Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Toimittajan puheenvuoro: “Naisia ei saisi päästää arvostelemaan Ramboja” – Miesten elokuvat ja naisten elokuvat ja kuka niistä saa sanoa mielipiteensä?

Posted on 22.9.2019

Aiemmin tällä viikolla julkaistu Rambo: Last Blood sai suomalaisilta elokuvakriitikoilta kylmää kyytiä. Arvostelut vastaavasti kirvoittivat lukijoilta yllättäviä, kriitikon sukupuolta koskevia kommentteja ja saivat toimittajamme Helinä Laajalahden pohtimaan, kenellä on oikeus sanoa mielipiteensä fanien suosimasta elokuvasta.

On vuosi 2019. Yli 15 vuotta elokuvista työkseen kirjoittanut toimittaja katsastaa kirjoittamansa elokuva-arvostelun (Rambo: Last Blood) kommenttiosion, pudistaa päätään ja huokaa. Näin ahdasmielisessä maailmassa elämme näennäisen tasa-arvoisessa Suomessakin edelleen.

“Naisia ei saisi päästää arvostelemaan Ramboja. Ei ne niistä tykkää. Rambot on äijäleffoja.”

“Tälle naisarvostelijalle pikku vinkki: Kannattaisi varmaan laittaa se kukkahattu päähän ja mennä katsomaan vaikka ihan naisille suunnattuja leffoja ettei tule paha mieli.”

Kauaksi ei olla nyrkin ja hellan välistä päästy.

Samaan aikaan toisaalla miespuoliset kollegat kirjoittivat hyvin samansävyisiä arvosteluita samasta elokuvasta esimerkiksi Episodiin ja Helsingin Sanomiin. Jopa Rambon luoja, David Morell, kommentoi uuden elokuvan olevan “sekasotku” ja häpeävänsä sitä, että hänen nimensä liitetään siihen.

I agree with these RAMBO: LAST BLOOD reviews. The film is a mess. Embarrassed to have my name associated with it.https://t.co/Yd2G9T7A9A pic.twitter.com/RS0gGHzL5h

— _DavidMorrell (@_DavidMorrell) September 20, 2019

Heidän kirjoituksensa eivät kirvoittaneet sukupuoleen viittaavia kommentteja, vaan palaute oli tasoa:

“Helvetin iso harmi, pelkäsin jotain tällaista mutta toivoin parempaa”.

Sukupuoleen kohdistuva vähättely on naispuolisen toimittajan työssä yhä edelleen arkipäivää huolimatta siitä, kuinka monta työvuotta olisi takana tai kuinka monta muovista leffaukkelia hyllyssä seisoisi.

Herää kysymys: miksi naisen kirjoittamaan tekstiin suhtaudutaan niin kiihkeän negatiivisesti vaikka sisältö olisi sinänsä sama kuin miehen kirjoittaman? Ja toisaalta, mitä ovat nämä miesten ja naisten elokuvat, mitä kommenteissa niin kovasti haetaan?

Otetaan pieni katsaus elokuvan historiaan.

Elokuvan syntyaikana ja pitkään sen jälkeenkin elokuvat olivat pääasiassa miesten tekemiä. Ensimmäisenä naispuolisena elokuvaohjaajana pidetään ranskalaista Alice Guy-Blanchéa, joka teki elokuvia jo 1890-luvulla. Hollywoodissa 1900-luvun alussa vaikuttivat Lois Weber ja Dorothy Arzner, mutta vasta viime vuosikymmeninä naispuoliset elokuvantekijät ovat todella alkaneet nousta mieskollegojensa varjosta.

Pitkän aikaa elokuvan historiassa elokuvat siis kertoivat tarinansa miehisestä näkökulmasta, missä mieshahmo on aktiivinen sankari, naishahmot puolestaan tätä tukevia, passiivisia hahmoja. Tämä peilasi yhteiskunnan senhetkistä todellisuutta.

Koska elokuvat olivat miesten näkökulmasta tehtyjä, siitä kasvoi pitkäksi aikaa normi, jota on kunnolla alettu rikkoa vasta viime vuosikymmeninä. Näiden miesnäkökulmasta tehtyjen elokuvien myötä muutkin kuin mieskatsojat joutuivat eläytymään tuohon maailmaan ja esimerkiksi samaistumaan elokuvan hahmoihin omasta sukupuolestaan riippumatta.

Jokainen meistä hakee elokuvien hahmoista jonkinasteista samaistumisen kohdetta. Sankarin kostaessa vääryyttä valkokankaalla tunnemme oikeudenmukaisuutta ja nähdessämme elokuvan keskeisissä hahmoissa itsemme kaltaisia, hyväksymisen tunne on entistä suurempi.

Nuori katsoja samaistuu helposti elokuvan nuoreen hahmoon, iäkkäämpi vanhempaan, oikeudenmukaisuutta kaipaava sankariin. Tämä ei kuitenkaan tarkoita, että Michael Haneken ohjaama Amour olisi suunnattu pelkästään eläkeläisille tai Harry Potterit kouluikäisille. Tai ettei muuhun ikä- tai yhteiskuntaryhmään kuuluva osaisi sanoa mielipidettään myös niistä.

Aivan kuin eivät toimintaelokuvatkaan ole pelkästään mieskatsojien omaisuutta.

Amerikkalaisen tutkimuksen mukaan elokuvien yleisöstä nykyaikana yli 50 % on naisia. Minä ja monet sukupuoleni edustajat olemme kasvaneet katsomalla elokuvissa miessankareita ja olemme oppineet henkisesti samaistumaan heihin vaikka he ulkoisesti itsestämme eroavatkin. Silti sydänalassa läikähtää lämpimästi nähdä sankarihahmona välillä nainenkin. Wonder Woman oli erityisen voimaannuttava elokuva monenikäisessä naisseurassa katsottuna.

Karsastan kuitenkin ajatusta jaosta miesten ja naisten elokuviin. Mitä olen elämäni aikana ihmisten kanssa elokuvista keskustellut (mikä on ammattini vuoksi suhteellisen paljon), lähes kaikkien elokuvasuosikit jakautuvat genrerajoista piittaamatta. Itse puolestani olen kasvanut toiminta- ja seikkailuelokuvien parissa, joiden joukosta löytyvät suurimmat suosikkini.

Myönnän: Ramboni olen katsonut vasta hyvinkin aikuisiällä. Mutta tämä johtuu siitä, että nuorena piti aina valita puolensa, olipa kyseessä sitten sarjakuvat (Marvel vastaan DC) tai näyttelijät – nuorisolaisille tiedoksi, että aikoinaanhan vastakkain olivat Sylvester Stallone ja Arnold Schwarzenegger. Minulle se iso juttu silloin oli iso-Arska, Conan, Predator, Commando ja Terminator.

Syltty jäi auttamattomasti Arskan varjoon.

Elokuvista nauttimiseen ei (pornoelokuvia nyt lukuunottamatta) tarvita sukuelimiä. Eikä tarvitse olla edes varsinaista kohderyhmää voidakseen muodostaa näkemästään perustellun mielipiteen.

Elokuvista kirjoittavat työkseen ihmiset, jotka katsovat paljon ja hyvin monenlaisia elokuvia, osaavat sijoittaa näkemänsä kontekstiin niin elokuvan historian, kyseisen genren kuin ympäröivän yhteiskunnankin osalta. Elokuva tekijöineen kommentoi ympäröivää yhteiskuntaa aina jollakin tavalla, se ei koskaan ole täysin puolueeton, siksi myös tämä on hyvä huomioida arvostelua kirjoittaessa.

Kriitikkokin voi olla fani (tuskin meistä kukaan olisi alalla, jos ei elokuviin tuntisi suurta tunteen paloa), mutta virallisesta arvostelusta faneilu pitää osata erottaa ja pyrkiä tarkastelemaan näkemäänsä mahdollisimman objektiivisesti. Lisäksi tarvitsemme kuulla arvosteluissa monenlaisia ääniä.

Siksi esimerkiksi vaatimukset, että elokuva-arvosteluiden pitäisi olla pelkästään fanien kirjoittamia, on vähän sama kuin pyytäisi alkoholistia kuvailemaan suosikkiviinaansa.

Ps. Vastauksena kukkahattu-kommentin jättäjälle: kukkahattua minulta ei ikävä kyllä löydy, mutta kelpaisiko tällainen koirahattu? Vaikka John Wickin ja hänen koiriensa kunniaksi, kun nyt toimintaelokuvista puhutaan.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-artikkelit/toimittajan-puheenvuoro-naisia-ei-saisi-paastaa-arvostelemaan-ramboja-miesten-elokuvat-ja-naisten-elokuvat-ja-kuka-niista-saa-sanoa-mielipiteensa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Game of Thrones -tähti Emilia Clarke vahvistaa olevansa mukana Marvel Studiosin tulevassa tv-sarjass...

    Game of Thrones -tähti Emilia Clarke vahvistaa olevansa mukana Marvel Studiosin tulevassa tv-sarjass...

    Emilia Clarke nähdään Disney+:n tulevassa Marvel-sarjassa Secret Invasion....
    Disney+ sarjat
  • Masters of Doom: uusi sarja kertoo erään historian mullistavimman pelin luomisesta – tuottajana häär...

    Masters of Doom: uusi sarja kertoo erään historian mullistavimman pelin luomisesta – tuottajana häär...

    Doom on eräs tärkeimmistä koskaan kehitetyistä peleistä, ja...
    Doom
  • Finnkinolla on yllätys Star Wars: The Rise of Skywalkerin ensimmäisille katsojille

    Finnkinolla on yllätys Star Wars: The Rise of Skywalkerin ensimmäisille katsojille

    Star Wars: The Rise of Skywalker saapuu elokuvateattereihin...
    Elokuvauutiset
  • Traileri: Ryan Philippe vetää verissäpäin terroristeja lättyyn toimintaelokuvassa The 2nd

    Traileri: Ryan Philippe vetää verissäpäin terroristeja lättyyn toimintaelokuvassa The 2nd

    Ryan Philippen tähdittämä toimintamättö The 2nd julkaistaan VOD-versiona...
    Elokuvat
  • Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Muropaketissa julkaistaan päivittäin kymmeniä juttuja, jotka käsittelevät pelejä,...
    Elokuvauutiset
  • Haastattelu | Peter Jackson teki lähes kahdeksan tunnin The Beatles -dokumentin ja yllättyi sitten y...

    Haastattelu | Peter Jackson teki lähes kahdeksan tunnin The Beatles -dokumentin ja yllättyi sitten y...

    Peter Jacksonin ohjaama, kolmiosainen The Beatles: Get Back...
    Disney
  • Kuva: Marvel Studios julkaisi ensimmäisen virallisen kuvan Thanoksen veljestä

    Kuva: Marvel Studios julkaisi ensimmäisen virallisen kuvan Thanoksen veljestä

    Varoitus: juttu sisältää ison spoilerin Eternals-elokuvan lopusta. Parhaillaan...
    Elokuvauutiset
  • Traileri: Näin uljas on retrohenkinen John Wick -peli

    Traileri: Näin uljas on retrohenkinen John Wick -peli

    Eräs pelikehittäjä on luonut John Wick -toimintapelin, joka...
    Elokuvat
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8: Vuoden 2005 Doom oli hirveä floppi, mutta lopult...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8: Vuoden 2005 Doom oli hirveä floppi, mutta lopult...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Doom
  • Deadpool puolustaa “uudessa” elokuvassa Nickelbackia – näin vihattu yhtye kommentoi asiaa Twitteriss...

    Deadpool puolustaa “uudessa” elokuvassa Nickelbackia – näin vihattu yhtye kommentoi asiaa Twitteriss...

    Once Upon a Deadpool on siistitty versio Deadpool...
    Deadpool

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Arvostelu | Omerta 6/12 on näyttävää
Suomi-toimint...
Pedro
Pascal esittää pääosaa historian ensimmäises...
”Harrastaa seksiä auton kanssa ja tulee raskaaksi…...
Arvostelu | The French Dispatch on hyvä elokuva, m...
Arvostelu | Netflixin yliluonnollinen tieteisjännä...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu: The Boys ei tavoita alkuperäisen sarjakuvan törkyistä tunnelmaa, vaikka omaperäinen uutuu...

    Arvostelu: The Boys ei tavoita alkuperäisen sarjakuvan törkyistä tunnelmaa, vaikka omaperäinen uutuu...

    Garth Ennisin ja Darick Robertsonin luomiin sarjakuvahahmoihin pohjautuva...
    Elisabeth Shue
  • Netflix yllätti: Hittisarjalle on luvassa jatkoa jo ensi sunnuntaina – tai sitten joku on mokannut p...

    Netflix yllätti: Hittisarjalle on luvassa jatkoa jo ensi sunnuntaina – tai sitten joku on mokannut p...

    Konamin suosittuun Castlevania-videopelisarjaan pohjautuvalle Netflix-sarjalle on odotettu kolmatta...
    Castlevania
  • Avengers: Infinity Warissa Captain America pystyi vastustamaan Thanosta – Nyt mielipiteitä jakanut k...

    Avengers: Infinity Warissa Captain America pystyi vastustamaan Thanosta – Nyt mielipiteitä jakanut k...

    Avengers-käsikirjoittaja ampuu alas Captain Americaan ja Ikuisuuden rautahanskaan...
    Avengers
  • Arvostelu | Reservation Dogs on vuoden tv-tapauksia – Taika Waititin uusi sarja pelastaa synkimmänki...

    Arvostelu | Reservation Dogs on vuoden tv-tapauksia – Taika Waititin uusi sarja pelastaa synkimmänki...

    Draamaa ja komediaa yhdistävän Reservation Dogs -tv-sarjan kaikki...
    Disney
  • Peter Jackson kertoi, mitä hänen 10 vuotta tekeillä olleelle elokuvalleen kuuluu: “Tulossa se vieläk...

    Peter Jackson kertoi, mitä hänen 10 vuotta tekeillä olleelle elokuvalleen kuuluu: “Tulossa se vieläk...

    Peter Jacksonista ei ole paljoa kuultu ohjaajan uuvuttaneen...
    Elokuvauutiset
  • Pika-arvio: Batwoman alkaa HBO Nordicilla tiistaina – Ensimmäinen jakso on raivostuttava sekasotku

    Pika-arvio: Batwoman alkaa HBO Nordicilla tiistaina – Ensimmäinen jakso on raivostuttava sekasotku

    Batwoman-sarjan pilottijakso ei lupaa kovin hyvää. Näyttelijä Ruby...
    Arrow
  • Keanu Reevesin kone teki pakkolaskun – Matrix-tähti jatkoi matkaa bussilla muiden matkustajien kanss...

    Keanu Reevesin kone teki pakkolaskun – Matrix-tähti jatkoi matkaa bussilla muiden matkustajien kanss...

    Keanu Reeves nähdään jälleen palkkatappaja John Wickin roolissa...
    Elokuvat
  • Huhu: Guardians of the Galaxy -elokuvien Rocket ja Groot saavat oman sarjan

    Huhu: Guardians of the Galaxy -elokuvien Rocket ja Groot saavat oman sarjan

    Jos huhuihin on luottaminen, Disneyn ensi vuonna käynnistyvä...
    Disney
  • Tämä kuva osoittaa selvästi, miten huono sarja Simpsoneista on tullut 1990-luvun kultakauden jälkeen

    Tämä kuva osoittaa selvästi, miten huono sarja Simpsoneista on tullut 1990-luvun kultakauden jälkeen

    Moni vanha Simpsons-fani on sitä mieltä, että Foxin...
    Elokuvauutiset
  • Eikö huvita raahata muksuja leffateatteriin ja maksaa itseään kipeäksi? Ryhmä Hau -elokuvan voi kats...

    Eikö huvita raahata muksuja leffateatteriin ja maksaa itseään kipeäksi? Ryhmä Hau -elokuvan voi kats...

    Yli 100 000 katsojaa Suomessa kerännyt Ryhmä Hau...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • “Ämpärijono kutsuu!”- Joulukuun Star Wars -elokuvasta julkaistiin uusi kuva, josta oli ihan pakko te...

    “Ämpärijono kutsuu!”- Joulukuun Star Wars -elokuvasta julkaistiin uusi kuva, josta oli ihan pakko te...

    Joulukuussa ensi-iltansa saavasta Star Wars: The Rise of...
    Elokuvauutiset
  • Hylkää jo Blu-ray-levysi ja elokuvateatterit – Tämän takia 4K Ultra HD on nykyään elokuvien harrasta...

    Hylkää jo Blu-ray-levysi ja elokuvateatterit – Tämän takia 4K Ultra HD on nykyään elokuvien harrasta...

    Leffaharrastajille elokuvateatterit ja Blu-ray-elokuvat ovat olleet jo pitkään...
    4K Ultra HD
  • Verkkofestarina järjestettävän DocPointin ohjelmisto julkistettiin – Mukana mm. neljä Oscar-ehdokast...

    Verkkofestarina järjestettävän DocPointin ohjelmisto julkistettiin – Mukana mm. neljä Oscar-ehdokast...

    DocPoint-leffafestari järjestetään valtakunnallisena verkkofestivaalina 31.1.–6.2. Suomen suurin dokumenttielokuvafestivaali...
    DocPoint

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme