Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Pika-arvio: Batwoman alkaa HBO Nordicilla tiistaina – Ensimmäinen jakso on raivostuttava sekasotku

Posted on 7.10.2019

Batwoman-sarjan pilottijakso ei lupaa kovin hyvää.

Näyttelijä Ruby Rose esiintyi ensimmäisen kerran Batwomanina Yhdysvalloissa viime joulukuussa nähdyssä DC Comicsin tv-supersankareiden yhteisessä Elseworlds-tarinassa. Batwomanin oma tv-sarja alkoi The CW -kanavalla eilen 6. lokakuuta ja sen ensimmäinen jakso nähdään Suomessa tuoreeltaan HBO Nordicissa huomenna tiistaina 8. lokakuuta.

Jostain syystä The CW -kanava päätti lähettää toimittajille ennakkoon vain pilottijakson, jonka perusteella on aivan turha kirjoittaa kunnon arviota sarjasta. Batwoman voi tietysti lähteä ihan mihin suuntaan tahansa, mutta ehkäpä ennakkokatseluita olisi kannattanut jakaa medialle edes muutaman jakson verran, sillä pelkän pilotin perusteella sarja on aivan kammottava, jopa Arrowverse-asteikolla.

Batwoman on jo kuudes The CW -kanavan DC Comicsin sarjakuviin perustuva supersankarisarja. Kanavalla pyörivät jo Arrow, The Flash, Supergirl, Legends of Tomorrow ja Black Lightning. Arrowversen sarjoista itse Arrow’n ensi viikolla alkava kahdeksas kausi jää sen viimeiseksi.

Myös Batwoman-sarjan pääpäsmärinä toimii Greg Berlanti ja sen käsikirjoittajana Caroline Dries. Tämä versio kertoo Kate Kanesta (Rose), joka on nykyisen vuonna 2006 esitellyn sarjakuvaversionsa tapaan avoimesti lesbo ja juutalaisperheen kasvatti.

Kun Rose viime vuonna kiinnitettiin rooliin alkoi somessa paskamyrsky. Fanit kritisoivat Rosea muun muassa siitä, ettei tämä ole juutalainen. Lisäksi joidenkin kommentoijien mukaan avoimesti lesbo näyttelijä ei ollut rooliin tarpeeksi lesbo. Rose sai moisista älyttömyyksistä tarpeekseen ja häipyi Twitteristä, mutta kirjoitti sitä ennen oman mielipiteensä tilanteesta.

Batwomanin ensimmäinen jakso kestää 45 minuuttia ja se on lähinnä raivostuttava. Siinä missä Netflixin Marvel-sarjoista jokainen junnasi paikoillaan, niin tämä DC-sarja on niiden täysi vastakohta. Pilotti on tungettu aivan täyteen tavaraa ja sillä on mielipuolinen kiire ehtiä kertoa päähenkilönsä taustatarina, esitellä kaikki muut hahmot, selittää mitä Gotham Cityssä on tapahtunut viimeisen kolmen vuoden aikana, avata henkilöhahmojen väliset suhteet ja toimia vieläpä itsenäisenä kokonaisuutena. Jakso viilettää eteenpäin kuin päästäinen piripäissään, ja lopussa tuntuu kuitenkin vain siltä, että kantava idea saatiin juuri ja juuri kerrottua.

Kaikkea näytettyä en tietenkään aio kirjoittaa auki, vaan saatte itse nauraa ja / tai kyllästyä huomenna pilotin parissa. Tässä poliisivaltiota muistuttavassa Gotham Cityssä Batmania ei ole nähty kolmeen vuoteen, vaan hänen hommiaan hoitaa yksityinen firma nimeltään Crows, jonka omistaja sattuu olemaan Batwoman-Katen isä. Ja Kate on tietysti Bruce Waynen serkku, joka ei kuitenkaan tiedä kadonneen miljonäärin olevan Batman.

Katen sisko ja äiti ovat kuolleet auto-onnettomuudessa tämän ollessa lapsi, koska Batman onnistui pelastamaan vain Katen. Traumatisoitunut Kate syyttää Batmania heidän kuolemastaan. Poliisikoulusta lesbosuhteen takia kenkää saanut Kate palaa Gothamiin juuri sopivasti kun psykopaattipahis Alice (Rachel Skarsten) sieppaa hänen exänsä Sophien (Meagan Tandy), mutta Kate löytää serkkunsa Lepakkoluolan ja..

Voi pyhä lähtöasetelma sentään, rauhoittukaa nyt edes hetkeksi!

Stoori on suunnilleen sama kuin sarjakuvassa ja siinä on sen suurin heikkous – se on liian sarjakuvamainen. Pilottijakso voisi toimia, ellei siihen olisi ängetty suunnilleen yhden sarjakuva-albumin verran tapahtumia.

Arrowversen sarjat ovat välillä hyvää hömppää ja toisinaan mukavan kamalaa campia. Batwoman ottaa itsensä aivan liian vakavasti ja ainakin sen pilotti on huonoin näkemistäni The CW -kanavan DC-sarjojen jaksoista. Suunta ei voi olla kuin tästä ylöspäin.

 

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/pika-arvio-batwoman-alkaa-hbo-nordicilla-tiistaina-ensimmainen-jakso-on-raivostuttava-sekasotku/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Edes rehellinen traileri ei löydä Batman: The Animated Series -sarjasta huonoja puolia

    Edes rehellinen traileri ei löydä Batman: The Animated Series -sarjasta huonoja puolia

    1990-luvun alun Batman: The Animated Series on joutunut...
    Batman
  • Uusi Pokémon-fanituote menee jo vähän liian pitkälle: tämän pyllytyynyn päällä voi vaikka nukkua

    Uusi Pokémon-fanituote menee jo vähän liian pitkälle: tämän pyllytyynyn päällä voi vaikka nukkua

    The Pokémon Company on julkistanut virallisen fanituotteen, joka...
    Elokuvauutiset
  • Fight Club -elokuvastakin tuttu laulaja Meat Loaf on kuollut

    Fight Club -elokuvastakin tuttu laulaja Meat Loaf on kuollut

    Parhaiten laulajana tunnettu, mutta myös näyttelemään ehtinyt Meat...
    Elokuvauutiset
  • Tuntuiko Viggo Mortensen tutulta, kun näit Taru sormusten herrasta: Sormuksen ritarit ensimmäistä ke...

    Tuntuiko Viggo Mortensen tutulta, kun näit Taru sormusten herrasta: Sormuksen ritarit ensimmäistä ke...

    Ennen kuin Viggo Mortensen nousi kunnolla kuuluisuuteen Peter...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu | The Green Knight on viiden tähden täysosuma, valloittavan omaperäinen fantasiaelokuva

    Arvostelu | The Green Knight on viiden tähden täysosuma, valloittavan omaperäinen fantasiaelokuva

    The Green Knight on jotain aivan muuta kuin...
    A24
  • Tänään tv:ssä: Brad Pittin rujo, raaka ja räkäinen sotaelokuva – Löytyy myös Netflixistä

    Tänään tv:ssä: Brad Pittin rujo, raaka ja räkäinen sotaelokuva – Löytyy myös Netflixistä

    Nelonen esittää perjantai-illan elokuvana Brad Pittin rujon Fury-sotaleffan...
    elokuvat tv
  • Tällainen on uusi Terminator: Resistance – räiskinnästä julkaistiin lyhyt pelivideo

    Tällainen on uusi Terminator: Resistance – räiskinnästä julkaistiin lyhyt pelivideo

    Terminator-räiskintäpeli tulee saataville marraskuussa. Aiemmin tässä kuussa julkistettu...
    elokuvapelit
  • Star Wars -sarja Boba Fettin ensimmäinen jakso löytyy nyt Disney+:sta – Mutta kuka palkkionmetsästäj...

    Star Wars -sarja Boba Fettin ensimmäinen jakso löytyy nyt Disney+:sta – Mutta kuka palkkionmetsästäj...

    The Book of Boba Fett -sarja jatkuu suoraan...
    Boba Fett
  • Tom Hiddlestonin Loki-luennot ja 9 muuta asiaa, mitkä opimme uuden Marvel-sarjan pressitilaisuudessa

    Tom Hiddlestonin Loki-luennot ja 9 muuta asiaa, mitkä opimme uuden Marvel-sarjan pressitilaisuudessa

    Kuusiosainen Loki alkaa Disney Plussassa 9. kesäkuuta. Muropaketti...
    Disney Plus
  • Vierailulla Chernobyl-sarjan aavekaupungissa – Ensin kävimme Pripjatissa oikeasti, sitten virtuaalit...

    Vierailulla Chernobyl-sarjan aavekaupungissa – Ensin kävimme Pripjatissa oikeasti, sitten virtuaalit...

    Virtuaalimatka Chernobyl-sarjan maisemiin ei voi millään vetää vertoja...
    Chernobyl

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Syyskuussa jatkuvan The Boys -supersankariperseily...
Nyt on viimeisetkin
Alien-lyhärit julkaistu – kats...
Traileri | District 9 -ohjaaja Neill Blomkampin De...
The Walking Deadistakin tuttu Jeffrey Dean Morgan ...
Quentin Tarantinon uusi teos julkaistaan ensi viik...

Tekniikka uutisia

  • Spider-Man: No Way Homen käsikirjoittajat selittivät, miksi SPOILERI piti kuolla elokuvassa

    Spider-Man: No Way Homen käsikirjoittajat selittivät, miksi SPOILERI piti kuolla elokuvassa

    Spider-Man: No Way Home sai ensi-iltansa joulukuun puolivälissä...
    Chris McKenna
  • Arvostelu | Marvel’s Guardians of the Galaxy on loistava peli supersankarijengin faneille

    Arvostelu | Marvel’s Guardians of the Galaxy on loistava peli supersankarijengin faneille

    Marvel’s Guardians of the Galaxy on juuri sitä...
    Elokuvauutiset
  • Klassinen Star Trek: The Next Generation -pahis on mukana Picard-sarjan toisella kaudella, uusi trai...

    Klassinen Star Trek: The Next Generation -pahis on mukana Picard-sarjan toisella kaudella, uusi trai...

    Patrick Stewart jatkaa Star Trek: Picardin keskusroolissa. Toisella...
    Amazon Prime Video
  • Traileri: Näyttelijästä ohjaajaksi siirtyneen Jay Baruchelin kauhujännäristä Random Acts of Violence...

    Traileri: Näyttelijästä ohjaajaksi siirtyneen Jay Baruchelin kauhujännäristä Random Acts of Violence...

    Random Acts of Violence julkaistaan Yhdysvalloissa kauhuelokuviin keskittyneessä...
    Elokuvat
  • Onko tässä kaikkien aikojen salaliittoteoria? Uusien Pokémonien ulkonäkö on lainattu Tehotytöt-piirr...

    Onko tässä kaikkien aikojen salaliittoteoria? Uusien Pokémonien ulkonäkö on lainattu Tehotytöt-piirr...

    Internetissä vauhdilla leviävän teorian mukaan tuoreiden Pokémon Sword...
    Elokuvat
  • Miten suomalaistähdet oikein pääsivät suosittuun Vikings-sarjaan? Näin Jasper Pääkkönen kuvailee tap...

    Miten suomalaistähdet oikein pääsivät suosittuun Vikings-sarjaan? Näin Jasper Pääkkönen kuvailee tap...

    Kun Peter Franzén ja Jasper Pääkkönen kiinnitettiin suosittuun...
    Dome Karukoski
  • Wesley Snipes kertoi mielipiteensä Marvelin uudesta Blade-elokuvasta ja sen pääosanesittäjästä

    Wesley Snipes kertoi mielipiteensä Marvelin uudesta Blade-elokuvasta ja sen pääosanesittäjästä

    Blade-rebootin pääosassa nähdään Wesley Snipesin sijaan Mahershala Ali. Marvel...
    Blade
  • Uusi Glass-juliste: Bruce Willisin murtumaton supersankari palaa valkokankaalle

    Uusi Glass-juliste: Bruce Willisin murtumaton supersankari palaa valkokankaalle

    Alkuvuoden 2019 odotetuimpiin elokuviin lukeutuvasta Glassista on julkaistu...
    elokuvajulisteet
  • “Sleep all Day. Party all Night” – Kasariklassikko The Lost Boys tehdään tv-sarjaksi: The CW laittoi...

    “Sleep all Day. Party all Night” – Kasariklassikko The Lost Boys tehdään tv-sarjaksi: The CW laittoi...

    Joel Schumacherin vuonna 1987 ohjaama The Lost Boys...
    CW-kanava
  • Keanu Reevesin BRZRKR löytyy nyt Kickstarterista

    Keanu Reevesin BRZRKR löytyy nyt Kickstarterista

    Keanu Reeves, Matt Kindt ja Ron Garney tekevät...
    BRZRKR

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kuva: HBO Maxin uudessa Peacemaker-sarjassa kumarrettiin Suomen ja Hanoi Rocksin suuntaan

    Kuva: HBO Maxin uudessa Peacemaker-sarjassa kumarrettiin Suomen ja Hanoi Rocksin suuntaan

    HBO Maxissa eilen alkaneessa Peacemaker-sarjassa nähtiin kumarrus suomalaisen...
    Elokuvauutiset
  • Tom Hardyn jakama uusi Venom 2 -kuva viittaa Carnagen synkkään syntytarinaan

    Tom Hardyn jakama uusi Venom 2 -kuva viittaa Carnagen synkkään syntytarinaan

    Venomin jatko-osa saattaa olla K16-elokuva. Itsenäisyyspäivänä kerroimme Venom...
    Andy Serkis
  • Tästä syystä Detective Pikachusta tehtiin elokuva

    Tästä syystä Detective Pikachusta tehtiin elokuva

    Monet ovat ihmetelleet, miksi ensimmäisen ihmisnäyttelijöitä sisältäneen pokémon-elokuvan...
    Detective Pikachu

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme