Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Toimittajan puheenvuoro: “Naisia ei saisi päästää arvostelemaan Ramboja” – Miesten elokuvat ja naisten elokuvat ja kuka niistä saa sanoa mielipiteensä?

Posted on 22.9.2019

Aiemmin tällä viikolla julkaistu Rambo: Last Blood sai suomalaisilta elokuvakriitikoilta kylmää kyytiä. Arvostelut vastaavasti kirvoittivat lukijoilta yllättäviä, kriitikon sukupuolta koskevia kommentteja ja saivat toimittajamme Helinä Laajalahden pohtimaan, kenellä on oikeus sanoa mielipiteensä fanien suosimasta elokuvasta.

On vuosi 2019. Yli 15 vuotta elokuvista työkseen kirjoittanut toimittaja katsastaa kirjoittamansa elokuva-arvostelun (Rambo: Last Blood) kommenttiosion, pudistaa päätään ja huokaa. Näin ahdasmielisessä maailmassa elämme näennäisen tasa-arvoisessa Suomessakin edelleen.

“Naisia ei saisi päästää arvostelemaan Ramboja. Ei ne niistä tykkää. Rambot on äijäleffoja.”

“Tälle naisarvostelijalle pikku vinkki: Kannattaisi varmaan laittaa se kukkahattu päähän ja mennä katsomaan vaikka ihan naisille suunnattuja leffoja ettei tule paha mieli.”

Kauaksi ei olla nyrkin ja hellan välistä päästy.

Samaan aikaan toisaalla miespuoliset kollegat kirjoittivat hyvin samansävyisiä arvosteluita samasta elokuvasta esimerkiksi Episodiin ja Helsingin Sanomiin. Jopa Rambon luoja, David Morell, kommentoi uuden elokuvan olevan “sekasotku” ja häpeävänsä sitä, että hänen nimensä liitetään siihen.

I agree with these RAMBO: LAST BLOOD reviews. The film is a mess. Embarrassed to have my name associated with it.https://t.co/Yd2G9T7A9A pic.twitter.com/RS0gGHzL5h

— _DavidMorrell (@_DavidMorrell) September 20, 2019

Heidän kirjoituksensa eivät kirvoittaneet sukupuoleen viittaavia kommentteja, vaan palaute oli tasoa:

“Helvetin iso harmi, pelkäsin jotain tällaista mutta toivoin parempaa”.

Sukupuoleen kohdistuva vähättely on naispuolisen toimittajan työssä yhä edelleen arkipäivää huolimatta siitä, kuinka monta työvuotta olisi takana tai kuinka monta muovista leffaukkelia hyllyssä seisoisi.

Herää kysymys: miksi naisen kirjoittamaan tekstiin suhtaudutaan niin kiihkeän negatiivisesti vaikka sisältö olisi sinänsä sama kuin miehen kirjoittaman? Ja toisaalta, mitä ovat nämä miesten ja naisten elokuvat, mitä kommenteissa niin kovasti haetaan?

Otetaan pieni katsaus elokuvan historiaan.

Elokuvan syntyaikana ja pitkään sen jälkeenkin elokuvat olivat pääasiassa miesten tekemiä. Ensimmäisenä naispuolisena elokuvaohjaajana pidetään ranskalaista Alice Guy-Blanchéa, joka teki elokuvia jo 1890-luvulla. Hollywoodissa 1900-luvun alussa vaikuttivat Lois Weber ja Dorothy Arzner, mutta vasta viime vuosikymmeninä naispuoliset elokuvantekijät ovat todella alkaneet nousta mieskollegojensa varjosta.

Pitkän aikaa elokuvan historiassa elokuvat siis kertoivat tarinansa miehisestä näkökulmasta, missä mieshahmo on aktiivinen sankari, naishahmot puolestaan tätä tukevia, passiivisia hahmoja. Tämä peilasi yhteiskunnan senhetkistä todellisuutta.

Koska elokuvat olivat miesten näkökulmasta tehtyjä, siitä kasvoi pitkäksi aikaa normi, jota on kunnolla alettu rikkoa vasta viime vuosikymmeninä. Näiden miesnäkökulmasta tehtyjen elokuvien myötä muutkin kuin mieskatsojat joutuivat eläytymään tuohon maailmaan ja esimerkiksi samaistumaan elokuvan hahmoihin omasta sukupuolestaan riippumatta.

Jokainen meistä hakee elokuvien hahmoista jonkinasteista samaistumisen kohdetta. Sankarin kostaessa vääryyttä valkokankaalla tunnemme oikeudenmukaisuutta ja nähdessämme elokuvan keskeisissä hahmoissa itsemme kaltaisia, hyväksymisen tunne on entistä suurempi.

Nuori katsoja samaistuu helposti elokuvan nuoreen hahmoon, iäkkäämpi vanhempaan, oikeudenmukaisuutta kaipaava sankariin. Tämä ei kuitenkaan tarkoita, että Michael Haneken ohjaama Amour olisi suunnattu pelkästään eläkeläisille tai Harry Potterit kouluikäisille. Tai ettei muuhun ikä- tai yhteiskuntaryhmään kuuluva osaisi sanoa mielipidettään myös niistä.

Aivan kuin eivät toimintaelokuvatkaan ole pelkästään mieskatsojien omaisuutta.

Amerikkalaisen tutkimuksen mukaan elokuvien yleisöstä nykyaikana yli 50 % on naisia. Minä ja monet sukupuoleni edustajat olemme kasvaneet katsomalla elokuvissa miessankareita ja olemme oppineet henkisesti samaistumaan heihin vaikka he ulkoisesti itsestämme eroavatkin. Silti sydänalassa läikähtää lämpimästi nähdä sankarihahmona välillä nainenkin. Wonder Woman oli erityisen voimaannuttava elokuva monenikäisessä naisseurassa katsottuna.

Karsastan kuitenkin ajatusta jaosta miesten ja naisten elokuviin. Mitä olen elämäni aikana ihmisten kanssa elokuvista keskustellut (mikä on ammattini vuoksi suhteellisen paljon), lähes kaikkien elokuvasuosikit jakautuvat genrerajoista piittaamatta. Itse puolestani olen kasvanut toiminta- ja seikkailuelokuvien parissa, joiden joukosta löytyvät suurimmat suosikkini.

Myönnän: Ramboni olen katsonut vasta hyvinkin aikuisiällä. Mutta tämä johtuu siitä, että nuorena piti aina valita puolensa, olipa kyseessä sitten sarjakuvat (Marvel vastaan DC) tai näyttelijät – nuorisolaisille tiedoksi, että aikoinaanhan vastakkain olivat Sylvester Stallone ja Arnold Schwarzenegger. Minulle se iso juttu silloin oli iso-Arska, Conan, Predator, Commando ja Terminator.

Syltty jäi auttamattomasti Arskan varjoon.

Elokuvista nauttimiseen ei (pornoelokuvia nyt lukuunottamatta) tarvita sukuelimiä. Eikä tarvitse olla edes varsinaista kohderyhmää voidakseen muodostaa näkemästään perustellun mielipiteen.

Elokuvista kirjoittavat työkseen ihmiset, jotka katsovat paljon ja hyvin monenlaisia elokuvia, osaavat sijoittaa näkemänsä kontekstiin niin elokuvan historian, kyseisen genren kuin ympäröivän yhteiskunnankin osalta. Elokuva tekijöineen kommentoi ympäröivää yhteiskuntaa aina jollakin tavalla, se ei koskaan ole täysin puolueeton, siksi myös tämä on hyvä huomioida arvostelua kirjoittaessa.

Kriitikkokin voi olla fani (tuskin meistä kukaan olisi alalla, jos ei elokuviin tuntisi suurta tunteen paloa), mutta virallisesta arvostelusta faneilu pitää osata erottaa ja pyrkiä tarkastelemaan näkemäänsä mahdollisimman objektiivisesti. Lisäksi tarvitsemme kuulla arvosteluissa monenlaisia ääniä.

Siksi esimerkiksi vaatimukset, että elokuva-arvosteluiden pitäisi olla pelkästään fanien kirjoittamia, on vähän sama kuin pyytäisi alkoholistia kuvailemaan suosikkiviinaansa.

Ps. Vastauksena kukkahattu-kommentin jättäjälle: kukkahattua minulta ei ikävä kyllä löydy, mutta kelpaisiko tällainen koirahattu? Vaikka John Wickin ja hänen koiriensa kunniaksi, kun nyt toimintaelokuvista puhutaan.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-artikkelit/toimittajan-puheenvuoro-naisia-ei-saisi-paastaa-arvostelemaan-ramboja-miesten-elokuvat-ja-naisten-elokuvat-ja-kuka-niista-saa-sanoa-mielipiteensa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Tiesitkö: Game of Thronesin viimeisen jakson trailerissa soi suomalainen kappale

    Tiesitkö: Game of Thronesin viimeisen jakson trailerissa soi suomalainen kappale

    Game of Thronesin viimeisen kauden viimeistä jaksoa mainostetaan...
    Elokuvauutiset
  • Tuntuiko Viggo Mortensen tutulta, kun näit Taru sormusten herrasta: Sormuksen ritarit ensimmäistä ke...

    Tuntuiko Viggo Mortensen tutulta, kun näit Taru sormusten herrasta: Sormuksen ritarit ensimmäistä ke...

    Ennen kuin Viggo Mortensen nousi kunnolla kuuluisuuteen Peter...
    Elokuvauutiset
  • Gillian Anderson mukaan The Crown -sarjaan – esittää Margaret Thatcheria

    Gillian Anderson mukaan The Crown -sarjaan – esittää Margaret Thatcheria

    Gillian Anderson nähdään The Crown -hittisarjan 4. tuotantokaudella....
    Elokuvat
  • Juliste paljastaa uuden Star Trek: Lower Decks -sarjan alkavan jo elokuussa

    Juliste paljastaa uuden Star Trek: Lower Decks -sarjan alkavan jo elokuussa

    Star Trek: Lower Decks -sarja keskittyy muita enemmän...
    CBS All Access
  • Wes Andersonin uudesta The French Dispatch -elokuvasta paljastettiin julkaisupäivä, näyttelijät ja v...

    Wes Andersonin uudesta The French Dispatch -elokuvasta paljastettiin julkaisupäivä, näyttelijät ja v...

    Wes Andersonin ohjaama ja käsikirjoittama The French Dispatch...
    Adrien Brody
  • James Cameronin ja Robert Rodriguezin Alita: Battle Angel -scifi-elokuvan uusi juliste esittelee lef...

    James Cameronin ja Robert Rodriguezin Alita: Battle Angel -scifi-elokuvan uusi juliste esittelee lef...

    Alita: Battle Angel -elokuvan Suomen ensi-ilta on helmikuun...
    Alita: Battle Angel
  • Klaus-traileri: Netflix on tehnyt elokuvan joulupukista, vaikkei selvästi edes tiedä mistä hahmo on ...

    Klaus-traileri: Netflix on tehnyt elokuvan joulupukista, vaikkei selvästi edes tiedä mistä hahmo on ...

    Joulupukki on kotoisin Suomesta, Korvatunturilta. Tämän tietää jokainen...
    elokuvatrailerit
  • Netflixin ylistetyn scifi-leffan voi pian nähdä myös Blu-raylla bonusherkkujen kera

    Netflixin ylistetyn scifi-leffan voi pian nähdä myös Blu-raylla bonusherkkujen kera

    Jeff VanderMeerin romaaniin pohjautuva Annihilation-elokuva julkaistiin Netflixissä viime...
    Alex Garland
  • Arvostelu: Spike Leen ohjaama Da 5 Bloods on vuoden tärkein elokuva – ja se julkaistaan Netflixissä ...

    Arvostelu: Spike Leen ohjaama Da 5 Bloods on vuoden tärkein elokuva – ja se julkaistaan Netflixissä ...

    Netflixissä perjantaina 12. kesäkuuta julkaistava Da 5 Bloods...
    Chadwick Boseman
  • Tulossa: Näitä kuutta uutta Netflix-elokuvaa kannattaa odottaa syksyltä – Mukana avaruusolioita, She...

    Tulossa: Näitä kuutta uutta Netflix-elokuvaa kannattaa odottaa syksyltä – Mukana avaruusolioita, She...

    Elokuvateattereiden ensi-iltojen tilanne näyttää syksyn osalta perin kurjalta,...
    Elokuva-artikkelit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Vuonna 2010 Suomessa tehtiin elokuva, jossa ei oll...
Arvostelu | Omerta 6/12 on näyttävää
Suomi-toimint...
Toimituksen koronakaranteenivinkit – Näiden sarjak...
John Was Trying to Contact Aliens: Uusi Netflix-el...
Dyyni on vuoden 2021 odotetuin scifi-elokuva – Hyv...

Tekniikka uutisia

  • Kuva: Tästä elokuvajulisteesta maksettiin juuri melkein 200 000 euroa

    Kuva: Tästä elokuvajulisteesta maksettiin juuri melkein 200 000 euroa

    1930-luvun klassikkoelokuvan juliste huutokaupattiin huimaan hintaan. Leigh Whannellin...
    Elokuvat
  • Star Wars -sarja Boba Fettin ensimmäinen jakso löytyy nyt Disney+:sta – Mutta kuka palkkionmetsästäj...

    Star Wars -sarja Boba Fettin ensimmäinen jakso löytyy nyt Disney+:sta – Mutta kuka palkkionmetsästäj...

    The Book of Boba Fett -sarja jatkuu suoraan...
    Boba Fett
  • Uusi Blade-elokuva on tulossa – Mutta ilman Wesley Snipesiä ja tekemisessä menee vielä hyvä tovi

    Uusi Blade-elokuva on tulossa – Mutta ilman Wesley Snipesiä ja tekemisessä menee vielä hyvä tovi

    Kesällä 2019 Marvel Studios paljasti aikovansa tehdä uuden...
    Blade
  • Kuva: Tältä näyttää Marvel Studiosin seuraavan supersankarileffan pahis – sitten kun elokuva joskus ...

    Kuva: Tältä näyttää Marvel Studiosin seuraavan supersankarileffan pahis – sitten kun elokuva joskus ...

    Black Widow’n omassa elokuvassa pahiksena häärää suomalaisistakin Marvel-sarjakuvalehdistä...
    Black Widow
  • Kuva: Aidonkokoinen Alien-patsas maksaa maltaita ja vie varmasti yöunet

    Kuva: Aidonkokoinen Alien-patsas maksaa maltaita ja vie varmasti yöunet

    Juuri markkinoille saapunut keräilypatsas on kuin kotonaan todellisen...
    Alien
  • Arvostelu | Netflixin uusi Kate-toimintatrilleri kierrättää Leonia, Kill Billiä ja John Wickiä, mutt...

    Arvostelu | Netflixin uusi Kate-toimintatrilleri kierrättää Leonia, Kill Billiä ja John Wickiä, mutt...

    Netflixin uusin toimintaelokuva on Mary Elizabeth Winsteadin tähdittämä...
    Elokuva-arvostelut
  • Unchartedin leffaversio sai uuden ohjaajan – Dan Trachtenberg tunnetaan 10 Cloverfield Lanesta

    Unchartedin leffaversio sai uuden ohjaajan – Dan Trachtenberg tunnetaan 10 Cloverfield Lanesta

    Leffaversio tunnetusta ja kiitellystä Uncharted-pelisarjasta etenee sen jälkeen,...
    Dan Trachtenberg
  • Arvostelu: Turha lähteä torille – suomalaisohjaajan HBO Nordicilla nähtävä Trackers-sarja on harmitt...

    Arvostelu: Turha lähteä torille – suomalaisohjaajan HBO Nordicilla nähtävä Trackers-sarja on harmitt...

    Jyri Kähösen ohjaama kuusiosainen Trackers on niin perinteinen...
    Brendon Daniels
  • Arvostelu | Invasion-sarja sekoittaa sopivassa suhteessa scifiä ja draamaa, mutta haukkaa hieman tur...

    Arvostelu | Invasion-sarja sekoittaa sopivassa suhteessa scifiä ja draamaa, mutta haukkaa hieman tur...

    Invasion-sarjassa avaruusoliot hyökkäävät jälleen kerran, mutta keskiössä ovat...
    Apple TV Plus
  • Star Trekin Kapteeni Picardin oman sarjan virallinen nimi paljastettiin

    Star Trekin Kapteeni Picardin oman sarjan virallinen nimi paljastettiin

    Kapteeni Picardin omaa sarjaa ei nähdäkään Suomessa Netflixissä....
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Hylkää jo Blu-ray-levysi ja elokuvateatterit – Tämän takia 4K Ultra HD on nykyään elokuvien harrasta...

    Hylkää jo Blu-ray-levysi ja elokuvateatterit – Tämän takia 4K Ultra HD on nykyään elokuvien harrasta...

    Leffaharrastajille elokuvateatterit ja Blu-ray-elokuvat ovat olleet jo pitkään...
    4K Ultra HD
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • Kokeilu | Nokia Streaming Box 8000 -mediatoistin – Monipuolinen kaukosäädin on käytössä pääosin käte...

    Kokeilu | Nokia Streaming Box 8000 -mediatoistin – Monipuolinen kaukosäädin on käytössä pääosin käte...

    Jos omasta televisiosta ei löydy mahdollisuutta katsoa suoratoistopalveluita...
    Elokuvauutiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme