Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Pika-arvio: Batwoman alkaa HBO Nordicilla tiistaina – Ensimmäinen jakso on raivostuttava sekasotku

Posted on 7.10.2019

Batwoman-sarjan pilottijakso ei lupaa kovin hyvää.

Näyttelijä Ruby Rose esiintyi ensimmäisen kerran Batwomanina Yhdysvalloissa viime joulukuussa nähdyssä DC Comicsin tv-supersankareiden yhteisessä Elseworlds-tarinassa. Batwomanin oma tv-sarja alkoi The CW -kanavalla eilen 6. lokakuuta ja sen ensimmäinen jakso nähdään Suomessa tuoreeltaan HBO Nordicissa huomenna tiistaina 8. lokakuuta.

Jostain syystä The CW -kanava päätti lähettää toimittajille ennakkoon vain pilottijakson, jonka perusteella on aivan turha kirjoittaa kunnon arviota sarjasta. Batwoman voi tietysti lähteä ihan mihin suuntaan tahansa, mutta ehkäpä ennakkokatseluita olisi kannattanut jakaa medialle edes muutaman jakson verran, sillä pelkän pilotin perusteella sarja on aivan kammottava, jopa Arrowverse-asteikolla.

Batwoman on jo kuudes The CW -kanavan DC Comicsin sarjakuviin perustuva supersankarisarja. Kanavalla pyörivät jo Arrow, The Flash, Supergirl, Legends of Tomorrow ja Black Lightning. Arrowversen sarjoista itse Arrow’n ensi viikolla alkava kahdeksas kausi jää sen viimeiseksi.

Myös Batwoman-sarjan pääpäsmärinä toimii Greg Berlanti ja sen käsikirjoittajana Caroline Dries. Tämä versio kertoo Kate Kanesta (Rose), joka on nykyisen vuonna 2006 esitellyn sarjakuvaversionsa tapaan avoimesti lesbo ja juutalaisperheen kasvatti.

Kun Rose viime vuonna kiinnitettiin rooliin alkoi somessa paskamyrsky. Fanit kritisoivat Rosea muun muassa siitä, ettei tämä ole juutalainen. Lisäksi joidenkin kommentoijien mukaan avoimesti lesbo näyttelijä ei ollut rooliin tarpeeksi lesbo. Rose sai moisista älyttömyyksistä tarpeekseen ja häipyi Twitteristä, mutta kirjoitti sitä ennen oman mielipiteensä tilanteesta.

Batwomanin ensimmäinen jakso kestää 45 minuuttia ja se on lähinnä raivostuttava. Siinä missä Netflixin Marvel-sarjoista jokainen junnasi paikoillaan, niin tämä DC-sarja on niiden täysi vastakohta. Pilotti on tungettu aivan täyteen tavaraa ja sillä on mielipuolinen kiire ehtiä kertoa päähenkilönsä taustatarina, esitellä kaikki muut hahmot, selittää mitä Gotham Cityssä on tapahtunut viimeisen kolmen vuoden aikana, avata henkilöhahmojen väliset suhteet ja toimia vieläpä itsenäisenä kokonaisuutena. Jakso viilettää eteenpäin kuin päästäinen piripäissään, ja lopussa tuntuu kuitenkin vain siltä, että kantava idea saatiin juuri ja juuri kerrottua.

Kaikkea näytettyä en tietenkään aio kirjoittaa auki, vaan saatte itse nauraa ja / tai kyllästyä huomenna pilotin parissa. Tässä poliisivaltiota muistuttavassa Gotham Cityssä Batmania ei ole nähty kolmeen vuoteen, vaan hänen hommiaan hoitaa yksityinen firma nimeltään Crows, jonka omistaja sattuu olemaan Batwoman-Katen isä. Ja Kate on tietysti Bruce Waynen serkku, joka ei kuitenkaan tiedä kadonneen miljonäärin olevan Batman.

Katen sisko ja äiti ovat kuolleet auto-onnettomuudessa tämän ollessa lapsi, koska Batman onnistui pelastamaan vain Katen. Traumatisoitunut Kate syyttää Batmania heidän kuolemastaan. Poliisikoulusta lesbosuhteen takia kenkää saanut Kate palaa Gothamiin juuri sopivasti kun psykopaattipahis Alice (Rachel Skarsten) sieppaa hänen exänsä Sophien (Meagan Tandy), mutta Kate löytää serkkunsa Lepakkoluolan ja..

Voi pyhä lähtöasetelma sentään, rauhoittukaa nyt edes hetkeksi!

Stoori on suunnilleen sama kuin sarjakuvassa ja siinä on sen suurin heikkous – se on liian sarjakuvamainen. Pilottijakso voisi toimia, ellei siihen olisi ängetty suunnilleen yhden sarjakuva-albumin verran tapahtumia.

Arrowversen sarjat ovat välillä hyvää hömppää ja toisinaan mukavan kamalaa campia. Batwoman ottaa itsensä aivan liian vakavasti ja ainakin sen pilotti on huonoin näkemistäni The CW -kanavan DC-sarjojen jaksoista. Suunta ei voi olla kuin tästä ylöspäin.

 

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/pika-arvio-batwoman-alkaa-hbo-nordicilla-tiistaina-ensimmainen-jakso-on-raivostuttava-sekasotku/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Ehe, ehe! Tämä vitsi leikattiin uusimmasta Spider-Man-leffasta juuri ennen julkaisua

    Ehe, ehe! Tämä vitsi leikattiin uusimmasta Spider-Man-leffasta juuri ennen julkaisua

    Animaatio-Oscarista tänä vuonna kisaavassa Spider-Man: Into the Spider-Versessä...
    Elokuvat
  • Huhu: The Walking Dead -suosikista Marvel Studiosin uusi Ghost Rider?

    Huhu: The Walking Dead -suosikista Marvel Studiosin uusi Ghost Rider?

    Norman Reedusista huhutaan MCU:n uudeksi Aaveajajaksi. Aiemmissa elokuvissa...
    Elokuvat
  • Huhu: Marvel Studios tuo ensi vuonna valkokankaalle pahiksen, jota Iron Man -fanit ovat kaivanneet j...

    Huhu: Marvel Studios tuo ensi vuonna valkokankaalle pahiksen, jota Iron Man -fanit ovat kaivanneet j...

    Yksi Marvel-sarjankuvien villeimmistä vihulaisista saatetaan nähdä valkokankaalla ensi...
    Elokuvauutiset
  • Sean Conneryn Bond-ase huutokaupataan – Hinta tullee olemaan enemmän kuin monen suomalaisen viiden v...

    Sean Conneryn Bond-ase huutokaupataan – Hinta tullee olemaan enemmän kuin monen suomalaisen viiden v...

    Sean Conneryn ensimmäisessä Bond-elokuvassa nähty tuliase on tulossa...
    Elokuvauutiset
  • Traileri: Arrow-tähti ähisee öljyttynä showpainikehässä Heels-sarjan pääosassa

    Traileri: Arrow-tähti ähisee öljyttynä showpainikehässä Heels-sarjan pääosassa

    Heels-sarja kertoo pikkukaupungin showpainifederaatiosta. Starz-kanava on julkaissut trailerin...
    Elokuvat
  • Haastattelu | Peter Jackson teki lähes kahdeksan tunnin The Beatles -dokumentin ja yllättyi sitten y...

    Haastattelu | Peter Jackson teki lähes kahdeksan tunnin The Beatles -dokumentin ja yllättyi sitten y...

    Peter Jacksonin ohjaama, kolmiosainen The Beatles: Get Back...
    Disney
  • Seitsemäs Transformers-elokuva sai nimensä – Nyt seikkaillaan 1990-luvulla Creed-ohjaajan kanssa

    Seitsemäs Transformers-elokuva sai nimensä – Nyt seikkaillaan 1990-luvulla Creed-ohjaajan kanssa

    Transformers-elokuvia ei ole valkokankailla näkynyt sitten alkuvuoden 2019...
    Elokuvauutiset
  • Alien: Hope for the Future on virallisia pelejä uskollisempi elokuville, vihjailee faniprojektin uus...

    Alien: Hope for the Future on virallisia pelejä uskollisempi elokuville, vihjailee faniprojektin uus...

    Epävirallinen Alien: Hope for the Future tulee olemaan...
    Alien
  • Jäitä hattuun – Avengers: Endgamen lopusta ei kannata vetää liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä

    Jäitä hattuun – Avengers: Endgamen lopusta ei kannata vetää liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä

    Varoitus! Luvassa juonipaljastuksia Avengers: Endgamesta. Huhtikuussa ensi-iltansa saaneen...
    Avengers Endgame
  • Evil Dead Rise

    Evil Dead Rise

    Ensi-ilta: 21.4.2023 Ohjaus: Lee Cronin Käsikirjoitus: Lee Cronin Rooleissa: Lily Sullivan, Alyssa Sutherland, Morgan Davies, Gabrielle Echols ja Nell Fisher Ikoninen kauhufranchise saa jatkoa, kun New Line Cinema ja Renai...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Star Trekin Kapteeni Picardin oman sarjan virallin...
Netflix kunnioittaa Stan Leetä hienolla tavalla – ...
Perjantaiäänestys: Mikä on paras Stan Leen luoma s...
Showtimen Halo-peleihin perustuvassa TV-sarjassa n...
Uutta tietoa perutusta Star Wars -elokuvasta: Boba...

Tekniikka uutisia

  • Näyttääkö Netflixin hittisarja The Good Doctorin tähti tutulta? – Ei ihme: näytteli lapsena Johnny D...

    Näyttääkö Netflixin hittisarja The Good Doctorin tähti tutulta? – Ei ihme: näytteli lapsena Johnny D...

    Brittinäyttelijä Freddie Highmore tähdittää The Good Doctor -sarjaa,...
    Elokuvauutiset
  • Tältä näyttää odotetun Veden vartijan traileri – Emmi Itärannan huippukirja kääntyi elokuvaksi isoll...

    Tältä näyttää odotetun Veden vartijan traileri – Emmi Itärannan huippukirja kääntyi elokuvaksi isoll...

    Emmi Itärannan Teemestarin kirja on kääntynyt elokuvaksi, joka...
    elokuvatrailerit
  • Netflix lopettaa haukutuimman Marvel-sarjansa – Hahmon näyttelijä: “Tämä on minulle uusi alku”

    Netflix lopettaa haukutuimman Marvel-sarjansa – Hahmon näyttelijä: “Tämä on minulle uusi alku”

    Vaikka Iron Fistin ensimmäinen tuotantokausi oli Netflixin Marvel-sarjoista...
    Elokuvauutiset
  • Kuva: Rey vs. Darth Vader – Tältä näyttää uusi Star Wars -spesiaaliohjelma, jonka Disney Plus julkai...

    Kuva: Rey vs. Darth Vader – Tältä näyttää uusi Star Wars -spesiaaliohjelma, jonka Disney Plus julkai...

    Star Warsin uudesta Lego-jouluspesiaalista on julkaistu uusi kuvamaistiainen....
    Disney
  • Venäjä pilaa Tom Cruisen avaruudenvalloitussuunnitelmat

    Venäjä pilaa Tom Cruisen avaruudenvalloitussuunnitelmat

    Venäläinen kuvausryhmä ehtii ennen Tom Cruisea Kansainväliselle avaruusasemalle....
    Doug Liman
  • Clint Eastwood on jo 91-vuotias, mutta sitä ei uuden Cry Macho -elokuvan traileria katsoessa uskoisi

    Clint Eastwood on jo 91-vuotias, mutta sitä ei uuden Cry Macho -elokuvan traileria katsoessa uskoisi

    Clint Eastwoodin uudesta Cry Macho -elokuvasta on julkaistu...
    Clint Eastwood
  • Nyt se on varmaa: Apocalypse Now: Final Cut ja Taika Waititin Hitler-komedia Jojo Rabbit saadaan myö...

    Nyt se on varmaa: Apocalypse Now: Final Cut ja Taika Waititin Hitler-komedia Jojo Rabbit saadaan myö...

    Ilmestyskirja. Nyt ja Jojo Rabbit nähdään valkokankaalla vuodenvaihteessa....
    Elokuvat
  • Gillian Anderson mukaan The Crown -sarjaan – esittää Margaret Thatcheria

    Gillian Anderson mukaan The Crown -sarjaan – esittää Margaret Thatcheria

    Gillian Anderson nähdään The Crown -hittisarjan 4. tuotantokaudella....
    Elokuvat
  • Syyskuussa jatkuvan The Boys -supersankariperseilyn uusi traileri tekee hyvin selväksi, ettei sarja ...

    Syyskuussa jatkuvan The Boys -supersankariperseilyn uusi traileri tekee hyvin selväksi, ettei sarja ...

    Amazonin The Boys -sarja jatkuu syyskuun alussa. Amazonin...
    Amazon Prime
  • Näin Game of Thronesin viimeinen kausi päättyy ensi maanantaina

    Näin Game of Thronesin viimeinen kausi päättyy ensi maanantaina

    Pitkä tie on kuljettu, ja pian se on...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Guardians of the Galaxy -tähti on ilkialasti uudessa elokuvassaan – ”Tein sitä kohtausta kuusi tunti...

    Guardians of the Galaxy -tähti on ilkialasti uudessa elokuvassaan – ”Tein sitä kohtausta kuusi tunti...

    Guillermo del Toron ohjaama Nightmare Alley on tammikuun...
    Bradley Cooper
  • Kuva: Sääret, peppu ja vähän paljasta pintaa – Jos Bond-elokuvia mainostettaisiin nykyään tällaisill...

    Kuva: Sääret, peppu ja vähän paljasta pintaa – Jos Bond-elokuvia mainostettaisiin nykyään tällaisill...

    James Bondia soimattiin takavuosina seksismistä. Illan 007-elokuvan julisteen...
    Elokuvauutiset
  • Game of Thrones -tähdestä tulee Marvel-sankari – Kuva: Tältä Kit Harington näyttää The Eternalsissa

    Game of Thrones -tähdestä tulee Marvel-sankari – Kuva: Tältä Kit Harington näyttää The Eternalsissa

    Marvel Studios on esitellyt D23-tilaisuudessa ensi vuonna ilmestyvän...
    Elokuvauutiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme