Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Dungeons & Dragons: Dark Alliance on peli, joka ei toimi oikein millään tasolla

Posted on 10.7.2021

Dungeons & Dragons: Dark Alliance on monotonisen tylsä toimintarymistely, joka ei viihdytä millään osa-alueella.


Dungeons and DragonsJulkaisupäivä: 22.6.2021
Studio: Tuque Games
Julkaisija: Wizards of the Coast
Saatavilla: PC (Windows, testattu), PlayStation 5, Xbox Series X/S, PlayStation 4 & Xbox One
Pelaajia: 1-4
Ikäraja: 16
Peliä pelattu arvostelua varten: 17 tuntia


Vuosituhannen vaihteessa konsoleille julkaistu Baldur’s Gate: Dark Alliance on monien pelaajien rakastama Diablo-klooni, joka teki monta asiaa oikein. BioWaren kehutun roolipeliklassikon nimellä ratsastaneelle sivuprojektille on sittemmin odotettu kuumeisesti jatkoa, vaan ei ehkä aivan tällaista.

Parin vuosikymmenen takaisen pelisarjan henkisenä jatkona toimiva Dungeons & Dragons: Dark Alliance ei kajoa ainoastaan nimeen, vaan vaihtaa myös genren isometrisestä luolastomätöstä kolmannen persoonan toimintarymistelyksi. Juonellisesti peli lainaa palkitun fantasiakirjailija R. A. Salvatoren Icewind Dale -trilogian maailmaa ja seuraa perin tuttuja hahmoja näiden pyrkiessä kukistamaan Icewind Dalessa lymyilevän pahuuden.

Isosta kirjailijanimestä huolimatta Dark Alliancen tarinaan ei kannata pedata toiveitaan, sillä toteutus jää kauaksi mieleenpainuvasta. The Crystal Shard -kirjan jälkeen sijoittuvat tapahtumat lähettävät tutun sankarinelikon kitkemään jäljelle jääneet pahuuden rippeet, joita pelissä edustavat kunkin luvun loppupomot. Erilliset minikampanjan nojaavat jossain määrin huumoriin, mutta keveys onkin sitten ainoa piirre, joka kerronnasta ylipäätään jää mieleen.

Vaan eipä se pelattavuuskaan tuo juuri sen enempää helpotusta.

Dungeons and Dragons

Dungeons & Dragons: Dark Alliance on pelattavissa yhteistyössä maksimissaan neljän pelaajan kesken, ja jotta pelistä saisi ylipäätään minkäänlaista nautintoa, on kimppapelaaminen miltei elinehto. Tämä ei tosin suinkaan johdu erinomaisesta coop-toteutuksesta, vaan yksinkertaisesti siitä, että kaverin kera koko paskaa sietää aavistuksen paremmin.

Yksittäiset kampanjat on jaettu kolmeen noin parinkymmenminuuttiseen tehtävään, jotka ovat kaikki tylsiä putkijuoksuja. Tasaisin väliajoin eteneminen tyssää vihollisiin, joita edustavat fantasiagenren tutut örkit, hiisit, kääpiöt ja muut epäkuolleet. Pelin luonteen vuoksi valtaosan taisteluista voi tosin ohittaa kokonaan ja kiitää suoraan tehtävän päätteeksi odottavalle minipomolle. Tämä tekee myös kenttiin ripotelluista vaihtoehtoisista leirialueista melko turhia, sillä lenkki on harvoin kovin pitkä. Välitallennusten virkaa ajavat nuotiot täyttävät muutoin hahmojen juomaputelit täyteen, mutta nollaavat samalla kentän päätteeksi saatavan loottikertoimen.

Vastustajat sivuuttaessa menettää toki kaiken kentistä saatavan lootin, jos niitä ei ole kertaalleen käynyt tehtävän aikana jo noukkimassa. Varusteiden lisäksi tasoista saa kykyjen päivittämiseen tarvittavaa rahaa sekä aseiden parantamiseen vaadittuja kristalleja. Noukitut kamppeet eivät kuitenkaan saavu välittömästi käyttöön, vaan aina tehtävien päätteeksi tuskallisen pitkän (ja skippaamattoman) tulosruudun jälkeen. Ja kuten genrelle on niin kovin tyypillistä, kaikki on tietenkin värikoodattu surkeasta parhaaseen, joiden erot jäävät varsinkin alhaisemmilla vaikeustasoilla täysin mitättömiksi.

Dungeons and Dragons

Varsinainen pelattavuus on niin ikään tylsää nappien hakkaamista, joka muuttuu vaikeustasoa nostaessa ainoastaan nappien hakkaamisen kestävyyskisaksi. Eikä mättäminen siitä monipuolistu ensimmäisen tehtävän jälkeen.

Kullakin hahmolla on toki tasonnousun myötä avattavia kykyjä, jotka lisäävät lyöntikombinaatioiden määrää. Erilaisten vihollistyyppien vähyys ja täysin onneton tekoäly huolehtivat kuitenkin siitä, ettei moisiin tarvitse edes koskea. Varsinkin moninpelatessa vastustajat jäävät usein vain seisomaan paikoilleen, eivätkä reagoi, vaikka näitä hakkaisi. Monet pomoistakin kaatuvat ilman minkäänlaisia ongelmia, kun ne eivät voi reagoida mitenkään jatkuvien lyöntien ikeessä. Ainoa haaste korkeimmilla vaikeustasoilla syntyykin siitä, että jos viholliset onnistuvat iskemään, tappavat osumat usein kerrasta.

Ja ettei peli päästäisi pelaajiaan vain liian helpolla, mahtuu joukkoon myös liuta etenemisen pysäyttäviä bugeja. Moninpelatessa kaverin kyvyt lakkasivat toistuvasti toimimasta, eivätkä ne tulleet takaisin kuin uudelleen liittymällä. Toisella kertaa läpäistyä tehtävää ei laskettukaan toiselle viimeistellyksi, kun taas erään lopputaistelun yhteydessä itse pomo katosi kokonaan, jolloin tehtävän joutui aloittamaan alusta.

Dungeons and Dragons

Dungeons & Dragons: Dark Alliancella ei ole juurikaan pelastavia tekijöitä, vaan kaikki on toteutettu paremmin ja mielekkäämmin melkein missä tahansa muussa pelissä. Jos Drizztin, Catti-brien ja kumppaneiden kutsu käy silti jostain syystä houkuttelemaan, ota mukaan kärsimään edes kaveri tai pari – ilman niitä tätä ei kannata missään nimessä kokea.

DUNGEONS & DRAGONS: DARK ALLIANCE

”Monotonisen tylsä, buginen ja kaikin puolin karmea toimintamättö ei parane edes kaveriporukalla.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/arvostelu-dungeons-dragons-dark-alliance-on-peli-joka-ei-toimi-oikein-millaan-tasolla/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Red Dead Redemption 2:sta löytyi ikävä bugi – Voi pakottaa pelaajan aloittamaan pelaamisen alusta

    Red Dead Redemption 2:sta löytyi ikävä bugi – Voi pakottaa pelaajan aloittamaan pelaamisen alusta

    Red Dead Redemption 2:n toisesta luvusta on löytynyt...
    Pelit
  • Razerin Pro Click Mini -hiiri ja Pro Type Ultra -näppäimistö täydentävät valmistajan työkäyttöön suu...

    Razerin Pro Click Mini -hiiri ja Pro Type Ultra -näppäimistö täydentävät valmistajan työkäyttöön suu...

    Pelituotteistaan tutumpi Razer tarjoaa osaamistaan myös kotikonttoreihin. Uutuusmalleissa...
    Peliuutiset
  • Arvostelu | Assassin’s Creed: Valhalla on massiivinen viikinkiseikkailu, jonka parissa viettää miele...

    Arvostelu | Assassin’s Creed: Valhalla on massiivinen viikinkiseikkailu, jonka parissa viettää miele...

    Assassin’s Creed: Valhalla on peli, joka vetoaa varmasti...
    Assassin's Creed Valhalla
  • Myös Gigabyte ja Asus paljastivat GeForce RTX 3050 -näytönohjaimensa

    Myös Gigabyte ja Asus paljastivat GeForce RTX 3050 -näytönohjaimensa

    Gigabyte lähtee ottamaan budjettinäytönohjainten markkinaa haltuun kolmella eri...
    Asus
  • Disney maanittelee pelikehittäjiä: “Tulkaa tekemään luovia pelejä viihdevalikoimistamme.”

    Disney maanittelee pelikehittäjiä: “Tulkaa tekemään luovia pelejä viihdevalikoimistamme.”

    Disney tarjoaa kattavaa viihdevalikoimaa studioiden käytettäväksi. Disney kasvatti...
    DICE
  • Half-Life: Alyx toi Steamiin lähes miljoona uutta VR-pelaajaa

    Half-Life: Alyx toi Steamiin lähes miljoona uutta VR-pelaajaa

    Half-Life: Alyx sai pelaajat innostumaan VR-pelaamisesta sankoin joukon....
    Half-Life Alyx
  • Kysyimme Riot Gamesilta haastattelussa, voitaisiinko Valorantissa nähdä suomalaista sankaria

    Kysyimme Riot Gamesilta haastattelussa, voitaisiinko Valorantissa nähdä suomalaista sankaria

    Vierailimme jokin aika sitten Riot Gamesilla testaamassa ensi...
    Peliartikkelit
  • Rainbow Six Siegen Operation Burnt Horizon -lisäri tarkemmassa esittelyssä – tätä kaikkea pelin nelj...

    Rainbow Six Siegen Operation Burnt Horizon -lisäri tarkemmassa esittelyssä – tätä kaikkea pelin nelj...

    Ubisoft on antanut tarkempia yksityiskohtia uuden Rainbow Six...
    Pelit
  • Arvostelu: Samuraiajan Japaniin sijoittuva Ghost of Tsushima on upea kokemus, jossa Zelda kohtaa Sek...

    Arvostelu: Samuraiajan Japaniin sijoittuva Ghost of Tsushima on upea kokemus, jossa Zelda kohtaa Sek...

    Ghost of Tsushiman avoin pelimaailma kuuluu kauneimpiin, joita...
    Ghost of Tsushima
  • Traileri: Epic Games Store tarjoilee jälleen ilmaista pelattavaa – Hello Neighbor yhdistelee sopivas...

    Traileri: Epic Games Store tarjoilee jälleen ilmaista pelattavaa – Hello Neighbor yhdistelee sopivas...

    Epic Games Store jatkaa ilmaispelien jakamista. Epic Games...
    epic games store

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Videopelit aiheuttivat terrori-iskut, toteavat pol...
Arvostelu | Hell Let Loose on hieno räiskintäpeli,...
Take-Two: GTA Onlinen säännöllinen päivitys tulee ...
Testi | JBL Quantum 600 -pelikuulokkeet – Tilaääni...
Razer julkisti Nintendo Switchiä matkivan mobiilip...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu: Dota Underlordsin yksinkertainen shakkiruudukko kätkee taakseen koukuttavan strategiapeli...

    Arvostelu: Dota Underlordsin yksinkertainen shakkiruudukko kätkee taakseen koukuttavan strategiapeli...

    Niin kutsutuista Auto Battler -peleistä on hiljalleen kasvamassa...
    Dota 2
  • Jimm’s PC-Store julkisti nestejäähdytteisen tietokonemallistonsa – Mukana näyttävyyttä ja käsityön l...

    Jimm’s PC-Store julkisti nestejäähdytteisen tietokonemallistonsa – Mukana näyttävyyttä ja käsityön l...

    Jimm’s Liquid Builds -PC-mallistoon kuuluu kolme mallia: Mini...
    AMD
  • Epic Games Store on nyt avoinna – Nämä pelit tulevat myyntiin ensimmäisten joukossa

    Epic Games Store on nyt avoinna – Nämä pelit tulevat myyntiin ensimmäisten joukossa

    Fortniten kehittäjänä tunnettu Epic Games on nyt avannut...
    Epic Games
  • Half-Life: Alyx toi Steamiin lähes miljoona uutta VR-pelaajaa

    Half-Life: Alyx toi Steamiin lähes miljoona uutta VR-pelaajaa

    Half-Life: Alyx sai pelaajat innostumaan VR-pelaamisesta sankoin joukon....
    Half-Life Alyx
  • Rentouttava tasohyppely Himno on nyt saatavilla Steamista kokonaan ilmaiseksi

    Rentouttava tasohyppely Himno on nyt saatavilla Steamista kokonaan ilmaiseksi

    Kauniilla pikseligrafiikoilla toteutetussa Himnossa ei taistella vastustajia vastaan...
    Indie-pelit
  • Steamin haastanut Epic Games Store jakaa seuraavaksi kaksi ilmaista peliä kerralla: Moonlighter ja T...

    Steamin haastanut Epic Games Store jakaa seuraavaksi kaksi ilmaista peliä kerralla: Moonlighter ja T...

    Epic Games Store on aiemmin antanut ilmaiseksi yksittäisiä...
    Epic Games
  • E3: Ubisoft julkisti kuukausimaksullisen Uplay+ pelipalvelun PC:lle ja Google Stadialle

    E3: Ubisoft julkisti kuukausimaksullisen Uplay+ pelipalvelun PC:lle ja Google Stadialle

    Ubisoft lähtee haastamaan EA:n Originia, Xboxin Game Passia,...
    E3 2019
  • Jaamme nyt 75 koodia Ghost Recon Breakpointin suljettuun betaan – Toimi nopeasti, nopeat syövät hita...

    Jaamme nyt 75 koodia Ghost Recon Breakpointin suljettuun betaan – Toimi nopeasti, nopeat syövät hita...

    Ghost Recon Breakpointin suljettu betatesti järjestetään 5.-8. syyskuuta....
    Ghost Recon Breakpoint
  • Etkö kestä pelata kehnoa Fallout 76:a ilman viinaa? Ilouutinen: viinit, oluet ja drinkit ovat pian o...

    Etkö kestä pelata kehnoa Fallout 76:a ilman viinaa? Ilouutinen: viinit, oluet ja drinkit ovat pian o...

    Bethesda on luvannut lisätä Fallout 76:een mahdollisuuden panna...
    Bethesda
  • Steam uudistui: tällainen on tuore ominaisuus

    Steam uudistui: tällainen on tuore ominaisuus

    Itselle mieluisia pelejä voi nyt löytää aiempaa näppärämmin....
    Pelit

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Koripallokentille voi lähteä jo nyt, sillä NBA 2K20 -demo on ladattavissa

    Koripallokentille voi lähteä jo nyt, sillä NBA 2K20 -demo on ladattavissa

    NBA 2K20 -demo on kokeiltavissa PlayStation 4:lle, Xbox...
    NBA 2K20
  • Koetimme arvioida kiinnostavan indiepelin – Tunnin jälkeen oli pakko luovuttaa, kun korvat alkoivat ...

    Koetimme arvioida kiinnostavan indiepelin – Tunnin jälkeen oli pakko luovuttaa, kun korvat alkoivat ...

    Tarinapeli The Longest Road on Earth yrittää kertoa...
    indiepelit
  • Tällaisia ovat muodikkaat Fortnite-vaatteet, mutta maksaisitko tuhat euroa tästä takista?

    Tällaisia ovat muodikkaat Fortnite-vaatteet, mutta maksaisitko tuhat euroa tästä takista?

    Uudet Fortnite-teemaiset muotivaatteet eivät ole sieltä halvimmasta päästä....
    Fortnite

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme