Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Birds of Prey on räväkkä ja energinen supersankarileffa, jossa on kaikuja Tank Girlistä, Deadpoolista ja John Wickistä

Posted on 5.2.2020

Suicide Squadin jatkoksi kirjoitettu Harley Quinn -elokuva Birds of Prey seisoo omilla, väkivaltaisen räväköillä ja vahvasti feministisillä jaloillaan. Margot Robbien tähdittämä toimintaelokuva nousee viimeaikaisten DC-elokuvien parhaimmistoon.


Ensi-ilta: 7.2.2020
Alkuperäisnimi: Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn
Ohjaus: Cathy Yan
Käsikirjoitus: Christina Hobson
Pääosissa: Margot Robbie, Mary Elizabeth Winstead, Jurnee Smollett-Bell, Rosie Perez, Ella Jay Basco, Ewan McGregor
Pituus: 109 minuuttia
Ikäraja: K16


DC:n uusimmassa sarjakuvafilmatisoinnissa rähisee räväkkä naisenergia, joka muistuttaa olemassaolostaan Cathy Yanin ohjaaman ja Christina Hobsonin käsikirjoittaman, aikuisille suunnatun toimintaelokuvan joka hetkessä. Harley Quinnin sarjakuvamaisen väkivaltainen emansipaatio huokuu kaikessa sekopäisyydessään voimaannuttavuutena myös elokuvateatterin katsomoon.

Suicide Squadin (2016) mielenkiintoisimmasta hahmosta, Margot Robbien esittämästä Harley Quinnista, kertova elokuva heittää feminisminsä katsojan silmille räkäisesti nauraen. Nimihirviöllä paiskattu Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn on värikäs, ylilyövä, hauska ja erittäin sarjakuvamainen toimintamättö, jonka keskushahmot eivät ole perinteisesti genren elokuvissa nähtyjä naisia. Naisporukka esitetään – sarjakuvahahmoinakin – ihmisinä. Ihmisinä, joiden ajatukset voisivat olla kenen tahansa ja jotka syövät välillä epäterveellisesti, juovat joskus vähän liikaakin, ja jopa sitovat taistelun melskeessä pitkät hiuksensa kiinni.

Vaikka millään ei ole tässä vauhdikkaassa ja väkivaltaisessa perseille potkimisessa paskankaan väliä, niin silti Birds of Prey onnistuu pitämään hahmonsa hämmentävän hyvin emotionaalisesti kiinnostavina.

Elokuvan nimessäkin kaikuva vapautuminen näkyy ja tuntuu vahvana myös elokuvateatterin puolella. Eikä tunne varmastikaan rajoitu pelkästään yleisön naispuolikkaaseen. Samaa voimaantumista voivat kokea myös itsensä mieheksi tuntevat, kun pitkään vähemmistöön sijoitettu yhteiskunnan puolikas alkaa vihdoin ottaa omaa tilaansa myös toiminta- ja sarjakuvaelokuvien puolella.

Birds of Prey sijoittuu kronologisesti Suicide Squadin jälkeiseen aikaan. Harley ja Jokeri ovat eronneet, mikä on särkenyt Harleyn sydämen. Ensimmäistä kertaa elämässään nainen on kunnolla omillaan, ilman kenenkään muun kuin hupaisasti nimetyn lemmikkihyeenansa vaatimuksia. Hän tarvitsee kuitenkin todellisen irtioton eksästään – ja parhaat ideathan saadaan aina humalassa.

Tämän irtioton jälkeen Harley saa peräänsä koko Gothamin niljakkeet, jotka ovat aiemmin pysyneet loitolla pelätessään Jokeria. Yksi näistä on Ewan McGregorin esittämä rikas ja väkivaltainen nilkki Roman Sionis, joka tunnetaan myös nimellä Black Mask. Kuvioon liittyy olennaisesti myös kallisarvoinen timantti.

Birds of Preyn tarina ei kulje lineaarisesti yhdestä pisteestä toiseen, vaan se palailee ajoittain taaksepäin selvittelemään tapahtumien taustoja. Näin Harley liitetään rikkonaisen kronologian kautta pikkuhiljaa osaksi suurempaa kuviota, johon kuuluu kovia kokenut rikosetsivä, mafiaprinsessa, laululintunen ja nuori taskuvaras. Tyylillisesti tämä on oikein onnistunut veto. Mutta kuten hyvin usein genren elokuvissa, loppua kohden käsikirjoituksessa on havaittavissa latistumista ja kovalla vauhdilla alkanut puhti tahtoo hyytyä.

Kokonaisuutena tarinan kaari ei mullista maailmaa, mutta harvapa sarjakuvaan pohjautuva elokuva sellaiseen tähtääkään. Birds of Preyn viehätys liittyy sen räjähtävän komeaan toimintaan, sarjakuvamaiseen visuaalisuuteen ja etenkin räväköihin hahmoihin.

Birds of Preyn naishahmoja ei ole kirjoitettu pelkiksi miehisen katseen kohteeksi. On ihailtavaa nähdä keskeisessä näyttelijäkaartissa monennäköinen ja -ikäinen kokoelma naishahmoja: Renee Montoyaa esittävä Rosie Perez on jo yli 50-vuotias, perimältään puertoricolainen, Huntressia esittävä Mary Elizabeth Winstead nähdään lyhyessä tukassa, peittävät vaatteet päällä, Black Canarya esittää osittain afroamerikkalainen Jurnee Smollett-Bell, ja syntyperältään aasialainen, nuori Ella Jay Basco tekee Cassandra Cainina uransa ensimmäisen roolin näytelmäelokuvassa. Jopa visuaalista silmää miellyttävä Robbie päästetään perinteisen seksisymbolin ikeestä.

McGregorin Romanista tulee – ehkä hieman huvittavasti – mieleen näyttelijän hahmo Todd Haynesin vuonna 1998 ohjaamassa Velvet Goldminessa. Kilttikasvoinen näyttelijä istuu kuitenkin niljakkeen rooliin mainiosti, minkä vuoksi hän on parhaimmillaan niissä kohtauksissa, missä hänen kasvojaan ei ole peitetty Black Maskin naamiolla. Chris Messina puolestaan esittää Romanin kätyriä/rakastettua, Zsaszia, lähes tunnistamattomana blondina.

Naisenergiasta huolimatta ei voi väittää, että Birds of Prey olisi toimintaelokuva pelkästään naiskatsojille. Ikärajakseen Suomessakin K16 saaneen elokuvan visuaalisuudessa on paljon samaa kuin vuoden 1995 Tank Girlissä ja verisessä, komean koreografian toimintamätössä puolestaan paljon samaa kuin John Wick -elokuvissa (Chad Stahelski onkin ollut mukana elokuvan teossa). Sitä myös höystetään jonkinasteisella Deadpool-huumorilla.

Elokuvassa nähtävien yksityiskohtien määrä on niin valtava, ettei kaikkea mitenkään ennätä huomata yhdellä katselukerralla. Onneksi Birds of Preyn katsoo mieluusti toistamiseenkin.

Jokeriin viitataan niin moneen otteeseen, että osa katsojista saattaa kaivata myös hahmon itsensä näkemistä. Jared Leto kuitenkin loistaa poissaolollaan, mikä on vain hyvä asia. Näin Birds of Prey pääsee toimimaan paremmin Harley Quinnin omana elokuvana – eksä saa suosiolla jäädä eksäksi.

Lopputekstien jälkeen kärsivällisille katsojille on luvassa vielä pieni vitsi. Tosin vain hyvin pieni.

BIRDS OF PREY: AND THE FANTABULOUS EMANCIPATION OF ONE HARLEY QUINN

3,5/5
”Jokeria ei jäädä kaipaamaan Harley Quinnin omassa elokuvassa, joka luottaa vahvasti naisenergiaan ja sarjakuvamaiseen väkivaltaan.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-birds-of-prey-on-ravakka-supersankarielokuva-jossa-on-kaikuja-tank-girlista-deadpoolista-ja-john-wickista/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Mikä on vuoden 2021 odotetuin Marvel-elokuva? – Kaksi leffaa nousi ylitse muiden, kun 800 lukijaa ke...

    Mikä on vuoden 2021 odotetuin Marvel-elokuva? – Kaksi leffaa nousi ylitse muiden, kun 800 lukijaa ke...

    Kysyimme juhannusaattona Muropaketin lukijoilta, mitä Marvelin sarjakuvista ammentavaa...
    Black Widow
  • Uusi Robin Hood -elokuva on jo nyt yksi vuoden suurimmista flopeista – ensi-ilta Suomessa perjantain...

    Uusi Robin Hood -elokuva on jo nyt yksi vuoden suurimmista flopeista – ensi-ilta Suomessa perjantain...

    Uuden Robin Hoodin pääosissa nähdään Kingsman-tähti Taron Egerton...
    Elokuvat
  • Kuva: Aidonkokoinen Alien-patsas maksaa maltaita ja vie varmasti yöunet

    Kuva: Aidonkokoinen Alien-patsas maksaa maltaita ja vie varmasti yöunet

    Juuri markkinoille saapunut keräilypatsas on kuin kotonaan todellisen...
    Alien
  • Leonardo DiCaprio esittää pääosaa Guillermo del Toron seuraavassa elokuvassa, joka kuulostaa yllättä...

    Leonardo DiCaprio esittää pääosaa Guillermo del Toron seuraavassa elokuvassa, joka kuulostaa yllättä...

    Guillermo del Toro alkaa kuvata seuraavaa elokuvaansa Torontossa...
    Elokuvat
  • Sylvester Stallone lopetti Rambo 5:n kuvaukset ja lähetti viestin faneilleen: “Se oli nyt siinä”

    Sylvester Stallone lopetti Rambo 5:n kuvaukset ja lähetti viestin faneilleen: “Se oli nyt siinä”

    Rambon seikkailut valkokankaalla alkoivat vuona 1982. Pian on...
    Elokuvauutiset
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 6: Voita omaksesi Loki-fanituotepaketti

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 6: Voita omaksesi Loki-fanituotepaketti

    Muropaketin suuressa jouluarvonnassa 2021 on jaossa 12 palkintoa...
    Elokuvauutiset
  • Klaus-traileri: Netflix on tehnyt elokuvan joulupukista, vaikkei selvästi edes tiedä mistä hahmo on ...

    Klaus-traileri: Netflix on tehnyt elokuvan joulupukista, vaikkei selvästi edes tiedä mistä hahmo on ...

    Joulupukki on kotoisin Suomesta, Korvatunturilta. Tämän tietää jokainen...
    elokuvatrailerit
  • Arvostelu | Puuduttava ja sekava Fast & Furious 9 jää kauas epätasaisen elokuvasarjan parhaista ...

    Arvostelu | Puuduttava ja sekava Fast & Furious 9 jää kauas epätasaisen elokuvasarjan parhaista ...

    Fast & Furious on todistanut olevansa muuntautumiskykyinen toimintasarja,...
    Elokuva-arvostelut
  • Tänään tv:ssä: Yksi kaikkien aikojen synkimmistä elokuvista – Koko ajan sataa ja lopussa kaikki mene...

    Tänään tv:ssä: Yksi kaikkien aikojen synkimmistä elokuvista – Koko ajan sataa ja lopussa kaikki mene...

    Miten hyvin David Fincherin vuoden 1995 mestariteos Seven...
    Elokuvauutiset
  • Pedro Pascal esittää pääosaa historian ensimmäisessä näytellyssä Star Wars -sarjassa

    Pedro Pascal esittää pääosaa historian ensimmäisessä näytellyssä Star Wars -sarjassa

    Disney+ -suoratoistopalvelussa ensi vuonna käynnistyvän Star Wars: The...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Arvostelu: Midsommar on Ari Asterin painostava kau...
Avengers: Endgamen elokuvalippuja myydään nyt USA:...
Kuva: Rey vs. Darth Vader – Tältä näyttää uusi Sta...
Jauhot suuhun: Captain
Marvel -tähti vastasi “hymy...
Matrix Resurrectionsin uusi traileri julkaistu – 1...

Tekniikka uutisia

  • Dyyni-ohjaaja Denis Villeneuve tekee jälleen yhteistyötä Jake Gyllenhaalin kanssa – Luvassa Jo Nesbø...

    Dyyni-ohjaaja Denis Villeneuve tekee jälleen yhteistyötä Jake Gyllenhaalin kanssa – Luvassa Jo Nesbø...

    Denis Villeneuve ohjaa HBO:lle Jo Nesbøn Isänsä poika -kirjaan...
    Denis Villeneuve
  • Quentin Tarantinon uusi teos julkaistaan ensi viikolla – Traileri on niin hurja, että se on piilotet...

    Quentin Tarantinon uusi teos julkaistaan ensi viikolla – Traileri on niin hurja, että se on piilotet...

    Quentin Tarantinon uran ensimmäinen romaani saapuu Suomessakin kirjakauppoihin...
    Elokuvauutiset
  • Oletko huomannut? Pulp Fictionista tuttu takki palasi Bruce Willisin päälle toisessa 1990-luvun elok...

    Oletko huomannut? Pulp Fictionista tuttu takki palasi Bruce Willisin päälle toisessa 1990-luvun elok...

    TV5 esittää tiistain ja keskiviikon välisenä yönä Bruce...
    Elokuvauutiset
  • Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-hon Cannesin pääpalkinnon voittanut Parasite avaa Ni...

    Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-hon Cannesin pääpalkinnon voittanut Parasite avaa Ni...

    Odotettu Parasite saa Suomen ensi-iltansa Helsingin Night Visions...
    Bong Joon-ho
  • Kuvat: Marvel Studiosin uusimmassa leffassa nähtiin melkein Iron Man -haarniskoihin puettu zombiarme...

    Kuvat: Marvel Studiosin uusimmassa leffassa nähtiin melkein Iron Man -haarniskoihin puettu zombiarme...

    Varoitus! Luvassa juonipaljastuksia Spider-Man: Far From Homesta. Marvel...
    Elokuvauutiset
  • Jason Momoa tarjosi uutta tietoa Aquamanin jatko-osasta: “Parta tulee takaisin siihen mennessä”

    Jason Momoa tarjosi uutta tietoa Aquamanin jatko-osasta: “Parta tulee takaisin siihen mennessä”

    Aquaman 2 valmistuu vasta vuonna 2022, mutta työ...
    Aquaman
  • Netflix lopettaa haukutuimman Marvel-sarjansa – Hahmon näyttelijä: “Tämä on minulle uusi alku”

    Netflix lopettaa haukutuimman Marvel-sarjansa – Hahmon näyttelijä: “Tämä on minulle uusi alku”

    Vaikka Iron Fistin ensimmäinen tuotantokausi oli Netflixin Marvel-sarjoista...
    Elokuvauutiset
  • Kuvat: näin tyylikkäänä nopsajalkaa ei ole nähty – God of War -taiteilija uudisti Sonic-siilin

    Kuvat: näin tyylikkäänä nopsajalkaa ei ole nähty – God of War -taiteilija uudisti Sonic-siilin

    Sonic näyttäytyy tuoreessa kuvassa aivan uudenlaisessa valossa. Tuoreimman...
    Elokuvat
  • Wesley Snipes kertoi mielipiteensä Marvelin uudesta Blade-elokuvasta ja sen pääosanesittäjästä

    Wesley Snipes kertoi mielipiteensä Marvelin uudesta Blade-elokuvasta ja sen pääosanesittäjästä

    Blade-rebootin pääosassa nähdään Wesley Snipesin sijaan Mahershala Ali. Marvel...
    Blade
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Bonus: Voita reilu kasa herkkuja ja oheistuotepaketti

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Bonus: Voita reilu kasa herkkuja ja oheistuotepaketti

    Muropaketin varsinaiset jouluarvonnat päättyivät aatonaattona 23. joulukuuta, mutta...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Muropaketin toimitus toivottaa hyvää ja rauhallista joulua kaikille lukijoille

    Muropaketin toimitus toivottaa hyvää ja rauhallista joulua kaikille lukijoille

    Oikein hyvää ja rauhallista joulua kaikille Muropaketin lukijoille,...
    Elokuvauutiset
  • Kuva: Venom ja Carnage repivät toisiaan kappaleiksi Venom-jatko-osan uudessa julisteessa

    Kuva: Venom ja Carnage repivät toisiaan kappaleiksi Venom-jatko-osan uudessa julisteessa

    Sony Pictures on lykännyt Venom-jatko-osan ensi-illan syyskuulta lokakuulle...
    elokuvajulisteet
  • Edes rehellinen traileri ei löydä Batman: The Animated Series -sarjasta huonoja puolia

    Edes rehellinen traileri ei löydä Batman: The Animated Series -sarjasta huonoja puolia

    1990-luvun alun Batman: The Animated Series on joutunut...
    Batman

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme