Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Kylmä kosto on yllättävän hyvä Liam Neesonin toimintatrilleriksi

Posted on 26.2.2019

Liam Neesonin tuorein kostotarina lipsahtaa mustan komedian puolelle, joka pelastaa paljon.


Ensi-ilta: 1.3.2019. / Alkuperäisnimi: Cold Pursuit / Ohjaus: Hans Petter Moland / Käsikirjoitus: Frank Baldwin perustuen Kim Fupz Aakesonin käsikirjoittamaan elokuvaan / Pääosissa: Liam Neeson, Tom Bateman, Tom Jackson, Emmy Rossum, Domenick Lombardozzi, Julia Jones, John Doman, Laura Dern / Pituus: 119 minuuttia/ Ikäraja: K16


Aivan liian monta huonoa tai keskinkertaista toiminta- ja kostoelokuvaa tehnyt Liam Neeson voisi ehkä ottaa samanlaisia riskejä rooli- ja elokuvalinnoissaan kuin siviilielämässään. Miehen kertomus tapauksesta, jossa hän vuosikausia sitten halusi tappaa kenet tahansa tummaihoisen miehen oli tietysti aivan hirvittävää luettavaa, mutta myös tyhmänrohkeaa aikana jolloin kohun ja somelynkkauksen saa aikaan huomattavasti pienemmilläkin möläytyksillä.

Neeson kertoi samaistuvansa tämän Kylmä kosto – Cold Pursuit -elokuvan päähenkilöon, Kalliovuorilla Kehoen pikkukylässä asuvaan lumiaurakuski Nels Coxmaniin, jonka poika murhataan. Näyttelijä pyysi sanomisiaan anteeksi jo alkuperäisessä haastattelussa ja tarkensi vielä myöhemmin, ettei todellakaan ole rasisti.

Kohu ehti jo laantua, mutta miehen puheet taisivat vaikuttaa Kylmän koston katsojalukuihin, joka floppasi Yhdysvalloissa pahasti.

Se on vähän sääli, sillä vaikka elokuva onkin todella kaukana mestariteoksesta, niin ainakin se eroaa jonkin verran Neesonin perinteisistä toimintatrillereistä. Hänen hahmonsa on se sama oikeuden omiin käsiinsä ottava jamppa kuin monessa muussakin leffassa, mutta todella kauniisiin vuoristomaisemiin sijoittuva Kylmä kosto yrittää olla edes vähän erilainen elokuva.

Se on kostotarinan ohella myös musta komedia, joka onnistuu naurattamaan useaan otteeseen. Ohjaaja Hans Petter Moland on selvästi halunnut tehdä oman Fargonsa, mutta leffan tunnelma ja tyyli vaihtuu turhan tiuhaan tahtiin. Lopputulos on epätasainen, mutta taatusti herkkua ainakin Neeson-faneille.

Kylmä kosto on jenkkiversio vuoden 2014 Lumiauramies – Kraftidioten -elokuvasta, ja remakeksi harvinaisen onnistunut. Se johtuu taatusti siitä, että Moland ohjasi myös alkuperäisversion.

Ohjaaja on esimerkiksi päättänyt pitää päähenkilön nimen samana, joka on oikea päätös, sillä Coxman kuulostaa perusjenkin korvaan pornotähden nimeltä. Siitä revitään tietysti huumoria, mutta onneksi tarjolla on vähän fiksumpiakin juttuja joille nauraa. Esimerkiksi pojan murhasta vastuussa oleva The Viking -huumeparoni (Tom Bateman) on moderni douppikuningas, kuin risteytys Fifty Shades of Grey -leffojen Christian Greyta ja jonkin sortin self help -gurua, jolla ei ole lainkaan kärsivällisyyttä. Ällöttövän limainen hahmo on parhaimmillaan melko hillitön ilmestys.

Kilpailevan huumekartellin pomo White Bull (Tom Jackson) ja hänen kätyrinsä ovat kaikki tahallisia karrikatyyrejä intiaaneista ja melkoisia sählääjiä. Kaksi kartellia aloittavat sodan, jonka keskellä intiaanipäällikkö toteaa lakoniseen sävyyn ”olisinpa perustanut kasinon kuten veljeni”. Sille ja muille vastaaville möläytyksille ei ainakaan sopivassa mielentilassa voi olla nauramatta.

Kylän kunniakansalaiseksi valittu Coxman ampumassa ihmisiä lähietäisyydeltä katkaistulla haulikolla kasvoihin onnistuu olemaan sekä järkyttävän kammottavaa että hauskaa.

Siinä vaiheessa alkaa hymyilyttää, kun hän käärii ties kuinka monennen uhrinsa kanaverkkoon ja heittää ruumiin vesiputoukseen naama peruslukemilla, mutta ääneen naurattavat varsinkin huumekartellien jäsenet, niin alkuperäisasukkaat kuin valkoihoisetkin, jotka tuntuvat kaikki olevan totaalisen tolloja. Valkokankaalle ilmestyy aina lyhyt kuolinilmoitus jonkun päästessä hengestään, joka loputtomiin toistettuna hihityttää.

Onneksi Kylmä kosto osaa suurimmaksi osaksi nauraa myös itselleen, tekijöiden tietäessä elokuvansa olevan kertakäyttöistä väkivaltaviihdettä ja komediaa. Välillä se kuitenkin unohtuu, tunnelman hyppiessä vakavasta hauskaan turhan vauhdikkaasti. Liian tosissaan tehtyä draamaa olisi voinut saksia pois reippaastikin, sillä kahden tunnin kestossa on ainakin 20 minuuttia liikaa.

Sivuosahahmoja on mukana myös runsaasti, joista ainakin Emmy Rossumin ja John Domanin esittämän kyttäkaksikon ruutuajan olisi voinut leikata minimiin. Erityispisteet menkööt Coxmanin vaimoa näyttelevälle Laura Dernille, jonka roolin kuvauksiin on mennyt korkeintaan muutama päivä. Hahmo nimittäin häviää elokuvasta kokonaan pojan hautajaisten jälkeen. Esimerkillinen tapa napata rahat roolista hömppäelokuvassa!

Neeson on muutamaan otteeseen kertonut lopettavansa toimintaelokuvien tekemisen, vain peruakseen puheitaan myöhemmin. Kylmä kosto on ainakin askel oikeaan suuntaan, vaikka 66-vuotiaalta Neesonilta ja koko elokuvalta tuntuukin loppuvan happi vähän väliä ohuessa vuoristoilmassa.

KYLMÄ KOSTO

”Kylmä kosto on Liam Neesonin paras toimintahömppäelokuva moneen vuoteen.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-kylma-kosto-on-yllattavan-hyva-liam-neesonin-toimintatrilleriksi/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Seikkailut Westerosissa jatkuvat: Game of Thronesin esiosasarja sai viisi uutta näyttelijää

    Seikkailut Westerosissa jatkuvat: Game of Thronesin esiosasarja sai viisi uutta näyttelijää

    Uutta Game of Thrones -sarjaa aletaan kuvata heti...
    C More
  • Ensimmäinen kuva Lucifer-sarjan viimeisestä kaudesta: Tuttu hahmo palaa kuvioihin

    Ensimmäinen kuva Lucifer-sarjan viimeisestä kaudesta: Tuttu hahmo palaa kuvioihin

    Eevaa esittänyt Inbar Lavi palaa kuvioon Luciferin viimeisellä...
    Elokuvat
  • Nyt se on varmaa: Apocalypse Now: Final Cut ja Taika Waititin Hitler-komedia Jojo Rabbit saadaan myö...

    Nyt se on varmaa: Apocalypse Now: Final Cut ja Taika Waititin Hitler-komedia Jojo Rabbit saadaan myö...

    Ilmestyskirja. Nyt ja Jojo Rabbit nähdään valkokankaalla vuodenvaihteessa....
    Elokuvat
  • Uusi tutkimus osoittaa: Naishahmoista kertovat elokuvat kiinnostavat yleisöä enemmän kuin mieshahmoi...

    Uusi tutkimus osoittaa: Naishahmoista kertovat elokuvat kiinnostavat yleisöä enemmän kuin mieshahmoi...

    Elokuviin on miespuolisten sankareiden rinnalle alkanut tulla myös...
    Elokuvat
  • Arnold Schwarzenegger kommentoi viikonlopun hyppypotkuhyökkäystä: ”Olen iloinen, ettei se idiootti k...

    Arnold Schwarzenegger kommentoi viikonlopun hyppypotkuhyökkäystä: ”Olen iloinen, ettei se idiootti k...

    Arnold Schwarzenegger joutui viikonloppuna odottamattoman hyökkäyksen kohteeksi. Terminator-legenda...
    Arnold Schwarzenegger
  • Kuva: Ensimmäinen Terminator: Dark Fate -juliste esittelee Sarah Connorin tuomiopäivän jälkeen

    Kuva: Ensimmäinen Terminator: Dark Fate -juliste esittelee Sarah Connorin tuomiopäivän jälkeen

    Deadpool-ohjaaja Tim Millerin Terminator: Dark Fate nähdään syksyllä....
    Arnold Schwarzenegger
  • Kuva: Tältä näyttää Brendan Gleeson presidentti Donald Trumpin roolissa The Comey Rule -sarjassa

    Kuva: Tältä näyttää Brendan Gleeson presidentti Donald Trumpin roolissa The Comey Rule -sarjassa

    The Comey Rule -sarja nähdään marraskuussa. Showtime-kanava on...
    Brendan Gleeson
  • Onnekkaimmat ovat jo nähneet Marvel Studiosin seuraavan leffan: ”Nyt kaikki puhuvat vain kissasta”

    Onnekkaimmat ovat jo nähneet Marvel Studiosin seuraavan leffan: ”Nyt kaikki puhuvat vain kissasta”

    Suomessa Captain Marvel julkaistaan maaliskuun 6. päivä, mikä...
    Brie Larson
  • Star Trekin Kapteeni Picardin oman sarjan virallinen nimi paljastettiin

    Star Trekin Kapteeni Picardin oman sarjan virallinen nimi paljastettiin

    Kapteeni Picardin omaa sarjaa ei nähdäkään Suomessa Netflixissä....
    Elokuvat
  • Pakollista nähtävää kaikille kauhufaneille: Jos katsot tänä vuonna vain yhden videon The Thing -elok...

    Pakollista nähtävää kaikille kauhufaneille: Jos katsot tänä vuonna vain yhden videon The Thing -elok...

    The Thing -remaken konseptitaiteesta on julkaistu puolen tunnin...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Uusi
Blade-elokuva on tulossa – Mutta ilman Wesley...
Dude, Where’s My Car? -hittikomedian ohjaaja on ku...
Jennifer’s Body -tähti Megan Fox palasi kauhun par...
Keanu Reevesin BRZRKR löytyy nyt Kickstarterista
Ryan Reynolds latasi koko uutuusleffansa YouTubeen...

Tekniikka uutisia

  • No vihdoinkin! DC:n Swamp Thing -sarjasta julkaistiin lupaava traileri

    No vihdoinkin! DC:n Swamp Thing -sarjasta julkaistiin lupaava traileri

    Swamp Thing -sarjan tunnelma vaikuttaa juuri oikealta. DC...
    DC Comics
  • Yksi Once Upon a Time in Hollywoodin parhaista näyttelijöistä nappasi juuri roolin Steven Spielbergi...

    Yksi Once Upon a Time in Hollywoodin parhaista näyttelijöistä nappasi juuri roolin Steven Spielbergi...

    Steven Spielberg työstää vielä vailla nimeä olevaa omaelämäkerrallista...
    Elokuvat
  • Disney paljasti uuden Star Wars -hotellin hinnat – Tähän meillä ei tule olemaan varaa ikinä

    Disney paljasti uuden Star Wars -hotellin hinnat – Tähän meillä ei tule olemaan varaa ikinä

    Star Wars: Galactic Starcruiser -hotelli avataan ensi keväänä....
    Disney
  • Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-hon Cannesin pääpalkinnon voittanut Parasite avaa Ni...

    Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-hon Cannesin pääpalkinnon voittanut Parasite avaa Ni...

    Odotettu Parasite saa Suomen ensi-iltansa Helsingin Night Visions...
    Bong Joon-ho
  • Dude, Where’s My Car? -hittikomedian ohjaaja on kuollut

    Dude, Where’s My Car? -hittikomedian ohjaaja on kuollut

    Komediaelokuvistaan tunnettu Danny Leiner on kuollut. Danny Leiner...
    Danny Leiner
  • Kaikki Marvel Studiosin elokuvat julkaistaan vihdoinkin UHD-formaatissa

    Kaikki Marvel Studiosin elokuvat julkaistaan vihdoinkin UHD-formaatissa

    Elokuvia omaan hyllyynsä kerääville Marvel-faneille tiedossa on runsaasti...
    4K
  • Uusi Glass-juliste: Bruce Willisin murtumaton supersankari palaa valkokankaalle

    Uusi Glass-juliste: Bruce Willisin murtumaton supersankari palaa valkokankaalle

    Alkuvuoden 2019 odotetuimpiin elokuviin lukeutuvasta Glassista on julkaistu...
    elokuvajulisteet
  • Kiinnostaako uusi Taru sormusten herrasta -elokuva? Melkein 2000 lukijaa vastasi The War of the Rohi...

    Kiinnostaako uusi Taru sormusten herrasta -elokuva? Melkein 2000 lukijaa vastasi The War of the Rohi...

    Uusi Lord of the Rings -elokuva paljastettiin torstaina....
    Elokuvauutiset
  • Teräsmies on biseksuaali DC Comicsin uudessa sarjakuvassa – Ihmepoika Robin tuli kaapista jo kesällä

    Teräsmies on biseksuaali DC Comicsin uudessa sarjakuvassa – Ihmepoika Robin tuli kaapista jo kesällä

    Superman: Son of Kal-El -sarjakuvassa nähdään biseksuaali Teräsmies....
    Elokuvat
  • Arvostelu: Sympaattinen Spider-Man: Far from Home on täysiverinen Marvel-tehtaan tuotos – mutta tarj...

    Arvostelu: Sympaattinen Spider-Man: Far from Home on täysiverinen Marvel-tehtaan tuotos – mutta tarj...

    Jon Wattsin ohjaama Spider-Man: Far from Home on...
    Cobie Smulders

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Netflixin Lucifer-sarjan viidennen kauden uudessa julisteessa ollaan kiusausten äärellä

    Netflixin Lucifer-sarjan viidennen kauden uudessa julisteessa ollaan kiusausten äärellä

    Lucifer jatkuu Netflixissä 21. elokuuta viidennen kauden jaksoin....
    Aimee Garcia
  • Disney vahvisti: Ainakin yksi odotetuista Marvel Studios -sarjoista saapuu Disney Plussaan vielä tän...

    Disney vahvisti: Ainakin yksi odotetuista Marvel Studios -sarjoista saapuu Disney Plussaan vielä tän...

    Disney Plus täyttää marraskuussa yhden vuoden ja sen...
    Disney Plus
  • Arvostelu | Puuduttava ja sekava Fast & Furious 9 jää kauas epätasaisen elokuvasarjan parhaista ...

    Arvostelu | Puuduttava ja sekava Fast & Furious 9 jää kauas epätasaisen elokuvasarjan parhaista ...

    Fast & Furious on todistanut olevansa muuntautumiskykyinen toimintasarja,...
    Elokuva-arvostelut

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme