvauutiset
  • Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Muropaketissa julkaistaan päivittäin kymmeniä juttuja, jotka käsittelevät pelejä,...
    Elokuvauutiset
  • Äänestys | Netflix-elokuva Don’t Look Up on jakanut mielipiteet – oliko se mielestäsi hitti vai huti...

    Äänestys | Netflix-elokuva Don’t Look Up on jakanut mielipiteet – oliko se mielestäsi hitti vai huti...

    Adam McKayn ”ilmastonmuutoselokuva” Don’t Look Up on jakanut...
    Don't Look Up
  • Netflix yllätti: Hittisarjalle on luvassa jatkoa jo ensi sunnuntaina – tai sitten joku on mokannut p...

    Netflix yllätti: Hittisarjalle on luvassa jatkoa jo ensi sunnuntaina – tai sitten joku on mokannut p...

    Konamin suosittuun Castlevania-videopelisarjaan pohjautuvalle Netflix-sarjalle on odotettu kolmatta...
    Castlevania
  • Amazonin Lord of the Rings -sarjasta julkaistiin vihdoinkin virallinen kuva – Myös ensi-ilta paljast...

    Amazonin Lord of the Rings -sarjasta julkaistiin vihdoinkin virallinen kuva – Myös ensi-ilta paljast...

    Amazonin miljardibudjetilla tehtävän Lord of the Rings -sarjan...
    Amazon Prime Video
  • Jauhot suuhun: Captain Marvel -tähti vastasi “hymyile tyttö enemmän” -valittajille

    Jauhot suuhun: Captain Marvel -tähti vastasi “hymyile tyttö enemmän” -valittajille

    Captain Marvel -tähti Brie Larson ei hyväksy naisia alentavia nettihäiriköitä vaan iski takaisin samalla mitalla. Hänen mielestään naisnäyttelijöitä ei saa kohdella eri tavoin kuin miesnäyttelijöitä. Viime viikolla Marvel Studiosin ensimmäise… ...
    Avengers
  • Red Notice -traileri esittelee Netflixin historian suurimman elokuvan – Ensi-ilta marraskuussa

    Red Notice -traileri esittelee Netflixin historian suurimman elokuvan – Ensi-ilta marraskuussa

    Red Noticen pääosissa nähdään Dwayne Johnson, Ryan Reynolds...
    Dwayne Johnson
  • Arvostelu | Keanu Reevesin kirjoittama BRZRKR-sarjakuva jää Wolverinen ja Conanin jalkoihin turpa ve...

    Arvostelu | Keanu Reevesin kirjoittama BRZRKR-sarjakuva jää Wolverinen ja Conanin jalkoihin turpa ve...

    Keanu Reevesin BRZRKR-sarjakuva pöllii kaiken paremmiltaan. Sama tarina...
    BRZRKR

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Bodyguard-traileri: Game of Thrones -tähden Englan...
Arvostelu | The King’s Man tarjoaa näyttävää toimi...
Kuva: Vihjasiko Tom Hardy pian poistetussa Instrag...
Unchartedin leffaversio sai uuden ohjaajan – Dan T...
Seuraavan Thor-elokuvan sankari sairastaa rintasyö...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu | Rima ei ole korkealla, mutta The Ice Road on hitusen tavallista parempi Liam Neesonin to...

    Arvostelu | Rima ei ole korkealla, mutta The Ice Road on hitusen tavallista parempi Liam Neesonin to...

    Liam Neeson pelastaa jälleen, mutta tappaa tavallista vähemmän...
    Elokuva-arvostelut
  • Älä vielä mene, Harrison Ford! – Indiana Jonesia ei haluta päästää eläkkeelle

    Älä vielä mene, Harrison Ford! – Indiana Jonesia ei haluta päästää eläkkeelle

    Muropaketissa kysyttiin eilen lukijoilta, pitäisikö vuosikausia väännetty Indiana...
    Elokuvauutiset
  • Isaac Asimovin Säätiö on jo melkein täällä – Kahdeksan asiaa, jotka Foundation-scifi-sarjasta tulee ...

    Isaac Asimovin Säätiö on jo melkein täällä – Kahdeksan asiaa, jotka Foundation-scifi-sarjasta tulee ...

    Isaac Asimovin klassikkokirjoihin perustuva tv-sarja Foundation käynnistyy ensi...
    Apple TV
  • Arvostelu: Turha lähteä torille – suomalaisohjaajan HBO Nordicilla nähtävä Trackers-sarja on harmitt...

    Arvostelu: Turha lähteä torille – suomalaisohjaajan HBO Nordicilla nähtävä Trackers-sarja on harmitt...

    Jyri Kähösen ohjaama kuusiosainen Trackers on niin perinteinen...
    Brendon Daniels
  • Ozark jatkuu pian Netflxissä – Tältä näyttää rikosarjan neljännen tuotantokauden traileri

    Ozark jatkuu pian Netflxissä – Tältä näyttää rikosarjan neljännen tuotantokauden traileri

    Ozark-sarjan neljäs tuotantokausi jää sen viimeiseksi.  Netflix on...
    Elokuvat
  • Joonas Suotamo sai kuulla Star Wars -roolistaan kauppakeskuksen parkkipaikalla – Hippo Taatilan uutu...

    Joonas Suotamo sai kuulla Star Wars -roolistaan kauppakeskuksen parkkipaikalla – Hippo Taatilan uutu...

    Miten suomalaisesta maajoukkuetason koripalloilijasta tuli uusien Star Wars...
    Chewbacca
  • Once Upon a Time in Hollywood – Selvitimme millaisen romaanin Quentin Tarantino kirjoitti menestysel...

    Once Upon a Time in Hollywood – Selvitimme millaisen romaanin Quentin Tarantino kirjoitti menestysel...

    Quentin Tarantinon esikoisromaani Once Upon a Time in...
    Elokuva-artikkelit
  • Ehe, ehe! Tämä vitsi leikattiin uusimmasta Spider-Man-leffasta juuri ennen julkaisua

    Ehe, ehe! Tämä vitsi leikattiin uusimmasta Spider-Man-leffasta juuri ennen julkaisua

    Animaatio-Oscarista tänä vuonna kisaavassa Spider-Man: Into the Spider-Versessä...
    Elokuvat
  • Miten suomalaistähdet oikein pääsivät suosittuun Vikings-sarjaan? Näin Jasper Pääkkönen kuvailee tap...

    Miten suomalaistähdet oikein pääsivät suosittuun Vikings-sarjaan? Näin Jasper Pääkkönen kuvailee tap...

    Kun Peter Franzén ja Jasper Pääkkönen kiinnitettiin suosittuun...
    Dome Karukoski
  • Kuvat: Tältä näyttää uusi Ghostbusters, joka on jatkoa Ivan Reitmanin alkuperäisille elokuville

    Kuvat: Tältä näyttää uusi Ghostbusters, joka on jatkoa Ivan Reitmanin alkuperäisille elokuville

    Ghostbusters: Afterlife -leffan ensi-ilta on näillä näkymin marraskuussa....
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Disney paljasti uuden Star Wars -hotellin hinnat – Tähän meillä ei tule olemaan varaa ikinä

    Disney paljasti uuden Star Wars -hotellin hinnat – Tähän meillä ei tule olemaan varaa ikinä

    Star Wars: Galactic Starcruiser -hotelli avataan ensi keväänä....
    Disney
  • Stan Lee cameossa vielä kerran – Asialla Marvelin sijaan Jay & Silent Bobin Jayna tunnettu Jason...

    Stan Lee cameossa vielä kerran – Asialla Marvelin sijaan Jay & Silent Bobin Jayna tunnettu Jason...

    Jason Mewes tekee esikoisohjauksensa elokuvassa Madness in the...
    Elokuvat
  • Quentin Tarantinon uusi teos julkaistaan ensi viikolla – Traileri on niin hurja, että se on piilotet...

    Quentin Tarantinon uusi teos julkaistaan ensi viikolla – Traileri on niin hurja, että se on piilotet...

    Quentin Tarantinon uran ensimmäinen romaani saapuu Suomessakin kirjakauppoihin...
    Elokuvauutiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme