Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Humankind haastaa Civilizationin, mutta jättää homman puolitiehen

Posted on 11.9.2021

Aivan liian tuttu ja turhan turvallinen 4X-peli Humankind ei uskalla viedä genreä eteenpäin.


Julkaisupäivä: 17.8.2021
Studio: Amplitude Studio
Julkaisija: SEGA
Saatavilla: PC (Windows, testattu)
Pelaajia: 1-4
Ikäraja: 12
Peliä pelattu arvostelua varten: 27 tuntia


Sid Meierin luoma Civilization-sarja on ollut 4X-strategiagenren suunnannäyttäjä jo vuodesta 1991 lähtien. Peli on saanut lukuisia haastajia – niin parempia kuin huonompiakin – mutta ihmiskunnan syntyä historian alkuhämäristä nykypäivään kaipaaville aito ja alkuperäinen sivistys on ollut käytännössä aina paras vaihtoehto. Valitettavasti Amplituden tuore Humankind ei järjestystä muuta.

Endless Space -kehittäjien uutukainen lähtee haastamaan alkuperäisen pioneerin tämän omalla tantereella tarjoamalla ihmiskunnan kehityksen läpi historian. Neoliittiselta aikakaudelta käynnistyvässä Humankindissa noudatetaan genren neljää tuttua sääntöä, laajentumista, kehitystä, valloitusta ja tutkimista, johdatellessaan omaa kulttuuria historian hämäristä kohti historiankirjoja. Käytännössä tämä toteutuu laajentamalla omaa valtakuntaa, kehittämällä teknologiaa ja valloittamalla vieraat kulttuurit joko diplomatiaan tai sodankäyntiin turvautuen.

Kaikki tuntuu vain niin tutulta ja turvalliselta, että voisi luulla pelaavansa Civilizationin seuraavaa osaa.

LUE LISÄÄ: Sid Meierin elämä ja teot – Perusteellinen katsaus pelilegendan pitkään uraan

Humankind

Humankind poikkeaa kuitenkin muutamilla merkittävillä ja omaperäisillä tavoilla totutusta. Ensinnäkään pelaajat eivät valitse enää yhtä ainoaa kulttuuria, jolla peli pelataan alusta loppuun saakka. Sen sijaan kulttuuriaan voi vaihtaa kunkin aikakauden myötä, jolloin edellisten passiiviset bonukset jäävät itämään yksiköiden ja rakennusten vaihtuessa. Tämä salliikin kasautuvien hyötyjen kirjon, jonka avulla sivilisaationsa voi esimerkiksi panostaa täysin tieteeseen tai vaihtoehtoisesti suunnan voi muuttaa kulloistakin tilannetta parhaiten tukevaksi; onko vihollinen hyökkäämässä juuri keskiajalle siirtyessä? Viikinkien lisäbonus armeijoiden vahvuuteen saattaa helpottaa puolustuksessa.

Ainoa mutta syntyy kuitenkin siinä, että valittavia sivilisaatioita on rajallinen määrä, mikä luo toisenlaisen taktisuuden pelikertoihin. Kukin sivilisaatio kehittyy aikakaudelta toiselle kerätessään saavutuksia, kuten teknologioita, ihmisiä, rahaa ja vaikutusvaltaa sekä sotavoittoja. Kun tarvittavat pisteet on kasassa, pääsee ensimmäisenä aikakaudelle ennättänyt valitsemaan seuraavan kulttuurinsa kaikista vaihtoehdoista. Viimeisenä saapuneelle on puolestaan jäljellä enää muiden jättämät jämät, jotka eivät välttämättä tue omaa laajentumispyrkimystä.

Toisaalta mitä pidempään nykyisessä aikakaudessa kitkuttelee ja kerää saavutuksia, sitä enemmän niittää kulttuurilleen mainetta. Maine ratkaisee puolestaan voittajan, joten sen kerääminen on ensisijaisen tärkeää. Vaikka loppupeli voidaankin käynnistää useammalla eri tavalla, varsinainen maine määrittelee tästä huolimatta aina voittajan. Siten toisinaan voi olla kannattavampaa pysytellä vanhassa kulttuurissa, jolloin mainetta niittää usein nopeammin.

Humankind

Valitettavasti mainebonus tekee loppupelistä myös hivenen itseään toistavan, sillä mitään muuta tavoitetta ei ole olemassa. Kaikki saavutukset ovat lisäksi aikakaudesta toiseen identtiset, joten pelityyliä ei ole edes tarve muuttaa. Vastaavasti eniten mainetta haikailevien kannattaa pyrkiä keräämään kaikkia saavutuksia, sekä rakentamaan ihmeitä ja muita menestystä lisääviä rakennelmia.

Civilizationeissa omaksi tavoitteeksi pystyi sentään ottamaan uudella pelikerralla esimerkiksi kulttuurillisen voiton tai ihmiskunnan viemisen seuraavalle planeetalle.

Humankind pyrkii myös johdattelemaan pelaajan kansakunnan läpi moraalisten valintojen ja kerronnallisten hetkien, mutta näiden toteutus jää lopulta pelkäksi metriikaksi. Oman kulttuurin suuntaa mitataan neljällä eri ideologialla, jotka kuvastavat hallitusta, taloutta, politiikkaa ja yhteiskuntaa. Nämä esitetään puolestaan kahden ääripään välillä, joiden välillä mittari liikkuu suuntaan tai toiseen tehtyjen päätösten myötä. Esimerkiksi oman kansan henkisen johtajuuden voi rajata ainoastaan miesten tai naisten keskuuteen, jolloin viisari värähtää kohti perinteitä, tai sallia se kaikille, joka edustaa progressiivisuutta.

Harmillisesti mielenkiintoinen mekaniikka sortuu lähinnä simppeleihin bonuksiin, jotka nousevat tärkeimmiksi kuin varsinainen saateteksti. Jos pelityyliksi on valittu teollisuuteen panostus, silloin piltit joutavat tehtaiden liukuhihnan eteen siinä missä aikuisetkin puhtaasti siitä saatavan edun vuoksi. Osa päätöksistä sisältää myös heikentäviä parametrejä, mutta nämä ovat usein aivan liian lyhytaikaisia, että ne aiheuttaisivat lopulta suurta huolta. Sama koskee myös yhteiskuntaoppeja, jotka tarjoavat joko-tai-tyyppisesti bonuksia tiettyihin elementteihin.

Valitettavasti myös diplomatia ja uskonto jäävät kovin vajaavaiset ja vesittävät muutoin ihan mukiinmenevää kokemusta.

Humankind

Muilta osin Humankind ei sen sijaan juuri poikkea totutusta. Taistelut saatetaan käydä erillisissä heksapohjaisissa ruuduissa, mutta ne noudattavat täsmälleen samaa logiikkaa kuin kaikki muutkin genren pelit. Yksiköillä on omat heikkoudet ja vahvuudet, minkä lisäksi maanpinta vaikuttaa näiden vahvuuteen.

Sama koskee kaupunkeja ja näihin liitettäviä läänejä, jotka muokkaavat pelityyliä hieman, mutta ei kuitenkaan merkittävästi. Yhtä lailla kaupungit kannattaa keskittää vain muutaman resurssin tuotantoon, sillä näihin erikoistuneiden piirien rakentaminen vaikuttaa heikentävästi kaupungin vakauteen. Vihollisten läänejä pystyy puolestaan houkuttelemaan omalle puolelleen joko riittävällä vaikutusvallalla tai uskonnolla, jolloin näiden asukkaat haluavat vaihtaa puolta. Tähän tosin tarvii yleensä myös riittävän armeijan tuekseen, sillä vaatimukset tehdään ainoastaan sodan uhalla. Hivenen kattavampi kaupankäynti olisikin ollut huomattavasti mielekkäämpi ratkaisu.

Vähän uniikimpia pienempiä piirteitä ovat puolestaan kunnolliset korkeuserot sekä pelin alku. Humankind opastaa itse asiassa ensikertalaiset suhteellisen hyvin 4X-genreen, sillä se ei heitä suoraan näitä altaan syvimpään päähän. Sen sijaan neoliittisillä heimoilla tutkitaan alkuun vasta ympäristöä, metsästetään ja kerätään resursseja, kunnes antiikin ajalle siirtyessä aloitetaan vasta kaupungien rakentelu. Alku onkin virkistävän poikkeuksellinen ja tukee tarjottua tematiikkaa upeasti.

Humankind

Korkeuserot eivät puolestaan ole suoranaisesti genrelle uusi juttu, mutta Humankindissa ne vaikuttavat fyysisesti yksikköjen liikkumiseen ja näkyvyyteen. Oman kaupungin voi esimerkiksi parhaimmillaan rakentaa solaan, johon ei voi hyökätä kuin yhtä ainoaa reittiä pitkin, mikä helpottaa tämän puolustusta. Maanpintojen merkitykset luonnollisesti vähentyvät teknologian kehittyessä ja aikakausien edetessä, jolloin viholliskylät voi lanata ydinpommeilla tai lennättää yksiköt perille lentokoneilla. Silti juuri maanpintojen vaihtelevat korkeuserot ovat Humankindin yksi parhaimpia piirteitä.

Peli näyttää lisäksi visuaalisesti upealta ja selkeältä, joskin käyttöliittymässä on omat outoutensa. Ja vaikka Humankind on poikkeuksellisen opettavainen aloittelijoille, 4X-genre itsessään ei ole sitä.

Humankindissa ei siten ole suoranaisesti mitään vikaa, mutta se ei tarjoa myöskään genren ystäville yhtään mitään mullistavaa. Se toimii juuri niin kuin 4X-genren edustajan kuuluukin toimia. Sen parissa saa myös vierähtämään useita kymmeniä tunteja vielä sitä seuraavaa vuoroa naputellessa. Mutta toisin kuin satoihin pelitunteihin laskettavan Civilizationin parissa, Humankindin uutuudenviehätys loppuu jo parinkymmenen tunnin jälkeen.

Se ei suinkaan ole huonosti – paitsi juuri tässä genressä.

HUMANKIND

Arvosana: 3/5

”Humankindista ei ole Civilizationin tappajaksi, mutta genren ystäville sillä on silti jotain tarjottavakseen.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/arvostelu-humankind-haastaa-civilizationin-mutta-ei-jattaa-homman-puolitiehen/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Netflixin The Witcher -sarja saa vihdoinkin jatkoa – Uusi traileri esittelee toisen tuotantokaudet t...

    Netflixin The Witcher -sarja saa vihdoinkin jatkoa – Uusi traileri esittelee toisen tuotantokaudet t...

    Netflix on julkaissut tänään uutta promomateriaalia The Witcher...
    Elokuvauutiset
  • Härski hiirimatto, GTA V, Keanu Reeves, PlayStation 5… – Nämä olivat 12 luetuinta pelijuttua vuonna ...

    Härski hiirimatto, GTA V, Keanu Reeves, PlayStation 5… – Nämä olivat 12 luetuinta pelijuttua vuonna ...

    Vuonna 2021 Muropaketin peliosion lukijoita kiinnostivat erityisesti kestohitti...
    Peliuutiset
  • Microsoft tarjoaa nyt myös Crackdownin ilmaiseksi Xboxille

    Microsoft tarjoaa nyt myös Crackdownin ilmaiseksi Xboxille

    Aiemmin Microsoft on laittanut ilmaiseksi jakoon Pro Evolution...
    Crackdown
  • Saturday Night Live -juontaja Jimmy Fallon haastoi Fortnitestä tutun Ninjan retropelihaasteeseen

    Saturday Night Live -juontaja Jimmy Fallon haastoi Fortnitestä tutun Ninjan retropelihaasteeseen

    Saturday Night Liven juontaja Jimmy Fallon uskoi voivansa...
    Fortnite
  • Kuva: Maksaisitko 1350 dollaria näistä Game Boy -lenkkareista?

    Kuva: Maksaisitko 1350 dollaria näistä Game Boy -lenkkareista?

    Freaker Sneaksin uudet Super Mario World -lenkkarit ovat...
    Game Boy
  • Arvostelu | Lost Judgment on neljän tähden jatko-osa länsimaissa yhä suositummalle Yakuza-pelisarjal...

    Arvostelu | Lost Judgment on neljän tähden jatko-osa länsimaissa yhä suositummalle Yakuza-pelisarjal...

    Hitaasti lähtevä Lost Judgment on mukaansatempaava jatko-osa vuonna...
    Judgment
  • Kuvat: Näin PlayStation 5:n voi kustomoida – Eriväriset sivulevyt ovat jo tilattavissa

    Kuvat: Näin PlayStation 5:n voi kustomoida – Eriväriset sivulevyt ovat jo tilattavissa

    PlayStation 5:n kuoret voi valita mieleisekseen. Sony on...
    Pelikonsolit
  • ”Halo-pelisarjan tietävät kaikki, mutta miksi sitten uusi Halo-peli ei kiinnosta?” | Toimittajan puh...

    ”Halo-pelisarjan tietävät kaikki, mutta miksi sitten uusi Halo-peli ei kiinnosta?” | Toimittajan puh...

    Halo on yksi pelimaailman suurimmista nimikkeistä, mutta pöhinä...
    Halo Infinite
  • Haloa älypuhelimella – Microsoftin Project xCloud streamaa konsolipelejä mobiililaitteisiin

    Haloa älypuhelimella – Microsoftin Project xCloud streamaa konsolipelejä mobiililaitteisiin

    Microsoft on julkistanut Project xCloudin, joka pyrkii mahdollistamaan...
    Microsoft
  • Resident Evil 5 ja 6 julkaistaan Switchille lokakuussa – paikallinen ja nettimoninpeli vahvistettu

    Resident Evil 5 ja 6 julkaistaan Switchille lokakuussa – paikallinen ja nettimoninpeli vahvistettu

    Switchille ilmestyy kauhupelejä kaksin kappalein, kun Resident Evil...
    Capcom

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Sisältö julki: Kaikkea tätä on luvassa Apex Legend...
Visceral, Telltale ja moni muu – Nämä 10 pelitaloa...
Arvostelu: Pelien äärettömät maailmat -uutuuskirja...
Mobiiliarvio: Myös PC:lle julkaistu The Innsmouth ...
Arvostelu: Paper
Mario: The Origami Kingin pelimaa...

Tekniikka uutisia

  • Märät unet eivät kuivu: pikkutuhma Leisure Suit Larry seikkailee nyt myös Android-laitteilla

    Märät unet eivät kuivu: pikkutuhma Leisure Suit Larry seikkailee nyt myös Android-laitteilla

    Leisure Suit Larry – Wet Dreams Don’t Dry...
    Leisure Suit Larry Wet Dreams Don't Die
  • Räppäri haastoi Fortniten kehittäjän käräjille varastettujen tanssiliikkeiden vuoksi

    Räppäri haastoi Fortniten kehittäjän käräjille varastettujen tanssiliikkeiden vuoksi

    Yhdysvaltalainen räppäri 2 Milly on haastanut Epic Gamesin...
    Epic Games
  • Arvostelu: Bayonetta & Vanquish 10th Anniversary Bundle on pakkohankinta jokaiselle hyvää toimin...

    Arvostelu: Bayonetta & Vanquish 10th Anniversary Bundle on pakkohankinta jokaiselle hyvää toimin...

    Kulttikaksikon remasteroiva juhlakokoelma ei pilaa ajan kultaamia muistoja....
    Bayonetta
  • Kuva: Näin kehittäjät piilottivat omat vitsinsä PS5:n hittipeliin

    Kuva: Näin kehittäjät piilottivat omat vitsinsä PS5:n hittipeliin

    Deathloopista löytyy koko joukko easter egg -salaisuuksia, jotka...
    Deathloop
  • Vihjeiden perusteella näyttää siltä, että seuraava Call of Duty on Modern Warfare 4

    Vihjeiden perusteella näyttää siltä, että seuraava Call of Duty on Modern Warfare 4

    Infinity War on tiputellut vihjauksia siitä, että seuraava...
    Call of Duty
  • Astralis murskasi ENCEn unelman – Suomalaisjoukkue joutui tyytymään hopeaan Katowice Majorissa

    Astralis murskasi ENCEn unelman – Suomalaisjoukkue joutui tyytymään hopeaan Katowice Majorissa

    Maailman paras ja kenties kaikkien aikojen ylivoimaisin Counter-Strike-joukkue...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Quantic Dream lupaa monia yllätyksiä tälle vuodelle, onko kyse Detroit: Become Human -jatko-osasta?

    Quantic Dream lupaa monia yllätyksiä tälle vuodelle, onko kyse Detroit: Become Human -jatko-osasta?

    Quantic Dream -studion David Cage on paljastanut, että...
    Detroid: Become Human
  • Tältä Noob Saibot näyttää Mortal Kombat 11:ssä

    Tältä Noob Saibot näyttää Mortal Kombat 11:ssä

    NetherRealm Studios on julkistanut Chicagon Comic & Entertainment...
    mortal kombat 11
  • Cyberpunk 2077:n synkkä lähitulevaisuus on pian täällä: Uudet kuvat vievät Night Cityn syövereihin

    Cyberpunk 2077:n synkkä lähitulevaisuus on pian täällä: Uudet kuvat vievät Night Cityn syövereihin

    Cyberpunk 2077:stä on julkaistu uutta kuvitusta. Cyberpunk 2077...
    Cyberpunk 2077
  • Peruutetusta Last of Us -animaatioelokuvasta vuoti kuvia

    Peruutetusta Last of Us -animaatioelokuvasta vuoti kuvia

    Sonyn kaavailemasta ja sittemmin peruuttamasta Last of Us...
    Pelit

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Metro Exoduksen uudella esittelyvideolla matkataan tunneleista aavikon keskelle

    Metro Exoduksen uudella esittelyvideolla matkataan tunneleista aavikon keskelle

    Metro: Exoduksen julkaisu lähentyy vääjäämättä, jonka vuoksi pelistä...
    metro
  • Arvostelu: Mortal Shell osoittaa, että Dark Soulsia voi matkia myös hyvällä menestyksellä

    Arvostelu: Mortal Shell osoittaa, että Dark Soulsia voi matkia myös hyvällä menestyksellä

    Cold Symmetryn uusi Mortal Shell -roolipeli kykenee juuristaan...
    Dark Souls
  • Razer esitteli näyttävän Basilisk V3 -pelihiiren

    Razer esitteli näyttävän Basilisk V3 -pelihiiren

    Razerin uusi Basilisk V3 -pelihiiri on laajasti käyttäjän...
    Pelihiiret

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme