Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Birds of Prey on räväkkä ja energinen supersankarileffa, jossa on kaikuja Tank Girlistä, Deadpoolista ja John Wickistä

Posted on 5.2.2020

Suicide Squadin jatkoksi kirjoitettu Harley Quinn -elokuva Birds of Prey seisoo omilla, väkivaltaisen räväköillä ja vahvasti feministisillä jaloillaan. Margot Robbien tähdittämä toimintaelokuva nousee viimeaikaisten DC-elokuvien parhaimmistoon.


Ensi-ilta: 7.2.2020
Alkuperäisnimi: Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn
Ohjaus: Cathy Yan
Käsikirjoitus: Christina Hobson
Pääosissa: Margot Robbie, Mary Elizabeth Winstead, Jurnee Smollett-Bell, Rosie Perez, Ella Jay Basco, Ewan McGregor
Pituus: 109 minuuttia
Ikäraja: K16


DC:n uusimmassa sarjakuvafilmatisoinnissa rähisee räväkkä naisenergia, joka muistuttaa olemassaolostaan Cathy Yanin ohjaaman ja Christina Hobsonin käsikirjoittaman, aikuisille suunnatun toimintaelokuvan joka hetkessä. Harley Quinnin sarjakuvamaisen väkivaltainen emansipaatio huokuu kaikessa sekopäisyydessään voimaannuttavuutena myös elokuvateatterin katsomoon.

Suicide Squadin (2016) mielenkiintoisimmasta hahmosta, Margot Robbien esittämästä Harley Quinnista, kertova elokuva heittää feminisminsä katsojan silmille räkäisesti nauraen. Nimihirviöllä paiskattu Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn on värikäs, ylilyövä, hauska ja erittäin sarjakuvamainen toimintamättö, jonka keskushahmot eivät ole perinteisesti genren elokuvissa nähtyjä naisia. Naisporukka esitetään – sarjakuvahahmoinakin – ihmisinä. Ihmisinä, joiden ajatukset voisivat olla kenen tahansa ja jotka syövät välillä epäterveellisesti, juovat joskus vähän liikaakin, ja jopa sitovat taistelun melskeessä pitkät hiuksensa kiinni.

Vaikka millään ei ole tässä vauhdikkaassa ja väkivaltaisessa perseille potkimisessa paskankaan väliä, niin silti Birds of Prey onnistuu pitämään hahmonsa hämmentävän hyvin emotionaalisesti kiinnostavina.

Elokuvan nimessäkin kaikuva vapautuminen näkyy ja tuntuu vahvana myös elokuvateatterin puolella. Eikä tunne varmastikaan rajoitu pelkästään yleisön naispuolikkaaseen. Samaa voimaantumista voivat kokea myös itsensä mieheksi tuntevat, kun pitkään vähemmistöön sijoitettu yhteiskunnan puolikas alkaa vihdoin ottaa omaa tilaansa myös toiminta- ja sarjakuvaelokuvien puolella.

Birds of Prey sijoittuu kronologisesti Suicide Squadin jälkeiseen aikaan. Harley ja Jokeri ovat eronneet, mikä on särkenyt Harleyn sydämen. Ensimmäistä kertaa elämässään nainen on kunnolla omillaan, ilman kenenkään muun kuin hupaisasti nimetyn lemmikkihyeenansa vaatimuksia. Hän tarvitsee kuitenkin todellisen irtioton eksästään – ja parhaat ideathan saadaan aina humalassa.

Tämän irtioton jälkeen Harley saa peräänsä koko Gothamin niljakkeet, jotka ovat aiemmin pysyneet loitolla pelätessään Jokeria. Yksi näistä on Ewan McGregorin esittämä rikas ja väkivaltainen nilkki Roman Sionis, joka tunnetaan myös nimellä Black Mask. Kuvioon liittyy olennaisesti myös kallisarvoinen timantti.

Birds of Preyn tarina ei kulje lineaarisesti yhdestä pisteestä toiseen, vaan se palailee ajoittain taaksepäin selvittelemään tapahtumien taustoja. Näin Harley liitetään rikkonaisen kronologian kautta pikkuhiljaa osaksi suurempaa kuviota, johon kuuluu kovia kokenut rikosetsivä, mafiaprinsessa, laululintunen ja nuori taskuvaras. Tyylillisesti tämä on oikein onnistunut veto. Mutta kuten hyvin usein genren elokuvissa, loppua kohden käsikirjoituksessa on havaittavissa latistumista ja kovalla vauhdilla alkanut puhti tahtoo hyytyä.

Kokonaisuutena tarinan kaari ei mullista maailmaa, mutta harvapa sarjakuvaan pohjautuva elokuva sellaiseen tähtääkään. Birds of Preyn viehätys liittyy sen räjähtävän komeaan toimintaan, sarjakuvamaiseen visuaalisuuteen ja etenkin räväköihin hahmoihin.

Birds of Preyn naishahmoja ei ole kirjoitettu pelkiksi miehisen katseen kohteeksi. On ihailtavaa nähdä keskeisessä näyttelijäkaartissa monennäköinen ja -ikäinen kokoelma naishahmoja: Renee Montoyaa esittävä Rosie Perez on jo yli 50-vuotias, perimältään puertoricolainen, Huntressia esittävä Mary Elizabeth Winstead nähdään lyhyessä tukassa, peittävät vaatteet päällä, Black Canarya esittää osittain afroamerikkalainen Jurnee Smollett-Bell, ja syntyperältään aasialainen, nuori Ella Jay Basco tekee Cassandra Cainina uransa ensimmäisen roolin näytelmäelokuvassa. Jopa visuaalista silmää miellyttävä Robbie päästetään perinteisen seksisymbolin ikeestä.

McGregorin Romanista tulee – ehkä hieman huvittavasti – mieleen näyttelijän hahmo Todd Haynesin vuonna 1998 ohjaamassa Velvet Goldminessa. Kilttikasvoinen näyttelijä istuu kuitenkin niljakkeen rooliin mainiosti, minkä vuoksi hän on parhaimmillaan niissä kohtauksissa, missä hänen kasvojaan ei ole peitetty Black Maskin naamiolla. Chris Messina puolestaan esittää Romanin kätyriä/rakastettua, Zsaszia, lähes tunnistamattomana blondina.

Naisenergiasta huolimatta ei voi väittää, että Birds of Prey olisi toimintaelokuva pelkästään naiskatsojille. Ikärajakseen Suomessakin K16 saaneen elokuvan visuaalisuudessa on paljon samaa kuin vuoden 1995 Tank Girlissä ja verisessä, komean koreografian toimintamätössä puolestaan paljon samaa kuin John Wick -elokuvissa (Chad Stahelski onkin ollut mukana elokuvan teossa). Sitä myös höystetään jonkinasteisella Deadpool-huumorilla.

Elokuvassa nähtävien yksityiskohtien määrä on niin valtava, ettei kaikkea mitenkään ennätä huomata yhdellä katselukerralla. Onneksi Birds of Preyn katsoo mieluusti toistamiseenkin.

Jokeriin viitataan niin moneen otteeseen, että osa katsojista saattaa kaivata myös hahmon itsensä näkemistä. Jared Leto kuitenkin loistaa poissaolollaan, mikä on vain hyvä asia. Näin Birds of Prey pääsee toimimaan paremmin Harley Quinnin omana elokuvana – eksä saa suosiolla jäädä eksäksi.

Lopputekstien jälkeen kärsivällisille katsojille on luvassa vielä pieni vitsi. Tosin vain hyvin pieni.

BIRDS OF PREY: AND THE FANTABULOUS EMANCIPATION OF ONE HARLEY QUINN

3,5/5
”Jokeria ei jäädä kaipaamaan Harley Quinnin omassa elokuvassa, joka luottaa vahvasti naisenergiaan ja sarjakuvamaiseen väkivaltaan.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-birds-of-prey-on-ravakka-supersankarielokuva-jossa-on-kaikuja-tank-girlista-deadpoolista-ja-john-wickista/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-hon Cannesin pääpalkinnon voittanut Parasite avaa Ni...

    Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-hon Cannesin pääpalkinnon voittanut Parasite avaa Ni...

    Odotettu Parasite saa Suomen ensi-iltansa Helsingin Night Visions...
    Bong Joon-ho
  • Bruce Willis pitää kökköleffojen liukuhihnan käynnissä – Uuden Breach-tieteistoimintaelokuvan traile...

    Bruce Willis pitää kökköleffojen liukuhihnan käynnissä – Uuden Breach-tieteistoimintaelokuvan traile...

    Bruce Willis esiintyy jälleen yhdessä halpistoimintaelokuvassa. Bruce Willisin...
    Breach
  • Kuvat: Netflix vihjasi mitä The Witcherin toinen tuotantokausi katsojille tarjoaa

    Kuvat: Netflix vihjasi mitä The Witcherin toinen tuotantokausi katsojille tarjoaa

    The Witcherin toisen kauden uusissa kuvissa nähdään Ciriä...
    Elokuvat
  • Kuva: Homer Simpson kohtaa Hessu Hopon uudessa Simpsonit-lyhytelokuvassa

    Kuva: Homer Simpson kohtaa Hessu Hopon uudessa Simpsonit-lyhytelokuvassa

    Disney+ julkaisee kolmannen Simpsons-lyhytelokuvan marraskuun puolivälissä. Disney+ julkaisee...
    Disney
  • Apple aikoo näyttää sarjoja ja elokuvia ilmaiseksi laitteidensa omistajille

    Apple aikoo näyttää sarjoja ja elokuvia ilmaiseksi laitteidensa omistajille

    Apple aikoo huhujen mukaan näyttää ilmaisia sarjoja ja...
    Apple
  • Arvostelu | Netflixin uutuus vie yöunet – David Attenborough: A Life on Our Planet on yksi historian...

    Arvostelu | Netflixin uutuus vie yöunet – David Attenborough: A Life on Our Planet on yksi historian...

    Sir David Attenborough’n omaelämäkerrallinen hätähuuto luonnon puolesta on...
    A Life on Our Planet
  • Traileri | Blade Runner: Black Lotus -sarja jatkaa elokuvien tarinaa

    Traileri | Blade Runner: Black Lotus -sarja jatkaa elokuvien tarinaa

    Blade Runner: Black Lotus tv-sarja sijoittuu vuoteen 2032....
    Blade Runner
  • Arvostelu | Marvelin uusi Shang-Chi-elokuva pitää nähdä jo pelkkien toimintakohtausten takia – ”Heng...

    Arvostelu | Marvelin uusi Shang-Chi-elokuva pitää nähdä jo pelkkien toimintakohtausten takia – ”Heng...

    Marvel Studiosin ensimmäinen aasialaistaustaisesta supersankarista kertova toimintaelokuva Shang-Chi...
    Awkwafina
  • Marraskuulle siirtyneestä Black Widow -elokuvasta julkaistiin kaksi uutta kuvaa

    Marraskuulle siirtyneestä Black Widow -elokuvasta julkaistiin kaksi uutta kuvaa

    Scarlett Johanssonin sooloseikkailun on edelleen tarkoitus saada ensi-iltansa...
    Black Widow
  • Arvostelu: Hyvä trippi ei turhia valista tai varoittele – Netflixin uutuuselokuvassa julkkikset muis...

    Arvostelu: Hyvä trippi ei turhia valista tai varoittele – Netflixin uutuuselokuvassa julkkikset muis...

    Netflix-dokumentti Have a Good Trip päästää ääneen LSD-kokemuksiaan...
    Ben Stiller

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Rocky IV -tähti Dolph Lundgren saattaa palata Ivan...
Netflix halutaan savustaa
Oscar-kisasta – Yhtiö ju...
“Hohdon tekeminen oli yhtä helvettiä”, muistelee S...
Uusia The Mandalorian -kuvia: Tältä näyttää toinen...
Daredevil on palannut: Ensimmäiset
kuvat ja kehut ...

Tekniikka uutisia

  • Kuva: Tältä näyttää Marvel-elokuvien uusi Thor, jota Natalie Portman esittää ensi vuonna

    Kuva: Tältä näyttää Marvel-elokuvien uusi Thor, jota Natalie Portman esittää ensi vuonna

    Jo pari vuotta on tiedetty että Natalie Portman...
    Elokuvauutiset
  • Kuva: Skeletor pääsee kunnolla irti Netflixin Masters of the Universe -sarjan tulevissa jaksoissa

    Kuva: Skeletor pääsee kunnolla irti Netflixin Masters of the Universe -sarjan tulevissa jaksoissa

    Masters of the Universe: Revelation -sarja jatkuu Netflixissä...
    Elokuvat
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 5/8: Vuoden 1994 Street Fighter on mahtavan urpo toim...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 5/8: Vuoden 1994 Street Fighter on mahtavan urpo toim...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • Kiinnostaako uusi Taru sormusten herrasta -elokuva? Melkein 2000 lukijaa vastasi The War of the Rohi...

    Kiinnostaako uusi Taru sormusten herrasta -elokuva? Melkein 2000 lukijaa vastasi The War of the Rohi...

    Uusi Lord of the Rings -elokuva paljastettiin torstaina....
    Elokuvauutiset
  • Spider-Man: No Way Homen käsikirjoittajat selittivät, miksi SPOILERI piti kuolla elokuvassa

    Spider-Man: No Way Homen käsikirjoittajat selittivät, miksi SPOILERI piti kuolla elokuvassa

    Spider-Man: No Way Home sai ensi-iltansa joulukuun puolivälissä...
    Chris McKenna
  • Traileri | Ohjaaja James Wan palaa yliluonnollisen kauhun pariin Malignant-elokuvallaan

    Traileri | Ohjaaja James Wan palaa yliluonnollisen kauhun pariin Malignant-elokuvallaan

    Malignant-kauhuleffa saa ensi-iltansa syyskuussa. Warner Bros. on julkaissut...
    Elokuvat
  • Sonos Beam -soundbar päivittyi toiseen sukupolveen – Nyt mukana myös Dolby Atmos -tuki

    Sonos Beam -soundbar päivittyi toiseen sukupolveen – Nyt mukana myös Dolby Atmos -tuki

    Uusi Sonos Beam (Gen 2) -soundbar ei ulkonäöltään...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu: Turha lähteä torille – suomalaisohjaajan HBO Nordicilla nähtävä Trackers-sarja on harmitt...

    Arvostelu: Turha lähteä torille – suomalaisohjaajan HBO Nordicilla nähtävä Trackers-sarja on harmitt...

    Jyri Kähösen ohjaama kuusiosainen Trackers on niin perinteinen...
    Brendon Daniels
  • Yhteiskuvassa James Gunnin uuden The Suicide Squad -elokuvan avainhahmot – Nyt on selvästi luvassa j...

    Yhteiskuvassa James Gunnin uuden The Suicide Squad -elokuvan avainhahmot – Nyt on selvästi luvassa j...

    Empire-elokuvalehden uudet kansikuvat esittelevät James Gunnin ohjaaman The...
    Elokuvauutiset
  • Denis Villeneuven ohjaama Dyyni-elokuva myöhästyy, mutta onneksi vain hieman

    Denis Villeneuven ohjaama Dyyni-elokuva myöhästyy, mutta onneksi vain hieman

    Dyyni-scifi-elokuva saapuu teattereihin loppuvuodesta 2020. Warner Bros. on...
    Dave Bautista

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Jäitä hattuun – Avengers: Endgamen lopusta ei kannata vetää liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä

    Jäitä hattuun – Avengers: Endgamen lopusta ei kannata vetää liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä

    Varoitus! Luvassa juonipaljastuksia Avengers: Endgamesta. Huhtikuussa ensi-iltansa saaneen...
    Avengers Endgame
  • Star Wars Battlefront II pääsi Guinnessin ennätystenkirjaan, mutta EA on tuskin saavutuksesta kovin ...

    Star Wars Battlefront II pääsi Guinnessin ennätystenkirjaan, mutta EA on tuskin saavutuksesta kovin ...

    Star Wars Battlefront II:n mikromaksuja ympäröi julkaisun aikaan...
    EA
  • Lost-tähti katosi televisiosta hittisarjan loputtua yli 10 vuotta sitten – Nappasi nyt roolin uudest...

    Lost-tähti katosi televisiosta hittisarjan loputtua yli 10 vuotta sitten – Nappasi nyt roolin uudest...

    Matthew Fox tekee ensimmäisen roolinsa kuuteen vuoteen Last...
    Elokuvat

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme