Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Pika-arvio: Batwoman alkaa HBO Nordicilla tiistaina – Ensimmäinen jakso on raivostuttava sekasotku

Posted on 7.10.2019

Batwoman-sarjan pilottijakso ei lupaa kovin hyvää.

Näyttelijä Ruby Rose esiintyi ensimmäisen kerran Batwomanina Yhdysvalloissa viime joulukuussa nähdyssä DC Comicsin tv-supersankareiden yhteisessä Elseworlds-tarinassa. Batwomanin oma tv-sarja alkoi The CW -kanavalla eilen 6. lokakuuta ja sen ensimmäinen jakso nähdään Suomessa tuoreeltaan HBO Nordicissa huomenna tiistaina 8. lokakuuta.

Jostain syystä The CW -kanava päätti lähettää toimittajille ennakkoon vain pilottijakson, jonka perusteella on aivan turha kirjoittaa kunnon arviota sarjasta. Batwoman voi tietysti lähteä ihan mihin suuntaan tahansa, mutta ehkäpä ennakkokatseluita olisi kannattanut jakaa medialle edes muutaman jakson verran, sillä pelkän pilotin perusteella sarja on aivan kammottava, jopa Arrowverse-asteikolla.

Batwoman on jo kuudes The CW -kanavan DC Comicsin sarjakuviin perustuva supersankarisarja. Kanavalla pyörivät jo Arrow, The Flash, Supergirl, Legends of Tomorrow ja Black Lightning. Arrowversen sarjoista itse Arrow’n ensi viikolla alkava kahdeksas kausi jää sen viimeiseksi.

Myös Batwoman-sarjan pääpäsmärinä toimii Greg Berlanti ja sen käsikirjoittajana Caroline Dries. Tämä versio kertoo Kate Kanesta (Rose), joka on nykyisen vuonna 2006 esitellyn sarjakuvaversionsa tapaan avoimesti lesbo ja juutalaisperheen kasvatti.

Kun Rose viime vuonna kiinnitettiin rooliin alkoi somessa paskamyrsky. Fanit kritisoivat Rosea muun muassa siitä, ettei tämä ole juutalainen. Lisäksi joidenkin kommentoijien mukaan avoimesti lesbo näyttelijä ei ollut rooliin tarpeeksi lesbo. Rose sai moisista älyttömyyksistä tarpeekseen ja häipyi Twitteristä, mutta kirjoitti sitä ennen oman mielipiteensä tilanteesta.

Batwomanin ensimmäinen jakso kestää 45 minuuttia ja se on lähinnä raivostuttava. Siinä missä Netflixin Marvel-sarjoista jokainen junnasi paikoillaan, niin tämä DC-sarja on niiden täysi vastakohta. Pilotti on tungettu aivan täyteen tavaraa ja sillä on mielipuolinen kiire ehtiä kertoa päähenkilönsä taustatarina, esitellä kaikki muut hahmot, selittää mitä Gotham Cityssä on tapahtunut viimeisen kolmen vuoden aikana, avata henkilöhahmojen väliset suhteet ja toimia vieläpä itsenäisenä kokonaisuutena. Jakso viilettää eteenpäin kuin päästäinen piripäissään, ja lopussa tuntuu kuitenkin vain siltä, että kantava idea saatiin juuri ja juuri kerrottua.

Kaikkea näytettyä en tietenkään aio kirjoittaa auki, vaan saatte itse nauraa ja / tai kyllästyä huomenna pilotin parissa. Tässä poliisivaltiota muistuttavassa Gotham Cityssä Batmania ei ole nähty kolmeen vuoteen, vaan hänen hommiaan hoitaa yksityinen firma nimeltään Crows, jonka omistaja sattuu olemaan Batwoman-Katen isä. Ja Kate on tietysti Bruce Waynen serkku, joka ei kuitenkaan tiedä kadonneen miljonäärin olevan Batman.

Katen sisko ja äiti ovat kuolleet auto-onnettomuudessa tämän ollessa lapsi, koska Batman onnistui pelastamaan vain Katen. Traumatisoitunut Kate syyttää Batmania heidän kuolemastaan. Poliisikoulusta lesbosuhteen takia kenkää saanut Kate palaa Gothamiin juuri sopivasti kun psykopaattipahis Alice (Rachel Skarsten) sieppaa hänen exänsä Sophien (Meagan Tandy), mutta Kate löytää serkkunsa Lepakkoluolan ja..

Voi pyhä lähtöasetelma sentään, rauhoittukaa nyt edes hetkeksi!

Stoori on suunnilleen sama kuin sarjakuvassa ja siinä on sen suurin heikkous – se on liian sarjakuvamainen. Pilottijakso voisi toimia, ellei siihen olisi ängetty suunnilleen yhden sarjakuva-albumin verran tapahtumia.

Arrowversen sarjat ovat välillä hyvää hömppää ja toisinaan mukavan kamalaa campia. Batwoman ottaa itsensä aivan liian vakavasti ja ainakin sen pilotti on huonoin näkemistäni The CW -kanavan DC-sarjojen jaksoista. Suunta ei voi olla kuin tästä ylöspäin.

 

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/pika-arvio-batwoman-alkaa-hbo-nordicilla-tiistaina-ensimmainen-jakso-on-raivostuttava-sekasotku/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Perjantaina HBO Nordicissa jatkuvaa omaperäistä Doom Patrol -supersankarisarjaa mainostetaan omaperä...

    Perjantaina HBO Nordicissa jatkuvaa omaperäistä Doom Patrol -supersankarisarjaa mainostetaan omaperä...

    Doom Patrol -supersankarihäröily jatkuu vihdoinkin. DC Universe ja...
    Brendan Fraser
  • Leonardo DiCaprio esittää pääosaa Guillermo del Toron seuraavassa elokuvassa, joka kuulostaa yllättä...

    Leonardo DiCaprio esittää pääosaa Guillermo del Toron seuraavassa elokuvassa, joka kuulostaa yllättä...

    Guillermo del Toro alkaa kuvata seuraavaa elokuvaansa Torontossa...
    Elokuvat
  • Minecraft-elokuvan peräsimestä potkittu ohjaaja katkerana: “Warner Bros voi haistaa pitkän paskan”

    Minecraft-elokuvan peräsimestä potkittu ohjaaja katkerana: “Warner Bros voi haistaa pitkän paskan”

    Aiemmin Minecraft-elokuvaa tekemässä ollut It’s Always Sunny in...
    Elokuvat
  • Arvostelu: Midsommar on Ari Asterin painostava kauhudraama keskiyön auringon alla

    Arvostelu: Midsommar on Ari Asterin painostava kauhudraama keskiyön auringon alla

    Hereditaryn ohjanneen Ari Asterin uusin kauhudraama vie joukon...
    Elokuva-arvostelut
  • HBO perui yllättäen jo kuvatun Naomi Wattsin tähdittämän Game of Thrones -sarjan, mutta näytti vihre...

    HBO perui yllättäen jo kuvatun Naomi Wattsin tähdittämän Game of Thrones -sarjan, mutta näytti vihre...

    HBO teki radikaaleja päätöksiä Game of Thrones -spinoff-sarjojen...
    Elokuvat
  • Avengers: Endgamesta paljastui uusi spoileri? – Kiitokset voi esittää Audille

    Avengers: Endgamesta paljastui uusi spoileri? – Kiitokset voi esittää Audille

    Audin kehittämä, auton takapenkille suunnattu VR-kokemus saattaa viitata...
    Avengers
  • Daniel Craig kommentoi vihdoinkin julkisesti 007 No Time to Dien loppuratkaisua

    Daniel Craig kommentoi vihdoinkin julkisesti 007 No Time to Dien loppuratkaisua

    007 No Time to Die oli Daniel Craigin...
    007 No Time to Die
  • Arvostelu | The King’s Man tarjoaa näyttävää toimintaa, mutta on ihan liian totinen Kingsman-elokuva...

    Arvostelu | The King’s Man tarjoaa näyttävää toimintaa, mutta on ihan liian totinen Kingsman-elokuva...

    Matthew Vaughnin ohjaamien Kingsman-elokuvien esiosana toimiva The King’s...
    Aaron Taylor-Johnson
  • Uusia kuvia Denis Villeneuven odotetusta Dyyni-elokuvasta – Mukana ensimmäinen maistiainen jättimäis...

    Uusia kuvia Denis Villeneuven odotetusta Dyyni-elokuvasta – Mukana ensimmäinen maistiainen jättimäis...

    Empire-lehden tuleva numero julkaistaan kolmella vaihtoehtoisella kannella. Ne...
    Denis Villeneuve
  • Arvostelu | Muppetien ja Yodan luoja Frank Ozin ohjaama In and Of Itself upean omaperäinen taikashow...

    Arvostelu | Muppetien ja Yodan luoja Frank Ozin ohjaama In and Of Itself upean omaperäinen taikashow...

    Taikashow’n ja dokumentin yhdistelmä Derek DelGaudio’s In and...
    Derek DelGaudio

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Yksi viime vuosien parhaista scifi-elokuvista löyt...
Megan Foxin housut, Renny Harlinin megamoka, Game ...
Marraskuulle siirtyneestä Black Widow -elokuvasta ...
Arvostelu | Omerta 6/12 on näyttävää
Suomi-toimint...
Spider-Man: Across the Spider-Versen traileri on j...

Tekniikka uutisia

  • Netflixin hittileffa saa jatkoa, mutta ohjaaja vaihtuu – Hulkista tuttu Louis Leterrier korvaa David...

    Netflixin hittileffa saa jatkoa, mutta ohjaaja vaihtuu – Hulkista tuttu Louis Leterrier korvaa David...

    Will Smithin Bright-fantasiatoimintaelokuvan jatko-osa on yhä tekeillä. Variety...
    Bright
  • Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

    Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

    Synkän ääriväkivaltaista Ju-On: Origins -kauhusarjaa ei voi suositella...
    Elokuva-arvostelut
  • Oliko The Falcon and the Winter Soldierin loppu pettymys? Marvel-sarjan finaali pistettiin juuri uus...

    Oliko The Falcon and the Winter Soldierin loppu pettymys? Marvel-sarjan finaali pistettiin juuri uus...

    Kevään ajan Marvel-faneja viihdyttänyt The Falcon and the...
    Captain America
  • Monta ensi-iltaa on peruttu, mutta ei kaikkia: Nämä elokuvat saapuvat tällä tietoa Suomen valkokanka...

    Monta ensi-iltaa on peruttu, mutta ei kaikkia: Nämä elokuvat saapuvat tällä tietoa Suomen valkokanka...

    Koronaperkele on verottanut vahvasti elokuvateattereihin tänä keväänä saapuvien...
    Elokuva-arvostelut
  • Uudet Lucifer-kuvat yllättävät: Mitään tällaista viimeiseltä kaudelta osattiin tuskin odottaa

    Uudet Lucifer-kuvat yllättävät: Mitään tällaista viimeiseltä kaudelta osattiin tuskin odottaa

    Lucifer-sarjan kuudes ja samalla viimeinen kausi julkaistaan Netflixissä...
    Elokuvat
  • Kuva: Batman on nyt dinosaurus

    Kuva: Batman on nyt dinosaurus

    Dinosaurus-Batman nähdään Dark Nights: Death Metal -sarjakuvassa. DC...
    Batman
  • Dyyni-ohjaaja Denis Villeneuve tekee jälleen yhteistyötä Jake Gyllenhaalin kanssa – Luvassa Jo Nesbø...

    Dyyni-ohjaaja Denis Villeneuve tekee jälleen yhteistyötä Jake Gyllenhaalin kanssa – Luvassa Jo Nesbø...

    Denis Villeneuve ohjaa HBO:lle Jo Nesbøn Isänsä poika -kirjaan...
    Denis Villeneuve
  • Arvostelu: The Boys ei tavoita alkuperäisen sarjakuvan törkyistä tunnelmaa, vaikka omaperäinen uutuu...

    Arvostelu: The Boys ei tavoita alkuperäisen sarjakuvan törkyistä tunnelmaa, vaikka omaperäinen uutuu...

    Garth Ennisin ja Darick Robertsonin luomiin sarjakuvahahmoihin pohjautuva...
    Elisabeth Shue
  • Ryan Reynolds latasi koko uutuusleffansa YouTubeen – sisältö vaan ei ollut ihan sitä, mitä moni odot...

    Ryan Reynolds latasi koko uutuusleffansa YouTubeen – sisältö vaan ei ollut ihan sitä, mitä moni odot...

    Ryan Reynolds jatkaa tuttua vitsailuaan myös Detective Pikachu...
    Detective Pikachu
  • Kuva: Tästä elokuvajulisteesta maksettiin juuri melkein 200 000 euroa

    Kuva: Tästä elokuvajulisteesta maksettiin juuri melkein 200 000 euroa

    1930-luvun klassikkoelokuvan juliste huutokaupattiin huimaan hintaan. Leigh Whannellin...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: HBO Nordicin Lovecraft Country on komea kauhusarja, jossa on jopa liikaa omaperäisiä ideo...

    Arvostelu: HBO Nordicin Lovecraft Country on komea kauhusarja, jossa on jopa liikaa omaperäisiä ideo...

    Kesän tärkein sarja Lovecraft Country tarjoaa paljon muutakin...
    Abbey Lee
  • Traileri | Tältä näyttää Flee, yksi tämän vuoden parhaista animaatioelokuvista

    Traileri | Tältä näyttää Flee, yksi tämän vuoden parhaista animaatioelokuvista

    Riz Ahmedin ja Nikolaj Coster-Waldaun tuottama Flee on...
    animaatioelokuvat
  • Seuraavan X-Men-elokuvan Suomen ensi-ilta vahvistettiin vihdoinkin

    Seuraavan X-Men-elokuvan Suomen ensi-ilta vahvistettiin vihdoinkin

    Vuosia limbossa (S’ymin kanssa) peukaloita pyöritellyt The New...
    Elokuvauutiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme