Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Lars von Trierin kohua herättänyt The House That Jack Built on oksettavan väkivaltainen, mutta mainettaan paljon parempi sarjamurhaajaelokuva

Posted on 5.3.2019

Ohjaaja Lars von Trier tarjoaa jälleen oman pahan olonsa elokuvan muodossa, jonka sairas ääriväkivalta menee mustan komedian puolelle.


Ensi-ilta: 8.3.2019. / Alkuperäisnimi: The House That Jack Built / Ohjaus: Lars von Trier / Käsikirjoitus: Jenle Hallund, Lars von Trier / Pääosissa: Matt Dillon, Bruno Ganz, Uma Thurman / Pituus: 153 minuuttia / Ikäraja: K18


Ensin itsestäänselvyydet: jos et ole pitänyt ohjaaja Lars von Trierin aiemmista teoksista, niin et taatusti pidä The House That Jack Built -sarjamurhaajaelokuvastakaan. Se taitaa olla tanskalaisohjaajan provokatiivisin tekele, jonka ainoa tarkoitus on tökkiä kepillä ja antaa samalla jopa liiankin helppo mahdollisuus haukkua ohjaaja ja taiteensa alimpaan helvettiin.

Von Trier purkaa tietysti elokuvallaan jälleen julkisesti omaa pahaa oloaan, kuitenkin nauraen samalla itselleen ja mahdollimman sairaalle taideteokselleen. Matt Dillonin nerokkaasti esittämä Jack-sarjamurhaaja ei ole ohjaajan alter ego, kuten moni on väittänyt. Masentunut ja alkoholiongelmasta kärsivä von Trier tekee julmetun sadistisia elokuvia, mutta se ei tee hänestä itsestään psykopaattia. Yhteistä ohjaajalle ja murhansa taiteeksi kuvittelevalle kahjolle on vain se, että molempien on pakko ilmaista itseään taiteen kautta – elokuvantekijällä ja murhaajalla ei ole muuta vaihtoehtoa.

Täynnä vertauskuvia oleva kertomus on kokonaisuutena silti tietyllä tavalla ohjaaja itse, elokuvan muotoon muutettu mies nimeltä Lars von Trier, moniongelmainen ihminen, joka näyttää katsojille itseinhonsa ja -ironiansa. Ohjaaja vaikuttaa vain haluavansa saada paskaa niskaansa näyttämällä Dillonin ampumassa pikkulapsia kiväärillä päähän ja leikkaamassa naisen rintaa irti. Keskustelua saisi herätettyä helpomminkin, mutta näillä keinoin se on varmaa.

The House That Jack Built on hetkittäin todella hankalaa katsottavaa, jonka kamaluuksiin huomasin reagoivani nauramalla. Se on tutkitusti ihmiselle luonnollinen reaktio johonkin liian pelottavaan tai väkivaltaiseen. Silti väitän pitkän pohdinnan jälkeen elokuvan olevan osittain musta komedia, joka nauraa myös omille mukafiksuille mietteilleen ja pohdinnoilleen, joita ei kannata ottaa kovin tosissaan.

Dillonin esittämä naisia tappava Jack luulee olevansa paljon viisaampi kuin onkaan, jonka johdosta elokuvan mietinnät eivät myöskään ole minkään neron syvällisiä ajatuskulkuja. Jack käy dialogia pari viikkoa sitten kuolleen konkarinäyttelijä Bruno Ganzin esittämän Vergen kanssa, joka on Jackin omatunto.

Keskustelut poukkoilevat aiheesta toiseen, keskittyen kuitenkin eniten Jackin tekoihin. Verge on tietysti Danten Jumalaisen näytelmän Vergilius, joka kulkee Jackin kanssa läpi tämän elämän, vertauskuvallisen ja ehkä osittain todellisenkin helvetin. Viimeistään tämän tajutessa ymmärtää myös, ettei von Trier voi olla täysin vakavissaan teoksensa kanssa.

Suomessa nyt laajempaan levitykseen tuleva elokuva on sama sensuroimaton versio kuin Cannesin elokuvajuhlilla viime keväänä ja Rakkautta ja anarkiaa -festivaaleilla viime syksynä nähty. Ainakin Yhdysvalloissa elokuvasta tuotiin teattereihin leikattu, R-merkinnällä varustettu versio, joka vastaa suunnilleen Suomen K16-ikärajaa.

Useat molemmat versiot nähneet ovat kertoneet pätkityn elokuvan olevan kammottavampi, koska se ei näytä överiksi vedettyjä väkivallantekoja yksityiskohtaisesti, vaan antaa katsojan kuvitella mitä oikein tapahtuu. Sellaisenaan elokuvasta katoaa ilmeisesti huumori kokonaan.

Von Trier haluaa näyttää ja sanoa puistattavan ällöttäviä asioita, mutta ohjauksen, kuvauksen, leikkauksen ja näyttelemisen puolesta The House That Jack Built on asiansa osaavien ammattilaisten työtä, taitavasti tehty elokuva, joka ansaitsee ainakin neljä tähteä. En silti suosittele tätä kuin von Trierin faneille ja niille, joita kiinnostaa nähdä mistä kaikki kohu ja vihainen kritiikki johtuu.

THE HOUSE THAT JACK BUILT

”The House That Jack Built on mainettaan paljon parempi elokuva, vaikka sen katsomisesta tulee taatusti paha olo”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-lars-von-trierin-kohua-herattanyt-the-house-that-jack-built-on-oksettavan-vakivaltainen-mutta-mainettaan-paljon-parempi-sarjamurhaajaelokuva/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Resident Evil: Welcome to Raccoon City keskittyy piinaavaan...
    Elokuvat
  • Netflix julkaisee lokakuussa seksispesiaalin, joka julistaa miten kivaa jörniminen on

    Netflix julkaisee lokakuussa seksispesiaalin, joka julistaa miten kivaa jörniminen on

    Netflix lupaa Sex: Unzippedin olevan heidän irstain komediaspesiaalinsa. ...
    Elokuvat
  • “Ämpärijono kutsuu!”- Joulukuun Star Wars -elokuvasta julkaistiin uusi kuva, josta oli ihan pakko te...

    “Ämpärijono kutsuu!”- Joulukuun Star Wars -elokuvasta julkaistiin uusi kuva, josta oli ihan pakko te...

    Joulukuussa ensi-iltansa saavasta Star Wars: The Rise of...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu | Jos et ole jo Amazon Prime Videon tilaaja, nyt kannattaa harkita: The Boys -sarjan uudet...

    Arvostelu | Jos et ole jo Amazon Prime Videon tilaaja, nyt kannattaa harkita: The Boys -sarjan uudet...

    Amazonin The Boys -sarjan kakkoskausi on edellistä parempi....
    Amazon Prime Video
  • Älä unohda: Yksi vuoden 2020 odotetuimmista scifi-sarjoista alkaa huomenna

    Älä unohda: Yksi vuoden 2020 odotetuimmista scifi-sarjoista alkaa huomenna

    Haluamme ystävällisesti muistuttaa: Simon Stålenhagin upeista scifi-teoksista ammentava...
    Amazon Prime
  • Gillian Anderson mukaan The Crown -sarjaan – esittää Margaret Thatcheria

    Gillian Anderson mukaan The Crown -sarjaan – esittää Margaret Thatcheria

    Gillian Anderson nähdään The Crown -hittisarjan 4. tuotantokaudella....
    Elokuvat
  • Gravity- ja Children of Men -ohjaaja Alfoso Cuarónin Loistava tulevaisuus löytyy nyt suoratoistona S...

    Gravity- ja Children of Men -ohjaaja Alfoso Cuarónin Loistava tulevaisuus löytyy nyt suoratoistona S...

    Ennen uransa suurimpia hittejä – Ja äitiäs kans,...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu: Le Mans 66 on viiden tähden laatuelokuva – Kiitos kuuluu Matt Damonille, Christian Balell...

    Arvostelu: Le Mans 66 on viiden tähden laatuelokuva – Kiitos kuuluu Matt Damonille, Christian Balell...

    Matt Damon ja Christian Bale ovat kaksoistähtijärjestelmä, jonka...
    Christian Bale
  • Tämä kuva osoittaa selvästi, miten huono sarja Simpsoneista on tullut 1990-luvun kultakauden jälkeen

    Tämä kuva osoittaa selvästi, miten huono sarja Simpsoneista on tullut 1990-luvun kultakauden jälkeen

    Moni vanha Simpsons-fani on sitä mieltä, että Foxin...
    Elokuvauutiset
  • Wesley Snipes kertoi mielipiteensä Marvelin uudesta Blade-elokuvasta ja sen pääosanesittäjästä

    Wesley Snipes kertoi mielipiteensä Marvelin uudesta Blade-elokuvasta ja sen pääosanesittäjästä

    Blade-rebootin pääosassa nähdään Wesley Snipesin sijaan Mahershala Ali. Marvel...
    Blade

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Arvostelu | Army of Thieves on Netflixin pätevä ry...
Arvostelu: Edes ylivertainen näyttelijäkaarti ei o...
Uusi Game of Thrones -sarja alkaa vuonna 2022
James Cameronin ja Robert Rodriguezin Alita: Battl...
Gillian Anderson mukaan The Crown -sarjaan – esitt...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu | Mark Wahlbergin Infinite-tieteistoimintaelokuva on lähes katsomiskelvotonta roskaa

    Arvostelu | Mark Wahlbergin Infinite-tieteistoimintaelokuva on lähes katsomiskelvotonta roskaa

    Elokuvateattereiden sijaan suoraan suoratoistoon päätynyt Infinite yrittää käynnistää...
    Antoine Fuqua
  • Kuvat: Netflix vihjasi mitä The Witcherin toinen tuotantokausi katsojille tarjoaa

    Kuvat: Netflix vihjasi mitä The Witcherin toinen tuotantokausi katsojille tarjoaa

    The Witcherin toisen kauden uusissa kuvissa nähdään Ciriä...
    Elokuvat
  • Toimittajan puheenvuoro: Kaikkien videopelileffojen tulisi ottaa oppia Detective Pikachun menestykse...

    Toimittajan puheenvuoro: Kaikkien videopelileffojen tulisi ottaa oppia Detective Pikachun menestykse...

    Peleihin perustuvat elokuvat tulee suunnata muillekin kuin pelaajille...
    Detective Pikachu
  • Kuva: Disneyn uuden Star Wars -mainoksen ymmärtää vain jos on elokuvasarjan fani – muilta menee tämä...

    Kuva: Disneyn uuden Star Wars -mainoksen ymmärtää vain jos on elokuvasarjan fani – muilta menee tämä...

    Vuonna 1978 CBS-kanavalla esitetty Star Wars Holiday Special...
    Elokuvauutiset
  • Iron Manin manttelinperijä Ironheart nähdään ensin Black Panther 2:ssa ja saa sitten oman Marvel-sar...

    Iron Manin manttelinperijä Ironheart nähdään ensin Black Panther 2:ssa ja saa sitten oman Marvel-sar...

    Black Panther: Wakanda Forever on parhaillaan tuotannossa. Elokuvan...
    Black Panther
  • Marraskuulle siirtyneestä Black Widow -elokuvasta julkaistiin kaksi uutta kuvaa

    Marraskuulle siirtyneestä Black Widow -elokuvasta julkaistiin kaksi uutta kuvaa

    Scarlett Johanssonin sooloseikkailun on edelleen tarkoitus saada ensi-iltansa...
    Black Widow
  • Jackie Chan ei tee enää elokuvia USA:ssa, mutta toimintaelokuvia kyllä – Tältä näyttää Vanguard-uutu...

    Jackie Chan ei tee enää elokuvia USA:ssa, mutta toimintaelokuvia kyllä – Tältä näyttää Vanguard-uutu...

    Toimintalegenda Jackie Chan esittää pääosaa Stanley Tongin ohjaamassa...
    Elokuvat
  • Traileri: The Handmaid’s Tale -hittisarjassa kapinoidaan – Kolmas kausi alkaa kesäkuussa

    Traileri: The Handmaid’s Tale -hittisarjassa kapinoidaan – Kolmas kausi alkaa kesäkuussa

    Margaret Atwoodin kirjaan perustuva The Handmaid’s Tale -sarja...
    Elisabeth Moss
  • Maaliskuun uutuudet HBO Nordicilla: What We Do In The Shadows -vampyyrileffaan pohjautuva sarja, Kni...

    Maaliskuun uutuudet HBO Nordicilla: What We Do In The Shadows -vampyyrileffaan pohjautuva sarja, Kni...

    Huhtikuun myötä tulevaa Game of Thronesin päätöstä odotellessa...
    Elokuva-artikkelit
  • HBO Nordicin uutuudet tällä viikolla: Historiallinen draamasarja Gentleman Jack

    HBO Nordicin uutuudet tällä viikolla: Historiallinen draamasarja Gentleman Jack

    Tälläkin viikolla HBO Nordicilla jännätään viime viikolla alkanutta...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Näyttelijä Albert Finney on kuollut – Big Fish -tähden viimeiseksi elokuvaksi jäi 007: Skyfall

    Näyttelijä Albert Finney on kuollut – Big Fish -tähden viimeiseksi elokuvaksi jäi 007: Skyfall

    Pitkän linjan brittinäyttelijä Albert Finney on kuollut. Miller’s...
    Albert Finney
  • Huhu: The Walking Dead -suosikista Marvel Studiosin uusi Ghost Rider?

    Huhu: The Walking Dead -suosikista Marvel Studiosin uusi Ghost Rider?

    Norman Reedusista huhutaan MCU:n uudeksi Aaveajajaksi. Aiemmissa elokuvissa...
    Elokuvat
  • Kesäkuussa HBO Nordicilla: Deadwood-elokuva, The Handmaid’s Tale ja Big Little Lies jatkuvat, Leonar...

    Kesäkuussa HBO Nordicilla: Deadwood-elokuva, The Handmaid’s Tale ja Big Little Lies jatkuvat, Leonar...

    Kesäkuussa HBO Nordicilla julkaistaan muun muassa odotettu Deadwood-elokuva...
    Elokuva-artikkelit

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme