Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Death Strandingin PC-versio pesee PlayStation 4 -version – piti Hideo Kojiman pelistä tai ei

Posted on 29.7.2020

Hideo Kojiman kiistelty patikkasimulaattori on PC:llä entistä kauniimpi, sulavampi ja edelleen aivan yhtä outo kokemus.


Julkaisupäivä: 14.7.2020
Studio: Kojima Productions
Julkaisija: 505 Games
Saatavilla: PlayStation 4 & PC (Wndows, testattu)
Pelaajia: 1
Ikäraja: 18
Peliä pelattu arvostelua varten: 6 tuntia


Hideo Kojiman odotettu Death Stranding julkaistiin PlayStation 4:lle viime vuoden lopulla. Luojansa ensimmäinen projekti kohutun Konami-eron jälkeen jakoi pelaajat Punaisenmeren lailla kahtia, mutta kaikki sen kokeneet liene olleet yhtä mieltä kuitenkin siitä, että jaettu kokemus on ollut jotain hyvin uniikkia. Nyt fiiliksen ja kriittisen kahtiajaon pariin päästään viimein myös PC:llä.

Muropaketin Tuukka Hämäläinen arvioi pelin jo julkaisussa, joten suosittelen perusteellisempaa arviota kaipaavien suuntaavan hänen hehkutusten pariin. Itse en tosin allekirjoita kollegani ylistyksiä nielemättä, vaan koen Death Strandingin olevan pelattavuudeltaan lähinnä itseään toistava kokemus, jolla on kuitenkin hetkensä. Palatessani PC:llä mystisen tuhon jälkeiseen kauniiseen maailmaan takaisin nämä hetket nousivat jopa ensikosketusta voimakkaammiksi, kunnes varsinainen rutiini alkoi käydä taas työstä.

Ilkeämielisimpien sanoin Death Stranding on postisimulaattori, jossa tarkoituksena on toimittaa paketteja pisteestä toiseen. Ja se on myös kaikki, mitä peli pelattavuuden osalta lopulta tarjoaa. Toki matkan edetessä käyttöön saa lisää työkaluja ja rakennuksia, mutta nämä eivät niinkään muokkaa pelattavuutta, vaan tekee toimituksesta ainoastaan vaivattomampaa. Äärimmilleen vietynä pelaaja kulkeekin käytännössä pisteestä toiselle kuin Amazonin automatisoitu drone, mikä imee nautinnon nopeammin pelistä kuin Bezos tyhjentää tilisi.

Toki myönnettäköön, että tämän automatisoidun sujuvuuden eri toimituspaikkojen välillä taanneen vuoristoradan rakentamisessa oli oma viehätyksensä, jonka pelin erinomaiset verkkotoiminnallisuudet toivat kaikkien yhteiseksi iloksi.

Pelaajalle tarjottavat työkalut jäävät silti miltei tarpeettomiksi, sillä mekaniikka ei ole tarpeeksi syvällinen toimiakseen postinjakelijoiden Snowrunnerina. Vaikka Death Strandingissa on teoriassa eritasoisia maastoja ja pakettien tasapainottelua, käytännössä näillä on hyvin vähän merkitystä. Tämä korostuu etenkin ajoneuvojen saapuessa mukaan kuvioihin. PC:llä mekaniikkaan tulee tosin pieni lisävaikeus hiiren ja näppäimistön myötä, sillä näillä ei voi hallita päähenkilön liikenopeutta esimerkiksi alamäessä samaan tapaan kuin ohjaimen tateilla. Pelaaminen onkin siten miltei suositeltavampaa padilla, vaikka ohjaus toimii ihan hyvin myös perinteisemmin keinoin.

Ylläolevasta huolimatta pelien ei toki tarvitse olla aina pelkkää haastetta ja hampaiden kiristelyä, mutta valitettavasti Death Strandingin hienot hetket ovat harvassa. Parhaimmillaan peli onkin juuri silloin, kun kamera loittonee taaemmaksi, Low Roar tai jokin muu indie-bändi alkaa soida taustalla ja pelaaja vain tallustelee Islantia mukailevan lumoavan kauniissa maisemissa meditatiivisessa mielentilassa. Vaan parhaiden mainosten lailla nämä hetket ovat vain taianomainen poikkeus todellisuudesta, joka koostuu lähinnä turruttavan tylsästä taaperruksesta laput silmillä.

Death Strandingin toinen puoli, tarina, ei ole valitettavasti paljoa sen parempi, joskin se saa näin Covid-19-aikakaudella hieman uudenlaisia piirteitä. Arvostan Tuukan lailla pelin pasifistista ideologiaa ja yhdistämisen tematiikkaa perinteisen tuhon sijaan, mikä on AAA-tasolla perin virkistävä lähestymistapa. Kojiman suuruudenhullussa visiossa on lisäksi oma vinksahtanut vetovoima, mutta sen kertomisessa keskitytään toistuvasti kaikkeen muuhun kuin itse asiaan. Kerronta ylipäätään on hyvin kömpelöä puhumattakaan Kojiman omalaatuisesta tyylistä, joka vaatii omanlaisen vastaanottimen myös pelaajalta.

Omalla kohdallani peli olisikin hyvin todennäköisesti jäänyt kesken, ellei kyseessä olisi ollut Kojiman kaltainen ikoni ja pelisivistyksen kannalta lähes pakollinen koettava. Vaan samalla nostan hänelle hattua siitä, että hän uskaltaa kokeilla rohkeasti uutta AAA-pelien parissa.

PC-käännös on onneksi kaikin puolin paras mahdollinen versio kokea Kojiman kiistelty uutukainen, joskin kyseessä on äärimmäisen upea peli myös PlayStation 4:llä.

Tietokoneella parannukset terävyyteen ja ruudunpäivitykseen tekevät kokemuksesta kuitenkin asteen mieleenpainuvamman, sillä kyseessä on ensisijaisesti visuaalinen peli. Sulava ruudunpäivitys takaa muun muassa nautinnollisemman pelattavuuden, minkä lisäksi Decima-moottorilla luodut maailmat ovat entistä kauniimpaa katseltavaa korkeammilla resoluutioilla ja paremmilla piirtoetäisyyksillä. Poikkeavuudet konsoliversioon tulevatkin lähinnä kattavammissa ja paremmissa grafiikka-asetuksissa, sillä itse peliin ei ole muutamia Half-Life-lisäyksiä lukuun ottamatta koskettu.

Täten alapuolelle lätkäisty tähtimäärä ei suinkaan viittaa epäonnistuneeseen PC-käännökseen, vaan kuvastaa ainoastaan omaa – ja Tuukan kanssa eriävää – mielipidettä Death Strandingista kokonaisuutena. Pelillisesti kokemus on yhtäläinen sekä konsolilla että tietokoneella, joten sen suhteen kannattaa valita itselleen sopivin vaihtoehto. Mutta kaikkein sulavinta, näyttävintä ja kauneinta versiota metsästävien kannattaa kääntyä suosiolla PC:n puoleen.

DEATH STRANDING (PC)

”Hideo Kojiman odotettu uutukainen sai entistä näyttävämmän version.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/arvostelu-death-strandingin-pc-versio-pesee-playstation-4-version-piti-hideo-kojiman-pelista-tai-ei/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • PlayStation 5:n ensimmäisestä pelistä paljastettiin pelikuvaa – Godfall ottaa kaiken irti tulevan ko...

    PlayStation 5:n ensimmäisestä pelistä paljastettiin pelikuvaa – Godfall ottaa kaiken irti tulevan ko...

    Godfall julkistettiin virallisesti The Game Awardsien yhteydessä. Nyt...
    Godfall
  • Star Wars Battlefront II pääsi Guinnessin ennätystenkirjaan, mutta EA on tuskin saavutuksesta kovin ...

    Star Wars Battlefront II pääsi Guinnessin ennätystenkirjaan, mutta EA on tuskin saavutuksesta kovin ...

    Star Wars Battlefront II:n mikromaksuja ympäröi julkaisun aikaan...
    EA
  • Valven Artifactin yhtäaikaisten pelaajien määrä tipahti alle tuhanteen

    Valven Artifactin yhtäaikaisten pelaajien määrä tipahti alle tuhanteen

    Valven Artifactin julkaisun jälkeiset kuukaudet ovat olleet äärimmäisen...
    Artifact
  • Myös Asus ja Gainward paljastivat GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimensa

    Myös Asus ja Gainward paljastivat GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimensa

    Kummankin valmistajan kattaukseen kuuluu kaksi näytönohjainmallia. Gainwardin uutuudet...
    Asus
  • Philips Hue -sovellukseen integraatio Spotifyn kanssa – Vaikka koko kodin valaistus musiikin tahtiin

    Philips Hue -sovellukseen integraatio Spotifyn kanssa – Vaikka koko kodin valaistus musiikin tahtiin

    Philips Hue -sovelluksen kautta hallittava valaistus saa uusia...
    Mobiiliuutiset
  • PlayStation 5 julkaistiin vuosi sitten – Mitkä ovat uuden konsolin parhaat pelit ja mitä on jäänyt k...

    PlayStation 5 julkaistiin vuosi sitten – Mitkä ovat uuden konsolin parhaat pelit ja mitä on jäänyt k...

    Sonyn uutuuskonsolia ei ole vieläkään helppoa saada käsiinsä,...
    DualSense
  • Arvostelu: Destroy All Humans!:n kierrätys on pätevää toimintaviihdettä, mutta ikä painaa ufopelin a...

    Arvostelu: Destroy All Humans!:n kierrätys on pätevää toimintaviihdettä, mutta ikä painaa ufopelin a...

    Destroy All Humans! -toimintapelin uusintaversiossa avaruusoliot kylvävät tuhoa...
    Black Forest Games
  • Razerin langattomat Nari Ultimate -pelikuulokkeet tarjoavat käyttäjälle myös värinäpalautetta

    Razerin langattomat Nari Ultimate -pelikuulokkeet tarjoavat käyttäjälle myös värinäpalautetta

    Razerin uusimpien pelikuulokkeiden Ultimate-version erikoisuus on haptinen värähtely,...
    langattomat kuulokkeet
  • Kuvat: Näin villiltä näyttää PlayStation 4 -yksinoikeuspeli Wild – kehityslimboon kadonneesta projek...

    Kuvat: Näin villiltä näyttää PlayStation 4 -yksinoikeuspeli Wild – kehityslimboon kadonneesta projek...

    PlayStation 4 -peli Wild näyttäytyy sitä kehittävän studion...
    pelikuvat
  • E3 2019 -pelimessut tulevat taas – Näin voit seurata suurimpia julkistuksia Suomessa

    E3 2019 -pelimessut tulevat taas – Näin voit seurata suurimpia julkistuksia Suomessa

    E3 2019 -pelimessut tarjoavat jälleen valtavan määrän uusia...
    E3 2019

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Äänestys:
OnePlus 8T:stä julkaistiin Cyberpunk 207...
Analyytikon mielipide: Sony tekee todella tyhmästi...
Kuva: PlayStation 5 saapui Suomeen – Veimme sen sa...
Jimm’s PC-Store julkisti nestejäähdytteisen tietok...
Overkillin The Walking Dead -pelin konsolijulkaisu...

Tekniikka uutisia

  • Koetimme arvioida kiinnostavan indiepelin – Tunnin jälkeen oli pakko luovuttaa, kun korvat alkoivat ...

    Koetimme arvioida kiinnostavan indiepelin – Tunnin jälkeen oli pakko luovuttaa, kun korvat alkoivat ...

    Tarinapeli The Longest Road on Earth yrittää kertoa...
    indiepelit
  • Final Fantasy 14:n uusi aika alkaa marraskuussa – Tutustuimme mullistavaan Endwalker-laajennukseen j...

    Final Fantasy 14:n uusi aika alkaa marraskuussa – Tutustuimme mullistavaan Endwalker-laajennukseen j...

    Marraskuu on monille Final Fantasy 14 -faneille varmasti...
    Final Fantasy
  • Xiaomi tuo markkinoille OLED TV:n – mukana myös Nvidia G-Sync -tuki

    Xiaomi tuo markkinoille OLED TV:n – mukana myös Nvidia G-Sync -tuki

    Kiinalainen valmistaja Xiaomi tunnetaan Suomessa parhaiten puhelimistaan, mutta...
    OLED
  • Philips Hue -sovellukseen integraatio Spotifyn kanssa – Vaikka koko kodin valaistus musiikin tahtiin

    Philips Hue -sovellukseen integraatio Spotifyn kanssa – Vaikka koko kodin valaistus musiikin tahtiin

    Philips Hue -sovelluksen kautta hallittava valaistus saa uusia...
    Mobiiliuutiset
  • Huonosti kävi jälleen yhden lelupelin: Ubisoftin viihdyttävä Starlink saa uutta sisältöä, mutta figu...

    Huonosti kävi jälleen yhden lelupelin: Ubisoftin viihdyttävä Starlink saa uutta sisältöä, mutta figu...

    Koko perheen scifi-seikkailu Starlink: Battle for Atlas saa...
    lelupelit
  • Kehuttu scifi-peli Talos Principle on ilmaiseksi jaossa – mutta ainoastaan tunnin ajan

    Kehuttu scifi-peli Talos Principle on ilmaiseksi jaossa – mutta ainoastaan tunnin ajan

    Epic Games Store tarjoaa parhaillaan ilmaiseksi Talos Principle...
    epic games store
  • Huhu: Rocksteadin kehittämä Superman: World’s Finest esitellään ensi viikolla

    Huhu: Rocksteadin kehittämä Superman: World’s Finest esitellään ensi viikolla

    Superman: World’s Finest saatetaan julkistaa The Game Awardseissa...
    pelihuhut
  • Kuva: Sony paljasti PlayStation 5:n logon – Nyt ei ole kyllä minkäänlaista yllätystä tarjolla…

    Kuva: Sony paljasti PlayStation 5:n logon – Nyt ei ole kyllä minkäänlaista yllätystä tarjolla…

    Sony ei todellakaan ottanut turhia riskejä tulevan konsolinsa...
    Konsolit
  • Pelimodaaja ajoi God of War -sankari Kratosin parran – tältä sodanjumala nyt näyttää

    Pelimodaaja ajoi God of War -sankari Kratosin parran – tältä sodanjumala nyt näyttää

    Jos jostain syystä inhoaa partoja, voi tuoreintakin God...
    God of War
  • Disney maanittelee pelikehittäjiä: “Tulkaa tekemään luovia pelejä viihdevalikoimistamme.”

    Disney maanittelee pelikehittäjiä: “Tulkaa tekemään luovia pelejä viihdevalikoimistamme.”

    Disney tarjoaa kattavaa viihdevalikoimaa studioiden käytettäväksi. Disney kasvatti...
    DICE

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Vihjeiden perusteella näyttää siltä, että seuraava Call of Duty on Modern Warfare 4

    Vihjeiden perusteella näyttää siltä, että seuraava Call of Duty on Modern Warfare 4

    Infinity War on tiputellut vihjauksia siitä, että seuraava...
    Call of Duty
  • Kehittäjä: “God of War, Horizon Zero Dawn ja Death Stranding ovat näyttäviä taidesuunnittelun takia,...

    Kehittäjä: “God of War, Horizon Zero Dawn ja Death Stranding ovat näyttäviä taidesuunnittelun takia,...

    Erään studion luova johtaja on todennut haastattelussa, että...
    Death Stranding
  • Anthemista julkaistiin kokonaisen tehtävän verran uutta pelikuvaa

    Anthemista julkaistiin kokonaisen tehtävän verran uutta pelikuvaa

    BioWare ja EA ovat julkaisseet ensi helmikuussa saapuvasta...
    Anthem

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme