Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Birds of Prey on räväkkä ja energinen supersankarileffa, jossa on kaikuja Tank Girlistä, Deadpoolista ja John Wickistä

Posted on 5.2.2020

Suicide Squadin jatkoksi kirjoitettu Harley Quinn -elokuva Birds of Prey seisoo omilla, väkivaltaisen räväköillä ja vahvasti feministisillä jaloillaan. Margot Robbien tähdittämä toimintaelokuva nousee viimeaikaisten DC-elokuvien parhaimmistoon.


Ensi-ilta: 7.2.2020
Alkuperäisnimi: Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn
Ohjaus: Cathy Yan
Käsikirjoitus: Christina Hobson
Pääosissa: Margot Robbie, Mary Elizabeth Winstead, Jurnee Smollett-Bell, Rosie Perez, Ella Jay Basco, Ewan McGregor
Pituus: 109 minuuttia
Ikäraja: K16


DC:n uusimmassa sarjakuvafilmatisoinnissa rähisee räväkkä naisenergia, joka muistuttaa olemassaolostaan Cathy Yanin ohjaaman ja Christina Hobsonin käsikirjoittaman, aikuisille suunnatun toimintaelokuvan joka hetkessä. Harley Quinnin sarjakuvamaisen väkivaltainen emansipaatio huokuu kaikessa sekopäisyydessään voimaannuttavuutena myös elokuvateatterin katsomoon.

Suicide Squadin (2016) mielenkiintoisimmasta hahmosta, Margot Robbien esittämästä Harley Quinnista, kertova elokuva heittää feminisminsä katsojan silmille räkäisesti nauraen. Nimihirviöllä paiskattu Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn on värikäs, ylilyövä, hauska ja erittäin sarjakuvamainen toimintamättö, jonka keskushahmot eivät ole perinteisesti genren elokuvissa nähtyjä naisia. Naisporukka esitetään – sarjakuvahahmoinakin – ihmisinä. Ihmisinä, joiden ajatukset voisivat olla kenen tahansa ja jotka syövät välillä epäterveellisesti, juovat joskus vähän liikaakin, ja jopa sitovat taistelun melskeessä pitkät hiuksensa kiinni.

Vaikka millään ei ole tässä vauhdikkaassa ja väkivaltaisessa perseille potkimisessa paskankaan väliä, niin silti Birds of Prey onnistuu pitämään hahmonsa hämmentävän hyvin emotionaalisesti kiinnostavina.

Elokuvan nimessäkin kaikuva vapautuminen näkyy ja tuntuu vahvana myös elokuvateatterin puolella. Eikä tunne varmastikaan rajoitu pelkästään yleisön naispuolikkaaseen. Samaa voimaantumista voivat kokea myös itsensä mieheksi tuntevat, kun pitkään vähemmistöön sijoitettu yhteiskunnan puolikas alkaa vihdoin ottaa omaa tilaansa myös toiminta- ja sarjakuvaelokuvien puolella.

Birds of Prey sijoittuu kronologisesti Suicide Squadin jälkeiseen aikaan. Harley ja Jokeri ovat eronneet, mikä on särkenyt Harleyn sydämen. Ensimmäistä kertaa elämässään nainen on kunnolla omillaan, ilman kenenkään muun kuin hupaisasti nimetyn lemmikkihyeenansa vaatimuksia. Hän tarvitsee kuitenkin todellisen irtioton eksästään – ja parhaat ideathan saadaan aina humalassa.

Tämän irtioton jälkeen Harley saa peräänsä koko Gothamin niljakkeet, jotka ovat aiemmin pysyneet loitolla pelätessään Jokeria. Yksi näistä on Ewan McGregorin esittämä rikas ja väkivaltainen nilkki Roman Sionis, joka tunnetaan myös nimellä Black Mask. Kuvioon liittyy olennaisesti myös kallisarvoinen timantti.

Birds of Preyn tarina ei kulje lineaarisesti yhdestä pisteestä toiseen, vaan se palailee ajoittain taaksepäin selvittelemään tapahtumien taustoja. Näin Harley liitetään rikkonaisen kronologian kautta pikkuhiljaa osaksi suurempaa kuviota, johon kuuluu kovia kokenut rikosetsivä, mafiaprinsessa, laululintunen ja nuori taskuvaras. Tyylillisesti tämä on oikein onnistunut veto. Mutta kuten hyvin usein genren elokuvissa, loppua kohden käsikirjoituksessa on havaittavissa latistumista ja kovalla vauhdilla alkanut puhti tahtoo hyytyä.

Kokonaisuutena tarinan kaari ei mullista maailmaa, mutta harvapa sarjakuvaan pohjautuva elokuva sellaiseen tähtääkään. Birds of Preyn viehätys liittyy sen räjähtävän komeaan toimintaan, sarjakuvamaiseen visuaalisuuteen ja etenkin räväköihin hahmoihin.

Birds of Preyn naishahmoja ei ole kirjoitettu pelkiksi miehisen katseen kohteeksi. On ihailtavaa nähdä keskeisessä näyttelijäkaartissa monennäköinen ja -ikäinen kokoelma naishahmoja: Renee Montoyaa esittävä Rosie Perez on jo yli 50-vuotias, perimältään puertoricolainen, Huntressia esittävä Mary Elizabeth Winstead nähdään lyhyessä tukassa, peittävät vaatteet päällä, Black Canarya esittää osittain afroamerikkalainen Jurnee Smollett-Bell, ja syntyperältään aasialainen, nuori Ella Jay Basco tekee Cassandra Cainina uransa ensimmäisen roolin näytelmäelokuvassa. Jopa visuaalista silmää miellyttävä Robbie päästetään perinteisen seksisymbolin ikeestä.

McGregorin Romanista tulee – ehkä hieman huvittavasti – mieleen näyttelijän hahmo Todd Haynesin vuonna 1998 ohjaamassa Velvet Goldminessa. Kilttikasvoinen näyttelijä istuu kuitenkin niljakkeen rooliin mainiosti, minkä vuoksi hän on parhaimmillaan niissä kohtauksissa, missä hänen kasvojaan ei ole peitetty Black Maskin naamiolla. Chris Messina puolestaan esittää Romanin kätyriä/rakastettua, Zsaszia, lähes tunnistamattomana blondina.

Naisenergiasta huolimatta ei voi väittää, että Birds of Prey olisi toimintaelokuva pelkästään naiskatsojille. Ikärajakseen Suomessakin K16 saaneen elokuvan visuaalisuudessa on paljon samaa kuin vuoden 1995 Tank Girlissä ja verisessä, komean koreografian toimintamätössä puolestaan paljon samaa kuin John Wick -elokuvissa (Chad Stahelski onkin ollut mukana elokuvan teossa). Sitä myös höystetään jonkinasteisella Deadpool-huumorilla.

Elokuvassa nähtävien yksityiskohtien määrä on niin valtava, ettei kaikkea mitenkään ennätä huomata yhdellä katselukerralla. Onneksi Birds of Preyn katsoo mieluusti toistamiseenkin.

Jokeriin viitataan niin moneen otteeseen, että osa katsojista saattaa kaivata myös hahmon itsensä näkemistä. Jared Leto kuitenkin loistaa poissaolollaan, mikä on vain hyvä asia. Näin Birds of Prey pääsee toimimaan paremmin Harley Quinnin omana elokuvana – eksä saa suosiolla jäädä eksäksi.

Lopputekstien jälkeen kärsivällisille katsojille on luvassa vielä pieni vitsi. Tosin vain hyvin pieni.

BIRDS OF PREY: AND THE FANTABULOUS EMANCIPATION OF ONE HARLEY QUINN

3,5/5
”Jokeria ei jäädä kaipaamaan Harley Quinnin omassa elokuvassa, joka luottaa vahvasti naisenergiaan ja sarjakuvamaiseen väkivaltaan.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-birds-of-prey-on-ravakka-supersankarielokuva-jossa-on-kaikuja-tank-girlista-deadpoolista-ja-john-wickista/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • HBO oli huolissaan, pysyisikö James Gandolfini elossa The Sopranosin kuvausten loppuun asti

    HBO oli huolissaan, pysyisikö James Gandolfini elossa The Sopranosin kuvausten loppuun asti

    James Gandolfini katosi useamman kerran kesken Sopranos-sarjan kuvausten...
    Elokuvat
  • Keanu Reevesin kone teki pakkolaskun – Matrix-tähti jatkoi matkaa bussilla muiden matkustajien kanss...

    Keanu Reevesin kone teki pakkolaskun – Matrix-tähti jatkoi matkaa bussilla muiden matkustajien kanss...

    Keanu Reeves nähdään jälleen palkkatappaja John Wickin roolissa...
    Elokuvat
  • Sam Raimi alkaa tehdä Doctor Strangen jatko-osaa yllättävänkin pian, paljasti rooliin palaava Benedi...

    Sam Raimi alkaa tehdä Doctor Strangen jatko-osaa yllättävänkin pian, paljasti rooliin palaava Benedi...

    Näillä näkymin Doctor Strange in the Multiverse of...
    Benedict Cumberbatch
  • Bodyguard-traileri: Game of Thrones -tähden Englannissa ennätyksiä rikkonut sarja saapuu Netflixiin

    Bodyguard-traileri: Game of Thrones -tähden Englannissa ennätyksiä rikkonut sarja saapuu Netflixiin

    BBC:n Bodyguard-sarja keräsi kriitikoiden kehut ja rikkoi katsojaennätyksiä....
    BBC One
  • Independence Day -ohjaajalta suoraa puhetta: “Jatko-osa olisi pitänyt jättää kokonaan tekemättä Will...

    Independence Day -ohjaajalta suoraa puhetta: “Jatko-osa olisi pitänyt jättää kokonaan tekemättä Will...

    Tehostespekaatteli Independence Day sai hirveän vääntämisen jälkeen jatko-osan...
    Elokuvauutiset
  • Viikon leffauutiset: Deadpool suututti mormonit, 007:n alkoholiongelma, testissä IMAX-sali, huippule...

    Viikon leffauutiset: Deadpool suututti mormonit, 007:n alkoholiongelma, testissä IMAX-sali, huippule...

    Muropaketin toimitus kokosi samalle sivulle kaikki viikon 50/2018...
    Elokuvauutiset
  • Koko DocPoint-festivaalin ohjelmiston voi katsoa nyt kotona – Ota haltuun ainakin Tavastia-dokumentt...

    Koko DocPoint-festivaalin ohjelmiston voi katsoa nyt kotona – Ota haltuun ainakin Tavastia-dokumentt...

    Kokonaan verkkofestarina järjestettävän DocPoint-festivaalin ohjelmistosta löytyy melkoinen määrä...
    DocPoint
  • Vuoden 2021 näyttävin scifi-sarja saa jatkoa, ja tarinan kannalta oikein hyvä niin

    Vuoden 2021 näyttävin scifi-sarja saa jatkoa, ja tarinan kannalta oikein hyvä niin

    Laura Birnin tähdittämän Foundation-sarjan toinen kausi varmistui saman...
    Apple TV+ sarjat
  • Arvostelu: Turha lähteä torille – suomalaisohjaajan HBO Nordicilla nähtävä Trackers-sarja on harmitt...

    Arvostelu: Turha lähteä torille – suomalaisohjaajan HBO Nordicilla nähtävä Trackers-sarja on harmitt...

    Jyri Kähösen ohjaama kuusiosainen Trackers on niin perinteinen...
    Brendon Daniels
  • Äänestys: Mitä mieltä olet seuraavan Batman-elokuvan Batmobilesta?

    Äänestys: Mitä mieltä olet seuraavan Batman-elokuvan Batmobilesta?

    Matt Reeves paljasti eilen maailmalle, miltä Batmanin klassikkokiesi...
    Batman

Aiheeseen liittyvät artikkelit

“Me emme vaadi Netflixiltä mitään korvauksia”, ilm...
Verkkofestarina järjestettävän DocPointin ohjelmis...
Matrix Resurrectionsin uusi traileri julkaistu – 1...
Songbird-traileri: Michael Bayn uusi koronaelokuva...
Juliste paljastaa uuden Star Trek: Lower Decks -sa...

Tekniikka uutisia

  • Näyttelijä Albert Finney on kuollut – Big Fish -tähden viimeiseksi elokuvaksi jäi 007: Skyfall

    Näyttelijä Albert Finney on kuollut – Big Fish -tähden viimeiseksi elokuvaksi jäi 007: Skyfall

    Pitkän linjan brittinäyttelijä Albert Finney on kuollut. Miller’s...
    Albert Finney
  • Toimittajan puheenvuoro: “Naisia ei saisi päästää arvostelemaan Ramboja” – Miesten elokuvat ja naist...

    Toimittajan puheenvuoro: “Naisia ei saisi päästää arvostelemaan Ramboja” – Miesten elokuvat ja naist...

    Aiemmin tällä viikolla julkaistu Rambo: Last Blood sai...
    Elokuva-artikkelit
  • Wesley Snipes kertoi mielipiteensä Marvelin uudesta Blade-elokuvasta ja sen pääosanesittäjästä

    Wesley Snipes kertoi mielipiteensä Marvelin uudesta Blade-elokuvasta ja sen pääosanesittäjästä

    Blade-rebootin pääosassa nähdään Wesley Snipesin sijaan Mahershala Ali. Marvel...
    Blade
  • Tämä kuva osoittaa selvästi, miten huono sarja Simpsoneista on tullut 1990-luvun kultakauden jälkeen

    Tämä kuva osoittaa selvästi, miten huono sarja Simpsoneista on tullut 1990-luvun kultakauden jälkeen

    Moni vanha Simpsons-fani on sitä mieltä, että Foxin...
    Elokuvauutiset
  • Bodyguard-traileri: Game of Thrones -tähden Englannissa ennätyksiä rikkonut sarja saapuu Netflixiin

    Bodyguard-traileri: Game of Thrones -tähden Englannissa ennätyksiä rikkonut sarja saapuu Netflixiin

    BBC:n Bodyguard-sarja keräsi kriitikoiden kehut ja rikkoi katsojaennätyksiä....
    BBC One
  • Unelmien sielunmessu -tähti jakoi vanhan koulukuvansa – Tälle hymypojalle emme kyllä kaljaa kauppais...

    Unelmien sielunmessu -tähti jakoi vanhan koulukuvansa – Tälle hymypojalle emme kyllä kaljaa kauppais...

    Uusi syksy ja uusi kouluvuosi. Unelmien sielunmessua, Fight...
    Elokuvauutiset
  • Midway-traileri: Tältä näyttää Independence Day -ohjaajan uusi WWII-elokuva

    Midway-traileri: Tältä näyttää Independence Day -ohjaajan uusi WWII-elokuva

    Roland Emmerichin ohjaama sotaelokuva Midway saa ensi-iltansa marraskuussa....
    Ed Skrein
  • Gravity- ja Children of Men -ohjaaja Alfoso Cuarónin Loistava tulevaisuus löytyy nyt suoratoistona S...

    Gravity- ja Children of Men -ohjaaja Alfoso Cuarónin Loistava tulevaisuus löytyy nyt suoratoistona S...

    Ennen uransa suurimpia hittejä – Ja äitiäs kans,...
    Elokuvauutiset
  • Neljännen Matrix-elokuvan Suomen ensi-ilta siirtyi taas – Ensimmäisten näytösten liput ovat nyt myyn...

    Neljännen Matrix-elokuvan Suomen ensi-ilta siirtyi taas – Ensimmäisten näytösten liput ovat nyt myyn...

    Matrix Resurrectionsin virallinen ensi-iltapäivä oli Suomessa ensin 22....
    Elokuvauutiset
  • Star Wars -sarja Boba Fettin ensimmäinen jakso löytyy nyt Disney+:sta – Mutta kuka palkkionmetsästäj...

    Star Wars -sarja Boba Fettin ensimmäinen jakso löytyy nyt Disney+:sta – Mutta kuka palkkionmetsästäj...

    The Book of Boba Fett -sarja jatkuu suoraan...
    Boba Fett

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Tänään tv:ssä: Tämä Bruce Willisin leffa pohjautuu sarjakuvaan, josta et ole koskaan kuullutkaan

    Tänään tv:ssä: Tämä Bruce Willisin leffa pohjautuu sarjakuvaan, josta et ole koskaan kuullutkaan

    Vuoden 2010 toimintakomediahitti Red sai jatko-osan vuonna 2013....
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu: Undone on upea scifi-sarja – Harmi että se on piilotettu katsojilta niin tehokkaasti

    Arvostelu: Undone on upea scifi-sarja – Harmi että se on piilotettu katsojilta niin tehokkaasti

    Amazonin Prime Videossa nähtävä Undone on oikean elämän...
    Amazon
  • Arvostelu | Oscar Isaac loistaa The Card Counter -elokuvassa, joka on Taksikuskin henkinen jatko-osa

    Arvostelu | Oscar Isaac loistaa The Card Counter -elokuvassa, joka on Taksikuskin henkinen jatko-osa

    Oscar Isaac uhkapelaa elämällään upean järkyttävässä The Card...
    Elokuva-arvostelu

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme